NIEUWS UIT ZEELAND (ëD< WALCHEREN INSTELLING VAN EEN ORDE VAN ADVOCATEN PRACH TBIJTS, LAXEER AKKERTJES DONDERDAG 13 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEÜWSE COVRANT Gymnasiasten huldigden 83-jarige Middelburgse EEN GOEDE BUUR BETER DAN EEN VERRE VRIEND Mevrouw E. van Schaik-Eiff, die tegenover het Middelburgs Gymna sium in de Latijnse Schoolstraat woont, werd Woensdag 83 jaar en dit was voor docenten en leerlingen van de eeuwenoude school aanleiding haar, als dank voor haar jarenlange goede „nabuurschap", nu eerst harte lijk te huldigen. Namens de meisjes en jongens werd aan de jarige 's morgens door Chris Spijkerboer en Jaap van Woer den getooid met hoge hoed! fruit aangeboden. De rector, dr. H. W. Fortgens, sprak, mede namens de leraren en leraressen, mevrouw Van Schaik op hartelijke wijze toe en herinnerde er aan, dat zij in haar lange leven vele generaties leerlingen van het Middel burgs gymnasium heeft zien op groeien. Hij dankte haar vriendelijk voor de wijze, waarop zij haar „burenplicht" steeds heeft vervuld. Mevrouw Van Schaik dankte allen met een kort woord; zij toonde zich zeer verrast door en erkentelijk voor deze huldi ging. Daar bij zo'n feestje muziek niet mag ontbreken hadden de gymnasias ten een draaiorgel laten aanrukken, om welk instrument tenslotte, met de jarige, nog een rondedans werd uit gevoerd. Vissers haalden een halve torpedo op. Vissers van de .Arm. 8, die uit Vee- re ter visvangst waren gegaan ke ken Woensdag vreemd op toen ze in hun net een halve torpedo ophaal den. Het bleek gelukkig slechts het staartstuk te zijn, dat geen explosie ven bevatte. De Mijnopruimingsdlcnst zal Donderdag dit voorwerp te Veere afhalen. Sluismeesterswoning te Vlissingen In de Noordelijke dyk langs de kleine spuikom aan de Boulevard Banckert te Vlissingen bevindt zich een bunker. Men ziet er niets van wanneer men over de boulevard wan delt, want dat ding ls geheel in de dijk weggewerkt. Thans wordt op die bunker een woning gebouwd voor de sluismeester, die de spuisluls van de polder Walcheren bedient. De woning was nodig ter vervan ging van het sluismeestershuis, dat vroeger bij de Kom stond en door het water werd verwoest. Met het oog op het goede uitzicht heeft men de bunker gekozen voor het optrek ken van het nieuwe huis. Aannemer J. Huisman uit Vlissin gen heeft echter aan de fundering een hele kluif gehad. In tegenstelling tot wat velen menen blijkt het bou wen op een bunker geenszins gemak kelijker te zijn dan het bouwen op een gewoon fundament. Natuurlijk wordt het huis niet zon der meer op het verweerde beton neergezet. Allereerst moet daarop een dertig centimeteF dikke laag nieuw beton worden aangebracht waartoe gaten in de onderlaag wor den gekapt. De eerste moeilijkheden zijn echter al weer achter de rug en als alles goed verloopt rekent men het bouwwerk in Juli op te leveren. De sluismeester zal wanneer hij z\jn nieuwe huis heeft betrokken, niet te klagen hebben over gebrek aan bergruimte voor brandstof e.d., de ingewanden van het vreemdsoor tige fundament bezitten daarvan een overvloed OPENBARE LEESZAAL VLISSINGEN. Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal te Vlissingen wera uitge breid met de volgende werken: Eskelund, Mijn vader trekt kie zen; Haasse, Het woud der verwach ting; De Hartog, Mary; Van Kam pen, De verloren vallei; Macdonald, Iedereen kan alles; Oosterbroek- Dutschun, De verte roept; Buck, The exile; Deeping, Short stories; Ro maics, Les hommes de bonne volon- té, vol. 24. In de maand Februari werden uit geleend 2501 Ned. romans, 270 ro mans ln vreemde talen, 1022 studie boeken en 687 kinderboeken (totaal 4480). De tijdschriften- en kranten zaal werd bezocht door 529 mannen en 99 vrouwen; de jeugdleeszaal door 160 jongens en 262 meisjes. Er werd voorgelezen aan 11 jongens en 45 meisjes. JAARVERGADERING DRANKWEER-COMITÊ. Dinsdag hield het Vlissings Drank- weer Comité onder leiding van de heer J. W. Daamen zijn jaarvergade ring. In deze vergadering werd af scheid genomen van de neer A. C. de Baare, die gedurende 32 jaren se cretaris van het comité is geweest. De voorzitter memoreerde het vele werk, dat in de loop der jaren door het comité is verricht en dankte de heer De Baare voor zijn werkzaam aandeel daarin. Tot secretaris werd benoemd in de plaats van de heer De Baare de heer J. Castel. DE OOGST VAN DE STRAAT. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat in het tijdvak van 5 Maart 1952 tot en met 11 Maart 1952 de volgende voorwerpen als gevon den aan zijn bureau zijn gedeponeerd: Sleutel, enkele handschoenen en wanten, moerensleutel, damesrywiel, regenjas ceintuur, hondenriem. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan het bureau over de vol gende gevonden voorwerpen: Muntbiljet van f 2.50, schaartje, diverse portemon- naie's met en zonder inhoud, mantelcein tuur, wollen das, halsketting, broche, en kele handschoenen en wanten, hulssleu tels, 2 gymnastiekschoenen, gummi bal, zakdoed en dekzeil. Middelburg CANADA-AVOND Canada, het land van de eindeloze prairies, de uitgestrekte bossen, de millioenensteden en de grote meren, was het onderwerp van een lezing, welke de secretaris van de Canadese Kamer van Koophandel, drs. H. Bloe- mendaal, Dinsdagavond tijdens een 3 a-avond van de Ned. Chr. Reisvereniging in „De Vergenoe ging" te Middelburg hield. Op sma kelijke wijze gaf hg zijn reisindruk ken weer en hy slaagde er daarbij in zijn toehoorders een indruk te geven, van de schoonheid en veelzgdigheid van dit land en het leven, het werken en de mentaliteit van zijn bevolking. Ondermeer schetste drs. Bloemen- daal de verschillen tussen dë Frans- Canadezen en de Engels-Canadezen, de economische positie van het land en het geestelijk leven. Ook verklaar de hij, dat Canada voor emigranten grote mogelijkheden biedt, hoewel zij het er de eerste jaren zeer zwaar hebben en dat de Nederlanders bij de Canadezen zeer hoog staan aange schreven. Na de pauze was er gele genheid tot het stellen van vragen en werd een film vertoond. JAARVERGADERING MELK- CONTROLEVERENIGING. De Melkcontrólevereniging te Mid delburg kwam onder voorzitterschap van de heer L. J. Lorler in jaarver gadering byeen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het leden aantal 62 bedraagt. De penningmees ter kon mededelen, dat de kas sluit met een batig saldo, waarna uitbeta ling geschiedde van de bijdrage der Coöp. Melkfabriek ad f 2.— per ge controleerde koe. De contributie werd vastgesteld op f 5.50 per koe. De aftredende bestuurs leden de heren J. Koole en P. Ton werden herkozen. De heer J, Stroo, hoofdcontroleur van de Provinciale Melkcontröle- dienst, gaf een productie-overzicht en wees op het belang van een regelma tige melkcontröle. Advertentie OPROEP In overeenstemming met het geen hieromtrent is besloten in de ten stadhuize gehouden ver gadering met vertegenwoordi gers van onderscheidene ver enigingen en organisaties in d.eze gemeente, doe ik bij deze een dringend beroep op de lo den van voormelde vèrenigin- aen en organisaties, om 'zich beschikbaar te stellen voor het verlenen van medewerking bij de te voeren huis-aan-huisactie voor deelneming in de Nationa le Woningbouwlening (rente- spaarbrieven). Men gelieve zich hiervoor aan te melden by de respectie velijke besturen van gemelde verenigingen en organisaties. Nadere mededelingen om trent een zodra mogelijk te houden instructieve vergade ring volgen. DE BURGEMEESTER VAN VLISSINGEN. Scheepvaartberichlen Vlissingen aangekomen: 11-3: Quo Vadls van Londen. Ceres, van Hansweert. Hast III. van Rouen. Mies, van Antwer pen. Sparta, van Antwerpen. Baltic, van Antwerpen. Merel, Shoreham. Vlissingen vertrokken: 11-3: Valhall, naar Narvik. Mies. naar Zee. Vlissingen gepasseerd n. Antwerpen: 11.3: Sumatra, van Rotterdam. Aldabi. v Las Palmas. B. Noorderhaven van Park- lington. 12-3 Prins Maurits van Hamburg Antilope van Rotterdam. Vlissingen gepasseerd v. Antwerpen: 11-3: Barracuda n. Ierland. Santa Lucia naar Avonmouth. Bloemfontein n. Am sterdam. Merweae, naar Hamburg. Cele bes n. Cassablartca. Lies, naar Rotterdam. Peter naar Dublin. 12-3: Juli%naar Hull van Tem. Alblasser- dijk naar Vera Cruz. Dongedijk naar Rot terdam. Neptunus naar Zee. Burgerlijke Stand ARNEMUIDEN. Bevallen: A, Groenleer—Meulmeester, z.C. v. Belzen—Schuit, d.; N. Hoek—de Ridder, d.; J. v. d- Gruiter—v. Belzen, d. L. KousemakerSchroevers. d.: P. M. BesuijenWisse, z.; A. PoortvlietKrij ger. d.; G. Brouwerde Nooijer, z.; H. M. A. de HamerSlabbekoorn. d. Ondertrouwd: P. v. d. Graaff, 26 j. en M. C. Kramer, 21 j. Getrouwd: P. Tramper, 30 j. en W. de Nooijer, 22 j.; E. Nijholt. 29 j. en A. v. d. Ketterij, 22 j. Overleden: T. de Nooijer, 76 J., wed. van J. Schroevers. I, Labruijère, 73 j., echtgenoot van E. Vader; H. M. A. Slab bekoorn, 22 j., echtgenote van L. de Ha mer; W. v. Eenennaam, 66 j., echtgenote van M. J. Lagendijk; M. J. Lagendijk. 73 j., wedn. van W. v. EenennaamM. Won- dergem, 68 j., echtgenoot van D. Schets: K. Meerman. 87 j., wedn. van T. van Bel zen. Officiële publicaties GEMEENTE VLISSINGEN. Medewerking overeenkomstig art. 72 L.O. Wet 1920. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat door de raad der gemeente in zijn vergadering d.d. 29 Februari jl. onder no. 15 ann het R.K. Kerk- en Schoolbe stuur de gevraagde medewerking is ver leend voor de verbouwing van de meis jesschool aan de Breestraat alhier. VLISSINGEN. WEDEROPBOUWPLAN. Het Hoofd van het gemeentebestuur van Vlissingen, gelet op artikel 3, Ie lid. der Wederopbouwwet, brengt ter open bare kennis, dat een ontwerp van het Wederopbouwplan „Eiland", bevattende de ln artikel 1 van het Wederopbouwplan- besluit vermelde stukken, gedurende vier weken na heden op de secretarie der ge meente, 2e Afdeling (Kamer 1) voor een leder ter inzage is nedergelegd. Gedurende deze termijn kan een ieder schriftelijk b(j de gemeenteraad bezwaren tegen dit ontwerp indienen» Groot bouwwerk te Goes In het kader van de industriële ont wikkeling van Goes, heeft de indus- triehallenbouw terecht een brede be langstelling getrokken. Als zodanig verdient zeker ook het particulier ini tiatief dat zich aan de Anjelierstraat ontplooit, de volle aandacht. Sedert enkele maanden is men daar bezig om een kolossaal garagebedrijf voor de N.V. M. de Dreu Co de Fordga rage te doen verrijzen, waarvan de gevel de lengte van een halve straat z&l beslaan. Het gehele bouwwerk, bestaande uit het garagebedrijf met gescheiden daarnaast een was-, smeer- en benzi nestation, zal een totale lengte van 83 m. en een diepte van 28 m. krijgen. Naar verwacht wordt, zal het garage- pand eind Juli en het was- en smeer- station begin November in gebruik worden genomen. Het hoofdgebouw zal aan de voor zijde geheel bestaan uit een glazen wand, waarachter de afzonderlijke showrooms voor automobielen en trac toren alsmede de kantoren, magazij nen e.d. zijn. Achter deze ruimten komen de grote werkplaatsen en ga ragehallen, waarbij de afdelingen voor automobielen en tractoren eveneens gescheiden worden. Bescheiden i;. een garage aan de Nieuwstraat begonnen, is dit bedrijf in enkele decennia uitgegroeid tot een zaak van provinciale betekenis. Door onvoldoende expansiemogelijkheden in de Nieuwstraat, moest men zich sterk behelpen, terwijl de kansen niet voldoende konden worden uitgebuit Nu men straks de beschikking krijgt over een gebouwencomplex van ruim 2000 m2, zullen zowel de automobiel als de belangrijke tractorafdeling zich ten volle kunnen ontplooien. N.C.R.V.-STERAVOND Op Dinsdag 18 Maart wordt in het Concertgebouw te Terneuzen een N. C.R.V. steravond gegeven onder lei ding van Johan Bodegraven. KERKNIEUWS Ds. R. TEN KATE TE DORDRECHT GAAT MET EMERITAAT. Wegens hét bereiken van de 65-ja- rige leeftijd is door de Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland met ingang van 1 Mei a.s. emeritaat verleend aan ds. R. ten Kate, predi kant van de Ned. Herv. Gemeente te Dordrecht. Ds. Ten Kate werd 9 Augustus 1886 geboren; bezocht het gymna sium te Dordrecht zyn vader was in die dagen predikant te Sliedrecht en studeerde vervolgens aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Nadat cand. Ten Kate 11 Mei 1910 door het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk verbond hij zich 22 Januari van het daaropvolgend jaar, aan zijn eerste gemeente Idsegahuizen (classis Fra- neker). In 1915 verwisselde d3. Ten Katé deze gemeente met die vari Ruinen en ging in 1920 naar Kolder veen. In 1923 verwisselde ds. Ten Kate de gemeente van Kolderveen (classis Meppel) met die van Koude- kerke (classis Middelburg), vanwaar hg 17 December 1933 naar Dordrecht vertrok. Tgdens zijn verblijf in Koudekerke was ds. Ten Kate scriba-quaestor van het classicaal bestuur van Mid delburg; lid van de Armenraad voorzitter van de afdeling Vlissingen van het Nederlands Bgbelgenoot- schap; voorzitter van de Zendings raad in de classis Middelburg; voor zitter van Walcherens predikanten convent en voorzitter van de Vereni ging „Kinderzorg" ln Zeeland. Schoolgeldreductie by L. O.-onderwijs voorgesteld Bg de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wyziging het Koninkiyk Besluit van 20 No vember 1945 (Staatsblad no F 291), houdende vaststelling van het tijdelijk besluit schoolgeld lager onderwys 1945. Het tydelrjk besluit schoolgeld La ger Onderwijs 1945 zal naar de me ning van de ministers van Binnen landse Zaken, O., K. en W. en van Financiën op de duur niet ongewy- zigd kunnen blijven voortbestaan, doch door een nieuwe definitieve re geling moeten worden vervangen. Uiteraard zal het nog wel enige tyd duren, voordat de nieuwe rege ling in werking zal kunnen treden. Op een punt achten de ministers ech ter reeds nu een aanvulling van het thans vigerende wetsbesluit noodza- keiyk. Dit betreft het verlenen van een reductie op het schoolgeld we gens schoolbezoek van meer dan een Kind uit hetzelfde gezin. Een betreffend wetsontwerp is by de Tweede Kamer ingediend. Deventenaar beledigde Franco f 30.— BOETE. Is Franco een staatshoofd of niet? Over deze kwestie ontspon zich Woensdag voor de politierechter te Zutfen een uitvoerig debat. Er stond nameiyk een zekere Tj. J. uit Deven ter tereent, die in een rede tqdens een communistische meeting zou hebben gezegd: „Wg zien nu, dat de Amerikaanse ambassadeur naar Span je is vertrokken en een verdrag heeft fesloten met de beroepsmoordenaar Yanco". J. was gedagvaard wegens belediging van een bevriend staats hoofd. Verdachte ontkende, dat Fran co een bevriend staatshoofd zou zyn, doch de officier van justitie was van mening, dat dit wel het geval was. en eiste een boete van f 30.of tien dagen hechtenis, alsmede een maand voorwaardeiyke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. De verdedigster, mr. C. Enthoven, meende dat hoogstens sprake kon zijn van een erkende staat en niet van een bevriende. De politierechter beschouwde Franco wel als een staatshoofd, mede omdat er met hem verdragen worden gesloten. J. zag zich wegens belediging veroordeeld tot f 30.boete of zes dagen hechte nis. Weer ambassadeurs in Japan? De Japanse regering beeft ingestemd met de benoeming van de hoofden der huidige diplomatieke missies van een aantal landen, w.o. Nederland, tot am bassadeur, respectievelijk gezanten, in Japan. TWEEDE KAMER GEEFT HAAR FIAT Fiscale noodrecht wordt door wettelijke regeling vervangen. De Tweede Kamer heeft Woensdag het wetsontwerp tot Instelling van een Nederlandse Orde van Advocaten z.b.s. goedgekeurd, met aantekening even wel, dat de communisten tegen waren. Er waren enige amendementen op het wetsontwerp ingediend. Er werden cr slechts twee aangenomen, n.L een amendement van de heer Burger (P.v. d.A.) om de niet-steingcrcchtigde advocaten, die nog geen drie Jaar tUB ingeschreven vrij te stellen van de contributie en een van de heer 5stokvis (C.P.N.) om dc zittingsduur van de leden van het hof van discipline allen gelijk te stellen en deze te bepalen op 5 Jaar. ■an de Wetering (C.H.) Ook gaf de Kamer zijn fiat aan dc wijziging van de Pachtregeling 1945 De goedkeuring betekent, dat de re geling, die op 1 April a.s. zou verval len, wordt verlengd en wel. omdat de nieuwe Pachtwet nog niet tot stand is gekomen. Daarna werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsont werp, houdende bepalingen Inzake vervanging van bet fiscale noodrecht. Dit wordt vervangen door een meex beperkte regeling en er wordt meer eenheid gebracht in de fiscale straf bepalingen. De heer Hofstra (Arb.) was het (n grote lijn met het ontwerp eens Naar zijn oordeel zal de algemene herzie ning van het belastingrecht, welke al enige malen in het vooruitzicht is ge steld, met kracht moeten worden voortgezet, want ze is urgent. Volgens de heer Hofstra moet men terug naar een behoorlijke belastingmoraal. Begrotingsdebat in het Lagerhuis begonnen Het debat over de begroting van minister Butler is in het Lagerhuis begonnen. Hugh Gaitskell. de voor malige minister van financiën in het labourkabinet verklaarde, dat de hui dige begroting inflatie in de hand zou werken en de productie ernstig in gevaar zou brengen. Zgn critiek gold voornamelijk de vermindering van de voedselsubsidies. Hierdoor zouden degenen met lagere Inkomens die hoegenaamd niet profiteerden van de verlaging der inkomstenbelastin gen, het meest gedupeerd worden, al dus Gaitskell. Hij vroeg zich af of de regering hoopte, het vraagstuk van de stijgende lonen en pryzen te kunnen oplossen door voldoende werkloosheid te scheppen teneinde de werkgevers in een gunstiger positie te plaatsen om loonsverhogingen van de liand te wijzen. Advertentie dXcoHevex Waar zyn onze schepen Aldabi 11 te Antwerpen. Alpherat 14 's av. te R'dam verw. Alkaid 11 v. Bahia n. Antw. Atlas 13 te Rotterdam verw. Edam 12 v. New York (n. R'dam) Farmsum 17 te R'dam verw. Hoogkerk 12 te Cebu. Kota Inten p. 12 Kaap St. Vincen. Kedoe p. 12 Minikoi n. Aden. Laagkerk p. 12 dw. Benghazi. Loenerkerk 12 te Bombay. Loosdrecht p. 12 Kaap Palos. Luna 15 te R'dam verw. Leuvekerk p. 12 Westpunt v. Kreta. Modjokerto 12 te Suez. Prins Fred. Hendrik 13 te R'dam verw. Prins Joh. W. Friso 11 te Havre thuisr. VAN Zioin 'm tot Ziipe In Sirjansland hebben Dinsdag de oud ste leerlingen van de O.L.-school een verkeersexamen afgelegd. Het hoofd van de school, de heer Heule had de meisjes en- jongens voor dit examen opgeleid. Het resultaat was bevredigend. Onder het vee van de landbouwer L. M. H. te Sirjansland werd mond- en klauwzeer geconstateerd. De bouw van een schuur met bijge bouwen aanbesteed door het architecten bureau van Cruijningen en Risseeuw te Cadzand voor de wed. I. Erasmus, werd gegund aan de aannemer A Focke. Als inleiding voor de herbouw van Hotel De Burg aan de Groenmarkt te Middelburg, heeft men het werk aan de funderingen hervat, die grotendeels tij dens de oorlog reeds gereed kwamen. De muziekvereniging Ons Genoegen uit Vrouwenpolder gaf een uitvoering te Gapinge. Er was een inleidend woord van voorzitter Mesu, er was een verlo ting. een aardig muziekprogramma en tenslotte een opvoering van het toneel stuk „Professor Daantje". De spelers hadden veel succes. De schuur, die tegen de ontluisterde molen op het Vlissings bolwerk te Mid delburg gebouwd staat, wordt thans afge broken. Ook te Zonnemaire werd schriftelijk verkeersexamen afgelegd in de hoogste klassen van de beide scholen. Slechts drie van de zeventien candidaten werden afgewezen. De postcommandant der rijks politie, C. J. Overweel, gaf zich veel moei te voor deze examenopleiding. De toneelgroep Poortvliet gaf ten bate van de t.b.c.-patiënten een uitvoering te Stavenissc in hotel Goedegebuure. De heer M. C. Wesdorp van de muziekvereniging O.B.K. sprak een openingswoord. De lei ding berustte bjj de heer M. A. Deurloo uit Scherpenisse. Op verdienstelijke wijze werd een aardig program uitgevoerd. De belangstelling had groter kunnen zijn. Het Wit-Gele Kruis te Sluiskil hield een jaarvergadering onder leiding van de heer de Rooy. Er werd eerst een mooie kleurenfilm vertoond. Uit het jaarverslag bleek, dat slechts 32 gezinnen geen lid zijn. Het ledenaantal bedroeg 633, batig saldo f 1150.—, aantal bezoeken 2253. Dank werd gebracht aan zuster Nicoleta. Te 's-Gravenhage slaagde voor het di ploma motordrijver de heer L. J. Caron. leerling van de De Ruyterschool te Vlis singen, i De heer J. Rottier te Borssele leidde de jaarvergadering van de Oranjever eniging. Er was een batig saldo van f67.10. Plannen bestaan voor een feestavond op 5 Mei. De Uniecollecte voor het Chr. onder wijs heeft te Zonnemaire opgebracht f 261.75. Met twaalf leden is te Grijpskerke een dam- en schaakclub opgericht. Voorzit ter C. Goedbloed; secretaris P. Walraven: penningmeester J. Jonkheer. De reisvereniging te Waterlandkerkje hield haar jaarvergadering onder leiding van de heer C. Jansen. De jaarstukken waren in orde. Men zal dit jaar een reisje maken in begin Juni naar het ge annexeerde gebied bij Elten. In de buitengewone ledenvergadering van de muziekvereniging Harmonie te Oostburg werd de heer P. H. de Smidt tot secretaris gekozen. Men wil proberen meer donateurs te winnen. De muziekvereniging Ons Genoegen gaf te Nisse een succesvolle tweede win- teruitvoering. Daarbij voerde de toneel vereniging De Amateurs uit Hoedekens- kerke het aardige blijspel „Tante Roos je" op. Onder leiding van de heer M. K. Ver burg gaf de buurtvereniging Voorstraat- Molenweg te Kortgene haar jaarlijkse uitvoering in de Stadswijnkelder. De to neelvereniging van Wissekerke voerde met veel succes het toneelstuk De Fuik op. Voor de C.B.T.B. te Grijpskerke, die vergaderde onder leiding van de heer A P. Koster gaf de heer P. S. Marinusse voorlichting op administratief gebied en vertelde de heer A. de Kam Jr. over Canada en U.S.A. Onder leiding van de heer A. J. Huis man vergaderde de coöperatieve boeren leenbank te Grijpskerke. De balans sloot met f 1.753.871. 20. De winst werd toege voegd aan de reserve. De spaarrente werd verhoogd tot 2.64%. De aftredende be- stuursleden werden herkozen. De collecte voor het Amerikaanse ca rillon bracht te Grijpskerke f 33.45 op. 's-Gravenpolder bleef niet achter bjj het verkeersexamen voor de schooljeugd. Zestien leerlingen van de Bijzondere school en 17 van de O.L.S. namen deel aan het schriftelijk verkeersexamen. Op beide scholen werd goed werk geleverd. Crediet van 100 millioen dollar voor Frankrijk Doet België concessies? Volgens het blad „Le Monde" heeft de Europese Betalings Unie aan Frankrijk een speciaal crediet toege kend van 100 millioen dollars. De onderhandelingen over een Bel gische lening aan Frankrijk hebben een definitief stadium bereikt. Frank- ryk wenst de lening voor 15 Maart te ontvangen om aan zijn verplichtingen ten opzichte van de Europese Beta lings unie, welke op die datum ver vallen, te kunnen voldoen. De onderhandelingen hebben ten doel, dat België afstand doet van oi Frankrijk bestaande vorderingen bi. de E.B.U. tot een bedrag van 5 mil liard Belgische frs., waardoor de Franse schuld verlaagd zou kunnen worden tot 320 millioen dollars. Frankrijk zou dan niet meer gedwon gen zyn de goudreserves aan te spre- Reinig Uw ingewanden en voorkom verstopping. Neem eens per week lof 2 Marktberichten VEILING TERNEUZEN. 12 Maart: Sav. kool 11—26. Bocre kool 28. witte köol 1L Peen 17. Prei 18—20 Knolselderij 7—11. Spruiten 41. Uien 13— 20. Uien afw, 5—9. Witlof 54—56, id. stek 37—38. Appelen: Brabantse bellefleur huishoud 30—33. fabr. 20—23. kroet 16—24. stek 7. Goudreinet huishoud 42. fabr. 21, kroet 19—25, stek 15. Zoete Ermgaard fabr. 34 —37. Piadei fabr. 21—24. kroet 11—16. Peren: SL Remy fabr. 4144. VEILING BERGEN OP ZOOM. 12 Maart: Rode kool 18—24. Witte kool 6—6.50. Sav. kool 27—32. Spruiten 56— 73, id. niet geschoond 17—35. Prei 22— 30. Boere kool 23—35. Kroten 17—21. Wit- 101 A 42—59, id. B 35—48. Nero A 66. VEILING TH O LEN Uienveiling van 11 Maart 1952 Gewone f 27.20. Drielingen 22. Picklers 5. Aanvoer 25 ton. Coöp. Tuinbouwveiling, Rotterdam. Golden Delicious 4771; Goudrelnette 33 —81; Jonathan 3265; Laxton Superbe 68; St Remy 40—46. Andijvie 75—76; Boerenkool 7—15; Rode Kool 1419; Waspeen 2642; Grote peen Prei 1537; Rabarber 45—63; Selde rij 2.705.50; Knolselderij 9—37 st; Veldsla 89—92 kg.; Spinazie 56—66; Sprui ten 22—55; Uien 10—33; Witlof 47—65. VISMIJN VEERE. 12 Maart: Export garnalen 1492 kg 51— 61. Schar 54 kg 16—19. Bot 154 kg 16—17 Middel tong 3 kg 1.13—1.50. Rog 18 kg 17—23. Ongesorteerde vis 52 kg 16—21. De heer <MÊ - handhaafde zijn oordeel, dat een wet telijke regeling van het fiscale nood recht vreemd is aan de Nederlandse aard. Zware straffen voor belasting ontduiking vond hij noodzakelijk, maar totalitaire uitingen van hel fis cale noodrecht achtte hij evenzeer te veroordelen ais belastingontduiking. De heer Ritmeester (V.V.D.) wenste geen verzwaring der straffen. Vandaag komt de Tweede Kamer wederom bij een. Vordering van gronden tot militair oefenterrein? Er Is een aanvang gemaakt met de bouw van een kazerne nabij Os- sendrecht en het voornemen bestaat in verband daarmede op dit gebied gronden ten Westen van dc Kalmt- houtse heide tot militair oefenter rein te bestemmen. Of de benodigde terreinen gevorderd moeten vorden, hangt af van het verloop der onder handelingen met de eigenaars, die in hoofdzaak Belgen zyn. Dit heeft de minister van Oorloj le Kamerlid Van der Goes van medegedeeld Tweede Naters. vragen van hei 3 Toestand op Cuba thans rustig Uit Havanna wordt gemeld, dat er plannen worden gemaakt voor het vertrek van de afgezette president, Carlos Prio Socarras en diens gezin naar Mexico. Zoals bekend heeft So carras met een aantal leden van zijn regering zgn toevlucht gezocht in de Mexicaanse Ambassade. Overigens is het in geheel Cuba rustig. De presi dent van de nationale bank van Cuba en diens collega van de bank voor agrarische en industrieële ontwikke ling hebben op grond van hun demo cratische overtuiging hun ontslag in gediend bg generaal Batista. Ook de studenten van de universiteit tonen zich vijandig jegens Batista. F. L. D. Strengholt ter aarde besteld. Op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam is Woensdagmiddag onder zeer grote belangstelling uit filmkringen in binnenland, vertegen woordigers van buitenlandse film- maatscnappyen uit binnen- en buiten land en vrienden, het stoffel yk over schot, van de op 5 Maart jl. te Zu rich overleden heer Frits L. D. Strengholt, directeur van de Neder land Film, de Nova Film en lid van de Raad van Bestuur van de N. V. Maatscl&ppy Tuschinski, ter aarde besteld. DAMMEN G.D.C. n KAMPIOEN- DER 2e KLASSE. Te Middelburg werd tussen de afde lingskampioenen Goes II en St Lm:- rens een beslissingswedstrijd gespeeid om het algemeen kampioenschap der tweede klasse van de Zeeuwse Dam- bond. Na een spannende wedstrijd, waarin St. Laurens een 7—1 achterstand nog bijna wist weg te werken, behaalde Goes II een kleine, doch verdiende overwinning. De uitslagen zijn: Ph. Haverhoek B. Verburg 0—2; H. van Bentbem— I. Walraven 1—1; K. Sinke -B. v, d. Broeke 1—1; H. EkkelenkampJ. C. Flipse 1—1; M. v. 't Westeinde—L. Adriaanse 0—2; A. Remeijnse—J Buys 1—1; J Crucq—F. Sinke 1- 1; J Man- fe—C. Stange 20; H. v. d. Vreugde de Kam 20, zodat Goes II won met 11—9. WIELRENNEN Verhelst start in de Ronde van Vlaanderen. De Zeeuwse wielrenner Rien Ver- helst uit Axel, zal dee) uitmaken van een ploeg Nederlandse amateurs, die op Tweede Paasdag ld de Belgische Ronde van Vlaanderen zal rijden. Verhelst krijgt o.a. als ploegmaats Verwijmeren. Aanraedt, Paymans en Plantaz. OOK VAN EST IN DE RONDE VAN NEDERLAND. Na Wout Wagtmans zijn thans nog vier Nederlandse renners uit de Tour de Franee-ploeg van het vorige jaar gecontracteerd voor de Ronde van Ne derland. Het zijn Wim van Est. Gerrit Voorting, Henk Faanhof en de Neder landse kampioen Hans Dekkers. Koppel SchultePeters tweede Het Belgische koppel BruneelVan Steenbergen heeft de Zesdaagse te Pa rijs gewonnen. De Nederlanders Schulte—Peters bezetten de tweede plaats, op 1 ronde. Derde werd het Australische koppel StromArnold op 2 ronden. Vierde Coppi—Terruzi (It) en vijfde Koblet- Gilier (Zwits. Nagekomen advertentie. Gevraagd: Een flinke Loopjongen J. KOPPEJAN (Groentenhal), Schuitvaart gracht 7», Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7