NIEUWS UIT ZEELAND 2min Ziipe Sport en wedstrijden WALCHEREN 1 DONDERDAG 27 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Teraarde bestelling A. J. van Ockenburg Onder zeer grote belangstelling werd Woensdagmiddag het stoffelijk overschot van de heer A. J. van Oc kenburg. in leven apotheker, ridder in de orde van Oranje Nassau, dra ger van het Kruis van Verdienste van het Nederlandse Rode Kruis en com missaris van de Vlissingse Spaarbank, op de algemene begrafplaats te Vlis- singen ten grave gedragen. Wijlen de heer Van Ockenburg bereikte de leef tijd van 78 jaren. Aan de groeve voerden verschillen de sprekers het woord. Namens de lo ge van vrijmetselaren sprak de heer J. Otte, die memoreerde, dat de over ledene gedurende 50 jaren lid is geweest van de loge. Spr. prees hem om zijn helder oordeel en zijn warme vriendschap. Tenslotte werd de sym bolische handeling uitgevoerd: het strooien van drie witte rozen: wijs heid, kracht en schoonheid. Hierna sprak dr. J. Geest namens het kapit tel der vrijmetselaren. Deze strooide drie rode rozen: geloof, hoop en lief de. Tenslotte spraken nog dr. v. d. Berg namens het hoofdbestuur van de Kon Ned. Mij. ter bevordering van pharma- cie, de heer W. K. Hummelen namens het departement Zeeland van deze maatschappij; de heer F. P. C. Mljs namens het bestuur van de Spaarbank Vlissingen; en de heer L. P. van Oor schot voor „Ziekenfonds Walcheren" en de Zeemans- en Vissersbeurs. GESLAAGD. Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam slaagde voor het examen accountancy drs. F. D. Zandstra te Middelburg. Vlissingen GEREF. MANNENVERENIGING De Geref. Mannenvereniging „Beza" te Vlissingen hield haar 12e jaarver gadering, onder voorzitterschap van de heer A. de Klerk. Na de gebruike lijke opening volgden de jaarversla gen van secretaris, penningmeester en bibliothecaris. Het ledental liep enigs zins achteruit, 't welk de voorzitter aanleiding gaf te wijzen op het grote belang van de bestudering der Geref. beginselen, terwijl hij de verwachting uituitsprak dat het ledental binnen kort weer zal stijgen. De kas gaf een voordelig saldo te zien. Het boeken bezit breidt zich regelmatig uit. Door ds. P. v. d. Schaaf werd een causerie gehouden over „Het Gereformeerd kerkelijk leven in deze tijd". UITDIEPEN VOORHAVEN. Op verzoek van de N.V, Flandria zal de Wester- of Koopmanshaven te Vlissingen uitgebaggerd worden tot 4.50 meter beneden N.A.P. Daarmet zal voor de gemeente een extra uit gaaf van f 2600— gemoeid zijn. B. en W. van Vlissingen vragen dat bedrag nu aan de raad in de vorm var een extra-crediet en zij merken daarbij op, dat uiteraard ook andere schepen kun nen profiteren van de grotere diepte in deze haven. VOORSCHOTTN VOOR WONINGBOUW. Aan de raad zijn thans door B. en W. voorstellen gedaan om voor de bouw van 93 woningen aan de Hoge- weg en omgeving thans de benodigde voorschotten te verlenen aan de bouwvereniging Gemeenschappelijk Belang, te weten 123.000.voor d< gröhdkosten en rond 786.000. vóór de bouwkosten. Van deze wo ningen zullen er veertien worden ge bouwd ter vervanging van 14 door oorlogsgeweld verwoeste woningen. AANKOOP DRTJKAUTOMATEN. B. en W. van Vlissingen stellen aan de raad voor een bedrag van f 12.000 te lenen tégen 4 per jaar en onder vöörwath-dèvan 'aflossing iri tién jaar aan dé bouwvereniging „Goed Wo nen". Deze bouwvereniging wil dat geld gebruiken om de douchecellen in 47 flatwoningen aan de Bonedijke- straat en Rooseveltlaan te voorzien van drukautomaten. BENOEMING. B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor om te voorzien in de vaca ture-Waverijn. Hiervoor is de volgen de aanbeveling opgesteld: 1. J. H. E, Wessels, hoofd openbare Uloschool, 2. R. Sorgedrager, agent Ned. Handel Mijj. ONDERWIJSVOORZIENINGEN. B. en W. van-Vlissingen stellen de raad voor om aan de Vereniging tot bevordering van Christelijk Onder wijs gelden beschikbaar te stellen voor de Prins Willem- en voor de Oranjéschool voor de aankoop van resp. 50 en 60 bijbels in de nieuwe vertaling. Hiermede zijn bedragen ge moeid van 240 en 288. Voorts stellen B. en W. voor een crediet te verlenen van 1520 voor de verbete ring van de verlichting in de Bouwen Ewoutschool. Middelburg BENOEMINGEN EN EERVOL ONTSLAG. B. en W. van Middelburg heöoen de raad de volgende voordracht voor benoeming van een onderwijzeres nuttige handwerken aan de o.l. school C voorgelegd: 1. mej. J, Hoogerherjde te Middelburg; 2. mej. E. M. Flipse te St. Laurens. Ook stellen B. en W. de raad voor de heer W. H. Hardon tot waarne mend hoofd van de o.l. school J. en de heer J. W. den Hollander tot waar nemend hoofd van de o.l. school 't Zand te benoemen. Tenslotte wordt voorgesteld me vrouw T. de Joodede Zeeuw op haar verzoek met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag te verlenen als vakonderwijzeres nuttige handwer ken aan de openbare ULO-school voor meisjes. LEZING OVER VERF. Op uitnodiging van de Technische Contactkring Zeeland hield de heer Klaassen, technisch adviseur van een verffabriek te Breda, in het Ned. Kof fiehuis te Middelburg een lezing over verf. De inleider gaf een overzicht van de ontwikkeling der klassieke lijnolieverven via de autolakken tot de huidige moderne kwastlakken voor de bescherming tegen verwering van gebouwen en installaties. Uit de bespreking bleek, dat de mo derne lakken, dank zij de snelle dro ging. veel minder risico's tijdens het verwerken opleveren, terwijl de weer stand tegen mechanische beschadiging bij de juiste toepassing aanzienlijk groter is dan bij „klassieke" verven. Door het stellen van vragen ont stond een interessant debat, waarbij ondermeer de fatale invloed van de gassen van het Middelburgs rioolwa ter op de verf van woningen en wa terwerken te Veere ter sprake kwam Na afloop dankte de voorzitter, de heer J. A. A. Mol, de inleider voor zijn leer zame uiteenzettingen- T.B.C.-FONDS D.E.L. De plaatselijke commissie van het t.b.c.-fonds D.E.L, belegde te Middel burg een propagandabijeenkomst in het Schuttershof onder leiding van de heer A. Joosse. De propagandist, de heer C. v. d. Nap, zette de betekenis van dit fonds uiteen voor het C.N.V. Hij gaf voor beelden van de enorme sommen, die voor de t-b.c.-bestrijding nodig zijn en wees er op, dat na de oorlog de rust- huisverpleging en de kinderuitzending ter hand werden genomen. Na deze rede voerde de toneelgroep van de C.N.V., afdeling Vlissingen, het toneelspel in drie bedrijven „Patsy" op. Dit vrolijke spel werd vlot en vaardig gespeeld. Het Kamper-trio zorgde voor de muzikale omlijsting. In de pauze was er de gebruikelijke ver loting. Voor de medewerkende dames wa ren er bloemen, voor de heren !n ro kertje. Het daverend applaus bewees duidelijk hoe groot de waardering was. „WRAAK" OP STRAAT. De commissaris van politie te Middel burg maakt bekend, dat in hgt tijdvak van 20 tot en met 26 Maart aan zijn bu reau als gevonden zijn aangegeven de volgende vorwerpen. welke op het bureau van politie zijn te verkrijgen: enkele huis- en andere sleutels; grijze kinder- want (wol); glacé herenhandschoen; lin ker glacé herenhandschoen; parelsnoer: zwart kinderschoentje; ring met drie sleutels met label; paar bruine heren handschoenen; rood kinderschoentje; lin ker khakihandschoen en linker glacé he renhandschoen; portefeuille inh.: rijbe- wfizen. kentekenbewijs. Bij particulieren (adressen bureau van politie): sigarenaansteker; wit kammetje: grijs gebreide dameshandschoen: polshor loge met bruin lederen bandje; gedeel telijk gedemonteerd rijwiel; handdoek; mantelceintuur; rode dames handschoen; bankbiljet; linker bruine glacé heren, handschoen; bruine actetas met inh auto binnenband: paar beenpijpe.n; 14 cent en een sleuteltje; zwarte vulpen .Queon"; paar beenpijpen; Isesboek „Wraak"; dop van benzinetank; br. met groene want-: - sierspeld (tennisracket): paar rose kinderwantjes; ziekenfonds-- kaart; gebreide kindermuts. Gapinge AANBESTEDING. Door de heer M. Luteijn te Gapinge werd in het openbaar aanbesteed het slopen en verbouwen van zijn pand. alsmede de bouw van een woning aan de Dorpsstraat te Gapinge. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: J Adri- aanse, St. Laurens, f 26.600, M. T v Doorn, St. Laurens, f 26.500; L. Goed- bloed, Veere, f 26.486; A. J. Stoopels en Zn.. Middelburg, f 26.300; T. C- Ru bers, Middelburg, f 25.975: Fa. D. Dek ker, Middelburg, f 24.200; J. Jobse, Se- rooskerke. f 21.632; L. Suurmond, Ga pinge, f 18.736. Laatstgenoemde vroeg ontheffing. Het werk werd gegund aan J. Jobse, Serooskerke Meliskerke EIND LES LANDBOUWWINTERCURSUS. In tegenwoordigheid van ir. J. Versteeg, directeur der Rijkswinter- landbouwschool in Goes, werd de eiiidles gehouden van de tweejarige landbouwwintercursus, welke te Me liskerke werd georganiseerd. Acht candidaten slaagden; twee moeten her-examen afleggen. Geslaagd zijn de heren G, Wjjk- huijs, C. Davidse en L. Wisse te Me liskerke, I. Geschiere te Grijpskerke, Joh. Caijé en A. Francke te Bigge kerke en C. Koster en R- Jobse te Zoutelande. Ir. Versteeg sprak de leerlingen toe en wenste de geslaagden geluk. Burgemeester A. J. Huijsman reikte op zijn verzoek de diploma's uit. Na mens de leerlingen <?- -ïkte de heer L. Wisse de onderwijzer de heer Beu- kelman voor het onderwijs en bood hem een fraai geschenk aan. St. Laurens JAARVERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL. De vereniging ,De Christelijke Kleuterscnool" te St. Laurens hield haar ïaarvergadering onder voorzit terschap van de heer J. v. d. Bosse Blijkens het jaarverslag telt de ver eniging momenteel 75 leden en 63 do nateurs. Sr bezoeken 46 kinderen de school. De reserve der verenen »iko- aan. Herkozen werden in het bestuur me vrouw KoeijersBustraan en de heer J. Pieterse. Een voorstel van het be stuur tot uitbreiding van het regie ment en de statuten, werd aangeno men. Met dankgebed sloot wethouder P. Boon de bijeenkomst. Biggekerke RAADSVERGADERING. Op Vrijdag 28 Maart om 4 uur zal de raad der gemeente Biggekerke in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o a.t een voorste1 van B. en W. om medewerking te ver lenen aan de school voor G.S.O. voor de uitvoering van een kleine ver bouwing en een voorstel tot het doen ontwerpen van een rioleringsplan. RAAD ZOUTELANDE Grondaankopen voor nieuwe weg Onder voorzitterschap van burge meester D. Kodde, kwam de raad der gemeente Zoutelande in openbare vergadering bijeen. In het ontwerp besluit voor de controle op het gelde lijk beheer werden enige wijzigingen aangebracht. Besloten werd, de ver goeding per leerling aan de bijzondere lagere school, f 22.— per kwartaal, onveranderd aan het bestuur van de school uit te betalen. Voorts zal de school f 150.ontvangen voor het aanschaffen van een vaderlandse-ge- schiedenismethode en f 215. voor het invoeren van het vak handenarbeid. Er werd een ontwerpverordening vastgesteld, om het nachtverblijf bui ten hotels en pensions beter te rege len. Verschillende gedeelten van de politieverordening werden gewijzigd, w.o. de verordeningen op nummering der gebouwen en de sluitingsuren van de café's welke van 10 op 11 uur wer den gebracht. De heer G. Gabriëlse be treurde de handhaving van de Zon dagsluiting en deed het voorstel, de ze zaak opnieuw in handen vamB. en W. te geven, welk voorstel werd ge steund door wethouder J. Verhage en later met 5 tegen 2 stemmen aange nomen. In het reglement van het bur gerlijk armbestuur werden enige wij zigingen aangebracht. Voorts besloot men 120 m2 grond aan te kopen van de heer J- Koppejan. Deze grond zal worden geruild tegen grond van de heer J. Gabriëlse, van welke eigenaar 80 m2 grond zal worden gekocht, alles voor de aanleg van de nieuwe weg. Bij de rondvraag vestigde de heer K. de Wolf» de aandacht op de ge vaarlijke plaats bij het begin van het rijwielpad aan de Duinweg. De beer J. Riemens drong er op aan het interieur van het gemeentehuis een wat ooglijker aanzien te geven en bracht tenslotte de bestrating van de voormalige Hoenderstraat ter spra ke. Veere E.H.B.O.-DIPLOMA»s UITGEREIKT Tijdens een bijeenkomst in de raads zaal te Veere is aan de dertien cursis ten. die onlangs slaagden voor het E.H.B.O.-diploma, dit diploma uitge reikt door dokter M. van der Sluis, in tegenwoordigheid van de burge meester, jhr. I. F. den Beer Poortu- gael. De bijeenkomst stond onder lei ding van de voorzitter der E.H.B.O.- afdeling te Veere, de heer A. Ver maak. De burgemeester sprak de geslaag den toe en feliciteerde hen namens de gemeenteraad. De burgemeester aanvaardde het beschermheerschap. Dokter van der Sluis werd tot ere-voorzitter be noemd. Tot besluit werden enkele propa ganda-films vertoond. Arnémuidep AFLOOP VERKOPING In het café van de heer Hameling wérd door de notaris R. Batten pu bliek verkocht het huis met erf, turn en achteruitgang aan de Langstraat 51 te Arnemuiden, groot 1 a 32 ca., voor 4610 aan de heer B. de Ridder te Arnemuiden. In café ..Spoorzicht" te Arnemui den verkocht notaris B. A. van Verre uit Middelburg in het openbaar een huis met erf aan de Nieuwstraat 14 groot 1 are, voor 4850 aan de heer W. la Soe q.q. en twee huizen aan de Westwal 3—5, groot 1 are 4 ca.. aan de heer D. J. van den Broeke voor 2075. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Bevallen: A. J. BooneKoster, z.; C. A. NijssenWondergem, z.; G. de Vries Joosten. z.; E, KeijmelBaljeu, z.; M. B. S. GeerseClark, z.; C. Joziasse Joosse, z.; N. Verhagevan Keulen, z. Ondertrouwd: J. G- Wondergem. 25 j. en M. J. Rijkse. 23 j.; N. Louwerse. 23 j en B. C. Kruft. 19 j.; M. A. Kooman, 24 j. en M. Bliek. 23 j.; J- Bakker, 27 j. en R. Veldkamp, 27 j.; J, Beekman, 25 j. en C. Aarnoutse, 23 j. Overleden: J. Lous, 59 j.; E. A. Bil, 87 j.; W. Mol, 74 j. BIGGEKERKE. Bevallen: P. van MaldegemJanse, z.; M. J. Schipper—van Ham, z.; J. C. Hart— Stroo, d.; M. Herweg'n—Simpelaar, d. KERKNIEUWS Begrafenis stoffelijk overschot Prof. Schilder Woensdagmiddag werd het stoffe lijk overschot van prof. dr. K. Schil der, in leven hoogleraar aan de the ologische hogeschool van de vrijge maakte Gereformeerde kerken in Ne derland, op de augemene begraaf plaats van Kampen te IJsselmuiden ter aarde besteld. Op verzoek van de overledene was aan de plechtigheid een eenvoudig karakter gegeven. In het sterfhuis werd de rouwdienst geleid door ds. O. W. Bouwsma. Ge reformeerd predikant te Kampen. De dienst in de aula van de theolo gische hogeschool werd geleid door ds. C. H. Lindeboom, eveneens Gere formeerd predikant te Kampen. Ds. Lindeboom las Psalm 103 en hield een herdenki ngsrede. In de nieuwe kerk te Kampen had den zich achttienhonderd belangstel lenden verzameld, niet alleen uit Kampen, maar ook uit het gehele land. om de overledene de laatste eer te bewijzen. Hier werd de dienst geleid door ds G. Visee. Onder de genodig den in de aula merkten wij op hej stichtingsbestuur, ds. H. J. Schilder, de uitgevers Oosterbaan en Le Cointre uit Goes en de leger-predikant ma joor De Waard. Verder de speciale vrienden van prof. Schilder, ds. den Boeft, Van Spronsen uit Goes en dr. Bast uit MeDpel. Op de Broederweg aangekomen stond de lijkauto een ogenblik stil voor de theologische hogeschool. Daar na werd de tocht naar het kerkhof voortgezet De auto met het stoffelijk overschot werd geflankeerd door twee rijen studenten. Vele auto's en duizen den belangstellenden volgden de lijkauto. Op het kerkhof werd de kist door studenten naar de groeve gedragen Aan het graf werden geen toespraken gehouden. Ds. Bouwsma las Joh. 17 en bad het „Onze Vader". Een zoon van prof. Schilder, Johan Schilder, dank te voor de belangstelling. GEREF. KERKEN. Beroepen te Oosterend (Fr.): W. P H. Pouwels. candidaat te Vlaardingen. Bedankt voor Ens (Noor-Oost-pol- der): E. de Vries te Dwingeloo. Bedankt voor Rottcrdam-Charlois: E. de Vries te Dwingeloo. Marktberichten VEILING „ZUID-BEVELAND". Groenten: Witlof A 32—39; idem B 22 —33: idem stek 13—14; Spinazie 47—50; Rode kool 17; Witte kool 6.50-8; Prei 18 —26; Koolrapen 11.50; Kroten 22; Sja lotten 1522; Uien stek 78.50 alles per 100 kg. Radijs 15—17. per 100 bos; Kropsla 14 16; Knolselderij 4, beiden per 100 stuks. VEILING KAPELLE. 26 Maart. Grote veiling. Jonathan I 47.40—56.20. II 36.20, Goudreinetten A 55.70—56.30, BC 49.80, I 40.50—56.10, Golden Delic. I 52.80 —64.50, H 34.10. Verpakt fruit: Jonathan AAA 68. AA 65—67, A 62—63, B 57—61. Golden Delic. AAA 82—85, AA 81—84, A 75—78, B 65 68. Kleine veiling: Jonathan 2(146, Goud- réihetten 3149, Golden Delic. 32—57. Zure Bellefleur 2937, Zoete Ermgaard 27—50, Baldwin 26—37, Winston 22—32, Spekappels 14—31, St. Remy 42—46, Klei- peer 33—45, Gieser Wildeman 51, Brede, rode 43—49, Jozef de Malene 34—43. Snij- sla 94—108, Spinazie 50—52, Radijs 14— 15, Witlof 2543, Spruitkool 3343. Rode- kol 20, Wittekool 11, Koolrapen 4, Prei 1022. Uien stek 211, Breekpeen 817, Selderij 5. Aardappelen 8, Sjalotten 9— 12, Narcissen 9—13 per bos, Prumela 11 per stuk. Scbeepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 25 Maart: Toos van Antwerpen. Patria van Antwerpen. Vlissingen vertrokken, 26 Maart: Toos naar Zee. Gepaseerd naar Antwerpen. 25 Maart. Eljo van Zeebrugge. Glashaven van Go thenburg. Nyenburgh van Stockholm. Dinkel van Zee naar Terneuzen. Lieve Vrouwekerk van Bremen. Cateli v. M'bro naar Gent Ali-S van Hull. Leersum van Le Havre. Hast 1 van Southampton. Vrou wenpolder van Lissabon. Diana V van Zee. Leuvehaven van Rotterdam. 26 Mrt. Mado van Rotterdam. Rottum van Umo- kov. Eendracht van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen, 25 Maart' Westland naar Waterford. Regina naar Zee. Abbedijk naar Havana. Leendert-B naar Avonmouth. Prins Willem V naar Hamburg. Rill-S naar I.Tmuiden v. Gent VAN TOT Aan de heer C. J. Anemaet te Co. lijnsplaat is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de vrijwillige brand weer aldaar. Door'de burgemeester van Colijnsplaat werd het Ereteken Oorlog en Vrede met certificaat uitgereikt aan T. A. de Fouw J. Kempe, P. Kramer en M. de Smit. De heer P. van Liere te Kloetinge slaagde voor het diploma A (scheeps- werktuigkundigej. Hij ontving zijn op. leiding aan de Machinistenschool te Mid. delburg. Een huis-aan-huis-collecte, ten bate van de Nationale Reclassering bracht in de gemeente Oosterland f 92.52 op. In het Hervormd verenigingsge bouw te Oosterland zal op 1 April een gemeente-avond worden belegd, uitgaan de van de Ned. Herv. Kerk in die ge meente. In de laatst gehouden vergadering van de Souburgse winkeliersvereni ging „Nemidso" is o.m. besloten geen prijzen meer toe te kennen voor ver lotingen of advertenties te plaatsen in programma's. Voor het examen scheepswerktuig- kundige (diploma Al slaagde de heer A. J. Berends, leerling van de „De Ruyter- school te Vlissingen. De door de politierechter te Middel burg tot een boete veroordeelde vishan delaar J. G. te Arnemuiden is niet de vishandelaar J. Grootjans, Noordstraat 16 De heer J. Matzinger, VToeger te Mid delburg. werd bevorderd tot commies op het departement van Verkeer in Den Haag. De biljartclub Luctor uit Heinkens- zand won met 61 caramboles van dè club Brandenburg uit Hansweert. De C.J.M.V. te Terneuzen is een lectuuractie begonnen ten bate van de Nederlandse militairen in het buiten land. Voor de Ned. Chr. Reisvereniging sprak in het Parochiehuis te Terneuzen dr. H Bloemendaal uit Rotterdam over Canada Er werden ook enkele films vertoond. Een vulpen, een bloemstuk en he; erelidmaatschap werden aan de heer Joh. van Schaik te 's Heer Arendskerke ge schonken. omdat hij 40 jaar lid was van de muziekvereniging. Hij werd gehuldigd door voorzitter M, Nijsse Voor de Chr. Kleuterschool Samuël te Kapelle werd 3620 kg. oud papier in gezameld. Er is overigens nog een ba zar op komst, want het financiële lek Is nog niet gestopt Zweeds schip op mijn gelopen Een Zweeds schip, waarvan de naam nog niet beleend is, heeft Woensdag gemeld in de buurt van Doggersbanfc op een mijn te zijn ge lopen. Woensdagnamiddag is bij de lucht, basis Davis—Monthan in Arizona (U.S.A.» een Superfort neergestort en in brand ge vlogen. Men vreest, dat acht personen om het leven zijn gekomen. WIURc.MN::N WAGTMANS 16e IN TWEEDE ÉTAPPE PARIJS—COTE d'AZUR De Fransman Bobet won Woensdag de tweede étappe van de wegwed strijd Parijs—Cote d'Azur, die ging van Pougues les Eaux naar Annonay (292 km.). Bobet deed er 8 uur 49 min. en 43 sec over. Onze landgenoot Wout Wagtmans werd 16e in 8.58.19. Hij bezet in het algemeen klasse ment de twaalfde plaats met onge veer tien minuten achterstand op de leider Bobet. TAFEL TfcNNIS Will van Zoelen III ongeslagen kampioen In de Zeeuwse tafeltenniscompeti- tle zijn nu alle kampioenen bekend. In de 2de klasse won Wilno ook haar laatste wedstrijd met 7—3 van de eigen reserves, zodat de competitie zonder een enkele nederlaag werd oe- eindigd. Doordat de Schelde in eigen huis met 2—8 geklopt werd door Be Fair is de beslissing om de onderste plaats nog met gevallen. De Schelde behoeft echter uit de beide resterende wedstrijden maar een puntje te be halen, om zich veilig te stellen, waar door de PZEM het slachtoffer zal worden. Spirit kreeg bij Will van Zoelen een gevoelige 9—1 nederlaag te slikken. In de 3de klasse verloor VSV de laatste wedstrijd van Goes 2 (82), terwijl Schelde 2 de beide punten aan het bezoekende Wilno in moest af staan (46). Sorry EU en Spirit II deelden eerlijk (55). In 3 A won "t Zand op overtuigen de wijze de uitwedstrijd tegen de eni ge overgebleven concurrent Arnemui den (28) en behaalde daardoor het kampioenschap, 't Zand 2 kon ook in de laatste wedstrjja" geen puntje ver overen, want het kreeg bg ATTC met 82 de kous op de kop. De beste prestatie leverde Will van Zoelen in in 4 B. Door een 46 over winning op PZEM IH werd het kam pioenschap ongeslagen en zonder ver- liespunten behaald met het prachtige gemiddelde van 87—13. ATHLETi.tK Goede prestaties van Manders en Haak in België. Drie leden van de athletiekvereni- ging AVS uit Sluiskil hebben deel- fenomen aan de cross in Zwijnaar- e (België). Eg de veteranen zorgde Jan Manders voor een keurige pres tatie door als eerste te eindigen. De afstand bedroeg 8 km. Daan Haak uit Hoek en de nog zeer jeugdige lo per Van Hijfte liepen bij de scholie ren mede. Door een misverstand kwam Haak niet in het bezit van de eerste, maar van de tweede plaats. De afstand bij de scholieren bedroeg 4 kii Van Hijfte werd 26ste. TWEEDE KAMER Interneringskampen zijn mogelijk In buitengewone omstandigheden (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Felle en vaak bewogen debatten heeft de Tweede Kamer enige dagen gewijd aan het wetsontwerp buiten gewone bevoegdheid burgerlijk gezag en na scherpe communistische ob structie is dit met 615 stemmen aangenomen. Hoofdpunt van discussie vormde Woensdagmiddag een der kernartike len van het wetsontwerp artikel 24, waarin de mogelijkheid van interne ring is opgenomen. Mr. E. G. M. Koolvink (KVP), smaakte het succes, dat de Kamer zonder hoofdelijke stemming een amendement aannam, waarover mi nister prof. dr. L. J. M. Beel de beslis sing aan de Kamer heeft overgela ten. Het daarna met 63 tegen 5 stem men aanvaarde artikel 24 lid 1 luidt thans aldus: „Indien de omstandigheden, die tot de vaststelling van burgerlijke uit zonderingstoestand hebben geleid, naar het oordeel van de Minister- President een bedreiging voor het volksbestaan inhouden, zijn onze Mi nister van Binnenlandse Zaken, en. in dien onverwijld ingrijpen noodzake lijk is, onze Commissaris in de pro vincie bevoegd iedere persoon ten aanzien van- wie gegrond vermoeden bestaat, dat zij de openbare orde, rust en veiligheid in gevaar zal bren gen, te doen interneren". Tenslotte zegevierde de regering over de gehele linie. Nadat de overi ge artikelen vlot afgewerkt waren, leverde de eindstemming geen ver rassing op. Alleen de heer Weiter en de C.P.N. bleven furieus tegen. Na verwerping met overgrote meerderheid van twee amendementen var. mr. dr. B. J. Stokvis (CPN), heeft de Tweede Kamer zonder hoof delijke stemming een wetsontwerp tot wijziging van de eis in burgelg- ke zaken van minister mr. H. Mulde- rge aangenomen. „Schalkhaarder" ranselde jongens af in politiecel De Naaldwijkse agent van politie A. v. d. B. is door de Haagse politie rechter veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf en ontzegging van het recht om bij enig openbaar lichaam met opsporingsbevoegdheid te dienen De man, die in 1944 bü de politie was gekomen en in Schalkhaar was opge leid, was mishandeling van twee jon gens ten laste gelegd. Verd. had enke le jongens, die zijn dochtertje hadden uitgescholden in een cel gebracht en hen daar afgeranseld. Een der jon gens was zelfs met een gummistok be werkt. Een jongen van elf jaar had hij tegen het been geschopt, waardoo» een bloedende wonde was ontstaan. De officier van justitie was zeer veront waardigd over dit optreden en eiste tegen verdachte, die de mishandeling bekende, bovengenoemde straf. Zaterdag Singelloop te Middelburg MEVROUW BOLKESTEIN GEEFT HET STARTSEIN. Voor het eerst sinds jaren organi seert de atletiekvereniging E.ALM. Zaterdag te Middelburg weer een Sin gelloop. Mevrouw ET Bolkestein Pull, echtgenote van de burgemeester, zal de startschoten lossen voor de se nioren- en de juniorenwedstrjjd. De Singclloop is jarenlang vervan gen door de Molenwaterloop, omdat de toestand, waarin het wegdek van de singels rond de stad verkeerde^ een wedstrgd over dit parcours vrgwel onmogelijk maakte. Inmiddels is daar in een grote verbetering gekomen en zo kan van nu af aan weer jaarlijks de originele Singelloop worden ge houden. De senioren moeten een afstand van 3700 meter afleggen. De start be vindt zich op de Blauwedijk, de fi nish bg de Koepoortbrug. De junio ren, die bij de Griffioen starten, moe- ten 1500 meter afleggen. Tot en met Woensdag hadden rich reeds 35 deelnemers aangemeld, on der wie bekende lopers als Dobbelae- re en Booy van „Marathon", Van Splunder van „De Zeeuwen" en Mi- ras van „Hellas". G. de Roo, even eens lid van .Hellas", die vorig jaar de Molenwaterlocp voor Junioren won, komt thans uit bg de senioren. De winnaar van vorig jaar van de Molenwaterloop voor senioren. Van Akkeren van „Olympus", loopt dit maal niet mee. Het is reeds bekend, dat ook een groep kadettcn van de K.M.A. te Breda een poging zal doen om één der beschikbare medailles in de wacht te slepen. De junioren starten om 4 uur, de senioren om half vijf. HOCKEY Middelburg blijft in de tweede klasse OVERZICHT 2e KLASSE A. Door het gelijke spel dat Middelburg J.L Zondag wist te behalen in een moei lijke uitwedstrijd legen Liberty in Don gen, Is Zwart-Wit verplicht degradatie wedstrijden to spelen o.a. tegen de kam pioen van 3 A „De Waranda" uit Ooster- taout. thans als volgt Rapidity I Forward II Cadetten Liberty I D.E.S. I Push n Middelburg Zwart-Wit IH 14 5 3 6 14 5 2 7 14 3 4 7 71—21 26 38-30 16 21—22 15 27—34 13 23—32 12 26-35 11 38—39 10 29-45 9 EERSTE KAMER Volgende week export-nota Electriciteitsiarielverhoging 1 April In werking Minister Van den Brink heeft Woensdag tjjdens de begrotingsbe handeling van zijn departement in de Eerste Kamer aangekondigd dat de volgende week bg de Tweede Kamer een export-nota zal worden inge diend. Bjj het uitstippelen van het indus- trlaüsatieprogram voor de komende, periode, aldus de bewindsman, zal nauwkeurig moeten worden nage gaan, of de investeringsomvang vol doende is om de structuele werkloos heid te bestreden. Aan de Soc. Ec. Raad zal dezer dagen opnieuw advies worden gevraagd over 'iet werkgele genheidsvraagstuk in verband met het betalingsprobleem. Dit advies kan een belangrijke richtlijn zgn voor de komende rege ringsperiode- De minister wees er op, dat er bg de industrialisatie niet alleen mag worden gedacht aan de uitbreiding van het oude industrie-apparaat. Nieuwe wegen moeten worden inge slagen om net exportpakket zo ge differentieerd mogelijk te maken. .,WH moeten nieuwe markten verove ren buiten Europa". De exportverhou ding landbouwindustrie is nog 50 50. Minister Van den Brink betoogde, dat deze verhouding in het voordeel van de industrie gewijzigd moet wor den. De exportmoeilükheden met Frank rijk en Engeland noemde de minister van tijdelijke aard. De minister toon de zich optimistisch ten aanzien van de mogelgkheid met Engeland tot overeenstemming te komen. Over de gang van zaken bij de N.V. Polynorm bleek de minister niet be reid inlichtingen te geven. Hg ver wees naar de minister van financiën. De reeds eerder aangekondigde ta riefsverhoging van de meeste electri- sche centrales zal per 1 April ingaan. Vervolgens kwam minister Ai- bregts aan het woord. Het compromis om de bedrijfschappen niet verder te laten gaan aan de verbindend verkla ring van collectieve arbeidsovereen komsten. werd door de minister niet toegejuicht. Hij sprak de hoop uit. dat de S.E.R met een oplossing zou komen die de bevoegdheid en de acti viteit van de vrije organisaties in overeenstemming brengt met het ge zag van de publiekrechtelijke licha men. De moeilijkheden zijn niet zo groot, dat ze niet overwonnen zouden kunnen worden Vervolgens ging de minister in op de opmerkingen over de productivi teit. In een 13-tal bedrijfstakken wordt thans een onderzoek ingesteld naar de productiviteit. Hij achtte het mogelijk een organisatie-onderzoek bH kleinere bedrijven, die een derge lijk onderzoek zelf niet kunnen beta len. door de overheid te doen subsi diëren. Voorts zou de minister naast de bestaande energieraad een gas raad in het leven willen roepen. Bij de replieken waarschuwde de heer Kaptein (Arb.), de minister nog eens voor het vertrouwen dat deze heeft in de goedwillendheid van de groot-industrie voor de P.B.O. Ik wil de onwil geconstateerd zien, zei de minister. De begroting werd z.h.s. goedge- keur' (CPN tegen). Vandaag komt de Eerste Kamer weer bijeen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7