PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorlopig nog maar 2 meter water in het dal van Tignes Liquidatie van het Gasthuis te Goes voorgesteld D£ BILT NEO-NAZILEIDER REMER TOT DRIE MAANDEN VEROORDEELD EEN STAP VOORUIT IN KOREA 195e Jaargang - No. 65 Dagblad uitgave vair de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 17 Maart '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 cl per in:n. Minimum p. advertentie t 3 lng. mededelingen driemaal lanef. Kleine advertenues (max 8 regelt, van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. „Bncven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr. 58—80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaal 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Voretstr. 63, tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Finlandstraat 2, telef. 16. Terneuzen- Brouwerijstr. 2; Zierlk2ee: N. Bogerdstr C 160. tri. 26. DE LAATSTE DAGEN VAN EEN DORP. Men hoopt, dat de gemoederen wel tot rust zullen komen Terwijl overal in de wereld met spanning wordt uitgezien naar berichten over de laatste uren van het Franse Alpendorpje Tignes, dat aan het water van de wilde bergrivier de Isére zal worden prijsgegeven om Frankrijk nieuwe electrische energie te verschaffen, blijkt dat in Tignes zelf de ge beurtenissen heel wat minder dramatisch verlopen, dan het zich aanvanke lijk liet aanzien. De eerste sluisdeur is opengezet, waardoor het water van de Isère langzaam begint te dalen om het door een enorme stuwdam afge sloten dal te gaan vullen, maar voorlopig wil men het water niet hoger dan tot twee meter laten komen en zelfs daarmede zullen wel enkele dagen gemoeid zyn. In I.gnes, dat ongeveer 1700 me ter boven de zeespiegel ligt in het ge deelte van het nauwe dal van de Isère, dat men met de naam Boven- Tarantaise pleegt aan te duiden, I Het dorp ligt natuurlijk onder een dikke sneeuwvacht en behalve de om- standigheid, dat de mairie, het post- i kantoor, de school en de kerk nu voor goed gesloten zijn. is eigenlijk het slechts enkele kilometers voor het j enige bijzondere, dat direct opvalt, veel meer bekende Val d'Isère, -waar de Nederlandse Koninklijke familie enkele jaren geleden nog een winter- sportvacantie doorbracht, was de af gelopen dagen de toestand vrij rus tig. Een deel van de bevolking blijft zich weliswaar tegen het gedwongen vertrek verzetten, maar de autoritei ten menen, dat de gemoederen met wat tact en geduld wel tot rust te brengen zullen zijn en als het er wer kelijk op aan mocht komen, is er vol doende gewapende macht in de buurt om zo nodig enige „zachte drang" te kunnen uitoefenen. DE STUWDAM BIJ TIGNES ZWITSCRLANO In de herfst weer grote manoeuvres. De opperbevelhebber van de gealli eerde legers in midden-Europa, de Franse generaal Juin, heeft medege deeld, dat in de komende herfst de grootste na-oorlogse geallieerde ma noeuvres in West-Europa zullen wor den gehouden. Zij worden volgens de generaal gehouden in een gebied, dat zich uitstrekt „van de Noordzee tot dc Zwitserse grens". Op een vraag over de wenselijkheid van deelneming van Duitse troepen aan deze manoeuvres, antwoordde de generaal: „hoe meer, hoe beter!" Taft heeft voorsprong in Noord-Carolina. In de Amerikaanse staat Noord- Carolina worden voorverkiezingen gehouden voor de aanwijzing van af gevaardigden der republikeinse par tij, uit wie op de partijconferentie in Juli een candidaat voor de presidents verkiezingen zal worden gekozen. Robert Taft heeft tot nog toe acht stemmen gekregen, generaal Eisen hower drie. Maandag en Woensdag moeten nog telkens vier afgevaar digden gekozen worden. Scandinavië doet niet mee. De Scandinavische ministers van buitenlandse zaken hebben Zondag op een bijeenkomst té Kopenhagen be sloten de bewegingsvrijheid van de Oost-Europese diplomaten in hun landen niet te beperken, althans niet voor het ogenblik. Zij zijn overeengekomen in deze zaak gemeenschappelijke besluiten te nemen. Voorts werd besloten een perma nente Scandinavische raad te vor men, die kwesties van gemeenschap pelijk belang zal behandelen. Besprekingen tussen Perzië en Wereldbank mislukt. De pogingen van de Wereldbank om de Perzische oliekwestie op te lossen schenen te hebben gefaald. Zaterdag is bekend geworden, dat deskundigen van de bank onder leiding van Hector Prud'homme voornemens zijn, in het begin van deze week uit Teheran naar de Ver. Staten te vertrekken. de aanwezigheid van een klein leger tje Franse en buitenlandse journalis ten, dat voorlopig nog vergeefs wacht op wat sensatie. TER STEMBUS Wel hebben zij Zondag de verkie zing van een nieuwe gemeenteraad kunnen bijwonen, welke nodig was geworden doordat de oude raad veer tien dagen geleden aftrad uit protest tegen het besluit van de overheid om hun dorp prijs te geven. Vierhonderd reeds geëvacueerde Tignards stem den in een dorp in de omgeving; hon derd anderen, die weigerden te ver trekken, deden dit nog in Tignes zelf. Dat de nieuwe raad iets voor hen zal kunnen bereiken', is echter uitgeslo ten. De delegatie uit Tignes, die vo rige week nog naar Parijs is geweest, is inmiddels onverrichter zake terug gekeerd. OTTO KEMEB drie maanden. Veevoederrantsoenen worden verlaagd. Met ingang van 1 September a.s. De veevoederrantsoenen voor het komende seizoen (per 1 September 1953) zullen worden verlaagd. De omstandigheden voor de import van vcevoedergrondstoffen zijn zodanig, dat moet worden gerekend op een verlaging van de normen met ge middeld 10 Aldus heeft minister Mansholt medegedeeld. Er zal nog overleg worden ge pleegd over de vraag, op welke wijze de vermindering van de veevoeder rantsoenen over verschillende cate gorieën kan worden verdeeld. Deze bekendmaking heeft ten doel de vee houderij thans reeds in de gelegen heid te stellen zich eventueel door wijziging het bouwplan bij de rant soenverlaging aan te passen. Nadruk kelijk wordt er op gewezen, dat deze mededeling niet de volstrekte garan tie inhoudt, dat de rantsoenen tot September 1953 op dit gemiddeld peil van 90 der huidige lcracht- voedernormen gehandhaafd kunnen blijven. Frankrijk leent 100 millioen dollar van de E.B.U. Frankrijk heeft Zaterdag een le ning van 100 millioen dollar gekre gen Van de Europese Betalings-Unie ter tegemoetkoming in de moeilijk heden van zijn betalingsbalans. De lening zal op 30 Juni a.s. moeten wor den afgelost. MELK GOEDKOPER De verlaging van de melkprijs van 48 tot 44 francs per liter, die op 1 April zou zijn ingegaan, wordt reeds verkiezingen in Maandag van kracht. Pinav wil de i aangekomen De commissie be- prijs in Mei opnieuw met 2 of 3 ?taat uit vertegenwoordigers van Ne. francs verlagen, teneinde deze weer PROCES TE BRUNSWIJK. Indianen-spe! kostte twee jongens bet leven. Aan de martelpaal verbrand. Rehabilitatie van Duitse verzetsstrijders, die in 1944 Hitier wilden elimineren. Duitsland» meent bekende Neo-Nazi, Ernst Otto Rem er, is opnieuw tot gevangenisstraf veroordeeld. T^erwijl bjj nog bezig Is met het uitzitten van een straf van vier maanden wegens belediging van de bondsregering, heeft de rechtbank te Brunswijk he m 3 maanden opgelegd daar hg in een verkiezingsredevoering de opstandelingen, die 30 Juli 1944 de aanslag op Hitler pleegden, voor landverraders luid uitgemaakt. Het vonnis wordt in Bonn algemeen opgevat als een gerechtelijke re- habilitatie van de Duitse verzetslieden. In de zomer van vorig jaar heeft de i broken, doch hun handelwijze was regering-Adenauer een geste ge- door een ..echte. Christelijke en poli- maakt om de algemene lauwheid van tieke opvatting" 'bepaald. Prof. Wolf de bevolking tegenover de vensets- betoogde, dat de evangelische kerk groep van Stauffenberg c.s. te door- breken en de aanslag als een natio nale daad voor te stellen. Dat zulk een demonstratie zes jaren na het einde van de oorlog nog nodig was, is voornamelijk te wijten aan het streven in de soldatenbonden om het gestand doen van de eed aan Hitier door de militairen te rechtvaardigen. Daardoor heeft het probleem van de i I 20ste Juli, de rechtvaardiging van de - j eedsbreuk, een verhoogde belangstel- Bij Kristianstad in Zuid-Zweden hadden Indiaantje spelende school- jongens twee kameraadjes, die de rol j ling gekregen. Deze belangstelling van gevangenen vervulden, aan een i meer dan tot dusverre in positieve boom gebonden en rondom hen opge- banen te leiden was het doel, dat het stapeld papier en takken aangesto- openbaar ministerie in Brunswijk ken. De takken brandden echter zo fel, dat zij geen kans zagen de gevan genen tijdig te verlossen. Op hun angstkreten toegesnelde arbeiders kwamen te laat om het leven van de twee vastgebonden jongens te kun nen redden. reeds in 1936 op de grenzen van de eed op Hitler had gewezen. De katholieke prof. Angermair uit Freising rechtvaardigde de tyrannen- moord als een daad van noodweer. „Voor de katholieken bestaat geen eed, die verplicht tot een absolute ge hoorzaamheid aan een enkele mens", zo zeide hij. Overigens had ook Hitier zijn eed gebroken door tegen het wel zijn van het volk te handelen en daarom kon van een eedbreuk der ondergeschikten eigenlgk geen spra ke meer zijn. Remer zelf heeft zich tijdens de be handeling weinig doen gelden. Deze V.N. Commissie in Bonn. op het niveau van verleden jaar te brengen. Noordelijken bereid geallieerd compromis-voorstel „voorlopig" te aanvaarden. By <le onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea is Zondag een belangrijke vooruitgang geboekt. Zaterdag hadden de onderhande laars der Ver. Naties een compromisvoorstel ingediend over vijf nog steeds omstreden punten. Dit compromis hebben de Noordelijken Zon dag, „voorlopig aanvaard." Stafofficieren der Ver. Naties spraken van de grootste vooruitgang sinds twee maanden. De Ver. Naties zouden volgens dit voorstel drie Noordelijke voorstellen aanvaardenvermindering van het aantal toegangshavens tot vijf, ver wijdering uit het ontwerp-verdrag van het artikel, dat bepaalt, dat bei de partgen de ligging der voornaam ste eenheden aan de wapenstilstands commissie zullen meedelen, en van het artikel, wegens hetwelk geen van beide partijen mag overgaan tot troepen-concentraties, die voor de an dere partij een bedreiging zouden vormen. Daartegenover zouden de Noordelijken moeten goed vinden, dat de specifiek militaire geheimen niet door de neutrale groepen geïnspec teerd zullen worden en dat in het ontwerp de woorden „in Korea" wor den opgenomen, zodat duidelijk blijkt, dat de wapenstilstand alleen op Ko rea betrekking heeft. WEER BESCHULDIGINGEN. Zaterdag is een Chinese commis sie van onderzoek naar het „gebruik van bacteriologische wapens door de Amerikaanse aanvallers" uit Peking naar Korea vertrokken. Aan het hoofd van de commissie staat de voorzitter van het Chinese Roode Kruis, Li Teh Tsjoean. In de commissie voor de krijgsge vangenen hebben de Noordelijke af gevaardigden „ernstig protest" aan getekend tegen een „baarbaarse" moordpartij in het krijgsgevangen- Nederlandse vrouw recordhoudster. Uit het maandelijks statistiek bulletin van de Ver. Naties blgkt, dat het sterftecijfer tus sen 1930 en 1950 in de gehele wereld met ruim 5 is ver minderd. De gemiddelde leef tijd is sedert net begin van de ze eeuw in sommige landen met meer dan 20 jaar gestegen. Hij schommelt tussen 32 jaar op het eiland Mauritius en 71 voor de vrouwen in Nederland. Het gemiddelde sterftecijfer bedroeg tijdens de jaren 1948- 50 13,7 per duizend tegen 18.9 gedurende de periode 1930-'32. De kindersterfte, die in 1930 gemiddeld 105 per duizend be reikte was in 1949 80 per dui zend. Meisje door trein gegrepen op onbewaakte overweg. Op de onbewaakte overweg bij Geulle werd Zondagmiddag het 17-ja rig meisje uit Geulle door de snel trein uit Sittard gedood. Het meisje, dat met een vriendin netje was gaan fietsen weid door de ze trein gegrepen en onmiddellijk ge dood. kamp op Koje. Namens de generaal werd gevraagd om een volledige ver klaring van een opstand van Don derdag, waarbij 12 communistische krijgsgevangenen om het leven kwa men en 27 werden gewond. Het rap port der V.N. over deze gebeurtenis sen werd door de Noordelijken als „volkomen onaanvaardbaar" verwor pen. Het hoofdkwartier van generaal Ridgway had medegedeeld, dat de ongeregeldheden begonnen' toen een gvgte groep communistische gevan genen plotseling een detachement Zuid-Koreanen en een groep werk willige gevangenen begon te bekoge len met stenen. De wacht opende het vuur. De vorige maand kwamen op het zelfde eiland bij onlusten 69 gein- terneerden om het leven. tijdens het proces een aantal deskun digen als getuigen gehoord, die de onwaarheid moesten aantonen van dc nieuwe „dolkstootlegende", die de so cialistische Rijkspartij van Remer be zig is te verspreiden. De openbare aanklager, dr. Brauer, zelfs eens gevangene in Oranienburg, wiens requisitoir het hoogtepunt van Zondag is de V.N.-commissie voor j het proces vormde, meende dat Hit- onderzoek naar de mogelijkheid van Iers staat een onrechtstaat was en verkiezingen in geheel Duitsland in j derhalve in strijd met de moraal. Hoogverraad plegen tegen zulk een staat was volgens de aanklager niet eens mogelijk. De verzetslieden had den volgens de aanklager geen eed gebroken, omdat soldaten en ambte naren de eed op Hitier hadden afge legd zonder dat tevoren hun eed op de grondwet van Weimar was opge heven". Ook drie theologen hebben tijdens het proces hun oordeel over de eeds breuk der verzetslieden gegeven. Volgens de protestantse prof. Iwand uit Goettingen hadden zij de eed wel iswaar in formeel juridische zin ge- zich had gesteld. Het heeft daartoe oud-officier, die in 1944 in Berlijn de - - - - situatie voor de Nazi's redde en daar om door Hitier tot generaal werd be vorderd. zei alleen, dat hij geen woord van zijn beledigingen zou te rug nemen. De aanklager kenschet ste hem als een man van onverbeter lijke trots, die niet wil ophouden de Duitse democratie te saboteren. derland (drs M. Kohnstamm), IJs land, Brazilië en Pakistan. Weer relletjes met kleurlingen in Zuid-Afrika. Zaterdagavond is het in het Zuid- Afrikaanse stadje Newclare bij Jo hannesburg wederom tot een botsing gekomen tussen politie en leden van een Easoetogroep in het vorige weekeinde kwamen elf inheemsen om heb leven en werden 95 gewond. Dit keer kwam één inheemse om het le ven en werden irier inheemsen en een politie-agent gewond. Tito over de godsdienst. Maarschalk Tito heeft Zaterdag in een toespraak tot studenten ver klaard „wij moeten onze jeugd niet laten vergiftigen door godsdienst". De maarschalk zeide voorts, dat de R.K. aartsbisschop van Zagreb, mgr. Stepinac, niet was vrijgelaten bij wij ze van concessie aan het Vaticaan en katholieke kringen in de Ver. Staten, doch uitsluitend met de bedoeling hem geen gelegenheid te geven zich als martelaar voor te doen. Op weg naar begrafenis gedood. Toen Zaterdagavond de trein van 20.22 uur uit Venlo te Roermond bin nenliep, wilde de 62-jarige R. B. uit Assen haastig uitstappen om de blok- trein naar het Zuiden nog te kunnen halen. Hij geraakte daarbij tussen de rijdende trein en het tweede perron. De heer B. was vrijwel op slag dood. Hij was op weg naar Schmnen, waar zijn schoonmoeder zou worden begra ven. Touwtrekken om een partij koffie. Duitse douanebeambten heb ben even over de Nederlands- Duitse grens nabg Vlodrop, een gepantserde auto met 3000. kg. koffie in beslag genomen. Het scheelde maar weinig of de Ne derlanders waren hun voor ge weest. De auto, die uit Nederland kwam, kreeg bij het passeren van de grens motorpech. De drie inzittenden maakten zich hierna snel uit de voeten. Zo wel Nederlandse als Duitse douane-beambten snelden toe. De Nederlanders, die er het eerst bij waren, trachtten met touwen de auto, die ongeveer vgf meter over de grens tot staan was gekomen, naar Ne derland te trekken, wat echter mislukte door de komst van de Duitsers. De smokkelaars kon den niet worden gegrepen. EEN CHRISTELIJK STREEKZIEKENHUIS. De liquidatie zal voorlopig ruim 24.000 per jaar kosten In de Woensdagmiddag te houden vergadering zal de Goese gemeen teraad zcli moeten uitspreken over een eventuele financiële medewer king aan de Stichting van een Prot. Chr. Streekziekenhuis. Voor de ge meente Goes zit aan het aanvaarden van de gemeenschappeiyke regeling de liquidatie van het ziekenhuis Oostwal vast. Hoewel het nog wel en kele jaren zal duren voor het nieuwe ziekenhuis er zal zyn, hebben B. en W. de gevolgen van een eventuele toekomstige liquidatie globaal be rekend, naar de toestand per 1 Januari 1952. Deze kosten kunnen de eerste jaren op 24.100 worden gesteld. Afgaande op enkele rapporten, uit gebracht aan de Ver. van Burge meesters en Secretarissen, menen B. en W. het te verwachten tekort van het nieuwe ziekenhuis op 60.000 per jaar te moeten stellen. Het aan deel van de burgerlijke gemeenten hierin bedraagt 40% of 24.000 waarvan ongeveer 5000 voor reke ning van Goes komt. Gerekend naar de huidige tekorten van het Gasthuis, brengt het aanvaarden der regeling plus de liquidatie van het Gasthuis, voor de gemeente een grotere uitgaaf van plm. 5000 mede. B. en W. me nen te moeten voorstellen deze hosre- re uitgaaf in het belang der volksge zondheid te aanvaarden. In de toelichting op het voorstel merken B. en W. o.m. op, dat er ver schillende bepalingen in de ontwerp regeling zijn, die zij wel anders zou den willen zien. Men beseft echter, dat deze bepalingen zo geworden zijn in het zoeken door beide partijen, overheid en kerk, naar een mogelijk heid om elkaar te vinden. Daarom menen B. en W. hieroverheen te moe ten stappen en te moeten voorstellen de regeling te aanvaarden. Tot op dit ogenblik hebben 22 gemeenten deze reeds aanvaard. Eén wijziging zou men nog willen zien aangebracht, na melijk dat de statuten van de te vor men stichting eveneens moeten wor den onderworpen aan de goedkeuring der betrokken commissie. Wat de liquidatie van het Gasthuis betreft, wordt door B. en W, aange nomen, dat ca. 80% van het verple gend personeel elders werk vindt. Twintig procent van het verplegend personeel, alsmede het niet verple gend personeel zou dan op wachtgeld komen. Dit wachtgeld wordt op plm. 15.000 becijferd. Aangedrongen zal worden, dat de statuten voor het nieuwe ziekenhuis zodanig zullen lui den, dat de pensioensaanspraken van het personeel dat wordt overgeno men, gehandhaafd worden. Van de vaste goederen kunnen de 3 huizen met een boekwaarde van rond 29.000, met enige kosten weer in bewoonbare staat worden gebracht. Burgemeester van Urk toch naar Argentinië. Aanbod van Argentijnse gezant aanvaard. Burgemeester Keyzer van Urk zal toch naar Argentinië gaan. De gezant van Argentinië in Den Haag, de heer A. M. R. VaJcnzuela heeft hem een aanbod gedaan, om voor zijn rekening naar Mar del Plata te gaan, teneinde de moeilijkheden van de Urker visser» van naby te onder, zoeken. Burgemeester Keyzer heeft dat aanbod dankbaar aanvaard. II|j vertrekt Woensdagmorgen. De burgemeester zal er naar stre ven een verder verblijf van de vis sers in dat land te garanderen, maar hij is van oordeel, dat z\j er alleen moeten blijven als zij hun dagelijks brood in de visserij kunnen verdie nen. Voor geval zij ln een fabriek te werk gesteld zouden worden, zou er geen mogelijkheid zijn. de gezin nen naar Argentinië .te laten overko men. Burgemeester Keyzer heeft vastomlijnde plannen, die hij tot uit voering hoopt te brengen. Hij hoopt 28 Maart in ons land terug te zgn. De Argentijnse gezant heeft intus sen verklaard, dat door de Urker vissers nog geen mededeling over het conflict is gedaan aan het Ar gentijnse ministerie van arbeid. Adenauer over Russisch voorstel een stap vooruit. Zondag heeft bondskanselier Aden auer op een vergadering van de Christen-Democratische Partij te Sie- gen (Rijnland) de Sowjet-nota over vredesonderhandelingen met Duits land een „stap vooruit" genoemd. Volgens dr. Adenauer mag geen mo gelijkheid om tot een vreedzame re geling in Europa te komen verwaar loosd worden. Aan de andere kant mag echter onder geen voorwaarde toegelaten worden, aldus de bonds kanselier, dat de opbouw van de Wes telijke verdediging of de integratie van Europa wordt vertraagd. FRANKRIJK TEGEN. De Franse staatssecretaris van buitenlandse zaken Maurice Schuman heeft Zondag in Grenoble op een bij eenkomst van de M.R.P. verklaard, dat Frankrijk het Russische voorstel voor een viermogendheden-eonferen- tie over Duitse herbewapening niet lean aanvaarden. Toestand langs Suez-kanaal wordt weer normaal. Een Britse woordvoerder te Ismai- lia heeft verklaard, dat de toestand in de Suezkanaal-zóne weer normaal wordt. De Britten hebben in principe besloten het militaire cordon rondom het deel van Ismaüia ten Noorden van het zoetwaterkanaal waar kloos terzuster Anthony in Januari gedood werd, op te heffen en uitgewezen Egyptenaren weer in hun huizen in het gebied toe te laten. Er zal voor lopig echter een Brits bataljon in de stad blijven om de orde te handha- r»o ven. De Britse autoriteiten hebben De barakken zgn op het moment dat voorts besloten tussen Cairo en Suez het nieuwe ziekenhuis tot stand i weer passagierstreinen te laten rij- komt, afgeschreven. De overige ge- I den. bouwen van het ziekenhuis, (niet dus j het Gasthuis), hebben een boekwaar- de van ongeveer 150.000. Bij even tuele verkoop zal wel 50% van de boekwaarde worden gehaald. De ove rige 50% over 15 jaren verdeeld, be tekent een jaarlijkse last van 5000. De inventaris van ca. 82.000, zal bij verkoop ook wel 50% van de boek waarde opbrengen. De rest dient in 10 jaren te worden afgeschreven, het geen een jaarlijkse last van 4100 zou betekenen. De totale liquidatie- kosten zouden dus de eerste jarenweer. Weinig wind en middagtempe- 24.100 bedragen. l aturen tussen 9 en 12 graden. VERWACHTt WEINIG WIND Geldig tot Maandagavond. Veranderlijke bewolking en droog

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1