Dhaenens De nieuwe Solen 1952 GARAGE HOOFIMAN betere sigaren 00STBÜRG Lente- weelde Firma P.J. van Hal Hoofdplaat wil uit zijn isolement verlost worden BELDEROK IN SLUIS HERLEEFT DE SFEER DER GOEDE. VROEGERE JAREN Wed. P. Zonnevijlle Glas- en Overgordijnen CH. VARIN Dames schoenen 1392.50. DONDERDAG 27 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 WAAR VELEN WERKLOOS ZIJN Over de directe verbinding met Terneuzen nog steeds niet beslist Wanneer men in zorgen zit is het niet gemakkelijk het geduld te bewa ren. De gemeente Hoofdplaat in West Zeeuwsch Vlaanderen zit in zware zorgen en toch wordt het geduld daar zwaar op de proef gesteld. Begin November 1950 heeft het gemeentebestuur van Hoofdplaat zich tot Gede puteerde Staten van Zeeland gewend. Met zeer veel klem werd verzocht te willen bevorderen, dat Hoofdplaat uit zijn isolement zou worden ver lost, eerstens door verbetering van de weg Breskens-Hoofdplaat en daar naast door de nieuwe Braakman-weg te laten lopen over de Noordelijke afsluitdijk, zodat Hoofdplaat zou komen te liggen aan de weg Breskens- Terneuzen. Daarnaast werd de aandacht van G. S. gevraagd voor dc werkloosheid in Hoofdplaat. Nog altijd wacht het gemeentebe stuur van Hoofdplaat op antwoord en men heeft er soms de neiging on geduldig te worden, want de zorgen drukken zwaar. Burgemeester J. F. C. Temmer man doet voor zijn gemeente wat hij kan, maar zolang Hoofdplaat geïso leerd blijft is het welhaast ondoen lijk voor Hoofdplaat iets te bereiken. De werkloosheid is er een brandend vraagstuk. Deze winter heeft de ge meente Hoofdplaat, die nog geen 1400 zielen telt, meer geld aan over- bruggingssteun moeten betalen dan v ;llce gemeente in West Zeeuwsch Vlaanderen ook. Een kwart van de arbeidende be volking werkt nu reeds buiten de ge meente en wanneer er een industrie in Hoofdplaat kwam dan zouden di rect ongeveer 75 werkers beschik baar zijn, die fabrieksarbeid willen verrichten. Er is evenwel geen enkele indu strie, die zich in Hoofdplaat wil ves tigen, wanneer er geen goede ver bindingen zijn. GEEN WONINBOUW De herbouw, die in de achterlig gende jaren nogal wat werk gaf, loopt teneinde. Dezer dagen rekende men nog op een toewijzing uit het bouwvolume voor het optrekken van vijf wonin gen. Dit zou niet slechts vreugde hebben gebracht vanwege de woon ruimte, doch vóór alles vanwege de werkgelegenheid! Helaas, juist tij dens ons bezoek kwam de teleurstel lende mededeling, dat voor de bouw van deze vijf woningen geen vergun ning verleend kon worden. Waarmee weer een illusie verdween. DE HAVEN Men heeft nog hoop, dat betekenis van de Hoofdplaatse haven eens zal toenemen. In de onmiddellyke nabij heid van de haven is een industrie terrein geprojecteerd, terwijl uit voorzorg reeds maatregelen genomen zijn om de electriciteitsvoorzlening by vestiging direct te kunnen doen functioneren. Het gemeentebestuur houdt terde ge rekening met de mogelijkheden en men zit by lange na niet bij de pakken neer. Maar eerst moeten Ged. Staten beslissen dat de gepro jecteerde weg Terneuzen-Breskens inderdaad langs de Noordelijke af sluitdijk zal worden aangelegd en liefst zo spoedig mogelyk. Er hangt voor Hoofdplaat veel van af; ja, él- les hangt er van af. Het gaat voor Hoofdplaat om „het zijn of niet te zijn"! De weg terug van Hoofdplaat naar Breskens deed ons nog eens duidelijk beseffen, hoezeer althans een verbe tering van de weg Breskens-Hoofd plaat noodzakeiyk is. De neergutsen de regen veranderde het toch al de plorabele wegdek in een substantie, waarmee een Bulldozer nog moeite zou hebben. Weliswaar ontwaarden wy ergens een tweetal borden met het opschrift „Werk in uitvoering", doch noch. van werk, noch van uitvoering was iets te bespeuren. Wellicht zyn dit overblijfselen uit de periode, toen een schuchter begin is gemaakt met asphaltering. Dat begin is er nog al tijd. Over een lengte van ongeveer tien meterNa het bekend worden van de plannen voor het eventueel aanleggen van een weg Temeuzen- Hoofdplaat-Breskens hetgeen ver dergaande verbetering annex uitbrei ding tengevolge zou hebben werd de asphaltering uitgesteld. En Hoofdplaat wacht Burgerlijke Stand BRESKENS. Geboren: M. J. van Velzende Meyer, d.; A. B. Flikweertde Ligny, d.; J. L. van der Hooft—Bliek, d.; C. A. Hels- dingenStans, z.; J. S FenijnFaas, d. Getrouwd: H. van Haneghem, 24 j. en A. M. Caus, 21 j. Overleden: S. de Groote, 76 j., echtg van A. Bortel; E. M. van den Berg, 84 j. wed. van P. J. van Houte; J. J. Dootjes. 64 j.. echtg. van S. J. van de Sandé. Ondertrouwd: F. Arends, 22 j. en E. W. de Visser, 19 j. TERNEUZEN. Bevallen: M.-de KubberBuijze, d.M D. Visserde Koene, d.; A. A. L. de Vos —van de Vijver, d.; J. d'HontDe Witte, d.; M. C. Lammens—van Hoecke, d.; G. M. de Bock—deMul, z. Ondertrouwd: A. L. Sorber, 22 j. en J. H. van der Hooft, 29 j.; A. S. Briedé, 29 j. en J. W. Verkerke. 28 j.; H. E. P de Bock, 26 j en C. de Nijs. 24 j. Overleden: A. Siereveld, 70 j„ echtg. van G. de Huelerij; A. C. Roose. 40 j. echtg. van M. Romeijn; A. D. Stelling werf. 31 j., z. v. J. Stellingwerf en J Wiersma. Zuidzande BENOEMING. Met ingang van 1 April 1952 heb ben burgemeester en wethouders van Zuidzande benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier (zgn. leerkracht ingevolge art. 56, 2e lid, der L.O. wet 1920), de heer G. L. de Meijer, thans tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school te Breskens. DE SUKKEL. De Zuidzandse sportvereniging gaf haar jaarlykse toneel-uitvoering in haar clubhuis, hotel „De Roode Leeuw". Opgevoerd werd het biyspel „De sukkel" .De rollen werden goed vertolkt. Een geanimeerd bal besloot deze avond. Sluis Meer belangstelling voor Sluis In het gemeentehuis te Sluis werd een vergadering gehouden door het gemeentebestuur, het bestuur van de plaatselgke V.V.V. en een aantal be langhebbenden by het plaatselyk toe risme. Besloten werd, gezamenlyk te trachten de belangstelling voor Sluis in den vreemde te propageren o.m. door het doeltreffend verspreiden van folders en affiches, het adverte ren in grote dagbladen en het orga niseren van aantrekkelijke bijeen komsten. Krijt op tijd nam revanche De biljartvereniging „Krijt op Tyd" uit Sluis trok naar Zeebrugge en won daar met 87. Hiermede nam „Krijt op Tyd" revanche voor de onlangs te Sluis geleden neder laag van dezelfde club. Na afloop boden de Belgische biljarters de Slui- een maaltyd aan. TOERISME BLOEIT WEER. Industrialisatie ontwikkelt zich bevredigend Vóór de oorlog werd Sluis door duizenden vreemdelingen bezocht en vooral op Donderdagmiddag krioelde het op de gezellige kade van En gelsen, Fransen, Zwitsers en vele andere nationaliteiten. Zy zaten daar op de terrassen, genietend in de zonnezomerwarmte van het seizoen, starend naar de vaart met zyn trotse bomenry op de Zuid-Oostelyke oever, turend naar het bootje dat de dienst met Brugge onderhield en waarop de ver trouwde figuur van kapitein Stlenstra zich reeds van verre aftekende. In het najaar werd dat anders. Geen touringcars, geen vólle trams of boten, maar langs de kade een grote bletenbedryvigheid, straten waar de zomerse zindeiykheid plaats maakte voor pulp en modder. Dit was het bestaan van Sluis vóór de oorlog, tourisme, een weinig industrie, wat handel en wat meer landbouw. De wederopbouw gaf moeilykheden en geeft dat nog maar ging door met de regelmatige gang van een klok. En nu weer, nog geen 8 jaar na de „bevrijding", bruist Sluis van leven. Het toensme keerde niet in die mate terug. Nu komen de Belgen op bezoek om kreeft of oesters en om frites met biefstuk. Het vermaarde bootje vaart niet meer, zou ook niet künnen varen zolang de door de Franse troepen vernietigde siphons niet hersteld zijn. Dit laatste is een Belgische aangelegenheid, doch daar voelt men niet zo veel voor herstel. Het normale zomertoerisme heeft zich eveneens hersteld. De nieuwe hotels op de Kaai, de verbouwde en gemoderniseerde restaurants weten weer de zelfde intieme sfeer van vroeger te scheppen; een sfeer van v o. 'iuiiCi, die ••veneens het karakter draagt van Nederlandse n -H nf -v wa""in 'de cultuur van het Noorden en die van het Zuiden ongemerkt in elkaar over gaan. AANMOEDIGING Het streven van het gemeentebe stuur, aldus burgemeester P. F. van Hootegem, moet er op gericht zyn het vreemdelingenverkeer a; moedigen, te stimuleren. Vorig jaar zochten velen van bo- ven-de-rivieren pension in Sluis om van hieruit gemakkeiyk per fiets, bus of anderszins naar de Belgische kust of om naar de centra van Vlaamse cultuur te gaan, naar Brug ge, naar Damme of naar andere stil le stadjes. INDUSTRIE Een belangryke stap vooruit is de industriële ontwikkeling. De mecha nisatie van de landbouw heeft de be- yoiK.ng „ïiiuusLiic-.iiuiued" gemaaKt. Bekwame meubelmakers, kunstzin nige houtbeeldhouwers werken in de nieuwe meubelfabriek, die speciaal georiënteerd Is op de export naar België. Vestiging van geschoolde ar beiders is hierdoor harde noodzaak geworden, doch dit is alleen maar mogelyk als de woningruimte vol- doende is. De houtindustrie heeft gunstige perspectieven. De vervaar, diging van vaat- en borstelwerk in de l houtzagery aan de weg naar Heille i vestigt de hoop dat ook hier niet on- I belangrijk werk kan worden verricht. I Verplaatsing van deze fabriek is ech ter nodig en de plannen daartoe zyn in een zeer ver gevorderd stadium. Dit zou dan tevens een oplossing .zijn voor verbetering van de slechte wegsituatie, vlak voor de houtzagery. De Jan van Riebeeck-tentoonstelling, welke thans te Kaapstad wordt gehouden ter herdenking van de aankomst van de eerste Nederlanders, is de grootste tentoonstelling welke ooit in Zuid Afrika werd gehouden. Behalve een getrouwe copie van de markt te Culemborg, dc plaats waar Jan van Riebeeck in 1618 werd geboren, is cr ook een nieuwe „Dromme- daris", geheel gebouwd op dezelfde wyze als het schip waarmee Jan van Riebeeck naar Zuid Afrika kwam. De nieuwe „Drommedaris", waarmede op 5 April a.s. „dc landing van Van Riebeeck aan de Kaap" zal worden herhaald. Wie daarlangs naar Heille trekt moet zich by slecht weer een weg banen langs stammen en stapels zaagsel, door aarde en modder. Als straks de ze belangryke industrie een afgeba kend terrein heeft, is ook deze ellen de geleden. De fabriek van de rywiel- onderdelen, die hoofdzakelijk met Belgisch kapitaal werkt, vormt even eens een belangrijk element van de Sluisse industrie. Over verdere indu striële ontwikkeling zeide de burge meester eveneens hoopvol gestemd te zyn. De bevolking werkt mee en in dustrie-terrein is in voldoende mate aanwezig. St. ANNE! En dan „bezit" Sluis nog St. Anne ter Muiden, met zyn onlangs door Monumentenzorg gerestaureerd marktplein, met fraaie pomp, de do minerende toren en het oude raad huis, nu conferentieoord van Am sterdamse studenten. I Veel is hier de laatste jaren onder deskundige leiding verfraaid door restauratie aan gevels en daken en de eenzame vreemdeling zal hier de rust vinden die in romantische ver halen zo zeer naar voren treedt. Een ander probleem voor St. Anna ter Muiden is het aanleggen van een j nieuwe rioiermg ue gemeente Sluis is I daartoe wei beleid, doch dan mo°ten praetisch alle percelen aansluiting krijgen, evenals dat in Sluis het ge val is, hetgeen 10 per perceel zal kosten. En dan nog heeft de gemeen te een nadelig exploitatie-saldo. Ten slotte is het te hopen, dat de verbe tering van de ryweg Sluis-grens spoedig zyn beslag zal krygen. In de zomer is er hier een zeer druk ver keer en het zou ongewenst, zelfs ge- vaarlyk zijn, indien hier werkzaam heden verricht zouden worden in de drukte van het seizoen. Het wegdek is onvoldoende en dringende verbete- j ring hard nodig. MANUFACTURENMAGAZIJN KAPELLESTRAAT 3, SLUIS. Voor het a.s. voorjaar brengen wy U kamgaren stoffen voor damesmantels en mantelcostuums Het allernieuwste in de nieuwste dessins. Kindermantelstof vanaf 9.75 per meter. Gebloemde zijde in prachtige dessins. Ook bijzonder mooi voor deux-pièces Fijne kleuren en kwaliteiten. Verder vindt U by ons alle soorten interlock ondergoed, voor dames, heren en kinderen. Fyne dames-onderjurken in satyn, charmeuse en gebloemde lingeriezyde. Cor- setten en B.EL's in de bekende prima merken. D.W. Barko Geerlï. Overalls, manchester-broeken, blauw keperbroeken, blauwe en gryze werkjassen, werkoverhemden, enz. Wat U ook zoekt, komt eens by ons zien. U vindt by ons beslist iets naar uw keuze. voor de Wij brengen U een enorme collectie vanaf 85 cent p. m. CHINA-MATTEN, 140 x 180 cm. SLAAPKAMERKLEEDJES COCOS, 50 cm. breed BOUCLÉLOPER BOUCLÉTAPIJT O.H. DOEKEN, zuiver wol, 90 x 90 cm. 9.75 Heeft U onze nieuwste plastic was al geprobeerd Het resultaat is verbluffend Alleenverkoop OOSTBURG. 5.90 f 7.90 a f 2.90 p. m. a f 2.95 p. m. a f 5.90 p. m. f 9.75 Alle soorten WAGENTJES van af 25 kg tot 1000 kg voor kleinvervoer, alsmede KRUIWAGENS Massief en luchtbanden naar keuze. IJzendijke, Tel. 69. Adverteren In dagbladen brengt zfln geld dubbel en dwars op. in de natuur, maar ook "in onze voorjaars-col lectie in fyn groen/kersenrood en beige, tegen prijzen, guldens lager dan vorig jaar. U koopt vertrouwde merk-schoenen in de speciaalzaak LANGE STRAAT 52 (vlak by de markt). OOSTBURG met grotere trekkracht en vele verbeteringen, krachtiger en beter dan ooit Spuiplein 1, tel. 111, Breskens. Koude weer houdt aan. De koude uit Noord- Europa breidt zich thans over West-Europa uit In Denemarken daalde de temperatuur plaatselyk tot 8 graden onder nul en in de omgeving van Oslo kwam zelfs 18 graden vorst voor. In Nederland kwam nog alleen op Terschelling het kwik eventjes onder nuL Het binnendringen van de koude lucht uit het Noor den ging hier en daar met hagel- en sneeuwbuien ge paard. In Frankrijk was het nog zacht weer. Plaatselijk kwamen temperaturen voor van 16 graden, maar de Noordelyke winden veroor zaakten gisteren ook daar een flinke daling van de temperatuur. Op de Oceaan stuwt een diepe depressie grote hoeveelheden warme lucht uit de subtropen langs de kust van Portugal naar het Noorden, By Ier land buigt deze warme luchtstroom evenwel in Noordwestelyke richting de Oceaan op. Dit betekent, dat de af voer van koude lucht uit Scandinavië in de richting van West-Europa enkele dagen zal voortduren, waar- by we in ons land rekening zullen moeten houden met een verdere daling van de temperatuur. Oranjefeesten in Breda. Op de openingsdag van de Oranjefeesten in Breda zal van het feestterrein af, een postkoets vertrekken naar het paleis Soestdyk. Deze oude koets zal twee kinderen meenemen, die op het Koninklijk Paleis een bloemenhulde van de stad Breda zullen brengen. De garderegimenten zul len in hun gala-uniformen het feest luister byzetten. Zy zullen vergezeld zyn van de koninklyke militaire ka pel. Afdelingen van leger, vloot en luchtmacht zullen eveneens naar Breda ko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5