NI Oost-Vlaanderen vlagt in Middelburg Dagelijks bestuur afgetreden van HetNederlandsche Trekpaard" ^f©le«l©|» GEEN OORLOGSVERKLARINGEN ZONDER PARLEMENT ZATERDAG 15 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 RIJKE EXPOSITIEVELE EVENEMENTEN Programma thans grotendeels vastgesteld Oost Vlaanderen vlagt in Middelburg.... Nog vier maanden scheiden ons .van deze tentoonstelling, die tevens een feestelijke manifestatie zal z|jn van de cultureel zo r|jke Belgische provincie en die één der belangrijkste evenementen van 't komende seizoen in Nederland belooft te worden. Hoe wel in die vier maanden zowel aan deze als aan gene z|jde van de grens nog ontzaglijk veel werk moet worden verzet, is men met de organisatie reeds zover gevorderd, dat thans een overzicht kan worden gegeven van wat ons in de periode van 12 tot 26 Juli in Middelburg staat te wachten. En dat is niet weinig! Het belangrijkste onderdeel van de nu meer bekend. Op 12 Juli worden Oost-Vlaamse manifestatie is uiter aard de tentoonstelling in Statenzaal, Stadhuis, Schuttershof en Kunstmu seum, waarvan de opbouw zodanig zal zijn, dat de bezoekers een uitste kende indruk krijgt van de culturele rijkdom in heden en verleden van het Gentse land. Men zal er prachtige miniaturen en belangwekkende hond schriften, documenten van grote his torische waarde, oude geografische kaarten en nimmer geëxposeerde, unieke wiegedrukken (vóór 1500 ge drukt) kunnen bewonderen. De oude en nieuwe schilderkunst zal rijk ver tegenwoordigd zijn; onder de moder ne schilderijen zullen die van de meesters der Lathemse en de Den- dermondse school een belangrijke plaats innemen. Natuurlijk zal een verzameling kantwerken niet ontbre ken. Rondom de „hoeve" zullen folkloristische gegevens worden ge groepeerd (men zal de hoeve, volks vermaken en volksgebruiken demon streren) en de sierkunst zal door een ceramiek-verzameling en door koper slagwerk worden gedemonstreerd. Een aantal oude en moderne Oost- Vlaamse beeldhouwers zal door hun werken vertegenwoordigd zijn; het is de bedoeling een gedeelte van de in zending op de met planten en bloe men opgesierde binnenplaats van het Schuttershof op te stellen. Men zal de letterkunde in de belangstelling plaatsen door een beeld te geven van enkele topmomenten uit de Oost- Vlaamse literatuur. Het onderwijs wordt belicht vanuit het technisch onderwijs. In dit kader worden enke le gegevens betreffende de Oost- Vlaamse economie geplaatst met als middelpunt de haven van Gent, waar. van e?n zeer groot maquette naar Middelburg komt. De attractiviteit van het geheel wordt nog verhoogd doordat in de groene zaal van het Schuttershof doorlopend voor de bezoekers films worden vertoond, waaronder de op de Biennale (kunstfestival) te Venetië bekroonde rolprent „Vlaanderen We lig Huis"; FOLKLORISTISCH FEEST De ontmoeting tussen Zeeland en Oost-Vlaanderen zal, zoals men weet, niet tot de expositie beperkt blijven. Ook over het verdere programma Is Toch is 'f zo I 222 Het aantal spookverhalen is legio, evenals de waardering die de ver schil lende mensen daarvoor heboen. De één vinat het een vorm van by- geloof, de ander ziet er het werk van duivelse .machten in, een derde veronderstelt er een ondergrond van waarheid in te kunnen vinden en wéér een ander vindt het allemaal kletskoek, waarover hij niet langer behoeft na te denken. Gelet op deze uiteenlopende taxa ties, denkt geen haar op ons hoofd er aan, hier een dergelijk griezelver haal op te dissen en de elementen daarvan te ontleden. We geven alleen de feiten, zoals ze zijn. Bij Peckatel, in de buurt van Schwerin (Duitsland) bevonden zich enige heuvels, waarover de vreemd- soortigste verhalen verteld werden. In één dezer heuvels zouden onder aardse geesten huizen die zich bij tijd en wijle te buiten gingen aan zware eet- en drinkgelagen. Dat zij zich een dergelijk verzetje veroorloof den, behoeft ons niet te verbazen. Het moet een vrij eentonige huisvesting zijn binnen in een berg. Maar, ware het hierbij gebleven, de bevolking van de omtrek zou er zeker niet zo'n ophef van hebben gemaakt. Erger was, dat die onderaardse geesten het eet- en drinkgerei uit een andere na burige heuvel haalden! We kun nen hun beschaving op prijs stellen, doch delen ogenblikkelijk de angst der oevolking voor een ontmoeting met een dergelijke griezel, gewapena met vork en mes, benevens servet! Hoe dit alles ook zij, op een gege ven moment werden de heuvels open gelegd. Het bleken grafheuvels te zijn. In de grootste vond men ver schillende brandgraven en twee al taren, waarnaast een stenen trog met een skelet. In de andere heuvel wer den eveneens graven aangetroffen, enige sieraden, benevens twee bron zen messen en een zgn. ketelwagen, die bij de godsdienstoefeningen in die tijden in gebruik waren. De graven dateerden van ongeveer 2000 jaar vóór onze jaartelling! Ieder voor zich kan nu uitmaken welke elementen van de spookvertel ling zich rond deze heuvels hebben gehandhaafd, door 4000 jaar historie en talrijke volksverhuizingen heen. Om de koude rillingen, die deze griezelige geschiedenissen ons hebben bezorgd, weg te nemen, volgt hier een opwékkender mededeling: krijgen jaarlijks steeds méér warmte van de zon. Als we terug denken aan de afgelopen zomers kunnen we ons dat weliswaar moeilijk voorstellen, maar het is toch zo! H. PétiUon. de Vlaamse dagen geopend met een academische zitting in de Concert zaal. Hiervoor is hoge belangstelling te verwachten, 's Avonds geeft het Nationaal Orkest van België een con cert van klassieke werken. Maandag 14 Juli is de dag van het technisch onderwijs. Belgische lera ren worden 's morgens met bussen naar Middelburg gebracht, waar o.a. twee korte lezingen worden gehou den. Ook zal gelegenheid worden ge boden tot het maken van excurs.es, eventueel naar Schelde en Vitrite. Het programma voor deze dag vermeldt tevens een literaire avond. De uitstekende Gentse Oratorium vereniging geeft op 17 Juli onder lei ding van Marcel de Paauw een vo caal concert. Twee dagen later komt in de plaats van de aanvankelijke ge projecteerde vlootrevue te Veere een optreden van originele vendelzwaaiers en kruisboogschutters op de Middel burgse Markt. Twee plaatselijke corosen zullen dit feestelijk folkloris tisch gebeuren, dat zeker een aller aardigste Zaterdagmiddag zal ople veren, met muziek opluisteren. ANDERE EVENEMENTEN De 21e Juli wordt Zeeuws-Oost- Vlaamse landbouwdag. Op deze voor onze Zuiderburen nationale feestdag zullen gecostumeerde muziekcorpsen en de bekende Vlaamse reuzen uit Aalst een rondgang door de stad ma ken. Op 22 Juli geeft het Belgisch Nationaal Toneel uit Antwerpen in de Schouwburg een opvoering van Shakespeare's „De getemde feeks". Natuurlijk zal ook aan de sluitings bijeenkomst op 26 Juli een officieel karakter worden gegeven. Maar hiermee is men er nog niet. De jaarlijkse vergadering der afde ling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, waartoe ook Belgische magistraten zullen worden uitgenodigd, wordt in de periode van 12 tot 26 Juli in Middelburg gehou den. Vr|j zeker komt er ooit een ont moetingsdag voor de juristen van beide provincie'». Voorts zullen de Rotary-club» van Middelburg, Goes Brugge, Gent, Aalst en Breda een in ter-city meeting in de Zeeuwse hoofdstad beleggen. Het staat ook reeds vast, dat de commissarissen der Koningin in de diverse provin cies een bezoek aan de tentoonstel ling zullen brengen. De Belgen zullen Middelburg met vlaggen, Dloemen en planten een feestelijk, kleurig aanzien geven. Vanzelfsprekend leeft b|j de organi satoren de hoop, dat de bevo.king zelf, met name de middenstand, niet achterblijft. Verder nog een paar internationale berichtjes. In Noorwegen is overleden de politicus Johan Nygaardsveld. die in 1940 met koning Haakon naar Engeland uil- week en premier van de Noorse regering in Londen was. Voor de Oost-Vlaamse manifestatie wordt in binnen- en buitenland een intensieve propaganda gevoerd. Zo wordt bij 40.000 folders, waarvan de A.N.V.V. en de Prov. Zeeuwse V.V.V. 10.000 in Engeland en de rest in Ne derland en België verspreiden, een in legvel gevoegd. Op ruime schaal worden affiche's uitgegeven en met de Nederlandse reisbureaux en de Belgische autoriteiten is de afspraak gemaakt, dat zij dagtochten naar Zeeland met bezoek aan de expositie in hun programma's opnemen. Poiy- goon-Profilti ((Nederlands filmjour naal) en de radio leggen reeds nu grote interesse voor de tentoonstel ling aan de dag. Maar vóór alles zul len de kwaliteiten van de expositie en de bijzondere allure van de andere evenementen er borg voor staan, dat Middelburg van 12 tot 26 Juli tien duizenden bezoekers uit binnen- en buitenland mag verwachten. - Een officier van politie, als getuige gehoord voor de Egyptische krijgsraad bö de behandeling van de zaak tegen een aantal vermoedelijke hoofdschul digen aan de onlusten, welke op 26 Januari in Cairo hebben plaats gehad, wijst naar een van de verdachten in de ..kooi" in de rechtszaal. Tot dusve' zijn vijf Egyptenaren veroordeeld tot straffen van acht tot twaalf Jaar dwangarbeid voor hun aandeel in de onlusten. Ongeveer acht honderd per sonen, die na de onlusten in arrest werden gesteld, wachten op berechting. TWEEDE KAMER Wetsontwerp inzake buitenlandse betrekkingen blijft gehandhaafd Na o.m. vier naturalisatie-ontwerpen, die aan 89 personen het Nederlan derschap zullen schenken, te hebben goedgekeurd, heeft de Tweede Kamer Vr|jdag de algemene beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging van de grondwetsbepalingen voor de buitenlandse betrekkingen, voortgezet. Van de zijde der communisten wer den vele bezwaren naar voren ge bracht, o.m. tegen de mogelijkheid van een oorlogsverklaring met uit schakeling van het parlement. Minis- Herhalingsoefeningen luchtmacht. In 1952 zullen dienstplichtigen van onderdelen der militaire luchtvaart voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. De opkomstdatum voor soldaten en korporaals varieert van 50 dagen (Commando Tactische Luchtstrijdkrachten) tot 12 dagen (luchtmachtbewakingskorps) Haagse hoof licommissaris geïnstalleerd Zijn taak zal zwaar zijn Burgemeester Schokking heeft de heer J. II. A. K. Gualtherie van Wee- zei Vrijdag op het hoofdbureau van politie geïnstalleerd als hoofdcommis saris van politie te 's-Gravenhagc. De burgemeester zeide o.m., dat zijn taak zwaar zal zijn en dat aan de Haagse politie van hoog tot laag zeer hoge eisen gesteld moeten worden. De wnd. hoofdcommissaris, de heer Vrij dag, zeide, dat het corps het volste vertrouwen heeft in zijn nieuwe chef en tot de aanwezige politie-function- narissen zeide hij: „Gij kent uw plicht. Neemt weg wat verdeelt en streeft naar samenwerking en eenheid". Hoofdcommissaris Van Weezei zette uiteen welke stellingen aan zijn be leid als hoofdcommissaris ten grond slag zullen liggen. De installatie werd o.m. bijgewoond door de directeur-ge neraal van politie, mr. van der Minne de gouverneur der residentie, ir. Tans door de hoofdcommissarissen van Am sterdam. Rotterdam en Utrecht en door majoor Beets, wnd. commandant van het Corps Commando Troepen te Roosendaal, waarvan de heer Van Weezei commandant was. ter Beel verklaarde naar aanleiding hiervan, dat het parlement wel dege lijk geraadpleegd zal worden wan neer een oorlogsverklaring een zuiver declaratoir karakter zou hebben. Hij zeide voorts, dat de regering niet voornemens is het wetsontwerp in te trekken. De regering heeft geen be zwaar tegen de amendementen-Bruins Slot (A.R.) inzake het beëindigen van een oorlog en Inzake de toevoeging op het artikel, dat goedkeuring wordt feacht te zijn verleend, indien niet innen dertig dagen na het overleg gen van de overeenkomst door of na mens „tenminste een tiende van het grondwettelijk aantal „leden" van een der kamers de wens wordt te ken nen gegeven, dat de overeenkomst aan de uitspraak der Staten-Generaal zal worden onderworpen. De minister van binnenlandse zaken antwoordde voorts op een suggestie van de heer Romme (K V.P.), die een der bema lingen allesbehalve academisch acht te, dat hij geen behoefte voelde aan wijziging van de oorspronkelijke tekst. De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Stikker, bestreed ten slotte de stelling van de heer Wel ter, dat Nederland geen internationale rol te spelen zou hebben. Ernstige fouten gemaakt Minister Lieft:nck over N.V. Polynorm Op vragen van het Tweede Kamer lid, Janssen (K.V.P in verband me de door de N-V. Polynorm geleden ver liezen, heeft minister Lieftinck schrif te'ijk o.m. het volgende geantwoord Het is niet juist, dat de directie van de Herstelbank steeds tegenstandster is geweest van het project-Polynorm Wat de omvang van het verwachte verlies aangaat, kan worden medege deeld. dat hiervan in beginsel een be- lanerijk gedeelte voor rekening van de Staat komt. De grootte van de ver liezen is thans niet aan te geven. D< minister geeft toe. dat in het bedrii' soms ernstige fouten zijn gemaakt welke de verliezen mede hebben ver oorzaakt, maar niet over het hoofd mag worden gezien dat ta! van bijzon dere moeilijkheden moesten worden overwonnen. Er is thans een crediet van onge veer 25.9 millioen door de Herstelbank aan het bedrijf verleend. Hiervan komt 24.3 millioen voor rekening var het Rijk in verband met de verleende garantie. Toen de N.V. Polynorm voor de tweede maal een credietverlaging ver zocht. ontstond bij de minister een toenemende aarzeling. Tot verdere fi nanciering werd toch bes'oten. Bij de ze beslissing is toen overwogen, dat een afwijzing geleid zou hebben tot een faillissement. Een der daders van de op 4 Maart i.L op de 66-.iarige v--houder te Koe dijk gep'eegde overval, heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. Het is de 24-jarige J. v. d. V. uit Alkmaar- «en oud W.A.-man leutus in een Het is bijna lente en het eerste kie vitsei is er aL Het werd In de omgeving van Ruurlo gevonden door twee jongens, die het gisteren samen met de burgemees ter van deze Gelderse gemeente, baron van Tuyll van Serooskerken naar het ko ninklijk paleis Soestdljk zijn gaan bren gen. Prinses Marijke heeft het daar voor de Koningin in ontvangst genomen Er was gisteren nog een lente-primeur. Op ie veiling Kwintsheul in het Westland werden de eerste tomaten aangevoerd ses stuks, die elk 70 cent opbrachten. De kweker v d. Knaap was ook verleden jaar de eerste. Deze keer lag er echter 's morgens, toen hij van zijn tuin weg reed. nog een vlies.ie ijs over de sloten. Uit Noord-Holland bomen minder PALEISREVOLUTIE BIJ DE PAARDENFOKKERS Zal de Nationale Tentoonstelling niet door kunnen gaan? (Van onze speciale verslaggever) In de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" heeft zich een paleisrevolutie voltrokken. Het dagelijks bestuur van deze vereniging heeft per 1 April z|jn mandaat ter beschikking gesteld, te weten de heren jhr. A. van Vredenburch, voorzitter sinds 1917, Ch. M. Reinders Folmer uit Heemstede, D. J. Tonckens uit Groningen en A, Aernoudts, de oud-burge- meesfer van Sluis, voorzitter van de Zeeuwse afdeling. Geljjlrt|jdig heeft ook de heer W. de Grooff, uit Kruiningen voorzitter van de Hengstenkeuringscommissie, z|jn functie ter beschikking gesteld. Vice-voorzitter G. Sneep uit Breda heeft z|jn aftreden nog in beraad ge houden. Overigens zal dit beraad niet langer kunnen duren dan tot 31 December van dit jaar, omdat h|j de 70-jarige leeftijd bereikt heeft en een amendement ter algemene vergadering in Den Haag aanvaard werd om dat jaar als uiterste leeftijd voor een hoofdbestuursplaats aan te houden. De tegenstelingeln in de hoofdbe stuurskring, die al van oude datum zijn, openbaarden zich in de naar het oordeel van voorzitter Van Vreden burch unfaire manier, waarop de af deling Limburg zijn voorzitter, nota ris mr. F, M. A. Haffmans, als hoofdbestuurslid wegwerkte. Dat was een volkomen verrassing voor de be trokkene zelf, tegen wie dus achter de schermen enige agitatie gevoerd was. Mr. Haffmans zag hierin een motie van wantrouwen en bedankte dus tevens als voorzitter van de af deling Limburg. De dagelijkse be stuursleden verklaarden zich in de Donderdag gehouden hoofdbestuurs vergadering echter solidair met de heer Haffmans en stelden hun func tie dus per 1 April ter beschikking. Naar wij van de z|jde van jhr. Van Vredenburch nog vernamen richt de crltiek der medebestuurderen zich hoofdzakelijk tegen het financiële be leid, dat het dageljjksbestuur de laat ste jaren gevoerd heeft. Het crïti- seert o.a. dat van de exporteursver eniging Eximpa" een bedrag van 125.000 in die jaren ontvangen werd voor propaganda-doeleinden, en dat er voor dit doel teveel geld werd uit gegeven. Men begrijpe goed, het z|jn geen onregelmatigheden, die voor kwamen, maar uitsluitend beleids kwesties- Het beheer van de gelden is een kwestie geweest, die zowel de expor teursorganisatie als het dagelijks be stuur van de vereniging aanging. Met deze zaken had de vereniging zelve, aldus de heer van Vredenburch verder niets te maken. Men heeft deze hele affaire, die uitsluitend een competentie-kwestie was. aangegrepen om te trachten het dagelijks bestuur, dat al zeer lang zitting heeft onaangenaam te zijn en van de baan te schuiven. „Ik ben al 34 jaar voorzitter van de vereniging" aldus jhr van Vredenburch, „doch Iets dergelijks heb Ik nog nooit bij gewoond, omdat in onze organisatie uitsluitend op de belangen van het Nederlandse trekpaard wordt gelet," „Wij werken uitsluitend constructiet Wij menen dan ook. dat w|j ons niet tegen deze onruststokers moeten ver zetten. Wil men een ander bestuur kiezen, dan kan men zulks doen en dan moet men zelf de consequenties daarvan dragen. W|j treden terug. Het is definitief uit". VOLDONGEN FEIT Het bestuursbesluit van Donderdag is Vrijdag als voldongen feit medege deeld in de algemene vergadering. Er is geen discussie over mogelijk ge weest. Wel sprak de vergadering in een motie, opgesteld door dr. ir. W. J. B. Groenveld, rijkspaardenconsu- lent, in algemene dienst als zijn me ning uit, de omstandigheden te be treuren. die voerden tot meergenoemd besluit van de dagelijkse bestuursle den. Anderzijds wenste zij door ver anderingen in de statuten en het huishoudelijk reglement waarborgen te scheppen voor een gunstige ont wikkeling van het verenigingsleven. Men meende te moeten afzien van een behandeling in onderdelen der bijzondere omstandigheden, die tot het aftreden leidden. Gezien de gebeurtenissen, achtte jhr. Van Vredenburch het nog een open vraag of de nationale tentoon stelling door zal kunnen gaan- Voor- prettige berichten. De firma Ringers in Alkmaar heeft wegens vermindering van de export veertig jongere pedsoneelsle- den ontslag moeten aanzeggen. Vorig jaar waren de mensen in dienst genomen om dat de chocolade-export toen juist toe nam. Een ander bericht uit dezelfde omgeving meldt, dat de Noord-Hollandse juweliers op initiatief van een collega uit Schagen besloten hebben een soort alar meringssysteem in het leven te roepen voor het geval een overval op een van him zaken wordt gepleegd- Men waar schuwt elkaar en hoopt daardoor tijdig extra-veiligheidsmaatregelen te kunnen nemen. Een werktuigkundige uit New York had ruzie met zijn huisbaas omdat deze het ging om een flatwoning niet voor voldoende verwarming had gezorgd Hij vond er iets moois op- iedere keer. dat de thermometer beneden een bepaal de temperatuur daalde, werd automatisch een gramofoon in werking gesteld, die de huisheer in zijn flat aan zijn verzuim herinnerde Deze daagde zijn huurder voor de rechter omdat het „lawaai" hem „krankzinnig" zou maken. De rechter dacht er echter anders over en gaf de hulsheer de raad voortaan maar beter voor de verwarming te zorgen. Voorts werd uit Amerika bericht, dat daar cp 3 Juli het grootste passagiersschip, da' ooit in de States werd gebouwd, zijn eer ste reis (naar Le Havre) begint Het draagt de naam „United States" en kan ruim 2000 passagiers meenemen. De vermaarde Griekse Romeo-Julia affaire is nu officieel geëindigd. Vader Petrakoghighis heeft van de rechter ge daan gekregen, dat deze het huwelijk van zijn dochter met de jongeman Kosta on geldig is verklaard. En zij verklaarde: Jk draag Kosta geen wrok toe. Wij zijn bei den slachtoffer geworden van een her senschim". Koninklijk paar op 1 April naar Amerika H.M. Koningin Juliana en Z-K.H. Prins Bernhard zullen op 1 April a.s. per Douglas-DC 6 van de K.L.M. naar Washington vertrekken en reizen via Prcstwick in Schnt'.md en Gander in New-Founland. Te Gander zal wor den overnacht. Het toestel wordt op 2 April te Washington verwacht Op 4 April zullen president en mevrouw Truman de gasten z|jn van het Ko ninklijk Paar in de Nederlandse am- te Washington. Russen zouden Albanië verlaten De correspondent van de „Daily Iopig is er geen geld voor. Hopel|ji- ^raP^|cIkiëst verklaart, dat de za! de export dit geld nog kunnen op- I Sowj et-Russen^ zich uit Albanië te- leveren. QP_ |övnjci-ivu3wu uui uil. Aiutuue le- ingtrekken. De correspondent zegt, dit Albanië, de enige voorpost van Tijdens de vergadering werd eer de Sowjet-Unie aan de Middellandse lezing gehouden door de heer F. Lip- Zee, z|jn strategische waarde verloren vens, directeur van de veekweek- heeft, „daar de vooruitzichten op een dienst in België. Deze sprak over dc terugwinnen van Joego-Slavië gerin- fokkerjj van het zware trekpaard ir ger zijn dan ooit en dat de hoop om 't kader van de ontwikkelingsmoge- het heft in Griekenland in handen te lükheden in binnen- en buitenland. Ikunnen nemen, vervlogen ls". Hei we'eldgetieuren Week van Eisenhower Dc afgelopen week was de week van Pinay, Butler en Eisenho wer maar heslist niet de week van de Kussen. Want het feit. iat hun nieuwe voorstel om tot een vre desverdrag met Duitsland te komen m Bonn niet onmiddellijk werd alge wezen. kan alleen maar worden ver klaard uit de omstandigheid dat de West-Duitsers er mogelijkheden in zien om hun onderhandelingspositie tegenover de Westelijke geallieerden nog wat te versterken. Maar meer- beslist niet. Intussen hebben de Westelijke Grote Drie een tegenzet gedaan door de Russen te verrassen met een voorstel over een Oostenrijks vredes verdrag. waarvan men - evenals van het Russische voorstel over Duitsland - kan zeggen, dat het op het oog alleszins redelijk is maar zonder enige twijfel door Moskou niet aanvaaid zal worden Het nieuwe Westelijke voorstel beperkt zich tot punten waarover na vroegere be sprekingen geen verschil van mening bleef bestaan. Het wil Oostenrijk er kennen als .souvereine. onafhankelij ke en democratische" staat met gren zen gelijk aan die van 1 Januari 1938, welke echter geen politieke of econo mische urne met Duitsland zal mogen sluiten. Deze beperking van de souve- reine rechten wordt natuurlijk wel begr|jpei|jk en zelfs aanvaardbaar als men zich de onaangename herinne-. ringen aan een „Gross-Deutschland" nog eens voor ogen stelt Bovendien stellen dc Westelijke mogendheden voor binnen negentig dagen na het van kracht worden van het verorug alle bezettingstroepen uit Oostemijk terug te trekken. Het wil ons voorko men, dat Moskou deze tegenzet tegen een overeenkomstig punt in het Rus sische voorstel over Duitschland wel een beetje zwaar in de maag zal val len. Deze jpolitiek-propagandistische schermutselingen zijn echter zoals reeds gezegd: in feite niet zo belang rijk. Hee.' veel effect zullen zij in eik geval niet sorteren. Eisenhowers overwinning bij dc voorverkiezingen voor het Ameri kaanse presidentschap in New- Hampshire was misschien op zich zelf nog geen verrassing, maar het teit, dat h|j (evenals senator Kefauvcr overigens b|j de democraten) alle re publikeinse kiesmannen in de a.s. na tionale conventie van de republikein se partij voor deze staat in de wacht Sieepte was toch geenszins ve voor zien. Algemeen werd tot jl. Dinsdag aangenomen, dat ook Taft toch bij een deel van de kiezers zeer popu'air was en het feit dat Eisenhower zelf op geen enkele wijze aan de pronagan da-actie deelnam, was natuurlijk niet bijzonder geëigend om de kansen op een werkelijk eclatante overwinning van de generaal hoog aan te slaan. Het is echter anders uitgekomen en de uitslag van New Hampshire heeft bewezen, dat Eisenhower inderdaad buitengewoon populair is. ook al moet men natuurlijk een dergelijke „prima ry" niet al te lichtvaardig als „ther mometer" willen hanteren. Ei- zijn immers nog 47 andere staten... Van belang is overigens zeker nog het feit. dat Eisenhower deze knock out-overwinning behaalde in een strijd, waarin hij d.w.z. de politie ke vriendenkring die voor hem de verkiezingsactie voerde het moest opnemen tegen een man. die een be- langrijk deel van ae republikeinse nartij-apparatuur achter zich had. Dit zelfde geldt trouwens in nóg ster kere mate voor Kefauver die met de president zelf de gehele democrati sche partijleiding tegenover zich vond. Voor Truman moet de uitslag van New Hampshire dan ook een ernsti ge tegenslag zijn geweest en het is zelfs lang niet uitgesloten, dat h|j zich nog wel eens heel ernstig zal beraden voor hrj zich bereid zou ver klaren zich definitief voor een her kiezing beschikbaar te steljen. Wellicht zal hjj er toch de voor keur aan geven de eer van de neder laag tegenover Eisenhower aan sena tor Kefauver over te laten. H jewel wij geneigd blijven Eisen howers overwinning als het meest markante feit van de af gelopen week te beschouwen, wilien wij toch ook nog even stilstaan b|j Pinay en Butler. Pinay, die er ten slotte toch in slaagde de Franse Na tionale Vergadering een vertrou wensvotum af te dwingen, staat voor een buitengewoon moeilijke taak. Van de 'vraag of hij daarin zal sla gen of niet, hangt de toekomst van Frankrijk in meer dan één opzicht af. In de eerste plaats in financieel en economisch opzicht natuurlijk maar toch ook politiek. Want als het nü reeds zover is gekomen, dat de Fran se premier Gaullistische stemmen nodig had om een regering te kun nen vormen, zou het bij een volgen de verkiezing wel eens niet meer kun nen gelukken een kabinet samen te stellen, zonder er enkele aanhan gers van De Gaulle in op te nemen. En dat zou wel eens zoiets als het paard van Troje kunnen blijken te z|jn. Over Butler en zijn begroting heb ben w|j dezer dagen reeds geschre ven. Het ziet er inderdaad voor de Engelsen weinig hooovol uit; ze zul len de riem nog wat strakker moeten aanhalen—Belangrijk is echter vooral het bericht dat deze begroting on derdeel is van een drie-jaren-plan. waarvan het voornaamste doel zcu zijn. de subsidies op de levensmidde len volledig af te schaffen en te ko men tot algehele liberalisatie van het Britse economische 'even. Men kan er dus vast op rekenen, dat de begro tingen voor 1953—1954 en 1954—3955 nog enkele onaangename verrassingen zullen brengen. Er is voor de Engel sen en voor vele andere volkeren in West-Europa. Nederland inbegre pen maar één troost: blfkens de uitlatingen van Acheson. is men ook in Amerika langzamerhand gaan ,n- zien. dat in Eurona de grens van het financieel-mogelijke Is bereikt. Tienduizend gulden uit brandkast geroofd Uit een brandkast van een machi nefabriek in Amsterdam is Vrijdag nacht een kleine tienduizend gulden meegenomen. De inbreker(s), ver schafte (n) zich toegang tot de kan toorlokalen door een ruit in te Elaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5