GETERGDE JONGEMAN STAK AANVALLER MET MES Chefarine A Zeeuwse Almanak GEREF. GEMEENTE BIEZEUNGE BOUWT NIEUWE KERK PU ROL IS PUUR GENEESKRACHT HARTELIJK AFSCHEID VAN ARNEMUIDENS SECRETARIS Slaapt U slecht PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 26 MAART 1952 POLITIERECHTER MIDDELBURG Twee maanden gevangenisstraf geëist Een vinnige vechtpartij, welke vorig jaar op een Vrijdagavond in Sep tember beroering verwekte in de Dorpsstraat te 's-Heerenhoek, werd Dins dag nog eens opgerakeld in de wekelijkse zitting van de politierechter te Middelburg, voor wie de frultkwekersluieeht M. S. uit Ovezande terecht moest staan. Deze jongeman had tijdens de veldslag een ander met een mes gestoken en daarbij gelukkig juist diens linkerlong gemist, vermoedelijk omdat het steekwapen op één der ribben afstuitte. De officier van justitie eiste twee maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring van het be wuste mes en toewijzing van een civiele vordering. S. liep door de Dorpsstraat, toen daar een groepje jongemannen stond te praten. Zijn vader is jachtopziener en de knapen waren van mening, dat de zoon hen, toen zij eens op een strooptocht uit waren geweest, had verraden. Eén van de jongelieden schold de passerende S. voor iets heel lelijks uit en toen had je de poppen aan het dansen. S. maakte zich Kwaad en in minder dan geen tijd was een vechtpartij ontstaan. Omdat ver dachte niet tegen het hele stel was opgewassen, trok hij zijn mes en stak, naar hjj zelf verklaarde, in. de rich ting van zijn aanvallers. Het ging al les zeer snel in zijn werk en wie hij geraakt had, wist S. naar zijn zeggen op dat moment nog niet. Later bleek, dat de knaap, die Hém had uitge scholden, het slachtoffer was. De politierechter wees niet onmid dellijk vonnis, doch zal dit over acht dagen schriftelijk doen. Toen te middernacht twee patrouil lerende wachtmeesters der Rijkspoli tie in Groede een jeep aanhielden, die door een voor auto's verboden straat reed, kwamen zij tot de ontdekking, dat de bestuurder onder invloed van sterke drank verkeerde. Op dat mo ment naderde de dronken koopman E. T., die de jeep-bestuurder aanmoe digde zich niets van „die lui" aan te trekken. Toen de wachtmeesters zich met T. bemoeiden, reed de jeep pijl snel weg. De koopman verweerde zich inmiddels hevig. Thans werd hij ver oordeeld tot 75 boete of 30 dagen Zijne Excellentie in Oostburg en Zierikzee Haagse Comedie gaf goede voorstelling De Maandag- en Dinsdagavond te Oostburg en Zierikzee op initiatief vay de Zeeuwse Volksuniversiteit gegeven voorstellingen van „Zijne Excellentie" door de Haagse Comedie, hebben veel succes geoogst. „Zijne Excellentie" van Dorothy en Campbell Christie, behelst een stukje hedendaagse „geschiedenis", dat zich afspeelt ten tijde van de onlangs be ëindigde Labourregerings-periode in Engeland. Op een gefantaseerd eiland, een Britse kolonie, ontstaan scherpe tegenstellingen na debenoeming van 'een nieuwe gouverneur; een idealist, die vroeger dokwerker is geweest, en "•fiefvórmingen'tracht' door te voeren in het belang van de arbeiders. Hij ontmoet tegenstand bij de ambtena ren en andere hogere functionnaris- sen, die er aanvankelijk zelfs in sla gen de havenarbeiders tegen hem op te zetten. Bob de Lange muntte uit door zyn gave vertolking van de gouverneur; Theo Frenkel was een beschaafde, er varen luitenant-gouverneur; Jan Retèl een cynische secretaris en Heieen Frimentel een levenslustige jonge- dochter. Ook de overige medewerkenden gaven zonder uitzondering overtui gend spel te aanschouwen. Het werd een voorstelling, die het publiek tot grote dankbaarheid stemde en die on getwijfeld als 'n succes in de herinne ring zal voortleven. De speelsters en spelers hebben de mogelijkheden van het stuk door heel goede individuele prestaties, maar vooral ook door harmonisch samen spel, ten volle benut. Te Oostburg vonden de dankwoor den van de voorzitter der Z.V.U., de heer A. Hoolhorst: ,.De Z.V.U. heeft met dit uitstekende stuk in deze pri ma vertolking weer veel goed ge maakt", veel bijval. hechtenis. Hij herinnerde zich van het voorval weinig of niets meer; al leen wist hjj nog, dat hjj zich verzet had uit angst in de cel gestopt te worden, want, zo verklaarde hi), daar heb ik al dikwijls genoeg in geze ten Tot één week gevangenisstraf werd ,de smid A. J. R. te Aardenburg ver oordeeld. Hij had zich wat grieperig gevoeld en een drankje uit de apot heek van Bacchus genomen. Het ge volg was, dat hjj niet meer behoorlijk kon fietsen. Tegen de werklieden J. S. M. en W. v. d. P. uit Zierikzee eiste de officier één maand gevangenis straf, omdat zij palingfuiken hadden weggenomen. De politierechter maak te er één week van. Tjjdens de restauratiewerkzaamhe den aan de Ned. Hervormde kerk te Aardenburg werd zeer veel lood ge stolen. De opperman H. C. de C., de timmerman H. F. L. uit Sluis en de opperman J. A. S. uit Oostburg, die het lood bij stukjes en beetjes had den meegenomen, werden veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf voor- waardelijk met één jaar proeftijd. Vlissingen kreeg bouw volume voor twee scholen. B. en W. van Vlissingen hebben de raad uitvoerige mededelingen gedaan over de bouw van een scholencomplex aan de President Rooseveltlaan. Aanvankelijk was er slechts bouwvolume toegestaan voor een zesklassige school en daarvoor was de financiering in orde. Nu is ook bouwvolume verstrekt voor een tweede zesklassige school, maar de vaste financiering voor de bouw is nog niet in orde. B. en W. hebben nu met de school verenigingen overeenstemming be reikt over het volgende: eerst zal een zes-klassige school worden gebouwd, waarvan twee lokalen bestemd zijn voor openbaar onderwijs, twee voor de Ver. tot bevordering van Chr. On derwijs en twee voor de Ver. voor bijz. lager onderwijs op Geref. grond slag. Gehoopt wordt, dat deze eerste school met ingang van het school jaar 1952/1953 gereed zal zijn. Daarna zal getracht worden de tweede school te realiseren, maar ge vreesd móet worden, dat die - school niet voor September 1953 gereed zal 'zijn. Dan zal deze tweede school ter be schikking komen van de Ver. tot bev. van Chr. onderwijs. Maar zowel deze vereniging als de openbare school zullen elk twee klasselokalen moeten afstaan aan de Ver. voor bijz. lager onderwjjs op ger. grondslag. Zodra beide scholen zijn „volgroeid" zal worden overgegaan tot het bou wen van een derde school ten behoeve van de laatstgenoemde vereniging. Viervoudige... inderdaad veel betere werking! Doordat in één tablet Chefarine „4", vier wereldberoemde ge neesmiddelen samenwerken, is de werking vee! krachtiger en helpt het ook daar. waar andere middelen (alen. 'n jQlje doel wonderen Onderofficierscursus te Middelburg beëindigd. De militairen, die op de C.O.A.K.- school te Middelburg een opleiding voor onder-officier der militaire ad ministratie hebben gekregen, zullen morgen examen afleggen. Vrjjdag gaan zij voor een kort verlof naar huis, waarna zjj zich volgende week Dinsdag moeten melden bij het leger onderdeel, waarbjj zij zijn ingedeeld. Op dezelfde dag begint in Middel burg weer een nieuwe cursus. De officiersopleiding duurt enige maaruen "in-..: i^irsiscen zullen, wanneer zij voor lnm examen sla gen, in Juni naar de troep vertrek ken. De commandant van de C.O.A.K. te Middelburg biedt de vertrekkende onder-officieren morgenavond ïn het Schuttershof een feestavond aan. Het g :cha..-Juleveld za: de k'Jv.cht „Pukkel en Pukkel" opvoeren. Voor deze avond zijn ook leerlingen uit de hoogste klasse van de middelbare scholen in Middelburg uitgenodigd. Jubilea bij de Coop. Veilings- vereniging „Walcheren" De heren B. Koole en L. Joziasse 25 jaar bestuurslid Dinsdag wapperde de vlag van een van de gebouwen van de Coöperatie ve Veilingsvereniging „Walcheren" te Middelburg. De reden hiervan was het 25-jarig jubileum, dat de heren B. Koole en L. Joziasse, respectieve lijk voorzitter en secretaris van deze vereniging vierden. De feestelijkheden begonnen met een gecombineerde vergadering van bestuur en Raad van Toezicht, waar in de vlce-voorzitter, de heer W. J. de Schipper, de jubilarissen hartelijk toesprak. Aan de heer Koole bood hij een horlogeketting en aan de - heer Joziasse een autoschijnwerper aan. Vervolgens richtte de heer A. de Ja ger, voorzitter -van de Raad van Toe zicht. het woord "tot de jubilarissen, die van hem een foto van het veiling- terrein mochten ohtvangen. Daarna volgden toespraken van de directeur der veiling, de heer W. Kweldam en VOOR LATER In Wissekerke is de kogel, om zo te zeggen, door de klapbank en wij on dergingen dit bericht, zoals dat heet, met „gemengde gevoelens" Want enerzijds heerste in ons ge moed droefenis vanwege de verdwij ning van een karakteristiek dorps beeld, doch anderzijds verheugden wij ons. Verheugden wij ons met de be jaarde mannen van Wissekerke, die nu een hunner de eerste steen heeft gelegd binnenkort in het bezit, zul len zijn van een overdekte klapbank; een „Oude Mannen-sociëteit", om het deftiger te zeggen, een oord in ieder geval, -waar regen, wind en koude geen vrij spel meer zullen hebben. Een oord, waar zij ongestoord de herfst van het leven in elkanders ge zelschap genieten kunnen, onder het smoren van pijpen -tabak, met koffie en kout. Het is wél gedaan van Wissekerke, dachten wij. Een breuk met de tradi tie, zult ge wellicht zeggen, maar dan ccn gave breuk, zonder splinters. Want zoudt gij het zo plezierig vinden om, wanneer de zilverdraden door het goud gaan spelen zoals de dichter het gelieft te noemen - om dan te zit ten rond 'n boom, met in de herfst en in de winter niets dan kale takken bo ven uw kalend hoofd? Nietwaar? En gij zoudt er zitten, evenals alle andere bejaarde mannen, die hoewel hunke rend naar het zomerzonnetjedat zon netje toch niet kunnen afwachten en dan maar vast gaan zitten. Desnoods onder de kale takken. Wissekerke heeft hart voor hen, die de Leeftijd der Sterken zijn gepas seerd. Wij zullen dat onthouden. Voor later Nieuw raadhuis in Schoondijke (Vervolg van pag. 1) Het nieuwe raadhuis zal verrijzen op het Dorpsplein-hoek Raadhuis straat, tegenover de muziektent. De plaats van het oorspronkelijke ge meentehuis WUIemsweg-hoek Lan ge Herenweg heeft door het in tensief ontwikkelde snelverkeer het intieme karakter van een dorpskern verloren, zodat men na rijp beraad heeft besloten het nieuwe raadhuis op een rustiger plek op te trekken. Hoewel daartoe eerst enkele door het oorlogsgeweld getroffen zaken- panden en woonhuizen gepaneerd moesten worden hetgeen tijd verg de achtte men deze maatregelen noodzakelijk in het belang van de gemeente. Hierbij Is o.m. gedacht aan de bezwaren, die op het verkeers knooppunt Willemsweg-Lange He renweg zouden ontstaan bil-het vol trekken van huwelijksplechtigheden. VERDERE BOUWPLANNEN. Zoals bekend zijn er voorts plan nen tot de bouw van een R.K. kerk en een school en hiermede hoopt men eveneens dit jaar te kunnen begin nen. Daarnaast ligt het in het voor nemen over te gaan tot de bouw van een kleuterschool en een verenigings lokaal voor de Gereformeerde Ge meente. Tevens sprak burgemeester Van Rosevelt de hoop uit, dat er bin nenkort uitvoering gegeven zal wor den aan de oorspronkelijke plannen tot herbouw van de Gereformeerde kerk. Ondanks de gebrekkige omgeving, waarin het gemeentebestuur thans nog zijn werkzaamheden moet ver richten, blijkt er allerminst gebrek aan activiteit te bestaan! Een activiteit, die vooral in het bouwen haar weerslag vindt en waarvan de bevolking, dankzü de hierdoor geschapen werkgelegenheid, mede profyt trekt. Op onze vraag, wat daarna als bron van inkomsten van bijzondere werkgelegenheid zal gaan gelden, antwoordde de burge meester: „Ik hoop, dat het de land bouw goed mag gaan Doch daarnaast verzekerde hy ons, dat ook Schoondjjke niet zal nalaten Industrie aan te trekken, wanneer zich hiertoe een mogelijkheid voor doet. Torreinén zijn aanwezig. En aan het gemeentebestuur zal het niet liggen; zeker niet wanneer het straks na vele, vele jaren weer zal kunnen arbeiden in een passende omgeving! Pools oud-kikvorsmaii verdronk te Terneuzen Dinsdagmiddag is door de rijkspo litie te wateiwuit de tweede binnen haven te Terneuzen opgehaald het stoffelijk overschot van de 31-jarige Poolse zeeman J. C., die in de nacht van Zondag op Maandag verdronk na een bezoek aan het Zweedse schip „Halmstadt". Zelf hoorde deze zeeman thuis aan boord van het Noorse s.s. „Ringhorn", dat eveneens te Terneu zen in de tweede binnenhaven lag. De gemeentepolitie te Terneuzen heeft met behulp van een tolk verho ren afgenomen om de juiste toedracht van dit verdrinkingsgeval vast te stel len. Gebleken is, dat de verdronken zee man des avonds op bezoek was geko men bij een landgenoot aan boord van de .Ringhorn". Daar verscheen later op de avond ook een bootsman van de „Ringhorn" en onder invloed van sterke drank is toen een gevecht ont staan, waarbij een oude vete tussen de bootsman en de Pool C. een rol speelde. De laatste zou toen na een hevige bedreiging weggelopen zijn en over boord gesprongen, blijkbaar met de bedoeling om naar de wal te zwem men. Daarbij zou het koude water hem noodlottig geworden zijn. De verdronken Pool was een uitste kend zwemmer en deed tijdens de oor log dienst bij de geallieerde kikvors mannen. Bij schouwing van het stoffelijk overschot werden geen sporen van geweld aangetroffen. Het lijk is naar de algemene begraafplaats te Terneu zen overgebracht. GEEN PLAATS MEER.... Met een toren van 11 meter Aan het Jufferswegje te Biezelinge stichtten In 1927 een 90-tal leden en doopleden van de Geref. gemeente, die tot dusver in Goes ter kerke gin gen, hun eigen bedehuis. Er was by de bouw op groei van de gemeente ge rekentl, want er waren ongeveer 170 zitplaatsen. In de afgelopen kwart eeuw breidde de gemeente zich echter uit tot 370 leden en doopleden. Ge hele gezinnen konden geen eigen zitplaats meer In het kerkgebouw vin den, zodat een oplossing moest worden gezocht. Vorig jaar werd het be sluit tot nieuwbouw genomen en sinds enkel© weken is men thans, naast het huidige kerkje bezig met de bouw van een nieuw kerkgebouw, dat plaats zal kunnen bieden aan 350 personen. Het ruimteprobleem dateert niet van vandaag of gisteren. Reeds in 1939 werd een plan opgemaakt om het huidige kerkgebouw te vergro ten. De bouw was reeds aanbesteed, doch de oorlog stak achteraf be zien misschien gelukkig een spaak in net wiel. Na de oorlog ging men zich er opnieuw over beraden, waarbij men tot de conclusie kwam, dat een vergroting van het gebouw minder juist zou zijn, daar het zich er eigen lijk niet voor leent. Alleen nieuw bouw zou een afdoende oplossing zijn. Daar hiermee alles bij elkaar wel een bedrag van 80.000 gemoeid is vormde de financiering aanvankelijk een hinderpaal. Door de offervaardig- Advertentie voor elke plek van Uw huid die verwond, gebrand, ruw, rood Is of ontstoken. de heer J. Hooftman, die namens het personeel sprak. Na deze vergadering was er een druk bezochte receptie. Vele belang stellenden kwamen de jubilarissen die flink in de bloemetjes waren ge zet de hand drukken. Wij merkten op mr. dr. N. Bolkestein, burgemees ter van Middelburg, de heer C. Phi- hpse, lid van Ged. Staten, de heer A. spraak hield, de heer A. S. de Jonge, secretaris van de Kamer van Koop handel voor de Zeeuwse eilanden, ir. W. van Soest, Rijkstuinbouwconsu- lent, de heer M. A. v. d. Putte, loco burgemeester van Souburg en de heer J. J. van Ginkel, secretaris van die gemeente. 's Avonds was er een diner, waar bij talrijke woorden van waardering tot de heren Koole en Joziasse wer den gesproken. Advertentie De heer J. J. Huijssen met pensioen De grote belangstelling, de vele welgemeende toespraken, de miniatuur- Keukenhof van bloemen en de talryke andere geschenken, die hem Dinsdag middag in «1e raadszaal van het gemeentehuis ten deel vielen, zetten het afscheid van,de heer J. J. Huyssen als gemeentesecretaris van Arnemuiden, welke functie hy 33 jaar heeft bekleed, byzondere luister by. Deze feeste- lyke gebeurtenis sloot op waardige w\jze de loopbaan af van een ambtenaar, die, zoals burgemeester J. van den Bos opmerkte, onnoemelijk veel tot de ontwikkeling van Arnemuiden heeft bijgedragen. De burgemeester, de eerste spre ker in de door vele autoriteiten en vertegenwoordigers der bevolking bij gewoonde bijzondere raadsvergade ring, karakteriseerde de heer Huijs sen als een beminnelijk mens, die zijn werk op bewonderenswaardige wijze heeft verricht. Hij maakte tijden van opgang en tijden van neergang mee, maar was altijd trouw op zijn post en heeft onder alle omstandigheden zeer veel voor de gemeente gedaan, zo goed als hij ook alle krachten in spande om het verenigingsleven tot grotere bloei te brengen. De burge meester betrok mevrouw Huijssen eveens in deze hulde, wenste beiden een gezegende levensavond toe en bood tenslotte de scheidende secreta ris een fototoestel aan. Wethouder J. Polderdijk verklaar de, dat de heer Huijssen er steeds voor heeft gewerkt om Arnemuiden omhoog te stuwen en dat de ieder jaar weer sluitende begrotingen mede aan zijn wijs beleid waren te danken. Hij bracht hem dank voor de steun, welke hij gedurende de zeven maan den, dat hij het burgemeesterschap waarnam, van hem mocht ontvangen en overhandigde mevrouw Huijssen een bloemstuk. De heer J. Scheele bood de secretaris namens de raad als blijk van waardering voor de prettige samenwerlting een vulpen aan, de heer F. M. Geluk dankte uit naam van het gemeentepersoneel voor de steun, die het van de heer Huijssen mocht ondervinden en de aangename sfeer ter secretarie, welke dankbaar heid vertolkt werd door een staande schemerlamp. Hierna volgden nog talrijke andere toespraken, waarin grote erkentelijk heid en waardering doorstraalden en die niet zelden vergezeld gingen van prachtige bloemstukken. Van de vele sprekers noemen wij burgemeester J. L. Dregmans, namens de Vereni ging van ourgemeesters en secreta rissen, oud-wethouder J. van Belzen, de heer J. Ph. Koene namens de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, de inspecteur l.o., de heer A. A. Leen- houta, de heer J. D. P. de Smit na mens Bouw- en Woningtoezicht en afgevaardigden van verenigingen, waarvan de heer Huijssen bestuurslid is. De heer J. J. C. de Graaff sprak namens de bevolking; „U heeft zich Fraaie werken op expositie „Het Goede Boek" te Goes Voor belangstellenden in het goede boek was er Dinsdagavond in hotel „De Korenbeurs" te Goes een ten toonstelling van de 50 best verzorgde Belgische boeken uit de afgelopen 10 jaar en de 50 best verzorgde Neder- Prins, voorzitter van het Centraal i landse werken van 1950. Op deze ex- Bureau van tuinbouwveilingen, die positie, die was georganiseerd in tijdens de receptie een korte toe- I samenwerlting met de uitvoerders A c T"""" van het NederlandsBelgisch cultu reel accoord en de commissie voor de propaganda van het Nederlandse Boek werd van Belgische zijde een keur van kostbare werken vertoond welke door hun uitvoering terecht aller bewondering afdwongen. Ook de Nederlandse werken gaven 'n fraai beeld van het hoge peil waarop onze eigen boekdrukkunst thans weer staat. De Belgische werken waren voor het merendeel gewyd aan kunst en wetenschap, terwyl met de Neder landse boeken juist werd gètoond, dat ook de goedkopere uitgaven in al lerlei genres typografisch "volkomen verantwoord kunnen zijn; Op deze tentoonstelling hield de heer H. Pie- ters, bibliothecaris van de' provinci ale bibliotheek te-Middelburg, nog' een interéssante lezing over de her leving van de „boekkunst". Na de tyd van de late middeleeuwen met zijn gebondenheid te hebben geme moreerd, besprak de heer Pieters de periode van verval. De verschillende lettertypes brachten geen richting in het boek, dat ook zijn eenheid ver loor, doordat het geen werk meer was van één man. De manier van binden oefende eveneens een slechte invloed uit. In de tweede helft van de 19e eeuw is de reactie gekomen. Men liet de boekkunst van de mid deleeuwen op zich inwerken, waar door men geïnspireerd werd, zondei de middeleeuwen blindelings te vol gen. In ons land zijn het de Rooms- Katholieken en socialisten geweest, die het eerst hebben geyverd voor het betere boek. Spreker zag dit als een gevolg van het feit, dat deze groe pen een zekere gebondenheid wensen en begrijpen, dat de kunst hogere ide alen en waarden heeft te dienen. Voor de moderne drukker komt het er op aan, een logisch verantwoorde eenheid te maken, welke voorname lijk voortkomt uit de vorm van de letter. Mannen als De Roos, de be kende ontwerper van verschillende Nederlandse lettertypes, Van Rooij- en en Van Krimpen, hebben volgens spreker het meest bijgedragen tot de herleving van onze boekkunst. Als Zeeuw deed het spreker goed, ,f onder de 50 beste Nederlandse door. fheuroatiek, spit, ischias, hoofd- èn zenuwpijnen, neemt dan Tógai. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heer lijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0,95, 2,40, 8,88. met woord en daad een goed inwoner van Arnemuiden getoond en daarmee de liefde van de inwoners gewonnen". Ontroerd dankte de heer Huijssen voor deze hulde. „Ik heb steeds ge tracht datgene te doen, wat de plicht van my eiste", vertelde h|j, na wet houders, raadsleden en gemeenteper soneel dank te hebben gebracht voor hun voortdurende medewerking. „Ar nemuiden mag dan by velen als een wat uitzondertyke gemeente aange schreven staan, ik kan verklaren, aal ik er 33 jaar met grote vreugde ge werkt en gewoond neb!" Houdt dat in de gaten 't Is voor onze soldaten Reeds enkele dagen wachtten wij op een gift, waardoor een bedrag van f 10.500.zou worden volgemaakt. De gift is inmiddels binnengekomen en het bedrag werd al overschreden. Om streeks 1 Mei zal het nieuwe tehuis te Middelburg worden geopend en graag zouden wij dan zien, dat f 15.000 uit Zeeland bijeen was. Het eindresultaat van de actie zal bij de opening het hoofdbestuur van „Pro Rege" worden aangeboden. Zal Uw bijdrage daar dan ook bij zijn? Voor lopig stevenen wij af op de f 11.000. en wij zijn nieuwsgierig, wanneer dit bedrag zal zijn gehaald. Helpt U alle maal een handje mee? Ditmaal kun nen wy ruim f 110,verantwoorden, waarmee de stand is gebracht op f 10.521,43. Giften kwamen binnen van de Coöp. De Broederband, Vlissingen f 10.(welk bedrijf volgt dit voor beeld na?); Collecte feestavond C.J.M V. Middelburg f 34.41; Piet Walraven f 21.10: van ds. J. de Vries te Goes na mens mevr. wed. S. te Goes f 10. De meisjes van 't Zand haalden f 36.50 op, S. Bakker droeg de opbrengst oud papier f 1.25 af, Jan de Fouw te Kortgene haalde met bouwsteentjes f 10,op, van N.N. werd f 2.50 ont vangen en een bakker, die het tehuis een goed hart toedraagt, schonk f 8,—. Pak Uw giroboek en schrijf uw gift over op giro 359300 t.n.v. de Prov Zeeuwse Courant, Actie Bouw Mili taire Tehuizen Zeeland te Middelburg. dat werken van 1950 twee boeken voor komen, geïllustreerd door de Zeeuw Dirk van Gelder uit Veere. EEN MEISJE VERMIST. De commissaris van politie te Mid delburg heeft namens de ouders de opsporing en terugbrenging verzocht van Cornelia Francina van dé Kreeke, geboren te Middelburg, op 1 Septem ber 1935, wonende St. Pieterstraat 54 aldaar. Signalement: lang ongeveer 1.70 me ter, stevig postuur, blanke gelaats kleur, dikke lippen, zwarte ogen, don kerbruin krullend haar. Zij is bloots hoofds, gekleed met donkerblauwe ja pon en lichte Egyptisch linnen regen jas met capuchon, witte sokjes, grijze lage schoenen, draagt snoer witte imi tatie parels. Is licht debiel. In de morgen van Dinsdag 25 Maart 19d2 te omstreeks 10.30 uur heeft zij in nerveuze toestand de ouderlijke woning verlaten.-Een ongeluk wordt gevreesd. SCHOLINGS-BIJEENKOMST PARTIJ VAN DE ARBEID. Het afgelopen week-end heeft het Gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid, in samenwerking met de jon gerenorganisatie „Nieuwe Koers* te Vlissingen een scholings-bijeenkomst fehouden in de jeugdherberg. Deze yeenkomst, waarvoor uit geheel Zeeland belangstelling bestond, werd geleid door de voorzitter van het ge westelijk bestuur, de heer M. J. van Poelje. Zaterdagmiddag sprak de heer mr. G. J. P. Cammelbeeck uit Eindhoven over „Mens en Cultuur" en in de avonduren werd een cultureel pro- framma uitgevoerd. Zondag sprak de eer A. Mozer over „De Internationa le Gemeenschap", waarna dit week end besloten werd met een levendige discussie. heid van de gemeenteleden en het aangaan van onderhandse leningen werd dit probleem opgelost. Vorig jaar October kon de defini tieve beslissing worden genomen. Het sobere doch smaakvolle kerk gebouw, naar een ontwerp van archi tect W. de Jonge uit Lisse, zal een lengte van 19 meter en een breedte van 10 meter krijgen. De kerk zelf met een vry spits dak, krijgt een hoogte van bijna 12 meter, terwijl er nog een torentje van ongeveer 11 me ter op wordt geplaatst. Aan de voorzijde komt er een uit gebouwd portaal, terwyl aan de ach terzijde de preekstoel enigszins in een nis wordt gebouwd, met daarbo ven het orgel. Dit grote instrument, dat in 1946 werd overgenomen van de Chr Geref. kerk te Haarlem, is thans in het huidige kerkgebouw ge plaatst, waarvoor het wel enigszins te groot is. In de nieuwe kerk zal dit fraaie standaardorgel dan ook zeer zeker nog beter tot zyn recht ko men. De lambrisering in de kerk zal uit metselsteen worden opgetrokken. De overige muren van het interieur zullen wit aangestreken worden. Verder wordt achter de kerk een consistoriekamer van 7%x7% meter gebouwd. Het gebouw zal met een oliestookinrichting centraal ver warmd worden. Op de tekeningen trekt verder aan de voorzijde een groot rond raam van gekleurd glas de bijzonder aandacht. De aannemer, J. van Koeveringe uit Schore hoopt midden Juli, begin Augustus het werk gereed te hebben. De Geref. gemeente van Kapelle-Bie- zelinge zal dan een schoon kerkge bouw rijk zijn, dat ook architectonisch voor het dorp een sieraad zal zijn. te Goes was goed bezocht Levendige hande! De organisatoren van de jaarlijkse Goese Paasveetentoonstelling en -markt hebben het Dinsdag niet ge troffen met het weer, doch ondanks de regen waren er toch vele bezoe kers op de Beestemnarkt. Ook over de aanvoer had men allerminst te klagen. Er werden ongeveer 200 koeien, paarden, schapen en varkens aangevoerd, hetgeen zeker niet slecht is, wanneer men bedenkt, dat de ten toonstelling in Utrecht niet kan door gaan wegens onvoldoende inschrijvin gen. Rond twee uur waren de keurin gen afgelopen, waarna de prijzen konden worden toegekend. Bij het vet vee mochten de eigenaren van de kampioenen, de fa. C. Blokpoel Zn., Goes, (os en vaars), alsmede de fa. J. Bruynzeel Zn„ Kruinigen, (dikbil), elk een verzilverde beker uit handen van burgemeester Ten Kate ontvangen. De dikbil van de firma Bruynzeel behaalde tevens het alge mene kampioenschap van de afdeling vetvee. Onder „protest" van het koe beest werd hem hiervoor een krans omgehangen .De heer J. Sinke uit Wolf aartsdijk behaalde met zijn koe voor de derde maal het kampioen schap in de afdeling handelsvee. Hij kwam hiermee voor een jaar in het bezit van een grote massief zilveren wisselbeker. Voor de overige prjjs- winnaars was er een keur van me dailles, bekers en kransen. De handel was ook bevredigend er bleek zelfs belangstelling uit Hol land zodat deze tentoonstelling ze ker geslaagd mag heten. DE UITSLAGEN. Bij de keuringen werden de volgende eerste pryzen toegekend: Vet vee: ossen met 6 of meer brede tanden: 1 os, fa. Sim mers, Zierikzee, ossen m. 4 br. tanden: 1 os. fa. C. Blokpoel en Zn., Goes, ossen m. 2 br. tanden: 1 os, „De Wilhelmina- polder", Wilhelminadorp. Koeien: 1 koe, fa. L. Willems en Zn., Roosendaal, schot ten en'vaarzen: 1 vaars, fa. C. Blokpoel en Zn., Goes, vaarzen met 4 br. tanden: 1 vaars, A. Poppe, Grijpskerke, vaarzen m. 2 br. tanden: A-prijs: 1 vaars, J. Sin ke, Goes, B-prijs: 1 vaars, C. v. d. Dries, Souburg, pinken 1 pink, M. Hui- ge, Goes, dikblllen: 1 dikbil, J. A. Blok poel, Goes, gemeste dikbillen: 1 dikbil. J. Bruynzeel en Zn.. Kininingen, vetge meste kalveren: 1 kalf, B. G. yan Doeze laar, 's Heer Arendskerke. Handelsvee: melkkoeien: 1 koe, J. Sin ke, Wolfaartsdijk, 1 koe. gebr. Rouw, Goes, droogstaande drachtige koeien: 1 koe. J. Meeuwse, Kloetinge, kalf vaarzen, zichtb. drachtig met 2 br. tanden: 1 kalf- vaars, gebr. Rouw, Goes, pinkvaarzen1 pink, J. Sinke, Wolfaartsdijk. Varkens: boven 200 kg.: 1 zeug, A. J. Oele, Kloetinge en 1 varken, W. v. 't Veer. Goes, van 150200 kg.: 3 varkens, gebr. Karelae, Schore, A-prijs, 4 varkens, J. M. de Kok, Goes, B-prijs; van 100—150 kg.: 4 varkens, gebr. Krijger, Goes, A- prïjs, 3 varkens, A. J. Oele, Kloetinge, B-prüs. Biggen: 20 biggen, gebr. Karelse, Scho re, 10 biggen, gebr. Krijger, Goes. Loopvarkens: 8 varkens, gebr. Krijger, Goes, 8 varkens, gebr. Karelse. Schoro. Schapen: 1 schaap, J. M. de Kok, Goes, jonge rammen: 1 ram, gebr. Rouw, Goes, oude rammen: 1 ram, mej. L. J. van I(waarden, Cadzand. Fokschapen: 3 fokschapen met lam meren, mej. L. J. van Iwaarden, vnd., foklammeren: 3 foklammeren, mej. L. .1. v. Iwaarden, vnd. Slachtpaarden: 1 3-jarige, J. M. de Kok, Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2