NIEUWS UIT ZEELAND Zwin Zijpe ZEEUWSCH-VLAANDEREN BUITENGEWONE BEVOEGDHEDEN BURGERLIJK GEZAG Wissel Zeeuws-Vlaanderen WOENSDAG 26 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DISTRICTSVERGADERING N.V.V. Zaterdagmiddag 29 Maart om 4 uur houdt het N.V.V.-district West Zeeuwsch-Vlaanderen een openbare vergadering in hotel De Vuyst te Oostburg. In deze vergadering zal de heer Ad. Vermeulen, hoofdbestuurder van het N.V.V., spreken over de eco nomische positie van Nederland. ALLIANCE FRANgAISE. In de benedenzaal van Hotel Rot terdam te Terneuzen heeft Mr. Cuve- lier uit Brussel gesproken voor de af deling van de Alliance Frangaise. Hij sprak over een reis door Auvergne en lichtte zijn lezing toe met filmstroken en fraaie lichtbeelden. In zijn openings woord deelde de heer J. Marvin mede, dat de heer Cuvelier, die in België op treedt als spreker vodr de Franse spoorwegen reeds meer dan 2000 lezin gen heeft gehouden. Oostburg VERGADERING „CERES". In hotel de Vuyst te Oostburg hield de vereniging 'van plattelandsvrouwen, „Ceres", een algemene vergadering onder voorzitterschap van mevrouw M. J. van Cruyningen—Erasmus. Deze deelde mede, dat de heer N. Buchs- baum wegens ziekte verhinderd was zijn lezing over wandversiering te houden. In diens plaats hield thans mevr. J. Berg—Krijger uit Vlissin- gen een demonstratie van een nieuwe methode, toegepast bij het Smyrna- werk. De nieuwe bewerking geschiedt met Soedan-wol. Met een zeer eenvou dige steek op speciaal gaas wordt met deze wol een mooi effect verkregen. De kostprijs ligt bovendien veel la ger dan die van het gewone Smyrna- werk. Voor een en ander bestond bij de aanwezige dames veel belangstel ling. Groede OUDERAVOND O. L. SCHOOL. De openbare lagere school te Groe de hield haar gebruikelijke ouder avond onder voorzitterschap van de heer J. de Smit. Het hoofd der school gaf een overzicht over het afgelopen jaar, waarna de kwestie April- of Septembertoeiating ter sprake kwam. De vergadering sprak zich algemeen uit voor aanvang van de cursus op 1 September. De aftredende bestuurs leden, de heren D. Duininck en C. Vermeulen, werden bij acclamatie herkozen. Uit het verslag van de secretaris penningmeester bleek dat de school over een flink batig saldo beschikt, dat te zijner tijd zal worden gebruikt voor de aanschaf van een school- filmtoestel. Er bestaan plannen de oudste leerlingen van de school op te leiden voor het verkeersdlploma. Er was voorts gelegenheid fyet werk van de leerlingen te bezichtigen waarbij vooral de tentoonstelling van han denarbeid de aandacht trok. Ten slotte vertoonde de heer Zinkweg van de vereniging Nederlandse On- dervvijsfilm, een aantal films, waarbij hij wees op het grote belang van dit soort films voor de jeugd. Waterlandkerkje VERGADERING D.S.W. In de zaal van de heer C. Bron te Waterlandkerkje. vergaderde de plaatselijke voetbalvereniging DWS onder voorzitterschap van de heer J. Bron. Het afgelopen jaar blijkt niet gunstig te zijn geweest voor DWS daar dit wegens een gebrek aan spe lers de deelname aan de competitie heeft moeten staken. Het bestuur zal nu echter trachten opnieuw een elf tal voor de competitie samen te stel len, waartoe alle vroegere spelers zul len worden aangeschreven. Slaagt men er niet in een elftal te vormen, dan heeft net voortbestaan van de vereniging geen zin meer. Uit het verslag van de secretaris-penning meester oleek, dat de financiale posi tie ook verre van rooskleurig is In het voorlopige bestuur werden geko zen ae heren C. Jansen en C. Bron jr. Ter vergadering zegde de gemeente secretaris, de heer W. Dhondt, toe de vereniging naar vermogen te steu nen. Met een woord van dank besloot de voorzitter deze bijeenkomst. IJzendijke UITSLAG CLUBBOELING. In de bolbaan van de heer P. Mar tens werd Zondag een clubbolling ge houden tussen de clubs van IJzen dijke en Eede. De uitslag was IJzendijke 99 punten. Eede 65 pun ten. IJzendijke kwam hierdoor in het bezit van de beker met een punten- meerderheid van 34. Bij de daarna gehouden prijskamp was de uitslag: le pr. Al. Martens C. de Looze. 2e prijs Cor Neijssen—- Ch. Impens. 3e prijs C. Versprille— H Verhoosel. 4e prijs H. van Can- meytPr. Boerjan. Schoondijke RAADSVERGADERING. De raad van Schoondijke zal Don derdag bijeenkomen om 19 uur. Be handeld zullen o.m. worden: toewij zing van gronden, verzoek R.K. kerk bestuur inzake situatie nieuw te bou wen R.K kerk, beplantingsplan enz. Hoofdplaat DEFECTE STRAATVERLICHTING In tegenstelling tot het aanvanke lijk vermoeden is gebleken, dat het niet branden van verschillende lam pen der straatverlichting te Hoofd- ?laat hoofdzakelijk aan oorzaken van echnische aard te wijten is geweest. Sluis AANBESTEDING. In café Lamminschet werd te Sluis publiek aanbesteed door het architec tenbureau Risseeuw en van \Cruijnin- gen, het bouwen van een woonhuis voor rekening van de heer A. Beun uit Sluis. Deze aanbesteding had het volgende verloop: Fa. Cortvriendt en Zn. te Sluis f 23.095; Simpelaar, Oost burg f 21.000; J. A. Hermans-Boidin. Oostburg f 20.577; J. v. Hee, Sluis f22,475; A. Risseeuw, Oostburg f 19.261; H. Zwier. Retranchement f 20.729. De begroting van de architect bedroeg f 18.725. Terneuzen TONEELVOORSTELLING. Voor de Terneuzense Bestuurders- bond trad Dinsdagavond in het Con certgebouw op het Nederlands Volks toneel met het stuk van Maurits Dek ker: „De wereld heeft geen wacht kamer". Vooral het goede spel van Jan Hundling, Ben Groeneveld en Annie Verhulst viel op. Voorzitter B. Burger sprak een openingswoord tot het zeer talrijk opgekomen publiek. Tijdens de pauze werd een verlo ting gehouden ten bate van het kin derreisfonds van de T.B.B. BIJEENKOMST HUMANISTISCH VERBOND. Voor de gemeenschap O. Zeeuwsch- Vlaanderen van het Humanistisch Verbond sprak Zondagmorgen in ho tel Centraal te Terneuzen drs. J. Scheltens uit Middelburg over „Le vensvreugde" De levensvreugde vormt voor de humanist volgens spreker een essentieel onderdeel van zijn levens beschouwing. Aan de hand van tal van vöorbeel- beelden toonde drs. Scheltens aan. welke, invloed ondermeer de erfelijk heid en de opvoeding hebben op de ontwikkeling van de mens, die zowel bang is voor het nieuws als voor te rugval en voor wie het nog altijd mo gelijk is meer levensvreugde op te brengen. Men zal echter niet passief moeten blijven. Sas van Gent ZILVEREN SCHIP TOURNOOI. Zondag a.s. organiseert de tafel- tenniscluD Animo te Sas van Gent een internationaal persoonlijk toumooi, het zilveren Schip Tournooi genaamd naar de prachtige wandplaquette welke als wisselprijs zal worden uit gereikt aan de winnaar van het he ren enkelspel 1ste VOETBAL Engelsen naar Sluiskil Op Zaterdag 12 April a.s. zal de voetbalvereniging Sluiskil een wed strijd spelen tegen de Engelse ama- teurploeg Sultan Leyton Football Club. welke een vacantietrip naar Ne derland maakt. Sluiskil is met deze 'club in contact gekomen, doordat een der spelers van S.L.F.C. getrouwd is met een vroegere inwoonster van het kanaaldorp. SCHAKEN OM HET SCHAAKKAMPIOENSCHAP lste KLASSE Aan de voorronde voor het schaak kampioenschap le klasse voor de Zeeuwse Schaakbond nemen tien spe lers uit Walcheren en negen uit Z. Vlaanderen deel. Beide groepen spe len een enkelrondige competitie en de beide hoogst geklasseerden in elke groep spelen tenslotte in een dubbe le ronde om de titel. MOTORSPORT MOTORCROSS TE HULST Door het actiecomité van de mid denstand wordt op Zaterdag 3 Mei op de wallen van Hulst een internatio nale motorcross georganiseerd, waar voor reeds verschillende bekende Bel gische renners inschreven. Het even tueel batig saldo is bestemd voor de Kon. Sted. Harmonie. KNOBELRIT TE AXEL OP TWEEDE PAASDAG Naar wjj vernemen, 'igt het in de bedoeling van de pas opgerichte mo tor- en autoclub ,,M.A.C.A." om op 2e Paasdag te Axel een knobelrit te organiseren, waaraan zowel leden als DE WINKELSLUITINGSWET. De besturen van de R.K. Midden standsvereniging „De Hanze" en van de Sasse Vereniging van Neringdoen den te Sas van Gent, kwamen in ver gadering bifeen. Zij bespraken de nieuwe winkelsluitingswet, waarover' de heer R. Slock, commies ter secre tarie, een uiteenzetting gaf. Cadzand 65-JARIG HUWELIJKSFEEST. Op Maandag 31 Maart a.s. zal het echtpaar J. VerduynS. Ver- duynBoekhout te Cadzand zijn 65- jarig huwelijksfeest Weren. KERKNÏEUWS Ds. H. yan Eist 75 jaar. Maandag 31 Maart a.s. zal ds. H. van Eist, emeritus predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Oud-Vossemeer en thans wonende te Waardenburg zijn 75-ste verjaardag vieren. Ds. Van Eist werd 31 Maart 1877 geboren en in 1902 door het Provin ciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk- 15 Februari van het daarop volgend jaar (1903) verbond cand. Van Eist zich aan zijn eerste gemeente Daarle; daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Geneniuiden (classis Kampen) 1906 1922; Vinkeveen (classis Utrecht) 1922 1924; IJzendoorn (classis Tiel) 1924 1928. Reeuwijk 19281929 en voor de tweede keer te IJzendoorn 1929 i935. 20 Januari 1935 verboqd Van Eist zich aan zijn laatste gemeente Oud- Vossemeer (classis Zierikzee), welke hij diende tot 30 December 1943, toen hem na rium 40 volbrachte dienstjaren emeritaat werd verleend. GEREF. KERKEN. Beroepen te Souburg: E. J. Was- sink, geref. predikant te Doetin- chem (bij accl.). Beroepeu te Baarland: G. ter Steege, candidaat te 's-Gravenhage; te Smil- de: dr. H. B. Visser te Bunschoten- Spakenburg; te Huizum: G. Leene te Deventer. Marktberichten VEILING „ZUID-BEVELAND". 24 Maart. Verpakt fruit, Jonathan A 60—71, Golden Delic. A 83—86, Laxton Superbe A 6162. Fruit voor export: Jonathan A 56; BC 54.50—56.40, I 45—58.30, H 36—41.70. Gol den Delic. A 66—70. BC 60—62. I 49—68. II 4042, Laxton Superbe BC 50. I 47 55, Goudreinetten I 45.7057.50, II 40 41, alles per 100 kg. Gewone velling: St. Remy 3846. Klei- peren 1548, Goudreinetten (grof) 4149, idem fabriek 37—33, Golden Delic. 35 52, Jonathan 2948. Zure Bellefleur 14 32, Salomé 3243, Laxton Superbe 33 44, Zoete Ermgaard 1851, Jonathan (stek) 12—20, Golden Delic. (stek) 18— 28, Goudreinetten (stek) 2627, alles per 100 kg. VEILING THOLEN. 25 Maart. Gewone uien f 28 35; drielin gen f 18.97; plcklers f 8. Aanvoer: 25 ton. EIERNOTERING GOES. Prijs voor verse kippeneiren f 1.93 per kg. Voor vullschalige en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uitbetaald. Bericht handelaren. Kipeieren 1014 ct; kleine kipeieren 10 cent; ganseieren 25 cent; kalkoeneieren .13 cent; eendcieren GRAANBEURS GRONINGEN. 25 Maart: Rode tarwe 21.25—24.50. witte tarwe 21.25—25.25, inlandse rogge 30.25^ 33.25, wintergerst 30.2533.75, witte haver 21.25—26.35, 0aardenbonen 30.30—34.30. karwjjzaad 50.50—64 50, gele mosterdzaad 40.40—64.40, kanariezaad 30.35—37.35, slag lijnzaad witbloei, slag lijnzaad blauwbloei 40.50—50.50. VAN TOT Te St. Annaland maakte het drie jarig zoontje van de heer N. Nelisse een ongelukkige val van de zolder. Het knaapje brak een arm en moest naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom worden vervoerd, waar de arm gezet werd. Hier na kon de jongen huiswaarts keren. Twee knapen uit Tholen zijn er na veel moeite in geslaagd een paling, die ronddoolde in een kreek van de Ooster- schelde, op het droge te krijgen. De zee- paling bleek een gewicht te hebben van 26 pond! De korfbalvereniging Strandvogels te Renesse zal met drie twaalftallen deel. nemen aan de serie wedstrijden van de zustervereniging „Zeemeeuwen" uit Haamstede. De collecte van de kinderherstel lingsoorden te Katwijk aan Zee heeft te Renesse 80 opgebracht. Tot tweede leerkracht aan de la gere landbouwschool te Oudelande werd benoemd de heer J. A. Kooman te Goes Te Wolfaartsdijk bracht de voorjaars- zendingscollecte f 358.25 op. De plaatselijke afdeling van het Ne derlands Bijbelgenootschap te Wolfaarts dijk vergaderde in de kleuterschool. Er zijn thans 165 leden, terwijl het batig saldo in kas f 288 bedraagt De heren J Slootweg en L. Dekker werden tot be stuursleden gekozen. Dr. C. Stam, Geref. Pred. uit Gogs hield een rede. In Kattendljke bracht een collecte voor het Zonnestraal-T.B.C.-fonds een bedrag van f 35.— op. Te Kamperland werden in de haven totaal 60.806 tonnen aangevoerd en afge voerd 60.719 tonnen. Er kwamen in totaal 430 schepen binnen. Te Driewegen vergaderden de Christe lijke Jeugdverenigingen. Na opening door mevrouw van der Hoop van Slochteren volgden jaarverslagen, schetsjes en het toneelstuk „Een schip vaart uit". De vele bezoekers genoten bijzonder van dit stuk Ds. Das sloot de bijeenkomst. Te Ovezande bracht de op Biddag in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor de kerk f 33.26 op en voor de dia conie f 30.69. De P.T.T.-besteller v. St. te Ovezande kwam in de Dreef te vallen, waarbij hij onder een tractor met aanhangwagen te recht kwam. De heer C. werd aan beide benen gekwetst. Burgemeester J. J. van der Maas te Wissekerke reikte het ereteken „Orde en Vrede" uit aan de heren L. de Bruine. Kamperland met gespen '48 en '49, J. Buyze. Kamperland, met gespen '47, '48 en '49. J. A. Remerjnse, Kamperland, met gespen '47, '48 en '49, F. v. d. Maas, Geers- dijk, met gesp '49, A. G. Feijter. Geers- dijk met gesp '49. C. de Nooijer. Wisse kerke en J. J. Verburg, vroeger te Wis- Tijdens een bijeenkomst van het Ne derlands Bijbelgenootschap te Middelburg werd medegedeeld, dat de ledenwerfactie Middelburg 330 nieuwe leden heeft op geleverd. Aan giften werd c.a. f 64 ont vangen. Ds. F. Visser sprak over de nieu. we bijbelvertaling. Het Gewest Zeeland van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" hield in Koudekerke een propagandavergadering, waarna zich veertien vrijwilligers lieten inschrijven. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J. L. Dregmans, burgemeester van Koudekerke, voerde de heer P. de Kam. secretaris van het Ge west Zeeland, het woord. Voorts spraken nog de kapitein der Rijkspolitie Offer mans en wethouder J. de Kroo. In „Ons Dorpsleven" te Ritthem gaf de plaatselijke muziekvereniging ONDA een uitvoering onder voorzitterschap van de heer J. Machielse. Voor de pauze wer den onder leiding van de dirigent, de heer A. Verhage, een zevental muziek nummers op verdienstelijke wijze ten ge hore gebracht. Na de pauze voerde men het toneelstuk in drie bedrijven „Geluk kige Mensen" van Max Schreuder op. De openbare lagere school te Domburg hield vorige week haar ouderavond, waar voor goede belangstelling bestond. Als leden van de oudercommissie werden her benoemd de heren C. Geldof en Joz. v. d. Hage. In een inleiding behandelde het hoofd der school, de heer D. C. Steur o.a het probleem van het zitten-blijven en de plannen tot viering van 50-jarig be staan van de school. De kinderen zullen een operette van de heer Soesman op voeren. Te Waterlandkerkje bracht de collecte voor de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente f 10 op. Waar zijn onze schepen Akkrumdijk 25 Maart te Sydney. Alblasserdljk 25 Maart te Havana. Bloemfontein p. 24 Maart—25 Maart 's n. dw. v. Monrovia. Boissevain 24 Maart v. Manilla n. Singa pore. Borneo 25 Maart te Amsterdam. Celebes 25 Maart te Panarukan. Castor p. 25 Maart Trinidad n. Curacao. Elmlna p. 25 Maart Madeira n. Antwer pen. Gordias p. 25 Maart Dungeness n. A'dam. Garoet 25 Maart te Djakarta. Grootekerk 24 Maart v. Marseille n. Ant werpen. Helicon 25 Maart te Aruba. Joh. v. Oldenb. 25 Maart te Surabaja. Lissekerk 25 Maart te Damman. Molenkerk.24 Maart te Lagos. Mariekerk p. 25 Maart Kreta n. O. Af rika. Nieuw Amsterdam 24 Maart te Laguaira Odysseus p. 25 Maart Dover n. A'dam. Buys 25 Maart te Santos. Soestdijk 25 Maart te Alexandria. Slamat 25 Maart te Genua. Salawati 25 Maart te Cheribon. Tawall 25 Maart te Port Said. Tiberius 25 Maart te Port au Prince. Tabinta 25 Maart te Semarang. Tjitjalenka 25 Maart te Durban. Willemstad 25 Maart te Madeira. W. Barendsz p. 25 Maart St. Helena. Delfshaven p. 25 Maart dw. Lissabon. Gaasterland 27 Maart te R'dam verw. Hector p. 24 Maart Cyprus. Hoogkerk 25 Maart te Port Swettenham Loenerkerk p. 25 Maart Salala. Leersum 24 Maart v. Havre n. Antw. Luna 28 Maart te R'dam verw. Meerkerk 24 Maart te Bombay. Overijsel 25 Maart te Marseille. Pr. Alexander p. 25 Maart Sable eiland. Ridderkerk 24 Maart te Schiedam. Winterswijk 25 Maart nam. bij Ouessant Zaan 25 Maart te R'dam. Zeeland p 24 Maart Straat Messina. Aldegonda 24 Maart te Pladju. Cleodora 25 Maart te Calcutta. Caltex Utrecht p. 25 Maart Lissabon. Caltex Leiden p. 25 Maart Lissabon. Felipes 25 Maart n. te Bangkok. WIELRENNEN Dit jaar een Ronde yan Zeeland voor amatenrs. Er zullen yier étappes in twee dagen worden verreden. In Augustus van dit jaar zal een ronde van Zeeland voor amateurs worden gehouden, welke in vier étap pes zal worden verreden. Het aantal deelnemers is vastgesteld op 100. Voor de eerste étappe op Zaterdag middag wordt in Tholen gestart. De route loopt over het eiland Tholen, Bergen op Zoom, Rilland, Krabben- dijke, Kruiningen, Kapelle naar Goes, De afstand is 80,7 km. Te Goes zal 1 uur gerust worden. De tweede étappe bedraagt 46 km. en loopt van Goes over 's Heerenhoek, Middelburg, Vlissingen, weer naar Middelburg. Totale afstand op de eerste dag 127 km. De tweede dag zal te Breskens ge start worden. Het parcours loopt over een afstand van 07 km. Van Breskeus af gaat het over Groede, Schoondijke, Oostburg, Sluis, Aarden burg, St. Kruis, IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat, Schoondijke naar IJzen dijke. Hier zal anderhalf uur gerust worden, alvorens de vierde en laatste étappe een aanvang zal nemen. De afstand van deze étappe is 86 km. Gestart wordt te Uzenijke. De route gaat verder over Philippine, Sas van Gent. Westdorpe, Axel, Heikant, St. Jansteen, Clinge, Nieuwnamen, Graauw, Lamswaarde, Groenendijk, Hengstdijk, Boschkapelle naar Kuist, waar het eindpunt van de ronde zal zijn. Totale afstand op de tweede dag 153 km. Totaal parcours 280 km. Advertent tfl BOKSEN Harry Bos won de nationale weltertitel Tijdens de bokswedstrijden, die Dinsdagavond in Carré te Amsterdam werden gehouden bokste Harry Bos (Amsterdam) om de nationale wel tertitel tegen Teun Brommer (Rotter dam). Harry Bos won de partij, die over 12 ronden ging op punten en kwam daarmee voor de tweede maal in zijn loopbaan in het bezit van de weltertitel. Bos en Brommer lieten in de eerste ronde duidelijk blijken, dat zij dit fevecht zo spoedig mogelijk wilden eëindigen. Beiden trachtten door ver rassende aanvallen de tegenstander te overrompelen, maar voorlopig kreeg geen daartoe de kans. Bos viel gevaarlijk aan met het hoofd naar voren. Hij toonde een goe de reactie, wat tegen Brommer wel nodig was, want diens rechtse is snel en goed voor een k.o. In de derde ronde was Brommer even in de meerderheid. Toch bleef de aanval voor Bos, die soms zijn tegenstander furieus te lijf ging. Na de vijfde ronde begon het peil danig te zakken. Eerst in de negende ronde kwam er een opleving. Brommer presenteerde weinig en raakte in de tweede helft van de partij achter op punten. Ook Bos was in de laatste ronden uitgeput, maar hij beet tenminste door en vocht tot het einde. Dit kwam met een verdiende puntenoverwinning van Bos. VOETBAL Proefwedstrijd voor te'eyisie Zaterdag 29 Maart wordt in het Olympisch Stadion te Amsterdam een voetbalwedstrijd gespeeld tussen twee juniores-elftallen van Blauw Wit met het doel proefopnamen te maken voor de televisie. Deze proef opnamen worden gemaakt met het oog op de mogelijkheid, dat de be sprekingen, welke reeds geruime tijd worden gevoerd tussen de KNVB en de Televisiestichting over het uitzen den van interlandwedstrijden in de toekomst, een gunstig resultaat ople veren. Communistische obstructie in Tweede Kamer Onder de ogen van tal van B.V.D-ambtenaren op de gereserveerde tribu ne heeft de Tweede Kamer Dinsdagmiddag haar beraadslagingen over het wetsontwerp „buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag" voortgezet, nadat de vorige week uitvoerige algemene beschouwingen hierover ge houden zijn. Op de 34 artikelen tellende wet waren tal van amendementen van K.V.P., P.v.cLA. en C.P.N.-zijde ingediend, maar door een vierde nota van wijzigin gen had de regering verschillende amendementen overgenomen of overbo dig gemaakt. Desalniettemin grepen de communisten de gelegenheid dankbaar aan, om obstructie te voeren tegen he* door hen zo gehate (en ook gevreesde?) wetsontwerp. Het belangrijke, door de regering veranderde artikel 1, werd met 73 te gen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemde met de CPN de heer Weiter (KNP), die strijd met het (nog niet geratificeerde) verdrag over de mensenrechten te Rome ge sloten, poneeude. Dit artikel luidt aldus: „In geval van de rechtsorde en het volksbestaan bedreigende oproerige beweging, on lusten of soortgelijke stoornissen van de openbare orde, rust of veiligheid of van ernstige vrees voor het ontstaan daarvan, kan ten aanzien van het Rijk of van eeD gedeelte daarvan de toe stand van verhoogde waakzaamheid dan wel de burgerlijke uitzonderings toestand worden ingesteld". De C.P.N.-fractie zond behalve haar juridische specialist mr. dr. B. J. Stokvis ook de heren H. Gortzak, J. Haken en J. Hoogcarspel in het vuur, naar zij beweerden, om te pogen het slechte wetsontwerp nog zoveel mo gelijk te verbeteren. Volgens goed democratisch gebruik liet de voorzitter hun de gelegenheid, om hun bezwaren te berde te brengen en amendementen toe te lichten. Herhaaldelijk werden de namen der leden bij de hoofdelijke stemmingen opgelezen en het resultaat was altijd hetzelfde: met alleen de CPN tegen ging het ene artikel na het andere er aoor. Belgische boteraankoop in Denemarken Nederlandse regering acht dit in strijd met Benelux-overeen- komsten Naar de mening van de Nederland se regering heeft de Belgische rege ring door het kopen van 500 ton bo ter in Denemarken, zonder vooraf gaand overleg te plegen met Neder land, gehandeld in sti^jd roet de geest en de letter van de Benelux-overeen- komst op dit punt. België heeft niet gevraagd of Ne derland de boter zou kunnen leveren De Nederlandse regering heeft terstond na het bekend worden van de Belgische aankoop in Denemarken in een nota geprotesteerd te Brussel, Naar de mening van de Nederlandse regering is de koop een inbreuk op de gemaakte afspraken. Pfimlin voorzitter van Groene plan" Dinsdagmiddag heeft de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Ro bert Schuman, in tegenwoordigheid van ministers van zestien Europese landen te Parys, de conferentie voor het stichten van een Europese land- bouwgemeenschap geopend. Met algemene stemmen werd Pier re Pfimlin, die twee jaar geleden als minister van Landbouw van Frank rijk het plan voor een landbouwge- meenschap het zogenaamde „Groe ne Plan" heeft ontworpen en ge lanceerd, tot voorzitter gekozen. De besprekingen te Parijs hadden Dinsdag hoofdzakelijk betrekking op de vaststelling van de agenda voor de bijeenkomsten der komende drie da gen. b rankrrjk stelt voor zich in eerste instantie te beperken tot het oprich ten van een gemeenschappelijke orga nisatie voor bepaalde landbouwpro ducten en hierbij te beginnen met de producten, die de minste moeilijkhe den opleveren. In een volgend stadium zou men volgens het Franse plan moeten overgaan tot het afschaffen van alle douanerechten en invoerbeperkingen voor Europese landbouwproducten en tot het scheppen van een vrije markt. Minister Mansholt verklaarde zich voorstander van de pogingen tot be vordering van de economische integra tie in Europa. Hij verwees naar dat deel van het Franse memorandum, dat betrekking heeft op de supra-nationa- le organen. Deze kwestie moet naar zijn mening bestudeerd worden vóór de technische vraagstukken. „Europa tracht een politieke bond te vormen, die nooit tot stand zal kunnen komen zonder een economische integratie in alle sectoren". De minister is verder van mening, dat de gemeenschap be trekking moet hebben op alle agrari sche producten. Heel elftal geschorst. Het officieel orgaan van de K.N. V3. van deze week bevat de namen van 21 leden van de V.V. Schinveld, die „wegens misleiding van het bondsbestuur" voorlopig zijn ge schorst. De „Sportkroniek" meldt hierover dat de keeper van deze vierde-klasser niet gerechtigd was mee te spelen. Bestuur en spelers ontkenden aan vankelijk, doch vielen ten slotte door de mand. Schinveld, dat candidaat was voor het kampioenschap in Zuid H 4A, zal nu de eer wel aan een andere club moeten laten. De club moet de com petitie met haar 2e elftal uitspelen. Bennaars uit ziekenhuis De bekende Dosko-speler en pupil van het Nederlands elftal, M. Ben- naars uit Bergen op Zoom, zal a.s. Woensdag het ziekenhuis te Bergen op Zoom mogen verlaten. Zoals bekend, raakte Bennaars tij dens de laatste wedstrijd in België gewond. Traag vorderde de middagvergade ring. Het belangrijke artikel 24 over de internering maakte de tongen los. De heer Roolvlnk (KVP) kwam met een amendement op dit artikel, waarmede de heer Weiter (KNP) verklaarde te kunnen instemmen, doch hij wilde zijn stem niet geven aan het artikel, dat het mogelijk maakt in volle vre destijd concentratiekampen op te richten. De verdere beraadslaging over dit artikel werd verdaagd tot vandaag. In de avondvergadering is in be handeling genomen het wetsontwerp tot wijziging van de eis in burger lijke zaken. De stemming over een paar amende menten Stokvis en de artikelen werd aangehouden tot heden. Woensdag. Vervolgens begon de Kamer met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen be treffende echtscheiding in het wet boek van burgerlijke rechtsvordering en, in verband daarmede, van het burgerlijk wetboek en het tarief van justitiekosten en salarissen in burger lijke zaken teneinde lichtvaardige echtscheiding tegen te gaan. De heer Van der Feltz (CH). op merkend, dat de oorzaak van de waar dedaling van het huwelijk is, dat ve len de heiligheid van het huwelijk niet erkennen, zeide het met de regering eens te zijn, dat de lichtvaardigheid, waarmede huwelijken worden geslo ten en ontbonden een ramp is voor de maatschappij, de mensen en de kinderen. Eigenlijk zou men licht vaardige huwelijken moeten tegen gaan. Spr. was van oordeel, dat het probleem der echtscheiding door de wet niet wordt opgelost. De grote leu gen durft men niet wijzigen. Wijziging der echtscheidingsgronden kan niet incidenteel geschieden. Spr. zeide wel enige sympathie te hebben voor de verzoeningsgedachte in het ontwerp. Als men een gezinsrechter in het le ven roept, zoaü het ontwerp wil, moet men vertrouwen hebben in zijn op treden en zijn tact. Het werk van de gezinsraad, die wordt beoogd, zal zeer moeilijk zijn. meende spr. Mevrouw PloegPloeg (Arb.), zei de. dat lichtvaardige echtscheiding be hoort te worden voorkomen. Met be trekking tot de grote leugen is h.i. geen bevredigende oplossing te vin den. Tegen half elf is de vergadering ver daagd tot heden Woensdagmiddag één uur. Luchtwegen voor vliegend verkeer Nederlands plan geaccepteerd Boven een groot deel van Europa ook boven ons land komen luchtwegen voor de burgerluchtvaart, waarbij het vliegverkeer van de grond af zal worden geleid. Dit be sluit is Dinsdag te Parys genomen op een internationale conferentie van luchtvaartdeskundigen. Het plan om luchtwegen In te stellen is afkomstig van Nederland. De betekenis van deze luchtwegen is, dat al het daarin vliegend verkeer beveiligd is. Ook is besloten de in vliegtuigen gebruikte hoogtemeters uniform te stellen voor de gehele wereld. Voorts zullen nieuwe golflengten voor de communicatie met vliegtuigen wor den ingevoerd. Officiële publicaties NATIONALISATIE HUIZEN IN HONGARIJE. Door het ministerie van buitenlandse zaken wordt medegedeeld dat dezer da gen in Hongarije een verordening is uit gevaardigd waardoor in beginsel alle hui zen. die niet door de eigenaren voor zelf- bewoning worden gebruikt, tegen schade vergoeding worden genttionaliseerd. Ter waarborging van hun belangen worden alle Nederlanders die in Hongarije gele gen huizen ln eigendom of in mede-eigen dom bezitten uitgenodigd om. voor zover zij daarvan nog geen mededeling aan de interdepartementale commissie inzake nationalisatievraagstukken hebben ge daan, alsnog zo spoedig mogelijk opgave van hun desbetreffende belangen te doen aan genoemde instantie: Plein 23, 's-Gra venhage. TOELATINGSEXAMEN OPLEIDING VROEDVROUWEN. In de maand April wordt het schrifte lijke gedeelte van het toelatingsexamen afgenomen voor de kweekscholen voor vroedvrouwen, welke gevestigd zijn te Rotterdam en te Amsterdam. De nieuwe cursus vangt aan omstreeks 1 September a.s. Duur van de opleiding: 3 Jaar. Mini mum leeftijd voor toelating: 19 Jaar. Kos ten der opleiding voor inwonende leer lingen f 200 per jaar. Nadere inlichtingen verstrekt de voorzitter der examencom missie, dr. C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, Parkweg 12, Scheveningen. tel. 554835. De candidaten moeten zich voor 7 April 1952 aanmelden bij de voorzitter voornoemd. Nagekomen advertentie. Wegens sterfgeval GESLOTEN van 2.30 tot 4 uur: Apotheken VAN OCKEXBURG. Walstraat en Singel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11