NIEUWS UIT ZEELAND Zioin MENKES ZUpe WALCHEREN AARDENBURG II EN HULST II ZULLEN DUEL UITVECHTEN VRIJDAG 28 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In hoger beroep voor rechtbank te Middelburg. Op 2 Januari van dit jaar was de Middelburgse monteur E. K. door de kantonrechter van zijn woon plaats veroordeeld tot 12,50 of 6 dagen, omdat hij van een militair een paar militaire motorrijglaarzen had gekocht, en dit zonder schrifte lijke vergunning van een bevelvoe rend officier. Tegen dit vonnis was verdachte in hoger beroep gegaan, maar omdat hij niet ter zitting was verschenen, kon de behandeling kort zijn. De of ficier van Justitie eiste in deze zaak vernietiging van het beroepen von nis en een veroordeling van 5 of 3 dagen. A. S„ opkoper te Vlissingen, had in de maand Juli van het vorig iaar van enige matrozen een aantal "ko peren buizen opgekocht, maar hier van geen aantekening in zijn opko- pingsregister gedaan. Hiervoor was hij door de kantonrechter te Mid delburg veroordeeld tot 50 of 30 dagen, wat hij wel wat teveel vond en daarom in hoger beroep ging. Daar ook S. niet ter zitting was verschenen en dus geen enkele ver zachtende omstandigheid naar voren kon brengen of iets kon aanvoeren wat een ander licht op de zaak zou werpen, vroeg de officier van Jus titie in deze zaak bevestiging van het beroepen vonnis. Uitspraak in al deze zaken op 4 April £ls. Vlissinger NAAR HET BIO-VACANTIEOORD. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der stichting „Bio-Vacantie- oord" heeft het bestuur een jubileum- groep samengesteld van kinderen uit alle delen van Nederland. Voor deze groep zijn Donderdag j.l. ook uit Vlissingen twee kinderen vertrokken naar het Bio-Vacantieoord „Russen duin" te Bergen aan zee. Zij zullen daar tot en met 6 Mei a.s. nieuwe krachten en nieuwe levensvreugde opdoen. De uitzending wordt georga niseerd via het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Ge zondheidskolonies. WIE VERLOOR ZUN BRIL? Tussen 19 en 25 Maart zijn de volgende voorwerpen aan het bureau van politie te Vlissingen als gevonden gedeponeerd wanten, handschoenen, sleutels, jongens rijwiel, walerleidingpijp, bril, vuilnisem mer, Inlichtingen zijn aan het bureau te bekomen van de adressen, waar de na volgende voorwerpen zijn te bevragen sleutels. welpenpetj»2, kinderjasje, zak doek, alpinomuts. regenjas, sigarenaan steker. hangertje, postduivenring, munt biljet, lederen etui met sportplaatjes, arm bandje, ceintuur, want en contactsleu teltje. BENOEMING CONCIERGE. Tot concierge van het bondsgebouw der K.A.B. te Vlissingen is benoemd, de heer J. C, Lenaerts. FILMS iN ZEELAND Orson Welles' Macbeth Macbeth, een Amerikaanse film; regie, productie, scenario en hoofd rol: Orson Welles; muziek: Jacques Ibert. Waren Oliver's „Henry V" en „Hamlet" in de eerste plaats Sha kespeare, Welles' interpretatie van het bloedige drama „Macbeth" is in de eerste plaats een t uiterst sugges tieve weergave van de sombere sfeer, de verdorvenheid, de geweten loosheid, de meedogenloosheid en het bijgeloof, die de Schotse krijgers uit Macbeth' tijd omringen. Als zo danig is deze in tal van opzichten zeer merkwaardige film een meesle pend werk. Grillig zijn de décors, onheilspellend is het half-duïster, waarin dit drama naar zijn climax wordt gevoerd en fascinerend is de Macbeth van Orson Welles, die als een schrikbeeld uit een nachtmerrie door de camera is uitgebeeld en die de vele andere, over het algemeen nogal vage personages dikwijls vol komen „wegspeelt." Zo werd deze ,,Macbeth"-bewerking een rolprent, die niet door Shakespeare, doch door Welles wordt beheerst, een film, wel ke soms meer theater is, welke de kitsch een enkele maal bedenkelijk nadert, doch door de felheid en de kracht van Welles' spel daarvoor ge red wordt, welke al bij al een spec taculair schouwspel is, dat ontegen zeggelijk indruk maakt. In het voor programma van Electro, Middelburg, waar dit werk Donderdag werd ver toond, ging de excellente documen taire van Arne Sucksdorff over Stockholm, „Rhythme van een stad", de spiegel van een stad, maar meer nog een spiegel, die het beeld vangt van de mens. De cinema tografie op haar best! Een zaak van leven en dood (A matter of life and death), een En gelse film van Michael Powell en Emeric Pressburger. Deze, enige weken geleden ook door ons besproken, film werd Don derdag in het Vlissingse Alhambra vertoond. Wij aarzelen niet haar te rangschikken onder de beste films, welke ons de laatste tien jaar be reikten; terecht is zij thans reeds klassiek geworden. Als begin van een proef tot samenwerking tussen het theater en de Z.V.U. te Vlissin gen, was deze keuze zeer zeker ook geslaagd. f^-genda MIDDELBURG. Vandaag Schuttershof: Adspiranten- uitvoering „Achilles", 7.30 uur; Tech nische school: Tentoonstelling teke ningen der leerlingen van de Avond school voor nijverheidsonderwijs, 7— 8.30 uur; Electro: „Schipper naast God" (14 j.), 7 en 9.15 u.; Schouwburg „Abbott Costello in het vreemde lingenlegioen". (14 jr.), 8 uur. Morgen Schuttershof: Uitvoering „Achilles", 8 uur, Electro en Schouw burg: als vandaag. Zondag Electro: 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: „De wolf van Sila". (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „De zoon van Zorrö", (Deel I), 14 j.. 8 uur. Morgen: Alhambra: Als vandaag, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag. 7 en 9 uur; Concertgebouw. Uitv. buurt ver. Tuin stad, 8 uur; Cosy Corner: Trio Carlo Alberti 8—11.30 uur; C.C.-club: 12— 4 uur. Zondag: Alhambra: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur: Cosy Corner: Trio Carlo Alberti 3—6 en 8—11.30 uur. RJLB. BESLUIT HET SEIZOEN. De Cultuur- en Ontspanningskring der K.A.B. te Vlissingen zal het win terseizoen besluiten met een toneel avond op 20 April a.s. Het gezelschap van Pierre Ballèdux zal deze avond verzorgen. De viering van het Feest van de Ar beid is vastgesteld op 16, 17 en 18 Mei a.s. O-a. zal gedurende die dagen da eerste K_A.B.-Huisvlijttentoonstelling worden gehouden. Zondag 18 Mei zullen des morgens de K.A.B.-vrouwen bijeenkomen en 's avonds is er voor de leden en huis genoten van de K.A.B. een feestavond in het Concertgebouw. Middelburg PERSOONLIJKE TITEL VAN RIJKSVEETEELTCONSULENT. Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening is, te rekenen van 1 Ja nuari 1952, aan de ingenieur bij de voorlichtingsdienst ten behoeve van de landbouw, ir. W. L. Harmsen te Middelburg, de persoonlijke titel van Rijksveeteeltconsulent verleend. TWEE V.V.D.-VERGADERINGEN. Het Haagse gemeenteraadslid, de heer D. W. Dettmeyer, sprak op vergaderingen, welke de afdeling Middelburg van de Volkspartij voor Vrjjheid en Democratie te Veere en Domburg belegde. Volgens deze spre ker zal het hoofdzakelijk van de kracht en de successen van deze partij afhangen, of politiek gezien na de Kamerverkiezingen de moge lijkheid bestaat een regering op brede basis, met inbegrip van de AR., te vormen. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat ditmaal veel drukker gestemd zal worden dan de vorige, keer en dat het, gezien de grote op komst van de links georiënteerden bij de verkiezingen in het verleden, daarom wenselijk is, dat de somtijds vrijzinnige lauwheid overwonnen wordt. De heer Dettmeyer wilde de middenstander, adviseren op één van de grote partijen, waarin hij politiek en naar geloof thuis hoort, te stem men. Er werden vele vragen beant woord en er werden correspondent schappen opgericht NED. CHRISTENVROUWENBOND. In de Maartvergadering der afdeling Middelburg van de Ned. Christenvrou wenbond hield mevrouw J. PelMei link. arts te Middelburg, een lezing met het onderwerp: „Enige grepen uit de geschiedenis der geneeskunde". Zij schetste hoe er enkele eeuwen voor het begin onzer jaartelling nog geen begrip bestond voor de opbouw en de divers* functies der organen van het menselijk lichaam, sprak vervolgens over de Griek Hippocrates, de stich ter der geneeskunde omstreeks 400 j. voor Christus en vertelde iets over Leonardo da Vinei, wiens ontleed kundige atlas enige eeuwen gangbaar bleef. Daarna sprak mevrouw Pel over de grote geneeskundigen uit het jongste verleden en over de nieuwste genees middelen. Aan het slot van haar cau serie zette zij uiteen, dat de preven tieve geneeskunde een steeds belang rijkere plaats inneemt. Na afloop be antwoordde zij nog een aantal vra gen. RAAD Nw. EN St. JOOSLAND Politierechter Middelburg KLEINE ZONDAREN'. Samen met zijn broer had H. S.. vis ser te Arnemuiden. uit een bunker aan de Zeedijk te Vrouwenpolder een 5- tal ijzeren balken en een eind spoor rails ontvreemd. De politierechter ver oordeelde hem tot een boete van f 30. Tot f 30.boete of 10 dagen hechte nis werd Ch. L-, arbeider te Arne muiden, veroordeeld, die geholpen had van diefstal afkomstig ijzer op een vrachtauto te laden. Het asphalteren van gemeentewegen De raad van Nieuw- en St. Joosland kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester F. S. K. J. Graaf van Randwijck. Beslo ten werd onderhands aan te besteden de bouw van de hoofonderwijzerswo- ning en de daartoe benodigde begro tingswijziging ter goedkeuring aan Ged. Staten voor te leggen. De heer S. Janse Jr. bracht ter sprake het as phalteren der gemeentewegen buiten de kom. Na breedvoerige discussie werd besloten de polderbesturen uit te nodigen hierover van gedachten te wisselen. Serooskerke JAARVERGADERING GROENE KRUIS. Woensdagavond vergaderde te Serooskerke de afdeling Serooskerke —St. Laurens van het Groene Kruis onder voorzitterschap van de heer A. C. Schippers, die in zijn openings- woord wees op de moeilijke finan ciële toestand van de vereniging. Uit het jaarverslag van de secreta ris-penningmeester, de heer J .Ver- sluijs Szn., bleek, dat het ledental met 15 was toegenomen en 735 bedroeg. Gewezen werd op het omvangrijke werk van zuster Evertse, die meer dan 3000 bezoeken aflegde. De rekeningen Groene Kruis en T B.C. werden goedgekeurd met een totaal bedrag aan ontvangsten en uit gaven van f 3542-09 en f 2644.17. Besloten werd de contributie te ver hogen tot f 5— per lid en per jaar Zodra dit mogelijk is, zal dit bedrag verlaagd worden. Tot bestuursleden werden herko zen de heren P. Maljaars en J. Ver- sluijs Szn, Daarna vertoonde zuster Fuijkschot uit Goes een serie lichtbeelden. Vrouwenoolder JAARVERGADERING ORANJEVERENIGING. De Oranjevereniging te Vrouwen polder kwam Woensdagavond in jaar vergadering bijeen, onder voorzitter schap van de heer M. v. d. Broeke. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereniging 248 leden telt. In de kas was aanwezig f 163.57. Bij dè bestuurs verkiezing werd de voorzitter herko zen, evenals de bestuursleden H. Mal jaars en S. de Bruijn, terwijl in de plaats van de heer P. Schoe, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer W. Dekker gekozen werd. Getracht zal worden om in samenwerking met andere verenigingen ter plaatse een feestprogramma samen te stellen. Koudekerke DE V.CR. LAMMERENBURG. De vereniging voor culturele be langen „Lammerenburg", die voor deze wijk van de gemeente Koudeker- ke al heel wat goeds heeft gedaan wist in 1950 te bereiken, dat een speelwei de werd ingericht voor dëjeugd. Een aantal leden hebben toen vele vrije middagen en avonden opgeofferd om speelwerktuigen te maken. Maar men is er nog niet. De accommodatie van het terrein moet nog worden uitge breid en het bestuur stelt zich nu voor een bazar te organiseren om aan de nodige geldmiddelen te komen. Officiële publicaties VLISSINGEN. INENTING POKKEN. B. en W. van Vlissingen, brengen ter openbare kennis, dat voor kinderen bene den de leeftijd van twee jaar gelegenheid beslaat tot kosteloze inenting tegen pox- ken en voor personen boven die leeftijd tot kosteloze HERinenting op Woensdag 2 April 1952 om drie uur des namiddags in het gebouw van het Medisch Centrum Julianalaan 4, Vlissingen. 25 Maart 1952. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 26 Maart: Terg- nier van Zee Kathe Ritscher van Gent 27 Maart: Valhall van Antwerpen. Hast 1 van Antwerpen. Nobiskrug van Antwer pen. Karl van Gent. Tajno van Rotterdam. Vlissingen vertrokken, 26 Maart: Patria naar Silloth. Tergnier naar Zee. 27 Mrt. Kate Ritscher naar Zee. Zwarte Zee naar Atlantic Ocean. Tamo naar Buenos Aires Gepasseerd naar Antwerpen. 26 Maart Servus van Swansea. Twente van Par naar Gent. Abbekerk van Hamburg. Coen van Zee naar Terneuzen. Mapia van Am sterdam. 27 Maart: Westpolder v. Oporto Gepasseerd van Antwerpen, 26 Maart Muiderkerk naar Amsterdam. Lugano n. Hull. Sumatra naar Londen. 27 Maart: Nyeneburg naar Rotterdam. Diana V naar Alloa. Mado naar New-Castle. Marktberichten VISMIJN TE VEERE. 27 Maart. Pellerij garnalen 3293 kg.: 40 —43; Schar 138 kg.: 16—18; Bot 165 kg. 16—18: Middel tong ZVs kg.:. 1.53—1.60; Rog 49 kg,: 16—20. handbal HANDBALPROGRAMMA» Het handbalprogramma voor Zon dag a.s. luidt als volgt: District Zuid 2e klasse. Dames: MarathonWalcheren Hellas 2. Heren: Hellas 2-E.1LM. Afdeling Zeeland lc klasse. Dames: Walcheren 2Hellas 3; Olympus 2 Volharding: Hellas 3—E.M.M. 2. Vriendschappelijk als vóórwed strijd voor MiddelburgInternos: Heren: E.M.M.Marathon. motorsport TIJD-ORIËNTERINGSRIT. Zaterdag a.s. organiseert de M.A.C. „Scheldegouwen" te Middelburg voor leden en niet-leden een grote tijd- oriënteringsrit over een afstand van ongeveer 200 km. Deze tocht, die meetelt voor het clubkampioenschap en waarvoor bg hotel Tivoli te Goes wordt gestart, voert via het Zuid- Bevelandse land door West-Noord Brabant naar Tholen. De finish is te Middelburg, waar ook de prijzen worden uitgereikt. wieirpmnl-n WAGTMANS 10e IN PARIJS— COTE d'AZUR Onze landgenoot Woutje Wagtmans is na de derde étappe van de weg wedstrijd ParijsCóte d'Azur opge klommen tot de tiende plaats in het algemene klassement. Hij heeft 8 mi nuten en 36 seconden achterstand op de Fransman Bobet, die nog steeds de gele trui draagt. zwemmen Franse zwemploeg verbeterde wereldrecord. Een Franse ploeg, bestaande uit de zwemmers Gilbert Bozon, Maurice Lusien en Alex Jany heeft het we reldrecord 3 x 100 meter wisselslag estafette (heren) verbeterd, door een tijd voor zich te laten afdrukken van 3 min. 9.6 sec. Het oude record stond op naam van een Russische ploeg, die op 13 Mei 1951 3.11.1 zwom. Bozon evenaarde het wereldrecord 100 me ter rugslag, dat sedert 4 Februari 1949 met 1.03.6 op naam staat van de Amerikaan Allan Stack. Lusien zwom de 100 meter schoolslag in 1.07.8, terwijl Jany 58.2 sec. over de 100 meter vrije slag deed. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. Kampioenschap voor Domburg II of Goes IV De laatste loodjes wegen het zwaarst en dat Is zeer zeker het geval in een voetbalcompetitie, waar de laatste wedstrijden dikwijls de beslissing moeten brengen. Walcheren zal de competitie In I b wel besluiten met zijn 14e nederlaag en wel tegen Sluis. In de Reserve eerste klasse A wordt de blgmatch gespeeld tussen de twee koplopers Aardenburg 2 en Hulst 2 in West Zecmvsch-VIaanderen. Het valt moell||k hierover een prognose te maken. Hoofdplaat 2 gaat de moeilijke reis naar Hontenisse 2 maken en zal hier wel niet veel plezier van beleven. IJzendyke 2 heeft misschien een kansje een of meer punten weg halen bij Ria W 2, maar PSK 2 Uit het zakenleven NIEUWE ZAAK FA. SIES— WITTENTROP. De Lange Delft te Middelburg is andermaal met een prachtige, nieu we winkelzaak verrijkt. Donderdag opende de firma SiesWittentrop, welke handelt in lingerie, confectie, dameskleding naar maat, mode-arti kelen en zijden en wollen stoffen, haar nieuwe pand. De firma beschikt thans allereerst over een buitengewoon grote en 's avonds goed verlichte étalageruim te, maar bovendien over een verkoop ruimte. De afmetingen bedragen 13,5 bg 11 meter.Door glazen platen in het plafond stroomt het daglicht overvloedig binnen, hetgeen de be oordeling van de stoffen vergemak kelijkt. Ook aan de kunstverlichting is alle aandacht besteed. Achter de winkel bevinden zich het kantoor een grote paskamer, op de verdieping treft men een ruim atelier aan. De ontwerper van deze zaak, de archi tect J. B. v. Wuijckhuijse, heeft ze ker alle eer van zijn werk. UITBREIDING SCHOENHANDEL. De schoenhandel van de heer J. Allewgn in de Langeviele te Middel burg heeft een niet onaanzienlijke verbetering ondergaan door uitbrei ding van de étalageruimte met twee vensters, waardoor het mogelijk is geworden ook speciaalschoeisel en voetverzorgingsartikelen op ruimere shcaal te étaleren. De winkelruimte wordt eveneens vergroot. VAN TOT Te Nieuwerkerk werd een propagan- davergadering gehouden, uitgaande van „Steun Wettig Gezag", waarin lt.-kol. W K. de Feijter een overzicht gaf van het doel en streven van de Nationale Reserve Op de buitengewoon dienstplichtigen deed hij een ernstig beroep zich aan te sluiten bij de Nat. Reserve. Na de pauze werd een film vertoond „In donker Afrika" en enkele tekenfilms, die zeer in de smaak vielen. In Labellevue te Terneuzen werden de prijzen uitgereikt van de kaartwed- strijd der Supportersvereniging Terneu zen. Ie pr. P. 't Gilde, 2 J. Kaan, 3 H Blok, 4 J. Meijers, 5 J. Koch en 6 J. Ne ve. Met ingang van 1 April a.%. is de heer N. J. van Biezen te Heinkenszand be noemd tot leraar landbouw wei ktuigen- kennis aan de landbouwschool te 's-Heer Arendskerke. De afdeling Kloetinge van de Nea. Chr. Landarbeidersbond vierde dezer da gen onder leiding van de heer L. Dekker uit Goes haar 20-jarig bestaan. Een lid van het hoofdbestuur, de heer A. Vinger ling. hield een toespraak, waarna de he. ren A. de Lange en Chr. Maas, resp. na mens de Chr. Besturenbond uit Goes en het district Zuid-Beveland, de Jubile rende afdeling gelukwensten. Voor de jeugdraad te Kloetinge, vorzitter de heer M. Reijnhoudt, sprak de heer K. J. J. Ingerman uit Haarlem over leven en werken van dr. Albert Schwei- zer. Spreker lichtte zijn lezing, waarvoor veel belangstelling was, toe met licht- beelden. Voor de afdeling Goes van de Ned Christen Vrouwen Bond sprak mevrouw De Goede uit Wemeldinge over „De be tekenis van het voorlichtingsrapport in strafzaken", waarbij spreekster tevens het gevangeniswezen van vroeger en nu be handelde. Door de jongens- en meisjesclubs van de N.H. Gemeente te Kortgene werd in - de Stadswijnkelder een contactavond ge houden, die door ds, Van Schuppen werd geopend. Er werden enkele aardige schets jes en toneelstukjes opgevoerd. Te Kortgene werd de eindles gehouden van de tuinbouwcursus 19501952. Bur- gemeester A. A. Schuit reikte diploma's uit aan de heren J. J. Jasperse te Coiyns- plaat, M. van Boven te Kortgene, Iz. de Waal te Kortgene. Im. de Waal te Kort gene. A. Zuijdweg te Kats. J. de Looff te Wissekerke. B. Wattel te Wlssekerke en RL Verhulst te Kortgene. De C.H. kiesvereniging te Vrouwen polder hield de jaarvergadering onder leiding van de heer A. Sturm. Het leden tal liep met twee terug; er was een batig saldo. Als voorzitter werd de heer Sturm herkozen, die daarna een inleiding hield over „Financiën Rijk en Gemeente". In de dorpskerk en in de kerk op 't Zand te Koudekerke zullen Zaterdag avond om 7 uur twee bijzondere jeugd diensten worden gehouden, die geleid zul len worden door resp. ds. L. D. van Dijk en ds. E. Durkstra. Staal voor Oost-Duitsland kwam niet uit ons land In een Lcndens persbericht, dat ook in de V.S. werd verspreid, is melding gemaakt van het transport van 370 ton platen zacht staal, uit ons land naar Londen. Daar zou het staal overgeladen zijn op een Nederlands schip, voor vervoer naar de Russische zöne van Duitsland. Door dit bericht werd de indruk ge wekt, dat ons land op die wijze staal naar de Russische zöne uitvoerde. Na een onderzoek, dat ook door de Neder landse ambassade in Londen is inge steld, ls gebleken, dat hier geen spra ke is van de uitvoer van staal uit Nederland naar de Russische zöne. Het betreft hier geen Nederlands staal, maar staal, dat uit Düsseldorf en Duisburg naar Rotterdam en ver volgens via Londen naar Kostock werd vervoerd. Een Nederlandse ex pediteur kreeg van een buitenlandse firma opdracht het naar Rotterdam gezonden staal naar Londen te doen 1 vervoeren. moet absoluut kansloos geacht wor den tegen EMM 2. Axel 3 besluit de competitie in de reserve eerste klasse B met een ne derlaag tegen Breskens 3, dat de laatste weken goed uit de bus komt. In 3a gaat de belangrijke wedstrijd tussen Domburg 2 en Goes 4. Gncr behoeft slechts gelgk te spelen om zich kampioen te mogen noemen. Winnen de strandbewoners echter, dan kunnen zy de kampioensvlag hijsen. HET PROGRAMMA le klasse B: Walcheren 1-Sluls 3. Res. le klasse A: Ria W 2-IJzendij- ke 2; Hontenisse 2-Hoofdplaat 2; EMM 2-PSK 2; Aardenburg 2-Hulst 2. Res. le klasse B: Breskens 3-Axel 3. 2e klasse A: RCS 3-Hansw. Eovs 2; Middelburg 4-Volharding 2. 2e klasse B: Middelburg 5-Zuidzande 1. 2e klasse C: Zuiddorpe 1-Vogelwaar- de 2; Koewacht 2-Graauw 1. 3e klas se A: Domburg 2-Goes 4. 3e klasse B: Oostburg 3-Breskens 4; EMM 3- Retranchement 2. 3e klasse C: Sluis kil 3-Hontenisse 4; Hulst 3-Rapen- burg 2. VOETBAL Kraak in he! doel tegen de Rode Duivels Nederlands elftal tegen België samengesteld Donderdagavond heeft de keuze commissie van de KNVB het Neder lands voetbalelftal voor de wedstrijd tegen België als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); ach ter: De Jong (ADO) en Alberts (Vi tesse); midden: Wiertz (DWS), Ter louw (Sparta) en Bierbrouck (RCH) voor: Van der Kuyl (VSV), Van der Tuyn (Hermes-DVS), Van Melis j (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en Ciavan (ADO). Reserves: Land- man (Sparta), Bakers (PSV), Van I Schijndel <SW) en Van de Bogert I (DOS). De meest verrassende beslissing was i wel ae herverkiezing van Kraak bo ven Landman. De Spartaan speelde weliswaar tegen Bolton Wanderers een zeer onzekere wedstrijd, maar zijn optreden tegen Engeland B was aanzienlijk beter, zodat men wel on geveer kon rekenen op zijn verkie zing. De KC heeft de stap toch blijk baar nog niet aangedurfd en maar weer teruggegrepen op de beproef de, niet altijd brillantë, maar inter nationaal zeer ei-varen Kraak. Dat De Jong de plaats van Odenthal heeft ingenomen, behoeft geen ver wondering en was noodzakelijk, daar de Haarlemmer in de jongste semi- interland een hersenschudding heeft opgelopen. De verkiezing van Alberts na zijn goede spel Woensdag jl. is begrijpelijk. De middenlinie is onver anderd gebleven. Met de keuze van de voorhoede kunnen wij ons alles zins verenigen. Hierin is na Woens dag slechts één wijziging gekomen, namelijk de vervanging van Van Schijndel door zijn stadgenoot Van der Tuyn. De SW-er speelde Woensdag een zwakke wedstrijd en men zag in hem niet de ideale binnenspeler van het ogenblik. Van der Tuyn heeft inter nationaal zijn sporen wel verdiend. ATHLcTIEK Wereldrecordpoging van Wim Slijkhuis? Onze landgenoot Wim Slijkhuis heeft aangekondigd, dat hij Vrijdag 28 Maart een aanval wil doen op het wereldrecord 5000 meter hardlopen tijdens de Zuidafrikaanse athletiek- kampioenschappen in het van Rie- beeek-stadion in Kaapstad. Slijkhuis komt uit op de mijl en de drie mijl. De recordpoging zou wor den gedaan bij de wedstrijd op de drie mijL Slijkhuis zal dan ongeveer 173 meter doorlopen, waar een speci ale groep tijdopnemers zijn tijd over 5000 meter zal opnemen. Het huidige wereldrecord staat sinds September 1942 op naam van de Zweed Gunder Haegg met 13 mi nuten 58,2 sec. Slgkhuis' beste pres tatie was tot nu toe 14 minuten en 14 seconden, de tijd, waarmee hij tijdens de Europese kampioenschappen in 1946 te Oslo het Nederlands record verbeterde. Blankers-Koen ^M0lèW(VVD). bêi"ontbreken zal tndens de Zuidafrikaanse kampi- van een typisch persoonlijk beleid hij f.f^haP-PeoonUltk0i"en ?P o26 minister Peters. Spr, merkte op. dat >ards, de 2-0 vards en de 80 yards de kwestie van de in beslag genomen Geen nieuw licht in zaak-Schellenberg Justitie deed wat mogelijk was In het antwoord van de minister van Justitie aan de Eerste Kamer op het voorlopig verslag betreffende de begToting van Justitie voor 1952, wordt ten aanzien van de zaak- Schallenberg medegedeeld, dat on middellijk na het overlijden van de heer Sehallenberg een aanvang Is ge maakt met het onderzoek naar de doodsoorzaak en de opsporing van de eventuele dader(s). De resultaten van dit onderzoek leverden geen po sitieve aanwyzing voor de veronder stelling, dat Sehallenberg vermoord zou zijn. Voor het Instellen van een gerech telijk vooronderzoek bestond onder die omstandigheden geen voldoende aanleiding. Naderhand zijn echter over deze zaak talrijke perspublica ties verschenen, waarvan sommige de indruk wekten dat de schrijvers be schikten over gegevens, welke aan de justitie onbekend gebleven waren. Dit gaf kort na het optreden van de minister aanleiding om alsnog tot de instelling van een gerechtelijk voor onderzoek over te gaan teneinde de waarde van deze eventuele gegevens te toesten. Dit nader onderzoek heeft venwel geen nieuw Jicht op de zaak Sehallenberg geworpen. Gezien deze gang van zaken is de minister van oordeel, dat allerminst grond aanwe zig is voor twijfel aan de voortva rendheid van de justitie in deze zaak. ZAAK-MENTEN. Het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak-Menten tegen een journalist en een gewezen raadsheer-commissa ris zal naar het zich laat aanzien, binnenkort kunnen worden gesloten. Overwogen zal dan worden in hoe verre tegemoet gekomen kan worden aan de wens om de Kamers omtrent de uitkomsten van dit onderzoek in te lichten. eerste kamer Niet confereren vóór wapenkwestie is geregeld Minister Peters zal volgende week antwoorden Tijdens de Donderdag in de Eerste Kamer voortgezette behandeling der begrotingen van Uniezakcn en Over zeese Rijksdelen constateerde prof. hoogspringen. ï;™L_5LnMmt niet 3311 het I wapen, "geregeld moet zijn voordat I Nederland met Indonesië aan de con- ferentletafcl plaats neemt. I Het feit, dat de Indonesische rege- ring niet geantwoord heeft op de no- Ita's over deze kwestie, duldt er wel op, aldus spr., dat het normale hof felijke verkeer tussen souvereine sta- i ten ernstig in gedrang is gekomen. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck (K VP), deed de suggestie de onderhan delingen met Indonesië eerst weer op te vatten, wanneer er tn Indonesië en Nederland nieuwe kabinetten z|jn gevormd. Met betrekking tot Nieuw-Gulnea merkte jhr mr Ruys de Beerenbrouck op, dat het de plicht is van ons land dit eiland te helpen hij de geleidelijke ontwikkeling. De Nederlandse overheid heeft de plicht de zorg voor het algemeen wel zijn op Nieuw-Gumea te blijven ver vullen. De heer Ruys de Beeren brouck verlangde, dat de volgende regering aan de Indonesische rege ring definitief duidelijk zal maken, dat van overdracht geen sprake zal Zijn. Prof. Gerretson (CHU), oordeelde, dat de geuite critiek op minister Pe ters in Feite bestemd is voor de amb tenaren van zijn departement. Zelfs de grootste staatsman had aan de failltete boedel weinig kunnen red den. De minister zo vervolgde de professor verdient waardering voor zijn moed om zijn reputatie Sn de waagschaal te stellen voor de liqui datie. De heer Van Santen (CPN) zei, dat Nieuw-Guinea zich los moet laten van Nederland, omdat het eiland be hoort tot de Indonesische sfeer. De minister zal de volgende week Dins dag antwoorden. Waar zijn onze schepen Alm dijk 26 Maart te Coatzacoalcos. Celebes 28 Maart te Probolingo. Draco p. 27 Maart Bizerta n. Algiers. Delft p. 27 Maart San Lorenzo n. Balboa Danae 31 Maart te A'dara verwacht Edam 29 Maart te R'dam verwacht Helder 26 Maart v. Callao n. Cris'obaL Hcra 26 Maart v. Chimbote n. Salaverry Jagersfontein 26 Maart te Bremen. Johan van Oldenb. 27 Maart te Semarang Lemsterkerk p. 27 dw. Napels. Limburg 27 Maart te Cheribon. Lawak 23 Maart tc Los Angelos. Loenerkerk 27 Maart te Aden. Leuvekerk 27 Maart te Southampton. Muiderkerk 27 Maart te Amsterdam. Mapia 27 Maart te Antwerpen. Nestor 27 Maart te Beiroet. Oranje 26 Maart v. Singapore n. Belawan Polyphemus 27 Maart te Port Swettenham Prins W. v. Oranje 26 Maart te R'dam. Pygmalion 27 Maart te Houston. Rijnkerk 27 Maart te Londen. Radja 26 Maart te Houston. Stertor 27 Maart te Curasao. Straat Malakka 27 Maart te Riö Grande. Salawati 27 Maart te Surabaja. Tabian 27 Maart te Penang. Tabinta 27 Maart te Surabaja. Tlba 27 Maart te Montevideo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13