EEN KWART EEUW IN DIENST VAN DE VEILING MIDDELBURG Zeeuwse Almanak BENELUX IS NIET NODIG VOOR DE VLASSERS H «*l*ü DE BOTER LAG GEREED OM OVER DE GRENS TE GAAN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 MAART 1952 TWEEMAAL NIEUWBOUW Jubilerende voorzitter en secretaris maakten drie stakingen mee De eerste maal, dat de heer B. Kool» een vergadering van de coöperatieve veilingsvereniging „Walcheren" te Middelburg bijwoonde, werd h|j in het bestuur gekozen en een jaar later werd hem de voorzittershamer toever trouwd. Op dezelfde dag werd de heer L. Jozlasso tot secretaris benoemd. Een kwart eeuw lang hebben beide heren, die op 25 Maart hun zilveren ju bileum vieren, hun taak op voortreffelijke wijze vervuld: wel werden zij ln dit tijdvak dikwijls voor zeer grote moeilijkheden geplaatst, maar met hart en ziel hebben zij zich steeds aan „de velling" gewijd en het is dan ook voor een niet gering deel aan hen te danken, dat deze een geweldige groei heeft ondergaan. De heer Joziasse was in 1927 reeds zeventien jaar lid, maar de heer B. Koole was betrekkelijk nog een nieu weling, toen hij wijlen de heer Van Oosten, die zich geheel aan de ver eniging had gegeven, als voorzitter opvolgde. Het ging in die jaren niet goed met de Middelburgse Veiling het werk werd vertroebeld door ein deloze ruzies, die soms op stakingen uitliepen, de schuld op naam van de leden, welke f 7000.groot heette te zjjn, bedroeg in werkelijkheid f 13.000, kortom er heerste een cha otische toestand. Daarin kwam al spoedig verbetering. Men veilde in die tijd nog in de Vleeshal van het Stad huis, maar weldra slaagde het gro tendeels nieuwe bestuur er in, de plan nen voor de bouw van een nieuwe veiling te verwezenlijken. Daarvoor was moed nodig, want de bouwkosten beliepen f 120.000, terwijl de omzet in 1926 slechts f 216.000 bedroeg. Het lukte echter, omdat de voorzitter, mede dank zij de arbeid en de steun van zijn mede-bestuursleden het ver trouwen van de leden had gewonnen. Op 18 Maart 1929 werd het vei lingsgebouwencomplex bij het stati on geopend. De omzet steeg geleide lijk (in 1931 werd voorlopig een hoog tepunt bereikt met f 745.000), maar moeilijkheden bleven niet uit. Tot driemaal toe brak er een staking uit, de eerste maal, omdat geveild werd met behulp van projectie, hetgeen te snel ging naar de mening van de ko pers, de tweede keer, daar een mini mum-afname vroege aardappelen van 100 k.g. weid geëist het bestuur greep toen krachtdadig in door de producten in Amsterdam te verko penen de derde maal als protest tegen de centralisatie ven producten. Aan deze staking maakte de oorlog een plotseling einde. RAMPSPOED. In Mei 1940 viel de grote slag: de enige veiling in he.t land, die door de oorlog weragetroffen, was die van Walcheren. De gebouwen verbrand den grotendeels, evenals de emballa ge. maar van alle zijden werd steun ondervonden, zodat de schade weldra hersteld kon worden. Toen namen de Duitsers echter de kisten- en de aan- voerloods in beslag. Deze werden in 1944 het rampjaar, toen er ook nagenoeg geen productie meer was door bominslag verwoest. Na de bevrijding werd noodherstel aange bracht, maar de vereniging is met haar outillage blijven sukkelen tot dat het nieuwe gebouwencomplex, inclusief een koelhuis en een aardap pelbewaarplaats, in gebruik genomen kon worden. Deze nieuwbouw en de omzet van f 1.625.000 in 1951, de hoogste omzet in de 45-jarige ge schiedenis van de veiling, vormen de kroon op het werk van üe beide jubi- Advertentic Xulvere huid zacht, soepel, gaaf en intens gezond. Purol of Purolin (dit laatste in witte crème vorm). Beide in dozen 41 en77ct. Ban'c voor Zeeland 8% dividend De N.V. Bank voor Zeeland te Goes zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen het divi dend over 1951 te bepalen op 8 pro cent (onv.l. „Mattheus-Passion" wordt uit Hulst uitgezonden Bach's „Mattheus Passion", die zo als bekend onder leiding van Eduard Fiipse op Zondag 23 Maart in de Huls- tersc basiliek wordt uitgevoerd, zal op Zondag 30 Maart via de K.R.O. worden uitgezonden. Het blijkt, dat de belangstelling voor deze uitvoering zeer groot is. want de basiliek is nu reeds grotendeels uitverkocht. ZES EEUWEN... Zes eeuwen nadat Willem Beulcels- zoon te Biervliet het „eureka" kon roepen wanneer hy Latijn gekend zou hebben kon in IJmuiden de zelfde vreugdekreet geslaakt worden en wederom in verband met dat klei ne, kostelijke visje: de haring. De haring, die dank zij Willem Beukels gedurende zeshonderd jaren i» gekaakte toestand gebracht kon worden, zij het ten koste van veel tyd en vry veel moeite. Sinds er ook dezer dagen in IJmuiden „eureka" geroepen kon worden, belooft het ka ken aanzienlijk minder tijd te gaan kosten. Willem Beukelssoon is gemechani seerd Geautomatiseerd, mogen wy wel zeggen. Een Duitse machine ziet kans om acht tot tienduizend haringen per uur te verwerken. Automatisch. De logger „Cornelia Maria" uit IJmuiden zal dit seizoen met de automatische Willem uit vissen gaan en nog meer dan vroeger schijnt Willem thans met recht een knaap te zyn, maar ge met succes ..mee uit vissen leunt gaan..." De échte Willem zou er bij moeten kunnen zijn. Acht tot tienduizend ge kaakte haringen per uur, dank zij zyn gemechaniseerde opvolger. Hjj zou verbaasd zyn, dat spréékt, maar de zoon van Beukels zou ook kunnen zeggen: „Ge hebt er dan toch maar zes eeuwen over gedaan, om mij te overtreffen larissen, die er voortdurend naar ge streefd hebben de Veiling gezonder en krachtiger te maken in het belang van de Walcherse tuinbouw, daarbij geholpen door de zeer actieve direc teur, de lieer W. Kweldam, en die dan ook wel verdienen op 25 Maart eens flink in de bloemetjes te worden ge zet. Brand op motorschip SCHIPPER LAG DRONKEN IN MACHINEKAMER. Vrijdagavond omstreeks half tien brak brand uit aan boord van het mo torschip „De Dieu Donné" te Sas van Gent. De gealarmeerde brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met twee stralen, zodat de brand spoedig bedwongen was. Toen men de schipper, die in bewusteloze toestand in de machinekamer werd aangetroffen, op het dek van het schip weer tot bewustzijn had gebracht, bleek dat deze dronken was. In ver band met een erfeniskwestie lag het schip aan de ketting. Op vermoeden van brandstichting is de schipper M. de S. in arrest gesteld. Van het schip, dat een inhoud van 140 bruto register- ton heeft, is alleen de stuurhut ge heel uitgebrand. Hulst heeft een nieuw marktplein Het nieuwe marktplein te Hulst, dat thans geheel bestraat is, zal op Maandag 24 Maart a.s. officieel in gebruik genomen worden. Aan deze heropening zullen de marktkooplui speciale attracties verbinden, terwijl het gemeentebestuur acte de présen- ce zal geven. MINISTER mr. ANDRE DEQUAE: Ruimte genoeg in West-Europa. „Het is nog niet in de historie van Koewacht voorgekomen, dat twee minis ters het dorp bezochten". Met deze woorden opende burgemeester G. C. E. M. Dierick de receptie, die Vrijdagavond werd gehouden in het gemeente huis, ter ere van mr. Andrc Dequae, Belgisch minister van koloniën en voorzitter van het Belgisch vlassersverbond en van minister ir. L. A. H. Peters, Nederlands minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Tot minister Dequae kon burgemees ter Dierick zeggen, dat de vlasserij een levensader van zijn zeer welva rende gemeente was. Aan minister Pe ters gaf hij de verzekering, dat Zw.- Vlaanderen zich ondanks de aanwe zigheid van twee ..koloniale" ministers zeker geen kolonie gevoelt. Spreker begroette ook de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, op wie hij vooral een beroep deed tot het lenigen van de bijna on draaglijke woningnood in zijn ge meente. Minister Dequae verklaarde in zijn Advertentie Advertentie ll' - -J - l OVOM- 10tWH »0VU 1 ttH produo antwoord, verheugd te zijn ovèr de kennismaking met Zeeuwsch-Vlaande- ren. Wanneer men de Benelux ter sprake zou brengen, zo zeiae hij, dan behoeft dat niet voor de vlasserij. Er is voor de vlasserij voldoende ruimte in West-Europa en van wrijvingen zal ook in de toekomst geen sprake zijn. Spreker uitte de hoop. dat in het ka der van de Benelux, die de enige lan den omvat, welke in West Europa vlasproducten exporteren, een we reldfaam voor het Bénelux-vlas ge vestigd zou kunnen worden. Minister Peters prees Koewacht als een wel varende gemeente. Er zijn gemeenten in Nederland waarvan men dat niet kan zeggen", zo besloot hij. „TROETELKINDEREN" De Commissaris der Konir Jla, jhr. mr. A. F .C. de Casembroot. noemde de vlassers de troetelkinderen èn de zorgenkinderen van het provinciaal bestuur. De welvaart in het vlassers- bedrijf is een Zeeuws belang en een nationaal belang. Spreker gaf de verzekering aan de vlassers van Koewacht, dat de be moeienis van het provinciaal bestuur gericht was op de instandhuding van het vlassersbedrijf. Over uitbreiding van de woningbouw, zo besloot spre ker, valt met het provinciaal bestuur te praten. Na al deze vriendelijke woorden werd een dronk ingesteld op de voor spoed van Koewacht en in de gezel lige raadszaal ontstond al spoedig de prettige, amicale sfeer die deze offi ciële receptie maakte tot een samen zijn van vrienden. Nog geruime tijd bleef men bijeen, waarbij zowel mi nister Dequae als minister Peters zich onderhielden met vele van de aanwe zigen en tal van problemen werden aangeroerd, die zich uitstrekten van het vlas tot de belastingpolitiek van minister Lieftinck en van het root- water tot aan de gemeentebegroting van Koewacht. Het was een bijzonder geslaagde receptie. ECONOMISCHE POLITIERECHTER Belgische verdachte wist van niets iie economische politierechter te Middelburg veroordeelde Vrijdag de Bel gische vlashandelaar G. J. L. D. uit Maldeghem tot drie maanden gevange nisstraf. De man had bü een boterhandelaar in Breskens tweeduizend kilo gram roomboter besteld, welke party van Rotterdam uit via een handelaar in Vlissingen zou worden geleverd. De Vlissinger was echter alleen op papier ingeschakeld; omdat de Bres- kense handelaar zo'n groot kwantum niet kon verantwoorden. Het zou dan direct zijn opgevallen, dat de room boter voor de smokkelhandel bestemd was. De man uit Vlissingen, die ver onderstelde, dat het hier een zuivere zaak betrof, had in 'zijn boekhouding zijn aandeel in de zaak verwerkt. Verdachte D.. die de boter op een boerderij nabij Oostburg van de Bres- kense handelaar in ontvangst nam, verklaarde ter zitting, dat hij met de gehele zaak niets te maken had. Wel was hij een paar maal in Breskens ge weest om na te gaan. of hij soms een hoeveelheid van 20 30 kg boter voor zijn broer kon kopen, maar' dit was toen niet gelukt. De handelaar uit Breskens verklaar de echter als getuige, dat hij ver dachte inderdaad een grote hoeveel heid boter had geleverd. De officier van justitie achtte D. dan ook schul dig aan het tenlaste gelpgde en eiste vier maanden. De andere verdachten in deze zaak zuilen te zijner tijd moe ten voorkomen. De los werkman B. van D. uit Wach- tebeke <B.) zou" 100 francs verdienen als hij vier mensen even hielp bij het over de grens brengen van twee vaar zen. De man had nog maar 150 meter achter de dieren gelopen, toen de kom miezen ten tonele verschenen om hem te arresteren en de vaarzen in beslag te nemen. De andere smokkelaars wisten te ontkomen. Van D. vertelde Vrijdag van de ge hele affaire niet veel af te weten. De mensen, die hij had geholpen, kende hij niet, doch dit klonk wel wat fan tastisch, want het was gebleken, dat de smokkelaars hem bij de voornaam noemden. De officier eiste één maand gevangenisstraf, de economische po litierechter maakte er drie weken van, met aftrek van voorarrest en ver beurdverklaring van de vaarzen. Tot f 75 boete of 30 dagen hechte nis werd de veekoopman D. F. uit Kruisdorp veroordeeld, ómdat hij in Hontenisse in één of meer panden, welke hij in gebruik had, 2300 kg bo ter had opgeslagen. Deze partij was eigendom van de melkhandelaar T. P. B. de B. uit Clinge, die enige tijd ge leden reeds voor illegale uitvoer van boter tot twee maanden gevangenis straf werd veroordeeld. F. had aan De B. toestemming ge geven om een partij boter in zijn pak huis op te slaan. Deze dienstverlening zou met f 50 worden beloond. Jaarlijkse veemarkt te I Sint Jansteen op 29 April Dinsdag 29 April a.s. wordt üi Sint Jansteen de jaarlijkse veemarkt gehouden, waarvoor grote belangstel ling bestaat. Er is voor ruim 250 gul- den aan prijzen te winnen. Het ge meentebestuur verleent aan deze markt zijn medewerking. Ook in Bel gië bestaat veel belangstelling voor deze jaarmarkt Niet minder dan 25 categoriëen worden aan een keuring onderworpen. BENOEMING BIJ DE NATIONALE RESERVE. Oud-Middelburger in appèl voor Leeuwarder Hof DIENSTWEIGERAAR IN CONFLICT MET DE D.U.W. Hij, die een beroep doet op de dienstweigeringswet en als ernstig gewetensbezwaarde wordt erkend, krijgt een burgerdienst te verrichten, die een jaar langer duurt dan de mi litaire dienst van zijn lichting. De meerderheid der erkende bezwaarden moet die dienst verrichten in kam pen van de D.U.W. te Vledder, Gees- brug of Swinderseveld. Hoewel de wet ten doel had arbeid te laten ver richten, die in overeenstemming zou zijn met ieders aanleg en opleiding, wordt in deze kampen in hoofdzaak grondwerk verricht. Deze toestand leidde tot conflicten tussen de betrokkenen en de D.U.W., omdat deze betwistte, dat de erkende dienstweigeraars enig recht zouden hebben en hun rechtspositie in hoofd zaak zou zijn bepaald door „gunsten", die de D.U.W. en het departement van oorlog hier en daar wel wilden verlenen, meestal naar analogie van de militaire dienst Donderdag stond een dienstweige raar in appèl voor het Hof te Leeuw arden. Het was J. de J. destijds student te Middelburg, thans meester ln de rechten te Enschedé, die met de rech ter in aanraking kwam, ten eerste omdat hij gedurende zijn bewegings vrijheid wel in het kamp verbleef, maar niet wilde werken en ten twee de, omdat hjj toen D.U.W.-arbeiders met vorstverlet gingen, maar de moesten wer- gingen, dienstweigeraars wel ra< ken, de arbeid neerlegde. In beide ge vallen sprak de Asser politierechter hem vrjj, maar de procureur-generaal bij het Leeuwarder Hof eiste f 40.— boete. Uitspraak over 14 dagen. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening is met ingang van 1 Mei 1952 aan de administratief ambtenaar B. Ie klasse, tevens concierge in vaste T, dienst by de Voorlichtingsdienst ten By Koninklijk Besluit is benoemd behoeve van de landbouw, ter stand tot reserve-officier bij het district Zee- plaats Goes, de heer P. J. A. Dootjes, land der Nationale Reserve, de heer op zijn verzoek eervol ontslag als zo- J. J. Minnaar te Goes. i danig verleend. Eerste rog aan de wal De bemanning van de motorkotte» YE 180 uit Yerseke heeft Donderdag de eerste rog van dit seizoen aan wal gebracht. Dit is reeds zeer vroeg. Geschenk Yoor burgemeester Truffino uit Hulst Zoals bekend heeft de bevolking van Hulst een aanzienlijk bedrag bijeen gebracht om burgemeester B. Truffino ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum een cadeau aan te bie den. Men is thans overeengekomen de heer Truffino een complete inrichting voor de burgemeesterskamer aan te bieden. Dit geschenk zal binnenkort door het feestcomité worden overge- i dragen. De brand in Goes Politie stelt onderzoek in naar oorzaak De Goese politie heeft Vrijdag met de hulp van een deskundige uit Den Haag een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand,- welke Donder dagnacht woedde in het filiaal van de fa. Jamin aan de Lange Kerkstraat. Over de resultaten van dit onderzoek konden nog geen mededelingen wor den gedaan. Bij de brand moet ook een vrij. be langrijke som gelds verloren zijn ge gaan, dat de verloofde van de doch ter, vertegenwoordiger van een mar- garinefabriek, daar 's avonds in be waring had gegeven, zoals hij gere geld placht te doen. Kleurenfotografie thans even eenvoudig als zwart/wit fotografie Jeugdige inbrekers te Middelburg betrapt Gewapend met boksbeugel breekijzer en dolk Drie jeugdige inbrekers, die in het bezit waren van een vlijmscherp ge slepen dolk, een boksbeugel en een breekijzer en die handschoenen droe gen om geen sporen achter te laten, zijn door de Middelburgse politie in arrest gesteld, nadat zij op heterdaad betrapt waren in een pakhuis aan de Kanaaldijk. Toen de fruithandelaar De P. des avonds laat zijn auto ïd dit pakhuis wilde stallen, ontdekte hij tot zijn verbazing, dat de deur niet op slot was. Hij trad binnen en trof de drie iongens aan, die op de vraag, wat zij daar zochten, antwoordden: „De deur stond open en toen zij wij maar eens binnen gaan kijken". De heer De P. waarschuwde direct de politie, na eerst een wielrijder ver zocht te hebben het drietal in de ga ten te houden. Deze sloeg abusievelijk oo andere mensen acht. maar de poli tie kon toch twee knapen op de Ka- naalweg aanhouden. De derde bleek met de bus naar Vlissingen te zijn vertrokken, doch ook hij was weldra in verzekerde bewaring. Inmiddels was aan het licht geko men. dat de jongelui zich. door ver nieling van een ruit. ook toegang had den verschaft .tot "net pand van de me- taalhandel A. van R. aan de Kanaal dijk. Ook hier werd echter niets ver mist. De uit Vlissingen afkomstige daders, te weten de 17-jarige De B.. de 18- larige C. A. K. en dé 19-jarige G. G., wilden aanvankelijk niets bekennen, maar nadat enkele getuigen door de politie waren gehoord, gaven zij toe, dat zij beide panden waren binnen gedrongen met het doel geld te stelen. NOG EEN INBRAAK. Tijdens de afwezigheid van de be woners werd ook ingebroken in de villa van de heer De V., gelegen tus sen Middelburg en Koudekerke. De dader verschafte zich toegahg door een ruit kapot te slaan. Er wordt een bedrag van f 70 k t 80 vermist. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. MEDISCHE EXAMENS. Bij de stichting klinisch hoger on - derwijs te Rotterdam slaagde voor het semi-artsexamen mej. W. S. van de Klippe, Vlissingen en de heer P. J. Brons, Terneuzen. Geslaagd voor het artsexamen: de heer W. L. J. M. P. C. Laane, Bergen op Zoom. Dinsdag 18 Maart Het Schuttershof Middelburg Aanvsng 8 uur Provincie besteedde bouw van duiker aan. Vrijdag werd namens Gedeputeerde Staten van Zeeland door de Prov. Wa terstaat te Middelburg in het open baar aanbesteed de bouw van een dui ker van gewapend beton onder de weg St Maartensdijk-Stavenisse, nabij eerstgenoemde gemeente. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: D. Burgers, Tholen f 35.900; J. A. v Hasselt, Bergen op Zoom f 33.600: H E. van Deest, Gouda f 30.900; A J. Blij- levens, Breda f 30.850; L. van Pope- ring, Bruinisse f 30.360; J. van Vossen en K. J. Moerland, St. Annaland f 28.890; A. van der Werf, St Maar- en C. van der Werff, Schei-penisse f 26.900; Middelburg f 26.629; J. Vos, Tholen f 26.568; J. Moerland, St Annaland f 24.790.. De gunning werd aangehouden. De „Oosterschelde" aan de grond. Tengevolge van de lage waterstand Is Vrijdagmorgen om 11 uur bij het vertrek uit Zierikzee de Provinciale boot „Oosterschelde" ln de haven van Zierikzee aan de grond gelopen. De veerman Jac. Berrevoets, verleende op verzoek van de kapitein assistentie De boot dreef door de harde wind af naar de Westhavendijk. Het gelukte de heer Berrevoets het schip naar diep water te slepen, waarna de „Ooster schelde" zijn reis kon vervolgen. Geen pessimisme en geen optimisme Over de toekomst der vlasserij (Vervolg van pag. I) Wat de technische kant van het vlassersbedrijf betreft wees spreker op de bijzondere kwaliteit van de vlasvezel, de duurzaamheid, de fris heid en groter water-opnemend ver mogen. Toch komen er in de laatste tijd vezels aan de markt, die de kwali teit van het vlas benaderen. In het Zuiden van de Verenigde Staten pro duceert men het Chinese Rami-gras, dat zelfs betere vezels geeft. Van de kunstmatige vezels noemde spreker nylon, dat echter een hogere kost prijs heeft en fibran dat uiterlijk veel gelijkt op vlas. Spreker wees er op, dat het voor het vlasverbruik van veel gewicht zal zijn als men straks een lijnwaad kan maken, dat krimp en kreukvrij is. In dit verband merk te de heer Dequae op, cat de hogere prijs van de vlasproducten gemoti veerd moet zrjn door de kwaliteit, waarbij hy een prijsverschil van 60 a 70% met katoen als redelijk aannam. Tenslotte besprak de heer Dequae nog de noodzaak om propaganda te maken voor het gebruik van lijnwaad. Het levendige applaus, dat na de voordracht van de heer Dequae volg de, bewees hoe zeer de vierhonderd aanwezige vlassers de rede van mi nister Dequae apprecieerden. Na deze toespraak betrad minister Peters het podium. Deze zwaaide o.m. lof toe aan de Vereniging van Oud leerlingen, die deze bijeenkomst or ganiseerde. Nadat nog de heer P. Molendijk namens het bestuur van de Onder vakgroep Vlasserijbedrjjven een kort woord had gesproken sloot burge meester P. H. Geirnaerdt met een woord van dank aan de beide minis ters de drukbezochte biieeniioma^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2