TWEE GOESE JONGENS BOUWEN HUN EIGEN ZEILJACHT Zeeuwse Almanak TEGEN ZAADHANDELAAR UIT HULST EEN JAAR GEE1ST HAMEA HARMONIUM IN N. H. KERK TE WEMELDINGE PROVINCIALB ZEEÜWSB OOURANT VRIJDAG 28 MAART 1952 DE ZEILSPORT LOKT Geen vrij uur bleef onbenut Een watersportliefhebber heeft eens gezegd: „De watersport is als een ziekte, die wanneer ze je eenmaal te pakken heeft,, je ook nooit meer los laat". Een uitspraak die vele leden van de Goese watersportvereniging „De Werf" ten volle beamen. Het voorjaar is aangebroken en hiermee komt weer de bedrijvigheid in het gezellige, knusse jachthaventje. De jachten worden opgekalefaterd, van een nieuw kwastje verf en een nieuw draadje voorzien en straks loopt do „vloot" weer uit om op de Zeeuwse stromen te genieten van wind en water. De toeschouwer op het land verlustigt zich dan in het prachtige schouwspel van de ranke vaartuigen met hun grote witte zeilen, scherend over het kabbelende water, met daarboven do mooie wolkenluchten, zoals men die slechts in Zeeland vindt. ii:' k< Adri Wondergem was tot verleden iaar zomer ook een van die „toeky- ters". Totdat hem eens de gelegen heid werd geboden als passagier het water op te gaan. „Met één slag was ik er wèg van" en sindsdien had Adrl slechts eén verlangen: zelf een zeil boot te bezitten. Lou Wisse, die reeds enkele jaren tot de enthousiaste zei lers- behoort, had een vaste passagier tekregen. „Ik kon Zaterdags niet van e werf wegvaren of Adri was er by". En op deze tochtjes werden grote plannen béraamd. Adri wilde zelf gaan bouwen en Lou kreeg idee om een groter jacht te bezitten. Toeval lig zijn beide jongemannen timmer man van hun vak, doch daarmee ben je nog geen scheepsbouwer. Maar met enthousiasme en een grote belang stelling voor de zeilsport kun je veel bereiken. Trouwens Lou had reeds twee scheepjes gebouwd. Ze gingen samen eens neuzen op de wei-ven in Loosdrecht, waar zij nun ogen goed de kost gaven. Er werden tekeningen aangeschaft van jachtjes naar net lattensysteem, van de bekende Friese kapper, wjjlen Bilthuis, die hiermee de zeilsport binnen het financieel be reik van de gewone man bracht. Na tuurlijk moest zwaar geprakkizeerd worden over de tekeningen, doch Lou en Adri kwamen er uit. De bouw kon beginnen. DE WERKPLAATS. Eerst moest nog het probleem van de werkplaats worden opgelost. Aan de Oostnavendijk bouwden de jon gens een houten loods voor een slo per, met als tegenprestatie dat zij hierin hun schepen mochten bouwen. In November toog men aan het werk en sedertdien was er geen vry uurtje waarin de scheepsbouwers met aan de havendyk waren te vinden. En zo kon men in lange winter avonden en Zaterdagsmiddags de. jon gens aan het werk zien. Lou aan zijn kajuitjacht van S x 2.30 m. en Adri aan zijn zeilkruiser van 5% x 1.90 De postduivenhouderij Verschenen is dezer dagen het ver slag van de Nederlandse Postduiven- houders-organisatie, de N.P.O. Uit dit jaarverslag blijkt, dat het ledental van de bij deze organisatie aangeslo- ten bonden met 1520 is teruggelopen, een ledenverlies dat hoofdzakelijk voor rekening komt van de Z. Ned. Bond, waarbij o.a. Z. Vlaanderen aan-, fesloten is. Ook het. ledenaantal van e Ned. Bond van Zaterdagvliegers liep iets terug. Op het internationaal congres dat te Modena in Italië is gehouden, werden de Nederlandse duiven het hoogst geklasseerd op een aan dit con gres verbonden internationale ten toonstelling en ontving de N-P.O. de erepalm, beschikbaar gesteld door Italië's president. De pseudo-vogel- pest richtte geen noemenswaardige schade aan onder de duiven. De met de regering gevoerde onderhandelin gen inzake de ophokplicht, hadden een bevredigend resultaat. De grote belangstelling van Prins Bernhard voor de duivensport was voor de N. P.O. aanleiding om Z.K.H. een model- hóle aan te bieden. 80799 duiven werden opgevange 46890 ringnummers op nieuwe eige naars overgeschreven. Nederlandse duiven werden opge- vangen in Duitsland, België. Spanje, Engeland en Frankrijk, terwijl hier te lande duiven opgevangen werden u t Duitsland, Belgie Zwitserland Lu xemburg, Denemarken en Engeland. De „Zwarte Zee" van Vlissingen naar Azoren Sinds Woensdagnacht is de sleep boot „Zwarte Zee" van L. Smit Oo. die in Vlissingen gestationneerd was op weg naar de omgeving van de Azo ren, om het Noorse schip „Soenna- vind", dat daar met een defecte stuur inrichting ronddrijft, te hulp te ko- mVerwacht wordt, dat de sleepboot Maandag of Dinsdag bij de Noor kan zijn. De eigenares van het schip, de rederij Borsestad te Porsgrunn. heeft een contract met L. Smit en Co; af gesloten. vyf honderd vyftig uur hebben zij reeds in de loods doorgebracht, maar nu is het ook zover, dat de beide schepen over een week of zes te wa ter kunnen worden gelaten. Tussen houtkrullen en verfpotten' hebben we de knappe werkstukken mogen bewonderen. Sieriyk gelijnde boten, waarop een echte scheepsbou- niets kan afdingen. Aandeelhoudersvergadering N.V. Stoomtram Walcheren Obstakels aan de Belgische kust In de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Stoomtram Walcheren, welke Don derdagmiddag te Middelburg werd gehouden, werden de jaarstukken over 1950 goedgekeurd. exjuoitatierekenlng m ^6t omgeving van he autobiisbedrgf over 1950 sloot met pa^,le ju Zoute.. ÏVl, ,e graas een bedryfswinst van 47.989,78, wel- ]Cvvyt, 1 - - Ook in België is men niet erg op getogen over de bunkers, die de Duitsers hebben achtergelaten. In de buurt van Knokke zijn de kleinere reeds verdwenen in „de strijd om de oude metalen", waarover .we reeds eerder schreven. De grote bunkers evenwel ontsieren nog steeds de van het Zwin. De „Com- wer op het oog Het grote jac*-' krijgt vier slaap- f raai e ruime kajuit, plaatsen in de terwijl Adri voorlopig met twee slaapplaatsen genoegen neemt. Alles is even solide uitgevoerd en afge werkt, waaruit het vakmanschap van de twee jeugdige timmerlieden blijkt. Wanneer straks de 30 en 15 m2 zeil de jachtjes qver de Zeeuwse, wateren voortstuwen, zullen Lou en Adri hun hartewens vervuld zien. En hun ka meraden tonen zy hiermee, dat met wilskracht en doorzettingsvermogen nog wel iets bereikt kan worden! A rtvertentie ^caldby GRIEP POE DER -; - 7cent per.poeder les „Begin er toch ook mee", zei een 70- jarige inwoner uit Hoek destijds tot een aantal jongerenneem een voor beeld aan een ouwe man"! Die ouwe man keek namelijk nog in de toekomst en begon met de bramen teelt, als onderdeel van de voor Hoek zo succesvol gebleken fruitteelt. En de jongeren, die deze zeventig jarige wellicht reeds op de al dan niet overdekte klapbank gedacht hadden, moesten constateren, dat de ouderdoni het nog best deed,£>ie ouwe man" had succes met z"n bramen. Waaruit we eens temeer mogen con cluderen, dat het niet altijd de van energie bruisende jeugd is, die van wanten weet. Geenszins. Hoek bewust het wederom. Een grijsaard bleek nog midden in het barnende leven te staan en ging bramen kweken en met die bramen nam hij het initiatief, ging Mi vóór in een tak van het tuinbouwbe drijf. Die ouwe man dacht aan de toe komst en nam een besluit, waar vele jongeren nog aarzelden. Of helemaal ntet dachten Dat is de les van Hoek. De jeugdraad te Terneuzen In de raadszaal van het gemeente huis vergaderde de Terneuzense jeugdraad onder leiding van de heer N. de Regt. In de vacature ontstaan door het bedanken van mej. N. de Zeeuw werd gekozen -mej. J. 't Gilde. Besloten werd. op 7 Mei a.s. in het Concertgebouw óp te voeren de kin deroperette „Repelsteeltje". De ba ten zullen ten goede komen aan het Nederlands Sanatorium te Davos. De tentoonstelling grafische kunst en handenarbeid zal op 15 en 16 April te Sluiskil en op 18 en 19 April te Terneuzen worden gehouden. Medegedeeld werd, dat het in de bedoeling ligt zeer binnenkort te be ginnen met' het werk onder de chro nische patiënten in de ziekenhuizen te.'Ternëuzen en Sluiskil. Mén'zal be ginnen met eenmaal per maand een film te geven. De kosten worden gedragen door de diverse jeugdorganisaties. Voorts werd nog besloten een collecte te hou den in de week van 14 tot 19 April om de kosten te dekken van de a.s. 5 Mei-viering. Leraar Chr. Kweekschool ie Middelburg benoemd In de vacature-J. Weeda is met in gang van 1 September a.s. tot leraar aan de *Chr„ Kweekschool voor Zee land benoemd de heer N. Verboon, thans onderwijzer aan de Hervormde Koningin Wilhelminaschool voor u.l.o. te Rotterdam. Kerkelijke excursie naar Walcheren in Juni a.s. Het Instituut voor Religieuze en Kerkeiyke kunst organiseert op 17 en 18 Juni een excursie naar Wal cheren. Bezocht worden o.a. de Ab dij en enkele kerken te Middelburg, het polderhuis van de Polder Wal cheren. het dorp Westkapelle en de kerk te Zoutelande. N.V. GRAANSILO OOST— ZEEUWSCH-VLA ANDEREN TE AXEL Met het doel het opslaan, schonen en drogen van granen, zaden, peul vruchten en aanverwante artikelen in de ruimste zin des woords, het ex peditie- en veembedryf, enz., is opge richt de N.V. Graansilo O. Zeeuwscli- Vlaanderen te Axel, als voortzetting van de onderneming der gewestelyke afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen (o.d.) van de „Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland". Het kapitaal ad 1.000.000,is verdeeld in 1000 aandelen van 1000, waarvan driehonderd zijn geplaatst. 150 aandelen zijn door het Centraal Brouwerij Kantoor volgestort in con tanten, en 150 aandelen dóór de CB TB door inbreng van bovengenoemde onderneming. Directeur is de heer M. Brandes. Tot commissarissen zijn benoemd de heren: C. de Putter. C. A. de Kraker, M. de Regt, ir. A. C. van Wijk, dr. ir. F. A. M. J Smits van Waesberghe, Th. C. J. de Groen en mr. W. Ch. van Heuven. BOUW 83 WONINGEN TE SAS VAN GENT AANBESTEED. Namens het gemeentebestuur van Sas van Gent werd Donderdag door het architectenbureau Van Zantbeek en Schoonis te Sas van Gent in het openbaar aanbesteed de bouw van 35 woningwetwoningen, met daarbij be horende werken, aan de Dykstraat te Sas van Gent. Er werd als volgt ingeschreven; P. v. d. Schoot, Tilburg 329.630; P. F. Voet, Kloosterzande 328.400; Van Hoeve Zoon, Axel 322.535; Gebr. de Theye, Terhole 321.950; R. Bley- enberg. St. Jansteen 321.725; G. Gyzel, Westdorpe 319.725: Joh. Baeyens,. Kapelle 317.566; Gebr. v. d. Poel, Terneuzen 317.000; Gebr. Krlekaert, Hengstdijk 312.000; A. Strobbe, Axel 311.500; R. A. Wie- meersch, Axel 311.000. Het werk werd gegund aan de laagste inschry- i vë' ke is overgebracht naar de verlies- en winstrekening. Uit nagekomen baten uit voorafgaande jaren werd een bedrag van 9S7.34 ontvangen, uit oorlogsschade werd ontvangen 271,91, terwyl door vrijgevallen be lasting 5121,48 voordeel werd be haald. Van genoemde bedragen werd 40.571,66 bestemd voor afschrijvin gen, enz. De resterende winst van 238,19 werd overgebracht naar het boekjaar 1951. In het jaarverslag over 1950 werd het besluit gememoreerd tot uitvoe ring van de bouwplannen voor de nieuwe garage en werkplaats aan de Trompstraat en voor het kantoorge bouw aan de Markt. De teruggang in het vervoer deed zich ook in 1950 gel den, hetgeen de resultaten van dat jaar sterk beïnvloedde. Het personeel bestond op 1 Janu ari uit 120 en op 31 December uit 110 personen. In 1950 werd begonnen met het liquideren van oud materiaal. Ultimo December bestond het wa genpark uit 60 autobussen. Het ver voer van binnen- en buitenlandse toe risten was weer van verheugende omvang. In de aandeelhoudersvergadering werd ir. H. C. Ghijsen, die aan de beurt van aftilden was, als commis saris herkozen. Het Vrije van Sluis De Hoofdingelanden van het water schap Het Vrije van Sluis kwamen te Oostburg in spoedvergadering by- een, ter behandeling van een geldle ning, groot 1 millioen gulden tegen 4Ï4 als onderdeel van de obligatie lening der Unie van Waterschapsbon den ad 5 millioen gulden. Na een afwezigheid van vier maan den wegens ziekte kon de dijkgraaf, de heer C. M. v. d. Broecke, deze vergadering weer zelf presideren. Aan de heer A. J. Cambier werd dank gebracht voor de waarneming van het voorzitterschap, waarna met een ogenblik stilte de overleden hoofdin geland-plaatsvervanger, de heer F. B. van Rie, herdacht werd. Men besloot het delven van water gangen en de kwestie van de vergoe ding voor ontvangen en spreiden van delfgrond nader te doen uitwerken door het dagelijks bestuur en enkele hoofdingelanden, waarbij geval voor geval zal worden beoordeeld. wijt, maar een aannemer vroeg niet minder dan anderhalf millioen francs per bunker (plm. 115.000). Het spreekt vanzelf, dat men thans naar een goedkopere wijze van opruimen uitkijkt. Een Vlaams blad merkte op, dat men de Hollandse methode moet toepassen: ..Ongevaariyk enniet duur ook! Enorme zandzuigers trek ken het zand vóór en onder de bun kers weg, zodat op een zeker ogen blik zo 'n stuk oorlogssouvenir van zelf in de put valt. Het uitgezogen zand wordt daarna over de bunker heengespoten en klaar is kees." Aether-piraat nog steeds niet gegrepen Te Vlissingen werd men reeds enige malen bedrogen In ons blad van gisteren werd een bericht opgenomen over een Zweeds schip, dat nabij Doggersbank op mijn zou zijn gelopen. Achteraf is bleken, dat het nier wederom een loos alarm betrof van de aether-pi raat, die reeds tweemaal door valse radioseinen de reddingsboot en de loodsdiensten voor de Scheldemond alarmeerde en ook in andere Noord zeehavens onrust veroorzaakte. Verscheidene radiostations hebben in de laatste weken seinen van deze aetherpiraat opgevangen o.a. te New Foreland en te Calais. De seinen van het zogenaamde Zweedse schip wer den Woensdagnamiddag vrij krachtig opgevangen aoor het Engelse radio station Cullercoats. Dinsdag waren reeds te Vlissingen S.O.S.-seinen opgevangen, maar ge waarschuwd door vroegere bittere er varingen stelde men eerst het karak ter van het sein vast en -kwam daar bij tot de conclusie, dat er iets niet klopte. Ook de oproep, die door Cullercoats werd opgevangen bleek bij later on derzoek niet te kloppen, want het Zweedse schiD, waarvan de seinen af komstig zouden zijn, kon zich onmo gelijk bij Doggersbank bevinden.. De aetherpiraat, die vermoedèlijk met een amateur-zendihstallatie de valse seinen uitzendt, heeft al voor Vele honderden guldens schade ver oorzaakt, omdat na zijn seinen sleep boten en reddingsboten uitvoeren, loodsboten him kruispost verlieten en schepen hun koers veranderden. Het is dringend nodig, dat deze pi raat ten spoedigste wordt ontmas kerd en gevoelig wordt gestraft! BOTERSMOKKEL IN HOGER BEROEP Verdachte was „te dom om te smokkelen' Tijdens de economische strafzitting van het Haagss gerechtshof, dien de Donderdag in hoger beroep de zaak togen J. M. de B., een 21-jarige zaadhandelaar uit Huist. Dis B. was door de Rechtbank te Middc mug wegens overtreding van het deviezen besluit 1945, meermalen gepleegd, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarvan zes maanden voor waardelijk. Bovendien was hem een proeftijd van twee jaar opgelegd met aftrek van preventieve hechtanis. Tegen dit vonnis had de officier van Justitie te Middelburg appèl aangetekend. By verhoor van apellant bleek, dat deze het vorige jaar' op verschillende TELKENS OVERGEHAALD. advocaat-generaal, mr. Kist, tijdstippen tezamen met anderen in Zeide, dat, al mocht De B. dan wel J C Dnl. I -I - J,. een gepantserde auto boter naar Bel gië had gesmokkeld. Op deze^wijze niet de hoofdpersoon in deze affaire zijn, hy er toch voor^een^groot ge- waren successievelijk 2000, 2500 en deelte debet aan was. De B. liet zich 3000 kilo boter de grens overgegaan. telkens weer overhalen aan deze Tenslotte was De B. tegen de lamp praktijken mee te doen. Mr. Kist was gelopen en gearresteerd. De presi- het dan ook eens met het appèl van dent noemde de handelwyze van De B. dom en onverantwoordelijk. Advertentie Met Crème HAMEA gezonde zuivere huid. MetHAMEAGelei goedverzorgde is ge- handen. In dozen en tuben 47-93 ct. Zoals bekend weiden op 29 Januari in Wemeldinge in de Ned. Herv. Kerk bazuinen in gebruik'genomen, tenein de hiermede de gemeentezang te be geleiden, omdat de ambachtsvrouw Maria Coomans, die in 1787 aan de kerk belangrijke bezittingen ver maakte, in haar testament een clau sule opnam, waarbij bepaald werd dat voor rekening der kerk geen orgel ter begeleiding van de gemeentezang mocht gemaakt of opgericht worden. Om aan deze dwangformule te ont komen, werd derhalve enige maan den geleden het besluit genomen om bazuinmuzlek in de eredienst in te voeren. De plaatselijke predikant, ds. J. G. van Ieperen, stelde zich bo vendien in verbinding met de Synode der Ned. Herv. Kerk met het verzoek om in de „Raad voor Kerk en Overheid" te laten onderzoeken, welke mogelijkheden er zonder in strijd te komen met de desbetreffende clau sule van het testament konden be- HET LASTIGE TESTAMENT Advies van Herv. Raad voor Kerk en Overheid Zomerzegels 1952 naar ontwerp D, van Gelder De zomerzegels zullen dit jaar van 1 Mei t.m. 25 Juni aan de postin- richtingen verkrijgbaar worden ge steld. De netto-opbrengst, boven de frankeerwaarde, is bestemd voor so ciale en culturele doeleinden. De zegels zyn ontworpen door de kunstenaar D. van Gelder te Veere, die ook de tekst en de waardecijfers verzorgde. De zegels zijn uitgevoerd in twee de officier en meende dat een lange gevangenisstraf hier op zijn plaats was. De B. heeft reeds 6 veroordelin gen achter de rug, waarvan 4 op. eco nomisch terrein. Hy eiste een jaar onvoowaardelijk. De raadsman van appellant, mr. G. Tichelman zeide, dat hy De B. meer malen de les had gelezen. De B. is te dom om te smokkelen, aldus pleiter, hij loopt steeds tegen de lamp. Wan neer hij een onvoorwaardelijke straf krijgt, dreigt zijn' zaait volkomen te gronde te gaan. De B. is geen crimi nele figuur, maar laat zich gemak kelijk overhalen. De hoofd-inspecteur van Invoer en Accijnzen heeft hem niet. uit het bewaakte gebied uitge wezen. In verband met dit alles vroeg: pleiter een voorwaarde] yke. straf. Uitspraak over 14 dagen. Een E.H.B.O.-wedstrijd voor medici de Bogardzaa.1 te Middelburg In __0w werd Donderdagavond een EHBO- kleuren en dragen elk de voorstelling J wedstrijd gehouden voor het district van een bloem. Ze" zullen verschijnen in de volgen de waarden en kleuren: Walcheren. De wedstrijd was wel een j zeer bijzondere, want nu moesten niet de EHBO-ers, maar de doktoren zelf 2 2 cent, duinroosje (rose) in i een proef afleggen. Deze bestond uit' natuurlijke kleuren tegen een rood het verlenen van eerste hulp bij een fond; "v 5 I auto-ongeval, waarbij twee personen 3 cent, dotterbloem (geel) in I gewond werden. De. ene was bewuste- natuurlyke kleuren tegen een groen j loos, had een gecompliceerde linker fond; 6 4 cent, donkerrode tulp j ohderbeehbréiik mét een. flirilte wónd tegen een lichter rood fond; 10 5 aan de kuit en verder was zijn neus. cent, margriet (wit) in natuurlijke I door een glasscherf weggesneden en COAK-cursus te Middel burg Donderdag beëindigd GOUDEN VULPEN VOOR DE BESTE EXAMINANDUS. Van de honderd leerlingen der Cen trale Opleiding Administratief Kader te Middelburg, die Donderdag het exa men voor onderofficier-administrateur aflegden, is er slechts één niet ge slaagd. De óverigë 99 zijn thans be vorderd tot dienstplichtig sergeant en zullen zich volgende week Dinsdag bij het onderdeel voegen, waarbij zij zijn ingedeeld. Die zelfde dag begint' in Middelburg een nieuwe onderoffi cierscursus. De commandant van de C.O.A.K. te Middelburg, majoor J. Potteboom. maakte Donderdagmiddag in de can- tine van de kazerne de uitslag van het examen bekend. De inspecteur der militaire administratie, kolonel G. J de Leur, was hierbjj tegenwoordig. De candldaat. die met de beste cijfers was geslaagd, de dienst plichtig sergeant Jansen, mocht uit handen van majoor Potteboom een gouden vulpen met insoriptie ontvangen. 's Avonds bood de garnizoenscom mandant de geslaagden, hun introdu- cé's een aantal genodigden en de leer lingen uit de hoogste klassen van de middelbare scholen een gezellige avond in het Schuttershof aan. Voor dat het gezelschap-Jacq. Bijleveld de klucht „Pukkel en Pukkel" opvoerde, waarmede het een zeer groot succes had, richtte majoor Potteboom zich in een korte speech tot de scheidende leerlingen en wees hen op de verant woordelijkheid. welke zij thans krij gen te dragen. Hij riep ook de leerlin gen van de middelbare scholen een hartelijk welkom toe en zeide tot de jongens: „Wat jullie betreft: wij spre ken elkaar over een paar jaar nader". staan, dat de Herv. Gemeente te We meldinge toch van een orgel of al thans van een harmonium bij haar godsdienstoefeningen zou kunnen ge bruik maken. De Raad voor Kerk en Overheid heeft thans geantwoord, dat naar zijn mening „de betreffende clausule niet wil zeggen, dat bij voortduring een orgel buiten de kerk gehouden zou moeten worden. Plaatsing van een orgel zal echter niet mogen geschie den voor rekening van de kerk. Wan neer b.v. een stichting dit instrument in de kerk zou willen plaatsen, kan hiertegen, naar het de raad wil voor komen, op grond van de bepalingen van het, testament geen bezwaar wor den ingebracht. Het plaatsen van een harmonium kan evenmin enig bezwaar opleveren, aangezien dit instrument geenszins kan doorgaan voor een kerk orgel in de zin van het testament. Een harmonium zou dus, eventueel ook voor rekening van de kerkvoogdij kunnen worden geplaatst". Plaatsing van een orgel zal de raad toejuichen. Het ligt thans In de bedoeling bin nen afzienbare tijd over te gaan tot het aanschaffen van een groot harmo nium met pedaal, waarop een geluids versterker wordt aangebracht, waar van de muziek samen met die der ba zuinen (die uitstekend voldoen en daarom gehandhaafd blijven) weldra de gemeentezang zal begeleiden. Advertentie kleuren tegen een geel fond en 20 5 cent, een korenbloem (donker blauw) in natuurlyke kleuren tegen een lichtblauw fond. De zegels zijn gedrukt bij Joh. En schedé en Zonen te Haarlem, en zijn uitgevoerd in koperdiepdruk (roto gravure). De beeldgrootte is 21,25 x 28,5 mm. De zegelgrootte is 24,25 x 31,5 min. Voor de frankering blijven deze zo merzegels geldig tot- en met 31.De- cember 1953. J. Hommes sprak voor de A.R. te Vlissingen Voor de leden van de A.R. Kiesver eniging „Nederland en Oranje" afd. Vlissingen, sprak de heer J. Hommes, te Nieuwdorp, oud-lid van de Eerste Kamer der Statën-Generaal en thans lid der Provinciale Staten van Zee land, in het Geref. Jeugdgebouw over het onderwerp „Wij maken de ba lans op". De heer Hommes werd ingeleid door de voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer B. H. Ligteringen. Deze opende met het zingen van Psalm 84 6. met Schriftlezing en -ge bed, waarna de heer Hommes het woord nam. Spr. begon met op te merken, dat er in deze tijd een grote macht aan het werk is, die hetkwade de bo ventoon wil laten voeren en het goe de wil vernietigen. Deze macht is het communisme, tegen de gevaren waar van de heer Hommes ernstig waar schuwde. Een Christen kan, zo be toogde spr., volgens zijn beginsel geen aanhanger zijn van het communisme, noch van het socialisme of het huma nisme. Na de oorlog was er een gees telijke „vernieuwing" in de gestalte van de Nederlandse, Volksbeweging Deze gestalte was echter in wezen een socialistische. Spr. hekelde verder het na-oorlogs beleid van de Nederlandse regering, in het bijzonder de finan ciële en buitenlandse politiek. Verder wees hij er op dat de middenstanders geen gemakkelijke tijd tegemoet gaan en de ouden van dagen er nog lang niet zijn met hun „Noodwet Drees". Tenslotte drukte spr. de aanwezi gen op het hart bij hun gang naar de stembussen zich de belangrijkheid van .hun stap te realiseren en zich te laten leiden door Gods Woord. Van de gelegenheid tot vragen stel len werd een druk gebruik gemaakt. N.V. Bad- eri Strand hotel „Domburg" Ten kantore van de vennootschap werd de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders der N.V Bad- en Strandhotel „Domburg" te Domburg gehouden. De jaarstukken werden goedgekeurd en het kapitaal door uitgifte van aandelen in porte feuille gebracht op f 150.000—, ter wijl besloten werd het dividend te passeren en de gehele winst te be stemmen voor afschrijving op inven taris. Mr. G. W. A. de Veer in Den Haag werd herbenoemd tot commissaris. De uitbreidingen en verbeteringen van het hotel komen vóór het aan staande seizoen gereed. De vooruit zichten werden gunstig beoordeeld. *in Definitieve aanleg Dorpspleii te Zuidzande aanbesteed In het gemeentehuis van Zuidzande werd Donderdagmiddag aanbesteed de definitieve aanleg van het Dorps plein alsmede de verbetering van de Sluisestraat, de Dorpsstraat en de Mariastraat. De uitslag van deze openbare aanbesteding was: Th. Cam bier en Th. P. Camoier, Breskens f 31.800.C. D. de Ruysscher Bier vliet f 32.101; J. Kooymans, Voor schoten f 33.950.Aannemingsbe drijf Zeeland Middélburg f 34.791. P. J. v. d. Sande en den Exter. Bres kens f 35.200.F. Dunnhouwer Goes 35.470.—; L. van Popering, Bruinisse f 35.790.J. H. v. d. Ven Vlissingen f 36.100—; P. Mollet Hoofdplaat f 36.500.M. Wandel. Souburg f 36.950.J. en K. T. den Ouden Biervliet f 36.975—; H. Bun schoten, Noordwyk f 37.048,77; A. J. Blylevens, Breda 39.900. De begroting was geraamd op f 35.000.i Na bekomen goedkeuring zal het werk aan de laagste inschrij ver worden gegund. GESLAAGD. Voor het diploma C I voor scheep- werktuigkundige slaagde de heer S. Haitsma, leerling van de „De Ruy- terschool" te Vlissingen. zijn duim verbryzeld. De andere gej- wonde had pijn in de borst, gaf licht- rood-schuimend bloed op, had een onderkaakbreuk en een enkelfraq- tuur. De eerste ploeg bestond uit de dok^ toren mevr. G. Pel—Meilink, M. Reij- erse en A. W. Boerwinkel. Leider was de heer Reijerse. Voor de verrichtin gen van dit team kende de jury 146 en het publiek merendeels EHBO- ers145 punten. to.e. Hiesna was de beurt aan de tweede"ploeg, die be stond 'lilt de doktoren J. Vader, R. Grippeling en P. J. Bom, Svaarbrj de' heer J. Vader de leiding had. Hoewel ook dit team de opgave niet geheel binnen de vastgestelde tijd volbracht, behaalde het toch meer punten. De jury, bestaande uit de doktoren D. N. van Gelderen en M. A. v. d. Sluijs, gaf 165 punten, het publiek 154 pun ten. Na de wedstryd werden de oefe ningen door de heer Van Gelderen besproken, waarna de districts-voor- zitter, de lieer C. Vader, aan de prijs winnaars enkele surprises uitreikte. Deze deelde nog mede, dat op 2 April a.s. door de districten Walcheren en Zuid-Beveland, de laatste wedstrijden worden gehouden. De ploegen, die hierbij de beste resultaten behalen, doen mee aan de nationale EHBO- wedstrijd. die vastgesteld is op 7 Juni a.s. te Vlissingen. Kon. Ned. Mij voor tuin bouw en plantkunde INTERESSANTE CAUSERIE DOOR DE HEER A. DE VISSER. Donderdagavond vergaderde te Vlis singen in hotel Royal de afdeling Wal cheren van de Koninklijke Nederland se Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde onder voorzitterschap van de heer P. Blaauw. Deze sprak een kort openingswoord, waarin hij de heer L. Joziasse gelukwenste met diens jubileum bij dé Coöp. Veilingsvereni ging Walcheren. Hierna was het woord aan de heer A de Visser uit St. Lau rens, die een belangwekkende lezing hield over de Zeeuwse flora. Deze causerie getuigde van de grote liefde van deze spreker jegens de natuur. Bovendien bleek hij evenzeer thuis in die Nederlandse poëzie, welke de na tuur tot onderwerp heeft.'Met tal van citaten van oude en nieuwe dichters verlevendigde de heer Visser zijn be toog, dat bewees hoe zeer hij zich verdiept had in de geheimen der Schepping. Spreker vertoonde een aantal lichtbeelden, waarbij meerma len de helaas verzonken schoonheid van het Walcherse landschap tot uiting kwam en vertelde daarbij onder meer over de verdwenen flora van dit eiland. Daarbij roerde spreker een probleem aan, dat in breder lering aandacht verdient: „Moet getracht worden de verdwenen flora van Wal cheren terug te krijgen door ingrijpen van de mens in de natuur?" Botanici zijn biervan in het algemeen geen voorstander en laten de natuur liever haar gang gaan. aldus spreker, die echter meende, dat de zaken voor Walcheren anders liggen, omdat de inundatie een gevolg van de oorlog was. Spreker gaf voorts vele bijzon derheden dikwijls verbonden met humoristische herinneringen over de Zeeuwse plantengroei langs dijken, duinen en wegen, waarbij hij o.a. nog wees op de grote schade, die door ko- nynen aan de vegetatie wordt aan gebracht. In "dit verband noemde spre ker speciaal de Belgische zyde van het Zwin. Aan het eind van öe avond dankte de heer Blaauw spreker voor diens belangwekkend betoog en sprak de hoop uit, dat men hem nogmaals in de afdeling zou zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8