TROPHY "T,T Abdijsiroop AUTOBUSSEN. HUURAUTO'S EN TAXI's NAAR DE KEURING Chefarine „4" doet wonderen BURGEMEESTER BENOEMD TE 00STERLAND Zeeuwse Almanak FRUITTEELTBEDRIJVEN ALLEEN VOOR DOKTERSZOONTJES? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 12 MAART 1952 VEILIGHEID VOOR ALLES De Rijksdienst voor het wegverkeer heeft een scherpe blik Over de stille Seissiugel te Middelburg snelt een grote autobus. Plot seling plaatst de chauffeur z\jn volle gewicht op de voetrem. Door enkele ooggetuigen vaart een rilling als het voertuig met ccn formidabele schok tot stilstand komt. Een ongeluk Integendeel, er wordt hier juist naar gestreefd om ongelukken te voorkomen. De manoeuvre van de bus is niets meer dan een remproef, een belangrijk onderdeel van de tecluiische keuring, waaraan de Rijksdienst voor het wegverkeer in Zeeland dit vervoermiddel leder half jaar onderwerpt. Deze dienst verricht sedert begin 1937, toen het Reglement autover voer personen in werking trad, de keuring van autobussen, huurauto's en taxi's. Het reglement kwam tot stand toen algemeen werd ingezien, dat een zekere regeling van het met deze vervoermiddelen uit te voeren personenvervoer nodig wag en dat de veiligheid van de inzittenden gewaar borgd moest worden. Na de bevrijding ontstond een grote behoefte aan bussen, zowel voor liet lijndienst- als het arbeidersvervoer. Waar het bussenpark uitermate ge dund en gehavend was (Zeeland tel de op 1 Maart '46 nog maar veertien bruikbare autobussen werden in ruime mate vrachtauto's, geschikt voor personenvervoer in gebruik ge nomen. Op diezelfde 'datum was de provincie plm. 230 van deze voer tuigen rijk. Ook dit materieel werd regelmatig, om de drie maanden, aan een strenge keuring onderworpen. Naann'ate het aantal autobuskeurin gen, door aanschaffing van nieuw materiaal steeg, daalde het aantal te keuren „noodbussen". Thans zyn er in Zeeland al weer 200 autobussen en nog slechts 30 voor groepsvervoer goedgekeurde vrachtauto's. Het aan tal in de keuring zijnde huurauto's en taxi's Is in de afgelopen zes jaren van 190 tot 275 stuks opgelopen. Het aantal keuringen, onderverdeeld in periodieke- her- en contrölelceurin- gen. door de drie technische ambte naren van de dienst Zeeland sedert de bevrijding verricht bedroeg op 1 Maart 13.365. GEEN HALF WERK. De keuring geschiedt uiterst gron dig. Er wórdt gelet op de toestand, waarin de remmen, stuurinrichting, verlichting, banden, motor, carrosse rie cn chassis verkeren, kortom de gehele staat van onderhoud wordt nagegaan. Dit gebeurt veelal op be paalde daartoe aangewezen plaatsen ('in Middelburg van April af in en bij de garage van de Stoomtram ..Wal cheren") en verder ook wel bij de be drijven aan huis. Zijn de keuringsre sultaten bij een bepaald voertuig be vredigend, dan wordt de termijn van goedkeuring daarvan als regel met "een half jaar verlengd, hetgeen wordt aangetekend op een keuringsbewijs, een document, dat de bestuurder tij dens de rit bij zich moet hebben. Wanneer een enkele maal de resulta ten onvoldoende blijken te zijn, wordt de goedkeuringstermijn eerst ver lengd na aangebrachte verbetering of herstelling, d.w.z. na her- of con- trölekeunng. Alle keuringen geschie den tegen een daarvoor vastgestelde geringe vergoeding. De remcapaciteit. welker mini' mumwaarde in de Wegenverkeerswet is vastgesteld wordt tijdens de rem proef opgenomen met een z.g. Rad iometer een handig instrumen dat tegen voorruit or dashboard houden wordt en de remvertraging in m/sec2 aangeeft. De vereiste rem- vertragingen worden, dank zij het zorgvuldig onderhoud, dat de Zeeuw se ondernemers aan hun materieel plegen te besteden, niet zelden over schreden. KENTEKENBEWIJZEN. Nu de nieuwe Wegenverkeerswet in werking is getreden, is het ar beidsveld van de dienst nog aanmer kelijk groter geworden, daar men be last werd met de afgifte van de nieuwe kentekenbewijzen. Voor be paalde categorieën voertuigen ge schiedt deze afgifte eerst, nadat de dienst heeft onderzocht of het voer tuig, waarvoor een kenteken is aan- fevraagd aan de bij do wet gestelde epalingen voldoet. De bij de keurin gen geconstateerde afwijkingen be staan dikwijls uit te geringe remca- paciteiten, foutieve plaatsing van stadslichten en achter-stoplicntcom- binatie of het niet voeren van de beide vereiste reflectoren aan de ach terzijde van het voertuig. Aangeno men dat het landelijk motorrijtuigen- park 300.000 voertuigen omvat, is het duidelijk, dat ook in Zeeland vóór 1 Januari 1956, de datum, waarop de afgifte van do kentekenbewijzen haar beslag moet hebben gekregen, nog heel wat keuringen verricht moeten worden. Terecht meent de dienst ook een opvoedende taak te hebben. Men wil eigenaren van voertuigen er van doordringen hoe belangrijk regelma tig onderhoud en periodieke revisie is, niet alleen voon het behoud van; bus of auto, maar ook voor de vei ligheid van dc inzittenden en: de an dere weggebruikers. Advertentie 8ij varkoudheid en griep ASPIRIN TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 Ubloitc» 75 CT. Twee jubilarissen bij veiling te Middelburg. Op 25 Maart zal het een kwart-eeuw geleden zijn, dat de heer B. Koole als voorzitter en de heer L. Joziassc als secretaris van de Coöperatieve Vci- lingsvereniging „Walcheren" werden benoemd. In deze periode moesten talrijke moeilijkheden worden overwonnen, doch beide heren hebben altijd met voortvarendheid en liefde de belan gen van de vereniging gediend. Gedu rende deze 25-jarige zittingsperiode werd er driemaal gebouwd, in 1928. 1940 en 1949. Zeer moeilijk waren de oorlogsjaren, ondermeer omdat tenge volge van de inundatie bijna de gehe le productie verloren ging. Ter gelegenheid van de twee jubilea wordt op 25 Maart van 34 uur in de veilingcantine een receptie gehouden. Hoogste onderscheiding voor bloemboilenmaatschappij. Naar wy vernemen is aan een gro te inzending irissen van de N.V. Bloembollenmaatschappij voorheen H. S. van Waveren te Haamstede op de tentoonstelling ter gelegenheid van het 70-jarig jubileum van de af deling Beverwijk van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur de hoogste onderscheiding toegekend, namelijk de grote gouden medaille van de vereniging. Excursie departement Zeeland Mij. voor Nijverheid en Handel Een groot aantal leden van het de partement Zeeland der Nederlandse Maatschappij voor N ijverheid en Han del maakte onder leiding van haar voorzitter, de heer D. F. P. Hoegen Dinsdag een excursie naar de raffi naderij Rotterdam-Pernis van de N. V. Bataafse Petroleum. Maatschappij. Door een der bedrijfsingenieurs werd allereerst een inleiding gehouden over hetgeen daarna in vogelvlucht bekeken zou worden. De deelnemers kwamen zeer onder de Indruk van het geweldige apparaat, dat hier na in de oorlogsjaren ernstig bescha digd te zijn, wederom in vol bedrijf is. Weinigen beseften tevoren dat hier op drie na de grootste raffina derij ter wereld staat (drie van de vier staan op Nederlandse bodem). Van de zevenhonderd tanks, die het bedrijf voor de oorlog bezat, bleef er één onbeschadigd, nu staan er weer elfhonderd met een opslagcapaciteit van 1,3 millioen ton. Er wordt mo menteel 6 millioen ton ruwe olie per jaar verwerkt, waarvan 700.000 ton 'of 1/9 van de Nederlandse behoefte, uit éigen bodem (Schoonebeek en omgeving) wordt gewonnen. Na een rondgang, die wegens de uitge strektheid der terreinen per autobus werd gemaakt 't complex is 354- ha groot en een wel verzorgde kof fietafel, werd de terugreis aanvaard. Advertentie SLECHTE SPIJSVERTERING y gebrujkf: SCHIEFFER'S STOFWISSELINGZOUT „HOOP OP GOEDE SAMENWERKING" De heer S. W. A. Laurense uit Wassenaar BU Koninklijk Besluit van 8 Maart 1952 is benoemd tot burgemeester van de gemeente Oosterland de heer S. W. A. Laurense te Wassenaar. De heer Laurense is lidmaat van de Gereformeerde Kerk en politiek anti-re- volutionnair georiënteerd. Hij is gehuwd en heeft een zoon. ken en ik hoop dan ook op een goede samenwerking". De heer Laurense deelde ons mede, dat het altijd een wens van hem was om nog eens in het Zuiden te wer ken: „Ik heb niets tegen het Noor den, maar het Zuiden trekt me nu scherven. Het leven van een haai, die achter een grote Indië-vaarder zwemt, moet vol afwisseling zijn. Neem zo'n schip als de trotse Reeuwse" Willem Ruys, waarop dagelijks tonnen voedsel ver werkt worden. Wat smijt men er niet overboord voor de trouwe haaien Karrevrachten oudbakken brood zakken vruchtenschillen en afge kookte soepbeentjes Elke dag nieuwe sensatie's onder water. Juist gisteren volbracht de Willem Ruys zijn £5ste rondreis Rotterdam- Indonesië en het duizelde ons van de cijfers, want ge moet weten, dat men precies heeft' geteld hoeveel sigaret ten er aan boord gerookt zijn tijdens die 25 reizen en hoeveel potjes thee gedronken en nog veel meer. Al die cijfers maakten ons een beetje ademloos, totdat toe bg de bor den en de glazen kwamen. Op dit terrein zijn wc bekend, want top drogen wel eens borden en glazen a.f, nadat toe de keukengordijntjes dicht geschoven hebben, opdat onze buurr 'man zich niet zal verlustigen. Wc braken wel eens zo'n enkel bord en zo'n enkel glas en dat kon soms we kenlang na-rinkelen in de gesprek- ken. Het heeft ons daarom getroost, dat er op de Willem Ruys tot gisteren .12.000 borden gebroken waren en meer dan 117.000 glazen. Dat zyn zo ongeveer 1800 borden per reis en 4500 glazen allemaal vaar de haaien Wij' voelen mee met dat keukenpersoneel. Wij begrijpen ook, dat hel keuken- personeel van de Ruys iets heeft wil len goedmaken door Dinsdag aan B. cv w. van Rotterdam een reusachtige taart aan te bieden ter ere van de 25ste rondreis. Men moet wel eens iets goed maken, als men iets gebro ken heeft. Landaanwinning in Zeeland (Veruolg van pag. I) Voor Zeeland is van belang, dat volgens dit plan het door het Hol lands Diep afkomende water ge bracht zal worden via Volkerak, Krammer, Zijpe, Mastgat, Keeten naar het Westelijke deel van de Oosterschelde. Deze totale waterweg is gedacht als een smalle, bedijkte rivier. Als geheel of gedeeltelijk verland zijn daarbij gezien: Haringvliet, Gre- velingen, Brouwershavense gat, Oos terschelde ten Noorden en ten Zui den van de nieuwe waterweg, en alle overige stromen als Krabbekreek, Eendracht, Veerse gat en Zandkreek. Er zouden dan in de Nederlandse kust voor het afvoeren van het over tollige zoetwater slechts twee ope ningen blijven: de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland en de Roompot benoorden Walcheren. Aan het plan zijn aantrekkelijke planologische aspecten verbonden. Het is een plan. dat een zeer lange termijn van verwezenlijking vraagt. De ontwerpers, spraken van een of twee eeuwen. AFSLUITING ZEEGATEN. Behalve door verlanding kan kust- verkorting bereikt worden door af sluiten van de zeegaten: Haringvliet, Grevelingen-Brouwershavense gat, Oosterschelde en Westerschelde. De Brielse Maas met een water vermogen van 50 millioen m3 per ge tij werd Inmiddels reeds afgesloten. Het watervermogen van het Ha ringvliet is 600 mill. m3, van Greve lingen-Brouwershavense gat 800 mill. m3, van de Oosterschelde 1800 mill. m3 en van de Westerschelde 1500 millioen m3, alles per getij. Met de huidige technische midde len is het niet mogelijk dergelijke afsluitingen tot stand te brengen en bovendien zou het binnengedijkte ge deelte vrijwel waardeloos zyn. Meer binnenwaarts is echter de afsluiting van de zeegaten wel mo gelijk, omdat daar het watervermo- fen van de stroom veel geringer is. o is het vermogen van de Ooster schelde tussen de Oostelijke punt van Noord-Beveland en de Zuidelijke punt van Duiveland te schatten op rond 1000 mill. m3, het vermogen van de Krammer juist ten Noorden van het Zijpe op 300 mill. m3 en het vermogen van het Haringvliet nabij het Hellegat op 200 mill. m3. ZOETWATERBEKKEN. By uitvoering van deze afdammin gen, voorzien van de nodige sluis- complexen, alsmede na afsluiting van Veerse Gat en Zandkreek. zou in eerste instantie een zoetwaterbekken in de trant van het Llsselmeer wor den gevormd ter grootte van 60.000 ha. De onderlinge bereikbaarheid der eilanden zou aanmerkelijk verbeterd worden en landaanwinning op grote schaal zou mogelijk zijn, terwijl de kosten van het dijkonderhoud sterk zouden verminderen. In de buitenge sloten delen van de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen zou vermoedelijk een sterke aanslibbing plaatsvinden, Voor wat de Westerschelde betreft kan hierbij opgemerkt worden, dat een afdamming van deze Schelde ten Westen van Hansweert het voordeel zou opleveren, dat de vaarweg van Hansweert naar Antwerpen dan be- De nieuwe burgemeester van Oos- terland werd op 20 Augustus 1911 geboren te Giessendam, waar zijn va- 1 der burgemeester was. Na het beha len van zijn eindexamen H.B.S. stu deerde hij eerst enkele jaren staats recht en werd voorts volontair op de gemeentesecretarieën van Noorde loos, Hoogblokland, Hoornaar en Giessendam. Hij behaalde het diplo ma Gemeenteadministratie en werd in 1933 tot ambtenaar in Giesendam benoemd. Per 1 October 1935 ging de heer Laurense naar het departement van binnenlandse zaken, waar hij aanvankelijk bij het bureau financiën werkte. Later ging hrj over naar de afdeling binnenlands bestuur en thans is hij commies bij het bureau Kabinetszaken van het departement. „Ik vind het bijzonder prettig om naar Zeeland te mogen", aldus ver telde ons de heer Laurense. „welis waar heb ik weinig contact met dezë provincie gehad, maar met Zeeuwen kwam ik dikwijls in aanraking. Ik voelde me steeds tot hen aangetrok- Veerdiensl Vlissingen Breskens stagneerde wegens mist Dinsdagmorgen veroorzaakte de dichte mist op de Westerschelde vrij ernstige stagnatie in de bootverbin ding Vlissingen-Breskens. De eerste vaart van uit Vlissingen zowel als de eerste vaart vanuit Breskens werd in het geheel niet gemaakt, terwijl de tweede tocht vanuit Breskens met zoveel vertraging te kampen had, dat er nadien nog een vaart is uitgeval len. Projectielen verwijderd. Maandagmiddag werden door de mijnopruimingsdienst bij het woonwa genkamp te Sluis een landmijn en een gevaarlijke kop van een granaat ver wijderd. Ook op het land van de landbou wer E. Minnaert te Hoofdplaat is Maandag enige munitie aangetroffen De Mijnopruimingsdienst, welke juist in de gemeente aanwezig was voor het ophalen van granaten bij A. C. C. Thomas, kon deze munitie terstond On schadelijk maken. eenmaal aan. De datum van de Installatie is nog niet vastgesteld. hiervan opbrengsten kan verwachten. Dit betekent dat voor elk bedrijf f 25.000 plus f 5000 voor elke h.a. be nodigd is. De helft moet in contan ten worden gestort, terwijl men voor do rest een dubbele borg moet heb ben. Deze eisen zijn zeer zwaar, doch de directie van de N.O.P. wil hiermee bereiken, dat er financieel gezonde bedrijven komen en zich geen misluk kingen zullen voordoen. Over dit punt ontwikkelde zich een ;edachtenwisseling, waarbij de heer de Jager van Kapelle bepleitte om De ruilverkaveling in Westelijk Schouwen. In de ruilverkaveling in de gemeen ten Haamstede, Renesse en Noord- welle begint tekening te komen. In de afgelopen week is men met de proef- schattingen der landerijen begonnen. De daarvoor aangewezen commissie, bestaande uit de heren M. A. Beye te Bux-gh. A. Hanse, J. Goudzwaard en J, W. de Vrieze te Haamstede, B. A. van Winge en J. J. Padmos te Renes se, C. Steur, L. P. Hanse en P. G. Boot te Noordwelle, zal met haar werkzaamheden beginnen. Aan de hand van de kaarten der Bodemkar- tering en de practische ervaringen van de schatters, wordt de waarde van de grond bepaald. TERAARDEBESTELLING B. R. PLASSCHAERT. Te Sas van Gent werd het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van wijlen B. R. Plasschaert, in leven oud directeur van de Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. De lijkkist werd gedragen door personeel van de fabriek. Bestuur en directie volgde de begrafenisstoet, als mede vertegenwoordigers van andere fabrieken ter plaatse. Ook vele perso neelsleden en oud-werknemers kwa men hun directeur de laatste eer be wijzen. Nadat pastoor F. J. W. Smeltzer op het kerkhof de absoute had verricht en er voor de afgestorvene was ge beden, sprak de voorzitter van de Coöp. Beetwortelsuikcrfabrick, baron H. A. Coilot d'Escury, nog een kort afscheidswoord. Hij deed dat, zoals Plasschaert gewoon was: met weinig woorden, eerlijk en recht op het doel afgaand. Een neef van de overledene dankte voor de bewezen eer. KRING ZEELAND N.F.O. Critiek op uitgifte van bedrijven in de Noordoostpolder Bii de uitgiften van fruittceltbedryven in de Noord-Oost-Polder worden aan de gegadigden hoge financiële eisen gesteld, zodat In een der afde lingen van de N.F.O. reeds schertsend do vraag werd gesteld oi deze be drijven alleen voor „dokterszoontjes" bestemd zoudeu zijn. Ooit op de Dins dagmiddag in „de Prins van Oranje" to Goes gehouden vergadering van de Kling Zeeland der N.F.O. kwam deze kwestie aan de orde. De met druk bezochte vergadering kpomgjmrd^ beste^^^ werd geopend met een welkomst woord van de voorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek, inzonderheid tot de rijkstuinbouwconsulent, ir. W. van Soest en de secretaris-directeur van dc landelijke N.F.O., ir. A. Groot. De voorzitter stelde verder vast, dat het afgelopen jaar over het algemeen zeer gunstig voor de fruittelers is geweest. Er zal propaganda moeten gemaakt worden. Met de Zeeuwse fruitavond te Rotterdam heeft men op dit gebied een goede stap gedaan. Hierna werden de huishoudelijke zaken afgedaan. De rekening sloot met een batig saldo van f 231.67. Het reservefonds ging f 1000.achter uit door de subsidie aan de commis sie verzilting en verdroging. De ba lans geeft een bedrag van f 4904.22 aan, met een reserve van f 3o0o.lo. De begroting 1952 werd vastgesteld op een bedrag van f 9525. De heren J. Q. C. Lenshoek en I. Ph. F. v. d. Plassche werden respec tievelijk als vertegenwoordiger en ais plaatsvervanger van het hoofdbe stuur benoemd. Het jaarverslag van de secretaris, de heer I. Ph. F. v. d. Plassche was optimistisch gesteld. Het ledental liep achteruit van 1525 tot 1491, als gevolg van de contributieverhoging. De financiële toestand van de kring is gunstig. Verschillende boekjes wer den uitgegeven en een tweetal zal nog volgen. De beurs voor gebruikte werktuigen kon niet doorgaan, we gens gebrek aan géschilcte ruimte en aanbod. Voorts werden diverse cur sussen door de kring georganiseerd. Aan het slot gaf de secretaris nog een overzicht van de oogstresultaten. Bij de rondvraag informeerde de heer Rijk nog naar de mogelijkheid om op deagrarische jaarbeurs ook agrarische producten, o.a. fruit ten toon te stellen. Ir. Groot deelde me de. dat dit voor de toekomst wordt bekeken. BEDRIJVEN IN DE N. O. POLDER. Hierna deed de heer P. J. J. Dek ker uit Wemelding'e enkele medede lingen over de uitgifte van de fruit- teéltbedrijven in de N. O. Polder. In tegenstelling tot de landbouwbedrij ven, worden deze in erfpacht uitge geven. De erfpachtscanon is voorlo pig bepaald op f 180 h f 190 per h.a. .je directie van de polder plaatst een windscherm, doch voor de rest moet de erfpachter zelf zorgen. Dit wordt als een bezwaar gezien, daar hier voor ccn groet kapitaal nodig. fs. Men moet zelr de woning en bedrijfsge bouwen plaatsen, de werktuigen er de bomen moeten worden aange schaft en daarnaast moet men eerst vijf jaar alle zorgen aan de nieuwe De Virginia sigaret met de nieuwe kwaliteitsnorm velligd zou zijn tegen de zee, waar door dus het plan ook voor de Rijn scheepvaart op Antwerpen voordeel zou opleveren. De Westerschelde zal aan de Westzyde van de geprojec teerde dan ongetwijfeld snelle aan slibbing vertonen. MEEB GEGEVENS NODIG. Over deze grote afdammingsplan nen zou de Ned. Vereniging voor Landaanwinning meer concrete ge gevens verzameld willen zien. zy zou willen, dat In globale vorm de bos ten van de werken werden getaxeerd en de betekenis van de voordelen werd geanalyseerd. Ook bU een voorlopige globale verkenning van het terrein zal daar aan echter reeds veel werk verbon den zyn. Om tot goede resultaten te komen zouden by dit onderzoek ingescha keld moeten worden technici, land bouwkundigen, sociografen en econo men. Alleen door teamwork van al deze groepen zal het tenslotte moge- ijk zyn jrkrijge jgen. Amerikaans schip strandde voor Vlissingse boulevard ZONDER ASSISTENTIE VLOT GEKOMEN Gistermorgen liep het Amerikaan se stoomschip „Wild Ranger" van de „Waterman Steamship Corporation" te Mobile (V.S.) op tien meter af stand van de „-De Ruyterboulevard", tussen het Roeiershoofd en het Leu- genaarshoofd te Vlissingen tengevol ge van de dichte mist aan de grond. Het schip, dat een inhoud heeft van 8292 bruto registerton, was op weg naar Antwerpen. De sleepboot „Zwarte Zee" voer ter assistentie uit, doch de „Wild Ranger" kwam reeds spoedig op eigen kracht vlot. Laaisle uienveiling. Te Sint Annaland werd gisteren de laatste uienveiling houden van dit seizoen. De aanvoer bedroeg 15 ton. De prijzen waren voor middelsoort 26.10 tot 25 drielingen f 20.95 picklers 8 en stek 4.60. gemvwoi «cotbb A'5 Qnt*ere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan althans voor de Sloepolder billyker voorwaarden te verkrijgen. Hierover is volgens ir. van Soest nog niets be kend. De heer Dekker merkte verder nog op, dat men aanvankelijk niet wilde toestaan dat er telers zouden komen, die reeds een bedrijf op het oude land hebben. In een bespreking is echter aangedrongen om dit wel mogelijk te maken, om gemakkelij ker de moeilijke beginjaren door te komen. Ir Groot deelde mede. dat de directie alleen bijzondere uitwassen wil voorkomen. De tuinbouwer zal overigens vrijheid hebben bij de be drijfsvoering. Na dit uitstapje naar de N. O. Pol der hield de lieer G. Paauwe van het boekhoudbureau der Z.L.M., een in leiding over belastingvraagstukken. Spr gaf tal van nuttige wenken. Na een korte bespreking sloot de voor zitter hierop ae vergadering. Advertentie Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Verkeersexamen voor de jeugd begonnen Steeds meer scholen nemen aan deze actie deel. Ruim 90.000 Nederlandse meisjes en jongens, leerlingen van lagere scholen, hebben Dinsdagmorgen een echt examen, althans hét eerste ge deelte daarvan, afgelegd. Het zo bui tengewoon nuttige, jaarlijkse ver keersexamen voor de schooljeugd is namelijk weer gestart; begonnen werd met het schriftelijk gedeelte, waarbij de kennis van de theorie werd onderzocht en over afzienbare tyd zullen de kinderen alom in den lande moeten aantonen, dat zy het feleerde ook in de practyk kunnen rengen, dat zy hun brevet van goe de weggebruiker ten volle hebben verdiend. Het aantal scholen, dat aan deze sympathieke actie van Veilig Ver keer deelneemt, groeit nog ieder jaar. In 1948 bedroeg liet aantal kinderen dat examen deed, nog slechts 35.000 en nu nadert men de honderdduizend! Zeeland blijft niet achter. Onder auspiciën van de Vereniging voor Veilig Verkeer Middelburg e.o. legden Dinsdag 460 kinderen uit Middelburg en van net platteland van Walcheren het schriftelijk examen af. een aan- de leerkrachten, gemaakt. Negentien scholen deden mee. Ook in andere plaatsen in Zeeland werden verkeers- examens afgenomen. Nieuwe Ned. Herv. kerk te Bruinisse. De datum waarop de Nederl. Her vormde Kerk te Bruinisse in gebruik zal worden genomen is voorlopig be paald op Zaterdag 29 Maart. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening is te rekenen van 5 Maart 1952, aan de heer H. Hozee, leraar in tijdelijke dienst aan de Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke, op diens verzoek eervol ontslag als zodanig verleend. KUNST De Passiebloem Het Rotterdams Toneel voor de Zeeuwse Volksuniversiteit In Terneuzen en Middelburg. Als Ko van Dijk, die toch een khap acteur is en vele triomfen heeft ge vierd, de Middelburgse Schouwburg bezoekers ook maar één ogenblik de illusie had kunnen geven, dat hij als Esteban een door zijn hartstocht be zetene, een getourmenteerd mens, een prooi van zijn driften was, waar- sehynlyk zouden deze toeschouwers bevangen zijn geworden door de hui veringwekkende, byna ldassiek-strak ke schoonheid van Jacinto Benaven- to's „De Passiebloem". Maar Ko van Dijk rolde met zijn ogen, gebaarde wat met zijn handen, boog machte loos zijn slecht-gegrimeerae hoofd en sprak gehoorzaam de souffleur na. Zijn rolkennis was bedroevend. Zyn tóAk was de toeschouwers te overtui- geu, maar aan het geven van een il lusie, slechts voor één ogenblik, kwam hij niet toe Het resultaat was, dat „De Pas siebloem" slechts dan dramatisch re lief kreeg, als Esteban naar het tweede plan terugweek en Charlotte Kohier als Raimunda, zyn vrouw, An drea Domburg als Accacia, zyn stief dochter, en de andere medespelenden domineerden. Raimunda heeft een tweede huwe lijk gesloten met Esteban. Haar doch ter Accacia haat haar stiefvader. Zij weigert niet alleen hem vader te noemen, maar vergalt vele jaren van zijn leven. Als zy evenwel de volwas senheid nadert, wordt het zowel Es teban als Accacia duidelijk, dat zij elkander liefhebben. Accacia speelt haar spel van haat voort terwille van haar moeder, die Esteban lief heeft en ziende blind is. Esteban ech ter achtervolgt haar met geschenken, beloert haar als een roofdier en laat Faustino, haar verloofde, neerschie ten door zyn vertrouwde dienaar Ru- bio als het huwelijk nadert. In twee meesterlijke bedrijven wekt na een zwak eerste bedrijf Benavento dan de menselijke tragedie tot leven, die zich tussen deze drie figuren Es teban, Raimunda en Accacia af speelt. Dorpsklets en aan anderen ontworstelde feiten onthullen aan Rai munda, welk een misdaad Esteban op zijn schouders heeft geladen. Nóg beseft zij evenwel de waarheid niet, totdat in het derde bedryf Esteban en Accacia eindelijk hun liefde niet langer kunnen verzwijgen. Dit mo ment is verpletterend voor Raimun da. Zij dreigt de moord op Faustino bekend te maken en zozeer laat Es teban zich ook nu door zyn driften meeslepen, dat hij als de justitie de boerdery, waar zij vertoeven, nadert, ook zyn vrouw neerschiet. Dit schot doet Accacia beseffen wat haar moe der doorleden moet hebben. Zij laat Esteban alleen en troost haar moeder in haar laatste ogenblikken. Ko van Dyk als Esteban faalde zo als gezegd volkomen. Charlotte Kohier als Raimunda toonde zich we derom een onzer grootste toneelkun stenaressen, Zjj was groot in het rij?.: De ovaties, weute naar ten aeei vielen na afloop, waren ten volle verdiend. Andrea Domburg bleek een belofte: zy had geen moeilijke rol, maar zt speelde, aie dan ook uitstekend. Richard Flink was als Oom Eusebio zeer goed en Jan v. d. Linden als Rubio even eens. Coba Kelling speelde een goe de trouwe dienstmaagd. Richard Flink, die ook de regie voerde, ontwierp een knap décor en zorgde voor kleurige costuums. Aan Charlotte Kohier zal Middel burg na deze avond een prachtige, nieuwe herinnering bewaren. Maai' een volmaakte toneelavond werd het toch niet. Het falen van Ko van Dyic is daar helaas de oorzaak van. Maandag werd hetzelfde stuk ln het Concertgebouw te Terneuzen ge speeld. Het oogstte ook daar, dank zij Charlotte Kolder, zeer veel bijval. G. B. tweede en derde bedrlj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2