Laatste lentedag in een stervend Frans dorp C n: Herv. Commissie van Bijstand wordt gereorganiseerd ZATERDAG 22 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HET WASSENDE WATER Treurige stemming in Tignes, waar de mobiele politie heerst (Van onze Parflse correspondent) Ik heb een van de laatste dagen meegemaakt van Tignes, het ten dode opgeschreven dorp, dat in de bergen van Savele ligt. Boven uit de gewei, dige stuwdam, die het dal afsluit, spuiten twee machtige stromen water, die het zo vreedzaam uitziende dal in een honderdvyftig meter diep meer zullen veranderen. Dan zal er van Tignes niet veel meer over zjjn dan wat ruïnes, die heel diep liggen onder ijskoud water. Die eerste lentedag in dat veroordeelde dorp was wel bijzonder triest. De paar honderd mensen, die er nog wonen, hebben nu wel ingezien dat hun strijd tegen het water hopeloos is. De stemming is minder opstandig, maar daardoor des te treuriger geworden. Het water stijgt een meter per dag en het zal niet lang meer duren of de eerste golven zullen tegen de laagst gelegen huizen klotsen. Het feit, dat het dorp door de gehelmde en in het zwart geklede republikeinse gardisten bezet ls, maakt het geheel nog extra luguber. Dat het vandaag lente ls geworden, interesseert nie mand. Toch is de sneeuw hard aan het smelten en ln de bomen, die langs de berghellingen staan, zingen de vogeltjes de vrolijkste voorjaarsmelo dietjes. Maar wie luistert er naar die vogeltjes? Alleen misschien de vele journalisten, die uit alle delen van de wereld naar dit Franse bergstadje zUn gekomen. De mensen van Tignes zelf komen bij elkaar om het laatste nieuws te bespreken. Ze zijn heel erg bitter ge stemd Niet alleen omdat him huis, waar ,iun vader en hun grootvader en diens vader al hebben gewoond en gewerkt, zal moeten verdwijnen, maar ook omdat men die gehate C.R. S. (een soort mobiele politie, die vooral gebruikt wordt om opstootjes de kop in te drukken) gestuurd heeft. Omdat die C.R.S. hen belette naar hun kerkhofje te gaan, waar men nu in haast bezig is de doden op te gra ven. Want ook de laatste rustplaats van de overledenen blijkt geen echte laatste rustplaats te zijn. De stoffe lijke overschotten zullen worden overgetp-acht naar een nieuwe be graafplaats. Maar door het een of andere misverstand heeft de C.R.S. femeend de bewoners te moeten ver leden afscheid te gaan nemen van dat begraafplaatsje, dat nog half on der de sneeuw ligt. Om de politiemannen te vermur wen had men de oudste inwoner met zijn achterkleinkinderen naar de be graafplaats gestuurd. Maar ondanks hun nederig verzeok werd hun de kerkhofgang wel heel erg onverbid delijk geweigerd. „Er bestaat geen beschaving meer", hoorde ik de oude, gebogen man mompelen. Hf t Toch is 't zo I 227. In mijn jeugdjaren werd ik bijzon- der gefascineerd door een heldere bron, die een gids mij in een der Lim burgse grotten toonde en waarvan hij met geheimzinnige stem verhaalde dat zij zich precies ééns in de 24 uur door ondoorgrondelijke oorzaken ledigde en óók weer vulde. Je kon, om zo te zeggen, je horloge naar de stand van het bronwater gelijk zetten, en vooral deze accuratesse van de natuur boeide me in het bijzonder. Zoals gezegd, wist de gids geen ver klaring voor dit wonder en zodoende zeulde ik een groot deel van mijn le ven dit vreselijk mysterie met mij. Het verschijnsel is echter minder zeldzaam en onverklaarbaar dan de gids wilde doen geloven. De bron bij Giggleswiclc in het Engelse graafschap Yorkshire is het best op dit vreemd soortige gedrag onderzocht kunnen worden, omdat de aan- en afvoerende wateren het dichtst bij het bodemop- pervlak lagen. Om het principe van het nol- en leeglopen van zoetwaterbronnen te be grijpen, moeten we goed voor ogen houden, dat zich onder de grond vele waterreservoires bevinden, die door allerlei af- en aanvoerwegen met elkaar in verbinding kunnen staan. U kent natuurlijk de werking van de hevel, het glazen buisje, waarmee we een aquarium kunnen laten leeglopen. Welnu, met deze we tenschap gewapend kunnen we de eb- en vloedwerking der bronneti begrij pen. We denken ons de hevel niet over de rand van het aquarium hangend, maar gestoken dwars door het glas van het aquarium heen, en laten haar afhangen in een emmer die een beetje lek is. Nu vullen we het aquarium met een fikse hoeveelheid water en wach ten af wat er gebeurt. Voor de goede orde moeten we er nog bij vertellen, dat de emmer de bron voorstelt waar in zich het regelmatige vol- en leeg lopen aan de toeristen openbaart. De rest bevindt zich onzichtbaar onder de grond. Wat gebeurt er, nadat het aquarium is gevuld? Zodra het water het hoog- ste punt van de hevel heeft bereikt, stroomt het door de hevel in de em mer. Wanneer nu het water in het aquarium is gedaald tot het punt, waar de hevel in het glas is bevestigd, houdt de toevoer naar de emmer op. De em mer is lek en loopt na verloop van tijd leeg. Het aquarium vult zich (door vo*'1 "iide v.m*erln(rnip.sweer geleide lijk, tot het hoogste punt van de hevel is bereikt en opnieuw kan de emmer zich vullen. Zo kan het, wanneer de omstandigheden zich niet wijzigen, eeuwen lang doorgaan af- en aanvoer van het water en de grootte van de reservoirs bepalen de tijden waarin de bron zich vult of leegloopt Juist deze laatste twee werkwoorden nopen ons U te verhalen van de dy nastie van leeglopers in Koerna, waar van de leden in één onafgebroken reeks van duizenden jaren hun zakken wisten te vullen door grafplunderin gen. H. Pétillon. DE KERKKLOK VERDWIJNT. Ook de toegang tot de oude kerk is taboe geworden. Gewapende en ge helmde militairen staan er omheen en vooral de vrouwen zien met tranen in de ogen, hoe de kerkklok, die al meer dan honderdvjjftig jaar de uren voor de dorpelingen heeft geteld, wordt weggehaald. Trouwens de kerk D0OR JAN BRÜSSE is geen kerk meer. De arbeiders, die tot taak heben alles wat nog waarde heeft, los te slopen en op grote vrachtwagens te laden, .lebben er hun hoofdkwartier van gemaakt. Het dagelijkse leven in het dorp wordt steeds moeilijker. Het laatste winkeltje, dat nog open is, heeft bij na niets meer. En nieuwe voorraden worden er natuurlijk niet meer inge slagen. Daarvoor wast het water te snel. Morgen zal ook dit laatste krui denierswinkeltje zijn luiken voorgoed sluiten. Een nieuw Tignes rond het stuwmeer. Nog 250 halsstarrigen. In het gedoemde Franse dorpje Tig nes verblijven nog 250 Inwoners en er zijn geen tekenen die er op wijzen, dat zjj zich op ontruiming voorbe reiden. Donderdag heeft de pas gekozen gemeenteraad van Tignes een nieu we burgemeester gekozen. Bij de verkiezing kreeg de nieuwe burge meester, Barrault, acht stemmen, de leider van de groep inwoners van Tignes die weigeren het dorp te ver laten, kreeg een stem. In een toespraak deelde Barrault de raadsleden mede, dat hij zal trach ten zoveel mogelijk Inwoners van Tignes rond het stuwmeer, dat nu langzaam gevormd wordt, te vesti gen. Wanneer de boeren by elkaar ko. men, hoort men nog wel met grim mige gezichten verklaren, dat z£j niet zullen vertrekken. Maar iedereen weet, dat er niets meer aan te doen ls. En zelfs de meest halsstarrige boeren zijn, vaak ln het geheim, be zig al hun hebben en houden in kisten te pakken, zodat zjj op het allerlaat, ste moment, zo mogelijk als het wa ter in hun huizen begint door te dringen, nog net kunnen vertrekken. De strjjd is ook te ongeljjk. En dat water, dat zo langzaam maar zeker stygt, heeft Iedereen ervan overtuigd, dat heldenmoed In dit geval een „Don Quichotte"-moed zal worden. Een dag of wat geleden hoorde men nog zeggen: „Ik klim met het stjjgen van het water in de toren en als net boven de spit uitkomt laat ik me ver drinken". De toren ls dertig meter hoog en zo'n verblijfplaats van een maand in die langzaam in het water verdwijnende toren lokt niemand meer aan. Ofschoon wanhoopsdaden op het laatste moment niet zjjn uit gesloten. Vóór wij dit schreven, in het laat ste kroegje, dat nog open is en waar opvallend veel gedronken wordt, heb ben wjj nog ten afscheid een kleine wandeling door het stervende dorp gemaakt. Het begon te schemeren en er was niemand meer op straat. Al leen de C.R.S., die door zjjn zwarte uniformen in de duisternis werd op genomen. Voor alle huizen waren ae luiken gesloten. Door de reten kwam wat zwak, geel licht. Er klonk geen enkel menselijk geluid. Alleen het grimmige gedonder van het vijande lijk vallende water en het onwezen lijke getsjilp van de vogeltjes, die de eerste lentedag toch wilden begroe ten. Ook al had je niets met dat Tignes te maken, dan was het alle maal toch zo intens treurig, dat je aan wat anders moest denken om geen brok in je keel te krijgen. Nieuwe Herv. kerk ie Bruinisse Het oude gebouw van de Ned. Hcrv. Kerk te Bruinisse werd tijdens de Jongste oorlog verwoest. De ver woestlng was zo intens, dat van res tauratie geen sprake kon zijn. Ver moedelijk dateerde het gebouw uil het eind van de vijftiende eeuw. Het heeft enige jaren geduurd al vorens men na de oorlog kon aanvan gen met de bouw van een nieuwe kerk. In April 1951 werd de eerste steen voor dat bouwwerk gelegd en over enkele dagen hoopt men de nieu we kerk ln gebruik te nemen. Zowel het uiterlijk als het interieur van de nieuwe kerk zijn aangepast bij de huidige opvattingen van kerk bouw. „Oorlog" aan sluik handelaars in Amerikaanse sigaretten. Minister SchSffer, de Westduitse minister van financiën heeft de oor log verklaard aan de sluikhandelaars in Amerikaanse sigaretten, die hem jaarljjks een kwart millioen belas tingduiten ontnemen. De belastingvrije Amerikaanse sigaretten kosten slechts twee pen ning per stuk, de Duitse kosten tien penning. ICUBVS «n een ^Toledo p thans het plan om ook een film over het leven van Andersen te maken, de figuur van deze sprookjesschrijver waardig. De exploitanten van de Kopenhaagse biosco pen staan echter niet zo sceptisch tegen over de Amerikaanse Andersenfilm. Ver scheidene exploitanten hebben de film reeds afgehuurd en zij voorspellen een kassuccesEen 14-jarige jongen is te Moonachie (New Yersey) levend ver brand, toen hij zijn brandend huis weer inrende, omdat hij zijn schoenen verge ten had. Toen hij even later in doods angst voor een raam van de tweede ver dieping verscheen, gilde hij: „Ik sta in brand, ik sta in brand". De mensen op straat riepen hem toe naar beneden te springen en maakten zich gereed hem op te vangen. Het kind durfde de sprong niet te wagen en kwam in de vlammen om. Vrijdag brak brand uit in de lading vlas van net vrachtschip „Tiny" varende op het Usselmeer. Het schip was onder weg van Groningen naar België. De schipper wist onder moeilijke omstandig heden de haven van Enkhuizen te berei ken waar de brand werd geblust. Twee jongens van 12 en 13 jaar, die uit een woning in Rotterdam f 150 hadden gesto len, zijn in Ede tegen de lamp gelopen, toen zij in een kapperswinkel een biljet van f 100 wilden wisselen. De knapen werden aan de politie overgeleverd. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn hadden zij zich een luchtdrukpistool aan geschaft. Q Op het ogenblik worden in Engeland proeven genomen met een nieuwe uitvin ding welke erop is gericht het aantal verkeersslachtoffers aanzienlijk te beper ken. De uitvinding is een schoep van sterk gaas die aan de voorkant en bin nenzijde van de 4 wielen van zware voer tuigen als vrachtwagens er tussen wordt aangebracht. Deze beschermende schoep beweegt met de draairichting der wielen mee. De uitvinding is vorige week op de proef gesteld- Een man wiero zich voor een auto, die met zulke schoepen was uitgerust. Het slachtoffer werd door de achterwielen geraakt en opzij geschoven. Hij stond op, sloeg het stof van zich af eir liep naar een groepje omstanders toe, zonder enig letsel te hebben opgelopen. 9 Enige tijd geleden werd gemeld, dat Lou Bandy zijn strohoed aan de kap stok zou hangen, aangezien hij een to neelloopbaan had gekozen. Het heimwee naar zijn strohoed is Bandy echter te machtig geworden: van 1 April af zal hij in een variété weer voorstellingen geven 0 Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Staatsmijnen in Limburg zal door de P.T.T. een bijzondere fran keerzegel zonder toeslag in een waarde van 10 ct. worden uitgegeven. Het zegei stelt voor een mijnwerker in een mijn schacht. O In Denemarken is eert storm van protest opgegaan tegen de Ameri kaanse film over het leven van de be roemde Deense sprookjesschrijver H. C. Andersen, waarin Danny Kaye de hoofd rol Epeelt. De Deense filmindustrie heeft STEMMEN UIT DE KERKEN Secties worden thans zelfstandige commissies Deze week is er een vergadering gehouden van de Hervormde Provin ciale Commissie van Bijstand, zoals deze nu gedurende drie jaren heeft gewerkt. Het ls de laatste vergadering van dit kerkelijk orgaan geweest. Wij hebben er hier wel eens meer over geschreven. Geen enkele andere provincie had znlk een orgaan en Zeeland was dan ook bedoeld als een „proefpolder" voor het kerkeiyk werk van de Herv. Kerk In ons land. Me de door geldeiyke hulp van de Algemene Synodale Commissie, die toen nog bestond en mede door het feit dat de Stichting Kerk en Wereld een secretaris in Zeeland plaatste, die tevens als secretaris van de Prov. Com missie van Bystand zou kunnen optreden, was het mogeiyk de proef' te nemen om naast het toenmalige Prov. Kerkbestuur een orgaan ln te stel len, waarin uit alle eilanden en delen van Zeeland, mensen zitting hadden, die by een bredere belangstelling voor het lterkewerk, tevens een maat- schappeiyke positie innamen, welke aanrakingspunten had met bepaalde delen van het kerkewerk. Toen 'Ie -. rkorde in de maait was, gingen de gedachten van de opstel lers in die richting. De maatschappe lijke problemen en verhoudingen mo gen een Kerk welke dan ook niet onverschillig laten. In deze Com missie v. Bijstand hadden zitting mensen van allerlei politieke kleur. Welbewust waren predikanten hier in de minderheid. Naast hen vond men een arts, een burgemeester, een landbouwer enz. Als orgaan van by stand zou deze commissie voor het Prov. Kerkbestuur en later voor de Prov. Kerkvergadering, adviserend en stimulerend moeten werken op maatschappelijk en cultureel terrein. Aan deze commissie als zodanig is dan een einde gekomen. OORZAAK VAN DE VERANDERING De redenen van deze wijziging kunnen in het kort ln de volgende punten worden samen gevat le Het bleek ln de practijk bezwaar, lijk In een provincie als de onze, met zyn niet geringe verkeersmoeilijkhe den, do mensen by elkaar te krijgen. Dit bezwaar geldt des te meer wan neer hot personen betreft die een soma «eer drukke werkkring hebben. 2e De gedachten van de opstellers van de kerkorde zijn ten slotte niet gegaan in de richting van één orgaan van bijstand, maar van meerdere. De Prov. Kerkvergadering zelf heeft de taak aan het leven en werken der kerkprovincie leiding te geven, (or dinantie 1, art. 8 der kerkorde). In dien er één orgaan was en dit het werk zou moeten doen wat in de kerkorde aan de Prov. Kerkvergade- fring en haar breed moderamen is op- edragen, zouden er twee gelijkwaar- ige kerkelijke instanties naast elk aar werken, wat ongewenst zou we zen. 3e Wanneer iedere provincie zulk een Commissie van Bijstand zou krij gen, wat oorspronkelijk wel ln de be doeling lag, en deze alle mede uit de centrale kas der Kerk in stand moes ten worden gehouden, zou dit een te grote geldelijke last zijn. HOUDT HET WERK OP? Van verschillende zijde is teleur stelling geuit, toen bekend werd dat de Commissie van Bijstand zou ver dwijnen. Dit ls te begrijpen. Toch moot men hier niet, een al t© somber gezicht zetten. En zeker moet men niet doen, alsof dit werk een misluk king is geweest. Welke is de gang van zaken ge weest? Omdat het met de grote commissie moeilijk laveren was tus sen onze stromen, waren er allerlei secties gevormd, kleiner van formaat en daarom gemakkelijker te hanteren. De leden hiervan waren zo gekozen dat ze zonder al te grote bezwaren bijeen zouden kunnen komen. Het belangrijkste werk van de Commissie van Bijstand werd practisch door de secties gedaan, waarvan een enkele zelfs de vorm van een stichting kreeg. Bovendien waren enkele secties door de invoering van de kerkorde overbodig geworden. Volgens de kerk orde moesten er bepaalde commissies zijn, waaivan de samenstelling nauw keurig geregeld was, aan wie het zelfde werk was opgedragen als de desbetreffende secties deden. We noemen hier het diaconale werk en het jeugdwerk. Nu zijn al de secties commissies geworden van de Prov. Kerkverga dering. Op deze wijze behoeft er niets van het werk van de Commissie van Bijstand verloren te gaan en heeft de Hervormde Kerk in onze provincie een aantal organen waar men in an dere delen van ons land nog lang niet aan toe is. Hoewel hij, voorlopig althans, in onze provincie blijft, 'houdt het werk van de secretaris van de Commissie van Bijstand, de heer H. d'Olivat, als zodanig op. Dit wordt betreurd en terecht. Wie weet hoe hij rusteloos door onze provincie heeft gezworven en bij velen belangstelling voor het kerkewerk heeft gewekt en meerde ren daarby direct heeft betrokken, kan niet anders dan zijn heengaan betreuren. Bij hem kwamen samen vele belangrijke lijnen van het werk der Kerk. Wat op zijn schouders heeft gerust zal nu moeten worden verdeeld, ter- wyi het bureau, waarvan hij de grondslag heeft gelegd, uitgroeit tot een kerkcentrum. Op deze wijze denkt men te bewaren wat er tot nu toe is gedaan en voort te bouwen op het geen tot stand is gebracht. Minister Beel verdedigt de buitengewone bevoegdheden. Regering gaat niet verder dan strikt noodzakelijk. De Tweede Kamer heeft Vrijdag middag de beraadslaging over het wetsontwerp buitengewone bevoegd heden Burgerlijk Gezag hervat. Minister Beel, die de spreks van de vorige dag beantwoordde, ver klaarde, dat de regering geen aan dacht zal schenken aan qualificaties, als Gestapo-manieren. dictatuur, Roomse reactie, oprichting van con centratiekampen in vredestijd. e.d. Het ontwerp bedoelt gezagshandha- ving onder buitengewone omstandig heden, zo lang mogelijk door daar toe geëigende civiele organen. De re gering wil niet verder gaan dan strikt noodzakeiyk ls. Deze bijzon dere bevoegdheden, die de nieuwe oorlogswet geeft, zullen alleen dan worden gebruikt als de fundamenten van de rechtsorde worden" bedreigd. Wat de opmerkingen over de in ternering aangaat, waarschuwde de bewindsman tegen overdrijving. De minister zegde toe. dat van de bevoegdheden, die de wet geeft, en kel gebruik zal worden gemaakt als de veiligheid van de Staat ernstig in gevaar wordt gebracht. Tenslotte deelde minister Beel mede, dat de voorzitter hem heeft te kennen gegeven zeer binnenkort een voorstel te zullen doen tot het instellen van een kamercommissie, die met de minister contact zal on derhouden over de Binnelandse Véi- Iigheidsdienst. Na deze uiteenzetting vajj de mi nister hadden alleen de communisten nog behoefte aan repliek. Om aan de wensen van gnkele Kamerleden tegemoet te kopjen, stelde de minister een aantal wijzi gingen in het wetsontwerp voor. Een motie van de heer Qprtzak (CPN), om met het oog op wij ziging de beraadslagingen t§ verda gen, werd door minister Begl aan genomen, waarna de veJfïfoering werd geschorst tot a.s. Dinsdag. „Keukenhof" door Prins Bernhard geopend Een stralende zon kuste de narcis sen, toen Prins Bernhard Vr.tj4&gtnj.d dag de nationale bloementerttoonstel- ling „Keukenhof" te Lisse opende. Een zijner belangrijkste beweegre denen om deze tentoonstelling te ope nen was. zo zeide de Prins, dat deze expositie een levende demonstratie is van de grote betekenis van Bet bloem- bollenbedrijf. Twee doodvonnissen voltrokken. Duitser en Nederlander kregen geen gratie De minister van Justitie deeR me de, dat aan de Duitser W. A. Al- bre .t, tot de doodstraf veroordeeld bg sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden en aan de Nederlander A. J. Pieters, tot de dood straf veroordeeld by arrest van de Bijzondere Raad van Cassatie, geen gratie is verleend. De twee vonnissen zijn inmiddels voltrokken. Voorts zijn de doodstraffen opgelegd aan de Duitsers F. Frankenstein, B. G. Haa- se en F. Bellmer bij wijze van gratie veranderd in levenslange gevange nisstraf. Het enige geval, waarin thans nog niet is bes1 st over gratieverlening met betrekking tot een opgelegde doodstraf,- betreft de Duitser W. P. F. Lages. De gratlebehandeling is geschort in verband met de spoedig te venvachten indiening van een re visie-aanvrage. Albrecht was van September 1944 af hoofd van het z.g. Aussenkom- mando Leeuwarden van de Sicher- heitsdienst. Een groot aantal Neder landers is met behulp van onder zijn bevel staande executiepelotons gefu silleerd. Pieters was hoofd van het zg. Jagdkommando dat gedurende de laatste maand van de bezetting eerst te Brammen en later te Leosdrecht een ware terreur heeft uitgeoefend. Talrijke Nederlanders, waaronder ook vrouwen, zijn door de leden van dit commando gearresteerd en op de meest afgrijselijke wijze mishandeld. Frankenstein, die tijdens ée oorlog in Gelderland werkzaam is geweest als Hauptscharführer by de Sicker heitspolizei. heeft in November 1944 tezamen met anderen een zestal per sonen van Joodsen bloede opzettelijk van het leven beroofd. Haase was tijdens de bezetting van 1942 af hoofd van de zg. JSssenstel- le van d© Sieherheitspollzei en S1-. Het wereldgebeuren T ouwtrekken Het partijtje touwtrekken tussen Bonn en Parijs met het Saarge- bied als inzet is voorlopig even stopgezet door een compromis, waar bij Frankrijk en West-Duitsland zich bereid heben verklaard nede te wer ken aan de vorming van een gemeng de commissie, die er voor moet zor- fen, dat de verkiezingen in de a.s. erfst vry en werkelijk democratisch kunnen verlopen. Verkiezingen overi gens, die herinneringen wakker zul len roepen aan 1936, toen de bevol king van het Saarland eveneens ter stembus werd geroepen om zich over zijn status uit te spreken en toen in overgrote meerderheid voor Duits land koos. In hoeverre dat toen „vrij en werkelijk democratisch" ging och laten we daarover maar liever zwijgen. Het was immers een schakel in een gehele keten van gebeurteuis- sen, die van het Rijnland via de Saar en de Anschluss tot de Duitse inval in Tsjeeho-Slowakiie en ten slotte in Polen leidde, met alle rampzalige ge volgen van dien. De Franse ambassadeur in Saar land, Gilbert Granval, heeft er deze week in een tamelijk scherpe rede nog eens aan herinnerd en tevens na drukkelijk vastgesteld, dat Frankrijk er niet aan kan denken het Saarge- bied weer door de Duitsers te laten inpalmen. Zelfs de door Bonn voorge stelde oplossing (een onafnankeiyk gebied onder Europese contróle) bon hij niet zonder meer aanvaarden. Pas als de Europese eenheid een feit is, zou daarover te praten vallen en dan nog alleen maar, indien het Saarge- biecl door een economische unie met Frankrijk verbonden, zou blijven. Europa en de Europese eenheid moe ten „doel" blijven, zo zeide Granval, en geen „middel* om de Duitsers wéér in het zadel te helpen. Wat die economische unie tussen Frankrijk en het Saarland betreft, maakte de Franse ambassadeur dui delijk, dat het om niets minder gaat dan het slagen of mislukken van het plan-Schuman. Wanneer Frankrijk met de Saar verbonden ülijft, zal het in de Europese kolen- en staalnnie vrijwel even sterk zjjn als West- Duitsland en als de Benelux rnet Ita lië samen. Een soort ideaal-evenwicht dus, dat ernstig verstoord zou wor den, wanneer men in Parijs de S8ar met zijn belangrijke kolenbekken» zou moeten loslaten. Maar genoeg over het Saargebied, dat dus nog altijd een pijnlijke plek aan het West-Europese lichaam blijft. Het compresje, dat Adenauer en Schuman er deze week hebben op gelegd toen zij tot het instellen van een gemengde commissie besloten, zal de pijn misschien wel een ogen blik doen vergeten, maar of dat te vens een definitief herstel zal bete kenen, lijkt ons voorlopig nog zeer twijfelachtig. De besprekingen tussen Schuman en Adenauer vonden in Parijs plaats, waar op het ogenblik de ministers van de Raad van Europa bijeen zgn om een oplossing te zoe ken voor problemen als dat van het gezagsorgaan voor de West-Euro pea» kolen- en staalgemeenschap e.d. In tussen vinden aan de andere zijde ven de Atlantische Oceaan eveneens be langrijke besprekingen plaats, waar bij echter de kansen op een gunstig resultaat bij voorbaat al op vrijwel nihil zijn te stellen. De nieuwe Ont wapeningscommissie, welke door de jongste assemblée der Ver Natie» werd ingesteld, is in de buurt van Lake Success bijeen, maar reeds in de eerste zittingen hebben de Russen roet in het eten gegooid door bij mon de van hun vertegenwoordiger Jacob Malik de beschuldiging van bactere- ologische oorlogvoering aan het adre» van de Ver. Staten ter tafel te bren gen. En nu moge Truman en Acheson dan in de afgelopen dagen wel enige optimistische geluiden over de kan sen op het bereiken van een accoonï in Pan Moen Djon hebben doen ho ren, wij geloven toch, dat de secreta ris-generaal der Ver. Naties, Trvgve Lie, heel wat reëler was, toen nrj de zer dagen op een persconferentie on omwonden verklaarde, de toestand minder optimistisch in te zien. Juist doordat de Russen met hun beschul- digingen voor de dag zijn gekomen, is er voorlopig maar heel weinig kans, dat er een gemeenschappelijke basis voor een acceord kan worden gevonden. Dit geldt voor Pan Moen Djon even sterk als voor de ontwa- neningsbesprekingen in de Ver. Sta ten. De wereld snakt naar rust en vrede en beide partijen zeggen, dat zij die vrede wensen Maar door even ongemotiveerde als ernstige beschul digingen als die der Russen wordt de atmosfeer toch tè veel vertroebeld om voorlopig een werkelijk redelijk comnromls te mogen verwachten cherheitsdienst te Groningen, terwijl Bellmer als plaatsvervangend chef optrad. Beiden zijn verantwoordelijk gesteld voor de terreur, die zij in de stad en in de provincie Groningen hebben uitgeoefend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5