NIEUWS UIT ZEELAND WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUÏVELAND INSTELLING VAN EEN ORDE VAN ADVOCATEN IJtaa&r ^RAPIITS.^^ Ziuin SB tot Ziipe LAXEER AKKERTJES DONDERDAG 13 MAART 1052 PROV 1 NOl ALS ZEEUWSE COURANT Gymnasiasten huldigden 83-jarige Middelburgse EEN GOEDE BUUR BETER DAN EEN VERRE VRIEND Mevrouw E. van Schaik-Eiff, die tegenover het Middelburgs Gymna sium ln de Latijnse Schoolstraat woont, werd Woensdag 83 jaar en dit was voor docenten en leerlingen van de eeuwenoude school aanleiding haar, als dank voor haar jarenlange goede „nabuurschap", nu eerst harte lijk te huldigen. Namens de meisjes en jongens werd aan de jarige 's morgens door Chris Spijkerboer en Jaap van Woer den getooid met hoge hoed! fruit aangeboden. De rector, dr. H. W. Fortgens, sprak, mede namens de leraren en leraressen, mevrouw Van Schaik op hartelijke wijze toe en herinnerde er aan, dat zij in haar lange leven vele generaties leerlingen van het Middel burgs gymnasium heeft zien op groeien. Hij dankte haar vriendelijk voor de wijze, waarop zij haar „burenplicht" steeds heeft vervuld. Mevrouw Van Schaik dankte allen met een kort woord; zij toonde zich zeer verrast door en erkentelijk voor deze huldi ging. Daar bij zo'n feestje muziek niet mag ontbreken hadden de gymnasias ten een draaiorgel laten aanrukken, om welk instrument tenslotte, met de jarige, nog een rondedans werd uit gevoerd. Vissers haalden een halve torpedo op. Vissers van de Arm. 8, die uit Vee- re ter visvangst waren gegaan ke ken Woensdag vreemd op toen ze in hun net een halve torpedo ophaal den. Het bleek gelukkig slechts het staartstuk te zijn, dat geen explosie ven bevatte. De Mijnopruimingsdienst zal Donderdag dit voorwerp te Veere afhalen. Middenstandscentrale te Zierikzee vergaderde. ER KOMT EEN WINKELWEEK. Het bestuur van de Middenstands- centrale te Zierikzee belegde een ver gadering in Concordia. De voorzit ter, de neer J. G. L. Simmers, deelde mede, dat de oranjevereniging be sloot de verjaardag van H. M. de Ko ningin op 30 April a.s. feestelijk te vieren. Daarbij heeft zij ook ge dacht aan een etalagewedstrijd. Zij hoeft daarover de mening gevraagd van de Middenstandscentrale, welke in haar laatste gehouden vergadering besloot de gevraagde medewerking te verlenen. De bedoeling is een win kelweek te organiseren van 26 April tot en met 3 Mei. De etalages moe ten Vrijdagavond gereed zijn. Zater dag begint de beoordeling, die loopt tot en met Maandag, terwijl Dinsdag de medailles worden uitgereikt. Dan zal „Kunst en Ser" musiceren. De Zaterdagavond komt voor rekening van de Middenstandscentrale. De heer J. C. van den Doel meende, dat een woord van dank op zijn plaats is voor het initiatief van de oranjever eniging. De bedoeling is nu, om door een comité aai reeö.'s gevormd 1 s nan de oranjevereniging verschillende nuttige wenken te laten geven voor het opmaken van het programma. Daarbij zullen ook ter sprake komen de verlichting en het beoordelen van de etalages. Het is niet bepaald no dig, dat de etalages verband houden met het Oranjefeest. Niet elke zaak leent zich er toe. Oyerigens wordt de gehele organisatie overgelaten aan de oranjevereniging. De heer N. van der Wolf zou het verzoek willen doen om uitsluitend aan vakmensen (eta leurs) de beoordeling te willen op dragen. Het bleek, dat het winkel week-comité, dit denkbeeld reeds aanvaardde. Ook vond het Idee in stemming een schriftelijke beoorde ling te vragenmet de daarin ver vatte op- of aanmerkingen kunnen de betrokkenen hun voordeel dan doen. De heer J. Evers vroeg of de beoordeling overdag of des avonds zal geschieden. Dit is voor vele zaken van overwegend belang. Teneinde zoveel mogelijk Inlichtin gen te verkrijgen zal het comité van de Middenstandscentrale a.s. Zater dagavond zitting houden in het hotel Smalheer om ideeën en vingerwijzin gen in ontvangst te nemen. Hierna spon zich een geanimeer de discussie over de vraag: Hoe denkt men gedurende de winkelweek publiek te trekken. Men zal zich hierover nog nader beraden. De voorzitter bracht daarna de na tionale woningbouwlening ter spra ke. Voor Zierikzee is het van belang dat minstens 26 woningen worden ge bouwd. In de laatste raadszitting Is daarover, uitvoerig gediscussieerd en de raadsleden hebben daarbij hun steun toegezegd. De heer J. Steutel en spr. hebben daarna bezoeken af gelegd bij de veie middenstanders. De resultaten waren bevredigend. Slechts een stond afwijzend er tegen over. Tenslotte kwam aan de orde het verkeersprobleem op Schouwen en Duiveland. Uit mededelingen van de voorzitter bleek, dat de actie in genen dele geluwd is, de middenstan ders verlangen voor het veer te Zijpe een boot met koplading. De bedre ven met groot vrachtvervoer verlie zen te veel 'tijd. Een uur wachten 's geen uitzondering. Ook staan de in- dustriebelangen hierbij op het spel en wordt het vvéemctèlihgenbezoek op Schouwen en Duiveland daardoor ge schaad. JAARFEEST C.J.M.V. „SAMUEL". Dinsdag hield de Chr. Jongeman- nenvereniging Samuel te Zierikzee in samenwerking met de meisjesver eniging „Samen verder" haar 62e jaarfeest in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw. De voorzitter, H. Schot, opende en begroette de nieu we ringvoorzitter van Schouwen en Duiveland, de heer L. Jonker. Voorts memoreerde hij, dat voor de eerste keer in navolging van andere ge meenten dit jaarfeest met de meis jesvereniging „Samen verder" wordt georganiseerd. Voorts hield korte causerie over „De jeugd de toekomst". Na deze voordracht gaf de C.J.M.V.-mondaccordeonver- eniging een stukje ten beste. De rei dansen en het propaganda-stukje van de meisjesvereniging „Samen ver der" oogstten veel succes. Na samen zang voerden de jongens een hu moristisch stukje „De grote uitver koop" op, dat zeer in de smaak viel. Na de pauze werd nog gezamenlijk gezongen en werd het grote en ern stige stuk opgevoerd „Zijn ideaal", dat uit vier" delen bestaat. Allen speelden hun rol onberispelijk. STIEREN KEU RIN G. hetgeen rmeladen c 3e stierenkeuring te Zierikzee, werd de eenjarige stier Theo van W. N. L. Kooman te Zierikzee niet afgekeurd, maar goedgekeurd. Eén stier werd af gekeurd. Haamstede LEZING OVER DRAINAGE. De vereniging van oud-leerlingen van landbouwcursussen VZOD te Haamstede, hield in hotel Bom haar jaarvergadering. In zijn openings woord verwelkomde de voorzitter in het bijzonder de heer B. J. Dootjes, die deze avond een inleiding zou hou den. De rekening 1951 sloot met een batig saldo van 19.35. De heer Dootjes hield een causerie over: ,.Het nut van drainage". Spr. stond uitvoerig stil bij de hoogte van de grondwaterstand, die verband houdt met de soort van de grond en van zeer groot belang is voor de drai nage. Een belangrrk voordeel bij drai nage is. aldus spieker, de besparing van bouwgrond, die wel 8 10 kan bedragen. Andere voordelen zijn minder verlies aan plantenvoedsel, betere doorluchting van de grond, minder onkruid en schadelijke dieren. Vervolgens besprak de heer Dootjes de uitvoering van de drainage. Tenslotte roerde spr. de ontwate ring van de weilanden aan, welke in Schouwen veel te wensen overlaat. Hrj weeg in dit verband op proefveld resultaten welke verkregen zijn ir een weiland bij Moriaanshoofd ei waarbij een belangrijke opbrengstver hoging werd verkregen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren B. Th. de Vrieze en J. M. Befle herkozen. Serooskerke COMPETITIE DAMMEN. De uitslagen van de laatst gesp de wedstrijden van de aamclub Serooskerke" te Serooskerke (Sch.) luiden: P. HartA. Wesdorp 2—0; C van IJsselöijkL. Straaijer 02 J.' KloetJ. Gelerjnse 20; J. Ver boom—J Hart 0—2; B. van Dongen —Joh. dë Meij 02; A. v. d. Panne H. van Dongen 21); M. HanseJ. Hart 02; J. Verboom—A. van de Panne 02;J. KloetH. van Don gen 20; I. ZorgeJ. Westenbrink TH0LEN Stavenisse RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Stavenisse zal Vrijdag 14 Maart a.s. in openbare vergadering bijeenkomen. Groot bouwwerk te Goes In het kader van de industriële ont wikkeling van Goes, heeft de indus- triehallenbouw terecht een brede be langstelling getrokken. Als zodanig verdient zeker ook het particulier ini- tiatief dat zich aan de Anjelierstraat ontplooit; de volle aandacht. Sedert enkele maanden is men daar bezig om een kolossaal garagebedrijf voor dei N.V. M. de Dreu Co de Fordga rage te doen verrijzen, waarvan de gevel de lengte van een halve straat zal beslaan. Het gehele bouwwerk, bestaande uit het garagebedrijf met gescheiden daarnaast een was-, smeer- en benzi nestation, zal een totale lengte van 83 m. en een diepte van 28 m. krijgen. Naar verwacht wordt, zal het garage- pand eind Juli en het was- en smeer- station begin November in gebruik worden genomen. Het hoofdgebouw zal aan de voor zijde geheel bestaan uit een glazen wand, waarachter de afzonderlijke showrooms voor automobielen en trac toren alsmede de kantoren, magazij nen e.d. zijn. Achter deze ruimten komen de grote werkplaatsen en ga ragehallen, waarbij de afdelingen voor automobielen en tractoren eveneens gescheiden worden. Bescheiden i;. een garage aan de Nieuwstraat begonnen, is dit bedrijf in enkele decennia uitgegroeid tot een zaak van provinciale betekenis. Door onvoldoende expansiemogelijkheden in de Nieuwstraat. moest men zich sterk behelpen, terwijl de kansen niet voldoende konden worden uitgebuit. Nu men straks de beschikking krijgt over een gebouwencomplex van ruim 2000 m2, zullen zowel de automobiel- als de belangrijke tractorafdeling zich ten volle kunnen ontplooien. KERKNIEUWS Ds. R. TEN KATE TE DORDRECHT GAAT MET EMERITAAT. Wegens het bereiken van de 65-ja- rige leeftijd i3 door de Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland met ingang van 1 Mei a.s. emeritaat verleend aan ds. R. ten Kate, predi kant van de Ned. Herv. Gemeente te Dordrecht. Ds. Ten Kate werd 9 Augustus 1886 geboren; bezocht het gymna sium te Dordrecht zijn vader was in die dagen predikant te Sliedrecht en studeerde vervolgens aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Nadat cand. Ten Kate 11 Mei 1910 door het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk verbond hij zich 22 Januari van het daaropvolgend jaar, aan zijn eerste gemeente Idsegahuizen (classis Fra- neker). In 1915 verwisselde ds. Ten Kate deze gemeente met die van Ruinen en ging in 1920 naar Kolder veen. In 1923 verwisselde ds. Ten Kate de gemeente van Kolderveen (classis Meppel) met die van Koude- kerlce (classis Middelburg), vanwaar hij 17 December 1933 naar Dordrecht vertrok. Tydens zijn verblijf in Koudekerke was ds. Ten Kate scriba-quaestor van het classicaal bestuur van Mid delburg; lid van de Armenraad; voorzitter van de afdeling Vlissingen van het Nederlands Bijbelgenoot schap; voorzitter van de Zendings raad in de classis Middelburg; voor zitter van Walcherens predikanten convent en voorzitter van de Vereni ging „Kinderzorg" in Zeeland. SCHEEPVAART KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND 11 Maart 1052 Vulcaan 103. Hoogeveen. Vulcaan 107, Kuipers, Tunisia, Bruinsma. Tijdstroom, Hamete. Butania 2, v. d. Heuvel. Hernia. Janssens. Arago, Wanders. Sfax, Eifler. Milo. Stoop. Rheinfahrt 89. Leijendecker. Cathalina, van Baaien. Chinon, Vaeth. I Mar.nelstein, Senger. Pondicherry, Wag ner. Cecilia, v. d. Voorde. Neska 9. Hof- mann, allen Rotterdam. Johanna. Pieter man. Spes, Stavast. Morgenster, Rink. al len Dordrecht. Vlissingen. Breur. Olievos 5. Kenkens. Veli, Top. Palu. Smet, allen Amsterdam. Lenie, de Witte. Dacapo, Bleker, beiden Haarlem. Sancta Maria. Hoogendoorn, Werkendam. Joelle, van Berc-hem. Afferdam. Patria. Veénstra, Dordrecht. Admiraal, Hoogland. Broek op Langendijk. Machiensteen 14, v. d, Broek, Den Haag. Adriana 2, v. d. Linde, Leiden. Scheldezonen, de Koning, Kerk- driel. Vertrouwen, Blom, Utrecht. Roe- lofje, v. d. Kamp, Groningen. Alvracht 5, Kleinstra. Alvracht 7, van Verre. Gilbert, Teeuw. Ibis, v. d. Putte. Oldenburg, Fi scher. Mannheim 214. Böhringer, allen Duitsland. Jenny, Boef. Sachsenwald. Burmeister. Potentilla. Heitz. 3 Gezusters, Wigman. Arabia. Emans. allen Basel. Bertus, Braare. Rival. Kornet. Rob, Schij- vens. Maris. Bierhaus. Bach, Bracco. Gartner. Kriemhilde, v. d. Graaf. Char les Haller. van Dongen. Olievos 1. v. 4 Meer. Antonius. v. d. Spek. Madeielne, Bedet. Netty, Dooms. Germa'ne. Over- eem. Frederika Johanna, Ridderlkhof. Jacjo, Heek. Saenredam, Hamelink Dal- matia, v. d. Ouden. Fiat, Hut. Westfries land, Lindhout. Hoesch 15, Kraft. Beta. Dijkema. Margaretha 1, Leijendecker. Damco 48, De Ruyter. Jantian 2, De Jong Fraternité 2, Bakker. Valerie, van Strien. Alida, Schut. Roland Geldner. Schreuders. Damco 34, Westeling. Damco 45, Veen- stra. Palmyre. De Haack. Arag 15. Blum. Graves. Picard. Jannig, Lupres. Neucha- tel, Schnepf. Harwo, Huisman. Neska 5. v. d. Berg. Wilcor. van MeeL Telegraaf 15, Köss. Diaz, de Vries. Radaune. Lange. Ingrid Metzendorf, Reljniers, allen naar België. Schoolgeldreductie bij L. O.-onderwijs voorgesteld Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging het Koninklijk Besluit van 20 No vember 1945 (Staatsblad no F 291), houdende vaststelling van het tijdelijk besluit schoolgeld lager onderwijs 1945. Het tijdelijk besluit schoolgeld La ger Onderwijs 1945 zal naar de me ning van de ministers van Binnen landse Zaken, O., K. en W. en van Financiën op de duur niet ongewij zigd kunnen blijven voortbestaan, doch door een nieuwe definitieve re geling moeten worden vervangen. Uiteraard zal het nog wel enige tijd duren, voordat de nieuwe rege ling in werking zal kunnen treden. Óp een punt achten de ministers ech ter reeds nu een aanvulling van het thans vigerende wetsbesluit noodza kelijk. Dit betreft het verlenen van een reductie op het schoolgeld we gens schoolbezoek van meer dan een kind uit hetzelfde gezin. Een betreffend wetsontwerp is bU de Tweede Kamer ingediend. Deventenaar beledigde France f 30.— BOETE. Is Franco een staatshoofd of niet? Over deze kwestie ontspon zich Woensdag voor de politierechter te Zutfen een uitvoerig debat. Er stond namelijk een zekere Tj. J. uit Deven ter tereent, die in een rede tijdens een communistische meeting zou hebben gezegd: „Wij zien nu, dat de Amerikaanse ambassadeur naar Span je is vertrokken en een verdrag heeft gesloten met de beroepsmoordenaar Franco". J. was gedagvaard wegens belediging van een bevriend staats hoofd. Verdachte ontkende, dat Fran co een bevriend staatshoofd zou zijn, doch ae officier van justitie was van mening, dat dit wel het geval was en eiste een boete van f 30.of tien dagen hechtenis, alsmede een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. De verdedigster, mr. C. Enthoven, meende dat hoogstens sprake kon zijn van een erkende staat en niet van een bevriende. De politierechter j beschouwde Franco wel als een staatshoofd, mede omdat er met hem verdragen worden gesloten. J. zag zich wegens belediging veroordeeld tot f 30.boete of zes dagen hechte nis. Weer ambassadeurs in Japan? De Japanse regering heeft ingestemd met de benoeming van de hoofden dei- huidige diplomatieke missies van een aantal landen, w.o. Nederland, tot am bassadeur, respectievelijk gezanten, in Japan. TWEEDE KAMER GEEFT HAAR FIAT Fiscale noodrecht wordt door wettelijke regeling vervangen. De Tweede Kamer heeft Woensdag het wetsontwerp tot Instelling van een Nederlandse Orde van Advocaten x.h.s. goedgekeurd, met aantekening even wel. dat de communisten tegen waren. Er warm tnlje rmrndrncntrn op hrt wttoo.twerp rr slecht, twee aangenomen. n.L een amendement van de beer dA.) om de niel-stemgerechUgda ndtmcalen. dia nog geen drie fr»r <tt» inrpcrhrcvpn vrii te stellen van de contributie en een van de heer Stok\is (C.P.N.) om de zittingsduur van de leden van het hof van discipline voor allen gelijk te stellen en deze te bepalen op 5 jaar. Dc heer van de Wetering (CJï.) Ook gaf de Kamer zijn fiat aan de wijziging van de Pachtregeling 1945. De goedkeuring betekent, dat de re geling, die op 1 April a.s. zou verval len, wordt verlengd en wel, omdat de nieuwe Pachtwet nog niet tot stand is gekomen. Daarna werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsont werp, houdende bepalingen inzake vervanging van het fiscale noodrecht. Dit wordt vervangen door een meer beperkte regeling en er wordt meer eenheid gebracht in de fiscale straf bepalingen. De heer Hofstra (Arb.) was het in grote lijn met het ontwerp eens- Naar zijn oordeel zal de algemene herzie ning van het belastingrecht, welke al enige malen in het vooruitzicht is ge steld, met kracht moeten worden voortgezet, want ze is urgent. Volgens de heer Hofstra moet men terug naar een behoorlijke belastingmoraal. Begrotingsdebat in het Lagerhuis begonnen Het debat over de begroting van minister Butler is in het Lagerhuis begonnen. Hugh Gaitskell, de voor malige minister van financiën in het labourkabinet verklaarde, dat de hui dige begroting inflatie in de hand zou werken en de productie ernstij in gevaar zou brengen. Zijn critiel gold voornamelijk de vermindering van de voedselsubsidies. Hierdoor zouden degenen met lagere inkomens die hoegenaamd niet profiteerden van de verlaging der inkomstenbelastin gen, het meest gedupeerd worden, al dus Gaitskell. Hij vroeg zich af of de regering hoopte, het vraagstuk van de stijgende lonen en prijzen te kunnen oplossen door voldoende werkloosheid te scheppen teneinde de werkgevers in een gunstiger positie te plaatsen om loonsverhogingen van de hand te wijzen. handhaafde zijn oordeel, dat een wet telijke regeling van het fiscale nood recht vreemd is aan de Nederlandse aard. Zware straffen voor belasting ontduiking vond hij noodzakelijk, maar totalitaire uitingen van het fis cale noodrecht achtte hij evenzeer te veroordelen als belastingontduiking. De beer Ritmeester (V.V.D.) wenste geen verzwaring der straffen. Vandaag komt de Tweede Kamer wederom bij een. Advertentie Waar zijn onze schepen Aldabl 11 te Antwerpen. Alpherat 14 's av. te R'dam verw. Alkaid 11 v. Bahia n- Anlw. Atlas 13 te Rotterdam verw. Edam 12 v. New York (n. R'dam). Farmsum 17 te R'dam verw. Hoogkerk 12 te Cebu. Kota Inten p. 12 Kaap St. Vincent Kedoe p. 12 Minlkoi n. Aden. Laagkerk p. 12 aw. Benghazi. Loenerkerk 12 te Bombay. Loosdrecht p. 12 Kaap Palos. Luna 15 te R'dam verw. Leuvekerk p. 12 Westpunt v. Kreta. Modjokerto 12 te Suez. Prins Fred. Hendrik 13 te R'dam verw. Prins Joh. W. Friso 11 te Havre thuisr. VAN Burgerlijke Stand BURGH. Bevallen: A. E. Bootvan Slunder, d. ST. PHILIPSLAND. Bevallen: M. VerwijsVerwijs, z.; J. A. Verwijs—Geense, z. Overleden: M. A. Kempeneers, wed. v. D. C. den Braber, 83 j.; H. Bossers, 83 j.; A, van Dijke, 79 j.J. J. Boone, 1 j. OUD-VOSSEMEEll. Bevallen: H. C. SchoepVerhees, z.; M. M. OttoPlandsoen, d.; A. J. C. Stoutjesdijkde Wilde, z. Getrouwd: M- Pipping, 26 j. en E. P. W. van Trijen, 23 j.; J. Minheere, 39 j. en J. M. de Korte, 39 j. Overleden: H. L. van den Boogaard, 62 j., echtg. van A. Klippel; G. M. Minheere. 81 j., weduwe van A. Jeroense; M. M. Ie Feber, 61 j., echtg. van C. G. van der Eijk. Ondertrouwd: B. Arnouüse, 25 j. en P. J. van Daalen, 18 j. In Sirjansland hebben Dinsdag de oud ste leerlingen van de O. L.-school een verkeersexamen afgelegd. Het hoofd van de school, de heer Heule had de meisjes en jongens voor dit examen opgeleid. Het resultaat was bevredigend. Onder het vee van de landbouwer L. M_ H. te Sirjansland werd mond- en klauwzeer geconstateerd. De bouw van een schuur met bijge bouwen aanbesteed door het architecten bureau van Cruijningen en Risseeuw të Cadzand voor de wed. I. Erasmus, werd gegund aan de aannemer A. Focke. Als inleiding voor de herbouw van Hotel De Burg aan de Groenmarkt te Middelburg, heeft men het werk aan de funderingen hervat, die grotendeels tij dens de oorlog reeds gereed kwamen. De muziekvereniging Ons Genoegen uit Vrouwenpolder gaf een uitvoering te Gapinge. Er was een inleidend woord van voorzitter Mesu. er was een verlo ting, een aardig muziekprogramma en tenslotte een opvoering van het toneel stuk „Professor Daantje". De spelers hadden veel succes. De schuur, die tegen de ontluisterde molen op het Vlissings bolwerk te Mid delburg gebouwd staat, wordt thans afge broken. Ook te Zonnemaire werd schriftelijk verkeersexamen afgelegd in de hoogste klassen van de beide scholen. Slechts drie van de zeventien candidaten werden afgewezen. De postcommandant der rijks politie. C. J. Overweel, gaf zich veel moei te voor deze examenopleiding. De toneelgroep Poortvliet gaf ten bate van de t.b.c.-patiënten een uitvoering te Stavenisse in hotel Goedegebuure. De heer M. C. Wesdorp van de muziekvereniging O.B.K. sprak een openingswoord. De lei ding berustte bij de heer M. A. Deurloo uit Scherpenisse. Op verdienstelijke wijze werd een aardig program uitgevoerd. De belangstelling had groter kunnen zijn. Het Wit-Gele Kruis te Sluiskil hield een jaarvergadering onder leiding van de heer de Rooy. Er werd eerst een mooie kleurenfilm vertoond. Uit het jaarverslag bleek, dat slechts 32 gezinnen geen lid zijn. Het ledenaantal bedroeg 633, batig saldo f 1150.aantal bezoeken 2253. Dank werd gebracht aan zuster Nlcoleta. Te 's-Giavenhage slaagde voor het di ploma motordrijver de heer L. J. Caron, leerling van de De Ruyterschool te Vlis singen. De heer J. Rottier te Borssele leidde de jaarvergadering van de Oranjever eniging. Er was een batig saldo van f 67.10. Plannen bestaan voor een feestavond op 5 Mei. De Uniecollecte voor het Chr. onder wijs heeft te Zonnemaire opgebracht f 261,75. Met twaalf leden is te Grljpskerke een dam- en schaakclub opgericht. Voorzit ter C. Goedbloed; secretaris P. Walraven: penningmeester J. Jonkheer. De reisvereniging te Waterlandkerkje hield haar jaarvergadering onder leiding van de heer C. Jansen. De jaarstukken waren in orde. Men zal dit jaar een reisje maken in begin Juni naar het ge annexeerde gebied bij Elten. In de buitengewone ledenvergadering van de muziekvereniging Harmonie te Oostburg werd de heer P. H. de Smidt tot secretaris gekozen. Men wil proberen meer donateurs te winnen. De muziekvereniging Ons Genoegen gaf te NIsse een succesvolle tweede win- teruitvoering. Daarbij voerde de toneel vereniging De Amateurs uit Hoedekens- kerke het aardige blijspel „Tante Roos je" op. Onder leiding van de heer M. K. Ver burg gaf de buurtvereniging Voorstraat Molenweg te Kortgene haar jaarlijkse uitvoering in de Stadswijnkelder. De to neelvereniging van Wissekerke voerde met veel succes het toneelstuk De Fuik op. Voor de C.B.T.B. te Grljpskerke, die vergaderde onder leiding van de heer A. P. Koster gaf de heer P. S. Marinusse voorlichting op administratief gebied en vertelde de heer A de Kam Jr. over Canada en U.S.A. Onder leiding van de heer A. J. Huis man vergaderde de coöperatieve boeren leenbank te Grljpskerke. De balans sloot met f 1.753.871, 20. De winst werd toege voegd aan de reserve. De spaarrente werd verhoogd tot f 2.64 De aftredende be. stuursleden werden herkozen. De collecte voor het Amerikaanse ca rillon bracht te Grljpskerke f 33.45 op. 's-Gravenpolder bleef niet achter bij het verkeersexamen voor de schooljeugd. Zestien leerlingen van de Bijzondere school en 17 van de O.L.S. namen deel aan het schriftelijk verkeersexamen. Op beide scholen werd goed werk geleverd. Crediet var, 100 millioen dollar voor Frankrijk Doet België concessies? Volgens het blad „Le Monde" beeft de Europese Betalings Unie aan Frankrijk een speciaal crediet toege kend van 100 millioen dollars. De onderhandelingen over een Bel gische lening aan Frankrijk hebben een definitief stadium bereikt. Frank rijk wenst de lening voor 15 Maart te ontvangen om aan zijn verplichtingen ten onzichte van de Europese Beta lings "Unie, welke op die aatum ver vallen, te kunnen voldoen. De onderhandelingen hebben ten doel, dat België afstand doet van op Frankrijk bestaande vorderingen bij de E.B.U. tot een bedrag van 5 mil liard Belgische frs., waardoor de Franse schuld verlaagd zou kunnen worden tot 320 mulioen dollars. Frankrijk zou dan niet meer gedwon gen zijn de goudreserves aan te spre- Vordering van gronden tot militair oefenterrein? Er is een aanvang gemankt met de bouw van een kazerne naby Os- sendrecht en het voornemen bestaat in verband daarmede op dit gebied gronden ten Westen van de Kalmt- houtse heide tot militair oefenter rein te bestemmen. Of de benodigde terreinen gevorderd moeten worden, hangt af van het verloop der onder handelingen met de eigenaars, die in hoofdzaak Belgen zijn. Dit heeft de minister van Oorlog medegedeeld op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters. Toestand op Cuba thans rustig Uit Havanna wordt gemeld, dat er plannen worden gemaakt voor het vertrek van de afgezette president, Carlos Prio Socarras en diens gezin naar Mexico. Zoals bekend heeft So carras met een aantal leden van z(jn regering zyn toevlucht gezocht in de Mexicaanse Ambassade. Overigens is het in geheel Cuba rustig. De presi dent van de nationale bank van Cuba en diens collega van de bank voor agrarische en industrieële ontwikke ling hebben op grond van hun demo cratische overtuiging hun ontslag In gediend bij generaal Batista. Ook de studenten van de universiteit tonen zich vijandig jegens Batista. F. L. D. Strengholt ter aarde besteld. Op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam is Woensdagmiddag onder zeer grote belangstelling uit filmkringen in binnenland, vertegen woordigers van buitenlandse film maatschappijen uit binnen- en buiten land en vrienden, het stoffelijk over schot van de op 5 Maart jl. te Zu rich overleden heer Frits L. D. Strengholt, directeur van de Neder land Film. de Nova Film en lid van de Raad van Bestuur van de N. V. Maatschappij Tuschinski, ter aarde besteld. Reinig Uw ingewanden en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 Marktberichten VEILING TERNEUZEN. 12 Maart: Sav. kool 1126. Boere kool 28. witte kool 11. Peen 17. Prei 18—20 Knolselderij 7—11. Spruiten 41. Uien 13— 20. Uien afw. 59. Witlof 5456, ld. stek 37—38. Appelen: Brabantse bellefleur huishoud 30—33. fabr. 20—23, kroet 15—24. stek 7. Goudreinet huishoud 42, fabr. 21, kroet 19—25, stek 15. Zoete Ermgaard fabr. 34 —37. Pladei fabr. 21—24, kroet 11—16. Peren: St. Remy fabr. 41i4. VEILING BERGEN OP ZOOM. 12 Maart: Rode kool 1824. Witte kool 6—6.50. Sav. kool 27—32. Spruiten 56— 73, id. niet geschoond 1735. Prei 22 30. Boere kool 23—35. Kroten 17—21. Wit lof A 42—59, ld. B 35—48. Nero A 68. VEILING THOLEN Uienveiling van 11 Maart 1952 Gewone 27.20. Drielingen 22. Picklers f 5. Aanvoer 25 ton. Coöp. Tuinbouwveiling, Rotterdam. Golden Delicious 4771; Goudreinette 33 —61; Jonathan 32—65; Laxton Superbe 68; St. Remy 4048. Andijvie 7576; Boerenkool 715; Rode Kool 1419; Waspeen 2642; Grote peen 20; Prei 15—37; Rabarber 45—63; Selde rij 2.70—5.50: Knolselderij 9—37 st.; Veldsla 80—92 kg.: Spinazie 5666; Sprui ten 22—55; Uien 10—33; Witlof 47—65. VISMIJN VEERE. 12 Maart: Export garnalen 1492 kg 31 61. Schar 54 kg 16—19. Bot 154 kg 16—17. Middel tong 3 kg 1.13—1.50. Rog 18 kg 1723. Ongesorteerde vis 52 kg 1621. DAMMEN G.D.C. n KAMPIOEN- DER 2e KLASSE. Te Middelburg werd tussen de afde- lingskampioenen Goes II en St. Lau rens een beslissingswedstrijd gespeeld om het algemeen kampioenschap der tweede klasse van de Zeeuwse Dam- bond. Na een spannende wedstrijd, waarin St. Laurens een 71 achterstand nog bijna wist weg te werken, behaalde Goes II een kleine, doch verdiende overwinning. De uitslagen zijn: Ph. Haverhoek B. Verburg 0—2; H. van Benthem— I. Walraven 11; K. Sinke—B. v. d. Broeke 11; H. EkkelenkampJ. C. Flipse 11; M. v. 't WesteindeL. Adriaanse 0—2; A. RemeijnseJ. Buys 11; J. Crucq—F. Sinke 1—1: J. Man- geC. Stange 20; H. v. d. Vreugde P. de Kam 2—0, zodat Goes II won met 11—9. WfELRfcNNtN "Verhelst starl in de Ronde van Vlaanderen. De Zeeuwse wielrenner Rien Ver- helst uit Axel. zal deel uitmaken van een ploeg Nederlandse amateurs, die op Tweede Paasdag in de Belgische Ronde van Vlaanderen zal rijden. Verhelst krijgt o_a. als ploegmaats Verwijmeren. Aanraedt, Paymans on Plantaz. OOK VAN EST IN DE RONDE VAN NEDERLAND. Na Wout Wagtmans zijn thans nog vier Nederlandse renners uit de Tour de France-ploeg van het vorige jaar gecontracteerd voor de Ronde van Ne derland. Het zijn Wim van Est. Gerrit Voorting, Henk Faanhof en de Neder landse kampioen Hans Dekkers. Koppel SchultePeters tweede Het Belgische koppel Bruneel—Van Steenbergen heeft de Zesdaagse te Pa rijs gewonnen. De Nederlanders SchultePeters bezetten de tweede plaats, op 1 ronde. Derde werd het Australische koppel StromArnold op 2 ronden. Vierde CoppiTerruzi (It.) en vijfde Koblet- Giller (Zwits. Nagekomen advertentie. Gevraagd: Een flinke Loopjongen ■J. EOPPEJAN (Groentenhal), Schuitvaartgracht 79, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13