PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vrijheid Oosteuropese diplomaten in het Westen beperkt Waar nog nieuw land voor Zeeland ligt D£ BILT K Kanilijn REVOLUTIE OP CUBA ZONDER BLOEDVERGIETEN Vandaag 195e Jaargang - No. 60 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 et per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummeri 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 Maart 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. pcT mm. Minimum p. advertentie f3 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vhsshrgen Walstr. 10, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29. "tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g. 2228); Ooatburg: Flnlandstraat 2. telef. 16, Terneuzcn: Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogt-rd^tr. C 10", tel. 26. LANG VERWACHTE MAATREGEL. Iti Nederland mogen zij alleen in Noord- en Zuid-Holland reizen Naar aanleiding: van de in Hongarye, Roemenië en de Sovjet-Unie be staande voorschriften, op grond waarvan het aan Nederlandse diplomaten en de staf der Nederlandse missies in die landen onmogeiyk wordt gemaakt om in grote delen van deze staten te reizen zonder daarvoor te voren toe stemming te hebben gevraagd by de betrokken autoriteiten, heeft de Ne- derlandse regering, in overleg met andere Westerse mogendheden, besloten geiyksoortige maatregelen te nemen ten opzichte van de diplomaten en het verdere personeel der missies van genoemde landen in Nederland. Ook in de Verenigde Staten en de Westeuropese landen, die by het Atlan tisch pact zyn aangesloten werden maatregelen ten opzichte van de Oost europese diplomaten getroffen. Maandag werden in Den Haag nota's aan de Sovjet-Russische-, Hongaarse- en Roemeense vertegen woordigers overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat de hoofden der genoemde staten en hunne staven alsmede de Tass-correspondent in Nederland en de leden van de Sov jet-Russische handelsmissie te Am sterdam slechts vrij zullen zijn te reizen in de provincies Zuid-Hol land en Noord-Holland ten Zuiden van het Noordzeekanaal, terwijl het ministerie van buitenlandse zaken steeds tenminste 48 uur te voren op de hoogte dient te worden gesteld van het voornemen om een reis buiten dit gebied te ondernemen, onder op gave van het doel en de verdere de tails van de reis. In bedoelde nota's wordt, door de Nederlandse regering tevens medege deeld, dat zij gaarne bereid zal zijn deze maatregel weer in te trekken, zodra mocht blijken dat de Nederland se diplomaten in de betrokken landen wederom dezelfde vrijheid van bewe ging wordt toegestaan als de diplo maten en het verdere personeel der Sovjet-Russische, Hongaarse en Roe meense missies hier te lande tot dus verre genoten. In Frankrijk mogen de diplomaten niet buiten de drie departementen in de directe omgeving van Parijs ko men namelijk Seine, Seine-et-Oise en Seine-et-Marne. Soviet-burgers hebben geen toegang tot het gebied rondom het geallieerde hoofdkwartier in Europa én het Cen traal Europees hoofdkwartier van het Atlantisch pact. In Italië is de vrijheid van beweging van de Oosteuropese diplomaten be perkt tot Rome en onmiddellijke om geving, in de V.S. tot Washington en New York, in Engeland tot Londen en omgeving. In Scandinavië zal op vijftien Maart te Kopenhagen op een bijeenkomst van de Scandinavische ministers van Buitenlandse Zaken deze kwestie worden besproken. De Deense minister van Buitenland se Zaken, Ole Björn Kraf, deelde journalisten mede, dat de Deense re gering haar standpunt nog niet be paald heeft. ort geleden heeft een brand het Alkmaarse tehuis voor ouden van dagen Wester- licht verwoest en twee inwonenden kwamen daarby om het leven. Achteraf is nu gebleken, dat reeds bg de opening van dit gebouw, in 1932, er door de brandweer op is ge wezen, dat de brandveiligheid te wensen liet. Dat betekent een ern stig verwijt aan Bouw- en Woning toezicht in Alkmaar, hoewel ter ver ontschuldiging kan worden aange voerd, dat men twintig jaar geleden aan de brandveiligheid heel wat min der aandacht placht te besteden, dan tegenwoordig. Gebeurtenissen als zich er thans een heeft voorgedaan in Alkmaar, doen echter ook in Zeeland vragen rijzen. Er verrijzen in onze provincies gro te gebouwen. Er worden oude ge bouwen geschikt gemaakt voor nieuwe bestemmingen. Men denke in dit verband aan de vele tehuizen voor ouden van <>agen en aan de flatgebouwen, die in verscheidene ge meenten worden gesticht. Hoe staat het daarbij met de brand veiligheid? hebben verscheidene le zers ons gevraagd. Wg hebben er ons licht eens naar opgestoken. En er blijkt geen reden tot ongerustheid te zijn. De Vlissing- se flatgebouwen, om maar een voor beeld te noemen, hebben bijvoorbeeld betonnen trappenhuizen. Mocht er brand uitbreken, dan kunnen de be woners, die beneden het vuur zitten, veilig het flatgebouw verlaten. De bewoners, die bóven het vuur zitten, hebben ontsnappings-mogelykheid naar de daken der belendende pan den, wat zelfs groter veiligheid geeft, dan een systeem van brand ladders. Men kan wat dat betreft dus ge rust zyn. En de tehuizen voor ouden van da gen in Zeeland, waarvan enkele jaren geleden Huize Irma in Dom burg in vlammen opging? Ook wat deze aangaat bestaat er XAGUIB IHLALY PASCHA De nieuwe minister-president van Egypte. Nieuwe sabotagedaden in Egypte. Volgens het communiqué van liet Britse hoofdkwartier in de kanaal zone zyn nieuwe sabotagedaden ge. pleegd. Op twee plaatsen zyn ka bels doorgesneden. Toen de daders ontdekt werden ontstond een vuurge vecht waarby twee Egyptonaren ge dood en twee gewond werden. Coalitie-overwinning in Zuid-West Duitsland. Socialistische hoop de bodem ingeslagen. De West-Duitse coalitiepartijen hebben een ruime overwinning be haald by de Zondag gehouden verkie zingen in de nieuwe Zuid-West-Duit- se staat, ontstaan uit een samenvoe- fing van Zuid-Baden Wtirttemberg- adfen en WürttembergHohenzol- lern. Hiermee is de hoop van de so cialisten ouder dr. Schumacher om meer steun te krijgen voor hun ver zet tegen West-Duitse herbewapening de bodem ingeslagen. De stemming ging over de samen stelling van een vergadering, die een grondwet moet opstellen, een hoofd stad voor de nieuwe staat moet kie zen (waarschijnlijk Stuttgart) en een regering zal samenstellen die aan het bewind zal blijven tót een ge woon parlement is gekozen, ■pen reden tot onererustheid Bii de r Volgens de officiële Uitslag kregen muur van alu niefiwe tehuizen is de Christen-Democraten 50 zetels, de sociaal-democraten 38, de vrye demo craten 23, de vluchtelingenpartijen Lawine nam huis mee Een lawine heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag op een eiland in Finmarken (Noora-Noorwegen) een compleet huis van zyn plaats geveegd en een heel eind lager op het strand doen belanden. De bewoners twee volwassenen en twee kinderen die lagen te slapen, werden uit hun bed den geworpen en uit de ramen geslin gerd. Ze Kwamen zacht op de sneeuw terecht, zodat hun niets ernstigs overkwam. Het huis werd echter ver woest. Het was niet verzekerd. Trein in ravijn gestori door sabotage. 85 inwoners van Cambodja en Vietnam gedood. In Canmodja is op de lyn Pnom Penh-Battambang een trein tenge volge van sabotage in een ravyn ge stort. 85 personen kwamen om het leven en 23 werden gewond. Het ongeluk gebeurde ongeveer 50 km ten N.W. van Pnom Penh. De bouten van de rails waren losge schroefd, vlak voor een brug, aie evenals de spoorweg ondermijnd was. De uit vijftien wagons bestaande trein stortte in het ravyn. Alle personen, die bij dit ongeluk om het leven kwamen, zyn inwoners van Cambodja en Vietnam. Het on= geluk zou reeds Vrijdag zijn gebeurd, maar is pas Maandag bekend gewor den. Schout bij Nacht Libby wil weglopen ALS DE NOORDELIJKEN VOORT GAAN MET VALSE BESCHULDIGINGEN. In de sub-commissie voor de uit wisseling van gevangenen te Pan Moen Djon, heeft sehout-bij-nacht Libby de Noordelijken meegedeeld, dat hij geen „nieuwe, ongegronde beschuldigingen" wilde aanhoren. Dit was naar hij zeide, geen drei gement tot afbreking van de bespre kingen, maar later verklaarde hy aan verslaggevers: ,,als zij nog één ongegronde beschuldiging uitbrengen, loop ik weg." Later deelde de schout-bij-nacht mede, dat zijn verklaring niet in houdt. dat hy de besprekingen wil af breken. Hij wilde de conferentie 24 uur verdagen ,.in de hoop dat de Noordelijken daarna op waardiger plan willen onderhandelen". Tienduizend gulden uit woonwagen gestolen. Gedurende het afgelopen weekend is te Assen ingebroken in een woon wagen van een kermisexploitant te Peeloo. Er werd een bedrag van f 10.000, juwelen en geldswaardige papieren ontvreemd. Van de daders ontbreekt elk spoor. Bouw van alle nieuwe tehuizen is volledig rekening gehouden met de voorschriften aangaande de brand veiligheid en zelfs met de wensen van de brandweer. Waar oude gebouwen, zoals Der Boede en Ter Hooge op Walcheren, een nieuwe bestemming kregen als tehuis voor ouden van dagen, werden zy pas in gebruik genomen, nadat met de brandweer overeenstemming was bereikt over de wyze, waarop de brandveiligheid kon worden ge garandeerd. Wat de particuliere inrichtingen in Zeeland aangaat, er worden door de Stichting Zeeland voor Maatschap- peiyk en Cultureel Werk plannen voorbereid om de accommodatie daar van aan een onderzoek te onder werpen. Aan redelijke brandveilig heidseisen is echter ook in deze in richtingen voldaan dank zij de werk zaamheid van Bouw- en Woningtoe zicht. Reden tot ongerustheid bestaat er dus In Zeeland niet. en de communisten 4 zetels. De socia listische Rijkspartij verwierf geen enkele zetel. Dr. Adenauer verklaarde zeer te vreden te zijn. Naar zyn mening is uit de resultaten gebleken, dat ook de door de socialistische oppositie geëiste nieuwe verkiezingen voor de Bondsdag geen wijziging in de be staande verhouding tussen de party- en zouden brengen. Een woordvoerder van de vrye de mocraten sprak zich uit voor een coalitie tussen de Christen-democra ten en de Vrije Democraten. Koninklijk Huis schreef in op woningbouwleningen Teneinde het welslagen van de wo ningbouwleningen te bevorderen, is hierop van de zijde van het Konink lijk huis voor een aanzienlijk bedrag ingeschreven. Paasverrassing voor bemanning van Hr. Ms. „Piet Hein". In verband met de a.s. Paasdagen bestaat van 10 tot en met 22 Maart gelegenheid tot het verzenden van kleine pakketten uit Nederland aan opvarenden van Hr. Ms. torpedoboot- jager „Piet Hein" in de Koreaanse wateren. Adressering als volgt: naam. rang of kwaliteit, aan boord van Hr. Ms. tor- pedobootjager „Piet Hein", Amster dam C.S., marine. McCormick voeide bespre kingen in Nederland Admiraal Mc Cormick, de opperbe velhebber van de N.A.T.O.-strijd- krachten in de Atlantische Oceaan heeft Maandag een bezoek gebx-acht aan de minister-president, dr. W. Drees. Op het ministerie van oorlog heeft de Amerikaanse admiraal ver volgens een bespreking gevoerd met minister Staf, staatssecretaris H. C. W. Moorman en de drie chefs van staven, 's Middags werden bespre kingen gevoerd met de marinestaf. Gisteravond werd de admiraal "in kasteel „Oud-Wassenaar" een diner aangeboden, waarbij behalve ver schillende ministers en hoge autoritei ten, Z.K.H. Prins Bernhard aanzat. Admiraal Lynde Dupuy McCormick, de opperbevelhebber der Noordat- Lantisehe strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan, heeft Maandagmorgen een bezoek gebracht aan de minister-president, dr. W. Drees. V.l.n.r.: De Amerikaanse vice-admiraal William Andrewes, dr. W. Drees, de minister van Oorlog en Marine ir. C. Staf en admiraal McCor mick. VAN KAPPER TOT PRESIDENT. Generaal maakte zich meester van de macht. Op Cuba heeft een vroegere president, generaal Fulgencio Batista, zich Maandag in alle vroegte zonder bloedvergieten van de macht meester ge maakt. Batista, die van origine Chileen is en aanvankelijk kappersbedien de was, speelde reeds eerder een leidende rol bij tal van revoluties. De hui dige president van Cuba, Socarras, vluchtte in de loop van Maandag uit zijn paleis te Havanna, uadat het tot kleine schietpartijen was gekomen. Het paleis werd daarna door militairen bezet. Batista heeft verklaard, dat hy tot dit optreden gedwongen was, omdat hy uit goede bron vernomen had, dat de president met het oog op een drei gende nederlaag by de verkiezingen op 1 Juni, van plan was om op 15 April een revolutie te ontketenen. NIET NAAR HAVANNA. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de kust wacht opdracht gegeven, alle schepen en vliegtuigen met bestemming Ha vanna van hun bestemming af te hou den. Ook is aan bemanningen van blijven. Vermoedelijk betreft het hier Onregelmatigheden te Djakarta BIJ HUISVESTING-ORGANISATIE De politie te Djakarta heeft de toe gang tot de burelen der huisvesting organisatie aldaar verzegeld, tenein de een onderzoek in de bescheiden te kunnen instellen. Het vermoeden be staat, dat er onregelmatigheden zijn gepleegd met vestigingsvergunnin gen. de wedstrijd St. Petersburg (Florida) Havanna. In 1933 nam Batista eveneens de macht over en richtte in vier jaar ty'ds 3000 scholen op, vooral in de plattelandsgebieden. Als onderwij- zend personeel stelde hy sergeants uit hel leger aan. Mond- en klauwzeer neemt af. Op vragen van het Tweede Kamer lid Vondeling (Arb.) in verband met het heersende mond- en klauwzeer in ons land heeft minister Mansholt o. m. geantwoord, dat de top van deze ziekte op dit ogenblik weer is over schreden en het aantal gevallen een sterk dalende lyn te zien geeft. De huidige ziektegevallen (type C) zijn van ernstiger aard dan in de laatste jaren (A- en O-type) is voorgeko men. De verplichte inenting is thans practisch niet mogelijk. Het aantal veeartsen is daar niet groot genoeg voor. Daarby komt nog. dat niet vol doende vaccin tegen het nieuwe type beschikbaar is. LANDAANWINNING MOET VOORTGAAN Rijpe schorren zijn aanwezig De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning heeft in September 1950 te Middelburg een vergadering gehouden, waarin voornamelyk de mogeiyiiheden voor landaanwinning in Zeeland werden besproken. Nadien heeft men weinig meer gehoord over de Inpolderingsmogeiykheden, welke in deze vergadering werden besproken. Dit heeft evenwel niet betekend, dat de vereniging zou hebben stilgezeten. Er zyn nameiyk nadere gege vens verzameld over deze voor Zeeland zo belangrijke materie. Tot de inpolderingen van beperkte grootte, die in Zeeland nu reeds mo gelijk zyn behoren behalve de Braak man-inpoldering, waaraan thans vol op wordt gewerkt, de inpoldering van: a. het Noordersloe met een opper vlakte van 600 lia.; b. de schorren bij Ossendrecht met een oppervlakte van 750 ha. en c. het land van Saeftinge met een oppervlakte van 2300 ha. Voegt men bij deze gebieden ook nog even het Braakman-gebied en houdt men er rekening mee, dat over ongeveer acht jaar het Zuidersloe verder ingepolderd kan worden, dan komt men aan een oppervlakte nieuw land van totaal 5900 ha. met een djjk- lengte van 24,7 km. RIJPE SCHORREN. Het Noordersloe is ryp voor bedy- king. De schorren by Ossendrecht zijn reeds „overrijp", maar men aar zelt daarmee te beginnen in verband met het mogelijk graven van een Schelde-Rijn-kanaal. Het verdronken Land van Saeftinge Is eveneens ryp voor inpoldering. Van Belgische zijde is echter de vrees geuit, dat by het lndyken van grote oppervlakten schorren en slik ken In de Westerschelde door ver mindering van de zogenaamde kom- berglng het régime van de Schelde ongunstig zou worden beïnvloed. Dit bezwaar ls te verwaarlozen bij het mdjjken van gebieden, die voor het grootste deel boven normaal hoog water gelegen zijn, zoals de schorren by Ossendrecht. Voor het land van Saeftinge is die invloed gering en voor een Indijkings-oppervlakte van 1800 ha. zelfs geheel te verwaarlo zen. By deskundigen van de Ned. Ver. voor Landaanwinning bestaat de overtuiging, dat al deze inpolderin- f en rendabel genoemd kunnen wor- en. De in te dijken grond is van goede kwaliteit. De verhouding tus sen de lengte van de dyken en de te winnen nieuwe gronden is aanvaard baar. Na uitvoering van deze inpolderin gen zullen de aanslibbingen in de Westerschelde, al dan niet onder steund door aanplant van Spartina- gras ongetwijfeld op bepaalde punten voortgaan. AFDAMMINGEN. Deze deskundigen hebben ook aan dacht geschonken aan de grotere en kleinere afdammingen, die in Zee land mogelyk zyn. Twee daarvan worden aangeduid als „van belang" en „uitvoerbaar", terwijl met nadruk wordt vastge steld, dat ze niet tot de „hersen schimmige" projecten behoren. Deze twee afdammingen zijn die van Krabbekreek en Eendracht en die van het Veerse gat en de Zand kreek. Er werden deze winter weinig kolen verkocht De omzet van huisbrand sterk teruggelopen. De omzet van huisbrand is in de afgelopen winter sterk teruggelopen, zodat voor het eerst in twaalf jaren de brandstoffenhandelaars in het al gemeen een werkvoorraad konden vormen. Dit heeft de heer J. J. Visser, secretaris van de bond van Nederland se handelaren in brandstoffen mede gedeeld. De heer Visser wees er ech ter op, dat het kolenproblecm nog geenszins is opgelost. Als oorzaak van het teruglopen van de omzetten noemde de secretaris o a. de zachte winter. Er zijn handelaren, die nog 10 pet. van hun jaaromzet in de opslagplaatsen hebben. In Januari jL was de omzet gemiddeld 60 tot 70 pet. van Januari 1951. Ook de prijs stijgingen van de kolen achtte de se cretaris een oorzaak van de gedaalde omzet De brandstoffenhandel is echter be vreesd, dat het publiek deze zomer geen voorraden in huis zal nemen. In de kringen van de kolenhandel ver wacht men overigens op korte termijn geen prijsverhoging van kolen. Urker vissers door Argentijnen vervangen. Ook andere moeilijkheden. De Urker vissers in Argentinië, die weigeren op Zondag te werken, zyn door Argentijnse vissers vervangen. De directeur van de maatschappij waarvoor zij werken, Gabriel van Ise- ghem, heeft evenwel meegedeeld, dat een aantal Urkers aan het werk is gebleven. Een moeilijkheid is, dat de vissers gebrek hebben aan ijs. Per week heb ben zij ongeveer 60 ton ijs nodig, ter wijl slechts 20 ton beschikbaar is. Een andere moeilijkheid is de kleur van de Argentijnse wateren, die veel lichter is dan de kleur van het water in de Noordzee. Langzamerhand ra ken de Urkers gewend aan de gewij zigde omstandigheden, aldus de di recteur. viert koning Frederik van Denemarken zijn 53e verjaar dag. as het 100 jaar geleden. dat de Nederlandse Noordpool reiziger L. R. Koolemans Bey- nen in Den Haag werd gebo ren. Als voordeel van de afdamming Krabbekreek en Eendracht wordt ge zien het winnen van 700 ha. grond, het verkrijgen van een goede verbin ding tussen Tholen en Sint Philips- land en enige vermindering van het dijkonderhoud. Bij deze afdamming speelt evenwel het tracé van een eventueel Schelde-Rijnkanaal een grote rol. DRIE -EILA NDENPLAN. Wat de afdamming van het Veerse Gat en de Zandkreek betreft is men van mening, dat scheepvaartsluizen wellicht gemist kunnen worden. Er zou door de uitvoering van dit zogenaamde Drie-eilandenplan een uitnemende verbinding totstandko men tussen Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. Ook zou de reeds ge noemde indijking van het Noorder Sloe aanmerkelijk groter en minder kostbaar kunnen zijn indien men het Veerse Gat en de Zandkreek afdam de. Kleine schorren en slikken zou den dan op rendabele wijze in te pol deren zijn. De vermindering van het dijkonderhoud en van de overlast door zoute kwel zou aanzienlijk zijn. Kostbare veren zouden komen te ver vallen en de reis naar Schouwen zou aanmerkelijk bekort kunnen worden. In twee opzichten moet men even wel van dit plan geen overdreven verwachtingen koesteren. De moge lijkheid tot industrievestiging een brandend probleem voor Zeeland zou er niet noemenswaardig door toenemen. Daarnaast zou ook een andere moeilijk probleem, nameiyk de verbetering van de zoetwater voorziening, er niet door vereenvou digd worden. Deze beide grote vraagstukken I zouden wel in een nieuw licht komen wanneer twee andere grote afdam mingen aan de orde gesteld werden, 7AVY»., nameiyk de gedeeltelijke afdamming ZONNIG LN ZACHT van de Oosterschelde en van de Wes, In de ochtenduren plaatselijk nevel terschelde, waarvan echter de kos- of mist, overigens droog weer met ten niet geheel binnen onze gezichts- veranderlijke bewolking en flinke op- kring liggen en de moeilijkheden klaringen. Matige tot zwakke wind groot zyn. Daarover echter in een 1 uit Zuidelijke richtingen. Vooral in de volgende beschouwing. kustgebieden zachter dan gisteren. De Gaulle somber gestemd. De Gaulle, de leider van de Fran se ..Volksconcentratie" (RPJF.) heeft Maandag in sombere kleuren „de niet te -stuiten ondergang van Frank rijk" geschilderd. Er waren hiervoor slechts twee mogelijkheden: Ten eer ste het communisme, dat de slaver nij van Frankrijk met zich zou bren gen en ten tweede een nationale unie boven alle partijen, zo meende de Gaulle. Hij zeide bereid te zijn zich met alle bekwamen mannen, van wel ke richting ook, in verbinding te stel len. teneinde de grondwetswijziging, die het uitgangspunt van elke weder opbouw van Frankrijk moest zijn, aan te vatten. De generaal oefende voorts critiek uit op het Atlantisch Pact, het plan-Schuman en het Euro pese leger en meende, dat Spanje bij de vergadering van het Westen niet kon worden gemist. VERWACHTt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1