Raad van State: wijze mannen, de Koningin ter zijde staan die In de toekomst geen „piekuren" meer Dr. van Ledden Hulsebosch wordt 75 jaar UITVOERING VAN ZIEKTEWET EN KINDERBIJSLAGWET GEMAKKEU U(E INNING VAN KLEINE VORDERINGEN Editie Zeeuws-Vlaanderen VRIJDAG 21 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE OOURANT DE ELECTRICITEITSVOORZIENING VAN ONS LAND Stroomlevering zelfs uit Italië (Van onze speciale verslaggever). Het is een oude journalistieke ervaring: men gaat een eenvoudige, nuchtere, alledaagse zaak onderzoeken en ontdekt een verrassende nieuwe wereld, een merkwaardig stuk maatschappij of nijverheid, vol van fasci nerende bijzonderheden, onbekend in bredere kringen, hoewel van ingrij. pende betekenis voor iedereen. Zo is het ook ons vergaan: wy wilden iets over de netelige vraag van de Nederlandse electriciteitsvoorziening te weten komen; hoe de beper kingsmaatregelen hebben voldaan en welke vooruitzichten er zyn voor de eerstkomende jaren. En hierbij hebben wjj kennis gemaakt met een imponerend stuk van onze economie, vol van ook voor volstrekte leken hoogst-interessante problemen. En gelijktijdig hebben wjj ervaren, dat Nederland deel uitmaakt van een bovennationale organisatie, die nauwe lijks minder belangrijk is dan de andere, die onophoudelijk in het voet licht van de publiciteit staan, maar nog langzaam en moeilijk worden op gebouwd zoals Schuman-plan, Europees leger en Landbouwplan. De on opvallende gemeenschap der grote Europese electriciteitsproducenten is inmiddels al lang een succesvol werkende realiteit. en via deze landen met Zwitserland, Italië en Frankrijk verbinden. Op deze wyze betrekt elk der aangesloten landen in gevallen van extra grote behoefte stroom van de andere; deze ruilverkaveling werkt naar alle kan ten. Interessant zijn uiteraard nog de fascinerende détails van dit soepele weefsel, dat perfect functionneert; voorts de practijk, ook binnen ons land, van organisatie en technische toepassing, die beide binnen afzien bare tijd in het „bewakings-centrum" in Arnhem worden geconcentreerd. FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. In hotel „De Zwaan" te Zuidzande gaf de plaatselijke afdeling van Volks onderwijs een geslaagde feestavond voor haar leden. Na een openings woord van de voorzitter, de heer B. van de Reepe, waarin deze speciaal burgemeester en mevrouw Vermet verwelkomde, trad als eerste het ac cordeon-ensemble op met enige vro lijke nummertjes. Kinderen van de O. L.-school brachten daarna een aan tal spelletjes en toneelstukjes voor het voetlicht. Het hoogtepunt van de avond was echter de opvoering van het kindertoneelspel in drie bedrijven, „Bartje en de niezende koning". De rollen werden door de jeugdige ac teurs en actrices onder kundige lei ding op zeer verdienstelijke wijze ver tolkt. Vooral aan de aankleding was veel zorg besteed. Met een dankv/oord aan de medewerkenden besloot de voorzitter de bijeeenkomst. Misschien heeft u al eens gelezen of gehoord van het Nederlandse „koppelnet", zonder er een duidelij ke voorstelling van te hébben wat dit eigenlijk is. Het wil zeggen, dat in zekere mate nu al, maar in elk geval binnen afzienbare tijd, wan neer het grote project voltooid is, elke Nederlander die electrische aan sluiting heeft, zijn stroom betrekt uit eej gigantische gemeenschappe lijke bron. Het is niet meer de ste delijke electriciteitsfabriek, die in de plaatselijke behoefte voorziet. Wellicht verduidelijkt een beeld de betekenis van het koppelnet enigszins: stelt u het u voor als een verende gummimat. Hij vangt de plotselinge sterke stoten op die perio diek in de loop van een etmaal in de stroombehoefte van het land optreden en wel in de beruchte „piekuren". Dit zijn de tijdstippen, waarop de meeste fabrieken ongeveer gelijktijdig hun motoren laten aanlopen, waarop in de winter in honderdduizenden hui zen licht voor aankleden en ontbijt no dig is en 't verkeer van electr. trei nen en trams bijzonder veel stroom eist. Men begrijpt, dat een extra don kere winter en sterke kou electri sche straalkachels! hier juist kun nen betekenen, dat de grens van het vermogen der nationale electriciteits- productie wordt bereikt. Een bijzon der belangrijke factor is hierbij, dat een electriciteitsfabriek zo mogelijk met een ruime marge, wat haai' ca paciteit betreft, moet werken: hoe nader zij bij de grens van haar ver mogen komt, des te riskanter het wordt en des te groter het gevaar van defecten. Omgekeerd zijn er natuurlijk lan ge perioden, 's nachts vooral, waarin slechts een minimum aan stroom gebruikt wordt. Hier treedt dan de economische factor op de voorgrond. Het bedrijf is dan namelijk uiterst onrendabel, vooral bij de kleinere en verouderde electriciteitsfabrieken, die zware en kolenverslindende ma chines bijna leeg moeten laten lopen. Ziehier nu, hoe het net uitkomst geeft. In de piekuren „vult" men het met alle energie uit alle aangesloten fabrieken; 's nachts verzorgen een paar centrales, de modernste, die het zuinigste werken, het hele land. industrieën de aanwas van nieuwe grootverbruikers steeg. HET INTERNATIONALE NET Tenslotte een woord over de inten sieve samenwerking, die sinds enke le jaren tussen de Westeuropese elec triciteitsproducenten bestaat. Er is in feite hier al van een Europese electriciteitsfederatie sprake. Bij Maastricht komen enprme (hier zelfs op 220 kv. werkende) leidingen bin nen, die ons met Duitsland en België tempo enigszins is verlangzaamd, waarin in de eerste na-oorlogse jaren Het Griekse Hof van cassatie heeft vier gratieverzoeken van personen, die op beschuldiging van spionnage ter dood waren veroordeeld, van de* hand gewe- Neen, liever niet Hij deed zelfs zijn microscoop van de hand (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Maart „Neen, liever niet", klonk het byna smekende ant woord op onze vraag, of wij eens met dr. C. J. van Ledden Hulsebosch in zijn woning in Amsterdam mochten komen praten. Zelfs zag hy er tegen op om een kort gesprekje te voeren niet over zyn vele en veelomvattende werk, maar in het algemeen over zyn leven en zyn levensloop. Ons verzoek was ingegeven door de wetenschap, dat dr. van Ledden Hulsebosch deze week zyn 75ste verjaardag viert, een jubileum, dat ons inziens alle aanleiding bood om deze. rustende politiedeskundige nog eens in het licht der publieke belangstelling te plaatsen. Doch de jarige verlangde naar rust, naar de stilte, die hij na een arbeidzaam leven zo zeer verdiend heeft. ,,Ik heb niets meer, geen in strumenten en zelfs geen micro scoop", zei hij. „Ik zou, als ik deze dingen niet weggedaan had, toch maar in de verleiding komen, aan het werk te gaan, al was het maar voor mijn genoegen Natuurlijk respecteert men het NAAR BEDRIJFSVERENIGINGEN Inkrimping Raden van Arbeid. (Eigen bericht) Vermoedelijk per 1 Januari 1953 zal de uitvoering van de Ziektewet- en Kinderbijslagwet geheel worden overgedragen aan de organen van de vijf entwintig in ons land bestaande vak-bedryfsverenigingen en de Algemene Bedrijfsvereniging, die speciaal in het leven geroepen worden voor de uit voering van de Werkloosheidwet, die 1 Juni a.s. in werking treedt. Dit feit betekent, dat er een overcompleet zal komen van ambtenaren bij de Raden van Arbeid. Dit overcompleet zal echter, zo vernemen wij; niet leiden tot een massa-ontslag. De nieuwe bedrijfs organen, zo is de verwachting, zullen de overcompleet rakende ambtenaren waarschijnlijk overnemen, en wel zelfs op zodanige wijze, dat deze mensen hun volledige rechten op pen sioen ingevolge de Pensioenwet 1922 gehandhaafd zullen zien De enige con- NET NOG NIET VOLTOOID I sequentie is dan, dat ze ambtenaar-af zullen raken, en de kans belopen, dat ze overgeplaatst zullen worden naar een andere gemeente dan waar ze totnogtoe hun werkzaamheden ver richten. Hoewel er geen reden is om te ver onderstellen, dat er bedrijfsverenigin gen zullen zijn, die de vrijkomende ambtenaren niet zullen willen over- Dat is het ideaalbeeld. De moeilijk heden van de laatste jaren vinden eenvoudig hun ooi'zaak daarin, dat het net nog niet voltooid is. Of juis ter gezegd de netten. Want Neder land heeft twee zulke netten. Het kleinere, Noordoostelijke is vrijwel klaar; het ligt omsloten door de lij nen, die lopen door de plaatsen Hen- gelo-Deventer-Zwolle-Leeuwarden- Groningen. Onze daar aangesloten landgenoten hebben in de afgelopen winter dientengevolge geen last van de beperkingen ondervonden. Dit net is berekend op een spanning van 110 kilovolt; deze constructie maakt het ook op zeer lange termijn mogelijk alle denkbare uitbreidingen in de energie-behoefte van dit landsgedeel te op te vangen. Anders staat het met de dichter bevolkte Westelijke en Zuidelijkë landsdelen, waar bovendien een in verhouding veel sterkere uitbreiding van stroombehoefte tengevolge van industrialisatie te verwachten is. Hier in het veel langere Westelijke net moesten ook. veel hogere eisen voor de toekomst gesteld worden; het is daarom op 150 kv berekend. Hiermede zijn wy bij de eigenlijke oorzaken van de verzorgingsmoeilijk heden in de laatste winters gekomen. Dit enorme net is namelijk nog niet Maar, én wat de kringloop van de electriciteit én wat de opwekking daarvan betreft. De reusachtige ket ting loopt op het ogenblik van Roer mond over Geertruidenberg (waar een zeer groot nieuw productiestatiön „Amer" gedeeltelijk Maar, gedeelte lijk in aanbouw is)Rotterdam, Den Haag, Velsen, Amsterdam tot Utrecht. Hier is thans het einde; het resterende stuk via Arnhem en Nij megen naar Roermond terugg wordt in de komende één of twee jaren voltooid. DE BEPERKINGEN Men kan, wanneer de eisen van de afnemers de bedrijfscapaciteit drei gen te boven te gaan, drie soorten maatregelen nemen; technisch zoals bv. tijdelijke, minimale verlaging van de spanning (wat de verbruikers meestal nauwelijks zal bespeuren) beperkingen van het soort, dat wij in de laatste winters kenden; en tenslot te stx'oomimport. De beperkingen waren een volko men succes. Men is in vakkringen vol lof over de reactie van het publiek. Verblijdend is, wat men ons in acht nemende de geboden voorzich tigheid meende te kunnen voor spellen: het is mogelijk of zelfs waarschijixlijk, dat voortaan de lasti ge piekuur-beperkingen niet meer nodig zxxllen zijn. Eén van de facto ren, die hierbij een rol spelen, is ove rigens, dat thans het stormachtige vooral door de vestiging van nieuwe selijk. Duivenpraatje Het vluchtseizoen is in aantocht en overal worden door de duivenhouders de eerste maatregelen genomen om in de komende maanden zo goed moge lijk voor de dag te komen. Voor de afd. Z.-Vlaanderen begint het seizoen officieel op 20 April met een vlucht op Arras, maar het spreekt van zelf dat de duiven niet onge traind de treinreis naar Noord-Frank- rijk kunnen aanvaarden. De verzen dingsafdeling W.-Z.-Vlaanderen stelde daarom Zaterdag 1.1. te Schoondijke een leervluchtprogramma vast. De eerste ronde van deze leervluchten start te Eede op 6 April. Op 8 April gaat het iets verder naar Knesselaere (B.). 9 April naar Pittem en IS April naar Mouscroen aan de Franse grens. Dit geldt voor de oude duiven die na deze leervluchten ge noeg getraind zijn om de tocht van af Arras, Breteuil of Dourdan te onder nemen. De eerste leervluchtenronde voor de jonge duiven is vastgesteld op 23 Mei. Er werd een regeling getroffen voor de z.g. kermisvluchten. Het is de ge woonte dat tijdens de kermis extra prijzen beschikbaar worden gesteld en dat aan deze z.g. algemene vluch ten ook dixivenhouders uit andere ge meenten deelnemen. Deze kermisvluchten zijn: 11 Mei Groede (op Breteuil); 18 Mei Sluis (op Dourdan voor- „Tot Weerziens"): 22 Mei Sasput (op Arras); 25 Mei Cadzand (op Arras) 1 Juni IJzendijke (op Orleans); 8 Juni Aardenburg (op Arras); 15 Juni Oostburg (op Bre teuil); 22 Juni Sluis (op Dourdan voor „Recht voor Allen"); 29 Juni Schoon dijke (op Arras); 6 Juli Breskens (op Breteuil): 13 Juli St. Kruis (op Dour dan); 27 Juli Hoofdplaat (op Bre teuil) en 14 September Zuidzande (op Arras) Het seizoen eindligt 14 September. Dat is vroeger dan gewoonlijk. De er varing heeft geleerd dat de laatste vluchten weinig belangstelling meer hebben in verband met rui, vermoeid heid etc. Niettemin heeft men hier aan voor W.-Z.-Vlaanderen nog een korte vlucht toegevoegd nl. op Mous croen op 21 Sept. Voor de grote fondvluchten op St Vincent (reeds 2 jaar achtereen le verde deze vlucht voor Zeeland een auto op) Libourne (Bordeaux) en Dax zal te Oostburg ingekorfd worden, voor Chateaurouse en Limoges plaat- nemen, laat de wet in zodanig geval nog bevoegdheid aan de min. om de bearijfsverenigingen tot deze overna me te verplichten. De sociale positie van de betrokkenen geeft dus onder de huidige omstandigheden geen re den tot ongerustheid. Een ongerust heid, die hxer en daar te beluisteren valt in het alarmerende bericht, dat de reorganisatie tot het ontslag zou moeten leiden van zeker 20 der ambtenaren. Zelfs voor degenen, die op ax'beidscontract werkzaam zijn is er geen ruimte voor deze bezorgdheid, hoewel in zeer individuele gevallen misschien wel eens hier of daar een slachtoffer zou kunnen vallen. verlangen van iemand, die een geze gende leeftijd heeft bereikt, om niet in zyn eenzaamheid gestoord te wor den. Dat neemt niet weg, dat wij niet onvermeld willen laten dat dr. van Ledden Hulsebosch zien grote ver diensten heeft verworven door zijn onderzoekingen voor de politie, door zijn speurderswerk op het laborato rium, dat tot de opheldering van ver scheidene misdaden heeft geleid. Vijftig jaar geleden begon hij met deze arbeid. Tien jaar geleden gaf hij een boek uit „Veertig jaar speur derswerk", waarin hij uitvoerig van zijn ervaringen en van zijn werk ver telde. Jarenlang heeft deze deskxxndi- ge op wetenschappelijke wijze de zo genaamde stille getuigen bij misdrij ven bestudeerd, ondex-zocht bij bloed sporen, pluisjes, kleren en daarop klevende stoffen en allerlei andere dingen, die wellicht tot de opsporing van een misdadiger Iconden leiden. Ook verrichtte hij ontelbai'e lijk schouwingen. Op dit gebied heeft hij zich een uitstekende naam verwor ven. Dr. van Ledden Hulsebosch werd op 20 Maart 1877 in Amsterdam ge boren, bezocht het gymnasium in Amsterdam en in Tiel, studeerde pharmacie aan de Amsterdamse uni versiteit, haalde in 1902 het apothe kers-diploma, studeerde criminologi sche chemie en physica, ook aan het Instituut van prof. Reiss in Lausan ne en verrichtte sinds 1902 in labo ratoria veel justiële onderzoekingen. Van 1916 tot 1942 was dr. van Led den Hulsebosch politiedeskundige in Amsterdam. In 1929 richtte hij met anderen de in Wenen zetelende „Aca demie internationale de criminalisti- que" op. Hij werd er de eerste voor zitter van. Behalve dat hy veel onderzoekingen verrichtte, heeft dr. van Ledden Hul sebosch ook veel gepubliceerd. De rast, die hij thans verlangt, zij hem van harte gegund. (Nadruk verboden) In Kaapstad is de grootste kermis van Zxxid-Afrika welke ter gelegen heid van de Van Riebeeekfeesten is opgezet door de Gouverneur Gene raal van Zuid-Afrika, dr. E. G. Jansen, offlcleee! geopend. Het glanspunt van de kermis is het nauwkeurig nagebootste marktplein van Culemborg, waar in 1618 Jan van Riebeeck werd geboren. Na de officiële opening bezichtigden de genodigden de kermis. We zien hier op het marktpleintje van links naar rechts: Mr. J. van den Berg, de Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika, mr. M. A van den Marle. voorzitter van het Nederlandse Van Riebeeck-comité; mevrouw van den Marie: mevrouw van den Berg en dr. E. G. Jansen, de Gouverneur-Generaal van Zuid-Afrika. OVER SLECHTE BETALERS Korte metten met wanbetalers „Wie recht om een koe geeft er een toe", heet het in de wandeling. En dat wil zeggen, dat een proces om te bereiken, waarop men recht heeft, meestal even veel kost als het bedrag of ding waarom het begon nen is. Want „goede raad is duur." Advocaten hebben de naam duur te zijn. Als de deurwaarder aan de bel trekt, kost dat meestal ook hpt een en ander. Dan nog je hele hebben en houden' gaan uitleggen aan de rech terHet is geen wonder, dat de meeste mensen ertegen op zien om „goed geld naar kwaad geld te smijten", zoals ze dat noemen. We zouden ze niet graag de kost geven, al die mensen, die van een ander nog wat te vorderen hebben en hun geld maar niet krijgen, al die mensen, trie de moed, de lust of het geld ontbreekt om wat hun eer lijk toekomt te gaan „vorderen." Dit is nu beslist niet nodig, want sedert bijna tien jaar is er een eenvoudige regeling, waardoor men met heel wei nig kosten en heel weinig moeite toch aan zijn geld kan komen. Ten minste als het bedrag, waarom het gaat, niet hoger is dan 500. En het moet ook gaan om de nakoming van een overeeixkomst. Dit laatste lijkt erger dan het is. Zelfs de meeste huis-, tuin- en keu ken-schulden berusten op een „over- eenkoinst". Wie vijf liter melk be stelt bij de melkboer en de melk boer brengt die vijf liter sluit al een overeeenkomst. Een schilder, die opdracht krijgt om een plafonnetje te witten en die opdracht uitvoert, heeft met de meneer of de mevrouw voor wie hij het deed, een overeen komst gesloten. De bakker, die een tientje leent bij de groenteboer, sluit een leenovereenkomst. Zo zrjn er na tuurlijk duizexxden voorbeelden. En als het nu maar gaat om de nako ming van een overeenkomst of een afspraak het hoeft niet altijd zwart op wit te staan dan kan men gebruik maken van bedoelde eenvoudige regeling. VEERTIEN LEDEN EN 23 AMBTENAREN. Oude en eerbiedwaardige, maar bescheiden instelling, waarvan bijna niemand het adres Weet Is het u wel eens overkomen, dat een Hagenaar u, rondleidend door zijn stad, vertelde: En hier zetelt nu de Raad van State! Tien, neen hon derd, neen duizend tegen een, dat het u nog nooit is gebeurd. De Hage naar weet in het algemeen evenmin als de niet-Haagse Nederlander, dat deze oude en eerbiedwaardige instelling is gevestigd op hetzelfde Bin nenhof, waar ook de beide Kamers der Staten Generaal zetelen, en wel op no. 1. Dat is dan ook wel een heel bescheiden hoekje. Vermoedelijk ech ter zal de Raad van State spoedig verhuizen naar een eigen gebouw met een representatief karakter; er zijn nl. onderhandelingen gaande tussen het Ryk en de gemeente 's-Gravenhage voor de huisvesting van dit lichaam in het eveneens onde en eerbiedwaardige gebouw, dat thans nog de Hagenaren tot stadhuis dient, maar dat verlaten zal worden als het veel grotere nieuwe stadhuis op het Aiexanderveld in gebroik genomen zal worden. ZIJN TAAK. De Raad van State bestaat uit 14 leden onder voorzitterschap van H. M. de Koningin. In de Dractyk is het presidium sinds jaar en dag in han den van de vice-president, jhr. mr. F, Beelaerts van Blokland, die deze taak al sinds meer 'an achttien jaar ver vult. De Raad moet gehoord worden over alle wetsontwerpen en algemene maatregelen van bestuur. Zou er een wet tot stand komen, waaromtrent geen advies is uitgebracht door de ook Oehoord worden omtrent vernie tiging van provinciale en gemeentelij ke verordeningen. De 14 leden maken deel uit van 14 afdelingen, die elk 3 leden tellen. Hieruit volgt, dat elk lid zitting heeft in 3 afdelingen. Er is nog een 15e af deling, die groter is; dat is die voor geschillen van bestuur. Zy is de eni ge, die in het openbaar vergadert Indien er in ons land eens geen ko- Je Raad van State verdient zeker een goede en waardige hulsvesting, want zij verricht i grote bescheiden heid een belangrijke taak. Dat doet zij al e^-'wen lang, want zy bestond reein de Bourgondische tijd. Toen reeds gevoelde de vorst er behoefte aan zich te omringen door vertrouw de perso: opdat hij hen over ge wicht!, zaken zou kunnen raadple gen. Karei V gaf de Raad in 1531 een regerende taak. die zy moest delen met de toenmalige landvoogdes. De Republiek der Verenigde Nederlan den onder de Souvereine Staten-Ge- ner-al droeg de Raad van Staten de taak op voor de landsverdediging te zorgen. Tien jaar lang, van 1795 tot 1805, heeft ons land het z. ider Raad van State moeten stellen; daarna werd het lichaam In ere hersteld en kreeg het wederom een adviserende taak. En zo is het tot nu toe geble ven. nïng zou zijn en er ook niet in het re gentschap zou zrjn voorzien, dan neemt de Raad van State het konink lijk gezag waar. maar dat is een situ atie, die zich vrijwel nimmer voor doet, omdat telkens na de inhuldi ging van een nieuw staatshoofd bij de wet het regentschap wordt geregeld. WIJZE MANNEN Prins Bernhard is lid van de Raad van State en verder hebben daar oud-ministers, gewezen diplomaten en andere wijze mannen zitting In. Jon gemannen zyn het doorgaans niet. want men wordt pas lid van dit col lege na een Indrukwekkende staat Raad van State, dan heeft die wet geen verbindende kracht. Alle wets ontwerp irden dan ook. vóór zij de Staten Generaal ter overweging worden aangeboden, naar de Raad van State gezonden. De Raad moet van dienst. De leden worden niet ge kozen, maar voor het leven benoemd bij kon. besluit. Ten behoeve van de Raad van Sta te, zijnde een der Hoge Colleges van Staat, is op hoofdstuk H van de Rijksbegroting een bedrag van 401.600 gulden uitgetrokken. Onge veer ds helft van dat bedrag is be stemd voor salarissen. De Raad heeft 23 ambtenaren in dienst, die onder leidine staan van d secretaris, wiens taa1 is te vergelijken net die van de griffiers der Kamers. Sómmige amb tenaren dragen er de merkwaardige titel van commies- van--,taat. De be dragen, uitgetrokken voor bureau- en reiskosten, zyn alle zeer bescheiden Wij zullen ons nu niet verdie pen in het nut van een instelling als de Raad van State. Dat ls meer het werk van staatsrechtgeleerden en van studenten. Doel van dit artikel is slechts een vluchtig beeld te schetsen van dit in den lande vrywel onbeken- lichaam, dat even zeer als de Sta ten Generaal geregeld doende is te waken voor ons aller welzijn. VERZOEKSCHRIFT. De crediteur dat is dus degeen, die wat te vorderen heeft be hoeft slechts een „request" in te dienen bij de kantonrechter, waarin hij vraagt, of de kantonrechter tegen degeen, die nog betalen moet, een zogenaamd dwangbevel wil uitvaar digen. In dx-ievoud! Wat een dwang bevel is, weet iedereen wel van de belastingen. Het woord „request" lijkt gewichtiger dan het is. Men noemt het ook wel verzoekschrift. Er moet boven staan, dat het ge richt is aan de Edelachtbare Heer Kantonrechter. Dan moet er precies de naam in staan van de aanvrager, zijn volledige voornaam, zijn beroep en zijn woonplaats. Natuurlijk moeten ook naam, beroep en adres van de schuldenaar nauwkeixrig vermeld staan. Vervolgens moet erin opgeno men worden, hoe groot het bedrag is, dat meneer A van meneer B te vorderen heeft. Tenslotte „de gron den, waarop de vordering berust", zoals de wet liet zegt. Ook dit is meestal erg eenvoudig. Bijvoorbeeld „wegens door B bestelde en aan hem feleverde 100 kilo kaas." Of: „voor et in opdacht van B schilderen van het tuinhekje." Ook hier zijn duizenden mogelijk heden. Bijna iedereen is wel in staat om in een paar woorden of zinnen aan te geven, op grond van welke afspraak hij van een en ander wat te goed heeft. Iemand, die slecht met de pen is of meent toch niet voldoende verstand te hebben van zulke dingen, doet natuurlijk beter even naar een deurwaarder te lopen. Voor een deurwaarder is het hele maal een klein kunstje. De meeste deurwaarders hebben trouwens for mulieren, waarop het voornaamste al gedrukt staat. DE KOSTEN. Laten we nu eerst even vermelden, wat dit alles kost. Dat verhaal van die dure koe, waarover we het hier boven hadden, gaat hier niet op. Betreft het een vordering beneden de 25, dan behoeven helemaal geen griffie-rechten betaald te worden. Gaat het om meer dan 25 (en na- tuurlyk minder dan 500) dan moet er 5 betaald worden aan de griffie. Hiermede is dan alles betaald tot en met het dwangbevel toe. De griffier doet natuurlijk wat voor zijn geld. Hij zendt een af schrift van het verzoekschrift aan de schuldenaar. Deze schrikt vaak zó, dat hij meteen alles betaalt. Andex-s moet hij binnen veertien dagen schrif telijk te kennen geven, of hij het eens is met de vordering of niet. Laat hy niets van zich horen, dan vaardigt de kantonrechter dadelijk het dwang bevel uit. Laat hij weten dat hij de vordex-ing erkent, dan geeft de kanton rechter ook het dwangbevel. Komt de schxxldenaar met één of ander ver weer dan bekijkt de kantonrechter dat. Lijkt het hem. dat het verweer wel hout snijdt, deugdelijk is. dan verwijst hij de zaak, zoals het heet „naar de rol". Dit wil zeggen, dat het dan toch nog een gewone procedure wordt, wat net tot nu toe eigenlijk niet was. Degeen tegen wie het dwangbevel ls uitgevaardigd, weet, dat hij nu be slist betalen moet. Trekt hy zich er echter toch niets van aan, dan moet er in ieder geval een deurwaarder aan de zaak te pas komen, die over de middelen beschikt om het geld los te branden. Zoals men ziet, kan dus tegenwoor dig ook de kleine man met zyn klei ne vorderingen geholpen worden, zon der dat hij zijn portemonnaie behoeft om te keren. Maar het is wel zaak. dat hij zeker is van zijn vordering! want als de schuldenaar werkelijke tegenwerpingen heeft, wordt het toch advocaten- of deunvaarderswerk, met alle kosten van dien. (Nadruk verboden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 15