Povere 1-0 zege van Engeland B JIMMY BROWN, sportheld no 1 BOEK OP DE JAARBEURS KAN MEN EEN HELE WERELD ONTDEKKEN DONDERDAG 27 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Een degelijk Oranjeteam hield onberispelijk stand Ditmaal Odenthal geblesseerd (Van onze speciale verslaggever). De 63.000 toeschouwers, die gisteravond met grote moeite het Amster damse Stadion waren binnen gekomen de Amsterdamse politie had dit deze toeschouwers zo moeilyk gemaakt, dat zij er ten slotte met de gum miknuppel op los moest slaan! zullen over de eerste helft wel bitter te leurgesteld zyn geweest. Van een wedstrijd Immers verwacht men spanning en die heeft gedurende de eerste helft eigenlek voortdurend ontbroken. Men zag toen een zeer goed spelend Engels B-elftal, dat technisch natuuriyk stukken beter was dan de Oranjehemden, maar dat zich verheugde in het bezit van een voorhoede, die de kunst van het schieten niet machtig was. Bovendien namen de Britten het een beetje te kalm op, kennelijk in de ver wachting, dat de enthousiast spelende Oranjehemden er na de thee niet meer aan te pas zouden komen. Het resultaat was, dat het Nederlandse elftal voor de rust soms gedurende lange perioden sterker was dan de En gelsen en meer in de buurt van het Britse, dan van het Nederlandse doel opereerde. Ook daar viel echter weinig schoons te aanschouwen. De ver dediging der Engelsen namelijk, was het sterkste deel van hun ploeg en het Is voor een amateurs-voorhoede als de onze eigeniyk onbegonnen werk om daar tegenop te tornen. Niettemin moest de lange Engelse doelman Ashcroft toch verschillende malen de handen uit de mouwen steken en hy toonde zich daarby een doelman van grote klasse. Omgekeerd kreeg Landman in het Nederlandse doel niet veel gevaar lijks te doen. Het enige moment, waarop de toeschouwers hun hart vasthielden was, toen een kwartier voor het einde van de eerste helft een hoge voorzet buiten bereik van Land man voor langs ons doel zweefde. De Engelse linksbuiten Mitchell en onze rechtsback Odenthal snelden tegelij kertijd toe en het was een dubbeltje p zyn kant, wie het eerste bij de bal zou zijn. Odenthal won het, maar no deloos liep Mitchell door en met een hersenschudding moest de Oranje man van het veld worden gedragen. Na de thee ging het plotseling by de Nederlanders beter en de Engelsen moesten zich nu tot het uiterste ge ven. Beide doelen kwamen herhaalde- lijk in gevaar en eindelijk had men de spanning, waarnaar men voor de rust vergeefs had verlangd. Beide doelen kwamen beurtelings in gevaar, de Ne derlandse voorhoede combineerde nu beter dan in de eerste helft en Ash croft moest al zyn kunnen tonen om zijn doel schoon te houden. Hy slaag de daar meesterlyk in. ENGELAND SCOORT. Helaas namen de Engelsen in de 24ste minuut van de eerste helft de leiding. Linksbuiten Mitchell brak schitterend door, passeerde de Jong, die Odenthal verdienstelijk verving en passeerde ook Landman. Alberts had zich echter op de doellijn opge steld en sloeg de bal met de hand uit het doelNatuuriyk was een strafschop het resultaat en Mitchell kogelde onberispelijk in (01). Verbeten heett het Nederlands elf- ballen. De Oostenrijkers speei tal daarna voor de gelijkmaker ge vochten. Maar zo doeltreffend was het verdedigen van het Engelse B- elftal, dat er geen doorkomen aan was. Wel kreeg ook nu Ashcroft het druk, maar hij bleef meester van het terrein. Ook de Nederlandse doelver- dediger Landman kreeg het in deze tweede helft druk. Hij maakte geen enkele fout, redde enkele malen fraai, maar liep soms gevaarlijk ver uit zrjn doel. Onder grote spanning kwam ten slotte het einde met een magere 10 overwinning voor het op een na beste elftal, dat Engeland op de been kan brengen. Hoe er gespeeld is De Engelsen hadden een goed elf tal, waarvan de spelers echter niet op elkaar waren ingespeeld. Zij stonden voor de eerste keer samen in het veld. De ster was de Liverpool-doelverde- diger Ashcroft, die zonder op het pu bliek te spelen toch de duizenden ver baasde door de manier, waarop hij de lastigste ballen klemvast beet wist te krygen. Greenwood van Brentford was een onpasseerbare stopperspil, die speci aal belast was met het onschadelijk maken van Abe Lenstra, terwijl Withers van Tottenham en Rutter van Cardiff achterspelers waren, die als rotsen in de branding stonden. De kanthalts Weeier van Olton en Boyd van Birmingham waren goed zonder meer, terwijl in de Engelse voorhoede rechtsbinnen Taylor van Luton T. de beste was. Vaughan van Charlton was een uitmuntend spelver deler, terwijl Mitchell, eveneens van Luton een zeer goede linksbuiten was. Technisch waren de Engelsen zeer knap, maartoch niet beter dan de Oostenrijkers en de Italianen, die wij dit jaar tegen België zagen voet- fraaier voetbal dan deze Britten. Goals konden de zonen van Albion niet maken. Zij omhelsden Mitchell van vreugde, toen hy uit de straf schop scoorde. Voor profs een povere vertoning DE NEDERLANDERS. Het Oranjeteam heeft verre van slecht gespeeld. Het was een gelijk waardige tegenstander van de Engel sen en dat wil wat zeggen. Men kan de wedstrijd tegen België op 6 April dan ook met een tamelijk gerust hart tegemoet zien. Helaas heeft het pechduiveltje ook ditmaal de Neder landers een poets gebakken. Eerst werden Scnijvenaar en Van der Boogert uitgeschakeld door onge vallen. Toen liep in Gent Bennaars een hersenschudding op. Odenthal is de vierde speler, die in een enkel sei zoen voor het Oranje-elftal wordt uit geschakeldTegen België zal hy zeer vermoedelijk niet beschikbaar zijn Landman heeft zijn doel goed ver dedigd. Hij liep echter soms gevaar lijk uit en wie er op 6 April in ons doel zal staan is een open vraag. Landman behoorde tot de uitblinkers. Hij redde enkele malen schittarend en toch Een grote aanwdnst voor het natio nale elftal is de linksback Alberts van Vitesse. Alberts kopt voortreffe lijk, is trapvast, stelt zich goed op, is beweeglijk. Zoiets heeft men in geen tyden van een achterspeler van het Nederlands elftal kunnen zeggen. Hij stak boven Odenthal uit, die ove rigens eveneens voldeed, maar zoals gezegd slechts een dikke dertig mi nuten meespeelde. De Jong van A.D. O., die hem verving, was goed, maar minder dan Odenthal. In de middenlinie was Terlouw een hechte stopperspil, die ditmaal geluk kig nodeloze forsheid achterwege liet. Wiertz was de uitblinker in deze li nie en steunde met name de voorhoe de uitstekend. -Biesbrouck trok nau welijks de aandacht. Hij was niet slecht, maar heeft toch wel brillanter In de voorhoede waren de buiten spelers Clavan en Van der Kuyl de besten. Beiden gaven goede voorzet ten, waren beweeglijk en actief en Toch is 'l zo I 230. Over de gehele wereld bestaat het al gemene geloof dat van bepaalde men selijke daden of gedachten een in vloed ten goede of ten kwade kan uit gaan naar de persoon die er bij be trokken is. Zegeningen of vervloekin gen bijv. gaan, in de bewuste of onbe wuste overtuiging van degeen die ze uitspreekt, gepaard met uitzending van psychische kracht. Welk een grote waarde Oosterse volken zelfs aan de eenvoudige groet toekennen, wordt op aardig# wijze gedemonstreerd door het volgende voorval dat door prof. Rijnberk in een van zijn vele publica ties werd aangehaald. Een bey, gouverneur van het dis trict Nallin, reed in de vorige eeuw door de stad Damascus en- ontmoette op zijn rit de jonge Samaritaanse ho gepriester Salama, die een witte tul band droeg en daardoor voor een Mo- hammedaan werd aangezien. De bey groefte de hogepriester dus met de ge bruikelijke formule en deze beant woordde. de groet op de gewone wijze: „Ook U zij vrede, de genade Gods en Zijn zegeningen". Onder het voortrij den hoort de bey echter van zijn ge- De Woensdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam gespeelde voetbalwedstryd tussen het Neder lands Bondselftal en een Engels B-team is door de gasten met 10 gewonnen. By een aanval der gasten weet doelman Landman door zich op de bal te werpen een doelpunt te voorkomen. ALS IN EEN DROOM... Beatrix- en Irenehal omgetoverd tot een textielparadijs. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 26 Maart We hebben het gevraagd aan Geertsema, die nu 'al heel wat jaartjes ds kaartjes afscheurt op het Vreeburg, aan de kell- volg dat Salama helemaal geen Mo- i ners, die met hun koffïekarretjes langs de stands ryden èn aan een paar hammedaan was, zoals zijn tulband Jaarbenrsveteranen, maar allen waren ze het er unaniem over eens, zo'n zou doen vermoeden, waarop de bey Voorjaarsbeurs was er nog niet geweest. En dan bedoelen ze niet al die haastig omkeert en de hogepriester radio's, schoenen, tassen, koffers en duizend-en-een artikelen meer, welke Atmi selnmi". het- z|ch daar aan Vreeburg en Croeselaan opstapelen; die komen elk jaar te rug, liefstbeetje gI'T>> 1-md-^r. groter of kleiner dan een jaar tevoren. I Neon, waarover zo eenstemmig de loftrompet werd gestoken is de textiel. De wyze, waarop de producten vau de Nederlandse en Belgische textiel-in dustrie dit jaar aan de Jaarbeurs-bezoeker worden gepresenteerd, is wel origineel, dat men vergeet op een zaken-beurs te zyn achterna roept: ,^-tini selami", het geen in het Nederlands zoveel bete kent als: „Geef mij mijn groet terug!" Salama, zich misschien wel enigszins bewust van het onrechtmatig verwor vene, antwoordt onmiddellijk: „Cho- du" neem hem terug waarna de bey tevreden en voldaan verder rijdt wijl de door hem uitgezonden kracht weer teruggetrokken en dus niet ver- een schemerig licht hangen in de grote Beatrix- Irenehal zakdoeken I als parachutes in de lucht, fel-kleuri- crp Irnnttpn wnl min ninriTlP.n on de spild was aan een ongelovige i botten woi pionnen op Vele lezers zullen de waarde, die vlakken van een reuzen- door de bey aan de groet teerd toege- schaakbord en ln schelpen nis uit kend, overdreven vinden en voor zo- j het land van Gulliver worden de dit oordeel alleen op formalismen nieuwste bad-costumes getoond. Zo slaat kan vrijwel een ieder in de Wes terse wereld het daarmede eens zijn. Maar nu moeten we niet naar de an dere kant gaan overdrijven door te beweren dat wij, Westerlingen, hele maal niet geloven in de krachten, wel ke van bepaalde handelingen of ge dachten uitgaan. Ware dat het geval, dan zouden onze wensen en groeten in den vervolge achterwege kunnen blijven. Maar dat gebeurt gelukkig niet omdat we instinctief voelen, neen. wandelt men als in een droom ver der, over de pleinen en door de kron kelstraatjes van dit textiel-paradijs. Ergens in een lingerie-afdeling kla teren kleine fonteintjes en kostbare orchideeën vormen het decor voor nog kostbaarder zijden stoffen. VOO" ISCHIAS Op een middag kan men op de Jaarbeurs een hele wereld ontdek ken. Daarvoor moet men gaan neu- wéten, dat gedachten zijn als daden. fZen in de buitenlandse paviljoens En, hoewel hierin veel leeg formalis-Waar Duitsland ditmaal de grootste me is geslopen, wensen we degenen ruimte nodig heeft. In dames-mode- met wie we het goed menen nog artikelen, piano's, orgels, bordenwas- steeds goede morgen, gelukkig Nieuw- j machines en artikelen voor de huis jaar, zalig Kerstfeest, beterschap, 5~u- u-* voorspoed, al naar de omstandiaheden zich voordoen. Wanneer het uitsvre- ken van deze heilswensen nu eens al lemaal onzin was, zou het niet het minste verschil maken indien zij door hun tegendeel werden vervangen. Maar het komt toch niet bij ons op het huwelijksfeest van onze vrienden te verstoren door het uitspreken van een hartgrondige vervloeking, even min als wii een zieke onduldbare smarten toewensen of de vriend die tn zakelijke moeilijkheden verkeert onze verlangens aangaande zijn snoedige fi nanciële ondergang kenbaar maken? Daaruit moge blijken dat het vertrou wen in de kracht van onze gedachten en daden ook in het Westen nog onge schokt is. Te duidelijker trad dit aan het licht toen we dertin naren gele den werden opgeschrikt door de „vloek van Toet-anc-Amon" waarover we nog steeds een verklaring schuldig zijn. H. Pêtillon, houding zijn onze Oosterburen het beste georiënteerd. Tussen deze wei nig-schokkende producten vindt U echter een masseer-machine, om de rheumatiek en ischias mee 'kwijt te raken en een huisbar, die tegelijk als y'skast fungeert. Maar voor deze laatste „heimlïcher Schatz" betaalt men dan ook 1400 Zwitserland doet het een beetje bescheidener, maar wat de Alpen-be woners hebben meegebracht mag ge zien worden. Natuuriyk zijn er horlo- fes „mooie Hugo" uit de Tour de rance maakt er zelfs (op een foto) reclame voor. Tunis pronkt met tapijten, vruch ten, groenten en wijnen en Joego slavië doet het al niet minder met tabak, lederwaren en landbouwpro ducten. U kunt hier rustig Uw nieuwsgierigheid uiten, want Ln de twee minuten, dat we aan de Slavi sche sigaretten en sigaren stonden te ruiken, hoorden we de standhouder uit het land van Tito telefoneren in vijf verschillende talen. „SKUIM-WMN" De trots van de Luxemburgers zyn elk jaar weer de wijnen, het aarde werk en het natuurschoon. Riesling en Rulander zyn weer in alle jaartal len voorradig, de beroemde kopjes en schoteltjes van Sept fontaines zijn schoner dan ooit en de vergezicht foto van Echternach is nog een paan meter groter dan een jaar geleden. Wie even gezellig wil babbelen, 3 moet beslist even gaan kijken bij Zuid-Afrlka, want daar raakt de heer Theron, een ras-echte Transvaalse zoon, niet uitgepraat over „die-pro- dukte uit die vrugbare en sonnige vallei". Natuuriyk vindt onze gast heer het spytig. dat hij de Van Rie- beeckfeesten nu misloopt, maar als het op feesten aankomt, kan dat des noods in Utrecht ook, want de cham pagne, de „skuim-wijn" hebben de Zuid-Afrikaners in kisten vol meege bracht Als laatste bezochten we de Bel gen en daar hadden we zowaar een echt Nederlandse ontmoeting, nl. met zes Urkers, die met hun beste Zon dagse bolbroek en petje naar Utrecht waren getogenvoor zaken. Zelfs bjj de Argentijnen waren ze geweest, maar heel de buitenlandse wereld op het Vreeburg had hen niet kunnen le veren, wat zij zochten: een automa tisch echo-lood. Geen wonder dan ook. dat de Belgen met al hun radio's, glas- en aardewerk nauwelyks de in teresse van deze teleurgestelde IJs- selmeervissers kor ien opwekken. Om er dan tenslotte toch nog maar „een gezellige dag" van te maken, ging het zestal wat verpozing zoe ken in de luchtvaart-stand van de K. L.M., buiten op het Jaarbeurs-terrein, waar men kon luisteren naar de stem van de verkeersleiding op Sehiphol- tower. Tenslotte is dat stoer werk en dat ligt een Urker beter dan glas- en aardewerk. J Radio actieve regen boven Parijs. Volgens vier Franse technici, vier adviseurs van een grote filmfabriek, is tussen de Are de Triomphe en de Place de la Bastille radio-actieve regen ge vallen en wel 15 dagen nadat in de herfst, in Nevada een atoom bom tot ontploffing was ge bracht. De vier deskundigen hebben duidelijk sporen van radio-actieve besmetting waar genomen. kunnen van hun verkiezing tegen België wel zeker zijn. Lenstra Had Greenwood te dicht op zijn huid zit ten, maar deed zowel voor als na de rust toch prachtige dingen. Eenmaal tipte hij de bal meesterlyk jver de uitgelopen Ashcroft heen, waarby de bal rakelings over de lat ging. Na de rust loste hij enkele verbazingwek kende kogels, die Ashcroft even ver bluffend stopte. Van Melis had zijn dag niet bizon der en Van Schiindel is geen binnen- speler. geen Kick Smit, geen Ryvers, geen Bennaars. Hij remde het spel en heeft geen schot in zyn benen. Met een goede linksbinnen zou dit elf tal heel wat sterker zyn. Niettemin: Oranje behaalde een al leszins eervol resultaat en met span ning zien wij de prestaties van dit elftal tegen België tegemoet op 6 April! Nieuw s In een Noiedop e De gemeenteraadsleden te Dicmen, e van de week tot middernacht ten gemeentehuize hadden vergaderd, be merkten toen zij naar huis wilden gaan, dat de werkster de bodekamer, waarin hun jassen hingen, had afgesloten en de sleutel had meegenomen. Met algemene stemmen besloot de raad een ruit in te slaan en zich aldus toegang .te verschaf fen tot de kledij. Het communistisch raadslid, die nu eens niet tegenstemde, tevens het jongste raadslid, slank en le nig. kroop door de aldus verkregen ruim te en gaf door het gat van de gebroken ruit. bereidwillig de kleding aan zijn col lega's Een groep Duitse geleerden hoopt deze zomer zover te zijn met het voorbereiden van proefnemingen, dat vijf postraketten de lucht kunnen wor den ingezonden. Dé proef zal worden genomen in de buurt van Bremen. De onderzoekers verwachten, dat binnen vijf jaar postraketten voor de lange af stand gebruikt kunnen worden voor het postverkeer tussen Duitsland en Ame. rika. Volgens de „Neue Zeitung" zijn a eer. week van „zuivering" onder de •erknemers van de Oostduitse stikstof- fabriek te Presteritz 120 personen gear resteerd op beschuldiging van spionna- ge. Een van de arrestanten is Arthur Lehman, drager van de in de Sowjet- zóne voorkomende titel „geëerde uitvin der". De artsen van de Britse gezond heidsdienst krijgen een salarisverhoging van tien pond per week, zulks met te rugwerkende kracht over bijna 3 jaar. Hierdoor zullen de jaarlijkse uitgaven van de Britse gezondheidsdienst met 10 millioen pond toenemen. Het „ere- fonds voor oud-verpleegsters". dat ten doel heeft de grote noden onder de oud- erpleegsters te lenigen, beschikt thans over een bedrag van f 50 000, maar moet meer komen. Teneinde dit te be reiken is aan alle burgemeesters van Nederland verzocht hun medewerking te verlenen voor het organiseren van plaat, selijke comité's. Het aantal doden ten gevolge van de ontploffing, welke zich Dinsdag in een tunnel bij Napels heeft voorgedaan, is gestegen tot 39. 6 Onder de 150 vroegere Duitse offi cieren, die thans als instructeurs in dienst zijn van het Egyptische leger, zouden zich volgens de .frankfurter Rundschau" twee oorlogsmisdadigers der SS, de ge neraals Dirlewanger en Eichmann. be vinden. In Duitsland is Woensdag het feit herdacht, dat 125 jaar geleden de componist Ludwig von Beethoven is ge storven. Te Bonn woonde president Heuss met Bondskanselier Adenauer een plech tigheid bij in de kleine woning in de Bonnergasse, waar Beethoven ter wereld kwam. Het huis is thans ingericht als museum. De kapiteins en bemanningen van West-Duitsland 109 haringtreilers in totaal 2000 man zijn in staking ge gaan. Zij eisen hogere gages. Van het Nederlands schip „Leuvekerk" is Woens dag in Het Kanaal de hofmeester S .uit Rotterdam over boord gevallen. Hij wordt als vermist beschouwd. Een tekening van Vincent van- Gogh. voorstellende „Hutten te Saintes Maries" uit de nalatenschap van wijlen prof. dr Willem Mengelberg, heeft Maandag te Amsterdam 12.000.— opgebracht. De tekening werd door de veilingmeester in gezet op 2000. In totaal zijn er ruim 1600 stukken op de veiling, die bijna de gehele week zal voortduren. De op. brengst van deze veiling komt ten goe de aan de „W. Mengelberg Stichting' 52. Helemaal vertrouwen deed Jimmy het zaakje niet Behoedzaam volgde hij Daan Slok, gereed om deze een opstopper te verkopen zo dra hij iets deed, wat Jimmy niet zou bevallen. Zij kwamen in een spaarzaam gemeubileerd vertrek, waarin alleen een grote houten kast stond, een tafel en een stuk of wat stoelen. „Hier zullen ze ons zo gauw niet vinden", zei Daan Slok op een tevreden toon. Ik geloof zelfs dat Dolle Dirk niet eens wéét dat deze kamer bestaat. En nu wilt u natuuriyk weten, waar de ontvoerde mensen zich op 't ogenblik bevinden. Ut vertelde u al, dat ik het niet zeker weet, maar dat ik wel een sterk vermoeden heb. Het is een heel eind buiten Poppelsga, in het zo genaamde Zwartjansbos. Daar staat een oud vervallen huis, een vroegere boswachterswoning en in de kelder daarvanMaar of ze nog le ven, dat weet ik niet Jimmy keek Daan Slok scherp aan „sta je me nu wat voor te liegen of niet", dacht hij bij zich zelf. „Is dat boswachtershuis gemakkelijk te vinden?" vroeg hy. De herbergier stond eens klaps op. „Met behulp van een kaart wel", zei hy. „Wacht, die ligt beneden achter de tapkast. Ik zal 'm eens even gaan halen." Het wereldgebeui en Schots-Engelse controverse De Schotten zyn weers eens op het hart getrapt. Op het hart ge trapt door hun vroegere vijan den de Engelsen, die Schotland en dit is dc voedingsbodem der Schot se nationalistische beweging „als een provincie van Engeland behande len". Dit keer gaat het de Hooglan ders om het tweetje achter de naam van koningin Elizabeth. Voor de En gelsen, zo redeneren ze. mag de op volgster van koning George VI ae tweede Elizabeth zyn: voor ons is zij dit zeker niet. Koningin Elizabeth I heeft nooit over Schotland geregeerd. Wij hebben haar ook nooit als Schots koningin erkend: heus niet alleen omdat het bloed van Mary Stuart aan haar handen kleeft. Daarom moet onze nieuwe vorstin Elizabeth I he ten. Of. als de Engelsen beslist op dat tweetje staan Elizabeth I èn II. Deze nieuwe, kinderachtig lijkende Schotse stunt heeft duizenden Engel sen in de pen doen klimmen. In de Britse pers kan men kolommen inge zonden stukken vinden, waarin de Schotten van sterk overdreven gevoe ligheid onhebbelyk lange tenen ri-, dicule verwaandheid en nog een hele boel andere dingen worden beticht. Felle reacties, hoe paraioxaal dit ook moge klinken, zbn koren op de Schotse molen. De Hooglanders, die nauwelyks in het succes van hun pa triottische eisen geioven, gebruiken ze om de aandachi op zichzelf te ves tigen. Een duidelyk bewijs hiervan vindt men in de avontuurlijke lotge vallen van de Stone of Sconc die ruim een jaar geleden uit de West minster Abbey werd ontvreemd en die nu weer met zware kettingen ver ankerd op z'n oude Plaats ligt. Deze, haast wereldschokkende „diefstal", had niet direct ten doel de verweer de kroningssteen in handen van de Schotten te spelen. De meeste Hoog landers hadden nog nooit van zijn be staan gehoord en slechts een handje vol mensen had er belang by. Maar, zoals de daders in een brief aan wij len koning George VI uiteenzetten, wilde men de Engelse regering dwin gen zich met het Schotse zrifstan- dïgheidsvrasrrstuk bezig te houden, dat schandelijk verwaarloosd werd. Zo moet ook deze nieuwe Schotse actie worden gezien De Hooglanders hebben de troonsbestijging van ko ningin Elizabeth dankbaar aangegre pen om de Engelsen opnieuw op hun grieven te wijzen. En on tegen zegge- lyk zyn de Schotten er in geslaagd wéér eens een keer de aandacht te trekken. Nu kan men zich natuurlijk afvra gen wat hier met „de Schotten" Bedoeld wordt. Kunnen de natio nalistische elementen als representa tief voor de vijf millioen bewoners der Schotse Hooglanden worden be schouwd. cf hebben we hier met een op zichzelf staande greep jonge heet hoofden te doen? De beantwoording van deze vraag kan alleen tot haar recht komen als ze tegen hef licht der historie wordt geplaatst. Na de tweede wereldoorlog heeft de Schotse nationalistische beweging een geweldige stimulans gekregen. Deze is niet alleen veroorzaakt door - de oorlog zelf waarin het verschil tussen Schotse en Engelse militaire eenheden als het ware gecultiveerd werd maar tevens door de weige ring der Engelse regering om het Schotse nationalisme als een reële en levende zaak te erkenen. Naar schatting telt de Schotse na tionalistische beweging één millioen aanhangers. Het zou evenwel ver keerd zyn te veronderstellen, dat deze massa eensgezind is in haar ideeën en doelstellingen. De beweging telt een aantal extremistische groenen, die Schotland, zoals Ierland, willen los breken uit de Engelse Kroon. Onder de gematigden die in de overgrote meerderheid zijn. bestaat nog a! wat verschil van mening over de toege dachte mate van zelfbestuur, In feite zyn de verschillen zó groot dat men er tot nu toe nooit ïn geslaagd is een vastomlijnd program ma op te stellen, dat doo'- iedereen onderschreven kan worden. Dit ver klaart ook waarom de Schotse natio nalistische beweging niet tot een po litieke partij is kunnen uitgroeien met bevoegde uitlopers in hot parle ment van Westminster. In het algemeen kan gezegd worden dat de nationalistische gevoelens der twintigste-eeuwse Schotten niet door haat worden geïnspireerd. Bij de gematigden ontbreekt de se- paristische gedachte volkomen, ter wijl men ook niet anti-Engels is. Het modern Schots patriottisme draagt dan ook een uniek karakter Het wil -de Engelse Kroon ondei geen omstan digheden in de steek laten en zyn be- lyaers wensen te allen tijde loyale on derdanen van het Verenigd Konink rijk te blyven. De Engelsen neenten weinig or geen betekenis aan de Schotse drang tot zelfbestuur in typisch Schotse aangelegenheden. Geen enkele poli tieke party schijnt zich om de natio nalistische gevoelens der Hooglanders te durven bekommeren, niet in 't minst omdat er zoveel schakeringen zyn. Toch zouden de Engelsen er misschien verstandig aan doen iets sympathieker tegenover de Schotse eisen te gaan staan. Een enkel sym bolisch gebaar zt>u al wonderen dóen. Het zou de spanningen tussen En gelsen en Schotten verminderen en het ontvreemden van kroningsstenen of het twisten over eentjes en twee tjes in elk geval overbodig- maken. EEN MET: ELF DRUKKEN Dat in Nederland een roman elf drukken haalt, behoort steeds tot de zeer hoge uitzonderingen. Annie van HoogstratenSchoch bereikte dit re sultaat evenwel met haar Christe'ijke roman Gouden Teugeis. De eerste druk verscheen iu 1927, thans, vijf en twin tig jaar later, kon de uitgever J. H. Kok N.V. te Kampen de elfde de we reld inzenden. Vermeldenswaard is. dat van de Duitse vertaling reeds ze ven drukken verschenen en dat er ook Zweedse, Hongaarse en Deense ver talingen van bestaan. Een betere aanbeveling kan een boek nauwelijks mee krijgen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5