ZEEUWSE FRUITTELERS MOGEN EEN GOEDE OOGST VERWACHTEN RHEUMIN W ZEEUWSE SLAGERS SCHIEPEN FRAAIE STILLEVENS Zeeuwse Almanak ZEEUWSE KAPPERS HIELDEN CONCOURS IN VLISSINGEN Geld gedeponeerd in alle brieven bussen van de stad 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 25 MAART 1952 BLOESEMWEELDE OP KOMST. De bloemknopvorming is goed Terwijl Maart nog af en toe vinnig zUn staart roert, is toch de lente reeds in het land gekomen. Wanneer de Zeeuwse fruitteler in deze dagen, liefst onder een heerlijk voorjaarszonnetje, met z\jn «puit de alttyd voort durende stryd tegen insecten cn zwammen uitvecht, dwalen zijn ogen ook langs de nog kleine groene bloemknopjes. Immer» deze zullen uit eindelijk mede bepalen of zijn werk van een heel jaar beloond zal wor den of niet. Vele factoren zullen hierby nog wel eon rol spelen, doch een goed begin is het Italve werk. En daarom mag de Zeeuwse fruitkweker tot heden tevreden zjjn. De bloemknopvorming laat zich over de gehele linie gunstig aanzien. Eind April-begin Mei, iets vroeger dan vorig jaar, zullen we weer kunnen genieten van Zeeland in bloesemtooi en wanneer daarna de vruchtzetting normaal verloopt cn zich geen tegenslagen voordoen, kan op een goede oogst gerekend worden. Het betrekkelijk zachte weer na Januari heeft de fruitbomen en -struiken goed gedaan, Vooral bjj-de vroeg bloeiende peren z\jn de knop pen behoorlijk geschoven, terwijl ae zwarte bessen reeds flink wat blad groen te zien geven. Zoals het er thans voorstaat, beloven de peren beter te worden dan de laatste twee jaar het geval was. De appels ge ven ook reden tot tevredenheid, al zullen enkele rassen die last hebben van beurtjaren. bijv. de goudroïnet, plaatselijk minder bloeien. De weersomstandigheden kunnen de bloei natuurlijk nog wel afrem men, doch is dit niet het geval, dan zal de bloei wel 7 10 dagen eer der dan vorig jaar en dus op een meer normaal tijdstip beginnen. De vroeg bloeiende peren kan men in de. laatste week van April verwach ten. Interessant Is het hierbij te ver melden. dat het K.N.M.I. voor de bloeivoorspellingen de laatste jaren afgegaan is op de bloei van de kas tanjebomen. Een bepaald aantal da gen daarna kan dan de bloei van de goudreinet verwacht worden. In vele streken van ons land is dit ook opgegaan. DE BESPUITING. Voor de winterwerkzaamheden in de boomgaarden, als snoei en voor bereidingen voor het omënten, heeft men dikwijls met ongunstig weer te kampen gehad. Uiteindelijk is men toch op tijd klaar gekomen. Vooral de grotere bedrijven hebben bin de ziektebestrijding vrij veel met V, B. C. gewerkt. Eigenlijk meer dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Men wilde echter de zonnige, bijna windstille dagen, welke af en toe voorkwamen, niet onbenut voorbij laten gaan. Na de periode van de V.B.C. waren er voldoende goede spuitdagen, zodat de bestrijding be ter gelukt is dan vorig jaar. De nadruk is wel gevallen op het ge bruik van teerolie D.N.-C-middelen. EEN GOEDE START. >e Zeeuwse fruitteelt mag dus zeker van een goede „start" spre ken. Met de oogst 1951 is intussen de „finish" nog wel niet bereikt, doch dit zal niet veel moeilijkheden meer opleveren. Op het ogenblik ligt er naar schatting nog 500.000 kg. in de Zeeuwse koelhuizen opge slagen, hetgeen niet verontrustend veel is. Vooral nu Frankrijk weer de invoer van 3 millioen kg. appels uit Nederland heeft toegestaan, In Februari kon ook een zelfde kwantum naar dit land uitgevoerd worden. Zeeland kon toen ongeveer 300.000 kg. leveren, hetgeen zeker niet slecht was, vooral omdat het overgrote deel goudreinetten waren, waarvan de Betuwe het leeuwendeel bezit. Wellicht kunnen nu de nathans aan de beurt komen daar de goudreinetten practisch geruimd zijn. De exportprijzen liepen van 55 60 cfc. hetgeen ook bevredigend was. Opmerkelijk bij de afzet in het al gemeen wffLS nog wel, dat de Golden Delicious steeds meer gevraagd wordt Tot vorig jaar bleef de prijs gemid deld altijd beneden de Jonathan, doch in dit oogstjaar is van het be gin af de balans steeds ten gunste van de Golden Delicious doorgesla gen ondanks de gele kleur van dit ras. Nieuw commando voor de „Willem Ruys'\ Kapitein C. C. Goedewaagen te Den Haag, tot dusver gezagvoerder van het m.s. „Sibajak" van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd N.V., is benoemd tot gezagvoerder van de „Willem Ruys". De eerstvolgende thuisreis van dc „Willem Ruys" zal kapitein Goedewaagen meemaken als z.g. „staf-kapitein,T om daarna het commando van dc tegenwoordige ge zagvoerder, kapitein G. H. Visser, over te nemen. Kapitein Goedewaagen werd in 1896 geboren te Gouiaa. HU genoot zijn opleiding aan de Zeevaartschool op Terschelling en trad in 1915 bij de Rotterdamsche Lloyd in dienst. Na het doorlopen der verschillende rangen werd hh in 1944 gezagvoerder, eerst op de „Kedoe", vervolgens op de „Weltevreden", de „Bantam" en do „Zuiderkruis" en tonslotte in Juli 1950 op de „Sibajak." Kapitein G. H. Visser te Wasse naar, wiens eervolle zeemansloop baan dus binnenkort een einde neemt, werd 54 jaar geleden in Den Helder geboren en bezocht de zee vaartschool in Vlissingen, Sinds Juni 1949 voerde hij het commando op de „Willem Ruys." Kapitein Visser gaat echter nog lang niet van een welverdiende rust genieten. Hij werd benoemd tot waarnemend inspecteur van de nau tische dienst van de Koninklijke Rot terdamsche Lloyd, met de bedoeling te zijner tijd de heer H. J. Bouman, de huidige nautisch inspecteur, die dan met pensioen zal gaan, op te volgen. Advertentie Middelburg en zijn Zeeuws? verbindingen (Vervolg van pag. 1) NOORD-BEVELAND. De verbindingen tussen Middelburg en Noord-Beveland zullen pi. waar lijk goed worden als het Drle-ellan- den-plan wordt uitgevoerd. Vandaar dat ter bespoediging daatvan het bo vengenoemde onderzoek wordt ge vraagd. Het „bruggenplan" wordt in strijd geac-ht met net Drie-eilanden plan. Aangedrongen wordt op een beter sluitende dienst WalcherenNoord- Beveland via Kamperland en Veere, liefst iedere dag en anders in ieder geval op Donderdag en Zaterdagmid dag. Hetzelfde geldt voor de verbin ding via Kortgene en Wolfaartsdijk- se veer. Opgemerkt wordt, dat de weg tussen Lewedorp en Wolfaarts- dijkse veer dringend verbetering be hoeft. Wat Schouwen en Duiveland aan gaat wordt aangedrongen op een di recte busverbinding Middelburg Katseveer. die zo mogelijk zowel het veer te Katseveer als te Wolfaarts- dijk zou bedienen. Zou het Drie-ellan- den-plan veiwerkelijkt worden, dan zou een goede veerdienst via Colijns- plaat van betekenis zijn. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. In het rapport worden klachten ge uit over het veer VlissingenBres- kens, waarop niet vaak genoeg geva ren wordt en dat niet voldoende vol gens de dienstregeling vaart. Ook be hoeft het busverkeer Middelburg Oostburg verbetering: er zijn klach ten over, vooral met betrekking tot de marktdag en de Zaterdagmiddag. Ten aanzien van Oost Zeeuwseh Vlaanderen staan een goede weg door de Braakman met goede aansluitin gen naar alle plaatsen op het ver langlijstje, evenals bruggen over bei de sluishoofden te Terneuzen, De rapporterende commissie be stond uit mr. dr. N. Bolkestein. J. F. Denie, J. A. Dumon Tak, W. ten Haaf, C. A. Kammevaad, mr. J, L. Nieuwenhuis, mr, M. A. Terwoert, di s. M. C, Verburg en E. F. A. Sap. KUNSTENAARS MET VET EN REUZEL De vaktentoonstelling te Goes Zeeland telt kunstenaars onder zijjn slagers. Daar geven de vele werk stukken bl\jk van, die thans geëxposeerd worden op de slagersvaktentoon- stelling in do zaal Kroger te Goes. De inzendingen zijn teveel om op te noemen. Men vindt er de prachtigste schotels met de heerlijkste vlees- en worstsoorten, kunstig opgemaakt als een waar „stilleven". Doek dat Is nog niet alles. Men kan er ook echte schilderijen van een winterlandschap en „de stier van Potter" vinden, al les knap „geschilderd" met reuzel en vet. Wat verder te zeggen van een fraaie vaas van vet, een bouquet rozen, vrijwel niet van echte te onder scheiden, een keurig uit vet vervaardigd beeld van een stierengevecht, de mooie kerk van Domburg, en een kunstig „gehaakt" Kleed van reuzel; waaraan een slagersvrouw zelfs haar nachtrust opofferde? Voorts zijn op deze tentoonstelling, welke samenvalt met de grote jaar lijkse paasvee tentoonstelling, ver schillende stands ingericht door leve ranciers voor slagerswerktuigen en -materialen. OFFICIËLE OPENING. Maandagavond heeft de burgemees ter van Goes, mr. W. C. ten Kate, de ze slagersvaktentoonstelling officieel geopend, in tegenwoordigheid van de wethouders, verschillende raadsle den en verdere genodigden. Vooraf bracht de heer J. D. de Jonge uit Goes, namens de Slagersvereniging voor Z. en N.-Beveland, burgemeester ten Kate dank voor diens initiatief om aan de veetentoonstelling ook een slagersvaktentoonstelling te verbin den. i>ank bracht spr. ook aan de vereniging tot bevordering van sla gersvakonderwijs voor de medewer king. Namens S.V.O. sprak de heer v. d. Zwaag nog een woord van waar dering en hulde voor de samenwer king en de hier getoonde vakbe kwaamheid. Hierna ging de burgemeester tot de officiële opening over. Hij dankte ook voor de allerwege ondervonden mede werking en sprak zijn blijdschap er over uit, dat voor deze eerste slagers vaktentoonstelling direct zoveel be langstelling bestond, dat de inschrij vingen tot- Zeeland moesten worden beperkt. De burgemeester hoopte dat deze tentoonstelling zal bydragen tot LEEG Tussen de beide sportvelden naby dc Keersluisbrug te vlissingen loopt een zeer smalle afwateringsgrcppel. Een paar sportleraren, d\e er met schoolklassen komen, maar weinig rumoer maken, vonden er verleden wcelc een hazenlcger, waarin drie jongen lagen. Iedere dag keken zij er daarna even naar. De haasjes groeiden voorspoedig. Maar nu rukte Vrijdag jl. de school jeugd in dichte drommen aan. Er 'moest geoefend worden voor het schoolvoetbal-toemooi. Er kwamen toeschouwers, Die vonden de haasjes óók. En lieten hen niet met rust. Uit goedheid namen zij de dieren mee. Met de bedoeling hen te ver zorgen. Zaterdagavond waren de haasjes dood. Dc hazenmoeder heeft het leger leeg gevonden. Stoffelijk overschot Brits onderofficier naar Engeland vervoerd. Maandagmorgen om kwart voor zes is het stoffelijk overschot van de te Vlissingen overleden Britse onder officier John Burns aan boord van een torpedomotorboot gebracht, welke daarna naar Engeland is vertrokken. De kist werd door 4 Nederlandse ma trozen tot aan de valreep gedragen en daar door Britse matrozen over genomen De commandant maritieme middelen Vlissingen. werd door zijn adjudant, de luitenant ter zee H. F. Romer vertegenwoordigd. JONGEN KLOM LANGS AFVOERPIJP. Het ll-jarig zoontje van de fam. J. aan het Oranjeplein te Souburg, wilde een bal uit de dakgoot van de open bare school halen. Hij klom daortoe langs een afvoerpijp naar boven, die, toen hij boven was. uit de verbinding schoot. De jongen viel van ongeveer 4 meter hoogte op straat- Dr. Bloos en personeel van het Rode Kruis verleen den eerste hulp. Hij werd met oer, hersenschudding en een gekneusde pols opgenomen. BENOEMING De heer A. v. d. Berg, onderwijzer aan dc school met de bijbel te Sou burg, is met ingang van 1 Juli be noemd in gelijke functie aan de Chr. Nat. School te Arnhem, hoofd de heer Sol. een sportieve rivaliteit tussen de Zeeuwse slagers op het gebied van vakkennis, en tevens de consument zal tonen dat de slagers al het moge lijke doen om steeds meer service te geven. Reeds op de eerste avond bleek een grote publieke belangstelling te be staan. Voor de sierstukken kon de Jury een eerste prijs toekennen aan de vol gende inzenders: J. P. van Sabben, Goes, T. Schell, Zierikzee (3x), J. Hugense, Domburg, H. F. Kras, Sas van Gent, mevr. J. v. d. Ehk, Tholen, wed, P. Goedbloed, Goes, F. v. Sab ben, Middelburg, fa. Simmers, Zierik- zee, A. C. Snel, Vlissingen en A. P. Bouwehse, Kortgene. Afscheid op „Vrederust" In een der gebouwen van de stich ting „Vrederust" te Bergen op Zoom werd in een voltallige vergadering van het dagelijks bestuur afscheid ge nomen van dokter J. J. Preuniger, die bijna 25 jaar als geneesheer aan deze stichting werkzaam is geweest en thans wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd gaat ver trekken. De voorzitter, ds. J. de Vries, sprak de scheidende in hartelijke be woordingen toe en bracht hem dank voor het vele werk dat deze voor „Vrederust" heeft gedaan. Spreker wees er op, dat dokter Preuniger al tijd op zijn eigen rustige manier zijn werkzaamheden heeft verricht' en dat de patiënten van hem zijn gaan hou den. Ook het werk van de dokter bui ten de stichting bracht de heer de Vries onder de aandacht, o.a. waar dit de voor- en nazorg in Westelijk Noord- Brabant en het Christelijk onderwijs betreft. Als aandenken werd de schei dende dokter een geschenk aangebo den, terwijl mevrouw Preuniger bloe men in ontvangst mocht nemen. Na mens de collega's sprak dokter Dek ker nog een afscheidswoord, waarna deze eveneens een geschenk aanbood. Met een dankwoord van dokter Preu niger werd de bijeenkomst besloten, Aanvaring op de Schelde Maandagmorgen om ongeveer 11.00 uur is het Noorse m.s. „Tento", meten de 4750 bruto register ton en toebeho rende aan de rederij Aaby te Oslo in de Put van Terneuzen ten gevolge van mist in aanvaring gekomen met de Nederlandse rijnaak „Tamponas" van de rederij Vulkaan te Rotterdam. De „Tento" liep lichte schade op. De „Tamponas" maakt een weinig water. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. BETONNING SLAAK. De zwarte stompe ton no. 2 in het Slaak js verlegd naar 51 gr. 39' 36" en 4 gr. 8' 0". De zwarte stompe ton 3 naar 51 gr. 39' 25" en 4 gr. 8' 26" en zwarte stompe ton no. 4 naar 51 gr. 39' 18" en 4 gr. 8' 42". Dit is voor alle drie een weinig om de Zuid-Zuid-Oo3t. Aan de stompetonskant bedraagt de minste diepte bij gem. LLWS 45 dm. De „Koningin Juliana" weer in de vaart DE „PRINS BERNHARD" IN REVISIE. Met ingang van Maandag 24 Maart heeft de ferry-boot „Koningin Juliana" de dienst overgenomen op het veer Vlissingen—Breskens. De veerboot „Prins Bernhard" welke vorige weck bij een aanvaring in de haven te Bres kens averij opliep en ook verder enig herstel behoefde, zal in het dok van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen een grondige revisie onder gaan. Ook de „Koningin Juliana" werd te Vlissingen gereviseerd en ziet er thans weer uit als nieuw. Schoolartsendienst Walcheren, N. en Z.-Beve!and Jaarverslag 1951 verschenen Verschenen is het jaarverslag van de schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (West) over 1951. Uit dit verslag blijkt, dat de voe dingstoestand van de Vlissingse schoolkinderen zeer goed is. Slechts 35 kinderen hadden een onvoldoende voedingstoestand (1%). In 1946 be droeg ait percentage nog 11. Dank zy de schooltandartsendienst is dé ver zorging en het onderhoud van het febit zeer verbeterd. In totaal wer en 26 Vlissingse kinderen naar va- cantieoorden e.d. uitgezonden. De toestand der Vlissingse schoolgebou wen worden in het verslag goed ge noemd. Er werden 3766 kinderen op t.b.C. onderzocht, waarvan er 2 actief reageerden. Op de Walcherse dorpen haci slechts 0.6 van de kinderen een onvoldoende voedingstoestand. In 1946 10 Het onderhoud en de ge regelde contróle der gebitten van do leerlingen der hogere klassen is op de Walcherse dorpen onvoldoende. Er werden 4076 kinderen op t.b.c. onder zocht. waarbij geen enkel actief ge val bleek te zijn. Voorts maakt de schoolarts, .mej, J. C. P. Tazelaar, nog melding van het B.L.O. onder was. In haar rayon werden 11 kinde ren getest, waarvan een viertal op een B.L.O. school werd geplaatst. Vier bleken dit onderwijs niet nodig te hebben en in drie gevallen weiger den de ouders het kind op een B.L.O. school te plaatsen. De schoolarts I. D. Fransen van de Putte schrijft evenals mej. Tazelaar over de zgn. B.C.G.-vaccmatie, die dient om ae weerstand tegen tuber culose op te voeren. Over ae resulta ten kan men zeer tevreden zijn, even als over de medewerking van consul- tatïebureaux en onderwijzend perso neel. Over de toestand van de gebouwen in zijn rayon spreekt dokter Fransen van de Putte zijn grote tevredenheid uit. Voor de B.L.O. school te Goes werden 8 kinderen getest, waarvan 5 in aanmerking kwamen voor plaat sing. Voor de B.L.O. school te Mid delburg werden er 15 getest en 11 plaatst. De kinderuitzending in li delburg verloopt vlot, doch op de dorpen gaat het moeilijker door ge mis aan locale comité's. Er werden in Middelburg 2668 kinderen onder zocht, waarbij er 1735 geen afwijkin gen vertoonden. De algemene voe- aingstoestand was bij 2314 Middel burgse kinderen goed, bij 333 matig en liet bij 21 iets te wensen over. Een goed gebit werd hier aangetroffen by 1716 kinderen, een matig by 855 en een slecht by 97 kinderen. Poolse zeeman te Terneuzen over boord geworpen? In de haven verdronken In de nacht van Zondag op Maan dag is aan boord van het Zweedse stoomschip „Halmstadt", dat in het tweede havendok te Terneuzen lag, twist ontstaan tussen enkele zeelie den. Bij deze zeelieden bevond zich een Poolse stoker van het Noorse schip Ringhorn, dat eveneens in het tweede havendok lag. Plotseling geraakte deze stoker te water en verdronk. Een wachtsman van de „Ringhorn" waarschuwde de politie, die de gehele Maandag liet dreggen. Des avonds was men er nog niet in geslaagd het lyk op te halen. Intussen wordt een onderzoek in gesteld naar de wijze, waarop deze Poolse stoker plotseling over boord en te water geraakte. Vele hoofden bogen zich onder Figaro's gebiedende hand Kuil aautal dame»- en herenkappers uit Zeeland heeft Maartdag in het Concertgebouw te Vlissingen strp geleverd. Het was evenwel een vrecd- zanro strijd, die zoals do voorzitter van do Zeeuwse Techruselte Kappers Club te Vlissingen, do heer F. ter Foorten, opmerkte ten doel had het vak poll te verhogen. Het was de z.g. „voorronde" voor het hmdelilk kap pereconcours, waarvan de finale op 8 Juni as. te Amsterdam zal plaate- ""n°dé middaguren voerden zestien herenkapper» de schaar, terwijl des avond» vijf en twintig danrcscoUfeure van hun kunnen blpk gaven. Do grote zaal van hot Concertgebouw was herschapen In een uitgebreide, wel riekende kappers-salon, waar het wit van de heldere kapperejassen vele uren domineerde. DE UITSLAGEN Herenkappers: le prijs J. C. Julianus. Middelburg; 2e prijs J. H. Kuper. Vlis singen; 3o prijs J. R. Volk, Oost-Souburg: 4e prijs A. Boer, Vlissingen; 5e prijs W. Naerebout, Oost-Souburg; Ge prijs J. de Jonge, Middelburg. Damesvak; le prijs J. P. Joosse, Mid delburg; 2e prijs Mevr. S. JoosseKolar, Middelburg; 3e prijs Mej. A. M. Remijn, Middelburg; 4e prijs J. Schoenmaker, Vlissingen; 5e prijs Mevr. M. C. de Vijs— v. d. Rilt, Koewacht; 6e prijs Mej. C. C. van Marion, Vlissingen. In de middag-bijeenkomst sprak de heer Ter Poorten er zijn voldoening over uit, dat het concours dit jaar dubbel zoveel medewerkers telde ais vorige malen, en hij wees er op, dat het hier geen Walcherse, doch een Zeeuwse aangelegenheid betreft. Er waren ditmaal tal van deelnemers uit Oost Zeeuwsch-VIaanderen, terwyl er ook van Zuid-Beveland en West-Z. Vlaanderen gekomen waren. De heer J. Huis, secretaris van de Ned. Bond van Technische Kappers Clubs, sprak vervolgens over „De mo derne opvatting van de taak van het kappersbedrijf", nadat hij in het al gemeen de moeilijkheden van de klei ne zelfstandigen had besproken. GESUIZEL Om half vijf klonk het „startschot" voor de deelnemende herenkappers en weldra suizelden zestien scharen gedurende veertig minuten door de haren van hen, die zich als model be schikbaar hadden gesteld. Er Werd vlug en vaardig gewerkt en onder de bekwame handen van deze vakmen sen ontstond een aantal keurig ge kapte herenhoofden. Na dertig minu ten werken klonk vla de microfoon waarschuwend door de zaal „Nog tien minuten, heren" en dat was voor de deelnemers het sein, om aan hun „werkstuk" de laatste, critische hand te leggen. Daarna was de beurt aan de jury, gevormd door de heren J. Horvers, G .van den Broek en R. van Gremsbergen, om tot de beoordeling over te gaan. ONDER FIGARO'S HAND Des avonds om half acht namen vijf en twintig in avondtoilet gesto ken dames plaats achter de kaptafels en bogen gedwee de blonde, roodha rige, bruine en zwarte hoofden onder de gebiedende hand van Figaro. Vijf en veertig minuten mochten de deel nemende dameskapsters en -kappers besteden aan de hen opgedragen taak: het „uitkappen" van een een voudig avondkapsel, eventueel met enkele kleine versieringen. Nadat de toegestane drie kwartier verstreken waren, kwam de jury, die ditmaal bestond uit de heren R. van Gremsbergen, J. Sulsters en J. Huis, de gewrochte werkstukken aan een nauwgezette beschouwing onderwer pen. Én tenslotte kreeg het publiek, dat deze avond in groten getale was opgekomen, de gelegenheid om de kapsels waaronder enkele zeer fraaie van alle kanten te bezien tijdens een défilé van de modellen. „The merry Rowdies" zorgden voor dansmuziek tijdens het bal, dat de avond besloot. Confectiebedrijf te Biervliet gesloten De enige industrie te Biervliet, het confectiebedrijf van de firma Van der Werff Co.. heeft zich genood zaakt gezien te sluiten. Deze maatre gel wordt te Biervliet uitermate be treurd. daar een twintigtal personen in dit bedrijf tewerk was gesteld. GEARRESTEERD WEGENS ZEDENDELICT. Door de politie te Groede is vorige week aangehouden een zekere B. uit Breskens wegens het plegen van een zedendelict met twee jeugdige meis jes uit Groede. Maandagmorgen werd B. gevankelijk overgebracht van Groede naar hét Huis ven Bewaring te Middelburg. Drie halen iwee beialen Practisch onontbeerlijk middel Praotisch onontbeerlijk middel. Deze week zullen alle huisvrouwen van de provincie Zeeland geld in haar brievenbus vinden, inruil- bonnen ter waarde van 41 cent. Dit geldswaardige papier wordt voor korte tijd in omloop gebracht door do fabrikanten van de bekende Cas- tella producten. Met deze waarde bon kan men namelijk een pak Castella Wolwas betalen (prijs 41 cent), indien men bij zijn winke lier twee pakken Castella voor dc Gezlnswas (met het opzienbarende „Actief Wit") bestelt. Castella Wol- was js een merkwaardig en vol komen alkalivrij wasmiddel, dat wol heerlijk zacht en luchtig, en zijde nieuw, mooier en gaver maakt. De doffe aanslag, die gewone was middelen op het goed achterlaten, verdwijnt nu spoorloos. Castella Wolwas is bovendien gemengd met „Kleur Actief", dat de tint van fijne pastelkleuren extra frisheid en gloed geeft. Wollen jumpertjes, fij ne lingerie, babykleertjes, nylons, etc. gaan viermaal zo lang mee. Men mag dan ook verwachten, dat alle vrouwen de gelegenheid zullen aangrijpen, om met Castella Wol was kennis te maken of de kennis making te bestendigen. Het blauwe pak Castella voor de Gezinswas (met „Actief Wit") is reeds onont beerlijk geworden in practisch ieder modern huishouden. Hét ziet er naar uit, dat dit weldra ook het geval zal zijn met „Castella Wol was"! Goese bioscoop gaat weer draaien Naar wij vernemen heeft de Maan dag gehouden bespreking tussen een commissie uit de Goese gemeenteraad en de directie van het Grand Theater, .ertoe geleid, dat de bioscoop, na 3 weken gesloten te zijn geweest, Vrij dag a.s. wordt heropend. In de eerstvolgende raadsvergade ring zal een nieuw percentage voor de te heffen vermakelijkheidsbelasting worden vastgesteld. 81 -jarige bromfietsrijder brak dijbeen Maandagmiddag werd een 8I-jarige solexberijder J. M. ter hoogte van Lammerenbrug te Koudekerke aange reden door een personenauto. M., die de Vlissingse weg wilde oversteken om op het rijwielpad to komen, merk te daarbij de uit de richting Koude kerke komende auto niet op. De oude man brak een dijbeen on werd naar het ziekenhuis Betbesda overgebracht. Zijn toestand is vrij redelijk. Afscheid mr. H. v. d. Schuur als secretaris van Koudeherke Nieuwe secretaris werd beëdigd Op wel zeer hartelijke wijze heeft het "gemeentebestuur cn de burgerij van Koudekerke Maandagmiddag in het Verenigingsgebouw aldaar af scheid genomen van de gemeente secretaris, mr. H. van dor Schuur en op even hartelijke wijze werd de nieu we secretaris, de heer L, A. van Splun der uit Mijdrecht, ontvangen. Het officiële afscheid geschiedde in een buitengewone openbare raadsver gadering onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Dregmans., die de scheidende secretaris toesprak, Spr. memoreerde, dat de heer v. d. Schuur zich als gemeente-secretaris van Kou dekerke deed kennen als een nauw gezet werker, Iemand, die vaardig was met de pen, en steeds uitermate de stof beheerste, die van belang was voor zijn werkkring. Oolc herinnerde spr, nog aan de oorlogstijd, toen de heer v. d. Schuur de zaken waarnam en de burgemeester, die als balling leefde, steeds op de hoogte hield van de stand van zaken. Spr. bracht ook de dank over van het gemeenteperso- neel en van de burgerij. In een van humor tintelende speech beantwoordde de heer v. d. Schuur de toespraak van de burgemeester. Met veel pleizler had de scheidende secre taris altijd te Koudekerke gewerkt. Veel steun had hij steeds ondervon den van het college van B, en W., in het bijzonder van burgemeester Dreg mans. Ook gaf de heer v. d. Schuur nog zijn visie op de toekomst van Koude kerke. Wellicht verdient het aanbeve ling, zo zei hij, dat er in deze ge meente eerlang meer aandacht wordt besteed aan de tuinbouw, waarin voor Koudekerke nog grote mogelijkheden liggen. Vurig hoopte hij, dat Koudeker ke zijn badplaats Dishoek zou mogen behouden. Hierna dankte spr. de be volking van Koudekerke voor de pret tige samenwerking. Als blijk van medeleven bood het femeentebestuur vervolgens mr. v. d. chuur een schilderij en een schemer lamp aan. Het derde punt op da agenda gold de beëdiging van de nieuwe gemeen te-secretaris, de heer L. A. van Splun- der. Na de eedsaflegging richtte bur gemeester Dregmans welkomstwoor den tot de nieuwe secretaris, waarna de heer van Splunder op zijn beurt dankte voor het in hem gestelde ver trouwen. Het officiële gedeeltè was hiermede afgelopen. Tal van sprekers richtten vervolgens het woord tot de héér v. d. Schuur en ook tot de heer van Splunder. De heer C. Lijnzaad, van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, zelde, dat het vertrek van de heer v- d. Schuur niét alleen een ver lies is voor Walcheren, doch voor ge heel Zeeland. Hij bood de scheidende een boek aan. Verder voerden nog het woord de heer P. Flipse namens de voetbalvereniging VCK, de heer Chr. Schipper, hoofd der sehool te Koude kerke, de heer P. J. Terwoert, oud gemeente-secretaris van Koudekerke, mevr. dr. H. D. M. Bakker namens de Stichting Rusthuizen op Walcheren, ds. L. H. W. Theunissen. namens de Stichting Maatschappelijke Hulp en Gezinszorg, burgemeester D. Kodde van Zoutelande, de heer J. J. Huyser, gemeente-secretaris van Arnemuiden, burgemeester mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck van Nieuw- en St. Joos- land, de heer J. D. P. de Smitt direc teur van Bouw- en Woningtoezicht de heer J. Lorier als gewezen oudste raadslid, de heer J. Koedam, gemeen te-secretaris van Mijdrecht de heer J. Kramer namens de personeelsver eniging te Mijdrecht en de heer J. de Kroo, wethouder van Koudekerke. Tenslotte dankte mr. v. d. Schuur allen voor de spontane wijze, waarop dit afscheid was gevierd. Recrutendag te Goes voor Geref. jongelieden In do Gereformeerde Kerk to Goes werd Maandag weer de „recruten dag" gehouden om de a.s, militairen reeds enigszins op het militaire leven voor te bereiden. Jongelui van de Ge reformeerde Kerk, de Chr. Ger. Kerk en de Ger. Gemeente, uit heel Zeeland waren aanwezig, alsmede ds. W. M. le Cointre, Geref. predikant in alge mene dienst, belast met de geestelij ke verzorging der militairen. Sgt. J. Nauta sprak over het mili taire leven in het algemeen. Ds A. Griffioen over het geestelijk leven in de militaire wereld, waarna dokter F, Stam do geneeskundige verzorging e.d. toelichtte. Deze in alle opzichten geslaagde dag stond onder leiding van ds. P. van Til van Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2