Binnen tien jaar een tweede maan? VIJF NIEUWE „RIDDERS VAN DE ZEE" ONDERSCHEIDEN He In de greep van de Woestijn DINSDAG 25 MAART 1952 PROVINOI ALE ZEEUWSE COURANT 3 KWESTIE VAN TIJD EN GELD. „Colliers" publiceerde interessante gegevens over „Ruimte-station" Enige weken geleden startte gelijk reeds gemeld op de proef- terrelnen van White Sands in Nieuw Mexico een raket met vier levende apen aan boord. De raket bereikte een hoogte van 130 kilometer boven de aarde nog door geen levendwezen bereikt en de apen kwamen in feite ongedeerd uit deze hogere sferen terug. Dit bericht wijst op de ongetwijfeld reeds zeer ver gaande proefnemingen, die thans door de Amerikaanse ruimte-vaart" experts ondernomen worden. Hoe on gelooflijk het ook is, het schjjnt wetenschappelijk en technisch reeds mo gelijk te zjjn een „ruimte-station" te vestigen op niet minder dan 1730 kilometer boven onze aarde. De temperatuur en atmosfeer in de verschillende compartimenten waar in het station op de wijze van een duikboot verdeeld is, kunnen geheel worden beheerst. Sluizen maken het mogelijk de satelliet binnen te gaan of te verlaten in een soort duikerpak. Bemande ruimte-schepen om Mars, de Maan en eventuele andere hemel lichamen nader te verkennen, zoal niet te bezoeken, zijn in het gedurfde ontwerp opgenomen. In „Colliers wordt dit alles op uiterst knappe wijze in beeld gebracht en be schreven door o.a. Willy Ley en Chesley Bonestell, waarvan vorig jaar bij Uitgeverij J. M. Meulenhoff in vertaling het boek „De sprong in het heelal" verscheen In dit werk be schrijven beide experts de mogelijk- Het Amerikaanse weekblad „Col liers", dat enige tijd geleden zulk een opzienbarend nummer wijdde aan het verloop van een eventuele volgende oorlog, geeft thans gedétailleerde ge gevens over een ruimte-station. In een vijftal realistische en met prach tige kleurenillustraties verluchte ar tikelen beschrijven hier 's werelds lei dende experts op welke wijze het uit voerbaar moet zijn zulk een satelliet te bouwen, in onderdelen naar zijn standplaats te brengen en er het le ven voor een grote bemanning met een uitgebreide apparatuur- mogelijk te maken. Zij zien deze kunstmatige maan als een enorme ring van nylon en plastic materiaal, die in gedeelten door ra ketten naar boven gebracht wordt. Door de enorme snelheid daarvan duurt een dergelijke tocht slechts 56 m'nuten, waarbij de ralcet-motoren r it langer dan vijf minuten werken. Daar de geprojecteerde plaats van de satelliet natuurlijk ver huiten het bereik van de aantrekkingskracht van de aarde zal zijn, bestaat er geen zwaartekracht. Hoewel de moeilijk heden daarvan op zichzelf wel oplos baar zijn, is het eenvoudiger de „ring" een draaiende beweging te geven, waardoor kunstmatig een ze kere zwaartekracht wordt opgewekt. Toch is 'i zo I heden en uitvoering van ruimte vaarten en het bezoeken van andere hemellichamen; een fantastisch on derwerp, dat door de boeiende tekst en uiterst verrassende foto's op ge loofwaardige wijze behandeld wordt. De andere medewerkers van dit nummer van „Colliers" zijn eveneens alle leidende Amerikaanse deskundi- fen, zoals dr. Wernher von Braun, echnical director of the Army Ord nance Guided. Missiles Development Group, dr. Fred. L. Whipple, Chair- man-Dept. of Astronomy van de be faamde Harvard-University en dr. Joseph Kaplan, hoogleraar in de phy sics met wereldreputatie. Met nog enkele andere onderzoekers is dit team, dat de publicatie in „Colliers" gedurende zes maanden voorbereidde, tot de conclusie gekomen, dat de bouw van hun fantastisch object on geveer tien jaar zou vergen en dat Tiet ca. vier billioen dollar zou kos ten (ter vergelgking: voor het ont wikkelen van de eerste atoombom werd indertijd ongeveer 2 billioen dollar uitgetrokken). Prinses Beatrix niet op 21 jaar meerderjarig? Er bestaat veel kans, aldus De Tel., dat de regering het voorstel tot grondwetswijziging, waarbij dg meer derjarigheid van prinses Beatrix van 18 op 21 jaar zou worden gebracht, zal intrekken. Het voorstel is in de afdelingen der Tweede Kamer bijzonder ongunstig ontvangen. Erfenisschandaal in Frankrijk President van Rekenkamer wenst geen ontslag te nemen In Frankrijk heeft zich weer eens een erfenisschandaal voorgedaan. Een hooggeplaatst magistraat in de Fran- se republiek, de president van de re- schatten in de koningsgraven bij ve- leenkamer, die qua aanzien en macht len niet minder de hebzucht op dan zij onmiddellijk volgt achter de president het in onze tijd doen. Grafschendin- van Frankrijk en de voorzitters van gen wtiren dan ook aan de orde van Kamer en Senaat, wordt er van ver- de dag en bereikten een dusdanige dacht indirect betrokken te zijn bij vorm dat bijv. koning Thoetmosis I, (*-«•:* In de dagen der pharao's wekten de ,«i. rJrt l-nYiównïnrnïiïïn. hi;i IJft- die 1500 j. v. Chr. leefde, het besluit nam zijn lichaam niet in het officiële, prachtige grafmonument te, laten bij zetten, maar het toe te vertrouwen aan een verborgen rotsvertrek, waar het tenminste veilig zou zijn voor de op buit beluste rovers. Hoe lang hij in een erfeniskwestie. Hg zou namelijk een dame uit de hoogste kringen, die er van beschuldigd wordt een vals testament te hebben vervaardigd, de hand boven het hoofd hebben gehou den, aldus „De Maasbode". Het betrof .hier een nalatenschap van 50 millioen francs, welke volgens de familieleden in het geheel niet aan dat eenvoudige graf heeft gelegen, is de dame in kwestie zou zijn toegewe- niet bekend, doch zeker is, dat zelfs zen. Wel was de erfenisroofster al deze eenvoudige verblijfplaats op den eens voor het gerecht gedaagd, maar duur voor zijn lichaam niet veilig werd zij werd door toedoen van advocaten geacht en dat hij tezamen met zijn van naam tegen een borgsom van dochter en andere mummies naar twee en half millioen franc m voor- veiliger oorden werd getransporteerd, j vrijheid gesteld. De kwestie Als degravenschennis ten Wevan Jcontng Thoetmosis I een fergelyke ddmu«t te gewillig waren, wei- vorm had bereikt dat de arme man (jen na proces overgeplaatst. Ma- zich niet eens durfde laten begraven, dame Poupard, zo heet de dame, be- dan kunnen we ons er een flauwe rj,ep Zich steeds weer op hogere mach- voorstelling van maken hoe het ge- ten, die haar vrijheid waarborgden. weest moet zijn 400 jaar later, toen de Deze hoge macht bleek te bestaan plunderingen het hoogtepunt bereik- j uit iemand, die een vast bezoeker was ten, corruptie en omkoperij vierden van het paleis van president Auriol, hoogtij in het oude Egypte, de graven- I namelgk de bovengenoemde presi- wacliters, priesters, opzichters, dis- dent van de rekenkamer. Deze bleek trictshoofden, ja zelfs functionarissen,op het verzoek van Aurmlnietbereid die wij thims de «lei gouverneur zou- I den toekennen, en aan wie het opper- iSjitnstIntief toezicht op de koningsgraven was toe- jjet laatste 'woord in deze zaak is vertrouwd, spanden met de echter nog niet gesproken en men plunderaars en wisten zich op deze speurt thans naarstig naar de ver- wijze belangrijke neveninkomsten te j valser (ster) van het testament. verschaffen. Natuurlijk kwam er wel eens wat De Bank van Finland heeft in prin- aan het daglicht; bijv. toen Peser, het cipe besloten de handel in deviezen tij- hoofd van Oost-Thebe zijn collega van dens de Olympische Spelen vrij te laten. West-Thebe wegens het plunderen van graven wilde aangeven en levens poogde hem daardoor ambtelijk een beentje te lichten. Maar de commissie van onderzoek wees de beschuldigin gen van Peser 'van de hand, want het aantal door hem genoemde plunderin gen klopte niet met het aantal plunde ringen dat door de commissie was ge constateerd! De verongelijkte Peser wilde zich nu rechtstreeks tot de ko- ning wenden, maar dat ivas juist het moment waarop zijn tegenstanders hadden gewacht, want hij bewandelde aldus niet de hiërarchieke weg en was daarom strafbaar. Hij werd gedwon gen zichzelf voor het gerecht van meineed te betichten en zich schuldig te verklaren. Gelukkig voor de lezers van 3000 ja ren later werd kort na Pesers beschul digingen een gedeelte van het grafro- verscomplot ontdekt blijkbaar door een onomkoopbaar man en 8 rovers iverden gevangen genomen. Vijf dezer dieven zijn ons bij name bekend, doch waarom zouden wij de namen van een boer, een waterdrager of een neger slaaf onthullen zolang wij de overtui ging zijn toegedaan dat de mannen achter de schermen, n.l. zij die het corrupte overheidsapparaat vormden, ongemoeid werden gelaten? Want noch deze, noch andere ver volgingen der rovers vermochten de hebzucht naar de schatten in het Dal der Koningen te temperen. Uit gerech telijke oorkonden blijkt welk een groot aantal koningsgraven in die tijd wer den opengebroken.' In het graf van Toet-anch-Amon drongen reeds korf na zijn dood de rovers binnen. In an dere graven schreven de plunderaars spotternijen op de wanden in het Egyptische dieventaaltje van die da gen. En de getrouwen? Wel, zij deden wat zij konden en haalden herhaalde lijk de koninaen uit hun graven om hen voor dieven te beveiligen. Zo zwierven de mummies her- en der waarts en de plundering der schatten ginn door. Tot in onze tijd de zwarte markt in Egijptische werd ontdekt. Een ruimteschip boven de maan. Deze wonderlijke apparatuur, die op een fantasie van Jules Verne lijkt, is een ontwerp van moderne technici. Zy achten het mogeiyk hiermede tochten door „de ruimte" te maken, met als basis een kunstmatige satelliet. OP GEBOORTEDAG VAN ADMIRAAL DE RUYTER Uitreiking van gouden en zilveren De Ruytermedaille Op de geboortedag van Neerlands grootste admiraal, Michiel Adriaenz de Ruyter, heeft Koningin Joliana vijf nieuwe „Ridders van de zee" benoemd. Het zijn de heren D. Hudig uit Amsterdam en J. F. van Hepgel uit Hun tington (New-York), die met de gouden De Ruytermedaille vnderscheiden werden en de heren J. van Duiken te Rotterdam, S. de Wit te Den Helder en G. A. Kal te Hilversum, die deze onderscheiding in zilver ontvingen. BEVORDERD TOT VICE-ADMIRAAL Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Maart 1952 bevorderd tot vice- admiraal de schout-brj-nacht C. Brouwer. Op het directoraat-generaal van scheepvaart reikte minister H. H. Wemmers Maandag de medailles uit in aanwezigheid van de directeur- generaal van scheepvaart, de heer W. L. de Vries, de voorzitter van de Ned. Redersvereniging, de heer H. G. A. Quarles van Ufford en andere voor aanstaanden op scheepvaartgebied. Minister Wemmers kon slechts de heren Hudig (K.N.S.M.), Van Dui ken (oud-gezagvoerder Holl. Am. Lijn) en Kal (Wereldomroep) de in 1907 door Koningin Wilhelmma inge stelde medaille opspelden. De heer De Wit bevindt zich als radiotelegrafist aan boord van de „Willem Barendsz" en de heer Van Hengel bevindt zich op zijn post als vertegenwoordiger van het directoraat-generaal van scheepvaart in de V. S. De heer Hudig trad in 1906 in dienst van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij N.V., in welker directie hg van 1917 tot 1947 was opgeno men. Daarna werd hij tot commissa ris van deze maatschappij benoemd. Zijn gehele leven heeft de heer Hu dig aan dè scheepvaart gewijd. Na de eerste wereldoorlog heeft hij zich zeer beijverd om koopvaardijschepen in het buitenland aan te kopen, waar door werd bereikt, dat Nederland weer spoedig een belangrijke rol kon gaan spelen in de internationale scheepvaart. De heer Van Hengel was geduren de de oorlog lid van de bewindvoe ring der Nederlandse koopvaardij vloot. Sindsdien is hij de vertegen woordiger van het directoraat-gene raal van scheepvaart te New York en Washington. Als zodanig voerde hij met groot succes de onderhande lingen met de Amerikaanse regering over de aankoop van een zeer groot aantal koopvaardijschepen uit de Amerikaanse reservevloot, waardoor een spoedig herstel van de geleden oorlogsschade ten zeerste werd be vorderd. De heer Van Duiken, oud-gezag voerder van de Holland-Amerika Lijn, is voorzitter van de Ned. ver eniging tot adoptie van schepen „Ne- vas". Hij heeft in grote mate er toe bij gedragen, om de Nederlandse koop vaardij meer bekendheid bij het Ne derlandse publiek te geven. De heer De Wit is de radio-telegra fist van de „Willem Barendsz". De heer De Wit, die aanvankelijk voor een hem volkomen onbekende taak kwam te staan, heeft in dit op zicht pionierswerk verricht. De heel Kal is bij de toenmalige zender van de koopvaardg „De Bran- daris", welke via de B.B.C. werkte, werkzaam geweest. Bij de herop richting in 1945 van de Wereldom roep werd aan de heer Kal de verzor ging van het scheepvaartprogramma, waaronder o.a. de radio-scheepsjour naal en „het schip van de week" be horen, opgedragen. Tot besluit van de plechtigheid op deze 345ste herdenking van de ge boortedag van admiraal De Ruyter werd de erewijn rondgediend. De De Ruytermedaille werd tot dusverre aan 155 voor de koopvaar dij zeer verdienstelijke Nederlanders uitgereikt. Specialisten treden uit artsen-organisatie. Naar verwachting zal een aantal geneeskundige specialisten hun lid maatschap van de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst op zeggen. De brieven, waarin zij voor hun organisatie bedanken, zijn blg- kens informatie onderweg naar het hoofdbestuur. Een intern conflict onder de specialisten, over de hono raria, welke zij van' de ziekenfond sen ontvangen, is de aanleiding tot hun uittreden uit de Maatschappij. Het KL.M.-toestel „Koningin Juliana", dat Zaterdag bg Frankfurt am Main is verongelokt. Toen na enige tyd de brand in het wrak van het kunstschatten j vliegtuig geblust was,doorzochten Amerikaanse en Duitse brandweer- H. Pétillon. I jf lieden de wrakstukken. Het wereldgebeuren Moeilijkheden in Zuid-Afrika Nieuws in een Notedop Een inwoner van Oosterbeek bemerkte dat bij vergissing l 1200 aan papiergeld was beland in de vuilnisemmer, die pas door de gemeentelijke reinigingsdienst was geledigd. Het grabbelen in de ge lukkig nog niet geledigde vuilniswagen had succes; de twaalf bankjes van hon derd kwamen prompt te voorschijn. De Kroningssteen, de EngelsSchotse steen des aanstoots, blijft degenen, die r dit stuk traditie verantwoordelijk zjjn, nog steeds zorgen baren. Naar aan leiding van anomieme brieven aan Scot land Yard, waarin gedreigd wordt, dat de steen opnieuw uit de Abdij van Westminster zal weghalen, zijn de vei ligheidsmaatregelen verscherpt en de po litiepatrouilles bij de Abdij versterkt. Er is een speciale electrische installatie aan gelegd waardoor Scotland Yard alarm wordt gegeven mocht men trachten de steen te verwijderen. Een paar maal is er al alarm geweest, maar dat bleek een loos-alarm te zijn. 9 In de Braziliaanse staat Pernambuco is een autobus met 95 passagiers verongelukt. Er zijn 13 do den en 33 gewonden. 9 De Ned. Bond van Ouden van Dagen is het niet eens met het wetsontwerp tot verlenging van de Noodwet-Drees met 2 jaar. De Bond wil dat inplaats van de eerste f 100 eigen inkomen de eerste f 200 niet afgetrokken wordt. Zij, die Zaterdagavond naar het programma „Onder de pannen" met de belevenissen in hotel „Stoot je hoofd niet" luisterden, zullen geconstateerd hebben, dat de figuur „Doortje" eens klaps is verdwenen. De auteur, Willem van Iependaal, heeft haar ln het huwe lijk laten treden, omdat „Doortje" ver dwijnen moet. „Doortje" werd n.L ge speeld door de actrice Enny Mols de Leeuwe, die de radiohoorspelkern vrij plotseling heeft verlaten om weer op de planken te gaan acteren. Er was een rae- mingsverschil gerezen over het optre den van de actrice buiten haar studio- arbeid. Momenteel heeft zij een contract met het gezelschap van Johair Kaart FEUILLETON DOOR: M. VERNON Yussef keek bedenkelijk toen hij aan ben Ibri dacht. Hij had zijn bij val met het eenvoudige plan niet ge lijk met de anderen doen blijken, maar had er zwijgend en gemelijk bij gezeten, alsof hij het hele voorstel af keurde. „Ik ben niet gerust over ben Ibri" dacht Ibrahim. ,We zijn wel elf tegen een, maar hij kan toch last genoeg veroorzaken. Een fluisterende rod delbron en we zijn alle maal verlo ren"! Hij dacht daar even over na en besloot toen openhartig te zijn. ..Wat schort eraan, Mahomet ben Ibri?" vroeg hij. „Ge hebt er voort durend streng en ontstemd bij geze ten. Is er iets. dat gij naar voren wenst te brengen. Zo ja, spreek, dan zullen we naar U luisteren". Ben Ibri sloeg zgn ogen gemelijk op en keek hun leider vol wrok aan. .,Ik ben het niet eens met dit plan", sprak hg. „Sheik Aii was van oor deel. dat er nimmer onrecht te El Araish mocht plaats hebben, maar wat is dit anders? Amid ben Hasrif heeft een moord gepleegd daar moet hij voor gestraft worden als ieder ander man anders is het hele stelsel van El Araish voos en de idea len, waarop het is opgebouwd, in houdloos! Deze Raad der Ouden, die door Sheik Ali is benoemd om recht te spreken, kiest echter rustig een slachtoffer uit om als zondebok voor de misdadiger te fungeren alleen omdat het Amid ben Hasrif betreft. Ben Hasrif Wiens gedrag meer dan dat van iemand anders boven elke berisping verheven moest zijn! Ben Hasrif die een voorbeeld voor zgn volk moest zijn. die zich de geloften van eer en onkreukbaarheid die hy in handen van een stervend man af legde. behoorde te herinneren!" Een onaangename stilte volgde op deze uitbarsting. Hij had zichzelf tot razerny opgezweept, en nu staarde hij meta rollende ogen en gesticu lerende handen zgn metgezellen woest aan, hen tartend om de juistheid van zijn woorden te logenstraffen. En het ergste was dat zij dat niet konden. Een ogenblik bleef de stilte zwaar en drukkend hangen, maar eindelijk hervond ben Yussef zijn stem. „Mijn vriend, gij meent toch niet dat wij ons niet schamen een derge lijk iets te doen? Meent gij dat het Ons gemakkelijk valt ons geweten het zwijgen op te leggen en ae voor schriften die sheik Ali ons heeft op gelegd met voeten te treden? Toch moeten wij uit beide kwaden het minste kiezen. Het gaat niet om de vrouw of om ben Hasrif; het gaat om onze geliefde stad en haar welvaar' Wanneer de waarheid bekend wordt is El Araish verloren. Want wanneer Amid boet voor zijn misdrijf wie zaï dan zijn werk voortzetten? Öjj heeft geen zoon die zjjn voetsporen kan vol gen". „Er zijn nog wel anderen die El Araish kunnen besturen" gromde ben Ibri boos, maar onmiddellijk klon ken er kreten van ontkenning'. „Neen, mijn vriend, dat is niet waar. Ik geloof dat gij het zelf niet eens gelooft. Wij zoals we hier zitten, zijn te oud, te vermoeid om deze ko lossale taak op onze schouders te kunnen nemen. Het is een verant woordelijkheid die een man van onuit puttelijke energie en bijna bovenmen selijke kracht, niet alleen van iichaam maar ook van geest, vereist. Zelfs in dien een van onze jonge mannen door het volk werd verkoren om Amids plaats in te nemen dan zou de zaak toch niet goed lopen. Er is hier nie- man voor wie het volk de liefde koes tert die het Amid toedraagt; zijp. woord is voor hen wet omdat ze hem vertrouwen en liefhebben, omdat ze beseffen dat hij weet wat het beste et Zuid-Afrikaanse opperste ge rechtshof te Bloemfontein heeft een uitspraak gedaan over een beroep tegen de wet, waarby kleur- lingenkiezers een afzonderlijke ver tegenwoordiging wordt gegeven in het parlement. Het hof heeft de wet ongeldig verklaard en hiermede uit spraak gedaan in een der belangrijk ste grondwetkwesties die het ooit heeft behandeld. Nu het hof deze uit spraak heeft gedaan, is de strijd ont brand over het recht van het hof om door het parlement aangenomen wet ten ongeldig te verklaren. Ter verduidelijking van de strek king van de wet: deze voorzag ln een afzonderlijke vertegenwoordiging voor de kleurlingen in het staatsbe stuur, een onderministerie om kleur- lingenbelangen te behartigen en een gekozen adviserende raad om als schakel tussen kleurlingen cn rege ring te dienen. De kleurlingen zijn afstammelingen van de slaven uit de dagen van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (Maleiers, Mosambïekers en Magda- fascaren) die zich in de loop der tij en vermengd hebben met ae noma dische Hottentotten en Bosjesman nen, de oorspronkelijke bewoners van het land, en die vooral in de wereld haven Kaapstad blank bloed er by hebben gekregen. Hun kleur is niet zwart doch geel. Hun leefwijze is Europees en hun huistaal meestal Afrikaans-Hollands. Zg wonen voor namelijk in de Kaapprovincie en Na- tal en zgn naar schatting eei milli oen in aantal. Deze kleurlingen nu hebben in de Kaapprovincie sedert 1854 tezamen met de blanken het ac tief kiesrecht, beperkt door de eis dat men moet kunnen lezen en schrijven. Er was echter geen Volksraadlia dat hun speciale belangen vertegenwoor digde, in tegenstelling met de Ban- toe's wier vertegenwoordiging wel door speciale blanke parlementsleden werd verzorgd. By de thans ongeldig verklaarde wet ging het niet om het op aparte kiezerslgsten plaatsen van Kleurlingen, want deze aparte lijsten bestaan reeds sedert jaren, wegens bijzondere vereisten voor stemgerechtigdheid. De wet trof ech ter voorzieningen voor plaatsing ln de Senaat (Eerste Kamer) van een blanke Senator, door de gouverneur- generaal te benoemen, om de kleur lingen te vertegenwoordigen, zoala de Bantoe's reeds vier Senaatsverte genwoordigers hebben: in de Volks raad (Tweede Kamer) zouden do kleurlingen volgens de nieuwe wet vier blanke vertegenwoordigers kie zen, waarbg de mogeiykheid werd opengelaten van latere vermeerde ring. In de Kaaplandse provinciale Raad zouden de kleurlingen volgens de omstreden wet ook eieren verte genwoordigers krijgen, die blanke of Kleurling zouden kunnen zHn, al naar de kiezers dat zouden verlangen. De actie tegen deze wet is begon nen door vier Kaapse kleurlin gen die een beroep indienden bij het Hof te Bloemfontein. De indieners van het beroep meenden dat de wet niet geldig was omdat zij niet met een meerderheid van tweederden (het was slechts met een eenvoudige meerderheid) door beide Huizen van het parlement in verenigde zitting was aangenomen. Deze procedure zou volgens appellanten vereist zyn geweest door bepaalde clausules van de Zuid-Afrika-wet die door het Brit se parlement in 1909 bij de vereni ging van de vier Zuid-Afrikaanse ge bieden tot de Unie van Zuid-Afrika ls aangenomen. Deze clausules hebben in het byzonder betrekking op wetge ving (zoals in dit geval) om kiezers op grond van ras of kleur uit te slui ten De indieners van het beroep hou den' staande dat de wet op de afzon- derlyke vertegenwoordiging hen op deze grond uitsluit en zg menen dat genoemde clausules nog van kracht zijn. Uit alles is duiaelgk dat de kleurlingen gelyke rechten willen hebben, actief en passief, en dat deze nieuwe wet inwilliging van zulke wensen verhinderen zou. Malan heeft de beslissing van het gerechtshof hoog opgenomen en het ziet er dan ook naar uit, dat in de hoogste regeringskringen spanningen zgn gewekt, waarvan men de gevol gen niet te overzien. De ongeregeld heden welke thans gemeld worden uit Johannesburg, zgn er het bewys van, dat de oppositie niets onbe proefd laat, om de regering-Malan ten val te brengen. voor hen is. Bovendien is er geen en kele jonge man en dat durf ik hier voor u tillen ronduit te zeggen omdat ik weet dat gij het diep in uw har: met me eens zult zyn wiens lichaam en verstand, wiens moed en kracht, tegen die ontzaglyke taak is opgewassen. Er is slechts Amid ben Hasrif!" „Ja, dat is waar! Er is slechts Amid ben Hasrif!" riepen de Ouden in koor. El Yussef hield zyn hand op en ver zocht stilte. „Dat is de reden waarom wjj"", ver volgde hg op zyn rustige wijze en sprak rechtstreeks tot ben Ibri, ..het plan dat we zojuist bespraken, moe ten uitvoeren. Niet terwille van Amid, hoezeer we hem ook liefheb ben, maar terwille van El Araish. Al het goede dat hier tot stand is ee komen moet voortgang vinden. Het is beter dat een mens wordt opgeof ferd dan dat een heel volk moet In den. We hebben geen keus, ben Ibri" fWordt vervolgd) - De Britse vrachtboot „Radmar", die begin van dit jaar bij het verlaten van de Nieuwe Waterweg aan de grond is gelopen op de Maasvlakte en die gerui me tijd later werd geborgen, ls thans te koop. EEN BOEK OVER: F. Bordewijk Een van onze belangrykste moder nere auteurs, F. Bordewijk (geb. 1884) schreef eveneens voortref lelij ke novellen. Van zgn „Vyf fantasti sche Vertellingen" verscheen in de Nimmer-Dralend reeks een goedkope derde druk. De verhalen znn gekozen uit de drie bundels, verschenen tus sen 1918 en 1924. Het -yn: Wat ik vond by Baruch Blazer; Twee proe ven genomen op Jos van der Haer- den; Tatiana; Dr. Testals dubbelgan ger en Marion Quinn. In dezelfde reeks eveneens een der de druk van „Rood Paleis", roman van de ondergang van een eeuw, spe lend in een Amsterdams huis van ple zier. Een roman uit Bordewyks beste tijd, de jaren voor 1940. Wat Borde- wyfc na 1940 schreef staat niet meer op het peil van „Bint", „Rood Palels" en „Karakter", boeken, waarmee hij zich als een van onze opmerkelijkste romanciers kenmerkte. Een huive ringwekkend voorbeeld van zijn neer gang ls wel zgn jongste werk: „De Korenharp", Nieuwe Reeks, begin nend met Vijftien Vertalingen uit Gaspard de la Nuit van de Fransman Aloysius Bertrand, verhaaltjes die in t origineel al ongenietbaar znn en die er niet beter op worden als er voetnoten nodig zgn wegens „niet te vertalen woordspelingen"; gevolgd door insipide, zelden leuke, verhaal tjes van eigen maaksel. Het zijn drie uitgaven van Nygh en Van Ditmar N.V. te Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5