PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Butler kondigt drastische maatregelen aan Afsluiten van de zeegaten moet bestudeerd worden DE BILT Kantlijn RUSSEN KOMEN MET NIEUW VOORSTEL OVER DUITSLAND Vandaag 195e Jaargang - No. 61 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintljn. PL verv.: \V. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f S.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 Maart 52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. pd mm. Minimum p. advertentie f 3.- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels i van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 2S cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr. 58-60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. VorsUtr. 63, teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: FlnlandsXraat 2. telef. 16. Terneuzen: B rouwcrljstr. 2; Zierikzcc N. Bogc-rdi.tr. C DE NIEUWE ENGELSE BEGROTING Subsidies op levensmiddelen verlaagd doch ook belastingen verzacht De Engelse minister van financiën, Richard Butler, heeft Dinsdag in het Engelse parlement zijn begroting ingediend, die zoals bekend met grote spanning tegemoet werd gezien. Butler kondigde tal van maatregelen aan om het hoofd te bieden aan de financiële moeilijkheden, waarvoor het Britse Rijk zich ziet geplaatst, doch stelde ook belasting-verzachtingen in uitzicht, waarvan vooral de lagere inkomens profiteren.- Butler deelde mede, dat de regering besloten had om de invoer nog verder te beperken met een bedrag van 100 millioen pond sterling. Voorts zal het disconto-tarief van de Engelse Bank onmiddellijk worden verhoogd van 254 op 4 en zal er een surplusbelasting worden geheven van 30 op alle winsten boven de 2000 pond. Verder zal de belasting op benzine verhoogd worden. De subsidies op de levensmiddelen worden verlaagd met 150 millioen zodat tal van voed selprijzen zullen stijgen, o.a. van vlees, brood, bloem, melk, boter, bacon, kaas en suiker. Daarentegen zal als compensatie de kindertoeslag worden verhoogd, evenals de invaliditeitspensioenen en de pensioenen van de oor logsweduwen. Butler kondigde veranderingen voor de inkomstenbelasting aan, naar hij zeide, het Britse volk aan te moedigen harder en langer te werken. De be lastingvrije aftrek zal in sommige ge vallen verhoogd worden en wel voor ongehuwden, gehuwden en kinderaf trek. Ook het belastingvrije deel zal groter worden. Door de nieuwe belas tingwijzigingen zullen ongeveer twee millioen personen geen inkomstenbe lasting behoeven te betalen. De totale ontvangsten van het lo pende begrotingsjaar worden op pl.m. 4440 mill, pond sterling geraamd, dat is ongeveer 200 .millioen pond meer dan zijn voorganger destijds in het Labour-kabinet had geraamd. De totale uitgaven in het nieuwe op 1 April a.s. beginnende begrotings jaar worden geraamd op 4240 millioen pond sterling. Butler raamde de totale inkomsten op 4778 millioen pond ster ling, waardoor er op de lopende reke ning een overschot van 538 millioen pond sterling zou ontstaan. DE UITVOER. De minister wees er op, dat de uit voer niet snel genoeg gestegen was om de stijgende kosten van de invoer te kunnen opvangen. Over de daling van de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied zeide Butler o.m.: „Als deze reserves zouden blijven dalen, dan zijn wij in Engeland voor het einde van het jaar niet in staat ons dagelijks brood of de grondstoffen te bemachtigen, waar van zowel de werkgelegenheid als productie afhankelijk zijn". De minis ter vertrouwde echter op een aanzien lijke vertraging in het tempo der goud en dollar-verliezen in de eerstkomende weken, doch hij voegde hieraan toe: „de toekomst is onzeker en de gevol gen van een mislukking verschrikke lijk". Verreweg het grootste deel van de begrotingsuitgaven 1952-'53 wordt op geëist door defensie-uitgaven, die in totaal 1548 millioen pond sterling be lopen. Als Nederland er financieel weer bovenop wil komen, dan zal er ook terdege gespaard moeten worden, zo is ons van regeringswege herhaaldelijk voorgehouden. We zul len onze importen, althans van fa- bricaten, moeten beperken, onze in dustriële productie dienen op te voe ren en onze export moeten vergro ten. Opvoering van de productie is echter afhankelijk van twee facto ren: er moet harder gewerkt wor den en het is nodig, dat de fabrie ken worden uitgebreid, met andere woorden, dat meer kapitaal op nut tige wijze geïnvesteerd wordt. Dat kapitaal zal moeten komen uit de bedrijven zelf en van de beleggers, hetzij institutionele beleggers, hetzij particuliere. Beide groepen beleggers werken met hun gespaarde pennin gen. Om nu dat sparen, waarvoor ook in ons land een intensieve propagan da gevoerd wordt, te stimuleren, hebben de Amerikanen een aantrek kelijk middel uitgedacht en toege past, namelijk het zogenaamde „ver zekerd sparen" waarvoor thans ook in Duitsland plannen bestaan. Indien de overheid daartoe haar toestemming verleent, overwegen enige Duitse spaarbanken de gele genheid te openen om vijftig maan den achter elkaar 20 tot 40 Rijks- mark in te leggen. In die periode spaart men dus van 1000 tot 2000 Rijksmark. Het bijzondere van de regeling is nu, dat de ex-fgenamen, als de spaarder binnen die vijftig maanden overlijdt, het volle bedrag van 1000 tot 2000 Rijksmark uitbe taald krijgen. Hier moet uiteraard van de kant van de spaai-.ders wat tegenover staan. Welnu, zij zullen slechts 3 rente ontvangen, in plaats van de voor deposito's op vaste termijn vastgestelde 4% Het lijkt dat de spaarbanken dooi de uitvoering van het verzekerd sparen in het vaarwater van de le- vensvei-zekering-maatschappijen ko men. Doch de spaarbanken sluiten voor deze vorm van sparen weer een verzekering bij de levensverze kering-maatschappijen, om het over- lijdens-risico van hun cliënten te dek ken. Deze maatschappijen, die trou wens dóórgaans geen vei-zekeringen op een termijn van vijftig maanden accepteren, worden dus toch weer ingeschakeld. Nu ook in ons land het sparen zo sterk wordt aangemoedigd, lijkt het ons aanbeveling te verdienen eveneens de invoering van het verzekerd sparen te overwegen. Want wel hebben de Nederlanders tot dusver nog steeds de naam een spaarzaam volk te zijn, maar er valt een onmiskenbare achteruitgang te constateren, die slechts opgeheven zal kunnen worden als het sparen aantrekkelijker wordt gemaakt. Baviaan drong woning binnen Uit het Dierenpai-k te Emmen wist Dinsdag de grootste ba viaan, „Kea" te ontsnappen. Deze enorme vrouwelijke be ren-baviaan vluchtte door het dorp en drong een woning bin nen. In de bijkeuken van deze woning deed de aap zich te goed aan bloembollen, die met veel smaak werden verorberd. Ver der maakte ze busjes en flesjes open en onderzocht zelfs de in houd van het asvat. De oppas sers van het park hadden in middels niet stil gezeten en een kist in het aangrenzende halle tje geplaatst. De baviaan werd in het halletje gelokt en daar opgesloten. Zij liet zich echter zelfs door lekkere koekjes en appels niet verleiden om in de kist te gaan. Men besloot toen de kist met de geopende schuif in de bijkeuken tegen de deur naar de hall te plaatsen en de deur zover te openen, dat de aaD er juist door kon. Deze metho de had succes: de aap dacht te kunnen ontsnappen maar bin nen enkele tellen zat ze in de kist. Beperkte invoer De Britse regering heeft bekend gemaakt, dat Engeland tot nader or der de invoer verbiedt van textiel, ga rens, ongerantsoeneerde kaas, bloem bollen, hardhout en vele luxe goe deren uit West-Europa. Dit vex-bod brengt de jongste in- voervermindering van 100 millioen pond stex-ling in toepassing, waarvan minister Butler in zijn begrotingsre de gewaagde. Het zal van kracht blijven tot het ministerie van handel tijd heeft ge had een nieuw verguixningsstelsel voor de invoer van deze goederen op te stellen. Het nieuwe stelsel zal op quota basis berxisten in plaats van op de open algemene invoervergunning, volgens welke de goederen tot dus-' verre zijn ingevoerd. Avondklok in Tunis afgekondigd. In Tunis ls een Franse soldaat om het leven gekomen en werden vier soldaten gewond, toen een bom ont plofte achter het politiebxxreau. Onmiddellijk werd daarop de avond klok afgekondigd voor de Arabische wijk van Tunis. Tussen negen uur 's avonds en zes uur 's morgens zal niemand zich op straat mogen be vinden. Nieuwe regering op Cuba Regering zoekt vakverenigings leiders. Generaal Batista, die zich Maan dag door een staatsgreep van de macht meester maakte heeft een nieuwe Cubaanse regering samenge steld, waarvan hij zelf premier is. Het nieuwe staatshoofd heeft beslo ten de constituionele waarborgen 45 dagen op te schorten. Tegen de algemene secretaris van het Cubaanse Vakvei'bond, senator Proprio. is een bevel tot inhechte nisneming uitgevaardigd, omdat deze een bevel tot algemene staking had gegeven. De politie stelt een onder zoek in naar vakverenigingsleiders en politici, die voortvluchtig zijn. Op het vliegveld van Miami Florida is een gezelschap Cubanen aangekomen, dat de Ver. Staten om asyl heeft verzocht. Onder hen be vinden zich drie generaals van het leger. De plaatsvervangende stafchef onder het afgezette bewind, generaal Llanes, weigerde mee te delen wat er met president Carlos Prio So- carras is gebeui'd. THANS RUST IX HAVANA President Prio van Cuba heeft asyl gezocht in de Mexicaanse am bassade na de Maandag door gene raal Fulgencio Batista gepleegde staatsgi'eep. In Havaixna heerste Dinsdag rust. Batista heeft het bewind than3 ste- I vig in handen. Eis tegen secretaris V.A.R.A. gehandhaafd De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank, voor wie de. secretax-is-pennlngmeester van de VARA, de heer J. W. L., Dinsdag verscheen wegens het schrijven van een beledigend artikeltje over dr. A. A. M. Enserinck en ir. A. Dubois, persisteerde bij zijn eis van f 300 boete of 1 maand hechtenis. De offi cier zeide de handelswijze van L. geenszins zakeljjk te achten. Uit spraak in deze zaak op 25 Maart s. Betsy van Dijk terug in Wateringen De 18-jarige Betsy van Dijk, die voor het vertrek van haar ouders, die naar Canada emigreerden, plotseling was verdwenen, is weer in Waterin- in teruggekeerd. Zij heeft voorlopig tar intrek genomen bij haar gezins voogdes. Via 't ministerie van jus titie zal over een eventuele hereni ging met haar ouders nog nader over leg worden gepleegd. VIERMOGENDHEDEN CONFERENTIE Vredesverdrag na de hereniging Dc Sow jet-Unie heeft de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk voorgesteld de sluiting van een vredesverdrag met Duitsland te bespoedigen. In de nota's, welke de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken An drei Gromyko Maandagavond aan de diplomatieke vertegenwoordigers der drie Westelijke landen heeft overhandigd, verzoekt de Russische regering onmiddellijk een vier-mogendhedenconfercntle tc beleggen om een ont werpverdrag op te stellen, dat op een internationale bijeenkomst van alle betrokken landen moet worden besproken. Het vredesverdrag dient, naar de mening der Russische regering, te worden opgesteld met directe deelne ming van een verenigd Duitsland. De drie Westelijke mogendheden wordt dan ook verzocht mee te werken aan de instelling van een regering voor geheel Duitsland. Dc voorstellen gingen vergezeld van een Russisch ontwerp voor de besprekingen over een vredesverdrag en een verklaring van de Sowjct-rc- gering. dat zij bereid is eventuele voorstellen van de andere mogendhe den te bestuderen. De tekst van de nota en het Rus sische ontwerp is bekendgemaakt door radio-Moskou. In het ontwerp wordt gezegd, dat aan de besprekin gen over het te sluiten vredesverdrag moet worden deelgenomen door de Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Enge land. Frankrijk. Polen. Tsjecho-Slo- wakije, België, Nederland en andere landen, die in de tweede wereldoorlog tegen Duitsland hebben gestreden. Bij de opstelling van het verdrag moet worden uitgegaan van de gren zen van Duitsland, zoals die op de conferentie van Potsdam zijn vastge legd. In het Russische ontwero wordt een aantal politieke, militaire en economische voorwaarden gesteld, waaraan bij het verdrag moet worden voldaan. (Zie ook Wereldgebeuren). De nieuwe burgemeestex van Domburg mr. W. J. E. Crómmelin op de dag van zijn installatie in een versierde sjees, tijdens het ringsteken. 150 D.U.W.-aibeiders ontslagen. ZIJ GINGEN TE VROEG MET VERLOF. 150 D.U.W.-arbeiders uit het kamp te Horst (L.) hebben Dinsdag on middellijk ontslag gekregen, naar aanleiding van een kwestie over de werktijden. In overleg met de erken de vakorganisaties was overeenge komen, dat in het zomerhalfjaar het weekeind-verlof om kwart voor drie 's Vrijdagmiddags zou beginnen, in plaats van om kwart voor één, zoals in de winter het geval is. De arbeiders waren met de rege ling accoord gegaan, maar 150 hun ner zijn Vrijdag jl. toch om kwart voor één vertrokken; 49 arbeiders waren tot de vastgestelde tijd geble ven. LANDAANWINNING IN ZEELAND Afdamming Ooster- en Westerschelde De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning, die gegevens verza melde over de inpolderingsmogelijkheden in Zeeland heeft behalve materi. aal over de direct-uitvoerbare inpolderingen ook enig materiaal bijeenge bracht over enkele grote projecten, waarvan de technische mogelijkheid nog diepgaand bestudeerd moet worden alvorens ze binnen de sfeer van de uitvoerbaarheid zouden komen. Het gaat hierbij om niets meer of minder dan het gedeeltelijk afdammen van de Ooster- en de Westerschelde. Wanneer men over de Oosterschel- de een lijn trekt van Gorishoek op Tholen naar Iersekendam op Zuid- Beveland, dan slüit deze lijn een gro te zak van de Oosterschelde af. In deze zak liggen de complexen verdronken gebieden van Zuid-Beve land, Reimerswaal en het Markie- zaat van Bergen op Zoom ter geza- melijke grootte van rond 15.000 ha. Wordt dit gebied ingedijkt, dan zou een goede verbinding tussen Tholen en Zuid-Beveland ontstaan, terwijl vermoedelijk op de lange duur zoetwatervoorziening op de in te polderen gronden zou worden ver kregen. Het dijkonderhoud zou be langrijk minder worden dan thans en het zoute-kwelbezwaar zou worden beperkt. Vestiging van industriën zou ver moedelijk in verband met het bevol kingsoverschot van Tholen bevor derd kunnen worden. Een nadeel zou zijn, dat de in te polderen gronden over het algemeen zandig zijn en dat de oestercultuur verplaatst zou moeten worden. De lengte van de dijk voor deze nieuwe polder zou niet groot zijn, maar men zou wel op technische moeilijkheden stuiten want het wa tervermogen van de af te sluiten ope ning wordt op 500 millioen m3 per getij geschat, (de afgesloten Brielse Verzekerd sparen kan een der mid- Maaslxad een vermogen van 50 mil- delen daartoe zijn. lioen m3 per getij). De kosten van de afdamming zou den hoog zijn. AFDAMMING WESTERSCHELDE. De afdamming van de Wester schelde is een nog veel groter pro ject. Men stelt zich de afdamming voor volgens een lijn van Perkpolder naar Zuid-Beveland. Er zou dan via de landpunt van Walsoorden een goede weg- en spoor verbinding met Zuid-Beveland mo gelijk worden over de nieuw te leg gen dijk. De scheepvaartverbinding met Antwerpen kan behouden blijven als men door de landpunt van Walsoor den een kanaal graaft en tegelijk on- der dat nieuwe kanaal een tunnel legt voor het rijverkeer enz. dat van Beveland naar Z.-Vlaanderen gaat. In het oorspronkelijke plan voor deze dam wordt het idee geopperd het nieuwe kanaal met sluizen af te sluiten, zodat men te Antwerpen de sluizen-afsluiting bij de Knxisschans zou kunnen opheffen. Een suggestie om het kanaal zon der sluizen te maken, stuit op het bezwaar, dat men dan aan de Schel de achter de afsluitdam het karakter zou moeten geven van een bedijkte en vrij smalle rivier. Die dijkwerken zouden zo kostbaar zijn. dat ze niet binnen onze gezichtskring liggen. Behalve het voordeel van een goe de verbinding tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en Beveland, en een be langrijk betere vaarweg naar Ant werpen zou men door de afdamming tot een grote verlaging van de kos ten voor dijkonderhoud komen. CONCRETE CIJFERS GEWENST. Deskundigen achten bij de hui dige stand van de techniek de belde hier beschreven afdammin gen van Ooster- en Westerschelde mogelijk. Zij menen, dat een nader onder zoek, waarbij de belangrijkste voor- en nadelen in enigszins concrete cijfers worden uitge drukt, thans noodzakelijk ls. ANDERE PLANNEN. Zoals bekend zijn er nog twee an dere grote plannen, waarbij Zeeland nauw is betrokken en die ook nog slechts schetsmatig zijn. Het eerste plan wordt aangeduid als het „grote verlandingsplan" en het tweede is dat voor de afsluiting van de zeegaten in het gebied van de benedenrivieren en de Zeeuwse stromen. De strijd tegen de verzilting en de hoge kosten van dijkonderhoud heb ben deskundigen er toe gebracht naar mogelijkheden uit te zien van een drastische kustverkorting. Het ideaal is in de toekomst tot een gesloten kustlijn te komen van Zwin tot Dollard. Dit kan op twee wijzen tot stand worden gebracht en wel door verlan ding of door afsluiting van de zeega ten. VERLANDINGSPLAN. De dienst der benedenrivieren van de Rijkswaterstaat heeft indertijd een globaal plan voor de verlanding opgemaakt. Het successievelijk uit- (Vervolg op pag. 2) Eerste zege voor Franse regering De regering van Antoine Pinay heeft Dinsdag in de Franse Nationa le Vergadering bij een stemming haar eerste zege geboekt. Zij behaalde 293 stemmen voor en 101 stemmen tegen. De Nationale Vergadering ver wierp met bovengenoemde crjters een communistische resolutie, die ver zocht om een volledig debat over de samenstelling en politiek van de drie dagen oxide regering. Slechts de communisten en één Gaullist stem den tegen de regering. In feite komt de stemming neer op een uitspraak van vertrouwen in het nieuwe kabi net en zijn politiek. Indien Pinay een nederlaag zou hebben geleden, zou hij, hoewel con- stitueel niet verplicht, afgetreden zijn. Chinees smokkelde goud en diamanten. sagier van een vliegtuig van de M., dat van Singapore kwam. zijn te Bangkok 52 kilo goud en dertig gram diamanten gevonden, voor een totale waarde van 50.000 dollar. De smok kelaar is gearresteerd. Cubaanse president zocht asyl in ambassade De ministers van buitenlandse za ken en defensie uit de vorige rege ring hebben hun toevlucht genomen tot de Mexicaanse ambassade. Ex- minister-president Oscar Gans be vindt zich- in de Argentijnse ambas sade. ...is het 10 jaar geleden, dat door de S.D.-er Schreieder en Hermann J. Giskes, als gevolg van de gevangenneming van de Nederlandse agent Lauwers, een aanvang werd gemaakt met het beruchte „England, spiel", dat tal van slachtoffers maakte onder gedropte illega len. Tsjechische president bezoekt Oost-Berlijn. President Gottwald van Tsjecho- Slowakije is te Berlijn aangekomen voor een tegenbezoek. De Oost-Duit se president Pieclc bracht verleden jaar een bezoek aan Tsjecho-Slowa- kije. Het bezoek was geheim gehouden tot kort voor de aankomst. De Oost- Duitse minister-president Grotewohl begroette Gottwald met de woorden: „Alle Duitse landgenoten zien uw bezoek als een belangi-ijk teken van het vertrouwen, dat de Tsjecho-Slo- waakse bevolking in het nieuwe Duitsland heeft gekregen." In het gezelschap van Gottwald bevindt zich ook een metselaar, die een staatsprijs heeft gewonnen. Minder praten voor radio AVRO BEPERKT HET GESPROKEN WOORD De AVRO gaat het percentage zenduren, besteed aan het gesproken woord, dat in de loop der jaren al lengs meer en meer boven normale proporties was uitgedijd belangrijk reduceren, aldus De Tel. Inzonderheid heeft men nu aan- rlacht voor de gegronde aanmerking, dat er bepaalde tijden zijn, waarop radiogepraat ongewenst is. bv. de Zondagochtend alsmede de periode omtrent zes uur n.m.. als de mensen moe van hun werk thuis komen en dus liefst wat onderhoudende muziek van goed allooi wensen te horen uren, waarop de Nederlandse luiste raar thans veelal gedwongen is, zijn toevlucht te nemen tot de Belgische radiostations. Vervallen zullen o.a. de Zondagclub van R. Feenstra, de praatjes van de „disc jockey" mr. Merkelbach en ..Hier is New York" van Max Tak. Arts maakte een eind aan lijden van zijn broer. Tot één jaar veroordeeld. De rechtbank te Utrecht veroor deelde de arts A. J. B. uit Eindhoven tot 1 jaar voorwaardelijke gevangc- Txisstraf. Hij had twee weken geleden terecht gestaan wegens het op uit - rirukkclijfce wens verstrekker, van tabletten aan zijn broer, alsmede het toedienen van morfine injecties, waarop de dood van laatstgenoemd was gevolgd. De verdachte had verklaard geheel volgens zijn geweten te hebben ge handeld en geen spijt te hebben van het gebeurde. Zijn broer had reeds 8 jaar tuberculose en leed daardoor ondragelijk. De officier van justitie had een gevangenisstraf van één jaar geëist, met het oog op de genex-ale preven tie. doch noemde de zaak overigens uniek in de Nederlandse rechtspraak. De verdediger had uiterste clemen tie verzocht. Woningbouwleningen werden een succes. Totale opbrengst van twee leningen plm. 70 millioen gulden. De definitieve uitkomsten van de Maandag gehouden inschrijving op de 25-jarige 4*4 pet. lening en de 22- jarigc 0 510 pet. lening ten behoeve van de nationale woningbouw zijn nog niet volledig vastgesteld. Het bedrag van 25 millioen gulden, dat in het prospectus als minimum voor beide leningen tezamen is genoemd, is zeer aanzienlijk overschreden. Ge rekend kan worden op een totale op brengst van beide leningen van on geveer 70 millioen gulden, hetwelk voor verrreweg het belangrijkste ge deelte is te danken aan de inschrij ving op de 4*4 lening. Ook de ver koop van de rentespaarbrieven loopt uitstekend. In zeer ruime mate blijkt het Ne derlandse volk derhalve gehoor te geven aan de oproep tot deelneming aan de nationale woningbouwlenin gen. VERWACHTt ZONNIG WEER Geldig tot Woensdagavond. Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden «n in de vroege ochtend hier en daar nevel of mist. Meest matige Oostelijk, wind. Dezelf de of iets hogere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1