De Zeeuwse in ernstige garnalenvissers moeilijkheden Zeeuwse Almanak WEK DE GAL IN UW LEVER OP ARNEMUIDEN VERWELKOMDE ZIJN NIEUWE BURGEMEESTER MOET DE PROVINCIALE V.V.V. „ZAKELIJKER" GAAN WORDEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 24 MAART 1952 SOCIALE VERZORGING ONTBREEKT Nu de Franse grens gesloten is brengen garnalen weinig op De garnaal geldt als het symbool van de nietigheid, maar één missive van een hoofdambtenaar aan de Quai d' Orsay was voldoende om dit sim pele sclinaldlcrtje het middelpunt te maken van enorme problemen, die rechtstreeks ingrijpen in het leven van vele Zeeuwen en waarvoor de hoofdambtenaren aan het Buitenhof en do Bezuidenhoutsevveg nog geen oplossing hebben kunnen vinden. Eén missive en zie, de exporteurs vin den de grens potdicht, in de rue Lepic te ParJJs zoekt madame Dupont ver geefs op de visstalletjes naar de heeriyko Zeeuwse garnalen, in de havens van Breskens, Veere en Vllsslngen zyn do zeilen van dc hoogaarzen ge reefd, In Arnemuiden rekent een vissersvrouw en rekent nog eens, hoe zJJ zonder schulden to maken de weck kan uitzingen en ln Breskeus gaat een matroos, dlo op 't water thuis hoort, met een schop op de schouder naar het DU\V-werk. Handelspolitiekwat weten onze vissers van de Ingé- nicuzo theorieën en de fyne kneepjes, die er aan ten grondslag liggen Maar wel beseffen zy steeds beter, dat hun garnalenvisserij In grote nood ver- keert, dat die Franse grens spoedig ontsloten, desnoods opengewrikt moot worden, willen zy niet aan de armoede.pr^s gegeven worden. „Het winterseizoen met de kleine vangsten ia altijd een ongunstige tyd, maar de sluiting van de Franse grens deed voor ona meteen de deur dicht", vertelde ons een Arnemuidse visser. Arnemuiden tolt nog maar 25 vaar tuigen (die van Veere en Vlissingen uit vissen), elk bemand met een schipper en drie matrozen. De netto besomming wordt in zeven delen ge splitst: Iedere matroos krijgt één part en de schipper krijgt er vier, doch drie-zevende is" bestemd voor reparaties en afschrijvingen. De vis sers moeten het van de export heb ben; de binnenlandse vraag "is zo ge ring, dat slechts éénmaal of enkele keren per week wordt uitgevaren, welke reizen allerminst hoge besom mingen oploveren. De gemeente moet dus in de bres springen. Haar financiële steun 26.50 per week voor een man en vrouw en daarboven 2.76 voor het eerste kind, 5.82 voor twee. 8.88 voor drie kinderen is altijd vol doende gebleken om een paar moei lijke weken te overspannen, maar nu het om een veel langere periode gaat, waarvan bovendien het eind nog niet in het zicht is, roept deze ondersteu ning het spook van de armoede op. ,jHet is alt(jd zo, dat de een met weinig geld veel meer kan doen dan de andere", zei een jong gehuwde matroos, „maar onder deze omstan digheden kunnen wij het geen van allen meer rooien". GEEN SOCIALE ZEKERHEID Het kost weinig moeite om in Ar nemuiden te ontdekken, waar de schoen wringt. Tengevolge van de deelvisserij vallen de matrozen onder de regeling voor kleine zelfstandigen, hoewel het zeer de vraag is, of zij als zodanig moeten worden beschouwd. „Wij trachten al drie jaar te berei ken, dat voor de matrozen dé zelfde maatstaven worden aangelegd als vöör andere arbeiders maar tot op heden is dat nog niet gelukt", zei ons de voorzitter der plaatselijke afdeling van de Chr. Bedrijfsgroepencentrale, de heer M. Schroevers. „Thans is het zo, dat zy niet in aanmerking komen oor overbrug- gingssteun, terwijl zij ook geen C.A. O., geen klnderbyslag en geen uitke ring bij ziekte hebben. Sociaal gezien zijn zij dus het kind van de rekening. Wie een groot gezin heeft, moet op den duur van armoede ophouden met vissen en een betrekking op de wal zoeken". Advertentie LIKEURSTOKERIJ- DISTILLEERDERIJ Een der oudste likeurstokerijen in het Westen van het land met ingevoerde merken, zoekt voor Zeeland iemand uit de branche (bij voorkeur slijter) voor het oezoeken van hare clientèle Brieven letter R 65, Bureau P.Z.C., Vüssingen. HOE? Wy zouden niet gaarne de strijd aanbinden met de handelaren in Zeeuwse babbelaars en aanverwante zoetigheden, doch wat ons dezer dagen ter ore kwam, moet ons toch even van het bezwaarde hart. Wij mogen het U trouwens niet verhelen; ge dient op de hoogte gebracht te worden, gij mannen en vrouwen én kinderen van Zeeland. Of hebt ge het zelf al gemerkt? Wellicht aan de rekening van de tandarts? Er wordt te veel gesnoept in Zee land! We gooien het hier teveel op de zoetigheid, we zoeken het teveel in de suiker. Negentig gram suiker wordt gemiddeld door een gezin per dag verwerkt en vij] en dertig tot veertig gram is voldoende. Voor deze cijfers staat een juffrouw van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plat- telande borg en diezelfde juffrouw verzekerde ons, dat Zeeland teveel snoept. Wij zouden dat nooit zelf dur ven beweren, zo besuikerd zijn we niet Maar onze deskundige juffrouw van de Stichting-met-dle-lange-naam ver zekerde het ons met de hand op haar hart en wij vonden geen redenen om haar verklaringen niet voor zoete koek te slikken. Hoewel we het wel even een bitter pilletje vonden. Sinds onze kinderjaren hadden we dat ge luid niet meer gehoord; dat verma nende, zangerig uitgesproken zinnetje: „J\j snoept weer teveel!" Reeds vroeger voelden we ons dan zo akelig kinderachtig. En nu Hoe voelt Zeeland zich nu? Nou?/ Invoering van de sociale verzeke ring stuit af op het feit, dat de schip pers de zware lasten niet kunnen dragen. De matrozen willen desnoods wel genoegen nemen met een achtste deel van de besomming, maar dan nog kost het de schippers teveel. Hlor zou dus een andere weg moeten wor den ingeslagen. De huidige steunregeling dupeert ook de gemeente, omdat het Ryk maar 50% voor zijn rekening neemt. Wanneer gesteund zou wor den volgens de sociale bijstandsrege ling, zou zy de volle 100% kunnen declareren. Op de gemeentebegroting voor 1952 werd een bedrag van 7000 voor ondersteuning geraamd. Dit geld is inmiddels al uitgegeven De vroede vaderen moeten zich dus op andere middelen beraden óm de vissers te kunnen blijven helpen. KINDEREN OXDERHOUDEN HET GEZIN Ja, die steunIn menig Arne- muids gezin heeft het woord „wacht- wekcn'r een zeer gehate klank. Het wil zeggen, dat men een bepaalde periode nog geen ondersteuning ont vangt, hetzij, omdat het afgelopen jaar goed werd verdiend, hetzij, om dat er grote kinderen thuis zijn, die verdienen. In feite komt 't erop neer dat deze het gezin moeten onderhou den, hoewel zoon of dochter wellicht hard moten sparen om te kunnen trouwen. Zo woont in Arnemuiden een ma. troos, die tot de beste vissers van het dorp wordt gerekend en die zeven kinderen thuis heeft. De man ver diende vorig jaar slechts 2900, nog geen 60 in de week dus, maar toch moet h\j elf h twaalf wachhveken doormaken omdat enige kinderen verdienen. Eén der zoons, die even eens vaart, heeft thans vrywel geen verdienste, maar tot overmaat van ramp moest een dochter, die op een fabriek Wjerkte, op doktersadvies ont slag nemen. De andere jongens, van wie één asthmalijder is en dure medi cijnen nodig heeft, moeten nu het ge zin onderhouden. In een ander gezin, waar nog hum mels van 10, 9 en 5 jaar over de vloer zÜn, kregen de verdienende zoon en dochter f.b.e. Beiden ontvingen ziek- tegeld, waarvan dit „wachtwelcen-ge- zln" praetisch moest leven, hoewel de kinderen versterkende middelen no dig hadden. Het meisje, dat wil trou. schepen door de oorlogshandelingen verwoest werden; hoe funest dat arti kel no. 20 van do Wet op de Ma teriële Oorlogsschade was voor de herbouw van de Bresltense vloot; een herbouw, die door de beperkende be palingen omtrent „andere faciliteiten" onmogelijk ge maakt werd en hoe men toen genoe gen moest nemen met oude vaartui gen van de Belgen en de Ufkers. „Er moest gevaren worden IN ZEVEN PARTEN.. Ja. er moest gevaren worden en thans moet er weer gevaren worden. Maar Frankrijk neemt geen garnalen meer af en voor een groot deel van de verouderde schepen is momenteel alleen de garnaal te bereiken. Slechts een zevental schippers kon koers zet ten naar de wateren onder IJmuiden en de overigen van deze .kleine zelf standigen" wachten af. Wachten af, of het door de Zeeuwen opgebouwde export-bedryf voor garnalen weer tot bloei zal kunnen geraken. Him dagen zijn vervuld van zorgen, Cijfers spo ken door hun breinen, cyfers, pryzen en trieste toekomstbeelden. Schipper de Baare somt ons eon paar van de scliipperazorgen op, uit gedrukt in procenten. De opbrengst van een vangst brokkelt weg.de koek gaat in zeven parten. Vier par ten voor de vier leden van de beman ning, drie parten voor schipper en schip en van die drie parten: 3 voor mijnrechten, lVj voor het bc- dryfsschap, 3 voor het suppletie fonds ingesteld voor hen, die de (te verwachten) minimumprijs niet be reikten en tenslotte nog eens 2 voor weer een andere instantie. „En als je es een netje verspeelt, wat nog al eens voor komt. een bedrijfsschade van zo'n vyfhonderd gulden..." De toekomst, nee, het héden, ziet er voor de garnalenvissers zorgwek kend uit. Reserves uit gunstige perio den bestaan niet. Die gingen op aan belastingen en zo gaan de Breskense op uitnodiging van het gemeentébe- vissers en met de vissers heel stuur van Vlissingen een rondrit over Breskens onzekere tyden tegemoet; I Walcheren. D tuit 'b morgens „kiplekker" n't bcd springen. Elke aag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet bet bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen, Een plantaardig zacht middel, onover- <?m. de Sol te doeD etromeu. Eist Carter's LoverpUletJes. Acht torpedomotorboten in Vlissingen aangekomen Commandanten brachten bezoek aan burgemeester Zaterdagmorgen arriveerden acht Blitse torpsdomotorboten in de ha ven van Vlissingen. Helaas is kort na aankomst de onderofficier John Burns plotseling overleden. Om 10 uur brachten de flottielje commandant van de Nederlandse mij nenvegers, luitenant ter zee le klas se Van de Weijer en de commandan ten van de Nederlandse mynenvegers te Vlissingen een bezoek aan de bur gemeester. Om half elf arriveerden op' het stadhuis tezamen met de ka pitein ter zee J. G. Broekhuyscn commandant maritieme middelen Vlissingen, de Britse flottieljecom mandant captain C. Maud D.S.O., D.S.C., R.N., de commandanten van MS. Rinaldo (commander Rylands), Pincher (It. commander Carson), Laertes (It. commander Bournois) en de divisiecommandanten van de snel varende mijnenvegers. It. commander Hough en van de torpedomotorboten It. commander Syms. Later op de morgen bracht de bur gemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, een tegenbezoek aan de Britse mijnenvegers en de torpedomotorbo ten. 's Avonds gaf de commandant ma ritieme middelen een cocktailparty aan boord van Hr. Ms. Jacob van Heemskerck. Zondagmiddag maakten de beman ningen van de Engelse oorioj DE HEER J. V. d. BOS GEÏNSTALLEERD Feestelijke ontvangst en een stroom van hartelijke toespraken. Een overdadig vlaggend, vroiyis versierd, opgetogen Arnemuiden heeft Zaterdagmiddag op buitengewoon hartelijke wyze zUn nieuwe burgervader, de hoer J. van den Bos, Ingehaald. Terwijl de bronzen stem van de toren klok de wijde omtrok kond deed van deze feestelijke gebeurtenis en van de vreugde der bevolking, maakten de heer en mevrouw Van den Bos, geze ten in een calèche en voorafgegaan door muzikanten en door stoere ruiters op kloeke Zeeuwse paarden, een zegetocht door het dorp, welke eindigde met een zanghulde door de schoolkinderen en een ovatie van de samen gestroomde inwoners op het eivolle Marktplein. Om 1 uur werd de nieuwe burge meester bij de Arnebrug, aan de grens van de gemeente, ontvangen en toegesproken door de voorzitter van de feestcommissie, de héér J. J. C. de Graaff. Twee meisjes in de fraaie Arnemuidse Zondagsdracht boden bloemen en echte Zeeuwse babbelaars aan. Hierna volgde een soortgelijke ontvangst in de buurt schap Kleverskerlte. In het dorp Ar nemuiden werd de stoet verwelkomd door liet muziekcorps „Arne's Genoe gen". De voorzitter, de heer J. J. Huijssen, sprak de burgemeester op de Markt toe en bood hem het ere voorzitterschap aan. Na de spontane ontvangst door de bevolking begon de meer officiële in stallatieplechtigheid ln een bijzondere raadszitting, welke bijgewoond werd door een groot aantal genodigden, on der wie vele Walcherse burgemees ters en gemeente-ambtenaren van Sprang-Capelle, de gemeente, waar de heer Van den Bos het ambt van secretaris bekleedde. Nadat de gemeente-secretai'is, de heer J. J. Huijssen, het benoemings besluit had voorgelezen, installeerde de wnd. burgemeester, de heer J. Pol derdijk, .de nieuwe eerste burger in zijn ambt. Hij sprak daarbij de wens uit, dat de heer en mevrouw Van den Bos zich spoedig één zullen gevoelen met hun nieuwe gemeente en dat de burgemeester de belangen van Arne muiden tot de zijne zal willen maken. De heer Polderdyk wenste hem VOORJAARSVERGADERING TE VÜSSINGEN Grieven zullen met de besturen van Middelburg en Vlissingen „uitgepraat'' worden. Er bestaan spanningen in de Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Spanningen, die haar oorzaak vinden in ontevre- deniieid over de wyze waarop de propaganda voor het tourisme naar Zee- -_fland wordt geleid door directeur en dagelijks bestuur, over een te grote wen en haar 20 verdienste goed kali j ambtelijkheid, overJa, over welke cencréte feiten? Dat werd nu gebruiken, is thans weer aan de slag, juist niet duideiyk tydens de voorjaarsvergadering in hotel „Noordzee-bou« maar nu heeft een ander dochtertje levard" te Vlissingen, waarin deze 'Zaken aan de orde kwamen naar aan- t.b.cVoor dit gezin is inmiddels leiding van énkele brieven van de V.V.V.'s van Middelburg en Vlissingen. een voorlopige regeling getroffen. jr;r Werd over al deze dingen zeer geruime tyd gediscussieerd, eigeniyk zon der dat men er heel veel wyzer van werd, tot ten slotte op voorstel van de heer A. Korteweg (Vlissingen), die daarbij krachtig werd bygevallen door de heren P. van Reeveren (Zleriltzeè), P. Brand (Domburg) en vooral door jlir. R. J. H. Q. Roëll (Haamstede), werd besloten de lcenneiyk toch aanwe zige punten van geschil eens openhartig te bespreken in een vergadering van het dageiyks bestuur met de besturen van Middelburg en Vlissingen. voorlopige regeling getroffen. De gemeente doet wat zy lean, maar gezien de beperkte middelen is zij gehouden aan de ondersteunings bepalingen, Ook aan het voorschrift it, wanneer inwonende gezinsleden verdienen, 10 van deze verdienste vry is en 50% van het resterende deel van de steunsom wordt afgetrok ken. De schippers hebben het zo moge lijk nog moeilijker dan de matrozen, omdat zy ook nog de zorg hebben voor hun schip. Langzamerhand ge raken zij in de toestand, dat zij ge dwongen 2ijn het voor het onderhoud te reserveren deel van de besomming aan het huishouden te besteden. Maar als zij hun net verspelen, kost dat 500. De vissers vergaderen en vergade ren, er is al een deputatie van „Draagt Elkanders Lasten" naar Den Haag geweest, maar men is nog niets verder gekomen. „Wanneer er niet spoedig verandering komt, gaat ons bedrijf ten onder", hoort men in Arnemuiden zeggen. Zullen deze sombere voorspellingen waarheid worden of zal de regering nog t.ydig ingrypen? De Zeeuwse garnalenvis sers wachten in spanning af. IN BRESKENS. Dat een visser op het water thnis hoort, ach dat is zo vanzelfsprekend, dat het byna belachelijk scnynt om het nog eens met nadruk te verkla ren. Toch doet schipper de Baare uit Breskens het; hij zegt het langzaam en met nadruk: ..Een visser hoort op het water thuis En terw'jl hij dit zegt, ligt er een zorgelijke trek om zijn mond. ZUn gedachten gaan uit naar de Breskense vissersknechts ongeveer tien in getal die sedert hét begin van de garnalen-misère hun toevlucht zoch ten bij de Dienst Uitvoering Werket en die na al weer sedert weken de schop hanteren, inplaats van het vis net. Enkele anderen doen dienst als knecht op de aanlegsteigers van de Provinciale Boot en weer anderen In totaal ongeveer 80 deelvlssers doen evenals te Arnemuiden ner gens dienst..... Ruim dertig schepen telt de Bres kense vissersvloot, dertig niet zo byster beste vissersvaartuigen. .Af dankertjes van de Belgen en de Ur- kers meneer" vertelt ons de bejaar de secretaris van de schippersvereni ging „Schuttevaer", de heer S. M. de vuyst. En weer doet hij heel de tries te historie van deze vreedzame vloot voor ons herleven. Hoe de vroegere De voorzitter, mr. J. Moqlenburgh uit Middelburg, herdacht in zijn ope ningswoord de overleden oud-erevoor zitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, 'en deed daarna mededelingen van de ontvangst van twee brieven, beide ondertekend door de secretaris sen van öe V.V.V.'s van Middelburg en Wissingen. In de eerste brief sverö een mededeling gedaan over de vor ming van de MiddelburgsVlissing- se werkcommissie tot coördinering van de propaganda-activiteit voor Walcheren, waarbij ook de hotellerie is ingeschakeld. In de tweede briëf faven de beide besturen uiting aan un ontevredenheid over het tè amb telijk optreden van de Provinciale V. V.V., over een tekort aan actie bij de vervoersondernemingen in binnen- en buitenland en over een tè weinig commerciële instelling van de propa ganda in het algemeen. Over deze beide brieven ontspon zich een zeer -uitgebreide discussie, waarin dé heer A. Mets (Vlissingen) de V.V.V. Middelburg was ter ver gadering niet vertegenwoordigd op verzoek van de voorzitter toelicht te, dat het er niet om gaat het werk der Provinciale V.V.V. te doorkruisen, maar wel om voor Walcheren, door inschakeling van de hotellerie te be reiken, dat meer op direct commer ciële resultaten wordt gewerkt, o.a. door de papieren propaganda in veel sterkere mate te doen volgen door per soonlijke bezoeken aan grote reisbu- reaux, vervoersmaatschappijen, enz. Het werkcomité zal de juiste weg na tuurlijk nog moeten zoeken, doch de heer Mets Kon reeds mededelen, dat de hotellerie in elk geval bereid is ge vonden een behooriyke bijdrage be schikbaar te stellen. De voorzitter wees er op. dat dé Provinciale V.V.V. natuurlijk moet roeien met de riemen, waarover ze kan beschikken. Haar commerciële instelling kan binken uit het feit, dat zy er in slaagt naar propaganda te bekostigen uit bijdragen van iet be drijfsleven. Dat zy in sommig opzicht een ambtelijke taak heeft, vloeit, al dus de voorzitter, voort uit het feit, dat z« mede heeft te zorgen voor de bundelingen van de activiteiten der verschillende V.V.V.'s in de provincie, die bovendien binnen het kader van de richtlijnen van de A.N.V.V. gehou den moeten worden. Toen de heer Korteweg als voor beeld een bezoek noemde, dat drie mensen van Walcheren juist deze week hadden gebracht aan een groot Amerikaans reisbureau om te berei ken, dat Walcheren als relief-cen trum voor de Amerikaanse militairen wordt ingeschakeld, wees de heer E. Smit. directeur van de Prov. V.V.V., er op, dat dit bezoek mogelijk was feworden doordat de „Provinciale" et voorbereidende werk had gedaan. De heer Verver (Goes) bracht nog een adres van de Horeca aan Ged. Staten ter sprake, waarin bezwaren tegen het streekplan Walcheren wer den aangevoerd, en gaf uiting aan zyn spijt, dat dit adres niet tijdig was on dersteund door de Provinciale V.V.V., waarop de directeur mededeelde, dat deze zelfstandig een brief heeft ge richt aan alle leden van de Provinciale Staten aan de vooravond van de be handeling van het Streekplan. Voor het inzenden van een eigen bezwaar schrift was men helaas niet meer op tijd geweest. DE AGENDA. Na deze zeer uitgebreide discus sies, werdden de overige agenda-pun ten alle zeer vlot afgedaan. De jaar verslagen van de secretaris, de heer G. Houtekamer, de penningmeester, de heer A. van Maale, en de direc teur, de heer E. Smit, werden goed gekeurd. Uit deze verslagen stippen wij aan, dat het jaar 1951 een batig slot vertoonde van 1313,17 (ont vangsten 10.389,28, uitgaven 9076,11) en dat de provincie Zee land in 1951 door meer toeristen werd bezocht dan het jaar daarvoor, doch dat deze gasten in het algemeen min der geld hebben uitgegeven. 1.918.000 buitenlanders passeerden in beide richtingen de grens tussen Zeeland en België. De havens van Vlissingen, Terneuzen, Zierikzee en Veere werden door 2048 jachten be zocht, waarvan 972 buitenlandse. De ze cijfers waren voor Vlissingen resp. 155 en 90, Terneuzen 450 en 371, Zie rikzee 631 en 258 en Veere 812 en 253. Door gebrek aan medewerking COMMISSARIS DER KONINGIN WORDT ERE-VOORZITTER. Op voorstel van de voorzitter werd vervolgens besloten aan de Commis saris dor Koningin, jhr. mr. A. F. O. de Casembroot, het erevoorzitter, schap der vereniging aan to bieden. De aftredende bestuursleden, de he ren P. van Beeveren (Zierikzee), J. H. Borgmeyer (Renesse), P. J. Pries ter (Breskens) en G. J. van Oorschot (Sluis) werden herkozen, terwijl in de bestaande vacature voor Vrouwen polder werd gekozen de heer S. Lu- aikhuizen. In de vadature-Hontenisse werd nog niet voorzien omdat de daar gevestigde V.V.V. niets van zich laat horen en ook haar verplichtingen ten opzichte van de provinciale vereni ging tot dusver niet nakwam. Ten slotte werd door de directeur nog mededeling gedaan van de plan nen voor het komend seizoen, zoals de uitgaven van verschillende vouwbla den, het verspreiden van een propa- gandaboek voor Walcheren en de ac tiviteit voor de heroprichting van de Jachthaven te Vlissingen. kracht en wysheid toe en dankte wethouders, raadsleden, secretaris en secretarie-personeel voor de steun ge durende de zeven maanden, dat hij het burgemeestersambt waarnam. Tenslotte hing hij de heer Van den Bos de ambtsketen om en overhan digde hem de voorzittershamer. Burgemeester Van den Bos dankte H.M. de Koningin voor zijn benoe ming en herdacht zijn voorgangei-, wijlen de heer J. Langebeeke, wiens ijver en plichtsbetrachting hij als een voorbeeld wilde beschouwen. Hij verklaarde met de volle inzet van zijn persoon het euvel van de woningnood te willen bestryden en uitte de wens, dat voor de vissers weldra betere tij den mogen aanbreken. Kleverskerke zal zijn bijzondere aandacht hebben. De burgemeester achtte bevordering van industrievestiging noodzakelijk en verzekerde de burgerij, dat haar zorgen en vreugden voortaan ook de Zijne zullen zijn. Tenslotte dankte hij allen voor de hartelijke ontvangst en uitte de bede, dat God hem kracht, wysheid en rechtvaardigheid moge schenken. Voordat de bijzondere raadszitting werd gesloten, werden nog welkomst woorden gesproken door wethouder J. Sïereveld, door het oudste raads lid, de heer B. J. la Soe, door de schei dende secretaris, de heer Huijssen en door diens opvol"""*, de heer F. N. Geluk. TIENTALLEN SPREKERS Vervolgens konden de genodigden toespraken houden en zeer velen maakten van deze gelegenheid ge bruik om de nieuwe burgemeester en zyn echtgenote in hartelijke bewoor dingen te begroeten. Van deze spre kers noemen wy de heer J. L. Dreg- mans, voorzitter van de Vereniging van burgemeesters en secretarissen op Walcheren, de heer J. D. P. de Smit, directeur Bouw- en Woningtoe zicht op Walcheren, maj. W. H. van Ballegooyen de Jong, districtscom mandant Rijkspolitie, de heer A. A. Leenhouts, inspecteur L. O,, de bur gemeesters mr. F. S. K. J. Graaf van Randwyclc van Nw. en St. Joosland, Jhr. I. F. den Beer Poortugael van Veere, A. Smit van Spi L. J. de Jonge van St. Philips] B. Funk van Helnkenszand, de oud burgemeester van Bruinlsse, de heer W. D. v. d. Berg, de predikanten F. Don, consulent van de Ned. Herv. Kerk, P. M. van Veldhuijzen, Ger. voorganger, C. D. Otte namens de Herv. gemeente Kleverskerke en L. Rijkse consulent der Geref. Gemeen te. Voorts spraken nog vijftien ver tegenwoordigers van plaatseiyke ver enigingen e.d. Er werden tientallen prachtige bloemstukken aangeboden, zodat burgemeester Van den Bos over een ware bloementuin heen zyn dank woord tot de sprekers richtte. SPROETEN-*-«« komen vroeg in 't voorjaar Koop tijdig SPRUTOL KUNST Bach's Mattheus-Passion Rotterdams Phllharmonlsch koor en -orkest o.l.v. Eduard Flipse, Basiliek Hulst. Over de dood van Christus heeft de dichter Muus Jacobse eens geschreven, dat hij nooit kon vergeten „de stille echo van zijn laatste woord". Was het niet die zelfde zachte naklank, die Bach dwong tot het scheppen van zijn Mattheus-Pasion, deze grootse kathe draal van klank met haar duistere in gang? Men treedt er binnen in het half-donker van de eerste klaagzang en aarzelend blijft men staan, over weldigd door de achtstemmige anti foon. Doch dan valt plotseling een zonnestraal door de gebrandschilderde ramen en zet het gehele gebouw in een warme gloed: jongens heffen het Agnus Dei aan, „O Lamm Gottes Un- schuldigZo hebben Zondagmid dag honderden in de Hulster basiliek weer de Mattheus-Passion ervaren, een uitvoering, die met de woorden van Muus Jacob»e genoemd mocht worden „de stille echo van zijn laatste woord". En met d&ze dichterlijke ka rakteristiek is tevens de aard van de vertolking, zoals die Zondagmiddag werd gegeven door het Rotterdams Philharmonisch Koor en -Orkest on der leiding van Eduard Flipse, vol doende aangegeven. Want men hoorde in Hulst niet in' de eerste plaats Flipse met de zijnen, doch de Mattheus-Pas sion met haar rijke inhoud. En daar om ging het immers! Er kan van deze uitvoering worden getuigd, dat zij indrukwekkend was en dat zij een schone harmonie vormde met de so bere pracht van de gothiek, waarvan men zegt, dat er een biddend gebaar in terug is te vinden De zang van het koor was technisch zeer verzorgd en met name in de zg. turbae-delen uiterst expressief. Strak werden de koralen uitgevoerd, zonder dat er sprake was van een „metrono misch keurslijf", terwijl de levendige harmoniek van Bach in geen enkel op zicht werd verwaarloosd. Flipse ging zelfs zover, dat hij in enkele koralen van de zyde van de hotel- en pension- I de tekst elke invloed op de dynamiek houders, zyn geen cijfers over het ontzegde! aantal logeergasten in het seizoen I Opmerkelijk was voorts de zang beschikbaar. van Laurens Bogtman. Moeilijk zal, het zijn om in Nederland een tweede bas aan te wijzen, die zo doorleefd de Christus-partij zingt als hij. Bogtman beschikt over een nobel geluid, dat soms een enkele maal trilde door een milde bewogenheid. En wat bij elk ander een hachelijke onderneming zou zijn, bleek bij hem een grote kracht: hij zong zonder partituur. Dan was er verder Heinz Marten, de tenor, die de Evangelist vertolkte. Al naar het werk vorderde, werd zijn zeggingskracht groter, waarbij hij- een enkele maal bijna de grenzen van het triviale overschreed. Maar dan beheerste Marten 2ich op tijd en be hoedde zich voor goedkoop succes. Met Bogtman bepaalde deze tenor de sfeer van deze stijlvolle uitvoering in sterke mate. Ook de andere solisten voldeden en daarbij moeten vooral de sopraan Corry Bijster en de alt Annie Hermes worden genoemd. John van Kesteren zong de aria's en de bas Leo Ketelaars de kleine partijen. Bij de instrumentalisten vielen op Lilly van Spengen, clavecymbel en de violist Salvatore Tomasso. En tenslotte was er Eduard Flipse, die het geheel op rustige en voorna me wijze leidde en die niettemin een bezielend dirigent bleek, zowel voor koor als voor het uitstekend spelende orkest. Zijn intenties werden correct uitgevoerd en zijn directie getuigde van een meesterlijke beheersing èn van het werk èn van het ambacht. Toch waren er by deze uitvoering enkele bezwaren en zij golden voor namelijk de coupures. Enige prachtige aria's werden niet gezongen, terwijl de^ bijbehorende arioso's daarentegen wel werden uitgevoerd. Het schijnt ons, dat arioso en aria tè nauw ver bonden zijn om öf de een óf de ander weg te laten, want daardoor wordt de continuïteit van 't lyrische element in de Mattheus-Passion verbroken. Was men misschien te zeer gebonden aan het tijdschema van de radio, zodat de ze de oorzaak van de coupures werd? Jammer! De organisatie was door de Stich ting „Mattheus Passion Hulst" als ge bruikelijk keurig verzorgd, al zou het bestuur wellicht een volgend maal in overweging kunnen nemen om onmid- dellijk na de aanvang van de uitvoe ring de deuren te doen sluiten, want ditmaal waren de laat-komers wel bij zonder hinderlijk. de K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2