PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tsjechisch millionnair vluchtte per amphibie-auto Vermoeden van scheepsramp gewekt door slordig seinen D£ BILT PINAY HEEFT EEN REGERING, MAAR VOOR HOE LANG? r Vandaag 195e Jaargang - No. 59 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.43 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 10 Maart '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels i 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 58-80, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Mturg Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Finlandstraat 2. telef n>. rememen Brouwerijstr 2: Zicnkree .n rioge.asn l VOORBEELD VAN MACHINIST Spannende race met vrouw en kinderen door de golven van de March Naar eerst thans is bekend geworden, is de voormalige Tsjecho-Slowaakse millionnair Ludevit Ollarek er tien dagen geleden in geslaagd met zijn vrouw en drie kinderen en een vriend naar de Amerikaanse zóne van Oos tenrijk uit te wijken. Het gezelschap stak de grensrivier de March over in een oude Duitse amphibie-auto en slaagde er in de Oostenrijkse oever te bereiken, ondanks het feit, dat de Tsjechische grenspolitie de vluchtelingen op het laatste moment nog ontdekt had. De auto bleef namelijk in de sneeuw steken, juist voor men er het water mee wilde inrijden. Nog juist voor dat de grenspolitie het voertuig had kunnen bereiken, slaagde de million nair er in de auto weer vrij te krij gen en in de rivier te rijden, waar hij gedeeltelijk in de golven verdween. Ondanks het feit, dat de motor enige malen afsloeg, wist men de andere oever te bereiken, even voor het punt waar de March in de Donau stroomt. Met achterlating van de auto en hun bezittingen, konden de vluchtelingen vervolgens Wenen bereiken, zonder te zijn gezien door de Oostenrijkse poli tie, die hen ingeval van ontdekking op grond van orders van Russische zijde aan de Tsjecho-Slowaakse politie had moeten uitleveren. VOORBEELD VAN MACHINIST GEVOLGD. Naar Ollarek verklaarde, was hij op het denkbeeld om te ontvluchten ge komen door het gebeurde met de Tsje cho-Slowaakse trein, die vorig jaar West-Duitsland wist te bereiken. Al vorens de tocht te wagen, hadden hij en zijn vriend proeven met de amphi bie-auto genomen in een meer in de nabijheid van hun woonplaats. Op vragen van nieuwsgierige toeschou wers hadden zij geantwoord, dat zij de auto wilden gebruiken voor de een- denjacht. Volgens Ollarek heerst in Tsjecho- Slowakije de mening, dat een oorlog niet ver meer is, afgaande op het feit. dat in dit land vrijwel geen verbruiks- goederen meer wordën geproduceerd, doch alleen oorlogsmaterieel. Naar Ollarek voorts meedeelde, gelooft de bevolking niet in de door de regering tegen Slansky, Clementis en anderen ingebrachte beschuldigingen van sa menzwering tegen het regiem. Ollarek was tot 1949 eigenaar van de bekende Ollarek-machinefabrieken te Bratislava, die in dat jaar werden genationaliseerd. Oost-Europese diplomaten in Londen aan banden. Straks ook in andere N.A.T.O.-landen. In diplomatieke kringen te Londen wordt verklaard, dat het met ingang van Maandag voor de Sovjetrussische, Bulgaarse en Roemeense diplomaten verboden zal zijn zich buiten het ge bied van Londen te begeven. Deze maatregel wordt genomen omdat de bewegingsvrijheid van de Britse diplomaten in de Sovjet-Unie, Bulgarije en Roemenië ook beperkt is. De andere 13 landen van de N.A.T. O., zo wordt verklaard, zullen derge lijke maatregelen nemen, in overeen stemming met de beperkingen, die aan hun diplomatieke vertegenwoor digers in Oosteuropese landen zijn opgelegd. Het besluit daartoe is ge nomen op de N.A.T.O.-bijeenkomst te Lissabon. Bezettingsstatuut en bijdrage Europees leger. Voor Adenauer zijn ze onverbrekelijk verbonden. De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer heeft Zondag op een open bare vergadering te Hannover ver klaard, dat West-Duitsland het ver drag voor de Europese verdedigings gemeenschap tegelijk met de contrac- truele overeenkomsten ter vervan ging van het bezettingsstatuut zal ratificeren. Adenauer zeide, dat pers berichten, volgens welke de commis sie voor buitenlandse zaken van de Bondsdag had geëist, dat West-Duits land het verdrag na de totstandko ming van de contractuele overeen komsten zou tekenen, onjuist waren. Volgens Adenauer zijn het verdrag en de contracten onafscheidelijk aan elkaar verbonden; zij zouden tezamen aan het parlement ter ratificatie wor den voorgelegd. De bondskanselier verklaarde voorts te hopen, dat in de zomer van 1953 ongeveer 40.000 tot 60.000 Duit se vrijwilligers de eerste divisies van een Duits verdedigingscontingent zouden vormen. Luitenant-kolonel Eekhout kreeg hoge onderscheiding. De Amerikaanse militaire attaché, kolonel Bruce W. Bidwell, heeft aan luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout het „Legion of Merit, Degree of Le gionnaire* uitgereikt. Öeze hoge Amerikaanse onderscheiding is aan luitenant-kolonel Eekhout verleend wegens zijn moedig en beleidvol op treden als commandant van het Ne derlandse detachement Verenigde Naties op Korea. Relletjes in naturellenwijk van Johannesburg. Twee honderd Zuid-Afrikaanse po litiemannen, van wie enkele gewa pend met stenguns, zijn Zondagavond in allerijl naar Newclare, de naturel lenwijk van Johannesburg, gezonden nadat bericht ontvangen was over onlusten waarbij van stokken en ste nen gebruik werd gemaakt. Eén per soon werd gedood en één ernstig ge wond. Een groep van de stam der Basoe- to's was slaags geraakt met aanhan- Admiraal Mc. Cormick voor enkele dagen in ons land. „Nederland is een belangrijke partner" De 56-jaar oude opperbevelhebber van <le Noordatlantiscne strijdkrach ten m het gebied van de Atlantische Oeaan, admiraal Lynde Dupuy Mc. Cormick, is Zaterdag voor een be zoek van enkele dagen aan ons land op Schiphol gearriveerd. Zondag heeft de admiraal de lunch op palcis Soestdijk gebruikt. Zoals bekend maakt admiraal Mc Cormick een reis naar de hoofdste- den van alle landen, waarvan de zee- strijdkrachten onder zijn bevel ko men. In Nederland hoopt hij vele of ficieren te ontmoeten om met hen maatregelen te bespreken voor een zo snel en efficient mogelijke uitvoe ring van zijn opperbevel. Voorts zul len vermoedelijk Nederlandse ver- bindings- en stafofficieren voor zijn hoofdkwartier worden aangewezen. De admiraal deelde mede, dat het in de bedoeling ligt Nederlandse zee strijdkrachten in te schakelen voor vele uiteenlopende taken en dat er zo mogelijk in de vroege herfst van dit jaar manoeuvres gehouden zullen worden. In een Zaterdagavond uit- fesproken radio-toespraak verklaar- e de admiraal, dat op Nederland ge rekend wordt als op een belangrijke partner in het geallieerd comman do, mede op grond van onze „lange en trotse geschiedenis op het gebied van de zeevaart" zoals admiraal Mc. Cormick het uitdrukte. De admiraal is vergezeld van zyn plaatsvervanger de Bntse vice-admiraal Sir William Andrewes. Vrienden van bankrover namen wraak. Arnold Schuster, die de Amerikaanse politie onlangs op het spoor bracht van de reeds lang gezochte juwelen- dief en bankrover Willie Sutton, heeft zijn daad met de dood moeten bekopen. Hij werd met vier kogel- wonden in een verlaten gebouw in Brooklyn gevonden. Zelfs democraten vallen Truman af. Toch besnoeiing van het hulpverleningsprogramma Twee leden van de Amerikaanse Senaatscommissie voor toewijzingen de democratische senatoren Ellender en Mc. Carran, hebben meegedeeld, dat zij zullen aanbevelen het bedrag van 7.900 milioen dollar, dat presi dent Truman voor hulp aan het bui tenland heeft gevraagd, met 1 2 milliard dollar te verminderen. Waarnemers te Washington me- m, dat het program waarschijnlijk met een milliard zal worden besnoeid. Zij wijzen er op, dat de Congresleden, met het oog op de verkiezingen, ge neigd zullen zijn rekening te houden met protesten van het publiek tegen hoge belastingen. Zelfs de democrati sche voorzitters van de Congrescom missies, hebben te kennen gegeven, dat zij acties om het bedrag te ver minderen zullen steunen. Aan con- servatief-republikeinse zijde zijn zelfs stemmen opgegaan, om het program met de helft te beknotten, maar zover zal het wel niet komen. Bevan kreeg steun uit zijn kiesdistrict. PARTIJLEIDING ZOU ECHTER GARANTIES EISEN. De leider van de linkervleugel in de Labourpartij, Aneurin Bevan, heeft Zaterdag voor ongeveer 150 Labour- afgevaardigden uit zijn kiesdistrict Ebbw Vale een uiteenzetting gegeven vari zijn standpunt bij het onlangs in het Lagerhuis gehouden defensiede bat. Hierna spraken alle aanwezigen op één na hun vertrouwen in Bevan uit. Uit Londen wordt vernomen, dat de Labour-leiding overweegt van de opstandige linkervleugel een schrif telijke garantie te eisen, dat zij voort aan de Desluiten van de meerderheid zal eerbiedigen. „Ik ben keus de nieuwe premier Toen premier Pinay zich in de nacht van Vrijdag op Zater dag bij de ambtswoning van president Auriol vervoegde, bau hij enige moeite om een inspec teur van politie en een lid van de republikeinse garde er van te overtuigen, dat hij werkelijs de nieuwe premier was. De nieuwe secretaris van Pi nay had vergeten naar de ambtswoning te telefoneren en bij aankomst vond Pinay de grote hekken gesloten. Een door de autoclaxon gewekte inspec teur van politie verscheen, zon der das en met haastig dichtge knoopte jas, bijgestaan door een lid van de garde met bajonet op het geweer. „Wat wenst u", vroeg de in specteur. „Ik ben de premier". De inspecteur geloofde het niet en antwoordde: „De presi dent is reeds lang naar bed". „Maar ik ben de voorzitter van de ministerraad", drong Pi nay aan. Samen met het hoofd van zijn kabinet slaagde Pinay er na enige tijd in de politieman er pas van te overtuigen, dat hij heus de premier was. Amsterdamse politie deed invallen in speelclubs. DUIZENDEN GULDENS IN BESLAG GENOMEN. Op last van de justitie heeft de Amsterdamse politie Zaterdagavond om half twaalf op een tiental plaat sen ln de stad invallen gedaan in be kende, besloten speelclubs. In een drietal clubs werden de spe lers op heterdaad betrapt. In totaal werden 45 personen gearresteerd, waarvan er 35 na verhoord te zgn ln de loop van Zondag heen zijn gezon den. De tien anderen, bestuursleden en croupiers, worden voorlopig vast gehouden. Een grote hoeveelheid speelmateri aal en enige duizenden guldens wer den in beslag genomen. Amerikaanse Dakota verongelukte op de Jungfrau. Zaterdagmiddag hebben vier Zwit serse alpengidsen het wrak van een Dakota der Amerikaanse luchtmacht, die Vrijdagavond op een helling van de Jungfrau op 3000 meter hoogte in een sneeuwstorm verongelukte, be reikt. Van de acht inzittenden heeft men geen spoor kunnen ontdekken. Men vermoedt, dat de lgken zich be rinden onder de dikke sneeuwlaag, die de wrakstukken overdekt. Vanuit het Jungfrau-hotel kon men door een kijker het toestel in de sneeuw zien liggen. In het kantoor van L. Smit Co'* Internationale Sleepdienst te Rotter dam werden medailles uitgereikt aan de bemanningen van de reddingsbo ten „President Jan Leis" te Hoek van Holland en „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam, die zich o.a. by de reddingen van de „Radinar", de „Gan ges", de „Witte Zee" en de „Merope" hebben onderscheiden. Op de voorgrond v.Ln.r.: de heer Murk Leis, president-directeur van de K.Z.H.M. R.S., A. J. Drenth, Inspecteur van de K.Z.H.M. R. S., W. van Se. ters, schipper van de „President Jan Leis", opvolger van de verongelukte schipper Brinkman en A. de Jager, schipper van de „Koningin Wilhelml- na", die als enige de gouden medaille kreeg. DINSDAG VOOR DE KAMER. Veel verzet tegen herbenoeming van Schuman. Pinay is er toch in geslaagd een nieuwe Franse regering te vormen. Na dat de conservatieven, de radicalen, de links-radicalen en ten slotte ook de volksrepublikeinen (M.R.P.) besloten hadden hem te steunen, heeft hij Za terdag president Auriol een ministeriyst aangeboden, waarin alle partyen die Donderdag vóór zijn investituur hadden gestemd, zyn vertegenwoor digd, behalve de dissidente Gaullisten. Zondagavond werd echter reeds gemeld, dat de nieuwe regering voor ernstige moeilijkheden zal komen te staan, niet alleen omdat zy liet hoofd zal moeten bieden aan de zwaarste financiële en economische crisis sedert de oorlog, maar ook wegens het snel groeiende verzet tegen het feit, dat Pinay Robert Schuman wederom als minister van Buitenlandse Zaken in zfjn kabinet heeft opgenomen. Men meent in Parijs te weten, dat Pinay aanvankelijk aan Auriol had medegedeeld, dat hij de eis van de 'M.R.P. tot opneming van Schuman niet kon inwilligen, maar dat de president hem op dit punt heeft over gehaald. De belangrijkste tegenstan ders van Schuman berinden zich onder Pinay's partijgenoten, de gema tigd-conservatieven, die menen dat Schuman, die nu reeds sedert 1948 zijn belangrijke post bezet, uitgeput raakt en dat in elk geval ook een krachtiger hand nodig is om in Tunis orde op zaken te stellen. De radicalen zouden gaarna René Mayer tot mi nister van buitenlandse zaken be noemd zien. Mayer volgt wel in hoofdzaken Schuman's politiek, maar hij is voorstander van een krachtiger optreden in Noord-Afrika. Gaullis ten en de gematigde conservatieven veroordelen Schuman's Europese po litiek en menen, dat Frankrijk in elk geval een nationaal leger in Europa dient te behouden. Men acht het niet uitgesloten, dat de Gaullisten, die Pi nay Donderdag steunden, zich na de benoeming van Schuman tegenover het nieuwe kabinet zullen stellen. HET NIEUWE KABINET De ex-premier Queille wordt vice- premier Pleven krygt de portefeuille van landsverdediging. Andere bekende ALARM VOOR DE SCHELDEMOND. Hulpvaartuigen voeren uit Voor de tweede maal in enkele weken tyd zjjn de reddings- en sleepboot, diensten en die van het Belgisch en Nederlands loodswezen in de Wester- scheldemond door een radiobericht gealarmeerd. Enkele weken geleden heette het, dat een schip by Westkapelle noodseinen had uitgezonden, waarvan niets waar bleek te zyn. Gisteren Zondag werd een radio- sein opgevangen, dat een schip, waarvan de naam Tötta zon lulden nabij de boei H. K. 2 op een mijn zou zyn gelopen en snel zinkende zou zyn. Deze scheepsnaam komt niet voor in het Lloyd's register van schepen. Ogenblikkelijk werden maatregelen genomen om de hulpverlening te or ganiseren. De sleepboot Zwarte Zee voer met een bergingsvaartuig te twaalf uur uit van Vlissingen, de reddingsboot President Wierdsma koos zee van Breskens uit en de Bel gische loodsboot, die naby de plek van de vermoedelijke ramp op kruis post lag koerste eveneens naar de door het radio-bericht aangegeven plek. De sleepboot Adrien Letzer, die zich op weg naar Oostende bevond en vlak bij de plek was waar het schip in nood zou zijn, meldde al vrg spoedig, dat er op zee geen wrak- gers van de burgenvacht, die bestaat hout was te ontdekken en geen ln uit gerecruteerde naturellen, Toen de nood verkerend sehip was te zien. politie arriveerde gingen de vechters I De sleepboot Zwarte Zee vervolgde uit elkaar. 'inmiddels haar tocht, want bekend werd, dat het 643 ton metende Noor se s.s. Tercia voor de Belgische kust bij de boei N.F. 2. ronddreef met een draad in de schroef. De bemanning trachtte deze draad te verwijderen, maar aangenomen werd, dat sleep boothulp nodig zou zijn. De reddingsboot uit Breskens en de boot van het Loodswezen keerden terug naar de Scheldemond, evenals de Zwarte Zee, omdat de Tercia seinde geen assistentie meer nodig te hebben. Vermoed wordt thans, dat het misverstand veroorzaakt Is door het slordige seinen van het s.s. Tercia waardoor men eerstens de naam van het schip verkeerd doorkreeg en ook een geheel onjuiste Indruk had van het ongeval, dat aan het schip was overkomen. Het schip behoort aan de redery Naess en Co. te Bergen. Fins schip vergaan, van Zweeds schip geen spoor. Men vreest, dat Vrijdag bij het ver gaan van het 950 ton metende Finse vrachtschip „Edna", dat ter hoogte van Aalesund in een storm terecht kwam, veertien zeelieden om gekomen zgn. Britse vliegtuigen, vaartuigen der marine en reddingsboten hebben een uitgestrekt gebied langs de Schotse Oostkust afgezocht naar het ver miste Zweedse 1253 ton metende stoomschip „Rosso", dat Vrijdag avond seinde in moeilijkheden te ver keren op 30 mijl ten Oosten van het eiland May in de Firth of Forth. Men heeft geen spoor van het vaartuig kunnen ontdekken. Zwaar onweer teisterde Bandoeng. Radio Djakarta heeft bekend ge maakt, dat zes personen om het leven zijn gekomen en vijf ernstig gewond door een onweer, dat Zaterdag boven het Zuidelijke deel van Bandoeng heeft gewoed. Er is ernstige schade aangericht. Een groot aantal huizen is verwoest en bomen zijn ontwor teld. figuren in de nieuwe regering zijn de volksvepubllkeinen Letonrneau en Pfimlin (verbonden staten en over zeese gebieden), de radicalen "Brune en Marie (binnenlandse zaken en on derwijs) en de gematigd conservatief Laurens (landbouw). Pinay zelf zal de portefeuille van financiën behe ren. Het kabinet telt 17 ministers: vier van de M.R.P., vijf radicalen, twee links-radicalen en zes gematigd conservatieven. Behalve Pleven en de minister van arbeid Garet hadden alle ministers zitting in het kabinet Fau- re, dat een week geleden aftrad. Pinay zal Dinsdag bij de nationale vergadering zgn ontwerp-programma indienen. Burgervader vliegt naar zijn Urkers Hij wil ze in Argentinië gaan helpen. De burgemeester van Urk heeft van de Argentijnse luchtvaartmaat schappij „Aerollneas Argentinas" het aanbod gekregen voor haar rekening naar Mar del Plata in Argentinië te vliegen om persoonlijk de moeiiykhe- den met de Urker vissers ter plaatse op te lossen. De burgemeester heeft dit aanbod aanvaard en vertrekt Woensdag. Maandag zal het lid der Tweede Kamer ,de heer Van der Zaal. de Ar gentijnse zaak met de gezinnen op Urk bespreken. De burgemeester kreeg reeds van verscheidene zijden aanbiedingen om een landelijke actie te beginnen voor steun aan de gezinnen der Urkers. Hg is evenwel van mening, dat eerst getracht moet worden langs wette lijke weg recht te krijgen voor de ge- emigreerde Urkers. Ontwerpen voor een uitvinding uit vliegtuig verdwenen. De Britse, Franse en Israëlische politie stellen een onderzoek in naar de verdwijning, waarschijnlijk op het vliegveld van Londen, van ontwerpen van een uitvinding om het benzine verbruik van auto's, vliegtuigen en tanks met de helft te verminderen. De uitvinder zou uit Tel Ariv naar Londen zgn gevlogen om de uitvin ding aan de Britse regering te ver kopen. Verkiezingen in Zuid-west Duitsland. Zondag zijn in Zuidwest Duitsland verkiezingen gehouden voor een grondwetgevende vergadering van ae toekomstige Zuidwestelijk staat. De sociaal-democraten hebben blg- kens de binnen gekomen uitslagen hun positie in de traditioneel conser vatieve zuidwestelijke hoek van Duitsland aanmerkelijk versterkt. In Wurttemberg hebben de Christelijk- democraten terrein verloren. In Zuid- Baden en in Württemberg-Baden daarentegen schijnen zij zich gehand haafd te nebben. Twintigjarige gedood bij auto-ongeluk. Zondagavond is op de Geldropse- weg te Eindhoven een auto-ongeluk gebeurd, dat een dode en een zwaar gewonde heeft geëist. In de bocht van de weg is een per sonenauto vermoedelijk over de kop geslagen. In de zwaarbeschadigde wa gen werden aangetroffen de 31-jarige A. van O. en de 20-jarige J. C., beiden uit Helmond. Zij werden ernstig ge wond naar het Binnenziekenhuis overgebracht, waar C. kort na aan komst is overleden. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Den Haag en Nijmegen. Juwelendiefstallen Een putdeksel en een steen verbrijzelden de ruiten. In het afgelopen week-end zün twee Juweliers, namelyk in Den Haag en in Nymegen, van een aantal kost baarheden beroofd. In de nacht van Vrijdag op Zater dag gooide een onverlaat een putdek sel door een étalageruit van een ju welierswinkel in de Passage te Den Haag. Hij deed een greep en maakte zich met de buit uit de voeten. De man is nog voortvluchtig. In Nijme gen klonk in de nacht van Zaterdag op Zondag; het kletterend geluid van brekend glas in de St. Annastraat. De 45-jarige A. H. had de étalageruit van een juwelierswinkel met een grote steen in stukken geslagen en ook deze juwelendief trachtte na een vlugge greep met een aantal kost baarheden te verdwijnen. Voorbijgan- gers wisten de man evenwel te over meesteren en aan de politie uit te le veren. H. die voor de officier van jus titie zal worden geleid schijnt enkele kostbaarheden te hebben weggewor pen. ...viert de beroemde Zwitserse I componist en dirigent dr. Ar- I thur Honegger te Parijs zijn I ^60e verjaardag. Bejaard echtpaar ai vlammen omgekomen. Zaterdagnacht omstreeks 1 uur brak brand uit in een der arbeiders woningen bij de scheepswerf „Welge legen" te Harüngen. De brand, die in de keuken ontstaan was, tastte de trap naar de slaapkamer aan, zodat de bewoners, de 70-jargie G. v. d. W. en zijn 69-jarige echtgenote, de slaap kamer niet meer konden verlaten. Zij kwamen in de vlammen om. De brandweer die spoedig ter plaatse was, wist de belendende woningen te behouden en was het vuur spoedig meester. Nationalisatie van olie blijft struikelblok Het optimisme, dat in Iraan9e krin gen heerst met betrekking tot de re geling van de oliekwestie door be middeling van de Internationale Bank, wordt volgens welingelichte Britse financiële kringen niet gedeeld door Londen. De Perzische wet op de nationalisatie van de olieindustrie blijft het grootste struikelblok by de onderhandelingen. VERWACHT OPKLARINGEN. Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Wes telijke tot Noord-westelijke wind. On geveer dezelfde middagtemperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1