WATERLANDKERKJE KREEG EEN MOOI DORPSHUIS SOLISTENCONCOURS TE MIDDELBURG WAS EEN SUCCES DE MILITAIRE BETEKENIS DER SCHELDEMONDEN HET ONDERWIJSPLAN RUTTEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 17 MAART 1952 UITING VAN GEMEENSCHAPSZIN. Zaterdag feestelijk geopend Het Dorpshuis vail Wnterlaudkcrkjc is Zaterdag officieel in gebruik genomen en daarmee is er weer een nieuw dorpshuis toegevoegd aan de lange reeks, die na 1945 in Zeeland in gebruik werden genomen. Burgemeester M, J. Verbrugge hield een enthousiaste openingsrede, waarin hy cr vooral de nadruk op legde, dat dit dorpshuis tot stand kon komen, door de prachtige samenwerking van vele dorpsgenoten. Burgemeester Verbrugge, die ver scheidene burgemeesters van naburi ge gemeenten kon begroeten, herin nerde er aan hoe verleden» jaar het nieuwe gebouw van de o.l.s. in gebruik werd genomen en men toen niet goed wist wat aan te vangen met het oude gebouw. Het stond daar als een leeg kippenhok. Afbreken ging moeilijk, ornaat er dan een gat in de bebouwing zou ontstaan. De raad wist ook niet wat men er mee aan moest, totdat het idee werd geopperd van de oude school een dorpshuis te maken. De raad besloot de materialen voor de verbouwing beschikbaar te stellen in de hoop, dat de burgerij dan de rest zou doen. Een dorpsvergadering werd gehou den. waarin het plan werd aanvaard. Wel was er aanvankelijk enige aarze ling bij de ambachtslieden, maar na dat op 12 Januari het werk was ge start, kwam het gebouw twee maan den later gereed. Spr. zegde dank aan alle instanties en aan alle personen, die samenwerkten om het gestelde doel te bereiken. Het gebouw is niet modern, maar het is voldoende voor Wateriandkerkje. In de mooie sa menwerking, die gedemonstreerd werd bij hef gereedmaken van dit ge bouw ligt de kracht van deze ge meente. Spr. deed een beroep op alle gemeentenaren om de muziekvereni ging en de toneelclub te blijven steu nen en hij hoopte, dat het gebouw in de toekomst door alle dorpsvereni gingen gebruikt zou worden. ANDERE SPREKERS. Burgemeester J. M. A. C. van Don gen van Aardenburg merkte op, dat het openen van nieuwe gebouwen voor burgemeesters in het zwaar ge troffen Zeeuwsch-Vlaanderen heel ge woon is, maar dit gebouw is voor Wa terlandkerkje iets bijzonders. Men twijfelt wel eens aan de levensvat baarheid van kleine gemeenten, doch door dit gebouw toont een kleine ge meente, dat ze groot kan ziin. Spr. had alle respect voor het mooie gebouw. In Aardenburg mist men zo'n gebouw. De heer Van Dongen hoopte, dat door het gebouw de prachtige samenwerking, die reeds gedemonstreerd werd, nog bevorderd zou worden tot heil van de gemeente. Burgemeester mr. K. Hoekzema van Oostburg wenste Waterlandkerk je geluk. In Oostburg heeft men wel eens gezellige avonden, maar toch niet zo, dat de halve gemeente aan wezig is'. De heer I. Lutein uit Schoondijlte bracht gelukwensen over van het ge meentebestuur en van de muziekver eniging, die nauw met die van Wa teriandkerkje samenwerkt Ds. W. B. Bergsma feliciteerde na mens de Ned, Herv. Kerkeraaü. Het gebouw is ook van betekenis voor de jeugd. De heer J. de Bruyne, hoofd o.l.s., sprak voor de Ned. Herv. Jeugdvereniging en de heer C. Jan sen voor de toneelvereniging, waarbij woorden van dank werden gericht tot het gemeentebestuur en aan allen, die meewerkten. Kadenniddag van de Chr. vakbeweging. Bespreking over de werkloosheid. Onder leiding van de heer A. de Lange werd Staterdag in de „Prins van Oranje" te Goes een druk be zochte kadermiddag van de Christe lijke Vakbeweging gehouden, waar alle Chr. Besturenbonden nit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beve land en die van Bergen op Zoom en Tholen waren vertegenwoordigd. De heer K. de Boer, een der secre tarissen van het Chr. Nat. Vakver bond te Utrecht, behandelde o.a. de thans heersende werkloosheid en de noodzaak van een actieve werlcgele- genheidspolltiek. Spr. trok een ver gelijking met de werkloosheid in de dertiger jaren, toen er 400.000, zelfs een poosje 500.000 werklozen waren. In Januari 1952 waren er 106.000. Zou men de vrouwelijke werklozen en nog enkele categorieën meetellen, die vroeger ook meegeteld werden, dan zou men tot een aantal van ruim 200.000 komen. Toch Is er verschil met bovenbedoelde periode. Toen was er werkloosheid over de gehele linie, nu is dit anders. Ook het tempo van de werkloosheid is sneller dan vroe ger. Het zyn vooral de sectoren bouw bedrijf, landbouw en textiel en schoeisel, die de aandacht trekken. Spr. concludeerde, dat een actieve, constructieve werkgelegenheidspoli- tiek nodig is. Helaas is de regering in dit opzicht lange tijd te slap ge weest, zodat van de zijde der vakor ganisaties krachtige aandrang moest worden uitgeoefend. Ook is de beta lingsbalans in te snel tempo sluitend gemaakt, waardoor in bepaalde sec toren werkloosheid is ontstaan. De regering heeft nu tijdens het debat in de Tweede Kamer toege zegd, dat voor een belangrijk bedrag aan werken zal worden uitgevoerd. Over de D.U.W. maakte spr. de op merking, dat deze te veel normaal werk uitvoert. Als dit zo doorgaat, dient de D.U.W. te worden inge krompen. Het productie-apparaat moet zo doel matig mogelijk werken en wat de af zet in 't buitenland betreft, zullen de ondernemers meer gezamenlijk moe ten aanpakken. Het individueel optre den zal moeten worden vervangen door onderling overleg. Nadat spr. nog enkele opmerkin gen over industrialisatie en emigra tie had gemaakt, volgde een uitge breide bespreking, waaraan verschil lenden van de aanwezigen doelnamen. HET PROGRAM. Daarna werd het ontspanningspro gramma afgewerkt. De fanfare Nut en Genoegen, onder leiding van de heer J. D. Hennekeij voerde een ze vental nummers uit, waaronder 6 composities van Louis Bajus. Er werd voortreffelijk gemusiceerd. In de pauze was er een verloting en na de pauze voerde de toneelvereniging Concordia het spel „De rauwe grond van Arie van der Lugt op. Een spel, waarin de strijd wera getypeerd, die enkele boeren voerden om het bezit van enige stukken grond, totdat door een huwelijk deze familievete beëin digd wordt. Het spel was goed verzorgd en de regie bleek bij de heer W. J. d'Hont in zeer bekwame handen. Na afloop was er nog een dankwoord van de heer C. Jansen. Burgemeester M, J. Verbrugge sprak een slotwoord. ZES MEDAILLES UITGEREIKT. De heer J. J. Laroes won wisselbeker van het Anjerfonds De lieer J. J. Laroes vail „Excelsior" te Middelburg behaalde het hoogste aantal punten (78) op het gedurende twee Zaterdagen in de Concertzaal te Middelburg gehouden solistenconcours van de Bond van harmonie- en fanfareverenigingen in Zeeland. Hij kwam dan ook voor een jaar in het bezit van de fraaie wisselbeker, welke het Anjerfonds beschikbaar heeft gesteld en welke Zaterdagavond door de lieer A. Schout, lid van Gedepu teerde Staten en voorzitter van het provinciaal Anjerfonds-comité, werd uitgereikt. In een korte, geestige toespraak wees de heer Schout op de grote be tekenis van de solistenconcoursen, waardoor de muziekcorpsen in de Zeeuwse steden en dorpen omhoogge- stuwd worden. De wisselbeker noem de hij de erfenis van het Anjerfonds, maar tot zijn vreugde kon hij mede delen, dat voortaan in October onder het motto „Voor Zeeland" een pro vinciale collecte ter ondersteuning van het culturele en sociale werk in Zeeland zal worden georganiseerd. Ook het muziekleven in ohze provin cie zal daarvan kunnen profiteren; de heer Schout sprak de hoop uit, dat men voortaan in staat zal zijn op ruimere schaal prijzen voor het so listenconcours beschikbaar te stellen. Hij overhandigde vervolgens de voor de heer Laroes bestemde beker, wel ke driemaal achtereen of vijfmaal in totaal gewonnen moet worden om eigendom te worden aan de bonds voorzitter, de heer J. C. Maas. De medaille van de Commissaris der Koningin werd uitgereikt aan de heer C. I. Meliefste uit Nieuw- en St. Joosland, de medaille van het ge meentebestuur aan de heer J. Ba- rendrecht uit Yerseke en de medaille van de Bond van harmonie- en fan fareverenigingen in Zeeland aan de heer C. M, Wiskerke uit 's Heer Arendskerke. De door de Provinciale Zeeuwse Courant beschikbaar gestel de medaille was voor de heer A. Ver- hage uit RItthem. De heren J. J. La roes uit Middelburg en L. Zwarte- poorte uit Kloetinge kregen resp. de medailles van de heren N. T. de Jong en G. Wagenvoort te Middelburg. Allen behaalden een eerste prjjs met lof. Voor de deelnemers, die het hoog- Jac. van Elsacker voor Vitrite en P.Z.C. De humor beheerste de eerste ge combineerde bijeenkomst der perso neelsverenigingen van de N.V. The Vitrite Works en de Provinciale Zeeuwse Courant, welke in de Vitri- te-eantine te Middelburg werd gehou den. De begaafde voordrachtskunste naar Jac. van Elsacker, die de vele aanwezigen deze avond zeer wist te boeien en te amuseren, sloeg namelijk de lichte toets aan: dank zij een voor treffelijke keuze uit Nederlandse en Vlaamse literatuur konden zijn toe hoorders kennis maken met een aan tal proza-fragmenten. die geadeld wa ren door de echte humor. Vóór de pauze bracht Van ElsScker het grootste gedeelte van Willem Els- schot's roman ..Kaas". Het beeldende proza van Elsschot werd door Van Elsacker, die de Vlaamse tongval uit nemend beheerst, ook nuchter, maar suggestief voorgedragen. Nadien kwa men een raak schetsje van F. de Sin clair („De twee grootvaders"), één van Heyermans' Falkland jes, een aantal geestige en punt:ge sophismen van Ina van den Beugel over de heb belijkheden van de Adams en de Eva's in ons wereldje en als dessert prijkte op dit smakelijk literair me nu een kostelijke Vlaamse schets. Van Elsacker werd ingeleid door de heer M. W. van den Driest, voorzitter van de personeelsvereniging der Vi trite. Zijn collega van de P.Z.C.-ver- eniging, de heer L. J. Breel, dankte de voordrachtskunstenaar aan het einde van de avond. GESLAAGD. Voor het examen Voorlopig Diplo ma Scheepswerktuigkundige slaagden te 's-Gravenhage de heren: C. Rijsdijk te Middelburg; G. Mod- derkreeke te Nieuwdorp; H. Henge- veld te VlissingenJ. C. Kosten te Hansweert; G. M. M. Stok te Deurne; RL Weug te Vlissingen. Allen leerlin gen van de Machinistenschool le Mid delburg. ste aantal punten in hun afdeling be haalden, was er bovendien een extra prijs in de vorm van een muziekstuk. DE WINST VAN HET CONCOURS Ook de tweede Zaterdag had het solistenconcours, waaraan muzikan ten uit tal van plaatsen deelnamen, een vlot verloop." Een gedeelte van het programma werd beluisterd door de burgemeester, mr. dr. N. Bolke- stein, en de wethouder, de heer L. J. Geers, die daarmee uiting gaven aan de belangstelling van het gemeente bestuur voor dit muzikaal evenement. Na afloop werd nog het woord ge voerd door de Rotterdamse musicus P. van Mever, die de prestaties van de ruim 140 deelnemèrs had beoor deeld. Hij verklaarde zowel vorig jaar als thans getroffen te zijn door de grote animo van de Zeeuwse muzi kanten om aan het concours deel te nemen. Natuurlijk kwam de een be ter naar voren dan de ander, maar allen gaven, blijk van ijver en liefde voor de muziek. De grote winst van het concours, aldus de heer Van Me ver, is de studie, welke men zich hier voor heeft getroost en de resultaten daarvan, doch ook de ontdekking van eigen tekortkomingen. Het v/as hem opgevallen, dat de debutanten veelal te moeilijke stuk ken kiezen en hy gaf in dit verband degenen, die in de lagere afdelingen uitkomen, de welgemeende raad om vooral eenvoudige muziek in studie te nemen. (Vervolg op pag. 5) Gratis baden te Heinkenszand. OPENING BADHUIS. Het nieuw gebouwde badhuis aan de Kerklaan te Heinkenszand zal Vrijdag 28 Maart a.s. officieel worden geopend. De ingezetenen kunnen de ze dag en de Zaterdag daarop gratis een bad nemen. Mosselconservenindustrie had goed seizoen. De mosselconservenindustrie gaat het seizoen besluiten. Het seizoen 19511952 is voor de fabrikanten niet ongunstig geweest. De industrie heeft weer aan velen werk verschaft. De voornaamste afnemer was nog steeds België. Zijdelings profiteerde mede de oestercultuur van de resul taten, daar er voor de komende broedval weer flinke voorraden mos selschelpen gereed liggen, afkomstig van deze industrie. Motorschip bij Breskens aan de grond gelopen. Het Nederlandse motorschip ..Lu cas Bols 2" is Zondagavond om onge veer 22 uur ter hoogte van Breskens op de plaat van Breskens aan de grond gelopen. Er.bestond geen direct gevaar. Dé reddingboot van Bres kens, de .President Wierdsma" en het bergingsvaartuig' „Bruinvis" van Van der Tak's bergingsbedrijf te Rot terdam begaven zich naar het schip. De sleepboot „Zwarte Zee" wacht te Vlissingen op instructies van de „Bruinvis". De „Lucas Bols 2" meet 499 brt en is eigendom van Spliet- hoffs bevrachtingsmaatschappij. Het schip was op weg van Temeuzen naar zee. Nader werd gemeld, dat het schip in de loop van de nacht op eigen kracht vlot kwam. Het is de haven van Vlissingen binnengelopen. Een artikel van admiraal Helfrich in het Zeeuws Tijdschrift. Het standbeeld van Do Ruytcr prpt zeer toepasselijk op het derde num mer van de tweede jaargang van het Zeeuws Tydschrlft. Het blad opent namelijk met een beschouwing van lnit.-admiraal b.d. O. E. L. Helfridh, over de maritiem-strategisclie betekenis der Schcldemonden. Territoriaal defensieplan ontbreekt. De voornaamste conclusie, waar- <£oe admiraal Helfrich komt, is, dat de beveiliging van de scheepvaart routes naar het Nederlandse rivier deltagebied en de verdediging van de voornaamste in dat gebied liggende debarkementshavens in het Zuidelijk deel van Nederland (Rotterdam, Vlis singen, Terneuzen en in België Ant werpen) een zeer belangrijke factor is in de ganse overzeese aanvoer ten bate van West- en hier speciaal Mid den-Europa, welke aanvoer in elk denkbaar oorlogsgeval voor de in standhouding van krijgsmacht en be volking, van primaire betekenis Is. In dit complex van waterwegen en havens, staan de Schelde en de Nieu we Waterweg in belangrijkheid vóór op. Admiraal Helfrich wijst er vervol gens op, dat onze verantwoordelijk heid voor het openhouden en beveili gen van de Scheldemonden en haar oevers, en van de Schelde hogerop, Sn het kader der gemeenschappelijke de fensie groeiende is met het oog op het bondgenootschappelijke Antwer pen. Deze verantwoordelijkheid kan niet hoog genoeg worden aangesla gen.. Door de terugkeer der marine naar Vlissingen en de proclamatie van Vlissingen tot Noord Atlantisch steunpunt, is admiraalHelfrich ech ter nog niet ten volle bevredigd. Hij betreurt namelijk, dat niet tevens de eis tot concentratie der verdedigings middelen te land en in de lucht in dit gebied de territoriale verdediging dus ten volle werd begrepen en ge waardeerd. Hij vraagt zich in dit ver band zelfs af of de verdeling der voor de defensie in Atlantisch en West- Europees verband beschikbare gelden wel berust op juiste strategische ï«n».. Mr. J. "Linthorst Homan schreef in ditzelfde nummer van het Zeeuws Tijdschrift over Het Regionalisme, terwijl ir. W. A. van der Werff in een gedegen artikel de herverkaveling van Walcheren en haar verschillende facetten behandelt, J. H. Roelvink besluit zijn artikel over De mosselvisserij in Zeeland, evenals J. Ch. Cornelis zijn artikel Opgravingen te Oostburg. MEN WIL FUNDAMENTEN VAN OUDE KERK BLOOTLEGGEN. Maandag beginnen opgravingen op het terrein naast de Ned. Hervormde kerk te Oostburg. De opgravingen worden gedaan op verzoek van bur gemeester mr. K. Hoekzema en staan onder leiding van de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort. De mogelijkheid be staat, dat de fundamenten van de oude kerk van Oostburg worden blootgelegd. Deze zouden uit de 10de of 11de eeuw dateren. Het is de be doeling in dat geval om deze funda menten een plantsoen aan te leggen. Advertentie RA MAARTSE BUIEN.... ORANJEBOOM BIER! 6 V.G.L.O. EEN ZWAKKE SCHAKEL Te Goes besproken door leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs In d* verschillende takken van onderwijs maakt thans de nota van mi nister Rutten over een (re)organisatie van het onderwijsstelsel een onder werp van bespreking uit. Zaterdagmiddag kwamen in de „rrins van Oran je" te Goes tal van dames- en heren leerkrachten van het Nyverheids- onderwys uit Zeeland en West-Brabant bijeen om hun visie op de plannen te geven. In deze vergadering, welke uitging- van het Ned. Verbond van directeuren en leerkrachten bij het N.O., kwam uiteraard in het bijzonder dat deel van de nota ter sprake, dat betrekking liceft op het nijverheids onderwijs. Na een openingswoord van de heer J. C. H. Meijer uit Goes, gaf de heer G. Esmeijer uit Rotterdam als eerste spreker een overzicht van het plan. Voor een goed begrip belichtte hij ook de historische achtergrond. Het vraagstuk van schoolorganisa tie is reeds een halve eeuw urgent. Tot dusver was geen sprake van or ganisatie van het onderwijsstelsel Verschillende pogingen hiertoe wer den ondernomen, doch zonder resul taat. Bij de invoering van het verplichte 8ste leerjaar werd de kwestie acuut. Men kreeg toen de „koude" oorlog tussen V.G.L.O. en N.O. Naar aanlei ding van een motie in de Tweede Ka mer, is minister Rutten met zijn nota gekomen, welke thans in bespreking is gegeven. Er zijn ook maatschappelijk-sociale en paedagogisch-didactische redenen welke voor een organisatie van het onderwijs pleiten. Zo is bijvoorbeeld de aansluiting tussen bepaalde scho len onvoldoende en de selcetie is on toereikend. Na het kleuteronderwijs, wordt ln het plan-Rutten gedacht aan een ba sis (elementair) onderwijs van 6 jaar. Voor de theoretisch meest intelligente leerlingen komen daarna het voor bereidend wetenschappelijk en het voortgezet onderwijs voor algemene doeleinden. Het overgrote deel van de jeugd zou een eenvoudig voortge zet onderwijs (E.V.O.) van 2 jaar moeten volgen, dat een algemene vorming en een algemene handvaar digheid moet geven. Hierna komt o.m. het lager tech nisch onderwijs en het huishoudon- derwijs. Na de 2 jaar lagere techn. school kan weer. een 2-j. uitgebreide technische school worden gevolgd, welke aansluit op de M.T.S. HUISHOÜDONDERWLJS. Na deze uiteenzetting van de plan nen, besprak mevr. E. J. Wilzen— Bruins uit Den Haag, de nota speci aal wat bet huishoudonderwijs be treft. De grootste veranderingen heeft men zich hier wel gedacht bij de le- raressenopleiding welke 4 jaar zou moeten duren. Daarbij zou niet al leen meer op technisch onderwijs ge let dienen te worden, doch vooral zou ook een sociale vorming van de leerkracht de aandacht vragen. Persoonlijk achtte spr. dit juist ge zien. daar de leerlingen in deze tijd meer vragen dan vaktechnische vaar digheid. De lagere nijverheidsscholen zullen ook haar karakter van vak scholen gaan verliezen en meer maat- Parkeerterrein aan de Koepoort te Goes. Ook een wachtgelegenheid. Zoals bekend, waren besprekingen gaande tussen het Goese gemeente bestuur en het hoofdbestuur der P.T. T. over het terrein met opstallen aan de Koepoort te Goes. Nu er voorlopig geen nieuw postkantoor kan komen, wilde P.T.T, de gebouwen doen afbra ken en het terrein atscheiden met een muur om als opslagplaats dienst te doen. P.T.T. is bereid gebleken het ter rein gratis in bruikleen af te staan voor parkeerterrein, zolang geen postkantoor wordt gebouwd en onder voorwaarde, dat de gemeente zorgt voor een geschikt opslagterrein el ders. De kosten voor het in orde ma ken van het terrein worden begroot op plm. 5000. B. en W. stellen aan de raad voor in principe te besluiten dit terrein gratis in georuik te nemen. Verder vragen B. en W. in principe zich uit te spreken voor het doen plaatsen van een wachtgelegenheid aan de Koepoort, achter het toe komstige trottoir dat het huidige par keerterrein aan de zijde van de vest afsluit. B. en W. willen met eventuele belanghebbenden in nader overleg treden. Van particuliere zijde wordt belangstelling getoond om een derge lijke wachtgelegenheid te mogen ex ploiteren. Daarby zullen eisen gesteld moeten worden voor wat betreft de wachtkamer, de rookafvoer en de toi letgelegenheid voor dames en heren. zullen hierdoor volgens spr. in aan trekkelijkheid wónnen. De primaire opleiding is het E.V.O. voor meisjes. Hierop volgde een vrij drukke ge- dachtenwisseling. Over het algemeen werd een reor ganisatie van het onderwijsstelsel toegejuicht, doch niettemin hadden verschillende leden toch wel bezwa ren. Met name werd het eenvoudig voortgezet onderwijs als schakel tus- sen het basis- en het nijverheidson- schappelijke instellingen worden. Zij derwijs een zwak punt genoemd. over de merkwaardige graven ln de kerken te Aardenburg en Sluis. Ir. P. 't Hooft mijmert in de Zeeuw se Kroniek over het nut van streek plannen en tracht er een wijsgerige rechtvaardiging voor te vinden. En Joringel praat puntig met zijn poes over ..Cultuur" en tekende fraaie initialen voor de artikelen. De redactie blijkt onze critiek op de eerste jaargang ter harte te heb ben genomen. Er wordt een verblij dende aandacht gewijd aan het leven de Zeeland en er worden in de eerste 3 nummers van deze 2e jaargang ar tikelen en beschouwingen gebracht, die óf door de dagbladpers niet ge bracht werden, öf daar haar in deze vorm niet gebracht kunnen worden. Daarmede is men op de goede weg: het Zeeuws Tijdschrift bewijst er zyn bestaansrecht door en zal er sterker de aandacht door trekken. RAADSSTUKKEN GOES. Vacature gasthuisbestuur. Woensdagmiddag 2 uur zal de Goe se gemeenteraad in openbare verga dering bijeenkomen voor bespreking van een aantal belangrijke voorstel len. Naast de reeds eerder vermelde voorstellen, zal ook aan de orde ko men de voorziening in de vacature lid Gasthuisbestuur, ontstaan door het aan de heer J. de Kruijter verleende ontslag. B. en W. hebben hiervoor de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. C. van Zweeden, 2. Ir- P. J. 't Hooft. Voor de benoeming van een onder wijzer aan de openb. lagere school B. is op de voordracht geplaatst de heer A. J. Elsacker te St. Philipsland. Overeenkomstig de regeling voor het rijkspersoneel wordt aan de raad voorgesteld, het gemeen teperson eel een compensatie-uitkering van 5 te verstrekken als tegemoetkoming voor de overschrijding van de ver- bruiksbeperking van 5 Voor de onteigening van gronden, voor aanleg en bebouwing van de C. De Graaffstraat en voor bebouwing' van de Bergweg, wordt voorgesteld een definitief onteigeningsbesluit aan G. S. voor te dragen. Het bouw voorschot en het grond- voorschot voor de bouw van de 103 woningen in Bouwplan II zijn thans door het Rijk definitief vastgesteld op resp. 1.040.533,02 en 140-001,72. Voorgesteld wordt deze voorschot ten te aanvaarden. Hetzelfde geldt voor de destijds gebouwde 9 woningen aan de Tulpstraat. Hiervan is het bouwvoorschot definitief op 138.515 bepaald, terwijl voor het inrichten voor dubbele bewoning een voorschot wordt verleend van 8900. Verder doen B. en W. aan de raad het voorstel om aan de P.Z.E.M. een jaarlijkse bijdrage van 356.62 te verlenen, nl. de helft van het rente verlies van de door de P.Z.E.M. ge troffen electriciteitsvoorzieningen op het industrieterrein, voor zover deze nog niet zijn gedekt door een bijdra ge van 50 per pk. van de aangeslo tenen. Ter vaststelling wordt aangeboden een nieuwe regeling voor de controle op rekenplichtige ambtenaren, terwijl voorts goedkeuring wordt gevraagd op een besluit van het gasthuisbe stuur, om tot definitieve regeling van een gratificatie aan een deel van het Gasthuispersoneei over 1951 over te gaan. Mr. A. B. Roosjen sprak te Wemeldinge. Voor de A.R.-Kiesverenlging le Wemeldinge sprak Vrijdagavond in de Gereformeerde Kerk de heer mr. A. B. Roosjen over ,,De Stembus 1952." Spreker memoreerde de ont wikkeling van de anti-revolutionnai- re partij en wees er op, dat de veei gehoorde mening als zou de A.R. geen levensvatbaarheid meer hebben, beslist niet opgaat. Het meer dan honderdjarig bestaan van de partij zegt voldoende, zo meende spr.. die voorts o.m. opmerkte, dat de A.R. zeker bereid zal zijn om aan de re gering deel te nemen, doch dan als volwaardige partner. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. Hoogerlieide. KERKNIEUWS Ds. H. Wiersinga in zijn ambt bevestigd. Zondag j.l. was voor de jonge Ge reformeerde kerk van Lewedorp een grote dag. daar de eerste predikant van deze kerk n.l. candidaat H. Wier singa uit Baarn, zijn intree deed. In de morgendienst werd de jonge predikant door zijn vader, ds. H. A. Wiersinga oit Baarn, in liet ambt oe- vestigd met een predikatie naar aan leiding van Openbaringen 1 16a. Aan de handoplegging nam behalve de bevestiger, ook ds. E. Beukema uit Nieuwdorp deel. Des middags deed ds. Wiersinga znn intrede. Het gebouw van ae Christelijke school, waar men voorlo pig bijeenkomt, totdat het nieuwe kerkgebouw gereed zal zijn, was ge heel bezet. Ds. Wiersinga had tot tekstwoord gekozen Mattn. 28 20 „En zie Ik ben met ulieden al de dagen, tot de voleinding der wereld". Na de preek voerde de heer K. Fraanje het woord namens de Kerke- i'aad, waarop de gemeente de nieuwe predikant Psalm 119 9 toezong. Voorts spraken nog ds. R. A. Flinter man namens de classis Goes; ds. A. P. van der Made. Ned Herv predi kant in Nieuwdorp; ds. Beukema. Ge reformeerd predikant in Nieuwdorp; de heer C. Pliilipse namens de Her vormde gemeente van s Her Arends kerke en de heer A. A. Elenbaas. burgemeester van deze gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2