PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuw raadhuis in Schoondijke Rusland heeft het beste leger van de wereld D£ BILT Kantlijn EISENHOWERS AFTREDEN WORDT BEGIN MEI VERWACHT Vandaag 195e Jaargang - No. 73 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. t 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VbfSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 26 Maart '52 ADVERTENTIEPRIJS Zl ct per mm. Minimum p. advertentie l 3.— Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «max B regels) van 1—5 regels f I.—- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. teL 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Finiandstraat 2. telef 16. Terneuzer, Brouwerijstr 2; Zlerlkzee N Bogerasit EISENHOWERS, STAFCHEF GRUNTHER VERKLAART Generaal verwacht niet, dat het Kremlin in Europa oorlog zal beginnen De stafchef van generaal Eisenhower, Grunther, heeft Dinsdag in Wash ington verklaard, dat de Sowjet-TJnie haar leger moderniseert en thans het beste leger ter wereld heeft. Van de 175 divisies waren er 65 gepant serd of gemechaniseerd. De generaal zeide niet te willen beweren, dat de Russische divisies beter zpn dan de Amerikaanse, maar zij vormen een ge duchte macht. De generaal verwachtte niet, dat Rusland in Europa een oorlog zou beginnen. Over de Sowjet-luchtmacht zei Grunther, dat deze effectief is, hoofd zakelijk door de hoeveelheid vliegtui gen, maar de Russische piloten zijn niet zo goed geoefend als de Ameri kaanse. Wat de marinestrydkrachten be treft heeft de Sowjet-Unie zich meer geconcentreerd op de onderzeeërs, die zij meer en meer verbetert. De Sow- jet-Ünie heeft thans naar schatting 300 onderzeeboten. De Duitsers be gonnen de oorlog met minder dan zestig en men had aanzienlijke scha de ondervonden. De Europese defensie, zo vervolg de de generaal, heeft thans een sta dium bereikt, waarin, naar znn me ning, de mannen van het Kremlin niet tot een agressie in Europa zullen be sluiten. Als belangrijkste vraagstukken voor Eisenhowers hoofdkwartier noemde de generaal: 1. de ontwikkeling van de lucht macht, die als doeltreffend afweer middel tegen agressie wordt be schouwd; 2. de vorming van reserves voor de landstrijdkrachten; Er is gisteren in Parijs een confe rentie begonnen, die door een groot deel van de inwoners van Zeeland wel met bizondere belang stelling zal worden gevolgd: Vijftien landen komen er bijeen om over de eenwording van de landbouw in Euro pa te spreken, over de „Groene In tegratie" zoals men dat met een ge leerd woord noemt. De bedoeling is, dat er een inter nationaal, over grote bevoegdheden beschikkend lichaam komt, dat maat regelen kan nemen op het gebied van de landbouwproductie en de handel in landbouwproducten. Alleen als er een dergelijk lichaam is, bestaat er kans dat er geordende toestanden worden geschapen en dat daaraan dringend' behoefte bestaat, weet de Nederland se landbouwer beter dan wie ook. Teikens vindt men in de dagbla den berichten, dat nu eens deze, dan weer die staat zijn grenzen heeft ge sloten voor Nederlandse land- en tuinbouwproducten. De Nederlanders mo i.i i i maar zien, wat zij beginnen met de vrucht van hun bo dem en hun arbeid. Dat is voor een land als het onze een ramp. De droeve ervaringen van vele jaren bewijzen het. Helaas zal het niet gemakkelijk zijn om de Europese staten tot een derge lijke samenwerking te brengen, want natuurlijk worden de maatregelen, die de verschillende landen tegen eik aars producten nemen, niet zonder re den genomen. Ieder is zichzelf het naast, zegt een oud spreekwoord. En iedere staat streeft er naar zijn import zo klein mogelijk te houden. Eerst consume ren wat eigen bodem oplevert, daar na pas invoeren! luidt overal het pa rool. Hieruit volgt, dat het niet eenvou dig zal zijn om een vruchtbaar resul taat ten aanzien van de „Groene In tegratie" te bereiken. Ook Nederland zou bereid moeten zijn zijn land- en tuinbouwproductie te onderwerpen aan voorschriften, die meer dan alleen de Nederlandse be langen dienen r'in wij benieuwd, of inderdaad een aantal landen daartoe bereid is. Zo ja, dan kan tussen die landen nader overleg volgen. In Amerika maakt men zich de laatste weken nog al druk over de vraag, of ziekenhuis verpleging de patiënten wel zoveel goed doet, als het geval zou moeten zijn. Men heeft er geconstateerd, dat in sommi ge gevallen de patiënten zelfs nade lige gevolgen ondervinden van hun ziekenhuisverblijf. Op een waanzinnig uur, waarop zij in hun gewone leven nimmer ont waken, worden zij gewekt en gewas sen. Daarna volgt het temperaturen en het klaar maken van het ontbijt, dat soms pas uren later gebracht wordt. Is het ontbijt genuttigd, dan worden de zalen schoongemaakt. Is dat klaar, dan beginnen de verpleeg sters te draven om alles gereed te ma: r -. doktersJj^-.'-tek Daar na toebereidselen voor het middag maal, het bezoekuur en opnieuw op rui. en oek etc. Al deze dingen noemen enkele Amerikaanse artsen schadelijk voor de patiënten. Zij menen, dat het tijd wordt dat de ziekenhuizen zich af vragen, of om 4 uur wekken en was sen i 'h r voo:- he* welzijn der zie ken, of omdat dat werk aan de nacht ploeg is toebedeeld De klacht wordt niet alleen in Amerika gehoord. Maar er zal wel niet veel aan te veranderen zijn, vooral niet omdat vrijwel overal een gebrek aan ver pleegsters bestaat. 3. de kwestie-Indo-China in verband met de invloed, die dit vraagstuk op Frankrijk heeft; 4. de Duitse deelneming aan een West-Europese defensiegemeenschap en het handhaven van een gezonde economie. Grunther zeide ten slotte niet te twijfelen aan de strijdvaardigheid der NATO-landen als het op vechten aan zou komen. 35 arbeiders omgekomen bij Napels 35 arbeiders zijn omgekomen en 42 gewond als gevolg van een ontplof fing in een tunnel, die voor een hy- dro-electrisch project tussen Miglia- no en Venafro in de buurt van Napels wordt aangelegd. Er werkten ongeveer 100 man in de tunnel toen het ongeluk geschiedde. Betogingen in Rome en Napels Menigte eist Triest voor Italië In Rome en Napels is het Dinsdag tot hevige botsingen gekomen tus sen betogers en politie. Ongeveer 20.000 demonstranten, waaronder vele studenten, poogden zich een weg te banen naar de Amerikaanse ambassade in Rome. In spreekkoren werd de eis gesteld „Triest voor Ita lië". De studenten weigerden op somma tie van de politie uit elkaar te gaan en gingen op de grond zitten. De demonstranten poogden ook door te dringen tot de woning van premier De Gasperi. Zy bekogelden de politie met stenen en vruchten, die zij van de marktstalletjes grepen. De politie moest van traangas ge bruik maken om de demonstranten te verspreiden. Acht en veertig per sonen werden gewond, van wie acht tien politiemannen. Honderd dertig studenten werden gearresteerd. In Napels werden 70 studenten in hech tenis genomen. In Triest zelf was het Dinsdag rustig. De Italiaanse regering zou volgens waarnemers van plan zyn een inter nationale conferentie bijeen te roe pen, om het vraagstuk-Triest op te lossen. TERUG NAAR AMERIKA Zijn taak zou in feite beëindigd zijn Naar in Washington en Parys verwacht wordt, zal generaal Eisenliower eind Mei naar de Verenigde Staten vertrekken om inderdaad de campagne voor de verkiezing van het presidentschap te leiden. Hy zou voornemens zyn begin volgende maand zyn ontslag als opperbe velhebber van de_ Atlantische Strijdkrachten in Europa bekend te maken en zijn aftreden zou tussen 15 Mei en l Juni van kracht worden. Na de parafering van het verdrag voor een Europees leger vermoede lijk begin Mei door Eisenhower te verrichten zou de taak van de gene raal in feite beëindigd zijn en hij zou dan naar Amerika Kunnen terugke ren. Eisenhower zou zijn hoogste me dewerkers hebben doen weten, dat hij de parafering van het verdrag als het allerbelangrijkste punt op zijn mili taire agenda beschouwt. Na de para- Mexicanen bestormden gouverneurswoning. In de Zuid-Mexicaanse stad Aoxaca heeft een menigte de ambtswoning van gouverneur Mayoral Heredia be stormd. De aanvallers werden vanuit de gouverneurswoning beschoten. Twee hunner werden gedood en tien gewond. Bjj een poging om gevangenen uit de stadsgevangenis te bevrijden, viel één dode. Een bataljon van het Mexi caanse leger heeft ingegrepen en een einde aan de wanordelijkheden ge maakt. De moeilijkheden begonnen nadat gouverneur Heredia bij besluit nieuwe belastingen had ingevoerd voor de industrie en grote en kleine zaken. Er brak een staking uit. Alle winkels werden gesloten. Éen aantal biosco pen deed niet aan de staking mee, daarop werden hun cassa door stu denten bestormd en vernield. De inwoners van Aoxaca eisen, dat de gouverneur zal aftreden en zi' weigeren het werk te hervatten, zo lang hij nog in functie is. is het 125 jaar geleden. dat de beroemde Duitse com ponist Ludwig van Beethoven te Wenen overleed; is het 50 jaar geleden, dat de Engelse diamant-mijn- industrieel en staatsman Cecil J. Rhodes, in Zuid-Afrika over leed. Zes slachtoffers bij grote hotelbrand. By een grote brand in het St. George hotel te Los Angeles zijn Dinsdag zes personen om het leven gekomen, terwijl vele personen ver wondingen opliepen. De brand ontstond in de vroege morgen. Het merendeel van de onge veer 150 gasten sliep nog toen het alarm werd gegeven. In paniek vluchtte men in nachtgewaad of in haastig aangeschoten kleding over de fangen, waar een verstikkende rook ing, naar de uitgangen. Enige gasten wisten hun leven te redden door in de vangzeilen te springen. Na een uur was de brand bedwon gen. fering zou Eisenhower niets meer kunnen doen; de rest komt op de schouders van de Europese landen. De generaal zou dan naar de V.S. kunnen terugkeren, in het besef, dat de pogingen om tot een collectief Europees veiligheidsstelsel te gera ken de eerste belangrijke mijlpaal hebben gepasseerd en dat de krach tige wens van de generaal het tot- standbrengen van een Europese een heid tenslotte werkelijk en goed in vervulling begint te komen. Eisenho wer's mededeling wordt niet voor twee April verwacht, daar hij op deze dag de wereld zal mededelen, welke voortgang de Westerse defensie heeft gemaakt sinds zijn ambts-aanvaar- ding, een jaar geleden. Daar van zeven tot elf April staf- oefeningen worden gehouden, wordt zijn officiële ontslag-aanvrage even min voor deze data verwacht. Moge lijk zal Eisenhower na de oefeningen de veertien hoofdsteden der Atlanti sche mogendheden bezoeken voor een laatste controle. Twee K.P.M.-schepen in de lucht gevlogen. Op mysterieuze w^jze zyn twee kustvaartuigen van de Koninklyke Paketvaart Maatschappy die beide met benzine waren geladen bjj Zuid- Sumutra in brand gevlogen en ont ploft, aldus de Volkskrant. By Djambi werd de 500 ton meten de „Lepar" door een ontploffing ge teisterd, nadat eerst brand aan ooord was uitgebroken. Van de bemanning van 30 koppen is een Indonesische opvarende gewond. Een schepeling wordt vermist. Het schip wordt als totaal verloren beschouwd. Een zelf de lot trof het zusterschip „Leok". Op deze kustvaarder brak kort na aankomst in de haven van Pakanba- ru eveneens brand uit. Acht uur later ontplofte het schip. Nabij Merauke op Nleuw-Guinea is het KPM-schip „Kalianget" in brand geraakt. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Geheime besprekingen over krijgsgevangenen-probleem. De commissie voor de regeling van uitwisseling der krijgsgevangenen in Korea heeft Dinsdag na een bijeen komst van twintig minuten besloten, dat de stafofficieren geheime bespre kingen over de krijgsgevangenen- kwestie zullen houden. Vervolgens dienden de geallieerde stafofficieren een verklaring in, die de Noordelij ken gedurende een half uur bestu deerden. Brigade-generaal Nuckols liet niets uit over de inhoud der ver klaring. In de commissie voor toezicht op een wapenstilstand hebben de staf officieren van beide zijden algemene overeenstemming bereikt over de toegangshavens, die men tijdens een wapenstilstand voor het verschepen van manschappen en voorraden naar Korea zal gebruiken. Frankrijk wil aftreden van Tunesische regering De Franse resident-generaal van Tunis, De Hauteclocque, heeft in een onderhoud met de Bey van Tunis ver zocht om aftreden van het kabinet Tsjenik. De resident-generaal verklaarde, dat Frankryk niet langer bereid is te onderhandelen met de Tunesische re gering, die, zo zeide hij, in de afgelo- Ïen zes maanden slechts tweemaal ijeen is geweest. Dr. Arnold kreeg bloemen en aarde uit Elten. „De dag koml naderbij". De minister-president van het Duitse land Noordrijn-Westfalen, dr. Arnold, heeft als verjaarscadeau bloemen en een handvol aarde gekre gen uit Elten en de Zelfkant in de gecorrigeerde gebieden in Gelderland en Limburg. Een deputatie uit deze gebieden bood de geschenken aan. De minister-president was zeer ont roerd en zei dat, hoewel hij veel prijs stelde op het onderhouden van goede betrekkingen met Nederland, deze toch eerst dan pas volledig mogelijk zullen zijn wanneer de 15.000 Duit sers uit Elten en de Zelfkant weer naar het vaderland zouden zijn te ruggekeerd. „En de dag waarop dit zal gebeuren komt naderbij" zei de heer Arnold. Spoedig na het bekend worden van de ramp, welke de Nederlandse lucht vaart getroffen had, is een Commissie van Onderzoek naar Frankfurt ver. troldien, teneinde een onderzoek in te stellen naar de vermoedelijke oorzaak van het ongeval, waarbij zy werden bijgestaan door leden van het Hoge Commissariaat der Verenigde Staten. De foto toont de Commissie aan het werk op de plaats van de ramp. De situatie ter plaatse werd door het feit, dat de wrakstukken over grote afstand verspreid liggen, zeer bemoeilijkt. Knieland met lichte hoed: mr F. G. C.VVansbeck, achter hem (blootshoofds de heer Kamminga, beiden van de Burgerluchtvuartruad der Nederlandse regering; staande met donkere hoed en pyp de lieer Di. Pears van de Hoge Commissie der Verenigde Staten. Gloster Meteor straaljager op Vlieland verongelukt Vlieger om het leven gekomen Dinsdagmorgen is een Gloster.me- teor straaljager van de vliegbasis Twenthe op het schietterrein „De Vliehors" aan de Westzhde van het eiland Vlieland, verongelukt. Bij een schietoefening op de grond- schijf raakte de vlieger met grote snelheid de grond, waar het vliegtuig weer opsprong en vernield in zee te recht kwam. De vlieger, de 23-jarige reserve sergeant-vlieger L. Engelsman uit Borger vond daarbij de dood. Hij was ongehuwd. Toestand van mej. Gautier vooruit Nog steeds 9 kg goud zoek Volgens een mededeling van het hospitaal te Frankfurt vertoont de toestand van de Nederlandse stewar dess Truus Gautier voor het eerst merkbare tekenen van verbetering. Na 48 uur buiten bewustzijn te zijn geweest is zij Dinsdag zo nu en dan bygekomen. De andere vrouwelijke overleven de van de K.L.M.-ramp Ruth Horn, blijft vooruitgaan. Dr. Schaumburg is nog buiten kennis, zijn toestand is ernstiger geworden. Behalve zijn ver wondingen lijdt hij nu ook aan long ontsteking. Dinsdagavond hadden de dokters weinig hoop dat dr. Schaumburg in het leven zal blijven. De gemengde Nederlands-Ameri kaans-Duitse commissie, die een on derzoek instelt naar de'oorzaak van de ramp, had Dinsdagavond nog geen definitieve aanwijzing voor de ramp gevonden. Men heeft een aantal theo- riën opgesteld, doch geen hiervan is tot op heden bewezen. Van het goud, dat zich aan boord van de „Koningin Juliana" bevond wordt 9 kg. nog steeds vermist. Geen levend pluimvee en broedeieren naar Engeland In een mèdedeling van het Britse ministerie van Landbouw is Dinsdag aangekondigd, dat de invoer van le vend pluimvee en broedeieren uit Ne derland, Canada en Zuid-Afrika met ingang van Donderdag zal worden opgeschort in verband met het voor komen van vogelpest in die landen. Het besluit geldt voor hoenders, pa relhoenders, kalkoenen, ganzen, al lerlei soorten eenden, fazanten en pa trijzen. NA VELE, VELE JAREN In het noodgebouw heerst benauwende situatie een Het is zowel een aantijging ais een aanduiding: dat woord „gemeen tehuis", met zwarte letters geschilderd op de grauwwitte wand van het noodgebouw in Schoondyke, waar sinds Juni 1945 het gemeentebestuur van deze plaats een onderkomen heeft gezocht. Een aantyging, omdat dit soort grote noodwoning spot met alle normen, die aan de zetel van een gemeentebestuur nu eenmaal gesteld plegen te worden, doch waar aan men na het tijdvak '40'45 helaas niet meer kon vasthouden. Zeven jaren zyn sindsdien evenwei verstreken en alvorens het achtste jaar zal zyn ingegaan, hoopt men in Schoondyke de fundering gelegd te hebben voor een raadhuis, dat niet meer zal spotten met de algemeen geldende normen. De plannen zyn gereed; met het ontwerp voor een nieuw gemeentehuis is de raad reeds in principe accoord gegaan en wanneer de autoriteiten hun goedkeuring willen verlenen, hoopt burge meester F. A. van Rosevelt, dat met de bouw nog dit jaar begonnen zal kunnen worden. Niemand zal ontkennen, dat het hoog tijd wordt. In het noodgebouw heerst een benauwende situatie, die het uiterst moeilyk maakt het ge- meentelyk apparaat naar behoren te doen functionneren. In één vertrek zetelt de burgemeester; worden hu welijken voltrokken; raadsvergade ringen gehouden en beleggen burge meester en wethouders hun bijeen komsten. De secretaris kampt niet minder met gebrek aan ruimte en de burgemeester zowel als de ambte naren leven voortdurend in angst voor brandgevaar. Weliswaar zyn de belangrijkste stukken uit 't archief in de kiuis van het gemeentehuis te IJzendijke ondergebracht, maar niet temin zijn nog talloze documenten aanwezig, d. onmogelijk „uitbe steed" kunnen worden. Het gebrek aan bergruimte is voorts een grote handicap. Losse kasten bevatten rijen dik op- en achter elk aar gelegde dossiers en eerder vindt men een naald in een hooiberg, dan dat de burgemeester, tevens gemeen te-secretaris, een bepaald stuk te voorschijn heeft gehaald BEHALVE Behalve de tekeningen voor het nieuw te bouwen raadhuis! Die do cumenten hebben een ereplaats en op ons verzoek heeft burgemeester Van Rosevelt ze in een ogenblik tyds op de tafel uitgespreid. Het is een ontwerp van ir. S. J. van Emb- den uit Delft, dat ons op papier een practisch en kloek gebouw doet zien, met een fraeie, moderne voorgevel van circa 17.50 meter breedte. Een bordesje voert naar de aan de lin kerzijde gehouden dubbele deuren, waarnaast zich nog één klein raam bevindt. Ter rechterzijde van de deu ren zijn een vijftal ramen aange bracht, waarvan de laatste twee licht schenken aan het vertrek, dat voor de secretarie bedoeld is. De beneden verdieping bevat voorts een portaal, hall en een wachtruimte, die uitkomt op de secretarie. De burgemeesters kamer ziet met de overige drie ven sters op het Dorpsplein uit, terwijl zich aan de voorzijde links naast de ingang nog een klein wacht- of bodenkamertje bevindt. Naar ach teren zijn ter linker- en rechterzyde gelijkvloers nog twee vertrekken aangebouwd, waar resp. bouw- en woningtoezicht en het archief ((met een kluis) zullen worden onderge bracht. Achter het vertrek voor bouw- en woningtoezicht is de ge meentewerkplaats met cel en ga rage geprojecteerd en het ligt in het voornemen om de buizen van de aan te leggen centrale verwarming door te trekken naar de reeds be staande brandweerkazerne. DE BOVENVERDIEPING. De 'bovenverdieping, die haar licht ontvangt van een tweetal grote dub bele ramen en op een balcon uitko mende openslaande deuren, bevat de raads- en trouwzaal, een commissie kamer en een kamer voor B. en W„ welke laatste ter linkerzijde is gele gen en toegang geeft tot het balcon. Tenslotte is er een torentje gepro jecteerd met klok doch, even als over sommige aspecten van de indeling, heeft de raad zich hier nog niet definitief over uitgesproken. In grote lijnen zal Schoondijke's nieuwe raadhuis evenwel het hier geschetst aanzien krijgen en indien ooit, dan kan in dit verband met recht gezegd worden: „er zal in een lang gevoelde behoefte voorzien zyn!" Vervolg op pag. 2) "V. Lord Buxton wandeldedoor de Theems De 35-jarige en 1.90 meter lan ge Lord Noel-Buxton, is Dins dag door de Theems gewan deld" Hij wilde eens nagaan, of het wel klopte, dat de Romeinen vroeger op de plek by het te genwoordige St. Thomashospi taal, tegenover de parlements gebouwen, inderdaar bij laag water zonder meer naar de overkant konden wandelen De Lord, gekleed in grijze lan ge broek en pullover, met ten nisschoenen aan de voeten, trok by zijn water-wandeling veel bekijks. Bij zijn aankomst werd hy opgewacht door de Speaker van het Lagerhuis, Morrison. Buxton zeide, dat de Romeinen in die dagen toch wel reuzen geweest moeten zyn. Hy was namelijk niet lang genoeg geweest. Dertig meter had hij door de Theems kunnen „wandelen" maar toen ging hij kopje onder en moest zwem men. Lord Buxton schryft een boek over Londens topografie ■^en juiste gegevens nodig... Amsterdammer verduisterde nog 30 bromfietsen. De voortvluchtige Amsterdamse garagehouder H. G.t die sinds de vorige week door de politie wordt ge zocht, omdat hij 18 auto's en 30 bromfietsen zon hebben verduisterd, heeft nog meer op zijn kerfstok. Na de publicatie is bij de Amster damse recherche aangifte gedaan dat G. op een ander adres ook nog 30 bromfietsen voor een waarde van bijna 10.000 heeft gehuuid en deze later weer heeft verkocht voordat zy geheel waren afbetaald. De politie heeft het vermoeden, dat de garagehouder en zijn echtgenote zich buitenlands bevinden. Jan Musch werd officier Oranje Nassau De acteur Jan Musch is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nas sau. Dit werd hem medegedeeld door de staatssecretaris van Onderwijs, mr. J. Cals, tijdens een huldiging, na de Haagse opvoering van Bredero's „Spaanse Brabander", in welk stuk Jan Musch de rol van Jerolimo ver tolkte. VERWACHT: hututn. Geldig tot Woensdagavond. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselyk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot vrij krach tige wind uit Noordelyke richtingen en kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1