NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Zijpe WISSEL SJ&OUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND AARDENBURG II EN HULST II ZULLEN DUEL UITVECHTEN VRIJDAG 28 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B.L.Q.-school Zierikzee op 1 a.s. open Dinsdag 1 April wordt te Zierikzee de school voor B.L.O. in gebruik ge nomen. Deze „Beatrix-school" is be stemd voor het ondervvys aan moei lijk lerende kinderen op Schouwen en Duiveland. Na een moeizame voorbe reiding is het gelukkig nu zo ver. Donderdag 27, Vrijdag 28 en Zaterdag 29 Maart hebben belangstellenden gelegenheid de school te bezichtigen. Dit is wel goed gezien, want deze school is een novum voor het eiland. Onbekend maakt doorgaans onbe mind en een zekere schroom moet bij sommige ouders nog overwonnen worden, ofschoon een aantal van hen toch met verlangen uitgezien heeft naar deze uitkomst voor hun minder begaafde kinderen. De inrichting is een bezoek ten volle waard. Deze geheel omgebouwde vil la aan de Grachtweg is als het ware omgetoverd in een school, welke aan hoge verwachtingen beantwoordt. Ze is rustig gelegen, terwijl van alle zij den het zonlicht tot de vertrekken de vrije toegang heeft. Aan de achterzij de is een open terrein, dat in tweeën is gescheiden. Het rechtse gedeelte is bestemd voor speelveld, het linkse is boomgaard en moestuin, waar de kinderen, onder leiding natuurlijk, groenten zullen kweken. Als men de school betreedt komt men in een rui me hal met aan de rechterzijde het lokaal voor de huishoudgroep (meis jes), dat in verbinding staat met de keuken. Ook een douche-cel is aanwe zig. Links bevindt zich het lokaal van de arbeidsgroep (jongens). Op de eerste verdieping krijgen de klein tjes onderricht in alweer twee loka len en dddrboven is de handenarbeid- zaal. Elk kind heeft een tafeltje met laden om de leermiddelen in op te bergen, terwtjl aan de wand lage kastjes zijn aangebracht met het oogmerk dat de kinderen zelf de leermiddelen kunnen halen en opber gen, waardoor zin voor orde en net heid wordt aangekweekt. Het gehele interieur is gehouden in lichte, doch warme tinten en nauwgezet is er naar gestreefd een vriendelijke hui selijke sfeer te scheppen. Van het hoofd der school, de heer G. Rosink, vernamen wij, dat de lessen met on geveer veertig kinderen beginnen, wier leeftijd varieert van 7 tot 15 jaar. De mogelijkheid bestaat, om leerlingen tot 18 jaar op te nemen, met toestemming van de inspecteur van het buitengewoon lager onder wijs. Ouders van uitzonderlijk moeilijk lerende kinderen moeten nog even ge duld oefenen, want voor deze kinde ren is nog geen plaats, aangezien het minimum aantal voor een spe ciale cursus (10) nog niet verkregen is. Het laat zich evenwel aanzien, dat binnen afzienbare tijd dit getal zal worden bereikt. Er zal dan voor de huisvesting van deze leergang een afzonderlijke oolossing gevonden moeten worden. Het ligt in de bedoe ling de Beatrix-school officieel te openen. PAARD OP HOL. I In de Dorpsweg te Oud-Vossemeer geraakte het paard, dat voor de ge- meentelijke lijkwagen was gespannen. welke zojuist van de begraafplaats i kwam, op hol. Het dier, dat toebehoort aan voerman P. v. d. H., rende de kom van het dorp in met de wagen achter zich aan. Op de hoek van de Voor- straat-Zilverstraat viel het neer. Per- I soonlijke ongelukken deden zich niet l voor. RAAD RENESSE De Iiampeerhuisjes- kwestie Parkeer- en sportterrein zullen aangelegd worden Onder voorzitterschap van burge meester mr. G. F. LunsinghTonc- kens hield de raad van de gemeente Renesse een openbare vergadering, waarvan wij reeds gisteren in ons blad melding maakten. Naar bekend, werd het raadsbesluit, een terrein aan het Zuijensweegje voor het plaat sen van kampeerhuisjes aan te wij zen, op verzoek van G.S. ingetrokken. In verband hiermee merkte de heer R. H. Blom op, dat andere terreinen voor dit doel minder geschikt zijn; reeds thans worden verschillende huisjes verplaatst van Renesse naar Westenschouwen. De meningen wa ren op dit punt echter verdeeld. De heer J. Stevense, a!s voorzitter van de plaatselijke V.V.V., wees op de noodzaak in Renesse over een uitge breid terrein voor kampeerdoeleinden te beschikken. Het toerisme in deze streek breidt zich verrassend snel uit en wil Renesse hiervan ten volle pro fiteren, dq,p zal het yoor de gewenste accoiYiod&tie moeten zórgen. B. en W. stellen zich 'echter op het standpunt, dat eerst de bestaande terreinen vol geboekt moeten zijn alvorens dé aan leg van een nieuw terrein gerecht vaardigd is. Is dit niet het geval, dan wordt exploitatie van deze terreinen h.i. wel zeer bezwaarlijk. De moge lijkheden en de moeilykheden zijn ech ter terdege onderzocht. De heer Ste vense vreesde voor een impasse tus sen B. en W. en de raad, indien het college geen voorstellen tot uitbrei ding van het terrein zou indienen. Aan de wens van G.S. om de kam- peerverordening strenger te handha ven, zal eveneens worden voldaan. Het geregeld afbreken en weer op bouwen van de kampeerhuisjes acht de heer Stevense een verkwisting van materiaal en een beknotting van het vreemdelingenverkeer. Blijkens een opmerking is echter het niet afbre ken van dergelijke bouwsels in strijd met de wet, terwijl bovendien de ver gunninghouders met de betreffende bepalingen bekend worden geacht. Op een bezwaarschrift tegen de forensen belasting werd afwijzend beschikt. De raad nam een voorstel tot vaststelling van verordeningen, houdende een in ter imr egel ing ziektekosten gemeente- personeel voor 1951 en 1952, met al gemene stemmen aan. In Renesse doet zich reeds geruime „ijd de be hoefte gevoelen aan goed parkeerter rein, daar tot op heden overal in het dorp geparkeerde auto's konden wor den aangetroffen. Er gaan zowel stemmen op voor de aanleg van een dergelijk terrein op het dorpsplein, als voor aanleg buiten de kom. Na ampele discussie komt men, met de stem van de heer J. J. Padmos tegen, tot het besluit, bij de kruising van de Lange Beeke en de Kromme Beeke op het dorpsplein een parkeerterrein aan te leggen, met dien verstande, dat het in stand houden van het dorps- schoon in acht zal worden genomen. Op gronden, verkregen van de heren N. Beye en de gebroeders Steur zal binnen afzienbare tyd onder toezicht van het N.O.C. door de D.U.W. een sportterrein worden aangelegd. Voor af zullen proefstroken worden aange legd, hetgeen de gemeente 400 zal kosten. Weliswaar werden allerlei be denkingen geuit, doch tenslotte ver klaarde men zich unaniem met de gang van zaken eens. De grond waar op thans 'hét sportterrein is aange legd zal ten dienste van de woning bouw worden verkocht. Ook van het nieuw verkregen terrein zal nog grond voor andere doeleinden be schikbaar blijven. Verder verklaarde de raad zich accoord met de te bere kenen prijzen van de grond, gelegen in de polder nabij het tramstation, en met de delegatie van bevoegdheden aan B. en W. De begroting voor de exploitatie van de polder achtte de heer Stevense echter aan de lage kant. De mogelijkheid bestaat, dat van gemeentewege woningen zullen worden gebouwd met het doel deze later aan de gegadigden over te dra gen. Het ontwerp-uitbreidingsplan werd uitvoerig besproken en door de voorzitter nader toegelicht. In hoofd zaak is men het met het plan eens, de bezwaren die er zijn zullen aan het college van G.S. worden voorgelegd. Door B. en W. zal worden gestreefd naar een spoedige verwezenlijking van het streekplan Schouwen. De ge deeltelijke restauratie van de toren is destijds door de gemeente voorge schoten. Besloten werd ook het twee de deel van de restauratie, o.a. het aanbrengen van een electrisch uur werk, een verlichting voor de wijzer plaat en een electrische bedieningsin stallatie van de luidltlok, voorlopig te financieren. Voor dit tweede gedeelte zal echter een nieuwe aanbesteding nodig zijn. Op een vraag van de heer Blom zegde de voorzitter toe, uit te zullen zien naar een nieuw terrein voor de voetbalvereniging Renesse. In de rondvraag verzocht de heer C. Dorreman om verbetering van het wegdek in het Zuijensweegje. Verder kwamen nog ter sprake ae wateraf voer van de Kromme Beeke, de riole ring in de Lindelaan, de verharding van de nieuwe weg en de verbetering van de Kromme Beeke, kwesties wel ke alle door de voorzitter werden be handeld. Haamstede BIJZONDERE SCHOOL Onder leiding van de voorzitter, de heer A. Leeuwe, werd ln de bijzonde re school te Haamstede de jaarver gadering van deze school gehouden. Uit h9t jaarverslag van de penning meester bleek, dat de financiële posi tie van de vereniging niet ongunstig is. Het hoofd der school, de heer P. J. v. d. Berg, deelde mede, dat het ledental thans 125 bedraagt. Aan de meisjes van de 7e en 8e klasse zal per 1 September kookles gegeven worden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A M. Cooman3 herko zen, terwijl als nieuwe bestuursle den werden gekozen de heren M. O. Hanse Lzn. en Co. Lemson. De voor zitter richtte tenslotte woorden van afscheid tot de heer St. Boot, die het bestuur gaat verlaten, en de heer J. Visser, die benoemd is aan de ULO-school te Fijnaart. „ZEEMEEUWEN" In hotel Bom te Haamstede hield de sportvereniging „Zeeumeeuwen" haar jaarvergadering, welke zeer goed bezocht was. De jaarverslagen van secretaris en penning-meester ga ven een gunstig beeld van de vereni ging. Tot bestuursleden werden geko zen de heren C. A. Prince, C. v. d. Kreeke en mej. J. v. Sluijs. In de twaalftalcommissie kregen zitting: mej. R. Geleijnse, D. J. Braam en C. v. Dijke. Besloten werd met twee twaalftallen aan de competitie van de S.D.K.B. mee te doen. "Op tweede Paasdag zullen seriewedstryden ge organiseerd worden. Zierikzee AANBESTEDING Ten'stadhuize van Zierikzee werden Donderdag namens B. en W. door de Centrale Dienst voor bouw- en wo ningtoezicht Noord-Zeeland in het openbaar aanbesteed de schilder- en conserveringswerken aan de brug buiten de Zuidhavenpoort. Er was één inschrijver. J. W. Gudde te Zie rikzee voor 4200.Tevens werden aanbesteed de buitenschilderwerken aan diverse gemeentelijke eigendom men te Zierikzee. Hiervoor werd als volgt ingeschre ven: P. J. Beuzenberg, Zierikzee, per ceel I 587. perceel II 1225, perceel m 1275; perceel IV 1750; J. W. Gudde. Zierikzee; I 641, II 1340, Hl 1900, IV. 2045; C. W. Berre- voets I 815, II 2065, III niet inge schreven, IV 2800; W. C. Timmer man, Zierikzee, I 540, II 980, III niet ingeschreven, IV 1380. De gun ningen zijn aangehouden. ™0LEN St* Maartensdijk ELECTREFICATIE. De bewoners van de Noord-Polder en Kruisweg te St Maartensdijk heb ben een bijeenkomst belegd voor een bespreking van de aansluiting op het electriciteitsnet van de P.Z.E.M. te Stavenïsse. Met de aanleg zal men binnenkort gaan beginnen. Oud-Vossemeer EXAMEN VEILIG VERKEER. De leerlingen van de hoogste klas sen der lagere scholen te Oud-Vosse- méer deden practijkexamen voor vei lig verkeer. De uitslag was als volgt, van de o.l. schoöl slaagden van de 17 leerlingen 11 candidaten voor het schriftelijk en 4 voor het practijkge- deelte. Van de School met de Bijbel slaagden van de 26 leerlingen resp. 17 en 6 candidaten voor het schriftelijk en practijkgedeelte en van de RX school slaagden er van de 17 leerlin gen resp. 17 en 15. Van laatstgenoemde school namen klasse 6 en 7 deel, ter wijl van de andere scholen klasse 5, 6 en 7 deelnamen. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. 26 Maart: Hernia, Janssen. Westfalla, Joore. Syria, David. Libia, Mudde. Dal- matia, v. d. Ouden- Italia, v. d. BijL ZeeL Luister 1. v. d. Vlist. Jansje, van Hattum. Telegraaf XI, Hulbrechts. Tele graaf 9, de Bue. Variatie. Visser, allen In. Rotterdam. Maria, Meeusen. Wico, t Muller. Franz, Van Gammeren. Wilhel- j mina, Diepeveen. Leba, van V(Jven. Delf zijl, Verkaik, allen naar Amsterdam. Ri- vl, Kornet. Joma, Kornet, belden naar Werkendam. Coöperatieve 3. van Utrecht, naar Vlaardingen. 3 Gebroeders, Pape, n. St. Annaland. August, Pieters, naar Dor drecht. Assam 4, Noels, v. Kralingseveer. Dora. Melsen, naar Dordrecht. Albert, Verlinden, naar Alphen a. d. Rijn. Niets zonder Gods zegen, van Gent, n. Amers foort Fiat, Raukema, naar Brlelle. Nooit Volmaakt, v. d. Vaart, naar Zwolle. Ad- cor 2, Schuller, naarDrimmelen. Lelie, Westers, naar Rostock. A.zolla. de Leeuw van Wenen, naar Nijmegen. Scheldezonen, de Koning, naar KerkdrieL Margaretha. Neyenhof. Bernina, Kleine. Stad Door- nick, Mertens. Maris. Gerritsen. Adri, v. Wijk. Clemence, de Jong. Wessel, Wijnen. Adme, de Vree. Fanto 22. Zöller. Corma, 1 Dijken. Capria. Asmacher, allen n. Duits land. Damco 47. Helleman. Express 29, Beekman. Waadt, Gantner. Rabiusa, Feenstra. Neska 4, Blom, allen naar Ba sel. Albatros 3, van IJseldijk. Chrlgee, de WaaL Nieuwe Zorg, Hoogendoorn. Vigila, Vissers. Rio, Ruitenberg. Hermann Heinrich, Snels. Corjo, Bennek. Persia, Bom. Rissa, v. d. Berg. Marabu, Durlnck. Tunisia, Bruyninckx. Vinotra 1, v. d. Meer. Stad Amsterdam 8. Waterham. Taxandria, Baan. Libertas, Oomens. Bu- tania 2. v. d. Heuvel. Valkyrie, van Waar- denberg. Servus, Dekker. Dany. Vermeu len. Diejo, Schot. Hoop op Welvaart, San- difort Onderneming, de Korte. Full Speed. Koenen. Ringvaart, Theuns. Jacjo, Heck. Johanna, Koreman. Sambria, Smits Carpentaria, De Vos. Romance. Hermann. Cort, KitteL Pontet Canet, Schot Ay. Wagner. Volnay, Schnepf. Toiler 4, Ver hoek. Viola, Nef. Toiler 5. van Geest Rio. de Looff. Wllhelmina, de Pender. Eliza Maria, Kreeft. Hendrika Maria. Both. Pascal. Blom. Comptoir 2, Bechtel. Elodie, van Zanten. Corjo, Stravers. Edison, van Weelden. Arbois, Aubry. Giselher, de Jong. Potentilla, Heitz. Hoop op Zegen, Waardenberg. Zwaluw. Noorman. Freya 2, Wouters. Willem, Voerman. Elisabeth. Joosten. Henca, Cornelissen. Schelde. Veldhuizen. Esperance, Eerkens. Cisalpï- na 4. Kreuzen. Wallis, Polfliet Succes, van Zanten. Lugano, Ducoffre. C!os Vou- geot, Janssen. Cathalina, van Baaien. ST. PHILIPSLAND 45-JARIGE DIENST Op Dinsdag 1 April zal het 45 Jaar geleden zijn dat de heer A. den Era- ber te St. Philipsland als landarbei der bij de landbouwer A. van Dyke in dienst trad. In deze periode is hij steeds by een en dezelfde familie en ook op dezelfde hofstede werkzaam geweest, welke thans bestuurd wordt door de landbouwer M. van Dijke. Als bink van waardering ontving hij van zyn werkgever een foto van de hofstede en een horloge met inscrip tie. Burgerlijke Stand SINT PHILIPSLAND. Bevallen: P. v. d. Berg—Reijngoudt. z.; J. Kaashoek—Wagemaker. d. Getrouwd: H. R. Kamerbeek. 20 J. en D. Quist, 28 j.; A. Verwijs, 24 J. en P. A. Mol. 20 j. Overleden: M. P. Nieuwellnk. 79 J.. wed. van M. Reijngoudt Marktberichten VEILING ST. MAARTENSDIJK. Gewone uien 28.20—27.0.1; Drielingen 20—30; Picklers 7.90; Stek 2.50. Aanvoer: 17 ton. Aardappelen, Furore 13. Graanbeurs. Tarwe 2324; Gerst 30 32; Haver 25—26; Kleine erwten 40—55; Schokkers 40—60; Bruine bonen 3033; Maanzaad 85; Kolzaad 55. VISMIJN TE VEERE. 27 Maart Pellerij garnalen 3293 kg.: 40 —43; Schar 133 kg.: IS—13; Bot 165 kg.: 16—18; Middel tong 2>,i kg.: 1.53—1.60; Rog 49 kg.: 16—20. WltLtfc.JN.iN WAGTMANS 10e IN PARIJS— COTE d'AZUR Onze landgenoot Woutje Wagtmans is na de derde étappe van de weg wedstrijd ParijsCöte d'Azur opge klommen tot de tiende plaats in het algemene klassement. Hy heeft 8 mi nuten en 36 seconden achterstand op de Fransman Bobet, die nog steeds de gele trui draagt. ZWEMMEN Franse zwemploeg verbeterde wereldrecord. Een Franse ploeg, bestaande uit de zwemmers Gilbert Bozon, Maurice Lusien en Alex Jany heeft het we reldrecord 3 x 100 meter wisselslag estafette (heren) verbeterd, door een tijd voor zich te laten afdrukken van 3 min. 9.6 sec. Het oude record stond op naam van een Russische ploeg, die op 13 Mei 1951 3.11.1 zwom.' Bozon evenaarde het wereldrecord 100 me ter rugslag, dat sedert 4 Februari 1949 met 1.03.6 op naam staat van de Amerikaan Allan Stack. Lusien zwom de 100 meter schoolslag in 1.07.8, terwijl Jany 58.2 sec. over de 100 meter vrije slag deed. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. Kampioenschap voor Domburg II of Goes IV De laatste loodjes wegen het zwaarst en dat Is zeer zeker het geval in een voetbalcompetitie, waar de laatste wedstrijden dikwyis de besjlssing moeten brengen. Walcheren zal de competitie In I b wel hesluiten met zijn 14e nederlaag en wel tegen Sluis. In dc Reserve eerste klasse A wordt de blgmatch gespeeld tussen de twee koplopers Aardenburg 2 cn Hulst 2 ln West Zeeuwseh-Vlaanderen. Het valt moeliyic hierover een prognose te maken. moet absoluut kansloos geacht wor den tegen EMM 2. Axel 3 besluit de competitie ln de reserve eerste klasse B met een ne derlaag tegen Breskens 3, dat de laatste weken goed uit de bus komt. In 3a gaat de belangrijke wedstrijd tussen Domburg 2 en Goes 4. Goes behoeft slechts gelijk te spelen om zich kampioen te mogen noemen. Winnen de strandbewoners echter, dan kunnen zij de kampioensvlag hysen. HET PROGRAMMA Hoofdplaat 2 gaat de moeilijke reis naar Hontenisse 2 maken en zal hier wel niet veel plezier van beleven. IJzendijke 2 heeft misschien een kansje een of meer punten weg te halen bij Ria W 2, maar PSK 2 VOtTBAL Kraak in het doel tegen de Rode Duivels Nederlands elftal tegen België samengesteld Donderdagavond heeft de keuze commissie van de KNVB het Neder lands voetbalelftal voor de wedstrijd tegen België als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); ach ter: De Jong (ADO) en Alberts (Vi tesse); midden: Wiertz (DWS), Ter louw (Sparta) en Bierbrouck (RCH); voor: Van der Kuyl (VSV), Van der Tuyn (Hermes-DVS), Van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en Clavan (ADO). Reserves: Land man (Sparta), Bakers (PSV), Van Sehyndel (SVV) en Van de Bogert (DOS). De meest verrassende beslissing was wel de herverkiezing van Kraak bo ven Landman. De Spartaan speelde weliswaar tegen Bolton Wanderers een zeer onzekere wedstrijd, maar zijn optreden tegen Engeland B was aanzienlijk beter, zodat men wel on geveer kon rekenen op zyn verkie zing. De KC heeft de stap toch blyk- baar nog niet aangedurfd en maar weer teruggegrepen op de beproef de, niet altijd'brillante, maar inter nationaal zeer ervaren Kraak. Ie klasse B: Walcheren 1-SluIs 1. Res. Ie klasse A: Ria W 2-IJzendö- ke 2; Hontenisse 2-Hoofdpl?.at 2; EMM 2-PSK 2; Aardenburg 2-Hulst 2. Res. Ie klasse B: Breskens 3-Axel 3. 2e klasse A: RCS 3-Hansw. Boys 2; Middelburg 4-Volharding 2. 2e klasse B: Middelburg 5-Zuiuzande I. 2e klasse C: Zuiddorpe l-Vogelwaar- de 2; Koewacht 2-Graauw 1. 3e klas se A: Domburg 2-Goes 4. 3e klasse B: Oostburg 3-Breskens 4; EMM 3- Retranchement 2. 3e klasse C: Sluis kil 3-Hontenisse 4; Hulst 3-Rapen- burg 2. Geen nieuw licht in zaak-Scha!lenberg Justitie deed wat mogelijk was In het antwoord van de minister van Justitie aan de Eerste Kamer op het voorlopig verslag betreffende de begroting van Justitie voor 1952, wordt ten aanzien van de zaak- Schallenberg medegedeeld, dat on middellijk na het overlijden van de heer Schallenberg een aanvang is ge maakt met het onderzoek naar de doodsoorzaak en de opsporing van de eventuele dader(s). De resultaten Dat De Jong de plaats van Odenthal va? d't onderzoek leverden geen po- heeft ingenomen, behoeft geen ver- sJtl®ve aanwijzing voorde veronder- wondering ert was noodzakelijk, daar Srhailmher» vermoord de Haarlemmer in de jongste semi- interland een hersenschudding heeft opgelopen. De verkiezing van Alberts na zyn goede spel Woensdag jL is begrijpelijk. De middenlinie is onver- stelling, dat Schallenberg vermoord zou zijn. Voor het instellen van een gerech telijk vooronderzoek bestond onder die" omstandigheden geen voldoende aanleiding. Naderhand zijn echter over deze zaak talrijke perspublica- VAN TOT Te Nleuwerkerk werd een propagan- da%,ergadering gehouden, uitgaande van ..Steun Wettig Gezag", waarin It.-koL W. K. de Feyter een overzicht gaf van het doel en streven van de Nationale Reserve. Op de buitengewoon dienstplichtigen deed hij een ernstig beroep zich aan te sluiten bij de Nat. Reserve. Na de pauze werd een film vertoond „In donker Afrika" en enkele tekenfilms, die zeer In de smaak vielen. Het leesgezelschap „Elck wat wils" te St. Annaland hield de jaarvergadering, die door de voorzitter, de heer Chr. J. Boot; werd geopend. De inkomsten be droegen f 684.er was een batig saldo van f 128.Er zullen twee nieuwe boe ken in portefeuille komen en wel „Moe der" er. „Op de Uitkijk". Er werden in totaal 11.440 boeken uitgegeven. De volks bibliotheek had een batig saldo van f 80. De heer Joh3. Kaashoek werd als be stuurslid herkozen. De datum van ingebruikneming van de nieuwe Ned. Herv. Kerk te Brulnisse is thans bepaald op Zaterdag 5 ApriL De leden van de C.J.M.V. Obadja te Brulnisse zullen Zaterdag een inzameling houden van boeken, tijdschriften en vak bladen 'voor de militairen. Door de School met de Bijbel te Brui- nlsse werd een ouderavond gehouden, die geopend werd door het hoofd der schooL De schoolarts voor Noord-Zeeland, de heer De Kok hield een referaat over het geneeskundig onderzoek op de scholen. Hierna werd het werk der leerlingen be zichtigd en werden filmstroken over Nw.- Guinea vertoond. De avond werd gesloten door de heer M. Krijger, voorzitter van het schoolbestuur. De brandweer van Scherpenisse moest Donderdag uitrukken. Een schuur tje van de heer D. Kleppe was door on bekende oorzaak in brand geraakt en het vuur vormde een bedreiging voor een aangrenzende woning. De brandweer slaagde er in het vuur meester te wor den, doch het schuurtje brandde geheel af. Woensdag j.L werd ondanks de koude voorjaarsbuien te St. Philipsland een zwaluw waargenomen. De toneelvereniging „Jacob van Len- nep" te Biervliet voerde voor de ouden van dagen een spel van de zee op, geti teld „Wie zonder zonde is". De toeschou wers, die zeer van het spel genoten, werden traditie getrouw per auto afge haald en thuisgebracht. In Labellevue te Terneuzen werden de prijzen uitgereikt van de kaartwed-, strijd der Supportersvereniging Terneu zen: le pr. P. 't Gilde, 2 J. Kaan, 3 H Blok, 4 J. Meijers, 5 J. Koch en 6 J. Ne. ve. De Belgische motorspits Bison groot 300 ton en komende van Breskens ge raakte door motorpech in moeilijkheden voor de haven van Terneuzen. De sleep boot Schelde bracht de spits binnen. Bij de Donderdag gehouden wedstrij den om het biljartkampioenschap van Terneuzen en Sluiskil wonnen de heren Goethals en Meert hun partijen. Maandag a.s. volgt de eindstrijd tussen de heren B. v. d. Eijk en G. v. Damme, die bei den nog ongeslagen zijn. Met ingang van 1 April a.s. is de heer N. J. van Biezen te Heinkenszand be noemd tot leraar landbouwweiktuigen- kennis aan de landbouwschool te 's-Heer Arendskerke. De afdeling Kloetinge van de Ned Chr. Landarbeidersbond vierde dezer da gen onder leiding van de heer L. Dekker uit Goes haar 20-jarig bestaan. Een lid van het hoofdbestuur, de heer A. Vinger ling, hield een toespraak, waarna de he ren A. de Lange en Chr. Maas, resp. na mens de Chr. Besturenbond uit Goes en het district Zuid-Beveland, de jubile rende afdeling gelukwensten. Voor de jeugdraad te Kloeöngc, vorzitter de heer M. Reijnhoudt, sprak de heer K. J. J. Ingerman uit Haarlem over leven en werken van dr. Albert Schwei- zer. Spreker lichtte zijn lezing, waarvoor veel belangstelling was, toe met licht beelden. Voor de afdeling Goes van de Ned Christen Vrouwen Bond sprak mevrouw De Goede uit Wemeldinge over „De be tekenis van het voorlichtingsrapport in strafzaken", waarbij spreekster tevens het gevangeniswezen van vroeger en nu be handelde. Door de jongens- en meisjesclubs van de N.H. Gemeente te Kortgene werd in de Stadswijnkelder een contactavond ge houden, die door ds. Van Schuppen werd geopend. Er werden enkele aardige schets jes en toneelstukjes opgevoerd. Te Kortgene werd de eindles gehouden van de tuinbouwcursus 19501952. Bur gemeester A. A. Schuit reikte diploma's uit aan de heren J. J.' Jasperse te Colijns- plaat, M. van Boven te Kortgene, Iz. de Waal te Kortgene, lm. dc Waal te Kort gene. A. Zuijdweg te Kats, J. de Looff te Wissekerke, B. Wattel te Wlssekerke en M. Verhulst te Kortgene. De C.H. kiesvereniging te Vrouwen polder hield de jaarvergadering onder leiding van de heer A. Sturm, Het leden tal liep met twee terug; er was een badg saldo. Als voorzitter werd de heer Sturm herkozen, die daarna een inleiding hield over „Financiën Rijk en Gemeente". In de dorpskerk en in de kerk op 't Zand te Koudekerkc zullen Zaterdag avond om 7 uur twee bijzondere jeugd diensten worden gehouden, die geleid zul len worden door resp. ds. L. D. van Dijk en ds. E. Durkstra. Staal voor Oost-Duitsland kwam niet uit ons land In een Londens persbericht, dat ook in de V.S. werd verspreid, is melding gemaakt van het transport van 370 ton platen zacht staal, uit ons land naar Londen. Daar zou het staal overgeladen zijn op een Nederlands schip, voor vervoer naar de Russische zóne van Duitsland. Door dit bericht werd de indruk ge wekt, dat ons land op die wijze staal naar de Russische zóne uitvoerde. Na een onderzoek, dat ook door de Neder landse ambassade in Londen is inge steld, is gebleken, dat hier geen spra ke is van de uitvoer van staal uit Nederland naar de Russische zóne. Het betreft hier geen Nederlands staal, maar staal, dat uit Düsselcorf en Duisburg naar Rotterdam en ver volgens via Londen naar Rostock werd vervoerd. Een Nederlandse ex pediteur kreeg van een buitenlandse firma opdracht het naar Rotterdam gezonden staal naar Londen te doen vervoeren. f.nderd gebleven. Met de keuze van ties verschenen, waarvan sommige de de voorhoede kunnen wij ons alles- indruk wekten dat de schrijvers be schikten over gegevens, welke aan de justitie onbekend gebleven waren. Dit gaf kort na het optreden van de minister aanleiding om alsnog tot de instelling van een gerechtelijk voor onderzoek over te gaan. teneinde de waarde van deze eventuele gegevens te toesten. Dit nader onderzoek heeft venwel geen nieuw licht op de zaak Schallenberg geworpen. Gezien deze gang van zaken is de minister van oordeel, dat allerminst grond aanwe zig is voor twijfel aan de voortva rendheid van de justitie in deze zaak. ZAAK-MENTEN. Het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak-Menten tegen een journalist en. een gewezen raadsheer-commissa ris zal naar het zich laat aanzien, binnenkort kunnen worden gesloten. Overwogen zal dan worden in hoe verre tegemoet gekomen kan worden aan de wens om de Kamers omtrent de uitkomsten van dit onderzoek in te Uchte°' EERSTE KAMER Niet confereren vóór wapenkwestie is geregeld Minister Peters zal volgende week antwoorden Tydens de Donderdag in de Eerste Kamer voortgezette behandeling der begrotingen van Uniezaken en Over- i>::w. »nnstatp<>r(lp nrof. zins verenigen* Hierin is na Woens dag slechts één wijziging gekomen, namelijk de 'vervanging van Van Schijndel door zyn stadgenoot Van der Tuyn, De SW-er speelde Woensdag een zwakke wedstrijd en men zag in hem niet de ideale binnenspcler van het ogenbliki Van der Tuyn heeft inter nationaal zijn sporen wel verdiend. ATHLE7I8K Wereldrecordpoging van Wim Slijkhuis? Onze landgenoot Wim Slijkhuis heeft aangekondigd, dat hij Vrijdag 28 Maart een aanval wil doen op het wereldrecord 5000 meter hardlopen tijdens de Zuldafrikaanse athletiek- kampioenschappen in het van Rle- beeck-stadïon in Kaapstad. Slijkhuis komt uit op de mijl en de drie mijL De recordpoging zou wor den gedaan bij de wedstrijd op de drie mijl. Slijkhuis zal dan ongeveer 173 meter doorlopen, waar een speci ale groep tijdopnemers zijn tijd over 5000 meter zal opnemen. Het huidige wereldrecord staat sinds September 1942 op naam van de Zweed Gunder Haegg met 13 mi nuten 58,2 sec. Slijkhuis' beste pres tatie was tot nu toe 14 minuten en 14 seconden, de tijd, waarmee hij tydens de Europese kampioenschappen in 1946 te Oslo het Nederlands record mi verbeterde. j z^^ 'lUjksdelen^ constateerde pr°f. Mevrouw Fanny Blankers—KoenMolenaar (WD), het ontbreken zal tijdens de Zuidafrikaanse kampi- v typisch persoonlijk beleid bij oen schappen uitkomen op de 110 „^ter Peters. Spr. merkte op, dat yards, de 220 vards en de 80 yards de Kwestie van de in beslag genomen horden. Zij neemt niet deel aan het wapens geregeld moet zyn voordat hoogspringen. j Nederland met Indonesië aan de con- 1 ferentietafel plaats neemt. Het» feit, dat de Indonesische rege ring niet geantwoord heeft op de no ta's over deze kwestie, duidt er wel op, aldus spr., dat het normale- hof felijke verkeer tussen souvereine sta ten ernstig in gedrang is gekomen. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck (K VP), deed de suggestie de onderhan delingen met Indonesië eerst weer op te vatten, wanneer er in Indonesië en Nederland nieuwe kabinetten zyn gevormd. Met betrekking tot Nleuw-Guinea merkte jhr mr Ruys de Beerenbrouck op, dat het de plicht is van ons land dit eiland te helpen by de geleidelijke ontwikkeling. De Nederlandse overheid heeft de plicht de zorg voor het algemeen wel zijn op Nieuw-Guinea te blijven ver vullen. De heer Ruys de Beeren brouck verlangde, dat de volgende regering aan de Indonesische rege ring definitief duidelijk zal maken, dat van overdracht geen sprake zal zyn. Prof. Gerretson (CHU), oordeelde, dat de geuite critiek op minister Pe ters ln feite bestemd is voor de amb tenaren van zijn departement. Zelfs de grootste staatsman had aan de failliete boedel weinig kunnen red den. De minister zo vervolgde de professor verdient waardering voor zijn moed om zijn reputatie in de waagschaal te stellen voor de liqui datie. De heer Van Santen (CPN) zei, dat Nieuw-Guinea zich los moet laten van Nederland, omdat het eiland be hoort tot de Indonesische sfeer. De minister zal de volgende week Dins dag antwoorden. Arfyprlpv Waar zijn onze schepen Almdljk 26 Maart te Coatzacoalcos. Celebes 26 Maart te Probolingo. Draco p. 27 Maart Bizerta n, Algiers. Delft p. 27 Maart San Lorenzo n. Balboa. Danae 31 Maart te A'dam verwacht. Edam 29 Maart te R'dam verwacht. Helder 28 Maart v. Callao n. Cristobal. Hera 26 Maart v. Chimbote n. Salaverry. Jagersfontein 26 Maart te Bremen. Johan van Oldenb. 27 Maart te Semarang Lemsterkerk p. 27 dw. Napels. Limburg 27 Maart te Cheribon. Lawak 23 Maart te Los Angelos, Loenerkerk 27 Maart te Aden. Leuvekerk 27 Maart te Southampton. Mulderkerk 27 Maart te Amsterdam. Mapia 27 Maart te Antwerpen. Nestor 27 Maart te Beiroet. Oranje 26 Maart v. Singapore n. Belawan. Polyphemus 27 Maart te Port Swettenham Prins W. v. Oranje 28 Maart te R'dam. Pygmalion 27 Maart te Houston. Rijnkerk 27 Maart te Londen. Radja 26 Maart te Houston. Stentor 27 Maart te Curacao. Straat Malakka 27 Maart te Rio Grande. Salawati 27 Maart te Surabaja. Tabian 27 Maart te Penang. Tabinta 27 Maart te Surabaja. Tiba 27 Maart te Montevideo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 19