Commandant van de Bramble was Navy-commandant in Breskens ^jcper^j Zeeuwse Almanak DE MOORDZAAK-SCHREURS DE MOEILIJKHEDEN BIJ ..HET IEDERLANDSCHE TREKPAARD" ZEEUWSE MOSSELVISSERS OVER AANVOER UIT WADDENZEE Kiest deze maand zelf het Nederlands Elftal D.D.D. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21 MAART 1952 NIET VOOR HET EERST IN VLISSINGEN.. Vlissingen een ruïne - nu weer vol kloppend leven In de buitenhaven van Vlissingen ligt, ais eerste van de aan de komende vtootoefening deelnemende Britse oorlogsbodems, de grote mijnenveger „Bramble" en over deze mijnenveger voert Captain C. Maud, D.S.O,, D.S.C. R.N. het commando. Het is niet de eerste maal, dat hij in de Zeeuwse wa teren vertoeft Maar toen ik hier voor de eerste maal kwam, was het een heel wat onrustiger tijd dan thans, vertelde Capt. Maud, toen wij Donderdagmorgen een onderhoud met hem mochten hebben. Het was in de Oetobermaand van 1944. Ik had de grote landing in Normandië meegemaakt, de gealli. eerde troepen waren snel door Noord-Frankrijk en België opgerukt, in Oc tober werd het plan gesmeed om Walcheren te bevrijden ten einde de toe gang tot de haven van Antwerpen vrij te maken. Mij viel toen de eer te beurt het commando te mogen voeren over de marüie.eenheid, die in Bres kens werd gestationneerd en de opdracht had om in Vlissingen een landing- te ondernemen. cier van betekenis. Hij deelde volko men de opvatting van admiraal b.d. Helfrich, dat de Scheldemonden in maritiem-strategisch opzicht uiter mate belangrijk zijn en dat het een voordeel moet heten, als niet alleen de samenwerking tussen de Blitse en Nederlandse vlooteenheden zo dege lijk mogelijk wordt voorbereid, maar evenzeer het kader bekend is met dit deel van de Noordzee, dat immers reeds eerder van zo grote waarde bleek als toegangspoort tot Antwer pen. Van de komende oefeningen stelde captain Maud zich zeer veel voor. Aan wal liggen is niets voor een zeemanbesloot hij. En zo is het inderdaad. Het was een belangrijke onderne ming. Walcheren, dat was bekend, was een bijna onneembare vesting. De Duitsers beschikten er over een uiterst bekwame artilleiie. Het ging er bij deze operatie van gecombineer de land- en zeestrijdkrachten om, in de eerste plaats de strijdkrachten, die ingezet dienden te worden zo onopge merkt mogelijk aan te voeren en in de tweede plaats te trachten de lan ding zelf bij verrassing uit te voeren. Des nachts werden de landingsbo- ten en de bemanningen uit Terneuzen naar Breskens gebracht. Iedere nacht een deel er van. En toch bemerkten de Duitsers tijdig, dat er iets gaande was, want zij hebben Breskens onder een zwaar geschutvuur gelegd, dat helaas in de kom der gemeente zwa re verwoestingen aanrichtte, maar gelukkig onze eenheden nauwelijks deerde. Op de eerste November voeren on ze landingsschepen uit en de opzet slaagde: we hadden geluk, we kwa men volkomen bij verrassing aan land. Maar er moest nog dagen lang hard gevochten worden, voor Vlissin gen bevrijd was. Onmiddellijk nadat de Duitsers er de strijd' hadden gestaakt, heb ik toen Vlissingen bezocht. Welk een verschil met thans! Toen een ruïne, nu een plaats waar de hartslag van het volle leven klopt Deze week zal Captain Maud, die drager is van het Commandeurskruis in de orde van Oranje Nassau, een tocht over Walcheren maken. Hij wil gaarne het herstel op het gehele eiland met eigen ogen zien. OEFENING VAN GROTE WAARDE. De internationale oefening voor mijnenvegers, waaraan ook de Bram ble deel zal nemen, acht captain Maud van grote waarde voor Britten éh Nederlanders beide. Regelmatig' worden dergelijke oefeningen gehou den. Ook verleden jaar reeds nam hij met de Bramble deel aan zulk een oefening, die toen van den Helder liit ondernomen werd. Tevens werd er toen een bezoek aan Amsterdam ge bracht. Captain Maud is dus in Ne derland geen onbekende: onmiddel lijk na de bevrijding was hij de bevel hebber der Britse zeestrijdkrachten, die zich naar Rotterdam begaven. Speciaal de oefening in de Schelde monden achtte de Britse marineoffi- KUNST EN POLITIE. Te elfder ure moesten Woensdag-, middag in het Concertgebouw te Mid delburg tere klanken aan een clave- cinibeï worden ontlokt en te dien einde daverden er om ongeveer twaalf uur gemotoriseerde politie- jiatrouiïles door de straten van de stad en over de wegen van het Wal- cherse land Het moderne politie-apparaat moest worden ingeschakeld om het klas sieke instrument tijdig te bestemder plaatse te doen zijn en mèt het in strument de bespeler, Hans Philips van het kamer-operageselschap CamerataDe jeugduitvoering, die om twee uur zou aanvangen, liing aan een zijden draad Ziekte van de soljst Wiebe Draper maakte plotseling een programma- wijziging noodzakelijk en dat bracht mee, dat Hans Philips met clave cimbel zou moeten optreden. Edoch, de heer Philips wist van de prins geen kwaad en werd geacht in zijn blauwe bestelautotje door het Walcherse land te zwerven. En in dat bestelauto'tjege raadt het, de clavecimbel Snél handelen was geboden: de Kunst wendde zich tot de Politie en de politie wendde zich niet af. Inte- gendeél. De affaire werd met grote voortvarendheid aangepakt en des middags zat Hans Philips achter de clavecimbel. In het Concertgebouw. Een zijner collegae had hem intussen ontdekt. Ergens op de Markt te Mid delburg, in een restaurant, achter een kleintje koffie... Het blauwe .bestel auto'tje mèt clavecimbel stond voor de deur. Doch de Kunst is de Politie er niet minder dankbaar om. Het was een staaltje van loffelijke medewerking en de „opsporing" door een particu lier louter toeval. De uitvoering werd een succes en de in grote getale aanwezige middel bare scholieren hebben hun enthou siasme voor het gébodene niet on der stoelen of banken gestolcen. En daar ging het tenslotte om. Als de schoonmaak TJw handen onooglijk maakt, PUROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 4177 cent. Ambonezen-woonoord te Grijpskerke ontruimd. Bewoners naar andere kampen overgebracht. Naar wy vernemen is het Ambo nezen-woonoord Grypskerke op Wal- cheren Donderdag ontruimd. De be woners zyn over een aantal andere kampen verdeeld. Van 1 April a.s. af zal het DUW-karap te Grijpsker ke weer voor arbeiderslogies worden gebruikt. De ontruiming van het woonoord, welke reeds geruime tijd in de pen was. geschiedde ordelijk en zonder incidenten. De bewoners werden met autobussen naar hun nieuwe woon plaats overgebracht en hun bagage werd door trucks vervoerd. Twaalf gezinnen en zeven vrijgezellen zijn Donderdag gehuisvest in het woon oord ,De Haven" te Breskens, dat destijds dienst heeft gedaan als tij delijk onderkomen voor een aantal gerepatriëer.de Indische Nederlan ders. Twee andere gezinnen verhuis den naar het kamp Brydorpe bij Duivendyke op Schouwen, terwijl één gezin in het kamp Middelburg II is ondergebracht en één gezin naar Barneveld is verplaatst. Eerste koekoeksroep in Middelburg gehoord. De koekoek is naar Zeeland te ruggekeerd om de lof van de lente te zingen. Donderdagmorgen om streeks zes uur werd in Middelburg voor het eerst dit jaar de koekoeks roep vernomen. De vogel hield zich op in de omgeving van' de Veerse- singel. Tien jaar geëist. (Vervolg van pag. 1) ANDERE GETUIGEN. Andere getuigen kwamen voor het hekje. Daar was de politie-deskun- dige, dr. Hulst uit Leiden. Twee din gen uit zijn verklaring, die hij met korte, sobere gebaren onderstreepte waren van belang: hij achtte het mo gelijk, dat Schreurs is overleden als gêvölg Vaiv de klap met dë gummi stok en voorts was hem niets bij zonders gebleken bij dc sectie van het stoffelijk overschot van de man van verdachte. Overigens ge schiedde deze sectie geruime tijd na het overlijden, omdat de vrouw dit tegenhield. Zusters uit het St. Catharina ge sticht, waar Keesje woonde, getuig den. Verder een van zijn vrienden, de heer M. Hoondert uit Bergen op Zoom, die Keesje reeds 40 jaar ken de. Even flitste het v.: .-hoor weer op. De moord zou immers ontstaan zijn, omdat Keesje honderd gulden aan de vrouw had gegeven om kleren en schoenen te kopen. Toen die niet kwamen, stelde Schreurs een ultima tum: „schoenen en kleren ofhet geld terug, want anders zeg ik het je man." Om dat laatste te voorko men, had de vrouw Keesje neerge slagen. },Kees had geen schoenen nodig" zeide getuige op een vraag van de verdediger, mr. M. van Glnneken. „Zijn dochter uit Canada voorzag hem daarvan." Zeeuwse getuigen kwamen voor het hekje, uit Kwadendamme en uit Baarland. Zij hadden Keesje goed gekend en waren ongerust geworden toen hg niet meer in Zeeland ver scheen. De ambtenaar van de reclassering, de hee.r J. W. Leijten was zeer po sitief in zijn verklaringen: „Ik heb zelden zo'n vrouw gezien, die zo fantastisch en brutaal kon liegen." In de %'olgende minuten bleek heel even, hoe de vrouw inderdaad loog. Mr. van Glnneken raakte in discus sie met de vroegere chef van ver- daehte's man, opperwachtmeester Schipper uit Halsteren over het aan tal gummistokken, dat in huls van verdachte was. „Twee stuks" zeide de opperwachtmeester, „een van dienst, die haar man altyd by zich had en een privé thuis." „Niet waar", viel de vrouw plotseling heftig uit. „Er was er maar één." De verdediger (1) draai de zich onverwacht om en vroeg: „Waar zyn die stokken gebleven?" „Eén is er terug gegaan" reageer de de vrouw onmiddellijk, „en de anderToen merkte ze dat zij zich versprak en zweeg Volgens het dienstboek van de opperwachtmeester was de man van verdachte op het tijdstip van de moord, op 26 Augustus, 's morgens omstreeks half elf, elf uur, op het bureau te Halsteren aanwezig. Eén der getuigen, de heer P. Ge luk uit Zierikzee woonde de laatste tijd met de verdachte samen en toonde zich door alles zeer geschokt. „Wees blij dat U nop- leeft", aldus voegde de president hem droog toe. VERDACHTE. Toen was eindelijk de beurt aan verdachte. Het werd nog stiller in de zaal, toen de president haar op haar vroegere bekentenissen wees. Verdachte: „Ik heb het niet ge- President: ,J>an beschuldigt U Uw overleden man." Verdachte: „Br praat niet over doden." President (heftig): „Jawel! U hebt een dode beschuldigd. Dan moet U er ook over praten." Verdachte zweeg. Weer vlogen de vragen van achter de groen,e tafel op haar af en tenslotte zeide ze nog: „Ik heb hem in de kast moeten stoppen en in de put moeten gooien van mijn man." President: „Uw eigen familie acht te Uw man tot zoiets niet in staat." In de middagzitting kwamen twee psychiaters aan het woord. Hun verklaringen stemden weliswaar niet geheel overeen, maar beiden kwamen zij tot de conclusie, dat de vrouw alle eigenschappen van een psycho- pate vertoont, zeer suggestibel is en een groot gebrek aan waarheidslief de bezit. De officier van justitie, mr. G. J. M. Temming, ging uitvoerig de ten lastelegging na, waarbij hij het ge hele drama zoals hij meende, dat zich dat afgespeeld had, naging. „Doodslag kan niet bewezen wor den", aldus de officier, „het is wel aannemelyk om te zeggen, dat Kees je door de slag met de gummistok is gedood, maar niet te bewijzen." Wel achtte de officier poging tot moord wettig en overtuigend bewe zen. evenals diefstal van Schreurs eigendommen en het verbergen van een lijk. „Er is voor deze vrouw geen enkele clementie aan te voeren", aldus de officier, die tenslotte tien jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de regering eiste. De verdediger, mr. van Ginneken, bestreed op juridische gronden de terminologie van de officier en gaf tenslotte zijn visie op het drama, die geheel afweek van die van de officier. Hierby wees hy o.m, op de getuigenverklaring, dat Keesje geen schoenen nodig had, zodat het vol gens spr. niet is aan te nemen, dat de vrouw Keesje had geslagen zo als zij aanvankelijk beweerde, ter wijl deze schoenen (van haar man) in de slaapkamer paste. De verde diger bracht voorts tal van onbe wezen en onbewijsbare factoren in dit drama naar voren, waarbij hij o.a. de huwelijkstrouw van verdachte in het geding bracht en het niet uit gesloten achtte dat haar man Schreurs op oneerbare bedoelingen had betrapt. Hij zou in drift ont stoken de fatale slag toegebracht kunnen hebben. Pleiter vroeg aan het slot van zh'n pleidooi vrijspraak bij gebrek aan bewys. Uitspraak over veertien dagen. „Veerboot „Prins Bernhard" kreeg scheur in zijwand Woensdagavond tijdens dikke mist kwam het motorschip „Prins Bern hard", van de Provinciale Stoomboot diensten bij het binnenlopen van de haven te Breskens in aanraking met een der palen van de Westhavendam. De oorzaak van het ongeluk was de sterke stroom, welke het achterschip tijdens het binnenlopen in de verkeer de richting omzette. Het schip liep een scheur in de zijwand op van ongeveer 1 meter, op ongeveer drie meter boven de waterlyn. Jongelui te Breskens gingen spelevaren. Het is de Rijkspolitie te Breskens gelukt enige jongeui aan te houden die op het idee waren gekomen eer, pleziervaart te gaan maken met de vissersschuit de Breskens 9, welke aan de visserssteiger te Breskens lag ge meerd. De schippers in spé waren de haven uitgevaren en brachten het scheepje enige uren later weer aan de steiger terug. Advertentie ACHTERGRONDEN VAN EEN CONFLICT Zal er dit jaar weer een Nationale Tentoonstelling kunnen zijn De moeilijkheden in de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard", welke vorige, week hebben geleid tot het aftreden van het dagelijks bestuur (met uitzondering van één lid) staan niet op zich zelf. De algemeen voorzitter, jhr. J. van Vredenburch, wees er gisteren in een te Goes belegde perscon ferentie op, dat overeenkomstige verschijnselen vallen waar te nemen in andere organisaties uit de boerenstand en ook In het buitenland, met name in België. Men vraagt zich dan ook onwillekeurig af wat achter deze ontevreden heid schuilt en b\J de bespreking van gisteren, welke onder leiding van de heer Alph. Aernoudts uit Sluis stond, ging een enkeling zelfs zo ver, dat hij het als „niet uitgesloten" voorstelde, dat hier communistische tenden- zen aan het werk waren. Wanneer men echter in aanmerking neemt, welke figuren de leiding van de „oppositie" voeren, wordt deze veronderstelling toch wel wat onwaarschijnlijk. Waarschijnlijker lijkt dan ook een andere zienswyze op de achtergrond van het conflict, nL dat het hier in wezen zou gaan om de belangen tegenstelling tussen fokkers en handelaren-ex- portenrs, zoals deze bijv. enige jaren geleden ook reeds aan de dag is ge treden naar aanleiding van de uitvoering der grote exportorders. In het algemeen kan men zeggen, dat door de publiciteit, welke op de vergadering m Den Haag is gevolgd, in bepaalde bladen de gang van za ken niet helemaal juist is belicht. Men heeft in veel bladen gesproken van een „rumoerige" vergadering en dat was beslist in strijd met de wer kelijkheid, zo meenden de heren van het dagelijks bestuur, die zich veel liever refereerden aan het verslag o.a. van de Prov. Zeeuwse Courant, dat de gebeurtenissen volkomen juist weergaf. Het besluit van de leden van net dagelijks bestuur was reeds vóór deze vergadering genomen naai* aanleiding van de unfaire wijze, waarop in Limburg met medewer king van een lid van het hoofdbe stuur mr. Hoffmans als hoofdbe stuurder werd weggewerkt. In de vergadering is hiervan mededeling gedaan en daarna is de agenda op zakelijke en zelfs prettige wijze af gewerkt. De leden van het dagelijks bestuur zijn natuurlyk overigens ook zeer te- leurgesteld over de houding van. die hoofdbestuursleden, die nadat men over geschilpunten in hef hoofdbe stuur tot een accoord was gekomen in de afdelingen oppositie hebben gevoerd, welke ten slotte heeft geleid tot het aannemen van een motie, welke de bedoeling had enige be stuursleden weg te werken. Zilveren jubileum bij de Belastingen Middelburg. De commies-secretaris der Rijks belastingen te Middelburg, de heer A. K. Louws, zal op 1 April a,s. zyn 25-jarig ambtsjubileum vieren. De heer Louws, die op 16 Janu ari 1910 werd geboren, is geduren de deze kwart eeuw altijd in Mid delburg werkzaam geweest. Op 1 April 1927 trad hij als particulier klerk in dienst van de inspectie Mid-, •dëiburg. HU heeft diverse rangen doorlopen en werd op 1 December 1948 bevorderd tot commies-secre taris. EEN NIEUWE REGELING.. De problemen zijn nog steeds legio In het Veerhuis te Bruinisse vergaderde de mosselkwekersver.eniging „Algemeen Vissersbelang onder voorzitterschap van de heer A. de Ko ning Az. Deze zette uiteen waarom in sommige gevallen kwekers, die reeds meer dan 100 van hun standaardcapaclteltscijfer hebben geleverd, nog mosselen kunnen leveren, terwijl anderen met een kleiner leveringspercen tage daarvan zijn uitgesloten. Het Aan- en Verkoopkantoor stond voor de keus, om nu het seizoen ten einde loopt, de aflevering van mosse len naar België te staken, of een zo danige kwaliteit te leveren dat de Belgische clientèle daarover tevreden kon zijn, d.w.z. mosselen van de kwa liteit B. I of C. I of B. II of C. IK mi nimum 18 kg visgewicht) tenzij na tuurlijk de koper een mindere kwali teit zou verlangen. Op deze manier gelukt het thans de export nog gaande te houden en waarschijnlijk zal, eer het seizoen ten einde is, een hoeveelheid van 200.000 tonnen zijn weg naar België hebben gevonden. Dank zij de goede kwaliteit van de Zeeuwse mosselen, heeft Nederland zijn positie op de Belgische markt ge heel herwonnen. Jammer blijft bet dat Frankrijk onwillig bleef, Zeeuwse mosselen toe te laten, ook hier draait de afgeleverde hoeveelheid om pl.m. 200-000 tonnen, doch dit zijn alle Wad denzee mosselen. Over het leveringssysteem 1952-'53 bleken bij bespreking de meningen verdeeld. De mosselkwekerswereld zoekt hier in naar een bevredigende oplossing, Doe mee aan de prijsvraag „het Nederlands elftal" met als pry- zen 200 voetballen of 200 paar voetbalschoenen naar keuze voor de 200 beste inzenders. De volgende 200 inzenders krijgen het nieuwe voetbal-album Goal- 2 met een schat van bijzonder heden over alle clubs uit de le en 2e klasse K.N.V.B. en ge schreven door de bekende ra dio-reporter Leo Pagano. Het Goal-prysvraagformulier met alle bijzonderheden is gratis verkrijgbaar bij Uw winkelier of drogist of bij de N.V. Zeep fabrieken v/h de Haas van Brero, afd. Goal, Apeldoorn. U spaart toch de foto's van dat album! De bons ervoor zijn ver pakt by Condor huishoudzeep; I. 2. 3. zelfwerkend wasmiddel; Carlton Old Lavender toiletzeep en Reinal schuurpoeder de be kende, goede producten, die moeder dagelijks nodig heeft. Ook bij Glorine bleekwater en „Snel" alkalivry wasmiddel, de beroemde EMKA producten, zyn de bons verpakt. De le in zending sluit 1 April; daarna kunt U meedoen aan de 2e "3vraag, die op 31 Mei a.s. dt afgesloten. nu door de teelt in de Waddenzee het gehele tot dusver gevolgde systeem onbruikbaar is geworden. Iedere kweker heeft een standaard- capaciteitscijfer, dat aangeeft de voor raad mosselen die hij mag leveren aan het Aan- en Verkoopkantoor. Dit cij fer is vastgesteld, naar de grootte van zijn bedrijf enz. en is natuurlijk geba seerd op de teelt in Zeeland. In 1951 is deze regeling echter buiten wer king gesteld, wegens de aanvoer van mosselen uit de Waddenzee. Dit was een experiment en Frankrijk vroeg alleen Waddenzee-mosselen. Men moest dus aan de vraag van Frankrijk kunnen voldoen. Doordat men ge dwongen was op de Waddenzee in combinaties van drie te werken, was ook dit een aanleiding ertoe, dat kwe kers met verschillende standaardcapa- citeitscijfers, toch gelijk op leverden. Nu te verwachten valt, dat de aan voer van de Waddenzee wat regelma tiger en zeker minder overvloedig zal zijn, wil men terugkeren, naar een ze kere orde in de aflevering. Door de Stichting voor de Zeeuwse Visserijbelangen, was voorgesteld om aan iedere kweker, die zijn vast kwan tum aan Zeeuwse mosselen kan afle veren, daarboven nog het recht te ge ven 1000 tonnen Waddenzee-mosselen aan te voeren. Na uitvoerige bespre king werd dit voorstel zodanig ge amendeerd, dat men dit recht alleen wil toekennen aan kwekers met een standaardcapaciteitscijfer beneden 2000 tonnen. Ook andere voorstellen, werden nog besproken, doch de juiste oplossing die allen bevredigt is in deze aangelegen heid moeilijk te vinden. Een vergade ring te Goes van de Stichting Zeeuw se Visserijbelangen zal door 4 per sonen worden bijgewoond. Jeugdige Vlissingers schuldig aan inbraak te Breskens. De jeugdige Vlissirigers, die vori ge week betrapt werden by een in braak in een pakhuis aan de Kanaal- weg te Middelburg, zullen zich ook nog hebben te verantwoorden voor een inbraak met diefstal in het Chr. schoolgebouw te Breskens op 14 Ja nuari j.l. Zy hadden zich toegang tot de school verschaft door het stuk slaan van een ruit. DE NATIONALE TENTOONSTELLING. Mede door deze gang van zaken is het natuurlyk onzeker geworden of er dit jaar iets zal kunnen komen van een Nationale Tentoonstelling. Men kan dit betreuren, maar een feit is nu eenmaal, dat men het niet eens is kunnen worden over de dekking van het tekort, dat zulk een nationa le manifestatie nu eenmaal moet op leveren. Er is veel gesproken over uitgaven voor propaganda voor de export van paarden, doch tydens de persconfe rentie in Goes werd nog eens nadruk- kelyk vastgesteld, dat het genoemde bedrag van 125.000 door de „Exim- pa" de organisatie van in- en ex porteurs voor dit doel werd be schikbaar gesteld. Alleen om contróle mogelijk te maken werd dit bedrag via de boekhouding van de vereni ging verantwoord. Het bedrag kwam uit een afdracht van exportbedragen en het moet dan gesteld worden te genover het enorme bedrag van pl.m. 40 millioen gulden, welke deze export na de oorlog voor Nederland heeft opgeleverd. Dat de financiële positie van de vereniging gezond is, kan biyken uit de toename van haar kapitaal sinds 1940. WAT NU? Wat de gang van zaken in de naaste toekomst netreft, meenden de demissionnaire leden van het dage lijks bestuur, dat in de eerste plaats door verkiezingen in de afdelingen het hoofdbestuur weer zal moeten worden aangevuld. Dan kan een nieuw dagelijks bestuur worden ge kozen, terwijl bovendien nog een al gemene vergadering nodig zal zijn om de begroting goed te keuren. Juist over de financiering van een nationale tentoonstelling neeft men in de vorige vergadering nog geen overeenstemming kunnen bereiken. Advertentie Zuiver en ontsmet 1 uw huid met de hel- dervloelbareD.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Duw-arbeiders te Axel ontslagen. Aanleg van speelterrein en parkeerterrein in gevaar. In verband met het feit, dat het afgraven van de Armendijk te Axel plotseling onzeker is geworden, orn aat Gedeputeerde Staten nog geen goedkeuring hebben gehecht aan de financiering van dit werkobject, zijn in deze gemeente vyftig Duw-arbei ders met ingang van 20 Maart ont slagen. Wordt de financiering goed gekeurd, dan zullen zy weer in dienst genomen worden. Bovendien zouden aan meer mensen te werk kunnen worden gesteld. Het afgraven van de Armendijk is voor Axel van groot be lang, omdat met de vrijkomende grond een speelterrein voor de schooljeugd, waaraan dringend be hoefte bestaat, kan worden aange legd. Ook wordt een terrein opge hoogd voor de aanleg van een par keerterrein, waardoor Axel uit zijn Zaterdagse moeilijkheden zou kunnen komen. Wetsontwerp grens wijziging Breskens en Groede. LIGT THANS TER INZAGE. De wijziging der grenzen van de gemeenten Breskens en Groede ver keert thans in een zo vergevorderd stadium, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland de raad van die ge meenten een wetsontwerp, waarin de grenswijziging is uitgewerkt, met faybehorende kaarten en toelichting, hebben toegezonden. Deze stukken zijn op beide secre tarieën voor een ieder gedurende dertig dagen ter inzage neergelegd. Gedurende deze termijn van dertig dagen en 21 dagen daarna kunnen de inwoners van Breskens en Groe de en de in die gemeenten gevestig de rechtspersonen zich schriftelijk met bezwaren tot Gedeputeerde Sta ten wenden. Ook de raden van Bres kens en Groede zullen hun oordeel over het ontwerp moeten geven. Het wetsontwerp bevat de afstand door Groede aan Breskens van het gebied van de Roodepolder, de Zuid- kerkepolder, de Gólenpolder en van de Gistelarepolder waarin het sportterrein is gelegen en de af stand door Breskens aan Groede van een gebied nabij de Nieuwe Sluis. RECHTER-COMMISSARIS BENOEMD. De arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft mr. A, J. W. van Royen, rechter, benoemd tot rechter- commissaris, als bedoeld ln artikel 43 van de ruilverkavelingswet, voor de ruilverkaveling-Ser Pauluspolder (ten Oosten van Zaamslag).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2