NIEUWS UIT ZEELAND ALS KONINGIN VICTORIA EENS TERUGKEERDE IN TERNEUZEN AARDENBURG II EN HULST II ZULLEN DUEL UITVECHTEN Wissel Zeeuws -Vlaanderen VRIJDAG 28 MAART 1952 PR0VINC1ALE ZEEUWSE COURANT AFSCHEID G. TE WEGHEL. In een speciaal daartoe belegde bij eenkomst ten gemeentehuize van Schoondijke hebben de volledige col leges van B. en W. uit Groede, Nieuwvliet en Schoondijke tezamen met de directeur Centrale Dienst West Zeeuwsch-Vlaanderen C. M. Zuijdweg dank gebracht aan de op zichter, de heer G. te Wechel, die ae streek gaat verlaten. De heer te Wechel is benoemd te Heenvliet. In verscheidene toespra ken werd'gewezen op het vele, dat de heer te Wechel ten bate van de weder opbouw heefit verricht. Hij kwam in 1946 naar W. Zeeuwsch-Vlaanderen en vond daar een groot arbeidsveld. Hem werd dank gebracht voor alle arbeid en voor de prettige samenwer king. Ook z(jn echtgenote werd in deze hulde betrokken. Enkele stoffelijke blijken van waar dering werden nem aangeboden. In een slotwoord dankte de heer te We chel voor de prettige samenwerking en voor de geschenken. AANBESTEDING. Bij de Donderdag gehouden open bare aanbesteding voor de bestrating en riolering van de Nieuwstraat, Bre- destraat, Burgemeester Callenfeld- straat en Langestraat te Oostburg, schreef als hoogste in de fa. Van der i Sande den Extfer uit Breskena met I 111.200 en als laagste de fa. KooU- man uit Voorschoten met 61.000. Bij de aanbesteding voor de brand- blusput was de hoogste inschrijver de I fa. Moliet uit Hoofdplaat met j 11.200 en de ïaagste de fa. Chris ti aan sen uit Oostburg met 5.695. MASKERADE OP S MEI A.S. Zij zou een welvarende haven en industriestad aantreffen Het door de Terneuzense Jeugdraad genomen initiatief tot het brengen van een „historisch spel" ter gelegenheid van de 5 Mei-viering van dit jaar, betekent niet alleen, dat deze viering een gunstige uitzondering zal vor men op de veelal gebruikelijke en vaak volgens eenheidsrecept samenge stelde programma's voor deze feestdag in andere plaatsen, maar ook, dat in deze snel groeiende Zeeuwsch Vlaamse haven- en Industriestad een ge zond streven bestaat, om meer bekendheid te geven aan datgene, wat zich gedurende de laatste eeuw en vooral ook tijdens de laatste decennia hier heeft voltrokken. En hierop zal dan ook tijdens het bezoek dat koningin Victoria op 5 Mei a.s. aan Terncuzen brengt, indien zij nog leefde zou ze 130 jaar oud zijn in het bijzonder de nadruk worden gelegd. Tijdens de rondgang, welke zij door de gemeente maakt, en die ee.n symbolisch en ook paeda- gogisch karakter zal dragen, wordt de vorstin op verschillende punten der stad gewezen op het verschil tussen het TerneusJen van een eeuw geleden en dat van thans en op de grote ontwikkeling welke de ge meente sinds het bezoek in 1852 heeft ondergaan. DE LEEUWENHOF. Zo bezichtigt koningin Victoria o.m. de plaats waar vroeger de „LeeuCvenhof" zich bevond, waar zij eertijds zulk een gul onthaal vond en welke hofstede aan de uitbreiding der stad ten offer viel. Thans be vindt zich daar de Landbouwhuis- houdschool en waar eens één land bouwersvrouw de huishouding voer de, leren thans elk jaar tientallen toekomstige huismoeders, hoe straks haar huishouding dienen in te richten. En zo is er meer, waarop de aan dacht der bezoekster zal worden ge vestigd, doch omdat aan de plannen van het „historisch spel" nog hard wordt gewerkt, valt hierover thans nog weinig te melden. Vast staat eveiiwel, dat op 5 Mei a.s. ook het huidige Terneuzen zeker de belang stelling zal krijgen, welke het ver dient. INDUSTRIESTAD. Terneuzen immers is niet alleen een havenplaats, die dank zij de uit stekende ligging vooral ook ten op zichte van het achterland en de goede havendokken een grote toe komst tegemoet kan gaan, indien men althans ook van overheidswege èn de nodige belangstelling daarvoor toont en de onontbeerlijke medewer king wil verlenen, maar daarnaast is het ook een industriestad van bete kenis. Om enkele der belangrijkste in dustrieën te noemen: de Cokesfa- briek, die straks ongeveer geheel Zeeland van gas zal voorzien, de Scheepsbouw Maatschappij, die zich voor een groot deel toelegt op de bouw van kustvaarders en de Han- dels^. Industrie- en Scheepvaart Mij. „De Hoop", die vooral ook van bete kenis is als producente van beton- artikelen. Daarnaast treft men in Terneuzen een groot aantal kleinere industrie- en aan, die echter vaak door haar exclusief en gespecialiseerd karakter van beduidende betekenis zijn TERREIN GEREED! Flinke industrieterreinen liggen in de onmiddellijke omgeving van de stad nog op een bestemming te wachten, terwijl voor wat betreft de vestiging van klein-industrie het ge meentebestuur thans de beschikking heeft gekregen over een gunstig ge legen terrein in de nabijheid van spoor en waterJ De ontsluiting van dit terrein zal niet lang meer op zich laten wachten. Ook als agrarisch en handelscen trum geniet Terneuzen bekendheid. De wekelijkse markt wordt druk be zocht en daarnaast treft men er aan ccn veemarkt, een vruchtenveiling de enige in Zeeuwsch-Vlaanderen en sinds enige tijd ook een schippers- beurs. Deze laatste is van niet te onder schatten betekenis, omdat Terneuzen uiteraard voor een zeer groot deel op de scheepvaart ls ingesteld en men I er bijvoorbeeld enige zeer belangrijke cargadoors-, stuwadoors- en sleep- dienstbedrijven aantreft. Ofschoon voor de verdere ontwik- I keling en uitbreiding der stad nog I vele wensen op het programma staan, zal zeker koningin Victoria tijdens haar bezoek daar veel veran- j derd vinden, temeer ook, omdat op de plaatsen, waar zij eertijds ver- toefde, en die toen buiten de stad ge- legen waren, thans nieuwe wijken verrezen zijn, een teken van de ge weldige groei, welke Terneuzen mee maakte. Marktberichten VEILING ST. MAARTENSDIJK. Gewone uien 28.2027.03; Drielingen 20—30: Picklers 7.90; Stek 2.50. Aanvoer 17 ton. Aardappelen, Furore 13. Graanbeurs. Tarwe 23—24; Gerst 30— 32; Haver 25—26; Kleine erwten 40—55; Schokkers 40—60; Bruine bonen 30—36, Maanzaad 85; Kolzaad 55. VISMIJN TE VEERE. 27 Maart. Pellerij.garnalen 3293 kg.- 40 —43; Schar 138 kg.: 16—18: Bot 165 kg. 16—18; Middel tong 2>,5j kg.: 1.53—1.60; Una 40 lcc. ]fi—20. RAAD SCHOONDIJKE De raadtebouw Bestratings- en rioleringsplan De gemeenteraad van Schoondijke vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester F- A. van Rosevelt. Be sloten werd een halve cent per inwo ner bij te dragen voor een jubileum geschenk aan de Vereniging van Ned. Gemeenten. Op een verzoek van ge zusters Risseeuw om een daglichtvoor ziening in haar woning nu op een me ter afstand van deze woning een an der huis is gebouwd werd afwijzend beschikt, omdat zich in het kader van het herbouwplan meer gevallen van schade voordoen, die niet vergoed worden. Grond voor herbouw werd in prin cipe toegestaan aan de heren J. I Brugge, C. J. van Luyck en de wed. J. de Hulster, en onder bepaalde voor waarden aan de heren *1. P. Clarisse en Abr. Goethals, terwijl een drietal verzoeken in handen van B. en W werden gesteld. Een verzoek van het R. K, kerkbestuur inzake de situatie van de nieuw te bouwen kerk werd op voorstel van de heer R. E. A. de Badts aangehouden, opdat men van het kerk bestuur nadere inlichtingen kan krij gen over de bedoeling van het ver zoek. De begroting 1951. die nog steeds niet door Ged. Staten is goedgekeurd, werd gewijzigd in verband met een verzoek van G. S„ maar men behield zich het recht voor daarop nader te rug te komen. Een rekening-courant overeenkomst groot f 175.000— werd aangegaan met de Bank voor Ned. Ge meenten tot April 1952. Gehoopt werd dat men ook nadien de overeenkomst zal kunnen verlengen. Aan de bijzondere schoolvereniging Johannes werd medewerking verleend voor aanschaf van leermiddelen en voorzieningen aan het gebouw. Twee bezwaarschriften rioolbelas ting werden afgewezen en twee inge willigd. Na uitvoerige bespreking werd een verordening op kettinghonden con form het ontwerp van Gedep. Staten vastgesteld, maar de heren R. E. A. de Badts en J. D. Dekker stemden te gen, omdat naar hun mening de be palingen in de practijk niet zijn te handhaven. Een bedrag van f 2250. werd toege staan voor uitvoering van het restant beplantingsplan o.m. aan de Land- bouwstraat en de Nijverheidsstraat. Besloten werd in principe tot uit voering van het restant bestratings- en rioleringsplan, waarvan de kosten f 38.910.— belopen. Dit plan heeft be trekking óp het Dorpsplein en het doortrekken van enige straten Mach tiging van de Wederopbouw moet nog verkregen worden en de financiering ten laste van het herbouwplan moet nog mogelijk blijken. In principe werd besloten tot ver koop van een woningwetwoning. Een verzoek van de R. K. Lagere School om een andere plaats voor de bouw van de school werd niet inge willigd, omdat het bezwaar de aan wezigheid van mesthopen zal wor den weggenomen. Op voorstel van B. en W. werd de uitvoering van het puin-bestek, dat onlangs werd aanbesteed, gegund aan de firma Kesteloo te Breskens voor f 1344.—. Tenslotte werd in principe besloten tot uitvoering van het herziene ont werp voor de raadhuisbouw Gehoopt werd, dat de nodige machtigingen en toestemmingen voor de bouw verkre gen zouden worden. Groede VERGADERING GROENE KRUIS. De afdeling Groede van het Groene Kruis hield de algemene ledenverga dering, waarvoor veel belangstelling bestond. De aftredende bestuursleden de heren J. Casteleyn, P. Casteleyn en Joh. Risseeuw werden bij acclama tie herkozen. De voorzitter lichtte daarna een voorstel toe om de contri butie te verhogen tot een minimum van 5.— per jaar. Het is de bedoe ling, dat drie klassen gevormd wor den en wel van 5.-, 7.50 en 10.-. Ieder lid kan dan opgeven, in welke klasse hij cf zij geplaatst wil worden. Dit voorstel werd met algemene stemmen aanvaard. Na beapreking van enkele interne kwestie sloot de voorzitter de vergadering. Biervliet OUDERMIDDAG Onder grote belangstelling hield de Christelijke kleuterschool te Biervliet haar oudermiddag. Het klasselokaal bleek te klein te zijn om alle genodig den en belangstellenden te bevatten. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. H. C. P. M. Wiebosch, opende de btfeenkomst met gebed, waarna de kleutertjes enige liedjes zongen. Hier na trok het gehele gezelschap naar het speellokaal waar allen tenslotte een plaatsje konden vinden. De Lenteko ningin verjaarde en alle inwoners van het kleuterland brachten de Lenteko ningin felicitaties over. welke verge zeld gingen van een gepast geschenk. Bekijken we uit dit spel het enorme geduld, waarmee dit alles de kleuter tjes is bijgebracht dan krijgt men groot respect voor het werk der bei de leerkrachten. Ook aan de costumes was veel zorg besteed. Op de verjaar dag van de Lentekoningin volgde een zangspel ,.Ik zag twee beren". Aardig was, dat de daarbij behorende hande lingen door kleuters werden uitge beeld. Na de pauze met verversingen hadden de kleuters weer het hoogste woord in enkele aardige spelen. Voor al de grote tovenaar, die tot verras sing van de aanwezigen echt kon to veren was een groot succes. Met enige zangnummertjes van de kinderen ein digde het gezellig samenzijn. Ds. Wie bosch sloot met een woord van af scheid tot de vertrekkende kinderen, die naar de lagere school gaan. De leerkrachten ontvingen boeken als af scheidsgeschenk. VOETBALVERENIGING BIERVLIET BESTOND 25 JAAR Onder grote belangstelling vierde de voetbalvereniging „Biervliet" haar 25-jarig bestaan. In het sportlokaal- café van de heer J. v. d. Sande, re cipieerde het bestuur en velen maak ten van de gelegenheid gebruik om hun gelukwensen aan te bieden. Namens de KNVB afd. Zeeland, bood de heer H. J. Nauta uit Oostburg, zg'n gelukwensen aan, die hg verge zeld liet gaan van een prachtige bloe menmand. Burgemeester A. P. Kos- tense vertolkte de gevoelens van zijn WlfcLKtMNirN WAGTMANS 10e IN PARIJS— CÓTE d'AZUR Onze landgenoot Wout je Wagtmans is na de derde étappe van de weg wedstrijd ParijsCóte d'Azur opge klommen tot de tiende plaats in het algemene klassement. Hij heeft 8 mi nuten en 36 seconden achterstand op de Fransman Bobet, die nog steeds de gele trui draagt. ZWEMMEN Franse zwemploeg verbeterde wereldrecord. Een Franse ploeg, bestaande uit de zwemmers Gilbert Bozon, Maurice Lusien en Alex Jany heeft het we reldrecord 3 x 100 meter wisselslag estafette (heren) verbeterd, door een tijd voor zich te laten afdrukken van 3 min. 9.6 sec. Het oude record stond op naam van een Russische ploeg, die op 13 Mei 1951 3.11.1 zwom. Bozon evenaarde het wereldrecord 100 me ter rugslag, dat sedert 4 Februari 1949 met 1.03.6 op naam staat van de Amerikaan Allan Stack. Lusien zwom de 100 meter schoolslag in 1.07.8, terwijl Jany 58.2 sec. over dc 100 meter vr\Je slag deed. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. Kampioenschap voor Domburg II of Goes IV De laatste loodjes wegen het zwaarst en dat ls zeer zeker het geval In een voetbalcompetitie, waar de laatste wedstrijden dikwijls de beslissing moeten brengen. Walcheren zal de competitie in I b wel besluiten met z(jn 14e nederlaag en wel tegen Sluis. In de Reserve eerste klasse A wordt de bigmatch gespeeld tussen de twee koplopers Aardenburg 2 en Hulst 2 in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Het valt moeilijk hierover een prognose te maken. Hoofdplaat 2 gaat de moeilijke reis naar Hontenisse 2 maken en zal hier wel niet veel plezier van beleven. LJzendijke 2 heeft misschien een kansje een of meer punten weg te halen bij Ria W 2, maar PSK 2 VOETBAL Kraak in hel doel tegen de Rode Duivels Nederlands elltal tegen België samengesteld Donderdagavond heeft de keuze en telegrammen met gelukwensen I f'*v«M^£^'edstrdd birmeneekomen waren. De voorzit- ^nds voetbalelftal voor de weosirgu gemeentenaren, toen hij de voorzit ter de verzekering gaf, dat Biervliet zonder voetbal ondenkbaar is. Een stevige voetbal was het geschenk van net gemeentebestuur. De heer C. B. Janssen vertegenwoordigde de Kon. Harmonie van Biervliet, terwijl van vele zusterverenigingen brieven en telegrammen met binnengekomen waren. De voorzit ter, de heer J. Anthonisse Sr. meen de, dat de voetbalvereniging „Bier vliet" momenteel geen reden tot kla- v^.- gen heeft. Het ec-rste elftal heeft tesse); midden: Wiertz (DW8), Ter- zlch na een inzinking volledig her- louw (Sparta) en Bierbrouck (RCH); steld en neemt thans een redelijke voor: Van der Kuyl (VSV), Van der plaats op de ranglijst in, het tweede Tuyn (Hermes-DVS), Van Melis elftal staat er behoorlijk voor, ter- 1 (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) wijl enkele optimisten al fluisteren en Clavan (ADO). Reserves: Land- over het kampioenschap. In zijn be- man (Sparta), Bakers (PSV), Van toog bracht de voorzitter de burge- Schyndel (SW) en Van de Bogcrt meester op de hoogte van verschillen- 1 (DOS). I verrassende beslissing was ".(lïSs ie receptee 4» Herverkiezing van Kraak;bo- tegen België als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); ach ter: De Jong (ADO) en Alberts (VI- der leiding van de heer Jasper An thonisse een geslaagd bal. VERG*T>VRT>JG JONG HERVORMDEN. In de z.g. nieuwe consistoriekamer vergaderden de Jong Hervormden van ven Landman. De Spartaan speelde weliswaar tegen Bolton Wanderers een zeer onzekere wedstrijd, maar zijn optreden tegen Engeland E was aanzienlijk beter, zodat men wel on geveer kon rekenen op zijn verkie zing. De KC heeft de stap toch blyk- as «-a-y n zitter ds. H. C. P. M. Wiebosch. Na de gebruikelijke opening vertelde Bram de Die een en ander over de Jeugd gemeenschap. die gegroeid is rond het vormingscentrum Hedenesse. Hedenes- se begint in een verheugende belang stelling te komen. De weekends die er regelmatig georganiseerd worden trek ken steeds meer de aandacht; dit is in de eerste plaats te danken aan het feit, dat de jeugd zelf zo'n belangrijk aandeel heeft in alles wat er te Hede nesse wordt gepresteerd. Op deze le zing volgde een uitgebreide discussie, waaraan alle aanwezigen deelnamen De verdere avond werd gevuld met spel. waarna ds. Wiebosch de bijeen komst besloot met dankgebed. Te Nieuwerkerk werd een propagan- davergadering gehouden, uitgaande van „Steun Wettig Gezag waarin It.-kol. W K. de Feyter een overzicht gaf van het doel en streven van de Nationale Reserve Op de buitengewoon dienstplichtigen deed h{j een ernstig beroep zich aan te sluiten bij de Nat. Reserve. Na de pauze werd een film vertoond „In donker Afrika" en enkele tekenfilms, die zeer in de smaak vielen. Het leesgezelschap „EIck wat wils" te St. Annaland hield de jaarvergadering, die door de voorzitter, de heer Chr. J Boot. werd geopend. De inkomsten be droegen f 684.er was een batig saldo van f 128.Er zullen twee nieuwe boe ken in portefeuille komen en wel „Moe der" en „Op de Uitkijk". Er werden in totaal 11.440 boeken uitgegeven. De volks bibliotheek had een batig saldo van f 80 De heer Johs. Kaashoek werd als be stuurslid herkozen. De datum van ingebruikneming van de nieuwe Ned. Herv. Kerk te Bruinisse is thans bepaald op Zaterdag 5 ApriL De leden van de C.J.M.V. Obadja te Bruinisse zullen Zaterdag een inzameling houden van boeken, tijdschriften en vak bladen voor de militairen. De brandweer van Scberpenisse moest Donderdag uitrukken. Een schuur tje van de heer D, Kleppe was door on bekende oorzaak in brand geraakt cn vuur vormde een bedreiging voor een aangrenzende woning. De brandweer slaagde er in het vuur meester te wor- doch het schuurtje brandde geheel af. Woensdag j.l. werd ondanks de koude voorjaarsbuien te St. Philipsland een zwaluw waargenomen. De toneelvereniging „Jacob van Len- nep" te Biervliet voerde voor de ouden van dagen een spel van de zee op. geti teld „Wie zonder zonde ls". De toeschou wers, die zeer van het spel genoten, werden traditie getrouw per auto afge haald en thuisgebracht. In Labellevue te Terneuzen werden de prijzen uitgereikt van de kaartwed- strijd der Supportersvereniging Terneu zen. Ie pr. P. 't Gilde, 2 J. Kaan, 3 H Blok, 4 J. Meijers, 5 J. Koch en 6 J. Ne ve. De Belgische motorspits Blson groet 300 ton en komende van Breskens ge raakte door motorpech in moeilijkheden voor de haven van Terneuzen. De sleep boot Schelde bracht de spits binnen. Bij de*Donderdag gehouden wedstrij den om het biljartkampioenschap van Terneuzen en Sluiskil wonnen de heren Goethals en Meert hun partijen. Maandag a.s. volgt de eindstrijd tussen de heren v. d. E(jk en G. v. Damme, die bei den nog ongeslagen zijn. Met Ingang van 1 April a.s. ls de heer N. J. van Biezen te Heinkenszand be noemd tot leraar landbouwweiktuigen kennis aan de landbouwschool te 's-Heer Arendskerke. De afdeling Kloeünge van de Nen Chr. Landarbeidersbond vierde dezer da gen onder leiding van de heer L. Dekker uit Goes haar 20-jarig bestaan. Een lid van het hoofdbestuur, de heer A. Vinger ling, hield een toespraak, waarna de he- ren A. de Lange en Chr. Maas, resp. na mens de Chr. Besturenbond uit Goes en het district Zuid-Beveland. de jubile rende afdeling gelukwensten. Voor de jeugdraad te Kloetinge, vorzitter de heer M. Reijnhoudt, sprak de heer K. J. J. Ingerman uit Haarlem over leven en werken van dr. Albert Schweï- zer. Spreker lichtte zijn lezing, waarvoor veel belangstelling was, toe met licht beelden. Voor de afdeling Goes van de Ned Christen Vrouwen Bond sprak mevrouw De Goede uit Wemeldinge over „De be tekenis van het voorlichtingsrapport in strafzaken", waarbij spreekster tevens het gevangeniswezen van vroeger en nu be handelde. Door de jongens- en meisjesclub3 van de N.H. Gemeente te Kortgene werd In de Stadswijnkelder een contactavond ge houden, die door ds. Van Schuppen werd geopend. Er werden enkele aardige schets jes en toneelstukjes opgeyoerd. Te Kortgene werd de eindles gehouden van de tuinbouwcursus 19501952. Bur gemeester A. A. Schuit reikte diploma s uit aan de heren J. J. Jasperse te Coiljns- plaat, M. van Boven te Kortgene, Iz. de Waal te Kortgene, lm. de Waal te Kort gene. A. Zuijdweg te Kats, J. de Looff te Wissekerke, B. Wattel te Wissekerke en M, Verhuist te Kortgene. De C.H. kiesvereniging te Vrouwen polder hield de jaarvergadering onder leiding van de heer A Sturm. Het leden- tal liep met twee terug: er was een badg j saldo. Als voorzitter werd de heer Sturm herkozen, die daarna een inleiding hield j over „Financiën Rijk en 'Gemeente". In de dorpskerk en in de kerk op 't Zand te Koudekerke zullen Zaterdag avond om 7 uur twee bijzondere jeugd diensten worden gehouden, die geleid zul len worden door resp. ds. L. D. van Dijk en ds. E. Durkstra. weer teruggegrepen op de beproef de, niet altijd brillante, maar inter nationaal zeer ervaren Kraak. Dat De Jong de plaata van Odenthal heeft ingenomen, behoeft geen ver wondering en was noodzakelijk, daar de Haarlemmer in de jongste semi- interland een hersenschudding heeft opgelopen. De verkiezing van Alberts na zijn goede spel Woensdag jl. ls begrijpelijk. De middenlinie is onver- moet absoluut kansloos geacht wor den tegen EMM 2. Axel 3 besluit de competitie in de reserve eerste klasse B met een ne derlaag tegen Breskens 3. dat de laatste weken goed uit de -bus komt. In 3a gaat de belangrijke wedstrijd tussen Domburg 2 en Goes 4. Goes behoeft slechts gelyk te spelen om zich kampioen te mogen noemen. Winnen ae strandbewoners echter, dan kunnen zy de kampioensvlag hijsen. HET PROGRAMMA le klasse B: Walchen* 1-Sluis 1. Res. le klasse A: Ria W 2-Uzendn- ke 2; Hontenisse 2-Hoofdplaat 2; EMM 2-PSK 2; Aardenburg 2-Hulst 2. Res. le klasse B: Breskens l Axel 3. 2e klasse A: RCS S-Hansw. Boys 2; Middelburg 4-Volharding 2 2e klasse B: Middelburg 5-Zuidzande 1. 2e klasse C: Zuiddorpe 1-Vogelwaar de 2; Koewacht 2-Graauw 1. 3e klas se A: Domburg 2-Goes 4. 3e klasse B: Oostburg 3-Ereskens 4; EMM 3- Retranchement 2. 3e klasse C: Sluis kil 3-Kontenisse 4; Hulst 3-Rapen- burg 2. Geen nieuw licht in zaak-Scha!Ienberg Justitie deed wat mogelijk was In het antwoord van de minister van Justitie aan de Eerste Kamer op het voorlopig verslag betreffende de begroting van Justitie voor 1952, wordt ten aanzien van de zaak- Schallenberg medegedeeld dat on middellijk na het overigden van de heer Schallenberg een aanvang is ge maakt met het onderzoek naar de doodsoorzaak en de opsporing van de eventuele dader(s). De resultaten van dit onderzoek leverden geen po sitieve aanwijzing voor de veronder stelling, dat Schallenberg vermoord zou zijn. Voor het instellen van een gerech telijk vooronderzoek bestond onder die omstandigheden g'en voldoende aanleiding. Naderhand zijn echter over deze zaak talrijke perspufclica- anderd gebleven. Met de keuze van tje verschenen, waarvan sommige de de voorhoede kunnen wij ons alles- indruk wekten dat de schrijvers be schikten over gegevens, welke de justitie onbekend gebleven waren. Dit gaf kort na het optreden van de minister aanleiding om alsnog tot de instelling van een gerechtelijk voor onderzoek over te gaan, teneinde de waarde van deze eventuele gegevens te toesten. Dit nader onderzoek heelt venwel geen nieuw licht op de zaak Schallenberg geworpen. Gezien deze gang van zaken is de minister van oordeel dat allerminst grond aanwe zig ls voor twijfel aan de voortva rendheid van de justitie in deze zaak. ZAAK-MEKTEN. Het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak-Menten tegen een journalist en een gewezen raadsheer-commissa ris zal naar het zich laat aanzien, binnenkort kunnen worden gesloten. Overwogen zal dan worden in hoe verre tegemoet gekomen kan worden aan de wen3 om de Kamers omtrent de uitkomsten van dit onderzoek in U UChten' EERSTE KAMER Niet confereren vóór wapenkwestie is geregeld Minister Peters zal volgende week antwoorden Ttjdens de Donderdag In dc Eeréte Kamer voortgezette behandeling der i begrotingen van Uniezaken en Over- I zeese Rijksdelen constateerde prof. mr. Molenaar (VVD), bet ontbreken - van een typisch persoonlijk beleid by 0„ 1i° minister Peters. Spr. merkte op, dat s kwestie van de in beslag genomen Staal voor Oost-Duitsland kwam niet uit ons land In een Londens persbericht, dat ook in de V.S. werd verspreid, is melding gemaakt van het transport van 370 ton platen zacht staal, uit ons land naar Londen. Daar zou het staal overgeladen zijn op een Nederlands schip, voor vervoer naar de Russische zóne van Duitsland. Door dit bericht werd de indruk ge wekt, dat ons land op die wijze staal naar de Russische zóne uitvoerde. Na een onderzoek, dat ook door de Neder landse ambassade in Londto is inge steld, is gebleken, dat hier geen spra ke is van de uitvoer van staal uit Nederland naar de Russische zóne. Het betreft hier geen Nederlands staal, maa' staal, dat uit Düsseldorf en Duisburg naar Rotterdam en ver volgens via Londen naar Rostock werd vervoerd. Een Nederlandse ex pediteur kreeg van een buitenlandse firma opdracht het naar Rotterdam gezonden staal naar Londen te doen vervoeren. zins verenigen. Hierin is na Woens dag slechts één wijziging gekomen, namelijk de vervanging van Van Schijndel door zijn stadgenoot Van der Tuyn. De SW-er speelde Woensdag een zwakke wedstrijd en men zag in hem niet de ideale binnenspeler van het ogenblik. Van der Tuyn heeft inter nationaal zgn sporen wel verdiend. ATHLETI6K Wereldrecordpoging van Wim Slijkhuis? Onze landgenoot Wim Slijkhuis heeft aangekondigd, dat hg Vrijdag 28 Maart een aanval wil doen op het wereldrecord 5000 meter hardlopen tijdens de Zuidafrikaanse athletiek- kampioenschappen in het van Rie- beeck-stadion in Kaapstad. Slijkhuis komt uit op de m|jl en de drie mijL De recordpoging zou wor den gedaan bij de wedstrijd op de drie mijl. Slijkhuis zal dan ongeveer 173 meter doorlopen, waar een speci ale groep tijdopnemers zgn tijd over 5000 meter zal opnemen. Het huidige wereldrecord staat sinds September 1942 op naam van de Zweed Gunder Haegg met 13 mi nuten 58,2 sec. Siykhuis' beste pres tatie wap tot nu toe 14 minuten en 14 seconden, de ttfd, waarmee hij tijdens de Europese kampioenschappen in 1946 te Oslo het Nederlands record verbeterde. Mevrouw Fanny BlankersKoen zal tijdens de Zuidafrikaanse kampi oenschappen uitkomen op de 11C yards, de 220 vards en de 80 vards i^em Zg neemt niet deel aan het ^regeld moet zijnvoordat hoogspringen. I Ne£rlar£ m*t Indonesië aan dc con ferentietafel plaats neemt. Het feit, dat de Indonesische rege ring niet geantwoord heeft op de no ta's over deze kwestie, duldt er wel op, aldus spr., dat het normale hof felijke verkeer tussen souvereine sta ten ernstig in gedrang is gekomen. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck (K VP), deed de suggestie de onderhan delingen met Indonesië eerst weer op te vatten, wanneer er in Indonesië en Nederland nieuwe kabinetten zijn gevormd. Met betrekking tot Nieuw-Guïnea merkte jhr mr Ruys de Beerenbrouck op, dat het de plicht is van ons land dit eiland te helpen bij de geleidelijke ontwikkeling. De Nederlandse overheid heeft de- plicht de zorg voor het algemeen wel zijn op Nieuw-Guïnea te blijven ver vullen. De heer Ruys de Beeren brouck verlangde, dat de volgende regering aan de Indonesische rege ring definitief duidelijk zal maken, dat van overdracht geen sprake zal zijn. Prof. Gerretson (CHU), oordeelde, dat de geuite critiek op minister Pe ters In feite bestemd is voor de amb tenaren van zijn departement. Zelfs de grootste staatsman had aan de failliete boedel weinig kunnen red den. De minister zo vervolgde de professor verdient waardering voor zijn moed om zijn reputatie in de waagschaal te stellen voor de liqui datie. De heer Van Santen (CPN) zei, dat Nieuw-Guinea zich los moet laten van Nederland, omdat het eiland be hoort tot de Indonesische sfeer. De minister zal de volgende week Dins dag antwoorden. Waar zijn onze schepen Almdljk 26 Maart te Coatzacoalcos. Celebes 26 Maart te Probolingo. Draco p. 27 Maart Bizerta n. Algiers. Delft p. 27 Maart San Lorenzo n. Balboa Danae 31 Maart te A'dam verwacht. Edam 29 Maart te R'dam verwacht. Helder 26 Maart v. Callao n. Cristobal. Hera 26 Maart v. Chimbote n, Salaverry Jagersfontein 26 Maart te Bremen. Johan van Oldenb. 27 Maart te Semarang Lemsterkerk p. 27 dw. Napels. Limburg 27 Maart te Cheribon. Lawak 23 Maart te Los Angelos. Loenerkerk 27 Maart te Aden. Leuvekerk 27 Maart te Southampton. Muiderkerk 27 Maart te Amsterdam. Mapia 27 Maart te Antwerpen. Nestor 27 Maart te Beiroet. Oranje 26 Maart v Singapore n. Belawan Polyphemus 27 Maart te Port Swettenham Prins W. v. Oranje 26 Maart te R'dam. Pygmalion 27 Maart te Houston. Rijnkerk 27 Maart te Londen. Radja 26 Maart te Houston. Stentor 27 Maart te Curasao. Straat Malakka 27 Maart te Rio Grande. Salawatl 27 Maart te Surabaja. Tabian 27 Maart te Penang. Tabinta 27 Maart te Surabaja. Tiba 27 Maart te Montevideo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 17