Italië „smult" van het „Drama aan het Comomeer" BOEK BUITENGEWONE BEVOEGDHEDEN BURGERLIJK GEZAG STRAFBAAR VOOR WAT HIJ ZIJN PERSONAGES LAAT ZEGGEN? Mr. X naar Moskou VRIJDAG 21 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DE MOORDZAAK-GRAVIN BELLINSTANl Het gebeurde tijdens een nachtfeest Op het ogenblik wordt voor het Hof van Como een moordzaak behan deld, waarvan heel Italië met grote aandacht de bijzonderheden volgt. Toch is de geschiedenis betrekkelijk eenvoudig, maar de entourage schijnt sterk op de verbeelding van het publiek te werken. Het drama, aldus Le Monde, voltrok zich op 16 September 1948, om twee uur in de ochtend. Het ge beurde tijdens een nachtfeest. Gravin Pia Bellentani soupeerde met haar echtgenoot, in gezelschap van Carlo Sacchi, een Industrieel en multi-mii. lionnair, diens vrouw en twee gemeenschappelijke vrienden. Tijdens het dansen begaf de gravin zich naar de vestiaire èn haalde uit de overjas van haar man, graaf Bellentani een revolver, die hij altijd by zich droeg. Een uur later, toen zij enkele woorden met Carlo Sacchi had gewisseld, zei ze tenslotte tegen deze: „Breng me niet tot 't uiterste. Je weet nog niet, waartoe ik in staat ben". Ze richtte het wapen in de zak van haar herme lijnen mantel op hem en schoot. Sacchi stortte neer. Di richtte de gravin het wa pen op zichzelf, doch het schot ket ste. Eén van de aanwezige vrienden snelde op haar toe om haar te ont wapenen en er ontstond een worste ling, toen de gravin wilde vluchten. De graaf, die de toedracht eerst niet begreep, wierp zich op de vriend, omdat hij dacht, dat deze zijn vrouw aanviel. En temidden van deze ver warring, terwijl het orkest plotseling zweeg èn tafels omvergelopen wer den, vielen twee vrouwen snikkend by het lijk van de vermoorde neer: mevrouw Lilian Sacchi een Duitse danseres en mevrouw Sandra Gui- di. Men voerde de gravin weg in de mantel, waaruit ze het dodelyk schot gelost had. Ze had haar ontrouwe minnaar gedood, want het was haar duidelyk geworden, dat hij haar met Sandra Guidi bedrogen had. Gravin Bellentani is thans sedert twee jaar al opgesloten, doch heeft nog niet voor haar rechters kunnen verschijnen. Ze mag niet vervoerd worden, daar haai- gezondheidstoe stand zeer slecht is. Er is een grote strijd gaande tussen de openbare aanklager en de verdediging over de vraag of men hier met een moord m- voorbedachte rade te doen heeft. De verdediging beweert, dat zij zelfmoord wilde plegen, maar door het gedrag van Sacchi tot woede is gebracht. Mevrouw Guidi is op de dag na de moord van haar man gescheiden en is naar Argentinië vertrokken om niet te hoeven getuigen. Zij is in middels hertrouwd en heeft een schriftelijk getuigenis gezonden, waarin ze toegeeft de gravin uit de „gunsten" van de vermoorde multi- millionnair verdrongen te hebben en Toch is 'f zo I We mogen op de voorhand aanne men dat ook U wel eens met stroop heeft zitten knoeien. Hetzij door te trachten in sierlijke strepen een pa raaf op uw pannekoek te zetten, hetzij door de lepel langzaam omhoog te brengen, waardoor de stroop tot een uiterst dun draadje kan worden uit gerekt. Daarbij heeft U het merkwaar dige feit kunnen constateren dat, by 't afbreken van de stroopdraad, het on dereinde daarvan als een slap elastiek je naar de lepel terug-veerde. Welis waar druppelt alle stroop uiteindelijk toch van de lepel, maar dat doet hier niets terzake. Door de terugverende stroop hebben we kunnen waarnemen dat de kracht waarmede de stroopdeeltjes aan elk aar kitten voldoende was om de zwaartekracht te overwinnen, want de stroop vloeide immers één klein mo mentje naar boven! We geven toe dat dit huishoudelijk voorbeeld misschien wel aardig, maar nog niet erg over tuigend is. Laten we daarom mogen verhalen van een vloeistof die inderdaad langs de rand van een vat naar bo ven vloeit, over de rand wipt en zich eigener beweging naar een lager ni veau begeeft. Deze, voor de weten schap allermerkwaardigste eigenschap, vertoont helium, dat we in normale toestad als een gas kennen luchtsche pen), doch dat bij ongeveer 270 gr. C onder het vriespunt vloeibaar kan worden gemaakt. Wordt de tempera tuur nog een tikkeltje lager, dan gaat de helium vloeistof over in een andere vloeistof, die geheel andere eigen schappen vertoont dan elke andere vloeibare toestand die we kennen en waarbij zich o.a. het verschijnsel van het spontaan omhoog stromen kan voordoen. Ook kunnen er fonteintjes uit omhoog springen, zonder dat er sprake is van overdruk, het principe waarop onze waterleiding berust. Een volledige verklaring van deze verschijnselen is nog niet bekend en zou waarschijnlijk ook te ingewikkeld zijn om in enkele regels te worden weergegeven. Wellicht is het dan ook beter over te gaan naar onderwerpen, waarvoor wél een redelijke verklaring kan worden gegeven. Een merkwaardig verschijnsel doet zich namelijk voor bij sommige, diep in het binnenland gelegen, zoetwater- putten, of -bronnen. Deze vertonen b.v. de hebbelijkheid om na verloop van tijd enkele uren of etmalen, dat hangt van de bron af) droog te lopen, zich vervolgens even regelmatig te vullen, daarna weer droog te lopen enz. enz. In deze gevallen zou werkelijk van een zoetwater eb en vloed gesproken kunnen worden, hoewel zij met de stand van het zeewater niets uitstaan de hebben. Ook dit vreemdsoortige gedrag der waterbronnen heeft weer een eenvou diger verklaring dan wij aanvankelijk zouden veronderstellen. dat de gravin herhaaldelijk gedreigd had hen beiden te vermoorden. De gravin huwde in 1938 met de veel oudere graaf Bellentani. De gra vin was vroeger beeldschoon; zij is altijd ziekelijk geweest; ze was schil deres, dichteres en musicienne. Ze deed reeds drie pogingen tot zelf moordEen psychiater heeft haar thans ontoerekenbaar verklaard. Ze moet voortdurend bewaakt worden, daar ze het zelfmoordplan nog niet heeft laten varen. Verder is ze in twee jaar tijd 16 kilo afgevallen Kettingbrievensysteem is strijdig met loterijwet Wegens het organiseren van wat in de dagvaarding genoemd werd „het sneeuwbalsysteem van kettingbrie ven" is Donderdag in hoger beroep een Amsterdammer door de Amster damse rechtbank conform de eis 150 boete opgelegd, terwijl hem bo vendien bevolen werd dit bedrijf stop te zetten. In de dagvaarding was aan deze verdachte overtreding van de loterijwet ten laste gelegd. Met deze uitspraak heeft de Am sterdamse rechtbank het in eerste- instantie door de kantonrechter gewe zen vonnis bevestigd. Aangiftebiljet kan tot 29 April worden ingeleverd. Doordat de effectenlijst 1952 eerst op 25 Maart a.s. zal verschijnen, waar door het in sommige gevallen be zwaarlijk zal zijn het volledige be lasting-aangiftebiljet voor 15 April a.s. in te leveren, heeft de minister van Financiën bepaald, dat belasting plichtigen de tijd hebben tot en met 29 April om het aangiftebiljet voor de inkomsten- en vermogensbelasting in te leveren. MINISTER IN 'I VELD Huurverhoging niet vóór de verkiezingen Over drie maanden rapport van S.E.R. De Eerste Kamer heeft Donderdag z.h.s. de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting goedgekeurd. Al leen de C.P.N. was tegen. Minister In 't Veld beantwoordde de opmerkingen, .die Woensdag zijn ge maakt bij de behandeling van zijn begroting. De minister erkende, dat bij de eerste jaren „de wind mee" heeft ge had. maar daarna gooide ..Korea roet in het eten". De verantwoordelijkheid voor de inzinking van de woningproductie wees de minister van de hand. „Men heeft mij in mijn hemd 'aten staan Niemand heeft mij gesteund om meer woningen te krijgen". De gemeenten verdienen een woord van hulde, omdat zij in die moeilijke tijd kapitaal voor de woningbouw wisten bijeen te brengen waardoor doorgebouwd kon worden. De financiering van de 50.000 wo ningen voor dit jaar is verzekerd, nu de gemeenten ruim 150 millioen bij een hebben gebracht en de twee eerste nationale woningbouwleningen 74 millioen hebben opgebracht. Met April a.s. zullen er 55.000 in aanbouw zijn. De minister sprak de hoop uit, dat daarvan 45.000 a 50.000 woningen dit jaar gereed zul len komen. Minister In 't Veld verklaarde, dat zijn politiek er op gericht is in 1953 55.000 woningen te halen. De vragen over de huurverhoging beantwoordend, herinnerde de mi nister aan wat hij reeds eerder heeft medegedeeldde huur van oude wo ningen dient met 50 boven de voorlogse prijs te worden verhoogd, de huur van nieuwe woningen met 60 a 70 De grote moeilijkheid zal zijn een compensatie voor de huur verhoging te vinden voor gepension- neerden en kleine middenstanders. Het enige redelijke middel leek de minister bepaalde belastingen op ver- bruiksgoederen te verlagen. Dit vraag stuk is thans in studie bij de lonen- en prijzencommissie. Daarna zal het worden voorgelegd aan de S.E.R., die reeds heeft medegedeeld ongeveer drie maanden nodig te hebben om rapport uit te brengen. Dat is de re den, dat de huurverhoging niet voor de verkiezingen kan ingaan. De mi nister wees er nog op, dat de huur niet verhoogd wordt om de huiseige naren eens extra te bevoordelen, doch uitsluitend om het belang van de volkshuisvesting te dienen. TWEEDE KAMER. B.V.D. speelt achter de schermen een grote rol. Donderdagmiddag heeft de Tweede Kamer een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot het verlenen van buitengewone be voegdheden aan het burgerlijk gezag. Hierin worden nadere voorzieningen getroffen om aan het burgerlijk gezag in buitengewone omstandigheden betere mogelijkheden te bieden om de handhaving van de openbare orde, rust of veiligheid te verzekeren. Felle critiek is op het ontwerp ge oefend door de communisten, voor wie de heren Haken en Stokvis het woord voerden en door de heer Wei ter van de K.N.P. Eerstgenoemden, die zich er terdege van bewust wa ren, dat het wetsontwerp in de eer ste plaats tegen onoirbare commu nistische practylcen gericht is, kreten de bedoelingen van ae regering voor nationaal-socialistisch en fascistisch uit. Maar ook de heer Welter was niet mals in zijn veroordeling. Hy sprak van een wanproduct van wet geving, van aantasting van de rechtsstaat, van een griezelig wets ontwerp. De overige sprekers de heren De Haas (K.V.P.), Verkerk (A.R.), Ritmeester (V.V.D.) en Beernink (C. H). lieten eveneens hun licht over het ontwerp schijnen waren wel doordrongen van de noodzaak, dat regels gesteld worden ter handhaving van de democratische staat en tegen revolutionnaire woelingen, maar zij verleenden him instemming met een bezwaard hart. Dat bezwaarde hart bleek uit een groot aantal amende menten, dat was ingediend Op ver schillende onderdelen had men cri tiek en over sommige punten wenste men ingelicht te worden. Men voelde, dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst (B.V.D.)dieniet in het ontwerp genoemd wordt, achter de schermen een grote rol speelt en drong er daarom op aan, dat men hem geen vrjj spel zal laten en dat de minister van Binnenlandse Zaken er voortdurend contact mee onder houden zal. Warme verdediging ondervond het Man werd door zijn vrouw verraden. VIER JAAR GEEIST. Tegen de 22-jarige Amsterdammer G. G. Z„ werd Donderdag door de procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof vier jaai gevange nisstraf geëist. Z„ die door de Am sterdamse rechtbank eerder tot twee jaar met aftrek was veroordeeld, werd verraden door zijn eigen vrouw met wie hij onenigheid kreeg. Zij had ver teld, dat haar man in hun eigen wo ning brand had gesticht, teneinde de verzekeringspremie te krijgen. En kele maanden later beraamden man en vrouw een roofoverval, die hen f 84 opleverde. Ook dat werd door de Pétillon. vrouw aan de justitie verteld. wetsontwerp van mr. J. Burger. Hij achtte het nodig, dat de democrati sche staat, wanneer hy van binnenuit bedreigd wordt, over zekere machts middelen beschikt Vooral met het oog op een vijfde colonne zijn zij van fewicht. Aan de andere kant besefte ij, dat het van nature niet in de de mocratische aard ligt, om bijzondere machtsmiddelen te gebruiken. Daar om deed het hem goed, dat zijns in ziens voldoende waarborgen tegen misbruik in het ontwerp zyn vastge legd. Minister Beel zal Vrijdagmiddag het wetsontwerp verdedigen. Dit ls de Amerikaanse soldaat John J. Lukasik, die dienst doet in het vooruitgeschoven kamp te Moe san-Ni in Korea. Hij streent de datum op de kalender af. Zijn linkerhand rust op de stapelofficiële verslagen van de wapenstilstandsbesprekingen in Korea. De stapel van één volle dig verslag van de besprekingen, welke nu sinds Juli 1951 voort duren. Weer 3000 ton appels naar Frankrijk. Blijkens een heden ontvangen tele gram is de Franse regering van plan opnieuw 3000 ton Nederlandse appels te importeren. Zulks geschiedt vol gens het bestaande handelsaccoord en zal het sluitstuk vormen van de to tale uitvoer van ongeveer 7000 ton appels en peren naar Frankrijk, zoals overeengekomen is. Het bedrijfschap voor groenten cn fruit zal de toewijzingen voor deze uitvoer verdelen. Vergoeding voor fonds artsen wordt verhoogd. De algemene ziekenfondsen hebben een circulaire ontvangen betreffende de tussen de organisaties van alge mene ziekenfondsen en de landelijke huisartsen vereniging gesloten over eenkomst over een verhoging van de praktijkonkosten van de huisartsen. Het basishonorarium van f 5 per ziel per jaar wordt verhoogd met een bedrag van f 0.46 per ziel per jaar Deze verhoging zal voor wat betreft de verplichte verzekering ingaan op 1 Juli 1952 en voor wat betreft de vrijwillige verzekering op 1 Januari 1952. De verhoging geldt tot een ma ximum van 3000 zielen per huisarts. Duitsland wil woningen bouwen in Israël Op het kasteel Oud-Wassenaar zijn Donderdag besprekingen begonnen tussen Duitsland en Israël over de schadeloosstelling. Israël maakt aan spraken op een door Duitsland te be talen schadevergoeding van 1500 mil lioen dollar. Hiervan zou West-Duits- land een milliard en Oost-Duitsland 500 millioen dollar moeten betalen. Van West-Duitse zijde zou een voorstel wonden gedaan als schade loosstelling woningen door W.-Duits- land in Israël te laten bouwen. LETTERKUNDIGE STOND TERECHT. Merkwaardig proces wegens „belediging van het Katholieke volksdeel". Voor de rechtbank te Amsterdam is Donderdag een merkwaardig pro ces gevoerd, waarin de letterkundige W F. Hermans terecht stond omdat passages uit zyn in het tydschrift „Podium" gepubliceerde roman „Ik heb altijd gelij:;' beledigend zouden zyn voor het R.IL volksdeel. Het ging liier om woorden, die in het boek door een bepaald personage in dit geval een ziekelijke, gedesillusioneerde soldaat worden gesproken en de officier van justitie, mr. B. Kist, wees er dan ook op, dat de overheid in dit zeer uitzonderlijke proces eigénltyk met zich zelf in conflict komt. Eenerzijds moet zij een bevolkingsgroep beschermen tegen beledigende uit latingen, anderzijds heeft zij ook tot taak de cultuur te behoeden en een vrije kunst te waarborgen. De officier bleek van mening, dat er vele open vragen zijn en dat de zaak juist daarom aan de rechter is voorgelegd. Diverse passages achtte hij inderdaad beledigend voor het ka tholieke volksdeel en wanneer zij op een politieke bijeenkomst werden uit gesproken, zou de spreker zeker we gens belediging gestraft worden. Hier zijn de woorden echter in de mond gelegd van een der personen uit het boek ep mr. Kist achtte het in elk geval niet bewezen, dat de schrijver de opzet heeft gehad te beledigen. Ook achtte hij het aan twijfel onderhevig of het hier gaat om uitlatingen in beledigende vorm, zoals deze in art. 137 c van het Wetboek van Strafrecht worden bedoeld. Primair vroeg hij dan ook vrij spraak, maar omdat hij zich kon voor stellen, dat de rechtbank er ook an ders over zou kunnen denken, ver zocht hij in het geval van een ver oordeling geen voorwaardelijke ge vangenisstraf, maar een geldboete op te leggen welke de schrijver niet bij het verrichten van creatief werk zal beïnvloeden. De gewraakte passages spraken van de katholieken als „het meest schun nige en onderkruiperige deel van ons volk", woorden, die hier dus door een geesteszieke worden gesproken. GROTE BELANGSTELLING. Voor het proces bestond uiteraard zeer grote belangstelling, zowel uit de kringen van juristen als die van in een 0 Een groep van zes personen, geleid door de Fransman Alain Bombard, zal binnenkort trachten de Atlantische Oce aan over te steken met een vlot. Alain Bombard en zijn gezellen zullen voor de tocht, die twee maanden zal duren, geen voedingsmiddelen meenemen. Zij zullen zich voeden met vis, die zij tijdens hun overtocht hopen te vangen. Woedende Japanse belastingbetalers hebben de kantoren der belastinginspecteurs in Yo kohama en Kanasaki met brandbommen bestookt. De bommen zouden bestaan hebben uit met petroleum gevulde bier flessen. De inspecteurs vonden het „bier" niet best. 9 Het staat thans vast. dat Arnhem dit seizoen de primeur zal hebben van een regenverzekering voor toeristen. Van 1 April tot 30 September kan elke vacantie- ganger, die Arnhem bezoekt, zich dekken tegen iedere verregende dag, die hij in de Gelderse hoofdstad doorbrengt. Zon dag zal der traditie getrouw te Sittard weer krombrood worden geraapt. Het krombroodcomité trekt dan met een wa gen vol krombrood (halve maanvormige gebakken broodjes) naar de Kollenberg waar de broodjes van de hellingen wor den gegooid. Voor dé jeugd is het dan zaak zoveel mogelijk broodjes te be machtigen. 0 De aanhangers van Gene raal Eisenhower hebben een officiële „Ike"-dameshoed ontworpen. Het is een lichtblauwe, met rood afgezette bare'., waarop een rode kokarde en een grote knop met het opschrift: „I like Ike" zijn aangebracht. Nederland zal met 50 stands deelne. men aan de Toronto Fair ln Canada, die van 2—13 Juni wordt gehouden. Het stoffelijk overschot van de burgemeester van Breda, mr. dr. Claudius Prinsen is Donderdag onder grote belangstelling ten grave gedragen. De lijkkist was bedekt met een krans van prinses Wilhelmina Agenten van politie fungeerden als slip- pendragers. De Bredase politieharmonie speelde treurmuziek. Van bijna alle hui zen in Breda hing de vlag halfstok, ter wijl de brandende straatlantaarns met rouwfloers waren omhangen. 0 De wa renhuizen in Parijs hebben voor een groot aantal artikelen, variërend van parfum tot regenjassen, prijsverlagingen inge voerd. De warenhuizen willen hierdoor medewerken aan de campagne van mi nister-president Pinay tot het redden van de Franse franc. Op de Utrechtse Uni versiteitsdag, die Donderdag te Utrecht werd gehouden, heeft de faculteit der Rechtsgeleerdheid een zilveren medaille uitgereikt aan mr. W. J. M. van Lutter- velt te I-aren. Deze medaille wordt uit gereikt aan een oud-alumnus, die door zijn kennis en zijn werk heeft getoond een vooraanstaande plaats in te nemen onder de Nederlandse juristen. De rechtbank te Breda heeft de 24- jarige P. de R. uit Sprundel, die bij een ruzie op zijn broer had geschoten, con form de eis tot 3 jaar veroordeeld. De internationale politie arresteerde kort geleden in Algiers een inwoner van Roer mond, die medeplichtig is aan een in No vember j.L gepleegde roofoverval op een bejaarde veekoopman te Geleen. Hij was naar Nóord-Afrika uitgeweken, maar is nu op transport naar Geleen. 9 Vijftig jonge stieren zullen van Nederland naar Milaan worden overgevlogen. Op deze manier zal men geen last hebben van de door Frankrijk en Zwitserland naar aanleiding van de mond- en klauwzeer ingevoerde restricties. De Silver City Air lines zal daartoe vijf vluchten uitvoe ren. 9 De president van het Nederlandse Rode Kruis heeft Donderdag in Düssel- dorf aan het Duitse Rode Kruis dekens en kinderkleding ter waarde van 5200 overgedragen, die bestemd zijn voor Duitse vluchtelingen. letterkundigen. Als getuigen-aeskun- digen werden gehoord de letterkun digen D. A. M. Binnendijk en prof. dr. Garmt Stuiveling, die zich beiden op het standpunt stelden, dat men een fragment in geen geval los mag zien van de gehele roman. Prof. Stuiveling meende, dat ieder toneelstuk een onmogelijkheid zou worden, wanneer men de auteur aan sprakelijk stelde voor alles wat hij zijn personages laat zeggen. De verdediger, mr. A. Mout, vroeg of men bijv. ook Zola, Multatuli en Busken Huet zou willen toeroepen zich wat te matigen. Het betreffende wetsartikel werd in 1934 in het leven geroepen om de Joden te beschermen tegen het toen opkomende nationaal- socialisme en pleiter noemde het een tragische ironie van de geschiedenis, dat men het thans hanteert om aan te vallen, wat destijds zo heftig werd verdedigdvrijheid van menings uiting. De schrijver zelf wees er in zijn laatste woord op, dat men op deze wijze elke uitlating wel als beledigend voor de een of andere bevolkingsgroep kan opvatten. Zelfs een lichtreclame in Amsterdam met de tekst „God ziet U" Deze is immers beledigend voor hen. die Gods naam niet geschikt vinden om in neonletters aan de muur te worden bevestigd, maar ook voor hen, voor wie het godsbegrip een on gelukkige en gevaarlijke dwaling van de geest is". Op dit punt verbood de president verdachte op deze wijze voort te gaan. De heer Hermans zeide, dat men van een auteur toch niet mag ver wachten, dat hij al zyn personages re kening laat houden met alle artike len van het Wetboek van strafrecht. Er bestaat z.i. zelfs geen enkel mees terwerk in de literatuur, waarin niet één of meer personen voorkomen, die strafbare woorden spreken- Maar daarvoor heeft men toch nog nooit de schrijvers vervolgd Hij zeide tenslotte steeds precies zo te zullen schrijven als hij in het ver leden had gedaan en wanneer hij het zelfde stuk weer moest schrijven, zou hij dezelfde woorden gebruiken. Een veroordeling als in het onderhavige geval, zou het einde kunnen beteke nen van de gehele romanliteratuur. De rechtbank zal uitspraak doen op 3 April. „Ik zou er mijn rechterarm voor over hebben'' Een Londens meisje werd vorig jaar getroffen door kinderverlam ming en alle medische hulp mocht niet baten. In een onderhoud met een der dokters zei de vader van 't kind: Ik zou er mijn rechterarm voor over hebben, als zij genezen kon. Vorige maand nam de man zijn ongelukkig kind mee op een autotochtje. Op een wegkruising werd zyn auto aange reden en hijzelf werd dermate ge wond. dat zyn rechterarm geampu teerd moest worden. Het dochtertje is sindsdien volkomen genezen. Dit wonderlijke geval wordt be sproken in het laatste nummer van het „British Medical Journal". De mening wordt uitgesproken, dat in het lichaam van het kind door de schok een aanzienlijke hoeveelheid cortisone is gevormd, die de genezing heeft bewerkt. Het wereldgebeuren II George Frost Kennan („Mr. X") heeft bijna twee jaar de gele genheid gehad zich op de taak van ambassadeur ln Moskou voor te bereiden. Ruim twee jaar nadat hij, m 1947, dc politiek van „beteugeling" formuleer de, heeft hij de loop der ontwikke lingen van Amcrika's betrekkingen met Rusland van dag op dag ge volgd. In 1950 verzocht h(j om een studie-verlof. „Kennan gaat zich voorbereiden op zijn derde bezoek aan Moskou", zeiden toen de profeten. Zij hadden het bij het rechte eind. Het was duidelyk, dat een man van zijn capaciteiten, van zijn begrip voor en kennis van de Sowjet Unie, éénmaal naar Moskou zou worden afgevaardigd. Toen president Truman voorstelde om Kennan te benoemen, zond Tass allerlei bedekte bedreigingen de we reld in, waarvan de strekking was, dat Kennan ln Moskou nooit persona grata zou kunnen zijn. Maar dit standpunt was natuurlijk moeilijk vol te houden. Het Kremlin had daarbij een neven-overweging, op grond waarvan het hoogst wenselijk was Kennan wél te aanvaarden: Kennan's denkbeelden omtrent de Sowjet Unie zyn gemeen goed. Hij heeft zijn in zichten er over gepubliceerd. Het Kremlin heeft hem derhalve „door". De machthebbers geloven in staat te zyn, dank zij de uitvoerige analyses, die zij hebben gemaakt over Ken nan's persoonlijkheid, de nieuw be noemde Amerikaanse ambassadeur vóór te zyn en vóór te blijven bij elke nieuwe diplomatieke stap. Kennan's denkbeelden over Rus land en Amerika vindt men ln een recent boek De Amerikaan se diplomatie van 1900-1950". „Het is de taak van een diplomaat", schrijft hij hierin, „om de weg te ba nen waarlangs volkeren in hoe ver-uiteenlopende doctrines zij mogen geloven naast elkaar te doen le ven. Amerika heeft 35 jaar naast de Sowjet Unie geleefd. Hoe lang dat mogeljjk zal blijven valt niet te zeg gen. Maar zolang er een duizendste kans ls een wereldoorlog te vermij den, moeten wij die aangrijpen". En elders: „Het is mogelijk, dat Rusland de vrijheid eerder zal herwinnen door de erosie van het despotisme, dan door de manifestatie van een vrij heidsbeweging." Weer elders: „De belangrijkste invloed, die de V.S. op de ontwikkeling in Rusland kunnen uitoefenen bestaat uit de invloed van Amerika's voorbeeld". Hij laat daarbij doorschemeren, dat hij zich zowel bewust ls van de grote kracht der Westelijke wereld, als van de zwakheden van Amerika. Dit ge tuigt opnieuw van het realisme van Kennan, een werkelijkheidszin, die by vele Amerikaanse diplomaten ont breekt. Wat de Russen betreft, heeft Kennan de mening uitgespro ken, dat Stalin's oude garde voor een groot deel bestaat uit lie den, wier persoonlijke wrokgevoelens de overhand hebben gekregen over hun gezondere en betere inzicht over wereldproblemen. Hij acht het niet uitgesloten, dat de nieuwe generatie Russische diplomaten ook al ge dragen zij zich thans op de zittingen der U.N.O. als robots te zijner tijd in de gelegenheid zullen zijn hun eigen zienswijzen uit te dragen. George F. Kennan zal in Moskou zeker gebruik maken van zijn ken nis van de taal. en de gelegenheid om zonder de hinderlijke aanwe zigheid van een tolk met de Rus sen te kunnen spreken aangrijpen om zijn inzichten te propageren, dat een wereldoorlog slechts verwoesting kan veroorzaken in Rusland, Amerika en alle daartussen gelegen gebieden. Hij zal trachten de Russen uit het hoofd te praten dat Wallstreet naar oorlog hunkert in een hoop op nieu we woekerwinsten. Hij zal ook zeker de vraag opwerpen in hoeverre de Russische satellieten onder alle om standigheden bereid zullen blijven de vuile was voor de Russen te doen. Maar stelt men hem de vraag, wat z^n verwachtingen zijn voor de ko mende jaren, dan luidt zyn antwoord, dat de „koude stryd" tussen Oost en West nog tientallen jaren voortgang kan vinden. Hij is de mening toege daan, dat onder de druk van toene mende Westelijke kracht de Russen bereid zouden zyn tijdelijk concessies te doen. Zodra het Westen dan in. vastberadenheid verslapte, zou de oude Russische aap weer uit de mouw komen. EEN =Typogra£ie= OVER. Van Stanley Morisons „Grondbe ginselen van de typografie", het wel haast klassieke werkje over typogra fie (dat is „de kunst van op een juis te wijze drukmateriaal ordenen in overeenstemming met een bepaald doel; van zodanig de letters rang schikken, de ruimte verdelen, en het schrift beheersen, als nodig is om zo volledig mogelijk het goede verstaan van de tekst door de lezer te bevor deren") verscheen bij W. de Haan N.V. te Utrecht een zeer lofwaardi ge vertaling van de hand van een der grootste Nederlandse letterontwer pers en typografen: Jan van Krimpen. Typografie, een dienende, maar uiterst belangrijke kunst, die zich nooit op de voorgrond mag plaatsen; de kunst om schrijver en lezer op een sympathieke onopvallende wijze met elkaar in contact te brengen. Zodra de typografie van een boek „opvalt", te persoonlijk wordt, zich dringt tus sen schrijver en lezer in, is er iets mis. Een eenvoudige, duidelyke let ter, een goede regelafstand die tel kens herlezen van dezelfde regel voorkomt, een evenredige bladspie gel en goede verdere opmaak, ze zijn van eminent belang voor elk gedrukt werk, voor boek, krant en tydschrift, folder en bekendmaking. Vooral voor diegenen die zich nog nimmer ver diept hebben in deze zorg voor het boek, moet dit onvolprezen werkje een openbaring zijn. De uitvoering er van is, het zou moeilijk anders kun nen: voorbeeldig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5