BOEK OVER: Emigratiestop voor landbouwers naar Canada opgeheven JIMMY BROWN, sportheld no 1 DEBAT OVER DRIE PUNTEN IN TWEEDE KAMER GAAT NEDERLAND NIEUW TYPE STRAALJAGER VERVAARDIGEN H leutvs VRIJDAG 14 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S OVEREENSTEMMING BEREIKT Strenge voorzorgsmaatregelen Onmiddellijk na het bekendmaken van de maatregel van de Canadese regering tot tijdelijke stopzetting van de immigratie van agrariërs uit lan den waar mond- en klauwzeer heerst (welke maatregel werd genomen in verband met het uitbreken van een mond- en klauwzeer-epldemie in Sas katchewan), zyn in Den Haag besprekingen begonnen tussen mr. ir. B. W. Haveman, de regeringscommissaris voor de emigratie, en de heer A. A. Ewen, hoofd van de Canadese immigratiedienst hier te lande. In deze en de daarop volgende besprekingen werd overeenstemming be- reikt inzake de te treffen maatregelen, welke voor de Canadese regering een bijzondere waarborg zouden kunnen bieden, dat de besmetting niet door middel van de goederen, welke door de emigranten worden meegeno. men, zal worden overgebracht. De desbetreffende voorzorgsmaat regelen zijn de volgende: Het wordt de emigrant Verboden ln zijn bagage mede te nemen: stalbe zems, borstels, zakken of soortgelij ke artikelen, gebruikt bij de verzor ging van het vee, hooi of stro mogen niet in de bagage worden medege voerd; deze materialen werden nl. destijds als verpakkingsmateriaal ge bruikt. Werkkleding en werkschoeisel, als mede lederwerk zoals tuigen moeten tijdig worden toegestuurd aan de ontsmettings-inrichting in de plaats Minister Beel op het matje. Drie ontevreden fractievoorzitters in Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redacteur). Drie fractievoorzitters, mr. Donker van de P.v.d.A., mr. Oud van de V. V.D. en dr. Schouten van de A.R.P., waren Donderdagmiddag in de Twee de Kamer ontevreden over de minis ter van Binnenlandse Zaken, prof. Beel. Bij de behandeling van de Grond wetsherziening nam de Tweede Ka mer op 20 Februari jJ. een motie- Donker aan, waarin de regering werd uitgenodigd alsnog voorstellen in te dienen ter regeling in de Grondwet van de zittingsduur der Kamers, wanneer b.v. door oorlogsomstandig heden geen verkiezingen gehouden kunnen worden. In een brief aan de Kamer deelde minister Beel mede, dat hij deze kwestie om advies had voorgelegd aan de Staatscommissie voor Grond wetsherziening en haar had verzocht eventueel met een ontwerp van wet te komen. Hii had dat zelfs nog op 20 Februari gedaan. De commissie had hem medegedeeld, dat zij afwijzend adviseerde. Dat laatste verwonderde mr. Don ker de heren Oud en Schouten slo ten zich bij hem aan niets. De Gr ndwetscommissie had n.L al enige tijd geleden haar stem tegen de ge- da chtengang van mr. Donker (en van de Parlementaire Enquête-commissie waarvan mr. Donker voorzitter is), verheven. De minister kon dus op zijn vingers natellen dat hij een afwij zend advies zou krijgen. Nu is er te veel tijd verloren gegaan, klaagde mr. Donker, om met een initiatiefvoor stel te komen. Hij betreurde deze zaak zeer, temeer, daar de motie met een twee derde meerderheid was aangenomen. Prof. Beel verdedigde zich mager tjes. Hij begreep de teleurstelling. Doch hij had de „procedure" vooraf aan de Kamer medegedeeld. De rege ring is na het afwijzend advies van de Staatscommissie niet met een wetsontwerp gekomen, omdat de Ka mer zelf een initiatiefvoorstel kon indienen. van vertrek. De werkkleding moet zijn gewassen, de schoenen moeten zijn gereinigd van aarde, mest en stro. Deze kleding en schoenen wor den in een ontsmettingsinrichting ontsmet door blootstelling aan een temperatuur van 85 graden Celsius in de ontsmettings-installaties. Gereedschappen, gebruikt bij de uitoefening van het veebedrijf moe ten eveneens tijdig voor het vertrek worden toegezonden aan de ontsmet tingsinrichting in.de plaats van ver trek. Zij worden daar ter plaatse door middel van een formalinebad ont smet Het is absoluut verboden in de overige bagage werkkleding, werk schoeisel of gereedschappen mede te nemen. De verdere kleding en schoe nen, welke in de bagage worden mee genomen, moeten schoon zijn. Het schoeisel, dat de emigrant op de dag van zijn vertrek aan heeft, wordt op De beste soldaat van zijn regiment. Soldaat Wilhelm Johannes van der Linde uit Aalsmeer, behorende tot het bataljon „Van Heutsz", dat deel uitmaakt van het 38ste regiment In fanterie, werd onlangs uitverkoren als de „beste soldaat" van dit regi ment, dat 2000 officieren en man schappen telt. Als beloning voor zijn moed en plichtsbetrachting kreeg hij twee weken verlof, waarvan hij er één doorbracht op het regiments hoofdkwartier en één in Japan. Voor hij militair werd, was Van der Linde werkzaam op een bloem kwekerij. het terrein van de vervoersmaat schappij gedesinfecteerd. De nako ming van de aan de emigrant gege ven voorschriften zal streng worden gecontroleerd. Door bestaande desinfectie-inrich tingen in de havensteden zullen in nauwe samenwerking met de districts inspecties van de Veeartsenijkundige Diensten van Volksgezondheid der G.G.D.'s de te nemen desinfectiemaat- regelen worden uitgevoerd. Per 24 uur kunnen zoveel goederen worden gedesinfecteerd, dat de inscheping van de emigranten niet wordt ver traagd door de nu te nemen voor zorgsmaatregelen. Kleding, schoeisel en gereedschap pen behoeven, tengevolge van deze desinfectiemaatregeien geen schade te lijden. De duur der herhalings oefeningen. WETSONTWERP INGEDIEND Bij de Tweede Kamer is thans in gediend een wetsontwerp houdende voorzieningen ten aanzien van de duur der herhalingsoefeningen 1952, 1953 en 1954. Deze herhalingsoefenin gen zullen zoals minister Stat on langs heeft medegedeeld over het algemeen van langere duur zijn dan tot dusver gebruikelijk. Dit jaar worden 8000 vreemde lingen in Indonesië toegelaten. Vastgesteld is, dat dit jaar in prin cipe 8000 vreemdelingen Indonesië mogen binnenkomen. Dit aantal kan ten alle tijde worden veranderd, in dien de belangen van het land zulks noodzakelijk maken. Onder de vreem delingenregeling vallen o.a. de echt genoten en volwassen kinderen van ingezetenen van Indonesië, die nooit in het land zrjn geweest. In 1949 en 1950 zijn respectievelijk 4000 en 5.854 vreemdelingen toegela ten. Het betreft hier voornamelijk ge zinshereniging van Chinezen en Ne derlanders. OPNIEUW GRONDWETSHERZIENING Herziening van de buitenlandse betrekkingen. (Van onze parlementaire redacteur). Nadat de behandeling van de Grondwetsherziening enige tijd onderbro- ken geweest is, doordat de schriftelijke voorbereiding van de resterende wetsontwerpen niet gereed was, heeft de Tweede Kamer Donderdagmiddag het voorstel tot wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de buitenlandse betrekkingen aan een beschouwing onderworpen. Het debat concentreerde zich om drie punten: 1. de uitschakeling van het parlement bij een oorlogsverkla ring. wanneer ons land wordt aange vallen, of door internationale ver plichtingen in een oorlog wordt be trokken; 2. de mogelijkheid van af wijking van de Grondwet bij het slui ten van internationale overeenkom sten; 3. de mogelijkheid om bepaalde bevoegdheden over te dragen aan vol kenrechtelijke organisaties. Wat de internationale overeenkomsten aan- faat, zal wanneer de desbetreffen- e artikelen worden aangenomen bovendien niet steeds het parlement ingeschakeld behoeven te worden, in tegenstelling tot de huidige situatie: thans moeten de Staten-Generaal hun goedkeuring hechten aan alle inter- EERSTE KAMER Begrotingen van Oorlog en Marine vastgesteld Er zjjn stappen gedaan de productierechten voor Nederland te verkrijgen van een nieuw type straaljager, zo deelde staatssecretaris Kranenburg mede bjj de voortgezette behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine. Deze nieuwste jager de secretaris noemde geen naam „Is aan de research-horizon verschenen", zoals de heer Kranenburg het uit drukte. Toch is 'i zo I ,.i riHr 221 Vroegere bewoners van ons land vestigden zich in de kleistreken bij voorkeur op lage verhevenheden, die boven het omringende land uitsta- ken en bij hoge waterstanden dus minder kans liepen onder te lopen. Oorspronkelijk zijn deze woonplaat sen slechts weinig hoger dan de om geving, doch bij het allengs hoger ■worden van de x>loedstanden werden deze verhevenheden met steeds meer grond verhoogd. Ook de opeenhoping van het cultuurajval gedurende vele honderden van jaren heeft tot ver hoging van deze woonplaatsen bijge dragen, zodat zij in den regel 2 tot 5, maar somtijds ook 7 meter boven het omliggende land uitsteken. Onder vele benamingen worden deze woonheuvels, die van ver vóór het begin van onze jaartelling date ren, aangetroffenHet zijn woerden, een woord dat hetzelfde betekent als waard, weerd of wierde. In Groning se en Friese plaatsnamen komt men vaak de uitgang ward of werd (Bols- ward, Ferwerd, Usquerd, Sauwerd) tegen, waarin deze woonheuvel is verwerkt, en in Friesland zijn de plaatsnamen, eindigende op terp, vrij wel niet te tellen (Wijnjeterp, Olter- terp). Nu betekent het woord terp niet anders dan het gewone woord dorp. Daar de dorpen in de kleistreken sinds oudsher hoger .agen dan de omgeving, is het verklaarbaar dat men van iemand placht te zeggen dat hij op een dorp woonde, dus eigenlijk: op de woonheuvel. Over heuvels worden soms grieze lige dingen verteld, o.a. dat er on deraardse geesten in huizen. Daar zullen we het nu niet over hebben, maar wèl over een merkwaardige ontdekking welke men gedaan heeft naar aanleiding van een dergelijk spookverhaal, dat rub. ongeveer 4000 jaar lang de ronde moet hebben ge daan! H. Pétülon, Nadat minister Staf en de beide staatssecretarissen, vice-admiraal Moorman en de heer Kranenburg, de opmerkingen van de leden hadden beantwoord, konden de begrotingen zonder hoofdelijke stemming worden vastgesteld. De communisten waren tegen. Ten aanzien van de opmerkingen van oud-minister Shinwell, zeide mi nister Staf. dat daarmee het Engelse regeringsstandpunt niet is weergege ven. De minister was voorts ook van mening, dat de Nederlandse jongelui te weinig aandacht aan hun lichame lijke conditie besteden. Er wordt zorgvuldig gewaakt voor een goede discipline ln het leger, doch de we- der-invoering van de groetplicht voor sergeanten-majoor en sergeanten le klasse, moet nog niet tot de korpo raals worden uitgebreid. De minister achtte het niet gewenst thans de buitengewoon dienstplichti gen op te roepen. De zaak Van der Putten heeft wel een persoonlijk accent gekregen en het ware wellicht beter geweest het rapport niet voor publicatie vrij te geven, aldus minister Staf. OFFICIEREN NODIG. Voor dit jaar heeft het leger nog behoefte aan 462, en de luchtmacht aan 337 officieren, zo deelde staats secretaris Moorman mede, die op merkte, dat de opneming van reser ve-officieren in beroepsdienst een van de moeilijkste problemen vormt. Can- didaten moeten uit de burgermaat schappij of uit de reserve komen, of in een reserveverband, dat practisch gelijk is aan de beroepsdienst. Er wordt voorts naar gestreefd de marinebasis Den Helder ultimo 1955 gereed te hebben. Bij de replieken moest de heer Van Santen (CPN) het woord ontnomen wordenhij kwam weer terug op zijn reeds Woensdag aan het adres van de minister gerichte beschuldigingen, inzake diens houding in de bezet tingsjaren. Burgemeester veroordeeld De Haagse rechtbank veroordeelde de burgemeester van Wormerveer, de 49-jarige J. C. L. tot 250 boete, subs. 25 dagen, met één jaar voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid. De burgemeester had „onder in vloed" zijn auto bestuurd. De zaak werd 14 dagen geleden met gesloten deuren behandeld. nationale verdragen. In het vervolg zullen alleen de belangrijkste verdra gen de goedkeuring van de Staten- Generaal nodig hebben. Aan de besprekingen namen de he ren Burger (P.v.dA), Bruins Slot (A.R.), Oud (V.V.D.), SezTarens (K. V.P.), Schmall (CR.) en Welter (K. N.P.) deel. In het algemeen rezen er bedenkin gen tegen de uitbreiding van de be voegdheden der regering en de terug dringing van 'de bevoegdheden van het parlement. Het verst ging hier in de heer Welter, die ach en wee klaagde, dat Nederland internatio naal steeds meer van zijn macht en aanzien prijs geeft. Zo opperde hij ernstige bezwaren tegen net schep pen van de mogelijkheid om bij het sluiten van verdragen van de Grond wet af te wijken. Hij vond het ver keerd aan de minister van Buiten landse Zaken te veel macht te ge ven, o.a. omdat dit zijn onderhande lingspositie op internationale confe renties schaadt. De heer Donker juichte het toe, dat zekere bevoegdheden aan volkenrech telijke organisaties overgedragen kunnen worden, al wenste ook hjj, dat het parlement wat meer inge schakeld zou worden. Mr. Oud hechtte aan de bepalingen in de Grondwet omtrent de oorlogs verklaring niet zo veel waarde. Hij vond de formulering, dat de Staten- Generaal niet behoeve te worden in- geschakeld, als ons land wordt aan gevallen, niet bijster gelukkig. Hedenmiddag komt de Tweede Ka mer opnieuw bijeen. Mr. A. A. M. Strnycken, gouverneur van de Nederlandse Antillen, is Don derdagmorgen per vliegtuig in ons land aangekomen ter bespreking van verschillende onderwerpen, waartoe ook de komende Ronde Tafelconferen. tie behoort. Ter begroeting waren o.m aanwezig Dr. mr. N. Debrot, vertegen woordiger van de Antillen In Neder land (links) en mr. J. R. H. van Schalk Minister van Staat (rechts). In het midden: mr. A A. M. Strnycken. VRAGENUURTJE IN TWEEDE KAMER. Regering tegen elke poging om margarineprjjs te Tydens het mondelinge vragenuurtje in de Tweede Kamer heeft minister Mansholt Donderdagmiddag op vra gen van de heer Gortzak (C.P.N.) meegedeeld, dat van de zijde van de margarinefabrikanten wordt aange drongen op een verhoging van de kleinhandelsprijs voor margarine. Zij beogen daarmee de ongebreidelde on derlinge concurrentie op te heffen. De regering zal echter iedere poging om te komen tot prijsverhoging, af wijzen. In antwoord op vragen van dezelf de afgevaardigde deelde minister Joekes mede, dat het wetsontwerp tot verlenging van de noodwet ouder domsvoorziening spoedig zal worden ingediend De vraag, of dit wetsontwerp, over eenkomstig 's ministers toezegging, een voorspel tot verruiming van de Noodwet Ouderdomsvoorziening zal bevatten voor diegenen, die hebben gezorgd voor een eigen inkomen op nun oude dag. door het vrijstellen van een bedrag van f 100.bij de bere kening van de ouderdoms-uitkering, beantwoordde de bewindsman beves tigend. De heer Van Sleen (Arb.) wilde weten, of aan de wet tot verhoging van de pensioenen met een bijzonde re toeslag en van de kinderbijslagwet voor gèpensionneerden reeds volledig uitvoering was gegeven. Prof. Beel zeide, dat aan de desbe treffende wet nog geen volledige uit voering is gegeven, maar van een ern stige vertraging was geen sprake. PRTTS VAN 25.000. In de 515de Staatsloterij is op lot no. 4545 een prijs van 25.000 ge vallen. Steeds meer prijzen commissies hel pen de Nederlandse huisvrouw in de strijd tegen de duurte. Vandaag wordt de 700e van ons land geïnstalleerd in Ootmarsum. Anderhalf jaar geleden waren er nog geen 250. Edel is ongetwijfeld ook het stre ven van het instituut voor de veredeling van tuinbouwgewassen, dat op 19 Maart ür het Apollopaviljoen te Amsterdam een „Veredelingsdag" organiseert met tal van illustei%' sprekers. In Juni komen de fruittelers aan de beurt en dan is het onderwerp van de besprekingen „De per spectieven van de kersenteelt in verband met de veredelingsmogelijkheden Minder prettig is het feit, dat de Neder landse veehouders nog steeds tobben met mond. en klauwzeer onder hun beesten In de afgelopen week stierven weer 39 runderen, 126 kalveren. 246 biggen, 23 varkens en 2 schapen aan deze gevrees de veeziekte. Veel erger is het echter nog met de pest, welke inderdaad toch in Noord-Korea schijnt te heersen. Maar ze wordt heus niet opzettelijk door de geallieerden verbreid. In een Duits me disch tijdschrift is thans de veronderstel ling uitgesproken, dat sabeldieren uit Si berië (U weet wel dat aardige diertje 41. Opoe Knuffel, alias Jimmy Brown, had in de gelagkamer van „De Goede Vangst" alle vis- serslul stuk voor stuk goed aangekeken, maar de man-met-de-neus, die zij zocht, had ze niet kunnen ontdekken. Ze was juist van plan een praatje aan te knopen met 'n ouwe zeerob, die nog al dicht in haar buurt zat, toen de deur van de herberg met een klap werd open gesme ten en er een man binnen trad, wiens verschij ning alle gesprekken ln de gelagkamer met één slag deed verstommen. Iedereen staarde hem vol ontzag aan. „Goeie middag, ome Dirk", zei iemand op een toon alsof hij er zelf aan twij felde of hij wel het recht had de nieuw binnen- gekomene zó vriendschappelijk te begroeten. De man, die veel gelijkenis vertoonde met een boze beer, gromde iets terug, dat op 'n groet moest lijken. Toen liet hjj zich met een plof zakken op een stoel, die vlak naast de stoel stond, waarop opoe Knuffel zat uit te puffen. Hij zat daar am per, of de herbergier kwam reeds bedrijvig aan draven met een groot glas brandewijn. „Assu- blief", zei hij nederig, „dat 't u wél moge beko men!" De man greep het glas, liet de inhoud ln zijn keel klokken, likte zich daarna de lippen af, zei hè hè en wierp toen een achterdochtige blik op de oude juffer die naast hem zat Sn ^eledc>|» dat zo'n mooie "bontjas voor mevrouw le vert) de besmetting in de wereld hebben gebracht. Nu eerst een vliegernieuwtje. Amerikanen „werken" aan een vliegtuig, dat door atoomkracht wordt voortgedre ven. Dat moet dan waarschijnlijk de Rolls Royce onder de vliegtuigen worden In vergelijking tot de „limousines" met straalmotoren. Maar in Nederland heb ben we al een Rolls Royce-straalmotor.... gereviseerd. De chef van de luchtmacht staf, luitenant-generaal vlieger Aler heeft in Delft de eerste in werking gesteld ln de juist daar gereed gekomen proefstand van de Nederlandse luchtmacht. Voortaan is het dus niet meer nodig dergelijke motoren voor revisie near Engeland tc sturen. Acht Italiaanse vissers 2ijn om het leven gekomen toen een torpedo, die zb in hun net hadden gekregen, ontplofte Hun boot brak en zonk onmiddellijk. Twee vissers werden weggeslingerd naar een boot. die zich op veertig meter af stand bevond. Het ongeluk gebeurde even buiten de haven van Syracuse. Ook uit Pfulüngen bij Stuttgart wordt een ernst? ongeluk gemeld, waarbij acht doden te betreuren vielen. Hier stortte een spin nerij in doordat men te veel grondstof fen op de bovenste verdieping had opge slagen. 15 mensen werden gedood toen ln de Ver. Staten twee superforten met elkaar ln botsing kwamen en neerstort ten. Nog ernstiger waren de gevolgen van een autobotsing in Brazilië in de buurt van Bahia. Een autobus botste hier tegen een vrachtauto en vloog on middellijk in brand. Er waren 33 doden en 40 gewonden. Ook uit Nederland wordt een dode lijk ongeval gemeld te Bergen op Zoom Te Halsteren verloor een leerling-motor rijder uit de Cort Heijligerskazerne de macht over zijn stuur. Hij botste tegen een huis en werd met dodelijke verwon dingen opgenomen. Enige uren later overleed hij in een ziekenhuis. Rudi Hommerson, zoon van een be kend Nederlands kermisexploitant, is uit genodigd tezamen met een uZid-Afrïkaan UJdens de Van Riebeeckfeesten in Kaap. stad een lunapark te exploiteren. Hij Is reeds per vliegtuig derwaarts vertrokken Minder verheugd dan de heer Hom merson, zijn ongetwijfeld de Nederlandse bollenkwekers, die al hebben uitgerekend dat de hernieuwde contlngenterlng van de Invoer in Engeland ook voor hun ar tikel een zware klap betekent. Vooral als de beperkingen zouden voortduren tot het najaar, dat voor de bollenexport altijd belangrijker is dan het voorjaar Voor het eerste regiment genietroepen (de pioniers) was er gisteren een goed bericht H.M. de Koningin heeft op grond van de vastberaden dapperheid van dit legeronderdeel bij de verdediging var Rotterdam ln de Meidagen van 1940 be sloten aan het regimentsvaandel het op schrift .Rotterdam 1940" toe te voegen. Het we'eldgetieuren Oost en West in Berlijn Maandenlang zijn tussen de Oosl- Duitse gevolmachtigde voorde binnenduitsc handel, Joseph Orlopp, en zijn West-Duitse collega s, Kaufmann en Leopold, besprekingen gevoerd over het herstel van het handelsverkeer tussen de Bondsre publiek en de Sovjet-zóne. Deze besprekingen zijn dezer dagen offi cieel afgebroken, niet ornaat men het niet eens kon worden over de omvang en de soort der uit tc wis selen goederen, maar omdat men van Oost-Duitse zijde weigerde het vrije verkeer tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek in alle omstan digheden te garanderen. De West-Duitse onderhandelaars hebben de handelsvrijheid van hun Oost-Duitse tegenpartij blijkbaar overschat. Deze kan over het vrije verkeer tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek geen beslissingen ne men, omdat de Sovjet-Russiscne con- tróle-commissie zich het recht inza ke deze kwestie voorbehoudt. In Bonn was men van de volgende ver onderstelling uitgegaan, dat de in dustrie der Sovjet-zóne zo dringend om verschillende West-Duitse waren verlegen is, dat de Sovjets inzake het vrije verkeer wel bakzeil zouden halen. Men verloor echter uit het oog. dat de Oost-Duitse autoriteiten reeds voorbereidende maatregelen hadden getroffen om de gevolgen van het uitblijven der West-Duitse leveran ties zoveel mogelijk te keren. Men was er bijvoorbeeld In geslaagd ver schillende artikelen, die normaal uit de Bondsrepubliek werden betrokken, in de Sovjet-Unie, Polen en Tsjecho- Slowakije te kopen. Omdat een rechtstreeks handels verkeer met West-Duitsland niet mogelijk was, heeft men bovendien herhaaldelijk zijn toevlucht genomen tot zogenaamde „driehoeks zaken". De Sovjet-zóne verkocht goederen aan een ander land, dat deze waar dan weer aan de Bonds republiek doorverkocht. Zo leverde zij bijvoorbeeld voor drie millioen gul den uien aan Nederland. Nederland verkocht deze partij uien weer door aan de Bondsrepubliek en Engeland, terwijl het zelf aan de Sovjet-Unie sinaasappelen en fruit leverde. Dergelijke transacties zijn de West- Duitse exporteurs natuurlijk een doorn in het oog. Zij wijzen er op, dat uitsluitend derden uit het stil leggen van het handelsverkeer tus sen de Bondsrepubliek en de Sovjet- zóne voordeel trekken. Men fluistert tevens maar dat kan moeilijk bewezen worden dat de Sovjet-zóne over de havens Ant werpen en Rotterdam herhaaldelijk waren betrekt, waarvan de uitvoer voor de Bondsrepubliek verboden is. Tevens signaleert men in Hamburg. Bremen, Dlisseldorf en Frankfurt men niet weinig wantrouwen, dat vooral de Nederlandse handelsonder nemingen in Oost-Berlijn zeer actief zijn. Men weet daar, dat Nederland tot de belangrijkste handelspartners van de Sovjet-zóne behoort. En dit kweekt op zichzelf wel begrijpelijke naijver. West-Duitse exporteurs hebben op de Bondsregering dan ook herhaaldelijk sterke druk uit geoefend om het handelsverkeer met le Sovjet-zóne weer op gang te brengen. Zij hadden zelfs een plan uitgewerkt om het handelsverkeer ook zonder handels-overeenkomst op grondslag van compensatie-transac ties af te wikkelen. De uitvoering van dit plan werd echter door een veto der hoge commissarissen ver hinderd. Van Oost-Duitse zijde is men over dit veto en het mislukken der han delsbesprekingen zo ontstemd, dat men als vergeldingsmaatregel zon der voorafgaande waarschuwing de stroo miever an tie aan West-Berlijn heeft stop gezet. Tevens is men op nieuw begonnen met pakketwagons van Marienborn naar Berlijn terug te zenden. In West-Berlijnse kringen verbaast men zich niet, wanneer de autobaan, de enige verbindingsweg tussen Berlijn en West-Duitslana, plotseling zou worden gesloten. Van Oost-Duitse zijde heeft men namelijk reeds laten weten, dat de brug over de Elbe in zeer slechte staat ver keert en dat men geen materiaal heeft om ze te herstellen. Het voor stel van West-Berlijn de brug met West-Berlrjns materiaal en arbeiders te repareren, v/erd door de Oost- Duitsers van de hand gewezen. Een nieuwe halve blokkade blijft bijge volg binnen het bereik der j»cht- streekse mogelijkheden. EEN I Nederland Onze Luchtvaart, Onze Scheep- vdart. Ons Loods- en Reddings wezen. Bjj de uitgever J. B. Wolters (Gro ningenDjakarta) verschijnt een se rie leer-leesboeken voor de hoogste klassen van de lagere school, en de laagste kiassen van de Ulo-scholen, die de titel draagt „Nederland Werkt". Tot dusver verschenen er drie deeltjes. n.L over onze lucht vaart, onze scheepvaart en ons loods en reddingswezen. In bewerking zijn nog soortgelijke boekjes over onze veeteelt, onze spoorwegen, onze olie winning en onze mijnbouw. De eerste drie deeltjes hebben wij gelezen enlaten lezen aan kin deren, waarvoor zij bestemd zijn. En om het eerlijk te zeggen: belde par tijen hebben ervan genoten. Het zijn vlotte, eenvoudige boekjes, waarin op smakelijke wijze een ongelooflijke hoeveelheid feitenkennis en begrip spelenderwijze geestelijk bezit van de lezer wordt, onverschillig of hjj jong Is, of de schoolbanken al lang verla ten heeft. De samenstellers. W F. Boerefijn en W. van Dam. hebben 'eer van hun werk. Zij slagen erin de be langstelling van de jeugd te wekken voor het economische leven van ons volk en niemand zal de waarde daar van onderschatten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5