De laatste der Bosjesmannen vieren feest in Kaapstad 3 C JIMMY BROWN, sportheld no 1 n: DE VELE ECHTSCHEIDINGEN ^Tefedeg» VRIJDAG 28 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 MET GEBAKKEN SPRINKHANEN Oude Cin Can is een wijs man (Van onze correspondent in Kaapstad) Een groep bosjesmannen met hun vrouwen en him kleine chocoladekin deren is, ter gelegenheid van de Van Rlebeeckfeest-en, naar Kaapstad ge komen, waar zü de gasten van de regering zijn. Zij zijn de nakomelingen van het oerwoudvolk en van de strandlopers, waarmede Jan van Riebeeck driehonderd jaar geleden zoveel te stellen had, omdat zij op Dinsdag het vee kwamen stelen dat zy Maandag tevoren aan hem verkocht hadden. Er is van dit volkje nog maar een armzalig klein troepje overgebleven, dat zich ophoudt in de droge woestijnen van Zuid-West Afrika. Achttien hun ner hebben nu, na een reis van 2100 kilometers, hun intrek genomen in te voren klaargemaakte hutten op het immense feestterrein aan de Tafel baai; zeven echtparen en vier schatten van kinderen. Een groepje van de Bosjesmannen, waarmede onze correspondent in Zuid-Afrika eeuwige vriendschap sloot. Hypnotiseur moet ƒ11 000 schadevergoeding betalen Een Engelse jury-rechtbank heeft een hypnotiseur veroordeeld tot het betalen van 1132 (plm. 11.325) schadevergoeding aan een meisje, dat hij op het toneel gehypnotiseerd had en dat hierdoor maandenlang psychisch geschokt bleef. De veroordeelde hypnotiseur is Ralph Slater, die tijdens zgn verhoor verklaarde geen penny meer te bezit ten, hoewel hrj somtijds 20.000 per week had verdiend. Het meisje is genezen door dr. S. J. van Pelt, specialist in hypnose voor medische doeleinden. FOTO- VERKENNINGSVLIEGTUIGEN VOOR NED. LUCHTMACHT? Het blad ..Vliegende Hollander", maakt melding van geruchten als zou de Nederlandse luchtmacht worden uitgerust met Republic F 84 R F speciale foto-verkenningsvliegtuigen. Het wereldgebeuren Westelijk antwoord Het antwoord van de Westelijke Grote Drie op de Russische voorstellen over de toekomst van Duitsland heeft verschillende reacties gewekt, in de Russische sfeer natuurlijk geheel andere dan in het Westen, waar men in het al gemeen met voldoening heeft gecon- stateerd. dat de Ver. Staten, Enge- j land en Frankrijk er blijkbaar geen ogenblik over hebben gedacht Mos kou ook maar één voet aan de grond te geven bij hun nieuwe poging om dens t Ze keken, toen ik hen in gezel schap van de tolk Piekamen opzocht, nog een beetje vreema in het rona; geen van hen had in zijn leven ooit meer dan vijf „witmensen" gezien. Maar een paar zilverstukken braken het ijs en we waren al gauw dikke vrienden -al toen ^iekanien hun in de fraaiste volzinnen had overge bracht, dat de witman hun kinderen prachtig vond! De oudste man van de groep, de eerwaarde Cin'Cau, trad als woord voerder op en de anderen luisterden gea ïuseerd toe. De vrouwen rookten lustig hun stenen pijp, een paar man nen maakten vuur door het tegen elkaar wrijven van twee houtjes (ik mocht het ook proberen, maar bracht er niets van terecht) en de kinderen plukhaarden elkaar, zoals alle kinde ren ter wereld elkaar plukharen als de ouderen zich een ogenblik niet met hen bemoeien. DIEPZINNIG GESPREK Zo zat ik daar temidden van de vertegenwoordigers van een vrijwel uitgestorven ras. Ik vroeg aan Cin' Cau hoe oud hij was. Het antwoord was verrassend! De man zei: „Ik ben zo jong als de mooiste wens van mijn hart, ik ben zo oud als al de teleur- Toch is 'f zo I 231. Het is een feit, dat zij die in 1922 en het begin van 1923 betrokken zijn geweest by de ontdekking en de ope ning van het graf van de jonge Egyp tische koning Toet-anc-Amon, de een na de ander overleden zijn. Reeds op 6 April 1923, dus nog vóór de schatten uit het graf op de vrachtboot waren geladen om stroomafwaarts naar Cai ro te worden vervoerd, stierf lord Carnavon tengevolge van een insec- tenbeet. Dit onverwachte einde van degeen, die de expeditie had gefinan cierd, gaf aanleiding tot gemompel en zij, die in het onderzoek der Egypti sche graven uitsluitend ontwijding konden zien, spraken reeds van een gerechtvaardigde straf wegens graf schennis. Hoe hieruit de mare van de „vloek van de pharao" is ontstaan, kan niet meer worden nagegaan, maar zeker is dat de slagzinnen in bepaalde kranten aan kernachtigheid wonnen naarmate het aantal slachtoffers groeide. Dat hierbij de fantasie zo nu en dan ruim baan werd gegeven en dat de doods oorzaak veelal in een mytserieuzer licht werd geplaatst dan een objectie ve berichtgeving veroorloofde, spreekt welhaast vanzelf. Een feit is echter dat degeen die het graf van de pharao in werkelijk heid opende, t.w. de egyptoloog Ho ward Carter het langst geleefd heeft en een ouderdom van 66 jaren heeft bereikt. Maar, laten we ons liever met de „vloek" zelve bezig houden. Volgens een der vele lezingen zou in het graf de inscriptie gevonden zijn met de woorden: >rDe dood zal op snelle vleu gelen tot diegene komen die de rust van de pharao verstoort", met welke spreuk Toet-anc-Amon 3300 jaar ge leden zijn laatste rustplaats tegen eventuele indringers zou hebben wil len beveiligen. Dit klinkt op het eerste gehoor vrij aannemelijk. Maar, er van afgezien dat de systematische graf plunderingen in die tijden onmogelijk konden wor den tegengegaan door een simpele be sweringsformule, doet zich hier het storende feit voor dat een dergelijke inscriptie in het graf van Toet-anc- Amon nooit of te nimmer werd aange troffen! De „vloek" bestaat dan ook helemaal niet en werd nimmer uitge sproken. Men heeft in bepaalde magische fi guurtjes in de grafkamer „vloeken" willen zien, doch ook deze bewering snijdt geen hout, omdat deze symbo len als beschermende bezweringsfor mules voor de dode zijn bedoeld. Het Egyptische doodsritueel lieeft voor de levenden geen vloek van een dergelijke inhoud, doch streeft er slechts naar de dode vrome en welwillende wensen mee te geven De vloek van de pharao heeft slechts wortel kunnen schieten van wege de fabelachtige rijkdommen van het graf van Toet-anc-Amon. Waren deze schatten niet aanwezig geweest, dan zou de pers zich met het gehele geval niet hebben bemoeid en de doodsoorzaken van verschillende le den der expeditie zouden onbespro ken zijn gebleven. Niet onbesproken mag hier blijven het zonderlinge verschijnsel dat in bepaalde streken van Columbia het vlees van de kip tan de eigenaar toe behoortterwijl de inhoud van de krop staatseigendom is! H. Pétlllon. stellingen in mijn leven". En mijn tolk, de zwarte heer Piekanien, voegde daaraan toe, dat de Bosjes mannen geen begrip van cijferen of leeftijd hebben. Even later kwamen wij te praten over de betekenis van de vrouwen voor het stamverband. Toen glommen de ogen van de oude en hij zei: „Een vrouw Is als gras, dat afgeweten wordt en altijd weer opnieuw uitloopt; zij is als de och tendstond, die na iedere nacht de he mel weer kleur en licht geeft". Toen streelde hij het hoofd van zijn achterkleinzoon en zei: „Kinde ren zijn schoon als de zon op de mid- door A. KAPTEIN. daghoogte, hun stem is als wellui dend gezang en hun oog doet het hart van de vaderen opspringen van vreugde". En alle vrouwen, die hem aldus hoorden spreken, klapten zacht ln de handen en klakten met de tong. Toen het gesprek, dat wij op de hurken zittend hadden gevoerd, ten einde was, mocht ik de kralensnoeren zien en de meegebrachte voorraad boontjes, de eetbakken en de vuur- maakplek. En ik leerde met de hulp van Piekanien en onder het goedkeu rend en aanmoedigend gesis van de ganse vergadering, mijn tong zó ver draaien en verrekken, dat ik in de Bosjesmannentaal het woord „vriend" kon zeggen. En toen het lukte maak ten een paar van de jongste vrou- een aantal wonderlijke danspas sen. De oude Cin'Cau bracht me naai de poort. En als de tolk niet overdre ven heeft bij zgn vertaling, dan ben ik thans een grote, witte heer en de onsterfelijke vriend van achttien klei ne Bosjesmensen. Mocht ik ooit ver dwalen in de woestijnen van Zuid- West Afrika: zij zullen mij opzoeken en naar him lager geleiden. En van iedere schotel gebakken sprinkhanen zullen de vetste happen voor uw cor respondent zijn. Ik heb gezegd, dat ik wel 's langs kom. Wat kunt ge anders zeggen bij zoveel welgemeende hartelijkheid Zware straffen geëist tegen hamsteraars De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden heeft tegen de N.V. Nederlandse Huiden- en Wol- handel en Vellenbloterij te Meppel de oplegging van drie geldboeten gere- quireerd, en wel van f 5000, f 10.000 en driemaal f 5000 met verbeurdver klaring van de in beslag genomen vel len tot een waarde van f 113.082,29 en der „zwarte" kas tot een bedrag van f 25.549.50, wegens overtreding der prijsopdrijving- en hamsterwet. De procureur-generaal requireerde tegen de directeur R. M. om dezelfde reden, een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk, met aftrek van preven tie! Actie der speelclubs aanzienlijk verminderd In het antwoord van de minister van justitie aan de Eerste Kamer op het voorlopig verslag betreffende de begroting van Justitie voor 1952, wordt ten aanzien van de voetbal pools medegedeeld, dat sedert de ambtsaanvaarding van de minister in Maart 1951 ongeveer 230 per sonen werden gedagvaard, die op een enkele uitzondering na alle zijn veroordeeld. De actie der speelclubs en voetbalpools is aanzienlijk terug gedrongen. Tunesische ministers ontvluchtten Parijs De twee Tunesische ministers, die Woensdag uit hun hotel te Parijs wa ren verdwenen, zijn Donderdag via Biussei te Genève aangcicoinc up het vliegveld aldaar verklaarden de ministers, dat zij op het gerucht, dat zij wellicht te Parijs in hechtenis zouden worden genomen, het beter hadden geoordeeld naar Brussel uit te wijken. Zoals bekend waren zij in dertijd daarheen gegaan om een klacht van hun regering bij de Vei ligheidsraad in te dienen. Zij deelden tenslotte mee over Ca iro naar Tunis te zullen reizen, „waar een compleet schrikbewind heerst en de Fransen hun hoofd schijnen kwijt te zijn". Azzam PPasja, de secretaris-gene raal van de Arabische liga heeft de twee ministers de „gastvrijheid van de Arabische Liga" aangeboden. Euronese nroductie moet met 25% omhoog Plannen van de O.E.E.S. De raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking heeft Donderdag in principe een rap port goedgekeurd, waarin een uiteen zetting wordt gegeven van de wijze, waarop Europa zijn industriële en agrarische productie tegen 1956 met 25 procent zou kunnen vergroten. De raad keurde ook een ranport van zijn kolendeskundigen goed. waarin maatregelen worden voorgesteld, die Europa, dat verleden jaar een be drag van 700 millioen dollar besteed de voor de invoer van kolen, tegen 1954 van invoer onafhankelijk moeten maken. tn een 0 Er is weer kleur in bollenland. In de gehele bloembollenstreek staan de cro- cussenvelden in volle bloei en als het koele weer voortduurt wordt verwacht, dat deze bloei gedurende het a s. week end zal aanhouden en dat dan tevens de narcissenvelden zullen bloeien. Vooral de gele trompetnarcissen staan er goed voor. O De P.T.T. te Ossendrecht heeft een clandestien zendertje van een tweetal amateurs, die zich „De Zeemeeuwen" noemden, uitgepeild. Samen met de Rijkspolitie overviel de dienst de tech nicus en de omroeper midden in een uit zending. De jongelui kregen een proces verbaal 9 Bij Waalhaven zijn Woensdagnacht twee treinstellen van de Spoorwegen op elkaar gebotst Van het eerste treinstel ontspoorden 14 wagens, van het tweede treinstel raakte een der wagens int de rails. Persoonlijke ongelukken deden zien niet voor. 0 In het Zuid-Italiaanse dorpje San Marco in Lamis zijn door een ont ploffing van een oude granaat 4 Kinde ren omgekomen en 30 volwassenen zwaai gewond. Op het dorpsplein werd ter ge legenheid van een feest een vreugdevuur gestookt, waarop een vrouw een oude granaat gooide. De vrouw, die dacht dat de granaat ongeladen was, werd zwaar verminkt 0 Een 80-jarige inwoner van Dallas in de staat Texas, die met maagklachten bij de dokter kwam, smeekte de geneesheer ..Hou me a.u.b. in leven tot de presi dentsverkiezingen in November" 0 In 't Zwitserse centrum van de horloge-Indus trie Le Locle is een firma er in geslaagd een polshorloge te vervaardigen, dat aan geeft hoe laat het in 24 verschillende ZITTING TWEEDE KAMER Gezinsraad en verzoening Tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer wilde de heer Vermeer (Arb.) door de staatssecretaris van kunsten en wetenschappen ingelicht worden of de minister van onderwijs aan de componist 15. van den Sigten- horst Meyer een opdracht had verstrekt een werk voor mannenkoor te schryven en dat deze heer het gedicht „de lof der jenever" daartoe op muziek zetts en dit werk heeft opgedragen aan een jeneverstokerij te Amsterdam? Staatssecretaris Cals moest op deze vragen ja zeggen. Spr. betreurde het, dat de componist niet begrepen heeft, dat het op zyn minst weinig elegant was het werk aan een handelsfirma op te dragen. Overwogen wordt in de toekomst zulke dingen te voorkomen. ren, anderen vinden ze te streng. De echtscheidingsgronden waren echter niet aan de orde zij behoren tot het civiele recht wel de wijze, waarop bi] het aanvragen van een echtscheiding door de autoriteiten ge handeld zal moeten worden, dus net procesrecht. De minister van justitie, mr. Mulderije. maakte dit onder scheid zeer duidelijk, vooral om te voorkomen dat men tegelijk met een wijziging van de procedure een ver andering van de echtscheidingsgron den zou binnensmokkelen. Enkele leden waren hiertoe name lijk geneigd, o. a. prof. Gerbrandy, die een amendement had inge diend om een einde te maken aan wat algemeen genoemd wordt de „grote leugen", dat is de echtscheiding bij onderling goedvinden, waarbg een der partijen voor de rechter alle schuld op zich neemt, doch by afzon derlijke. onderlinge acte tussen par tijen, daarvan weer ontheven wordt Neen, hoofddoel van het wetsont werp was vertraging in de echtschei dingsprocedure door inschakeling van een gezinsrechter en een gezinsraad, die een poging tot verzoening moeten doen en daarvoor een bepaalde tijd dienen te nemen, opdat niet overijld tot scheiding wordt overgegaan en de kans op een verzoening vergroot wordt. In de discussies mengden zich de heren v. d. Feltz <CH), Bachg (KV P), Gerbrandy (AR), Stokman (KV P), Stokvis (CPN), Burger (PvdA) en de dames PloegPloeg (PvdA) en FortanierDe Wit (VVD). De heer Gortzak (C.P.N.) klaagde over ondeugdelijk drinkwater te Em- pel (N. Br.). Er zou zelfs een baby aan overleden zgn. Staatssecretaris Muntendam ver klaarde, dat de mogelijkheid, dat het kind overleden is door het gebruik van ondeugdelijk drinkwater, niet uitgesloten is. Dat is echter niet be wezen. Het drinkwater te Empel is minder goed. Voorbereidingen om Empel van goed drinkwater te voorzien zijn al gaande. Er zijn reeds proefboringen verricht. DE ECHTSCHEIDINGEN. De behandeling van het wetsont werp tot het tegengaan van licht vaardige echtscheidingen werd daar na voortgezet. Men was het in de Kamer er vrij wel unaniem over eens, dat licht vaardige echtscheidingen tegenge- f aan moeten worden, al houdt dit niet evens in, dat men het met de tegen woordig geldende echtscheidings gronden in alle opzichten eens Is. Sommigen zouden ze wallen verzwa- plaatsen ter wereld op hetzelfde ogen blik is. 0 De series inbraken, eind 1951 in de Drentse hoofdstad gepleegd, zijn opgehelderd door de arrestatie van ze kere K. uit Winschoten en zijn twee zoons. Tijdens de inbraakperiode troffen vele Assenaren voorzorgsmaatregelen. Deur knoppen werden met groene zeep inge smeerd om de politie aan vingerafdruk ken te helpen. Een dame nam elke avond een fluitje mee naar bed. waaraan zij in de uren des gevaars een snerpende fluit toon kon ontlokken. Ook had zij een zak je peper bij zich 0 Indien het rijk uit investeringsoog punt geen bezwaar maakt en de gemeen teraad van Rotterdam de plannen goed keurt, zal met bekwame spoed worden begonnen aan het bouwen van stations in het Rotterdamse havengebied voor de radarloodsdienst. 0 De Britse regering blijft weigeren het Afrikaanse stamhoofd Seretse Khama, die na zijn huwelijk met een, Londens meisje uit zijn reservaat in Beetsjoeanaland werd verbannen, te er kennen. 0 Karl Goriugg, een boer uit het dorp Flattach in de Hohe Tauern (Oostenrijk—Triol), is op tragische wijze om het leven gekomen. Uit dankbaarheid voor zijn behouden thuiskomst uit een krijgsgevangenkamp had hij de gelofte afgelegd, een kruisbeeld in de omgeving door een nieuw te zullen vervangen. Toen hij deze gelofte echter gestand wilde doen stortte het kruis neer en verwond de Goriugg zo ernstig, dat deze op weg naar het ziekenhuis overleed 0 De V. S. zullen onmiddellijk beginr.vn met het verbouwen van 331 passagiersvliegtuigen, zodat deze zo nodig binnen 48 u. vor mi litaire doeleinden kunnen worden ge bruikt. 53. Daan Slok was plotseling opgesprongen en voordat Jimmy Brown goed besefte wat er ging gebeuren liep hg de kamer al uit. De deur ging open en dichteen sleutel werd knerpend om gedraaiden het volgende ogenblik wist Jim my Brown dat hg in de val zat. Hg had Daan Slok te veel vertrouwd! Jimmy rende nog op de deur af, maai er was geen verwikken of verwegen aan. „Wat bèn ik een uilskuiken geweest", bromde hg verstoord. ..Ik ben er als een domme schooljon gen ingetippeld" Jimmy liet de deurknop los en keek of er geen mogelijkheid bestond door een raam of een andere deur te ontsnappen. Er was echter geen raam ln deze kamer en een tweede deur evenminJlnuny keek eens naar zijn twee vuisten. „Dat zgn de enige twee kameraden, die Ik nog heb", bromde hg, want hg was niet van plan zich als een mak lammetje te laten in rekenen. Jlmmy droeg nog altgd de vrouwenkle ren. al zat de neepjesmuts intussen een beetje scheef op zgn hoofd. Snel begon hg zich te ont doen van de rok en van het jak. Het enige dat hij aanhield was een kort geruit onderbroekje. „Ik zie er zo wel een beetje raar uit", dacht hg, „maar ik kan mii in elk geval vrij bewegen en dat is óók wat waard!" AMENDEMENTEN Het wetsontwerp stelt voor, dat gezinsrechter en gezinsraad minstens van drie tot zes maanden aan hun verzoeningspogingen zullen besteden. Deze regeling had veler instemming, doch de heer v. d. Feltz wilde de ter- myn op maximaal zes maanden en de heer Stokvis op maximaal drie maan den. Ook mevrouw PloegPloeg achtte de termgn voor een aantal ge vallen te lang. De amendementen, die hieromtrent zgn ingediend, komen Vrijdagmiddag in stemming. Dan zal de Kamer dus beslissen, hoe zg over deze kwestie denkt. Minister Mulderije verklaarde zich tegen deze amendementen, evenals tegen dat van de heer Gerbrandy betreffende „de grote leugen", waar aan de anti-revolutionnaire afgevaar digde een einde wil maken. De ge dachte aan dit laatste amendement was de bewindsman wel sympathiek, doch zij past niet in dit wetsontwerp. En bovendien buigt men een practgk van 70 jaren niet in een handomdraai om, zo oordeelde hij. Ook wees hg een amendement van mevrouw PloegPloeg af om in de vragenlg'st, die bg het request om een echtscheiding moet worden inge vuld, behalve een vraag naar de godsdienst, ook een vraag omtrent de levens- en wereldbeschouwing in te lassen Mevrouw PloegPloeg, die steun kreeg van mevrouw Fortanier De Wit. had kennelgk het Huma nisme op het oog. Fel verzette mag. Stokman zich tegen dit amendement met het ge volg, dat zich tussen hem en mr Bur ger een fel debatje ontwikkelde. Vrgdag zal uitgemaakt worden, hoe de wet er uiteindeigk zal uitzien. ten de Duitse nationale gevoefe eigen bate uit te buiten. Ongetwij feld zullen de Russen nu wel weer met nieuwe voorstellen komen, zodat we voorlopig het steekspel tussen Oost en West nog wel geprolongeerd zullen zien. Over de einduitslag kan overigens weinig twijfel bestaan: van een hereniging van de beide delen van Duitsland kan voorlopig natuurigk geen sprake zijit. Maar terwijl Oost en West over deze zaak kibbelen, kan toch niet ontkend worden, dat het ten slotte gaat om een kwestie, die voor de Duitsers niets minder dan een levensbelang uitmaakt. Men volgt in Bonn het steekspel dan ook met grote belangstelling en algemeen is men thans van mening, dat het Wes- telgke antwoord in feite een over winning van het standpunt van dr. Adenauer tegenover dat van de op positie betekent. Het standpunt n.I. dat een militaire neutralisering van een verenigd Duitsland onaanvaard bare gevaren met zich zou brengen. Commentaren van officiële zijde te Bonn en in de Duitse pers geven te verstaan, dat men in de Bondsrepu bliek begrypt, dat het vasthouden van de Westelyken aan het concept van Duitslands insluiting in een Eu ropese gemeenschap het tot stand komen van onderhandelingen zeer bemoeilijkt. Dat de kansen niet ge heel verkeken worden geacht, spruit voort uit de nog levende onzeker heid of het Westelijke standpunt als basis van besprekingen dan wel als voorwaarde ervoor is bedoeld. De eisen van vrge verkiezingen als eer ste stap en de weigering om de hui dige Oost-Duitse grenzen als een voldongen feit te beschouwen, wor den uiteraard door de gehele publie ke opinie in de bondsrepubliek ge deeld. Anders staat het echter met de opvatting, dat de Westelijke in tegratie voorrang zal moeten blijven behouden voor de hereniging van Duitsland. De socialisten hebben op dit punt terstond voorbehoud gemaakt. Zij zullen geen toestemming ge ven tot een politiek, die „de Duitse eenheid en het vredesverdrag afhan- kelgk zou maken van een daaraan voorafgaande Insluiting van Duits land in een der bestaande machts groeperingen." Volgens de socialis tische persdienst zou uit het ant woord „onbehagen tegenover een verenigd en mogelgk sociaal-demo cratisch geregeerd Duitsland" spre ken. De socialistische partij verzet zich er tegen, dat een centrale Duit se regering bg voorbaat aan de Wes- telgke politiek gebonden zou worden. Zg zou daarvoor in een verhouding van afhankelgkheid van het Westen komen, die niet alleen wantrouwen zou verraden doch ook de weg naar besprekingen der Grote Vier dreigt te versperren. De socialistische nei ging om de eenheid op de voorgrond te schuiven vindt weerklank in de be schouwing van een belangrgk deel van de met-socialistische pers. Daar- bg gaan zelfs stemmen op, die de Westelgke mogendheden verwijten, dat zg het met hun principiële ver klaringen voor een Duitse eenheid niet ernstig menen. De bladen berei den de Duitse opinie er ook op voor, dat de grens aan de Elbe voor onaf zienbare tgd zal worden geconsoli deerd en dat Oost-Duitsland definitief in het Oostelnk blok za! worden op genomen. Dat dit vooruitzicht voor een groot deel der politieke opinie zeer hard is. is uit vroegere reacties al wel gebleken. Dr. Adenauer zal. naar verwacht wordt, spoedig zgn Eerst Europa-po litiek in de bondsdag moeten verdedi gen. De socialisten hebben weer een grote aanval daarop voorgenomen. De kanselier zelf meent daarby van een duidelgke meerderheid in het parle ment verzekerd te zgn, ook al zijn in de regeringscoalitie en zelfs in de re gering de meningen over de kansen, die het Russische voorstel bood. nogal sterk uiteenlopend. KAS-AARDBEIEN. Op de veiling te Wageningen zijn Don derdag de eerste kasaardbeien, vijf doos- ies van een pond, aangevoerd. De aard beien gingen voor 21 cent per stuk van de hand. Bredase sportraad protesteert tegen besluit gemeenteraad De Bredase sportraad is ernstig gegriefd door het besluit van de ge meenteraad, die het vertrouwen in deze raad heeft opgezegd, omdat een subsidie van 250 en een renteloos voorschot van 1000 onder bepaalde voorwaarden verleend zgn aan een plaatseigk comité dat zich beijvert om de heropgerichte cadettenroel- vereniging „Dudok van Heel", een gladde vier aan te bieden namens de bevolking. De sportraad is het lichaam, dat subsidies aan sportverenigingen mag geven. Dit is nadrukkeigk in de sta tuten, die in 1946 in overleg met het gemeentebestuur zgn vastgesteld, op genomen. De sportraad heeft in een uitvoerig schrgven aan B. en W. en de raadsleden verzocht om rehabilita tie in een openbare raadsvergade ring. EEN BOEK OVER: LEZEN Jarenlang reeds bevatte de „Groe ne Amsterdammer" wekelgks een boekenrubriek, gesigneerd met een prentje van een ouderwets inktpotje. Slechts weinigen wisten wie de schrijver van de meestal uiterst boeiende ontboezemingen was: nl. mr. G. H. AL van Huet, redacteur van de N.R.C. Hg is een ideale lezer en snuffe* laar in alle uithoeken van het rgk der schone letteren. Vergeten of dood- gelezen meesterwerken en schrijvers, i oud en nieuw, diept hg op, hg leest ze met liefde en vertelt er dan op j zo n stimulerende, prikkelende ma nier van, vaak met sympathieke per- I soonlg'ke ontboezemingen' er bg, dat men menigmaal popelt om nader 'ken- nis te maken met zgn ontdekkingen. Dan worden vaak zgn ontdekkingen i de onze: duizenden zal Huet schoon- j heid geschonken hebben door hen te brengen bg of terug te leiden naar I meesters van weleer, naar de onvol prezen Eugéne Fromentin. naar Mme de !a Fayette, Stifter. de BaJzac, ja, men zou al de meer dan 50 in dit boek behandelde schrgvers wel op willen noemen. „Lezen en laten lezen": men kan zich geen beter titel denken voor dit sympathieke, voorname en tevens zo pretentieloze boek. De uiterHjke ver- ror£rin£ is de inhoud waardig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11