PROVIMCIAIE ZEEUWSE COURANT Onafhankelijkheid van herenigd Duitsland moet verzekerd zijn Middelburg en verbindingen zijn Zeeuwse D£ BILT TOESTAND VAN MEJ. GAUTIER IETS MINDER GUNSTIG ARNHEMSE JONGEN UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN GERED Vandaag 195e Jaargang - No. 72 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 Maart 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max 8 regel») van 1—5 regel» f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—50, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Flnlandstraat 2, telef. 16. Teraeuzen Brouwerjjstr. 2; Zlerlkzea N. Bogerdatr C 160. tcL 26. VANDAAG ANTWOCRD AAN MOSKOU „Russische nota veel meer dan propagandamanoeuvre" Vandaag wordt in Moskou het antwoord van de Grote Drie overhandigd op het Russische voorstel waarin verzocht werd tot het uitschrijven van een vier-mogendhedenconferentie over Duitsland. In het antwoord wordt de mogelijkheid van een dergelijke conferentie ter bespreking van het Duitse vraagstuk niet uitgeschakeld, maar de Westelijken zullen geen vredesverdrag aanvaarden, dat het nieuwe Duitsland verbiedt zich bij vreedzame initiatieven van het Westen aan te sluiten, zoals het plan- Schuman voor een steenkool- en staalgemeenschap in Europa. In de nota zijn twee belangrijke voorwaarden gesteld voor het openen van onderhandelingen over het verdrag. Er moeten werkelijke vrije verkiezingen in geheel Duitsland worden ge houden en de internationale status en de onafhankelijkheid van het her enigde Duitsland moeten worden gewaarborgd. Wat de onafhankelijkheid betreft, deze moet verzekerd worden, zowel gedurer le de besprekingen over het vredesverdrag als daarna. De Westelijke mogendheden gaan accoord met het Russische voorstel om Duitsland tot de Verenigde Naties toe te laten, zodra het vredesverdrag zal zijn getekend. Zij verklaren ech ter, dat Duitsland, evenals andere landen, het recht moet hebben, zich met andere staten te verbinden, waar het gaat om doeleinden, die overeen komen met die van de Verenigde Na ties. Als de Sowjet-Unie een gunstig antwoord geeft op bovenstaande pun ten en de kwestie van verkiezingen in geheel Duitsland en de onmiddel lijke onafhankelijkheid van de daar uit voortvloeiende regering voor ge heel Duitsland regelt, zullen de Wes telijke mogendheden tot bespreking van het vredesverdrag bereid zjjn'. CENTRUM VAN MILITAIRE PRODUCTIE? De Franse minister van Buiten landse zaken, Schuman, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Frans vliegtuig neergestort. Zestien passagiers omgekomen. Een Frans passagiersvliegtuig is Maandag te Gao in Frans West-Afri. ka neergestort. Zestien personen zijn om het leven gekomen. Drie inzitten, den overleefden de ramp. Het toestel was op weg van Abid jan aan de Ivoorkust naar Nice. Het was te Gao geland om te tanken en stortte onmiddellijk na het verlaten van de startbaan neer. Wedstrijd voor woning- zoekenden. Het gemeentebestuur van Hardinxveld heeft een wed strijd georganiseerd voor wo ningzoekenden, met de toewij zing van twee nieuwe wonin gen in Boven-Hardinxveld als hoofdprijs. Ieder die bereid is rentespaarbrieven van 25 te kopen voor zichzelf, familie en kennissen, kan hier aan mee doen. Bovendien bestaat de ge legenheid de eigen gemeente aan woningen te helpen. Dat is ook mede het doei van deze wedstrijd. De woningzoekende die de meeste spaarbrieven aan de man brengt, wordt een van de 52 in Boven Hardinx veld te bouwen woningen toe gewezen, tegen de normale huurprijs. Hij moet echter min stens 75 spaarbrieven van 25 kopen. Ook zijn opvolger, die op een na het grootste aantal koopt, krijgt een van die wo ningen toegewezen. Demonstraties in Johannesburg Aftreden van regering-Malan geëist In Johannesburg zyn grote demon, straties gehouden tegen de venver. ping door de regeringMalan van de uitspraak van hcfc oppergerechtshof over de rassenvvetgeving. Op verga deringen zijn resoluties aangenomen, waarin het aftreden van de regering wordt geëist. De vergaderingen staan onder aus piciën van de Verenigde (oppositie)- partij en het „Fakkelcommando", een organisatie van oorlogsveteranen. In Pretoria arriveerden gisteravond politietroepen om in te grijpen bij eventuele botsingen tussen aanhan gers en tegenstanders van dr. Malan. „Vijftig gulden of ik leg je neer", Zaterdagmiddag verscheen in een lclokkenwinkel in Den Haag een jon geman, die een pistool uit zyn zak haalde en de winkelier toevoegde: „Vijftig gulden of ik leg je neer". De winkelier, die zag, dat zijn „klant" slechts een luchtdrukpistool hanteer de, schrok in het minst niet en zei, dat hij zich niet zo moest aanstellen. De jonge man stak daarop het pistool weer in zijn zak rukte zijn polshorloge af en vroeg de winkelier of hij dit wilde kopen. De winkelier antwoordde, dat hij het horloge niet nodig had, waarop de jonge-man in een gereedstaande taxi stai. h vertrok. Russische nota veel meer is dan een eenvoudige propagandamanoeuvre. „Het betekent misschien een wijzi ging in de Russische politiek ten op zichte van Duitsland". De minister zelde te geloven, dat de voornaamste bedoeling van de Russen is, Duitsland te maken tot een centrum van militaire productie voor het Oostelijk blok, waarbij Duitsland grondstoffen uit het Oos ten zou ontvangen en de afgewerkte producten naar de Oosteuropese sta ten uitvoeren. „De dag van Duitslands hereniging kan eerder komen dan sceptici zou den durven hopen", zo heeft de West- duitse minister Kaiser Maandag in West-Berlijn verklaard. Wordt Ridgway opvolger van Eisenhower? De Amerikaanse democratische se nator Tom Conally, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft Maandag ver klaard, dat een Amerikaan Eisenho wer zou moeten opvolgen, wanneer de generaal zou aftreden als opper bevelhebber van de Noordatlantische V erdragsorgani satie. De V.S. zouden deze belangrijke post niet aan een ander land moeten afstaan. In defensiekringen te Washington concentreren de speculaties zich thans voornamelijk op generaal Ridg way, opperbevelhebber der verbonden troepen in Korea, als eventuele opvol ger van generaal Eisenhower. Aardverschuiving bij Bandoeng eist 30 doden. Tengevolge van een grote aardver schuiving, die zich Zondagmorgen te Tjibodas bij Bandoeng voordeed, zijn dertig personen om net leven geko men, 41 gewond en acht vermist. De slachtoffers zijn voor het merendeel vrouwen en kinderen. Volgens het nieuwsbureau Antara raakte een aardmassa van zestien meter hoogte en vijftig meter lengte van een heuvel los tengevolge van de aanhoudende regen en bedolf de mensen, die op een rystveld aan het werk waren. IN LICHTE STAAT VAN BEWUSTELOOSHEID Koninklijk Paar zond telegram van deelneming aan K.L.M. Volgens doktoren te Frankfurt blijft voorzichtigheid geboden wat be treft de toestand van de stewardess, mej. Gautier, die de ramp met de „Ko ningin Juliana" heeft overleefd. Zy is in een lichte staat van bewusteloos heid geraakt. Vermoedelijk heeft zij geen shock, zoals aanvankelijk werd geconstateerd, maar een lichte hersenschudding. De toestand van mevr. HornStelnbrenner was Maandag redelijk goed. Zij klaagt echter over pijn in de borst. De toestand van de derde overlevende, dr. Paul Schaumberg, is nog steeds hachelijk. Maandag is men begonnen met het overbrengen van de stoffelijke over schotten der slachtoffers naar de rouwkapel van de begraafplaats te Frankfurt. Naar verwachting zullen de stoffelijke resten naar Amsterdam worden gebracht. Donderdag wordt te Frankfurt een herdenkingsdienst voor de slachtof fers gehouden. Op negen staven van een kg. na is de 500 kg. goud in staven, die het vliegtuig vervoerde, gevonden. Het goua, dat afkomstig was van Johan nesburg, was bestemd voor Parijs, Zürich en Amsterdam. Mogelijk zullen de vermiste staven nog gevonden worden, omdat het wrak en de plaats van de ramp nog niet nauwkeurig zijn onderzocht. KONINKLIJKE DEELNEMING. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben Maandag een Hotel in Tignes door brand verwoest In het Franse Alpendorpje Tignes, dat binnenkort in net nieuwe stuw meer zal ondergaan, is Maandag avond een hotel aoor brand verwoest. Politie en brandweer hebben de hotel eigenaar geholpen zyn inboedel te bergen. Twaalf mensen door lawines omgekomen In Tyrol zijn 12 mensen door la wines om het leven gekomen. Negen mensen vonden de dood door een la wine in het Glungezer-gebergte. Te Gries in de streek van Sellrain, kwam een lawine van Zwieselbacher Rosskogel op 19 personen neer. Zes tien werden met verwondingen be vrijd. Drie personen werden gedood. Na Canada nu ook Australië en Nieuw-Zeeland. Desinfectiemaatregelen voor emigratie. Na Canada verlangen ook Nieuw- Zeeland en Australië, dat door het emigratieland maatregelen zullen worden getroffen, waardoor het over brengen van mond- en klauwzeer door immigranten voorkomen wordt. De verlangde maatregelen zijn nage noeg dezelfde als voor de emigratie naar Canada, Naar wij vernemen zullen de gege ven voorschriften zeer streng worden gecontroleerd. Door de Australische regering worden als agrarische emi granten ook beschouwd slagers, be werkers en vervoerders van hulden, personen uit het zuivelbedrijf e.d. telegram van deelneming gezonden aan dr. A. Plesman, president-direc teur van de K.L.M. De tekst van het telegram luidt als volgt: „Wy zijn diep geschokt door de ramp, welke uw maatschappij getrof fen heeft. Onze oprechte deelneming gaat uit naar de nabestaanden van de passagiers en leden der beman ning, die hierbij het leven lieten". Een politieagent en leden van de Britse militaire politie In Triëst bewa ken een onderste boven geworpen auto tijdens de proteststaking tegen de ontbinding van een niet toegestane demonstratie op de verjaardag van de beslissing van de drie grote mogendheden om Triëst bij Italië te doen te rugkeren. Het waren de ernstigste incidenten sinds 1947; in twee dagen werden tenminste vyftig demonstranten en vyftien politieagenten gewond en meer dan zestig gearresteerd. Meer Nederlanders naar de V.S. Truman dient 3-jarenplan voor immigratie in President Truman heeft het Congres verzocht in de komende drie jaar 300.000 Europese immigranten extra tot de V. S. toe te laten. Voorgesteld wordt de immigranten met gemiddeld 100.000 man per jaar toe te laten. Het plan zal o.m. betrek king hebben op 7.000 personen, die om godsdienstige of politieke redenen uit Oost-Europa zijn gevlucht. Door dat programma zou het aan tal Nederlanders naar Amerika met 7500 per jaar toenemen. „Groene Plan" ter tafel in Parijs Vertegenwoordigers van 17 landen komen vandaag te Parijs bijeen om over het „Groene Plan", dat tot inte gratie van de landbouw in West-Euro pa moet leiden, te spreken. Minister Mansholt zal de Nederlandse delega tie naar de landbouwbesprekingen te Parijs leiden. Frankrijk zal voorstel len de zuivel, tarwe en de wijn vrij te maken. Handelaar acht zich door publicatie benadeeld Voor de civiele kamer van de recht bank te Amsterdam zyn Maandag de pleidooien gehouden in de zaak, die de Rotterdamse parfumeriehandelaar P. L. H. (eiser) begin 1951 aanhangig heef gemaakt tegen De Volkskrant als gedaagde. De neer H. achtte zich door een publicatie in dit blad van 15 Juli 1950 onrechtmatig bejegend en benadeeld. Hij dagvaardde het blad wegens onrechtmatige daad en eiste een schadevergoeding van 10.000. Volgens de advocaat van eiser mr. J. S. van der Steenhoven, zou in het bewuste berichte dat de koppen droeg „Groot smokkelcomplot in prikkel films ontward", „Op zoek naar com pagnon van Oom Tom", gezegd zijn, dat de zedenpolitie van Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Apeldoorn en Enschedé samen had gewerkt bij na- sporingen ter ontwarring van ge noemd complot. Volgens een verWa- ring van een getuige zou een zekere L. H. als koper van de films zijn op getreden en deze hebben vertoond m Den Haag en Rotterdam. Voorts zou de heer H. zich hebben bewogen op smokkelgebied. Mr. J, R. van der Steenhoven ontkende, dat zijn cliënt betrokken was geweest bij de import van pornografische films. Volgens de advocaat van gedaagde, mr. A. J. M. van Dal, was het bericht rustig gesteld wat de vorm betreft en waarheidsgetrouw. In besloten ge zelschap, waarbij geen minderjarigen aanwezig waren, zijn de films 'ver toond. Daarom, aldus de advocaat, heeft de politie er niets tegen kunnen doen. Ook de Binnenlandse Veilig heids Dienst heeft belangstelling voor H. Wat de zaak Schallenberg is voor Den Haag, de Velser-affaire voor Haarlem is de zaak H. voor Rotter dam, aldus mr. van Dal, die mededeel de, dat twee rechercheurs naar Parijs zijn geweest om H. te horen. Hij heeft toen een bedrag van 2000 betaald om in de doofpot te stoppen. Dit is uitgelekt en de rechercheurs hebben dit bedrag aan H. terug moeten beta len. De zaak is toen geseponeerd, al dus mr. van Dal. WAT IN 30 JAAR NIEMAND GELUKTE: 18-jarige reeds in een kamp te Marseille Eeu 18-jarige Arnhemmer, die van huis was weggelopen en die zich had aangesloten bij het Franse vreemdelingenlegioen, is Zaterdagavond in zijn woonplaats teruggekeerd, nadat zjjn 34-jarige broer er in geslaagd was hem uit de legionnairskazerne te Marseille te bevrijden. De jongen, die kantoorbediende is, was ruim een week geleden met een gedeelte van zyn maandsalaris verdwenen. Hjj is de derde Arnhemmer, die in enkele weken van huis liep en dienst nam in het Legioen. De beide an deren wisten enige tyd geleden te ontsnappen. der en broer in de trein naar Parijs. Daar hoorden zij, dat de jongen al naar een kamp in Marseille was. De broer nam direct de trein naar deze Zuidfranse havenstad en wist hem. Vrijdagmorgen j.L vry te krijgen. Over de wijze waarop hem dit ge lukt is hetgeen in dertig jaar nie mand wist klaar te spelen kon hij niets mededelen, omdat hij zyn ere woord had gegeven, hierover te zwij gen. Wel vertelde hij dat hij geen hal ve dag later had moeten komen, daar zijn broer anders onherroepelijk 5 jaar dienst had moeten doen. Verleden week Woensdag bracht de post een eerste levensteken van de jongen, namelijk een kaart met de groeten uit Parijs en de mededeling, dat hij in het Vreemdelingenlegioen was getreden. Enkele uren later zaten zyn va- Prins Bernhard bezocht Eisenhower te Parijs Nederlandse defensiebijdrage besproken? Prins Bernliard is Maandagmorgen door generaal Eisenhower op het At lantisch hoofdicwartier te Parys ont vangen. Hoewel het bezoek aan Eisenhower „een beleefdheidsbezoek" werd ge noemd, geloven waarnemers, dat Prins Bernhard, die inspecteur-gene- raai van de Landmacht is, de kwestie van de Nederlandse bijdrage aan de defensie met Eisenhower heeft be sproken. Het bezoek duurde ander half uur. ACHT PUNTEN OP EEN VERLANGLIJSTJE Drie-eilanden-plan van grote waarde Op 15 Februari 1951 besloot het college van B. en W. van Middelburg tot instelling van een commissie, die haar gedachten zou laten gaan over de verbindingen van de Zeeuwse hoofdstad met de verschil lende delen der provincie en de vraag, in welk opzicht deze verbetering behoeven. Deze commissie heeft thans rapport uitgebracht en zjj komt tot de volgende acht conclusies: 1. Het verdient aanbeveling de voor- en nadelen van het „Drie-eilanden plan" door een breed samengestelde commissie te laten onderzoeken en de resultaten In een rapport neer te leggen. 2. Het is gewenst, dat busdiensten worden onderhouden tussen Mid delburg en de zak van Zuid-Beveland en Wolfaartsdykse veer en Katse veer, zo mogeljjk dagelijks en anders in ieder geval op Donderdag en op Zaterdagmiddag. 3. De weg van Lewedorp via Wolfaartsdykse veer naar Katse veer be hoeft dringend afdoende verbetering. 4. Het is gewenst, dat de verbinding per bus-veer-bus tussen Noord Beveland en Middelburg via Kamperland en Veere wordt verbeterd. 5. Het Is van belang, dat de veerdienst BreskensVlissingen frequen ter en steeds volgens dienstregeling wordt uitgevoerd. 6. Het verdient aanbeveling betere aansluitingen tussen Oostburg en Middelburg in overweging te nemen. 7. De hoofdweg door de Braakmanpolder zal in Oost- en West Zeeuwsch Maan de ren van goede aansluitingen moeten worden voorzien. 8. Het is gewenst, dat de omsnijding bjj Nieuwland op korte termijn tot stand komt. Het rapport der commissie, dat met deze conclusies eindigt is prij zenswaardig klein van omvang en kenmerkt zich door concrete en ver wezenlijkbare doelstellingen. Het bouwt geen luchtkastelen. Middelburg, zo zegt het, is welis waar de hoofdstad van Zeeland, maar daarnaast bestaan streekcentra, el ders in de provincie. Slechts in de steden kan de middenstand voorzien in de behoeften van het veelsoortig publiek aan ruime keuze en speciali satie in een bepaalde richting. Ver vult een streekmiddelpunt deze func tie onvoldoende, dan zal het kopende publiek naar andere centra van ho gere orde, bijvoorbeeld Rotterdam trekken. Anderzijds moeten de ver voersmogelijkheden naar en van het streekcentrum zo goed mogelijk zijn. Ten slotte moet voorkomen worden, dat in Zeeland met ziin kleine steden en dun gezaaide plattelandsbevol king zich te veel secundaire centra ontwikkelen, terwijl een volledig cen trum van primaire rang moet worden ontbeerd. Het zou voor Zeeland een nadeel zyn, indien een belangrijk deel van de koopkracht der bevolking aan grote steden buiten de provincie (Rotterdam, Bergen op Zoom en an- dere Hollandse, Brabantse of Belgi sche steden) ten goede zou komen. Het rapport schetst vervolgens de positie van Middelburg als centraal gelegen plaats. Het wijst er op, dat Middelburg als koopstad weer even belangrijk is als voor de oorlog en vermoedelijk nog belangrijker zal worden omdat in de binnenstad di verse zaken groter en fraaier zijn opgetrokken dan voorheen. Ongetwij feld betekent de noodgedwongen en zeer ingrijpende modernisering van een deel van het centrum van Middel burg uiteindelijk een blyvend voor- deel, ongeacht de smartelijke reden, die tot aeze vernieuwing dwong. Ge constateerd wordt voorts, dat naast de Donderdagse marktdag de Zater dagmiddag langzamerhand als koop dag van betekenis wordt, doordat ve len voor hun inkopen op die middag zyn aangewezen. DE VERBINDINGEN. Het rapport meent, dat het goede renvervoer door de Spoorwegen en de bodediensten voldoende wordt ver zorgd en constateert met voldoening, dat er ook weer een bodedienst op Zierikzee is. Wat het personenvervoer betreft zyn er echter wensen. De spoorweg verbindingen zijn goed, maar mogen niet slechter worden. Een spoorlijn BreskensBelgië zou tot de moge lijkheden kunnen behoren. De busverbindingen op Walcheren zyn redelijk. Uitbreiding is uit econo mische overwegingen moeilijk. Ver betering behoeven evenwel de bus verbindingen met de zak van Zuid- Beveland. De commissie juicht het toe, dat de A.M.Z. als streekver- voersonderneming is aangewezen en dagelijkse busverbindingen tussen de hoek en Borssele is er in het bizon der aanleiding om een nieuwe dage lykse verbinding in overweging te nemen. De commissie acht afsnijding van de scherpe bocht in Nieuwland wen selijk. (Vervolg op pag. 2) Man slak na echtelijke twist zijn huis in brand. „Als je nog iets wilt redden, moet je vlug zijn". Zondagnacht heeft een Bussumer na een echtelijke twist zijn huis in brand gestoken. Toen de vrouw haar woning had verlaten en naar het huis van haar moeder was gegaan, over goot de man het huisraad met petro leum en stak er de brand in. Daarna begaf hij zich naar het huis van zijn schoonmoeder en zei tot zyn vrouw: „Als je nog iets wilt redden, moet ie vlug zijn". Vervolgens liep hy naar de politie en vertelde, dat hij zijn huis in brand had gestoken. Toen de brandweer bij het huis arriveerde sloegen de vlammen reeds uit het dak. De bovenbewoner kon zich nog tijdig in veiligheid stellen. De benedenverdieping brandde ge heel uit. De man is wegens brand stichting in arrest gesteld. I...viert de beroemde Italiaanse I dirigent Arturo Toscanini te I ^New York zyn 85e verjaardag. J PAMFLETTENVERSPREIDER IN VRIJHEID. De Friese dichter Marten Sikkema (pseudoniem van G. Meerburg) die gearresteerd werd wegens het ver spreiden van als beledigend beschouw de pamfletten in de nacht voor de be handeling van de zaak-Schurer door het Leeuwarder gerechtshof, is Maan dagmiddag op vrije voeten gesteld. EEN EN TWINTIG DODEN OP TANKSCHIP In de haven van Wellington (Nieuw Zeeland)heeft zich bij het lossen van een tankschip een ontploffing voor gedaan, waardoor 21 personen om het leven zijn gekomen en vier personen ernstig werden gewond, aldus meldt de Australische radio-omroep. VERWACHT: DEZELFDE TEMPERATUUR. Geldig tot Dinsdagavond. In de ochtend plaatselijk mist. Overigens zwaar bewolkt met in de Zuidelijke helft van het land nog eni ge regen of motregen. Later op de aag verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1