PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor Adenauer bestemde bom ontplofte op politiebureau Hoek kent geen werkloosheid D£ BILT Kantlijn SOCIAAL ECONOMISCHE RAAD OVER OUDERDOMSVERZEKERING Vandaag VERWACHT: 195e Jaargang - No. 75 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj. W de Pagter. Hoofdred. G. Balilntljn PL verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WA&RIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 28 Maart 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1-5 regels f l.-- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven oi adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 3S9300 P ZC. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924. Goes L. Vorststr. 63. teL 2473 (b.g.g 2228); Oostburg Finlandstraat 2. telef 16. Tementen Brouwerijs); 2: Ziertkzee N Bogerc»:r C. i',n tclj^ MISLUKTE AANSLAG OP WESTDUITSE BONDSKANSELIER Eén dode en vier gewonden Een onbekende man heeft Donderdagavond een mislukte aanslag ge pleegd op het leven van de West-Duitse Bondskanselier dr. Adenauer. De man had op straat aan twee jongens van twaalf jaar een pakket, waarin naar later bleek een bom was verborgen, gegeven met het verzoek het te posten. De man gaf de jongens drie Mark voor de moeite. Door de grote fooi waren de jongens echter achterdochtig geworden en zy brachten het pakket naar het hoofdbureau van politie te München, waar het in de kei- der ontplofte en de dood veroorzaakte van een politieman. Het packet was ongeveer 30 cm. lang, 20 cm. breed en 8 cm. hoog. De springstof was verborgen in een deel van de „Brockhaus -encyclopaedie. Toen de politieman, een springstoffen- deskundige, het pakket op een tafel plaatste, verzocht hij de aanwezigen de kelder te verlaten en de ijzeren deur t<- sluiten. Blijkbaar moet hij een ve borgen contact hebben aange raakt, want plotseling ontplofte het bompakket. Van de deskundige wer den beide armen afgerukt. Twee po litiemannen en twee verslaggevers, die het vertrek nog niet verlaten had den, werden gewond. De kelderruimte werd volledig verwoest. Onmiddellijk na de ontploffing werd het hoofdbu reau hermetisch afgesloten en alle uitgangen bewaakt. Enkele uren na de ontploffing is de springstoffendes- In Indonesië werken nog 2500 Nederlandse ambtenaren in vaste dienst, 750 in kort verband en 2000 in tijdelijke dienst. Met hun ge zinsleden mee 19.000 man. In parti culiere dienst zijn nog 30.000 Neder landers, met hun gezinsleden mee 95.000 man. Het aantal Nederland se zelfstandigen, inclusief de ge- landse zelfstandigen inclusief de ge- Eensionneerden bedraagt 750, met un gezinsleden mee 24.000 persunen. Het aantal steunbehoevende Neder landers bedraagt, inclusief hun ge zinsleden 4000. Het zijn trieste cijiers. Omdat zij bewijzen hoe gering de rol is. die Nederland in Indonesië vervult, Het aantal Nederlanders zou in Indonesië met de Ronde Tafelconferentie-ac- coorden als basis een veelvoud moe ten zijn van wat het is. Nederland en Indonesië zouden daar beide wel bij varen. De onafhankelijkheid van In donesië zou er geen seconde door in Jevaar komen, ammer Maar goed is het daarom, dat in de Eerste Kamer de heren Algra (A.R.) en de Dreu (P.v.d.A.) harde woorden hebben laten horen. Terecht verwe ten zij de regering een è.1 te lijdelijke houding, die er de Indonesische re gering toe in staat stelt steeds het initiatief te nemen. Een initiatief dat telkens opnieuw anti-Nederlands gericht is. Het is goed. dat deze woorden klonken. Want nog altijd is het niet te laat om met Indonesië tot doel treffende samenwerking te komen. Van een altijd aarzelende, alles over zijn kant gaan latende partner moeten de Indonesiërs echter weinig hebben. Respect hebben zij er zeker niet voor In deze tijd van stijgende prijzen en dalende koopkracht verdient iedere gedachte die het leven goedkoper kan maken de aandacht. „De Nederlandse Industrie' (Werk- evers) toont aan. dat de (door fa-, rikant of groothandel) verpakte ar tikelen hoger in prijs zijn dan de overeenkomstige losse artikelen en vraagt zich af of dit wel economisch rationeel en maatschappelijk verant woord is; het doel der verpakking is technisch gezien bescherming en com mercieel gezien garandering van het merk" maar men vergete ook niet dat de verpakking ook ten zeerste bijdraagt tot de rationalisatie in groot- en kleinhandel; als het verpak te artikel echter tot hogere arbeids productiviteit en personeelsbeperkïng kan leiden, waarom is het onverpak te artikel dan veelal goedkoDer ,,De kosten van de verkoophande- lin'gen van vele onverpakte artikelen worden in de handel sterk onder schat. Dientengevolge kunnen wij zeggen, dat in het algemeen deze groep artikelen feitelijk met verlies wordt verkocht. Deze verliezen zijn oorzaak van de lagere prijzen en wor den door winsten op verpakte arti kelen. en in casu merk-artikelen met grote omzetsnelheid goedgemaakt Zou men evenwel het verpakte arti kel terugdringen ten gunste van het onverpakte, dan zou deze compensa tie niet meer mogelijk zijn en dus 't thans te goedkoop d.w.z. beneden integrale kostprijs verkochte onver pakte artikel in prijs moeten stijgen. In bedrijven met een rationele be- drijfspolitiek zowel particuliere win kels als grootwinkelbedrijven en coöperaties (die men toch zeker niet van prijsopdrijving zal beschuldigen) is dan ook het onverpakte artikel practisch geheel teruggedrongen. Een ieder, die met de prijsverschillen tus sen verpakte en onverpakte artikelen geconfronteerd wordt, zal zich een duidelijk beeld moeten vormen an de functie, die de verpakking heeft en van de wijze waarop de prijzen van verpakte en van onverpakte artike len tot stand komen Eerst daarna kan men een oordeel vellen, of een eventueel prijsverschil te wyten is aan een te hoge prijs van het verpak te artikel resp. of door afschaffing van de verpakking een reële maat schappelijke besparing verkregen kan worden". kundige aan zgn zware verwondin gen overleden. Het slachtoffer laat drie kinderen na. Bondskanselier Adenauer heeft zijn medeleven met de slachtotfers van de ontploffing be tuigd. Mej. Gautier buiten levensgevaar Mej. Truus Gautier, de stewardess van de Zaterdag j.l. by Frankfurt verongelukte „Koningin Juliana" is buiten levensgevaar. Zy kan echter nog niet gehoord worden. De toestand van mevrouw Horn- Steinbrenner blijft onveranderd gun stig. Zij is Donderdag overgebracht naar de orthopaedische kliniek van de universiteit te Frankfurt. In de kapel van de centrale begraaf plaats te Frankfurt is Donderdag een rouwdienst gehouden voor de 45 slachtoffers. In alle eenvoud is Donderdag op de Joodse begraafplaats te Muiderberg het stoffelijk overschot van mevr. R. L. Friedstein uit Zuid-Afrika, één der slachtoffers van de ramp, ter aarde besteld. Dr. Adenauer Nauwere samenwerking met Italië inzake Triest Amerika, Engeland en Italië ga luwer samenwerken bij het besti over de vrije zóne van Triëst. Over- troepen te bezettings- wogen wordt Italiaanse laten toetreden tot de strijdkrachten in Triëst. In Milaan heeft Donderdagavond een grote menigte, onder leiding van de burgemeester, een betoging gehou den voor de terugkeer van Triëst naar Italië. REGERING VRAAGT ADVIES VAN- Ook voor niet-loontrekkers? De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecreta ris van Sociale Zaken hebben aan de Sociaal-Economische Raad advies ge vraagd omtrent een aantal concrete punten betreffende de toekomstige ouderdomsverzekering. Dit advies wordt gevraagd overeenkomstig een be slissing van de ministerraad. De voornaamste punten zijn de volgende: Vader en zoon veroordeeld tot 15 en 20 jaar De rechtbank van 's-Hertogen- bosch veroordeelde Donderdag de 73-jarige C. K. tot 15 jaar en zijn zoon, de 36-jarige J. K. tot 20 jaar gevangenisstraf. Deze beide land bouwers uit het dorp Liempde bij Boxtel, hadden ln Juni 1951 de 37- jarige J. H., echtgenote van J. K., in haar slaap door wurging om het leven gebracht. De officier van Jus titie had tegen vader en zoon le venslang geëist. Kwestie-Timis voor de Veiligheidsraad? Dinsdag debat in Franse Nationale Vergadering In Washington verwacht men dat Pakistan binnenkort de zaak-Tunis voor de Veiligheidsraad zal brengen. Bij de arrestatie van de Tunesische S rentier, omringden 300 Franse sol- aten zijn woning. Zij verlieten de slaapkamer van de premier niet. toen hij zich wilde kle den, ondanks zgn protest. Sjennik werd in een auto nadr het vliegveld gebracht, waar hij de andere minis ters ontmoette. President Auriol heeft Donderdag twee Franse functionarissen per vliegtuig naar Tunis gezonden met zijn antwoord op het protest van de Bey tegen de arrestatie van de minis ters. De Franse regering is er in ge slaagd een dringend debat over de kwestie-Tunis in de Nationale Ver gadering tot Dinsdag uitgesteld te krijgen. De socialisten hadden om het debat verzocht. Had kapitein Carlsen geen hulp mogen afslaan De Amerikaanse Raad voor de Scheepvaart, die een onderzoek in stelt naar de ondergang van de „Flying Enterprise" is het niet eens met het besluit van kapitein Carl sen om de vrijwillig aangeboden diensten van leden van de beman ning, die met hem aan boord wilden blijven, af te slaan. De Raad meen de, dat het verloop der gebeurtenis sen mogelijk anders zou zijn ge weest, wanneer kapitein Carlsen hulp had gehad toen de sleepboot „Turmoil" de eerste maal trachtte een lijn naar de „Flying Enterprise" over te brengen. Behoort de toekomstige ouderdoms verzekering voor de gehele bevolking ce gelden of moet er een inkomens grens worden gesteld? Behoort de wettelyke ouderdomsverzekering een aanvullend karakter te hebben, zodat men van de verplichte verzekering dient te worden vrijgesteld op grond van het feit, dat men bij het bereiken van de vijf en zestigjarige leeftijd reeds aanspraak zal hebben op een re delijk ouderdomspensioen of lijfren te? Op welk bedrag dient het ouder domspensioen te worden gesteld? In hoeverre dient hierbij onderscheid te worden gemaakt tussen de over gangsregeling en definitieve rege ling? Dient cumulatie van uitkeringen krachtens sociale verzekeringswet ten na het bereiken van de leeftijd van 65 jaar zoveel mogelijk te wor den voorkomen? (Combinatie van ongevallen- en ouderdomsrente) Dient de kinderbijslag aan 65-jarigen uit het ouderdomsfonds te worden gefinancierd? Onder welke voor waarden dienen trekkers van ouder domspensioen in de verplichte zieken fondsverzekering te worden opgeno men? Welke economische repercus sies kunnen worden verwacht van de invoering van een ouderdomsverzeke ring op door de SER gewenste grond slagen? Welk financieringsstelsel be hoort te worden gevolgd voor de fi nanciering van de toekomstige ouderdomsverzekering? Wat is het oordeel van de SER over het plan van de Raad van Vakcentralen tot rege ling van de ouderdomsvoorziening? Dient de uitvoering gecentraliseerd of gedecentraliseerd te geschieden? Bovendien heeft minister Joekes nog advies gevraagd over de hoogte van een eventuele inkomensgrens, over de leeftgdsgrens, over de vraag, wel ke particuliere voorzieningen eventu eel voldoende zouden moeten worden geacht om vrij te stellen van de wet telijke ouderdomsverzekering, en hoe J' Kogelvrije ruiten in Witte Huis Naar de „Washington Post" meedeelt, heeft men het Witte Hui§ te Washington van ko gelvrije ruiten voorzien. De ambtswoning werd Donderdag weer door president Truman betrokken. Gedurende de her stellingswerkzaamheden, die ruim drie jaar hebben ge duurd, woonde de president in „Blair House", waar in 1950 een aanslag op zijn leven werd ^gepleegd. Het bezoek van de Koningin aan Canada. H.M. Koningin Juliana zal voor haar officieuze bezoek aan Canada op Dins dag 22 April uit de Ver. Staten ver trekken. hieruit voortvloeiende administratie ve moeilykheden kunnen worden op gelost. By deze vragenlijst is een uitvoeri ge nota gevoegd, waarin o.m. de vraag wordt gesteld, of de ouder domsverzekering zich tot arbeiders en tot niet-loontrekkenden moet uit strekken. Aangaande de hoogte van de uitkeringen wordt opgemerkt, dat onderscheid moet worden gemaakt tussen de definitieve regeling waarbij de uitkeringen geheel gebaseerd zul len zijn op de betaalde premies en de overgangsregeling, waarbij uitkerin gen moeten worden toegekend aan hen die onvoldoende r>remïe hebben betaald. Rekening wordt gehouden met de mogelykheid om een bedrag van 2.00,aan eigen inkomsten vrij te stellen van aftrek en de gemeente klasse-indeling van de Noodwet af te schaffen. Ten aanzien van de fi nanciering wordt voorkeur uitge sproken voor een gematigd omslag stelsel waarbij gedurende de eerste tyd een beperkt fonds wordt ge vormd. Berekend wordt dat een premie van 3,zou moeten worden opge bracht om gehuwden een uitkering van 1080 en ongehuwden 576, per jaar te waarborgen. De premies zullen door werkgever en werkne mers tezamen moeten worden opge bracht; de zelfstandigen zullen de premie geheel zelf moeten opbrengen. TOELICHTING De staatssecretaris van Sociale Za ken mr. dr. A. A. van Rhijn zal he denavond om kwart over zeven voor de zender Hilversum H een toelich ting geven op de nota en de vraag punten voor een nieuwe ouderdoms verzekering. Een verslaggever, die Woensdag aan boord van een Britse motorbarkas de BritsNederlandse mijnenveegoefening „Bandeau 3" naby Vlissingen bywoonde, had zich vanwege de koude in een winterse uitrusting gehuld toen hij de matroos Edward Inman tjjdens een sneeuwstorm interviewde. Bovendien had hij nog een beschut plaatsje gezocht bij de ingang van het logies voor de bemanning. Nederlandse vrijwilligers naar Korea Binnenkort zullen opnieuw Neder landse vrijwilligers naar Korea ver trekken. Op 8 April en 15 April vertrekken twee detachementen van ieder 25 man. In de 2e helft van Mei zal een af lossingsdetachement ter sterkte van ongeveer 250 man met bestemming Korea te Rotterdam worden inge scheept. Bij al deze detachementen bevin den zich verscheidene oud-leden van het N.D.V.N., die voor de tweede maal hebben getekend. Nederlandse bevolking gaf 13'/2 milliard uit voor de consumptie De Nederlandse bevolking heeft vo rig jaar 13fê milliard gulden uitgege ven aan verbruiksartikeleb, dat is 1 milliard gulden minder dan in 1950. Het cijfer 13M> milliard betekent, dat 70 pet. van het nationale inkomen voor de consumptie is besteed. „Radioprogramma" in hoger beroep OP 16 APRIL VOOR HOF. In het bekende proces over de auteursrechten tussen „Het Radiopro gramma" en de omroepverenigingen, dat in eerste instantie eindigde met een publicatieverbod voor de stich ting „Het Radioprogramma", is door deze stichting hoger beroep aangete kend. De pleidooien in deze zaak zul len Woensdag 16 April om half elf worden gehouden voor het gerechts hof te Amsterdam. De statuten van de Vereniging van Radioluisteraars, die 15 October 1950 in Amsterdam werd opgericht, zijn nu bij koninklijk besluit goedgekeurd. EEN GELUKKIGE GEMEENTE Fruitteelt in de Braakman waarborgt gezonde toekomst De gemeente Hoek verkeert in een benijdenswaardige positie. Want zon der enige aarzeling kan de burgemeester, de heer A. F. Hanssens, verkla ren: „De eerste zes jaren is de kans op werkloosheid in Hoek absoluut uitgesloten"! Mechanisatie van de landbouw ten spijt, heerst in Hoek zelfs gebrek aan landbouwarbeiders en indien er genoeg huizen waren, zouden werkloze landarbeiders van elders (van Tholen b\j voorbeeld), in Hoek aan de slag kunnen gaan. Een opgewekt geluid, uit de mond van een verheugde burgemeester, wiens vreugde slechts getemperd wordt door het feit, dat financiële be zwaren het bouwen van huizen onmogelyk maken en daarmee de kans op werkgelegenheid voor arbeiders van elders vooralsnog uitsluiten. Een honderdtal inwoners van de gemeente Hoek vindt werk in de in dustrieën m de „Kanaalzone" en in de laatste twee jaren verdwenen er een tachtig naar het buitenland. Emigra tie. „Ik zag ze met lede ogen gaan", vertelt burgemeester Hanssens. „Het zgn uiteraard ook hier lang de slechtste elementen niet, die de grote sprong gewaagd hebben en het emi greren zit de mensen uit mijn ge meente in het bloed". Reeds vroeger vertrokken er ve len naar Frankrgk; over het alge meen hebben ze daar „best geboerd", zo gaat de burgemeester verder, waarna we komen te spreken over de toekomst van Hoek; een toekomst, die ligt in de Braakman en die verde re emigratie onnodig maakt. MOGELIJKHEDEN. Een toekomst met vele mogeiykhe- den en een hiervan en wel een uiterst belangrijke is de fruitteelt. De fruitteelt in Hoek heeft zich reeds thans tot een voorname bron van inkomsten ontwikkeld, vooral dankzij de deskundige voorlichting, die op dit terrein wordt gegeven, o. m. door de heer P. Klaassen, oud inwoner van Hoek, en thans ver bonden aan de voorlichtingsdienst van de land- en tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoewel de fruitteelt thans nog min of meer als nevenberoep wordt uitgeoefend, kan de inpoldering van de Braakman hierin een gunstige verandering brengen. De kwaliteit van het fruit is wederom dankzij de intensieve voorlichting aanmerkelijk verbe terd en het product zal in de toe komst ongetwijfeld met het Zuid-Be- velandse fruit kunnen concurreren. Zeeuwsch-Vlaanderen betrekt mo menteel nog fruit uit Zuid-Beveland, doch in de toekomst, zo hoopt burge meester Hanssens, zal dit niet meer nodig zijn en zelfs verwacht men te zijner tijd voor het in de Braakman te verbouwen Zeeuwsch-VIaamse fruit in België een uitgebreid afzet gebied te vinden. „Bij een goede organisatie en onder deskundige leiding", aldus de burge meester ..moet dit mogelijk zijn". „Goede organisatie", ja, dat is een stokpaardje van de heer Hanssens. Goede organisatie door samenwer king. GEEN CHAUVINISME. Burgemeester Hanssens is name lijk een uitgesproken tegenstander van chauvinisme en met name inza ke de Braakman-kwestie. Een gezon de samenwerking tussen de belang hebbenden bij de inpoldering en straks bij de exploitatie van de Braakman is zijns inziens absoluut noodzakelijk om de grote mogelijkhe den, die hier straks voor tuinbouw en fruitteelt liggen, ten volle te be nutten. Bovendien zullen de gronden, die niet voor fruitteelt, akkerbouw enz. nodig zijn, geschikt zijn voor de veeteelt. „Het zal met de Braakman in het groot moeten gaan, zoals het met de recreatiezaal van het Hoekse ge meentehuis in het klein ging", zegt de burgemeester. De recreatiezaal moest opgeknapt worden en de ge meente kon dit"slechts ten dele fi nancieren. De inwoners werden gea larmeerd en het bleek mogelijk om met een aantal verenigingen van alle gezindten een ontspanningsavond te organiseren, ten bate van de recrea tie-zaal. „Samenwerking in het klein", zegt de heer Hanssens. „Mo ge dit ook in het groot geschieden"! In het belang van heel Zeeuwsch- Vlaanderen. 68,5 millioen voor werkverruiming Tijdens de debatten in de Eerste Kamer over de financiële beschou wingen over de rijksbegroting voor 1952, heeft de minister van Finan ciën medegedeeld, dat in dit jaar enkele noodzakelijke uitgaven ge daan moeten worden, die bij het op stellen van de begroting voor 1952 nog niet konden worden voorzien, o.a, uitgaven voor werkloosheidsbe strijding van verschillende aard. De regering heeft het plan een bedrag van 68,5 millioen geulden be schikbaar te stellen ter financiering van jnaatregclen in het belang van de werkverruiming. ...wordt koningin Ingrid van Denemarken 42, en prinses Martha van Noorwegen 51 jaar; ...is het 10 jaar geleden, dat door de Britten de z.g. opera tie „Chariot" op de Franse oorlogshaven St. Nazaire werd uitgevoerd. Man poogde meisje te ontvoeren Woensdagavond is een onbekend in dividu, door verbreking van een ruit een villa in de buitenwijk van Laren, terwijl de bewoners thuis waren, bin nengedrongen. De man is naar boven gegaan, heeft een 11-jarig meisje van haar bed gelicht en naar beneden ge bracht. Op het hulpgeroep van het kind snelde de vader, die zich reeds te ruste had begeven, naar beneden. Hij trof daar zijn dochtertje in de woonkamer aan. De „ontvoerder" ver dween haastig door de openstaande tuindeuren in het struikgewas. Van de man ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Fedde Schurer veroordeeld tot f 150.boete Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Donderdag Fedde Schurer ver oordeeld tot 150 subsidiair 30 da gen hechtenis. Zoals bekend was de heer Schu rer door de Leeuwarder politierech ter terzake van belediging van de kantonrechter te Heerenveen ver oordeeld tot 14 dagen voorwaarde lijke gevangenisstraf, van welk von nis de procureur-generaal bevesti ging had geëist. Electrische wasmachines en centrifuges geen luxe OORDEEL VAN HUISVROUWEN. De huisvrouwen vinden electrische wasmachines en centrifuges geen luxe. Naar aanleiding van het ingediende ontwerp voor de in uitzicht gestel de technische herziening van de omzetbelasting, heeft het hoofdbe stuur der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen de minister van Financiën met de meeste aandrang verzocht speciaal de electrische was machines en centrifuges voor huis houdelijk gebruik niet te belasten met een omzetbelasting van 30 pro cent, doch slechts van 4 procent. WINTER WELK. Aanvankelijk in het uiterste Zuid- Oosten van het land zwaar bewolkt met enige sneeuw, overigens opkla ringen en slechts enkele verspreide buien. Vrij krachtige tot matige Noord-Oostelijke wind. Kouder dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7