PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE BILT Eerste verkiezingsronde door Eisenhower gewonnen In Juli zal de „draaideur" van de Braakmanpolder dichtzwaaien N Kanflijn AMERIKA GAAT MET SPANJE OVER MILITAIRE BASES PRATEN Vandaag 195e Jaargang - No. 62 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. 13. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummer» 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 Mrt '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 cL per mm. Minimum p. advertentie f 3 Ing. mededelingen driemaal tarieL Kleine advertenties (max. 8 regels van 1—5 regels t X.—- Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven o 1 adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 3SK00 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr. 58—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2851 of 2160). M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2824; Goes L. Vorststr. 63, teL 2475. (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16. Temeuzen: Brouwerijstr. 2; ZIcrttaee: N. Bogerdsti^CJ^teLJg. VREUGDE OM JKE" Kefauver sloeg Truman Dinsdag is voor het eerst in het openbaar min of meer uitgemaakt, dat generaal Eisenhower het in populariteit van Taft wint, als candidaat voor de Republikeinen. Bij de te New Hampshire gehouden voorverkiezingen voor het presidentschap behaalde ,Jke" 46.497 stemmen, tegen Robert Taft 35.820. Woensdagavond verklaarde de generaal te Parijs diep onder de indruk te zijn van het voor hem gunstige resultaat. Iedere Amerikaan zou trots zijn als bleek, dat zijn medeburgers zo'n gunstige mening over hem had den", aldus Eisenhower. Paul Hoffman, oud-administrateur van de E.C.A., verklaarde, dat de overwinning van Eisenhower de can- didaatstelling en verkiezing voorspel de van „een man, die de wereld naar de vrede kan voeren". In sommige kringen is Hoffman voorgesteld als algemeen leider van de campagne voor Eisenhower. De Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkin gen heeft nog geen beslissing geno men over de vraag of Eisenhower uit Europa moet worden teruggeroe pen om gehoord te worden over het program voor buitenlandse steun. Over deze kwestie verklaarde de ge neraal in Parijs, dat dit niet van hem afhangt. „Men kan slechts gissen", zo zei hij. KEFATJVER FAVORIET BIJ DEMOCRATEN Bij de democraten heeft Kefauver resultaten geboekt van zijn intensie- Sovjet-spion in Zweden gearresteerd Hugo Gjerswold, een Zweeds com munist en voormalig sergeant in een Noord-Zweeds artillerie-regiment, is in Stockholm gearresteerd wegens me deplichtigheid aan spionnage voor de Sowjet-TJnie. Hij zou hebben samen gewerkt met de twee andere commu nisten, die enige tijd geleden werden gearresteerd. Gjerswold werd een jaar geleden als sergeant wegens „politieke ongeschikt heid" ontslagen. Het Zweedse Opper ste Gerechtshof bepaalde later, dat dergelijke ontslagen onwettig waren. Gjerswold kon weer als sergeant dienst nemen, doch hij weigerde dit. Hij werkte in een staalfabriek te Lu- leaa, de Noord-Zweèdse ijzerhaven. Hij was tevens medewerker van een communistisch dagblad. iet zonder spanning heeft het Nederlandse kranten lezende publiek uitgezien naar de uit spraak van de Utrechtse rechtbank tegen de Eindhovense arts B. Deze had zoals bekend zijn zwaar zieke, ongeneeslijke broer, die hevige pijnen leed, tabletten en injecties toege diend, op diens uitdrukkelijke wens, die een einde aan zijn lijden maak ten. Het vonnis luidde: een jaar voor waardelijk. Of dit vonnis bijster bevredigend is, wagen wij te betwijfelen. In de eerste plaats, omdat wij het onjuist achten, dat een arts te beslissen heeft over dood of leven. In de twee de plaats omdat als euthanasie alge meen gebruikelijk mocht worden, dit ernstige gevaren van misbruik in houdt. Het moge waar zijn, dat het verhaasten van de dood een daad van barmhartigheid kan zijn en in vele gevallen ook inderdaad is, de gevaren van misbruik zijn eveneens niet te onderschatten. Lichte straffen werken euthana sie in de hand. Daarom zou een straf, die afschrikwekkend zou hebben ge werkt, meer op haar plaats zijn ge weest. Prof. Gerretson heeft vele malen denkbeelden verkondigd, die zelfs degenen, die het niet met hem eens waren, onder de indruk brachten. Hij heeft in zijn jeugd een bundel prachtige gedichten gepubli ceerd, hij heeft esn grote zakelijke carrière gemaakt. Deze beide facto ren leiden er toe, dat men luistert naar zijn woord. Zijn jongste rede in de Eerste Ka mer ging evenwel over de schreef. Zij was niet parlementair meer. Met name van de schrijver van „Experimenten" had men iets anders kunnen verwachten. Men kan zéér veel zeggen en ongelooflijk scherp zijn zonder in grofheid te vervallen. Prof. Gerretson heeft in zijn jongste rede te weinig zwier gebracht. En dat is met name pijnlijk bij een fi guur van zyn formaat. Engeland gaat al weer soberder le ven. En wy in Nederland zullen de gevolgen aan den lijve voelen. Geen export meer van bloembollen en kaas naar de overkant van de ha- rlngvyver Er lijkt maar één remedie tegen: onze import uit Engeland in dezelfde mate- beperken als Engeland onze export beperkt. En die artikelen ko pen op markten, die wèl open staan voor onze export. Alleen, op die manier bereikt men, dat men zich terdege af gaat vragen, of de voordelen van invoerbeperking wel opwegen tegen de nadelen. Ne derland is ten slotte nog altijd een markt met ruim tien millioen klan ten. Dat is geen quantité negllge- ve propaganda-actïe: met 20.147 stemmen behaalde hy een meerder heid op Truman, die er 16.298 kreeg. Deze resultaten zeggen evenwel niet veel daar Truman de verkiezings campagne door tweede- en derde rangs figuren uit de Democratische Party liet voeren, terwijl Kefauver zijn uiterste best deed.. New Hampshire was de eerste staat, waar voorverkiezir.gen zijn ge houden. Het is een kleine staat en in de algemene opwinding van de span ning om de uitslag, is aan de bete kenis hiervan wel wat teveel waarde gehecht. De hier geboekte resultaten kunnen in geen geval een maatstaf zijn voor de verkiezingen in het ge hele land. In het kamp der Republikeinen be haalde McArthur 2.974 stemmen en Harold Stassen 6.549. De stemmen-, dieStassen heeft gekregen, worden als verloren beschouwd voor Eisen hower, Uit het totaal aantal uitge brachte stemmen blykt dus. dat de Republikeinen in deze staat de meer derheid achter zich hebben. De Paus en zijn kanaries. Een half dozijn kanaries vor men voor Paus Pius de Twaalfde zyn dagelijkse, en bij de maaltijden zijn enige gezel schap, aldus weet de „Osserva- tore Romano" te vertellen. Een van deze vogeltjes, dat de naam „Gretel" heeft ge kregen, werd door de Paus ge adopteerd, toen het in zijn eer ste levensdagen uit een nestje in de Vaticaanse tuinen was gevallen, vlak voor de voeten van de Paus, die zijn gebruike lijke middagwandeling maakte. Dit beestje aldus de „Osser- vatore", komt elke morgen trouw zijn plaatsje innemen op de hand, waarmede de Paus zijn electrisch scheerapparaat bedient. Tijdens de maaltijd verdringen de kanaries zich om het bord van „de baas" om ook een „graantje" mee te pikken. J C.N.V. nam afscheid van secretaris F. P. Fuykschot. In een bijzondere samenkomst van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft het C.N.V. afscheid genomen van zyn secretaris, de heer F. P. Fuykschot, tevens vice-voorzitter van het Internationaal Christelijk Vak verbond en algemeen secretaris van de Protestants Christelijke Arbeiders Internationale, die dezer dagen met een byzondere opdracht naar Canada vertrekt. Fabrieken door politie bezet Directeur gearresteerd en weer vrij De directeur van de Kalkzandsteen fabrieken te Hillegom en Katwijk, de heer J. A. v. H.. die Maandag met zijn zoon door de rijkspolitie van zijn bed werd gelicht, is kort daarna weer vrij gelaten. aldus „De Maasbode". De rijkspolitie had Maandag een grootscheepse actie op touw gezet om deze directeur te kunnen arresteren en de bescheiden in de fabrieken in beslag te nemen. De terreinen van de kalkzandsteenfabrieken in Hillegom en Katwijk werden door de politie korpsen volkomen afgesloten, terwijl tevens de woonhuizen van de heer J. A. v. H. te Aerdenhout en die van diens zoon, de heer D. v. H. te Oegst- geest, door de politie werden omsin geld. Deze uitgebreide voorzorgsmaatre gelen moesten noodzakelijkerwijze ge troffen worden, daar de justitie bij de arrestatie en inbeslagneming geen en kel risico wilde lopen. Tijdens het ver hoor, dat Maandag tot middernacht voortduurde, is de Justitie echter- ge bleken, dat geep termen gevonden konden worden, om de heren Van H in verzekerde bewaring te houden of een vordering tot bewaring te doen. Dientengevolge werden zij weer in vrijheid gesteld. Een aanklacht tegen de heer v. H. zou ongegrond zijn ge bleken. Vliegtuig vernield; piloot ongedeerd Woensdagmiddag is een „Tiger-Moth" van de Rijksluchtvaartschool op Ypen- burg bij een noodlanding in de nabij heid van Alphen aan de Rijn volko men vernield. De bestuurder, de leer ling R. van Elderen, bleef ongedeerd. Het vliegtuig botste bij de landing te gen een boom. Weinig kans dat margarine duurder wordt (Van onze Haagse redacteur). Den Haag, Maart Er doen de laatste tijd hardnekkige geruchten de ronde, dat de margarineprys, die nog onlangs met zes cent per pakje van een half pond verlaagd werd ter compensatie van de verhoging van de broodprijs binnenkort zal stijgen. Zelfs hoort men, ook in dé leringen van de fabrikanten en de handelaren, een bedrag van vijf cent per half pond noemen. Indien dit mocht geschieden, dan behoeft dit echter nog geenszinsv te betekenen, dat de prys ook voor de consument verhoogd wordt en mocht dit toch het geval zijn, dan behoeft de verhoging niet noodzakelijk vijf cent per half pond te bedragen. Waar schijnlijk zou dat minder zijn. Op goede gronden menen wij te mo gen aannemen, dat de consumenten zich niet ongerust behoeven te ma ken en dat ae prijs van de margari- ne geen verandering zal ondergaan. Hebt U wel eens een ooievaar in een keuken lever zien eten? Dat ge beurt in een dorpje in Zuid Jutland, in Denemarken. Het begon in de af gelopen herfst. Op zekere dag, juist voordat de ooievaars hun trek naar Egypte begonnen, stootte een ooievaarsfamilie een zwak oolevaarsjong uit het nest. Zjjn familie achtte het jonge dier niet sterk genoeg om de lange reis naar het Zuiden te kunnen maken. De jonge ooievaar kwam terecht in de tuin van een kapper. De vrouw en de dochter van laatstgenoemde trokken zich het lot van de vogel aan. Zy voedden en verzorgden de jonge ooievaar, die flink groeide en het „huls. dier" en lieveling werd niet alleen in het gezin van de kapper, doch van het gehele dorp. De ooievaar ls de speelkameraad van de dochter en........ van de hond ran de kapper. Soms vliegt de vogel uit, maar steeds komt hy te rug in het nest: de woning van de kapper. In de keuken van de kapper: de vrouw van de kapper ziet toe hoe haar man de ooievaar voedt met lever. Engelse invoerbeperkingen van weinig betekenis voor Nederland. De aangekondigde verlaging van de Engelse invoer door minister But ler, heeft In Nederland betrekkelijk weinig reacties veroorzaakt. In kringen van producenten en ex porteurs wHst men er op. dat men van November 1951 af met deze en dergelnke maatregelen rekening heeft gehouden en gezien de reeds be staande beperkingen is men in Ne derland niet al te pessimistisch ge stemd. Ook al staan kaas bloembol len. bloemzaden, zuurkool en ver duurzaamde levensmiddelen op de lijst en dat zijn voor ons belang rijke uitvoer-artikelen, toch moet men zich niet al te ongerust maken, omdat een bepaald kwantum daarvan steeds nodig zal zyn om de noodza kelijke EngelsNederlandse handels beweging Tn de juiste banen te hou den. Brits parlement naar Nederland uitgenodigd. De voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer hebben namens deze kamers een uitnodiging gericht aan het Britse parlement voor een be zoek aan Nederland. Zoals men weet heeft een delegatie van het Neder landse parlement in het voorjaar 1951 een bezoek aan Londen gebracht. De delegatie van het Britse parlement is uitgenodigd tegen de tweede of derde week van October. „Marjory" is te koop. Het 2323 brt. metende Panamese schip „Marjory" van de rederij Com- panfa Punta Alta S.A., dat in Febru ari j.l. op de Maasvlakte strandde. Is te koop aangeboden door assuradeu ren te Londen. Brussels gemeentepersoneel Vrijdag in staking. Vrydag zal het personeel der ge meentediensten in Brussel en omge ving gedurende 24 uur het werk stil leggen. In een brief aan de burge meester heet het, dat deze staking gezien moet worden als een waar schuwing aan de minister van Binnen landse Zaken, omdat deze ondanks de aandrang der vakbonden nog steedë niet is overgegaan tot een her ziening van de lonen en salarissen van het gemeentepersoneel. De elec- triditcits-, gas- en watervoorziening zal niet door de staking worden beïn vloed. Ook het onderwijzend personeel te Antwerpen zal Vrydag het werk ge durende 24 uur staken. Lord Ismay secretaris generaal van N.A.T.O. Lord Ismay, de 64-jarige Britse minister voor gemenebest-betrekkin gen, is benoemd tot secretaris-gene raal van de N.A.T.O. De benoeming is officieel aanvaard door de voorzitter van de Atlantische Raad, de Canadese minister van bui tenlandse zaken, Lester Pearson en alle regeringen van de N.A.T.O.-lan- den hebben aan de benoeming hun goedkeuring gehecht. Lord Ismay was in de afgelopen oorlog stafchef van het Britse leger, plaatsvervangend secretaris van het Britse kabinet en stafchef van Chur chill. Tot zyn opvolger als minister voor gemenebest-betrekkingen is be noemd de Markies van Salisbury. „KIJK, DAAR KOMT DE DIJK" Een moeilijk karwei - het leggen van zinkstukken - is nu begonnen Staande op do dyk, die de Nieuw Neuzenpolder tegen het opdringende water moet beschermen, ontrolt zich aan onze voeten een wereldje van water en klei, dat te blikkeren ligt in de voorjaarszon. Ergens op het watervlak dryft een lomp gevaarte; de baggermolen, en iets verder, te gen een achtergrond van vers opgespoten, geel zand het schuchter begin van de nieuwe dyk een perszuiger. In het gebied van de Loven- polder rjjzen de gryparmen van de draglines ten hemel en voortdurend vervult een zachtaardig gegrom de wydo omgeving. Stemmen van ma chines. Het begin van de afsluitdijk, die twee en een halve kilometer lang zal worden, is er; nog vier maanden en dan zal, volgens de plannen, de Westelijke Plioenlx-ponton als een deur moeten dichtzwaaien om de Braakman voor altijd te isoleren Doch voordien zal er nog heel wat water in- en uitstromen en het is voor de leek maar moeilyk om te bevatten, dat uit deze schynbare chaos een geordend geheel zal groei en; een geheel, dat er niettemin zal komen. Daar twijfelt ir. N. van Bie- zeveld van de Rijkswaterstaat, die leiding geeft aan dit werk, geen mo ment aan. Van de voorbereidende werkzaamheden kwam sinds de aan besteding in November 1951 reeds het een en ander gereed en zo gaapt de spuikom en belangrijk onder deel van het nieuw aan te leggen afwateringssysteem reeds als een wijd. modderig gat tussen het eer ste brokje van de nieuwe dijk en de oude van de Lovenpolder. De nieuwe sluis voor deze polder is vrijwel ge reed en zou zo nodig reeds kunnen functioneren. LEVENDE BODEM.. De bodem van de Braakman „leeft" zo vertelt ons ir. Van Biezeveld met het gevolg, dat er voortdurend verschillen iri. diepte blyvën. Tenein de deze verschillen te elimineren moe ten zogenaamde zinkstukken gelegd worden, aan de hand van nauwkeu rige peilingen. Hiermede is vorige week een begin gemaakt. De bagger molen diept, waar nodig, uit en distribueert het hiermede gewonnen zand over de ondiepe plekken en over de gedeelten voor de dijk op de schorren. Met behulp van de perszui ger wordt dit zand opgeperst en zo ontstond het eerste beseheiden on derdeel van de nieuwe afsluitdijk. Zodra een bepaald gedeelte op de juiste diepte gebracht is, moet er een zinkstuk worden gelegd. „Een zinkstuk leggen" is vlug maar het is een avontuur apart. AVONTUUR APART. Het vervaardigen van zo'n „mat je" van rijshout kost tijd en moeite. Wanneer het gevaarte eindelijk dry- vend is, begint het avontuur pas. De mat wordt naar de tevoren bepaalde plek gesleept en daar omringd door met stenen geladen zolder schuiten verankerd. De stenen worden, nauwkeurig verdeeld, op de mat uitgespreid en dan wordt het aldus bezwaarde zinkstuk als het ware aan de zolderschuiten hangen" en i3 dan „zinklclaar." Dit zinken mag echter uitsluitend ge beuren op het tijdstip, dat ligt tus sen eb en vloed, wanneer de stroom snelheid van het water een ogenbük onderbroken is. Een van de arbeiders voert op dat moment het comman do en op zijn bevel worden de tou wen tegelykertijd losgemaakt en eerst dan kan het zinksstuk zyn reis naar de diepte beginnen. De omvang van het. te bezinken gedeelte een kostbare en tijdroven de geschiedenis is destijds zorg vuldig berekend met behulp van een natuurgetrouw model en sinds vorige week is men dan nu begonnen met het leggen van één zinkstuk per „laag water". Zo wordt er een deel van de Braakmanbodem ten dele sta biel gemaakt om een dijk te kunnen dragen. (Vervolg op pag. 2) En in de V.N. over ontwapening Zodra de nieuwe Amerikaanse ambassadeur, Lincoln Mac Veagh by de Spaanse regering te Madrid zal zyn aangekomen vermoedelijk 23 Maart a.s. zullen er Spaans-Amerikaanse onderhandelingen worden gevoerd over het gebruik van militaire bases in Spanje en over de besteding van honderd millioen dollar voor hulpverlening aan dit land. Dit verklaarde de minister van Bui tenlandse Zaken van de V.S.. Dean Acheson. die verder mededeelde, dat de Amerikaanse regering een gron dige studie heeft gemaakt van de over Spanje uitgebrachte militaire en economische rapporten. Gemeenten krijgen spoedig geld om te boawen. Het succes van de nationale leningen. Naar de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten nader mededeelt, zyn de de finitieve uitkomsten van de Maandag gehouden inschrijving op de natio nale leningen voor de woningbouw thans vastgesteld. Voor de beide le ningen tezamen is ingeschreven voer een normaal bedrag van 73.100.000 gulden. Dit is samengesteld uit: a.) 69 millioen gulden voor de 25-jarige 4% lening 1952. Voor deze lening is in het prospectus een bedrag van 20 millioen gulden genoemd. Emittente zal geen gebruik maken gulden te aanvaarden bedrag nader vast te stellen zodat alle inschrij vingen ten volle worden toegewezen. b). 4.100.000 gulden voor de 22- jarige 0-5-10 procent lening 1952. Voor deze lening is in het prospectus een bedrag van 5 millioen gulden ge noemd, zodat op deze lening alle in schrijvingen ten volle worden toege wezen. Met de totale opbrengst van 73.100.000 gulden is het beroep op de beleggers volledig geslaagd. De gemeenten zullen met de opbrengst der leningen heel spoedig kunnen gaan bouwen. Zodra de voorkeur, welke voor de gemeenten zal worden uitgesproken, vastgesteld is dat zal begin April zijn zal het moge lijk zijn. deze voorkeurs-gelden aan de gemeenten toe te wijzen. Ook de gelden, waarvoor geen voorkeur wordt uitgesproken, zullen spoedig werden toegewezen aan de gemeen ten, welke daaraan voor de woning bouw het meest behoefte blijkt te hebben. Nu deze twee leningen zijn afgeslo ten blijft de rentespaarbrieflening over. Aan allen voor wie de bovenbe doelde leningen niet of minder ge schikt waren wordt thans de rente- spaarbrief aangeboden. Vier K.M.-officieren in Mc.Cormick's staf Vier Nederlandse marinc-officieren zyn aangewezen om deel uit te ma ken van de staf van admiraal Lynde D. Mc.Cormick, opperbevelhebber van de Noordatlantiscne strydkrach- ten in de Atlantische Oceaan. Het zijn de kapiteins ter zee B. D. Mahieu en C. ter Poorten en de lui tenants ter zee der eerste klasse R. M. Elberts en F. E. Kruimink. Zij zullen geplaatst worden op het hoofdkwartier van de Supreme Allied Commander Atlantic te Norfolk (Vir ginia) in de Verenigde Staten. Zodra zij zich van hun tegenwoordige werk zaamheden vrijgemaakt zullen heb ben, zullen zij naar Norfolk vertrek ken. Ambassadeur Mac.Veagh zal wor den bygestaan door een groep mili taire raadgevers onder leiding van gaat voornamelijk om steunpunten voor marine en luchtmacht. Acheson maakte verder bekend, dat de Verenigde Staten een ontwerp werkschema zullen publiceren, wan neer Vrijdag a.s. de ontwapenings commissie van de V.N. in New York met haar werkzaamheden zal begin nen. De Verenigde Staten hechten de grootste waarde aan bet werk van ae commissie en zyn bereid in goed vertrouwen te onderhandelen in de hoop, dat krachten, die nu aange wend worden voor de verdediging, vry zullen komen voor positieve pro gramma's voor herbouw en ontwik keling, aldus Acheson op zjjn weke lijkse persconferentie. wordt de Franse politicus prof. J. Chevalier, die in 1946 wegens zijn houding als mi nister tydens de tweede we reldoorlog tot 20 jaar dwangar beid werd veroordeeld. 70 jaar. Rode knipperlichten voor belangrijke overwegen. De Nederlandse Spoorwegen heb ben de A.N.W.B. bericht, dat thans in beginsel is beslist, dat de afsluit bomen bij de meer belangrijke over wegen gemarkeerd zullen worden door een rood knipperlicht. Er zal een onderzoek worden ingesteld, welke overwegen voor deze beveiligingsme thode in aanmerking zullen komen. Kindje ernstig verbrand Het 3-jarig dochtertje van de fami lie Van de H. te Achterveld is ern stig verbrand, doordat de kleren van hef kind vlam vatten, toen het met lucifers speelde. Een twee jaar ou der zusje wist haar mede te slepen naar de werkplaats van haar vader. Deze slaagde er met veel moeite in de brandende kleertjes te doven, waar by hij zelf ook ernstige verwondingen opliep. Met zware brandwonden over dekt werd het meisje naar een zie kenhuis te Amersfoort overgebracht. VERWACHT, OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Geldig van Donderdagochtend tot Donderdagavond. Overwegend droog weer met' over drijvende wolkenvelden. Meest mati ge wind uit Noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1