Bevan en de schoenen van Attlee JIMMY BROWN, sportheld no.1 DE REIS VAN HET KONINKLI JK PAAR NAAR DE VER. STATEN KAMER SPRAK OVER PACHT EN OVER DE ADVOCATENWET WOENSDAG 12 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S DE TORIES ALS LACHENDE DERDEN Engelse oppositieleider staat voor een moeilijk dilemma (Van onze Londense correspondent). LONDEN, Maart. De schoenen, waarin geen enkele politicus zou willen staan, zijn die van ex-premier Attlee. Helemaal goed is dit beeld welsiwaar niet, want, zoals we straks zullen zien, is er één man in het Engelse Lagerhuis, die het juist om de schoenen van Attlee is begonnen. Wat we slechts willen zeggen is, dat de kleine, onkreukbare „Clem" een alles behalve benijdenswaardige figuur is geworden. Nog geen vijf maan den geleden was hij de leider van een homogene regering, gedragen door een partij, waarvan alleen de staart wel eens niet mee wilde. Nu is hij de leider van een in zichzelf verdeelde oppositie, die de speelbal van gnui. vende Tories dreigt te worden. Deze verdeeldheid in de socialisti sche party-gelederen is niet nieuw. Tussen de linker- en rechtervleugel van Labour hebben altijd zekere span ningen bestaan, in het bijzonder toen de internationale verhoudingen het na de oorlog noodzakelijk maakten een nogal drastische bewapeningspo litiek te voeren. In April van het vorig jaar leidde dit tot de ontslagneming van de mi nisters Bevan en Wilson, die er de aan alle feiten gespeende theorie op na hielden, dat net gevaar voor het Sowjet imperialisme sterk door het Westen overdreven werd. Hun hoofd argument was echter, dat het bewa peningsplan van Attlee (vijftig mil liard gulden voor een periode van drie jaar) de economische draagkracht van het land ver te boven ging. HOGER OP... Bij de ambitieuze Bevan spelen echter nog andere motieven een rol. Hij de geboren leider, de begaafde orator en de ongetwijfeld bekwame politicus, voelde zich in de ministe ries van volksgezondheid en arbeid nauwelijks thuis. Hij wilde hoger op; de portefeuille van economische za ken beheren, of die van buitenlandse zaken. Maar Attlee scheen hem op zettelijk te negeren. Sir Stafford Cripps en Bevin verving bij'door an dere krachten. Toen besloot de man met de wilde haarlok, de doctrinaire socialist, de fanatieke Tory-hater en de formida bele redenaar, op eigen paarden te wedden. Kon hij zich in socialistische kringen meer populair maken dan door het bewapeningsprogram aan te vallen en de welvaartstaat te verde digen Was dit misschien de weg naar no. 10 Downingstreet Het conflict, dat door het uittreden van de ministers Bevan en Wilson was ontstaan, scheen spoedig in de doofpot te zijn gestopt. Bevan, nu al leen nog maar parlementslid, werd de ongekroonde leider der socialisti sche linkervleugel, doch onder de ge geven omstandigheden hield hij zich uitzonderlijk rustig. In het Lager huis nam liij het altijd voor Attlee en zijn regering op, zelfs toen het bewa peningsprogram aan de orde kwam... In het binnenste der socialistische partij broeide en smeulde het echter Attlee, Morrison en Gaitskell wisten al te goed dat Bevan, gils een Kundig strateeg op zijn kansen wachtte. Met lede ogen zagen zij aan hoe hij en zijn trawanten op het partij-congres te Scarborough éclatante successen boekten niet in 't minst omdat toen al duidelijk was, dat het bewape ningsprogram door gebrek aan ar beidskrachten en grondstoffen niet volgens het oorspronkelijke plan kon worden uitgevoerd. Het enige licht puntje was misschien, dat de machti ge vakbondleiders, bevreesd voor een herhaling der gebeurtenissen, welke tot de val van het kabinet Ramsay Macdonald (19291931) leidden, zich in krasse termen tegen de rebel hadden gekeerd. DE VERKIEZINGSNEDERLAAG. De verkiezingen kwamen, naar alle Sc Toch is I zo I 219 De grens, waarmee met liet blote oog kleine voorwerpen kunnen wor den waargenomen, beweegt zich on geveer tussen 1/lJf en 1/16 deel van een millimeter. Onder gunstige voor waarden kan deze grens wel eens overschreven worden, bijv. bij stofjes, die we in lichtstralen zien zweven, doch zodra de omstandigheden nor maal ziw geworden, is elk stofdeeltje gelukkig!) weer onzichtbaar. Het is natuurlijk niet mogelijk der gelijke kleine voorwerpen, die onder delen van millimeters groot zijn, met een lineaal of maatlaat te meten; die zijn te grof. Gelukkig bezitten we de microscoop, waarvan we de vergro ting weten, zodat we de afmetingen van het ie meten voorwerp vrij nauwkeurig tot in microns dat zijn duizendste delen van een millimeter kunnen aflezen. Deze vergroting is voldoende om vele bacteriën en andere micro-organismen zichtbaar te maken, want vele bacillen en een cellige organismen zijn groter dan één micron. Maar beneden deze grens is er ook nog leven dat we zouden witten waarnemen en waar van we de grootte zouden willen me ten. De gewone microscoop laat ons dan al spoedig in de steek, omdat we beneden het micron met de golflengte van het zichtbare licht in de knoop raken. Door de olie immersie toe te passen heeft men de grens tot onge veer 0.S micron kunnen verleggen, doch daar beneden waren de rnoge- lykheden met het gewone licht wel zo'n beetje uitgeput. Om de nog kleinere bacteriën, vi rus en bacieriophagen dat zijn zéér kleine organismen die het li chaam van de bacterie binnendringen om haar te vernietigen zichtbaar te maken èn te meten, ging men de z.g.n. ultra-violet microscoop gebrui ken, vervolgens de polarisatie mi croscoop en de ultra-microscoop. De ze werkten met voor onze ogen on zichtbare stralen van een kleinere golflengte dan het licht en de maat staf waarmede de grootte der organis men gemeten worden, bestaan dan ook uit onderdelen van golflengten van het licht. Op deze wijze werd het mogelijk organismen zichtbaar te maken die een afmeting hebben van 6 millimicron, dus van het zes mil- lioenste deel van één millimeter. Ook door geperfectionneerde filtratieme thodes heeft men van enige virus en bacteriophagen de grootte kunnen bepalen. Maar de grootste uitkomst in deze heeft de eïectronen microscoop ge bracht die het met haar 80.000 voudi- ge vergroting mogelijk maakt zélfs de structuur van moleculen te onder zoeken en waarbij als maatstaf wordt gebezigd de golflengte der electro- 'nenstralen. In de dagelijkse omgangs taal zouden toe dat kunnen noemen: maatlatjes, waarop verdelingen tot in één-tienmillioenste millimeter staan aangegeven.' En nu we daarmede in de wereld van het allerkleinste zijn aangeland moeten we nog wat vertéllen van iets d"t leeft en toch ook weer niet leeft. H. Pétillon. W apenstilstandsr egeling getroffen. Het conflict in de Labour-partij Op een Dinsdag gehouden bijeen komst der Lagerhuisfractie van de Britse socialistische partij hebben voorzitter Attlee en andere partijlei ders het voorstel gedaan Bevan en de zijnen beloften van trouw aan de par- tq en haar leiding te doen afleggen. Dit voorstel is met 172 tegen 63 stem men verworpen. Aangenomen is een voorstel van de fractieleden, die het gerezen meningsverschil wilden over bruggen. Hierin wordt o.m. gezegd dat „het geen acht slaan op beslissingen der parlementaire fractie over de in het Lagerhuis te volgen politieke ge dragslijn de partij als geheel ernstig nadeel berokkent". Voorts wordt er in aanbevolen de „disciplinaire wijze van stemmen", welke na de oorlog werd afgeschaft, weer van kracht te doen worden. Ook Bevan c.s. stemden voor dit voorstel. De thans weer ingevoerde „discipli naire wijze van stemmen" houdt in dat de socialistische afgevaardigden in het Lagerhuis gehouden zijn te stemmen volgens tevoren door een meerderheid genomen beslissingen. Slechts in ge val van gewetensbezwaren mag voort aan van een meerderheidsbeslissing worden afgeweken. Het verluidt dat Bevan zijn handel wijze. waarbij hij en zijn aanhangers verleden "week bij de behandeling van1 de defensiebegroting niet stemden overeenkomstig het besluit van de meerderheid der parlementaire frac tie. hardnekkig heeft verdedigd. Hij voerde aan dat, waar hij als minister voor openbaar welzijn was afgetreden omdat hij de lasten van het Britse herbewapeningsprogramma te hoog vond, het toch moeilijk van hem kon worden gevergd dat hij nu een ander standpunt zou innemen. Daders van roofoverval aangehouden. De rijkspolitie te Bergen (N.H.) heeft Maandag in Alkmaar gearres teerd de grondwerker J. v. d. V., als een der vermoedelijke daders van de roofoverval, welke vorige week werd gepleegd op de alleenwonende 66-jarige veehouder Akkerman aan de Kanaaldijk te Koedijk. De 40-jari- ge G. J. H. uit Harenkarspel, die van medeplichtigheid wordt ver= dacht, werd gisteren in Amsterdam aangehouden. Streekplan Brielse Maas goedgekeurd In een buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is het streekplan Brielse Maas goed gekeurd. Aueurui Bevanprincipieel socialist, Tory-hater en virtuoos redenaar. waarschijnlijkheid verhaast door Be- van's optreden. Attlee moest het veld ruimen voor zijn oude tegenstan der Churchill en werd automatisch leider der oppositie. Voor Bevan open de dit onbegrensde mogelijkheden Voor het eerst was hij, zonder veel persoonlijk risico, in de gelegenheid Attlee openlijk naar de Kroon te ste ken. Alleen al door het feit, dat hij zich van het Engelse bewapenings- prograni had gedistancieerd was hij in staat een heel wat betere oppositie tegen de Tories te voeren dan Attlee Attlee daarentegen stond voor de uiterst zware taak een verantwoorde en doeltreffende oppositie te voeren en tegelijkertijd de gestadig aan in vloed winnende Bevan in bedwang te houden. Als man van het compromis koos hij de middenweg, doch helaas zonder het bijvoeglijk naamwoord gulden. De eerste ronde heeft Bevan dan ook met glans gewonnen. Behalve dat hij zich in het debat over de buiten landse politiek de voornaamste woorvoerder van Labour maakte heeft hij zich tijdens het defensie debat van de vorige week tegen de van te voren uitgestippelde lichtlij nen van zijn partij verzet. Record-productie van de „Willem Barendsz". Ondanks, een korter vangstseizoen heeft de „Willem Barendsz" dit jaar de grootste productie behaald sinds in 1946 met de walvisvangst is be gonnen. In het op 5 Maart jl. ge- eindigde seizoen 1951-1952 is een productie verkregen van 110.300 bar rels (18.363 ton) traan en spermolie tegen 103.560 barrels (17.260 ton) in iet vorig seizoen. Gedurende de cam pagne 1948-1949 werd een productie lehaald van 108.878 barrels (18.146 '.on) traan en spermolie. Het seizoen heeft ditmaal slechts 64 dagen ge- Juurd tegen 78 dagen in 1950-1951 en 101 dagen in 1948-1949. De traan is wederom verkocht aan le Nederlandse regering tegen een prijs van 1255,50 per ton, tegen f 1223,50 in het vorige seizoen. Ook .•an de spermolie zijn inmiddels en- tele honderden tonnen verkocht te- ^en zeer bevredigende prijs. De „Willem Barendsz" wordt me- lio-April van haar zesde expeditie lit het Zuidpoolgebied terug ver wacht Besprekingen in Den Haag slechts opgeschort. INDONESISCHE DELEGATIE BRACHT RAPPORT UIT. Het demissionaire kabinet heeft Dinsdag kennis genomen van het rapport van de delegatie-Soepomo over de besprekingen, die in Den Haag zijn gehouden. Het rapport en de toelichtingen van de delegatie werken zeer verhelderend, zo deelde minister-president Soekiman na af loop aan de pers mede. De secretaris-generaal van het mi nisterie van voorlichting. Roeslan Abdulgani, deelde mede, dat het van het nieuw te vormen kabinet zal al- hangen, wat er verder gedaan zal worden. Prof. Soepomo zeide, dat naar zijn mening de besprekingen te zijner tijd op basis van hetgeen reeds bereikt is dienen te worden voortgezet. Aan beide zgden beschouwt men het af breken van de besprekingen als een opschorting. Pierre Renoir overleden. Te Parijs is overleden de acteur Pierre Renoir die in 1885 werd ge boren als zoon van de oeroemde schil der Pierre Auguste Kenoir. De regis seur Jean Renoir is zijn broer. Gedurende de eerste wereldoorlog werd Pierre Renoir zwaar gewond; met Jean-Louis Barrault voerde hij „Hamlet" en ,,Les nuits de la Colère" op. Twintig jaar lang heeft hij met Louis Jouvet gespeeld en met deze acteur tournées door midden-Europa en Zuid-Amerika gemaakt. WASHINGTON REEDS DRUK IN DE WEER Koningin Juliana zal in de „Koninginnekamer', logeren In Washington zgn de voorbereidingen voor de ontvangst van Koningin Juliana en Prins Bernhard op 2 April reeds in volle gang. Het koninklijk paar zal de eerste drie dagen in deze stad de gast van president Truman en de regering zijn. De president en z\jn minister van buitenlandse zaken, Acheson, zullen diners aanbieden en hunnerzijds zullen de Koningin en de Prins een diner op de Nederlandse ambassade geven. De diensten van het protocol zjjn onderwijl druk doende met de rege lingen voor de koninklijke recepties. En de Nederlandse particulieren ongeveer 500 in de Amerikaanse hoofdstad en omliggende districten blijven niet ten achter. Er wordt reeds voor gezorgd dat er voldoende tul pen aanwezig zijn, voor de aan te bieden bouquetten en er zyn ook speciale bestellingen gedaan voor de levering van anjers, de lievelingsbloem van Prins Bernhard. Volgens het opgestelde program ma zullen Koningin en Prins op 2 April op het nationale vliegveld van Washington aankomen, waar zij door president Truman welkom zullen wordt geheten. De stoet za' de Po tomac oversteken en via de bekende „Constitution Avenue" naar !t stad huis rijden. Boven op een tribune voor het stadhuis zullen twee reus achtige foto's van de Koningin en de Prins prijken ter grootte van vijf bij vier meter, volgens de voorzitter van het comité van ontvangst het groot ste formaat dat ooit bij een dergelij ke gelegenheid gebruikt is. De brand weren van de stad zullen, traditiege trouw, met hun brandladders twee hoge met bloemen versierde erepoor ten vormen. Men hoopt vóór de komst van het koninklijk paar de restauratie van het Witte Huis voltooid te hebben zodat de Koningin en de Prins hier de eerste nacht zullen kunnen door brengen. Waarschijnlijk zal de Ko ningin dan het bekende „rose appar tement" ter beschikking krijgen, waarin ongeveer tien jaar geleden ook Prinses Wilhelmina als Koningin heeft vertoefd. Dit appartement heeft de naam van „koninginneka mer" gekregen. Ook Koningin Maria van Roemenië en de huidige konin gin-moeder van Engeland hebben daar gelogeerd. Voor Prins Bernhard zal het Lin- coln-appartement bestemd worden, dat eveneens opnieuw wordt inge richt. Bij aankomst op de internationale luchthaven van New York, Idlewild, heeft de Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Royen, ver klaard, dat mogelijk Koningin Julia na en Prins Bernhard op hun reis in de V.S. ook San Francisco en Los Angeles zullen bezoeken. Plannen hierover stonden echter nog niet vast, aldus de ambassadeur. Voor het reizen in de V.S. zal het Koninklijk Paar vermoedelijk ge bruik maken van het vliegtuig van president Truman, de „Independen- Het ligt in de bedoeling binnenkort in Rotterdam een consulaat te openen van de federale West-Duitse republiek. 39. Een kwartier nadat agent Pap het sluis wachtershuis was binnengetreden, verliet een oude juffrouw de woning door de achterdeur. Zij had even rond gekeken of er geen onraad was en toen schuifelde zq naar buiten. Ze droeg een karrebies aan haar arm en zij steunde een beetje op een groene paraplu. „Denk er aan", had zij, toen zij wegging tegen de agent Piet Pap ge zegd, „dat je tegen alle schippers die komen schutten vertelt, dat de sluiswachter wegens fa milie-omstandigheden is weggeroepen. Zeg maar, dat z'n ouwe moeder hem is komen halen." De agent Pap had geknikt, dat-ie alles goed had begrepen. In een enigszins „bibberige" toesta* was hij in het sluiswachtershuis achter gebleven. Intussen slofte Jimmy Brown, verkleed als „opoe Knuffel" dat was de naam die hij zich had gekozen in de richting van het vissersstadje Poppelsga, dat een drie kwartier lopen landin waarts lag. Jimmy had alle moeite de schuifel- pasjes te maken die bij zijn kledij van oud vrouwtje pasten, maar toen hg een minuut of tien onderweg was en hij er zeker van was, dat er niemand in de buurt was, begon hij er op los te spankeren, want hoe eerder hij in Poppels ga zou zijn hoe liever liet hem was. Eerst in de buurt van het stadje gekomen, begon hij weer als een oud vrouwtje voort te schuifelen „Wild zwijn" een nieuw pantservest voor Korea. Sinds 1 Maart zijn de Amerikaan se soldaten in Korea bg wijze van proef voorzien van een geheel nieuw type pantservest, dat ondoordring baar en soepel is. Het vest, dat uit twaalf lagen nylon bestaat en in to taal zeven a acht pond weegt, kan 't lichaam der sol laten besehermen tegen granaatsplinters en scherven, die 60 a 80 procent van de verwon dingen in Korea veroorzaken. Het vest. dat „wilde zwijn" wordt genoemd, kost op het ogenblik onge veer 100 dollar, maar bg grotere pro ductie slechts 25 dollar. Liberalisatie uitgebreid tot 75 procent. Op 28 Februari j.l. heeft de Ne derlandse regering aan de organisatie voor Europese Economische Samen werking te Parijs medegedeeld, dat zij met ingang van 1 Maart 1952 de liberalisatie van de invoer uit de O.E.E.S.-landen heeft verhoogd van 71 tot 75 De percentages in de categorieën landbouwproducten, grondstoffen en eindproducten zgn thans resp. 60,4, 93,5 en 65,3. Hiermede is de dispensatie, welke Nederland in October vorig jaar van zijn liberalisatieverplichtingen ont ving, beëindigd. Nieuws In een Noledop Een Britse soldaat, die onlangs in Ko rea het Victoria-cross kreeg voor betoon de moed. heeft gevraagd weer naar Korea te mogen vertrekken. Hij is meer dan twee meter lang en dit bezorgde hem veel moeilijkheden. Iedereen sprak hem aan en in enkele maanden tijd kreeg hij zelfs 24 huwelijksaanzoeken, 't Is in elk geval een schrikkeljaar! Dat dacht misschien ook de Civetkat, die er een maand geleden op uittrok. Het poesje keerde deze week weer in de diergaarde Blijdorp terug nadat het ontdekt was op het terrein van een houthandel. Een andere ontdekking deed een Schotse Opa. die dezer dagen met zijn kleinzoontje een autobustocht maakte en tijdens de rit in slaap vieL Het joch stopte het horloge van Opa in diens geopende mond en deze schrok wakker, toen de bus over een steen reed. Hij slikte het tikkertje in en dit moest nadien langs operatieve weg verwijderd worden. Wat gelukte Ook gelukte het enige Amerikaanse pluim veefokkers om per K.L.M. elke week on- geveer duizend pas geboren kuikentjes binnen drie dagen naar Perzië overge vlogen te krijgen. De kuikentjes hebber in de eerste drie dagen van hun leven nL geen voedsel nodig en zo kan Amerika dus een handje helpen de Perzische pluimveestapel op peil te brengen. Tor slot nóg een succesje. Een Tilburgse fa. brikant is er in geslaagd een order te verkrijgen voor het vervaardigen van 1200 Schotse baretten voor het Britse leger Het is de eerste maal, dat dergelijke ba retten buiten Engeland worden gemaakt. te zgn tegen de boetemogelijkheid. De heer N. van den Heuvel (K.V.P.) Juichte de gecentraliseerde coordina te van de balie toe. Ook naar zijn oordeel overtretten de voordelen de nadelen. Het belangrijkste achtte hij de verordenende bevoegdheid. De heer Vonk (V.V D.) zeide geen bewonderaar van het ontwerp te zijn, doch wel er voor te zullen stemmen. De minister van justitie maakte een aanvang met zijn rede ter beantwoor ding der sprekers. De vergadering werd verdaagd tot vanmiddag één uur. TWEEDE KAMER Over het algemeen welwillende houding jegens coördinatie van de balie Dinsdagmiddag zette de Tweede Kamer de beraadslagingen voort over de Vrijdag gehouden Interpellatie van de heer C. van den Heuvel (A.K.i naar aanleiding van de richtlijnen voor de beoordeling van pachtovereen komsten, vastgelegd in de beschikking van 22 Januari. De heer van den Heuvel betoogde, dat de ministers alleen maar een lei draad geven. Ze mogen alleen cijfers noemen. Dat is echter iets anders dan prijzen vaststellen. Zijn grootste be zwaar bleek te zjjn, dat er verouder de prjjzen in de beschikking zijn ge bruikt. Spreker wilde artikel 4 van de bewuste beschikking geschrapt zien. Minister Mansholt verklaarde, dat geen andere bedoeling heeft voorge zeten dan het geven van richtlijnen voor de pachtpnjzen. Dit is geenszins in strjjd met het paehtbesluit aldus de minister. Hij betoogde, dat aan de grondkamers voldoende vrijheid wordt gelaten. De normen liggen z.i. niet te Taag, ze zijn hoger dan ae voor de pachtkamers toegepaste bedragen. Minister Mulderije betoogde, dat bij de prjjzenvaststelling de nodige spe ling mogelijk bljjft. Het was z.i. niet mogelijk artikel 4 te schrappen. Vervolgens werd het onlwerp-hin- derwet behandeld. Hierbij wera o.a. het woord gevoerd door de heer van Thiel (K VA».), die het een bezwaar vond, dat voor een groot aantal in richtingen. die practisch geen hinder naar buiten veroorzaken toch een vergunning moet worden aange vraagd. Staatssecretaris Van Rhijn deelde hierop mede, dat bg de arbeidsin spectie in overweging is de vraag om de grens van twee P.K. te verhogen. Na re- en dupliek is het wetsont werp z.h.s. goedgekeurd. DE ADVOCATENWET Daarna werd een aanvang gemaakt met de algemene beraadslaging over de advocatenwet. Jonkvrouwe Wttewaall van Stoet wegen (C.H.) zeide, dat de advoca ten dankbaar zijn voor de totstand koming van deze wet. Men moet er echter geen overdreven verwachtin gen van koesteren. De heer Stokvis (C.P.N.) kon zich in begmsel verenigen met een nieu we wettelijke ordening van de advo catuur. Hij bepleitte o.a. de wense lijkheid bij de straffen ook op te ne men de mogelijkheid van geldboete, waartoe hij een amendement had in gediend, Verder wide hij openbaar making' van de berisping uitsluiten. De heer Burger (Arb.) constateer de, dat in het ontwerp veel wordt vastgelegd van wat reeds bestaat en dat er een verdergaande coordmatie wordt tot standgebracht. De voorde len overtroffen z.i. de nadelen. De niet-stemgerechtigde advocaten, die nog geen drie jaar zijn ingeschreven, wilde hij vrijstellen van contributie. De leden van het hof van discipline wilde hij om de vijf jaar doen aftre den. De mogelijkheid van publicatie van berispingen was z.i. niet onjuist en tenslotte verklaarde hij instinctief Hel we'eldgetieuren De vos uit Moskou preekt de passie De Russische stunt anders kan men het toch moeilijk noemen? om plotseling voor den dag te komen met een voorstel tot het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland is natuurlijk ln hooidzaak ingegeven door propagandistische motieven. Het zou dwaas zijn een andere illusie te koesteren omdat deze .looazakelgk ijdel zou moeten bujKen. En bovendien is het voorstel eigen lijk weinig anders dan de logische consequentie van de activiteit van het Kremlin ten opzichte van het probleem-Duitsland, zoals deze z>ch heeft ontwikkeld van het moment af, waarop de Westelijke grote mogend heden begonnen zijn de voormalige vg'and in hun plannen voor de op bouw van hun defensie te betrekken. Nu Frankrijk èn Duitsland het plan Schuman mèt de Duitse bijdrage aan het Europese leger hebben aanvaard ondanks een krachtig verzet van een in beide landen aanwezige oppositie, moest Moskou wel met eennieuw voorstel komen, dat hoewel gericht op het herstel van de eenheid van Duitsland en op de wens om na ze ven jaar eindelijk een vredesverdrag tot stand te brengen, niets anders bedoelt, dan Duitsland uit te scha kelen van het eWsterse defensie sys teem en zo het door Moskou zo vu rig begeerde vacuum tussen de Oder en de Rijn te scheppen, dat de Russen op den duur allicht een kans zou bieden hun invloedssfeer nog verder naar het Westen uit te breiden. De Westelgke mogendheden weten dit natuurlqk even goed als de Russen zelf en daarom is er ook geen schijn van kans, dat zij óp de verlokkende voorstellen in gaan. Zij kennen de vos, die hier de passie preekt, maar al te goed Een propaganda-stunt van de Rus sen dus en zelfs een. die handig in elkaar is gezet omdat zij een aantal voorstellen bevat, die in de verhoudingen van een werkelijk vrije wereld graag geaccepteerd zouden worden. Herstel van de eenheid van Duitsland, terugtrekking van alle strijdkrachten uiterlgk een jaar na het van kracht worden van net vre desverdrag vooral dat zouden de Russen maar al te graag willen! waarborging van ae aemocruusche vrijheden en bescherming van de de mocratische instellingen en een ver bod voor Duitsland om deel te heb ben aan een bondgenootschap, dat rich zou richten tegen een mogend heid, die deelnam aan de strijd te gen Duitsland in Wereldoorlog no. SHet klinkt allemaal even mooi evenals de toezegging aan Duitsland, dat het nationale strgdkrachten mag hebben voor zijn verdediging en zelfs de uitrusting daarvan zou mogen, produceren en dat een verzoek om toelating tot de Ver. Naties gesteund zou worden. Maar het is weer de vos, die met mooie praatjes zgn boze bedoelingen tracht te verbergen. Dat weet men in Bonn gelukkig even goed als ln Parijs, Londen en Wash ington. En het feit, dat de Russen nadrukkelijk stellen, dat voor het herenigde Duitsland de grenzen, zo als die in Potsdam door Churchill, Roosevelt en Stalin werden overeen gekomen, moeten blijven gelden, is al evenmin geschikt om de Duitsers warm te doen lopen voor het nieuwe Russische aanbod. Adenauer en zijn aanhang zijn zeker niet bereid elke aanspraak op de aan Polen en Rus land afgestane gebieden voor goed op te geven. Hoever de oppositie van Schumacher c.s. op dit punt zou willen gaan, is natuurlijk nog de In het Westen heeft men sceptisch gereageerd op Moskou's voorstel en algemeen werd in twgfel ge trokken of de Sowjets het werkelgk ernstig menen met hun plan. Hiervoor schreven wij reeds dat men in een werkelgk vrije we reld een voorstel als het onderhavige graag zou accepteren, maar onze we reld voldoet helaas niet aan de nor men van een werkelijke vrijheid en daarvoor ligt de schuld niet in de eerste plaats bij het Westen. Het is vanzelfsprekend lang niet uitgesloten, dat de Westelgke Grote Drie in eer ste instantie zullen ingaan op het voorstel om eens te praten over de hereniging van Oost- en West-Duits- land. Dit zou trouwens in principe maar weinig verschillen van de reeds gegeven medewerking aan het onder zoek naar de mogelijkheid van vrije verkiezingen, die aan de hereniging vooraf moeten gaan. Dat men op deze weg ook maar één stap verder zou komen, lijkt ons voorshands nog uitgesloten. Zo ge zien, kan men dan ook veilig aanne men. dat het nieuwe voorstel uit Moskou op geen enkele wijze het probleem-Duitsland nader tot zijn oplossing zal brengen. Een propa ganda-stunt zonder meer dus, maar zelfs dan is het nog de vraa^ of zij enig effect zal hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5