Z SHOM Fel debat in Goese raad over vermakeli jkhe idsbelasting Bescherming der bevolking in oorlogstijd Zeeuwse Almanak Trage darmwerking^ LAXEEBKKERTJES GENEESKUNDIG TOEZICHT GEEN OVERBODIGE LUXE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KLEUTERS GAAN VOOR FILMS.. Gemeente- en bedrijfsbegrotingen vastgesteld Dft zitting van de Goese gemeenteraad welke Woensdagmiddag voorna melijk aan dc behandeling van dc begroting 1952 scheen te z\jn gewijd, is is een vergadering geworden, waarin een uitgebreide en soms felle discus sie over dc verlaging van de vermakelijkheidsbelasting voor de bioscoop de hoofdschotel werd. Het eindresultaat was, dat besloten werd deze be lasting van 35 tot 30 te verlagen, hetgeen de voorlopige sluiting van de plaatselijke bioscoop tot gevolg zal hebben. Aanvankelijk hadden B. en W. een voorstel gedaan om deze belasting te verlagen van 35 tot 27% Naar aanleiding van een vraag uit de fi nanciële commissie over cie mogelijk heid van vermindering der schoolgel den voor de kleuterscholen, waren B. en W. met een gewijzigd voorstel ge komen om de vermakelijkheidsbelas ting voor de bioscoop niet tot -27% dodi tot 30 terug te brengen. De hierdoor te verkrijgen meerdere in komsten van 1100 zouden het dan mogelijk maken om een evenzeer ge wenste verlaging der schoolgelden door tc voeren. Een schrijven van het hoofdbestuur van de Bioscoopbond wees op de onbillijkheid, dot de bios coop 35 en andere vermakelijkheden slechts 20 moeten betalen. Daar het bezoek aan de bioscoop sedert '46 met 34 was gedaald, werd de ze last te zwaar geacht. Gevraagd werd de belasting terug te brengen tot 20 Dezelfde bezwa ren voerde de voorzitter van de aid. West van deze bond aan. Tevens deed i liü hierbij de mededeling. <lat wan- j neer althans niet tot 25 zou wor- j den gegaan, het advies aan de bios- j coopexploitant zou worden gegeven om zijn bedrijf te sluiten. VERWIJTEN Hierover ontspon zich een langdu rige gedachtenwlsseling. De heer Me- rison (Midd.p.) wilde ook tot 25 gaan. De heer De Roo (VVD) was het een raadsel, waarom de bioscoop het kleuteronderwijs zou moeten betalen. De 1100 welke voor het kleuteron derwijs beschikbaar zou komen, kon volgens hem nog wel op de begroting worden gevonden. Wanneer B. en vv hiertoe geen kans zagen, was spreker van mening, dat dit college slecht kon werken. Deze opmerking lokte een protest uit van weth. Buys (P.v. d.A.), die met de begroting van Gem. Werken „teruggestuurd" was om daarop 80.000 te bezuinigen. De heer Haverhpek (PvdA) was tegen verlaging van de belasting, zolang het schoolgeld voor de kleuterschool op het huidige peil gehandhaafd i bleef. Later wide hij wel meegaan tot 30 indien B. en W. zouden toe zeggen in de volgende vergadering met een voorstel tot verlaging van dc schoolgelden te komen. De heer Vfoome (KVP), die onaangenaam getroffen was door de dreiging van de bioscoopbond, wilde wel meegaan tot 27 li om dan volgend jaar de zaak nogmaals te bezien. De heer Zuidema (AR) was ook wel voor verlaging, doch tevens voor lagere schoolgelden, i „daar het nu gemakkelijker is om een kind naar het gymnasium dan naar de kleuterschool te zenden". Hij vroeg naar andere middelen om la gere schoolgelden te kunnen heffen. De heer Bakker (KVP) vond de be dreiging een stok achter de deur en had eerst de noodzakelijkheid van de verlaging der belasting voor dit be drijf aangetoond willen zien, ONMOGELIJK. De voorzitter, burgemeester Ten Kate, verklaarde dat op het ogenblik onmogelijk tot 25 kon worden ge gaan. Hij deed een voorstel om eerst af te v/achten, wanneer iets naders bekend is over de rijksregeling voor het kleuteronderwijs en dan mogelijk met een verder voorstel tot verlaging van de belasting te komen, doch hier mee ging de heer'De Roo niet ac- coord. Daarop werd besloten eerst te wachten op de behandeling van de begroting. De heer De Roo (VVD) deed toen het voorstel om de belasting op 27'/i te brengen en de raad de toezeg ging te doon voor verlaging van het schoolgeld, waartoe B. en W. zo no dig zelf de benodigde f 1100 uit de begroting zouden moeten vinden. Dit voorstel werd met 86 stemmen ver worpen (Vódr: de heren De Roo, Me- rison,. Vermairë, Zuidema, Knibbe en Vroome). Daarop kwam het voorstel van IS. en VV. in stemming om de be lasting tot 30 te verlagen, hetgeen met JX3 stemmen werd aanvaard. (Tegen: de heren De Roo, Vermalre en Merison). GAS NAAR GOES Hierna kwamen de bedrijfsbegrotin gen en de gemeentebegroting aan de orde. die ditmaal alleen ingeleid werden door een algemene beschou wing van de heer Haverhoek (PvdA). Advertentie Wees niet koffie-krenterig! Er zijn van die kleine dagelijkse genoegens in het leven, die een mens zich zeker gunnen moet. Eén van die genoegens is ons dagelijks kopje koffie en we zijn er niet krenterig mee nu de koffie vrij is. Maar aan de p r ij s kun nen we wat doen. Ruim twintig cent per half pond kunnen we besparen op koffie van de beste soort. Want De Gruyter's koffie wordt met ca s s a b o n verkocht. In deze dure tijd maakt 10 korting op kwaliteits-koffie zóveel uit, dat geen enkele huisvrouw zich veroorloven kan daar van niet te profiteren. By de begroting van het gi deelde weth. v. Melle (CH) op een vraag van de heer Vroome mede, dat besprekingen gaande zyn met de provincie om de nieuw te benoemen directeur ook de leiding van het prov. gasbedryf in Vllssingen op te dragen. Ook zou men de zetel van dit bedrijf in Goes gevestigd willen zien, wan neer de lange afstandsgasvoorziening een feit wordt De technici zullen dit nog moeten bekijken. Wel sprak de raad, op voorstel van de heer Hnil ïibbe, als zijn mening uit, dat by de bespre kingen als eis dient te worden ge steld, dat althans het admlnitratieve gedeelte in Goes wordt gevestigd. Grand-theater te Goes voorlopig dicht Uit protest tegen te hoge vermakelijkheidsbelasting Het besluit van de Goese gemeen teraad om de vermakelijkheidsbelas ting op filmvoorstellingen slechts te verlagen van 35 pet. op 30 pet., heeft er toe geleid, dat het Grand Theater te Goes van Vrijdag a.s. af voorlopig gesloten zal worden. De exploitanten voelden het reeds lang als een onbil lijkheid, dat voor andere vermake- hjkheden slechts 20 pet belasting be hoeft te worden betaald zo deelde de heer Van Liere Sr. ons mede, TANKSCHIP KREEG MACHINE SCHADE. Het motortankschip „Nyverheid" op weg met olie naar Gent kreeg voor de haven van Hansweert machineschade. Repareren was niet mogelijk. De sleepboot „Schelde" werd ter hulp geroepen, die het schip heeft opgepikt en naar Terneuzen gesleept. DONDERDAG 6 MAART 1952 Ereschuld moet ingelost worden Eerste-Kamerlid over terugkeer Mij. Zeeland naar Vlissïngen Vlissingen weer de afvaarthaven te maken voor de lijndienst van de Maat schappij Zeeland op Engeland moet beschouwd worden als het aflossen van een ereschuld aan Zeeland. De re gering en ook de directie van de Maatschappij Zeeland zijn In deze in gebreke gebleken. Dit betoogde mr. Kolff (C.H.U.) Woensdag in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Met belang stelling wachten wij het antwoord af van minister Wemmers op deze bon dige en rake critiek van het Eerste Kamerlid. „Elk gezin een afzonderlijke woning" De burgemeesters van West- Zeeuwsch-Vlaanderen hebben geza menlijk een manifest gericht tot de bevolking van dit gebied onder het motto: „Elk gezin een afzonderlijke woning". Dit manifest spoort aan tot deelneming aan de wederopbouwle- ningen. OOK WALCHEREN MOET PARAAT ZIJN OVERTOCHT De juffrouw, die gereed stond om ingescheept, te worden voor de over tocht VlissingenBreskens, blaakte niet van enthousiasme voor de op handen zijnde „zeereis", zoals ze het evenement met een dun stemmetje be titelde. Uitvoerig informeerde ze bij de om standers naar de geaardheid van wind en golven en verder gaf ze een nogal verdrietig overzicht van haar jeugder varingen met schommels en wippen. In treffende bewoordingen schilderde ze de haar ten deel gevallen ellende, toen ze zich in een ver verleden en kele malen had laten verleiden om deel te hebben aan de deinende bewe gingen van genoemde toestellen. De dame kón vertellen en. reeds be gon een enkeling bedenkelijke blik ken te uierpen op de toch zo onschul dig kabbelende golfjes van de rustige Schelde. Maar rustig of niet, de lich telijk deinende beweging van de na derende veerboot viel niet te looche nen en de vertellende juffrouw schom melde en wipte zo verbitterd verder, dat de meest geharde zeerob aan de weerstand van zijn maag getwijfeld zou hebben. Juist voor het rijzen van de sluitboom spietste de juffrouw met schrille slem een pakkende slotzin naar de toehoorders en daarmee uit gerust toog men aan boord Gedurende de overtocht stond de juffrouw in het middelpunt van de be langstelling. Zij werd niet ziek. Maar twee van haar toehoorders strompelden grauw van ellende in Breskens aan wal.,,, De Avo-werkp!aats te St. Maartensdijk Zal bedrijf hervatten Kort geleden werd gemeld, dat de A.V.O.-werkplaats te Sint Maartens dijk. waar minder-validen te werk gesteld worden, zou moeten stoppen, omdat er geen orders meer waren voor het breien van sokken. In deze werkplaats worden namelijk uitslui tend sokken gebreid. Nadat vorige week nog met éen beperkt aantal werkers de laatste opdracht was voltooid, lag sinds be gin van de week de werkplaats stil. Naar wij thans vernemen zijn nieuwe opdrachten ontvangen en men hoopt a.s. week de sokkenbrei-inrichtirig" weer in bedryf te stellen. Bunker op Toorenvliedtte Middelburg commandopost „De bevoikingsbeselierming is als een kininepil tegen malaria: bitter, maar noodzakelijk. In geen geval mogen angst of sombere oorlogsverwach tingen ons drijven, maar wel dienen wtf ons heel duideiyk voor ogen te stellen, dat slechts een volledige paraatheid van de bevolking de beste kansen biedt om voor de verschrikkingen van een nieuwe oorlog gespaard te blijven", zo verklaarde ons de heer J. L. R. Kapitz, die belast. Is met het commando in de kring Walcheren Z, 1, dat is het gehele eiland met uitzondering van Vlissingen. Om van deze paraatheid verzekerd te zijn, wordt op Walcheren thans een organisatie uit de grond gestampt, welke, wanneer ons land onverhoopt opnieuw in een oorlog wordt betrokken, de grootst mogelijke beveiliging van de bevolking, de meest efficiënte hulp verlening garandeert. Binnenkort begint landelijk een grote actie om de Nederlanders te overtuigen van ae noodzaak der be volkingsbescherming en van de zelf bescherming, die nog belangryker is. Vervolgens de komende herfst worden vrijwilligers voor de hulp diensten aangeworven en deze wor den direct daarna opgeleid door In structeurs, die dan inmiddels reeds zelf een opleiding hebben ontvangen van de hoofdinstructeurs op Walche ren. Zijn de hulpdiensten opgebouwd, dan wordt het tijd voor oefeningen. Er bestaan al plannen voor een grootse, realistische „manoeuvre" be gin 1953. Een grote bunker op „Toorenvliedt" te Middelburg wordt tlians in gereed heid gebracht om als commandopost voor de kring dienst te kunnen doen. In geval van oorlog zal hier het hart kloppen der burgerlyke bescherming R.A.I.-stand no. 39. de goedkoopste automobiel MPORT N.V. AUTOPAIACE 'S GRAVENHAGE DEALER VOOR VLISSINGEN EN OMG. Garage „CENTRUM' Fa. Rouw en van Veen, Coosje Buskenstraat 54. Telefoon 2866. Stemming in Ambonezen- woonoorden is down Het bericht, dat by uitspraak van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht de status van de K.N.I.L.- militair als verloren gegaan Is ver klaard, heeft in de woonoorden voor Ambonezen te Middelburg en elders in Zeeland onder de daar verblyvende ex-K.N.I.L.-miIitairen diepe teleur stelling gewekt Zy hadden stellig gerekend op een voor hen positieve uitspraak en toen het tegenoverge stelde waar bleek te zyn, kregen zy dan ook een morele klap, waardoor de stemming van de (ex-militaire) kampbewoners thans zeer down is. Het Ambonezenkamp Serooskerke is opgeheven en er is sprake van dat dit ook met de kampen te Grypsker- ke en Koudekerke zal geschieden. De andere woonoorden zullen voorlo pig wel biyven bestaan. Raad Vlissingen sloeg Middelburgs „record" Om precies vyt minuten over half zes opende gisteravond burgemeester mr. B. Kolff de spoedeisende verga dering van de raad van Vlissingen en nog geen volle minuut later was deze zitting reeds gesloten! Het Mid delburgse „record" van vyf minuten dat Dinsdag werd gemaakt, wera hierdoor glansrijk geslagen, 20 meen den de raadsleden. Overigens was de ze tijd genoeg om te besluiten een vaste geldlening aan te gaan tot een bedrag van 189.775 ten behoeve van de consolidatie van de vlottende schuld, aangegaan voor woningbouw. Toen de burgemeester de rondvraag aan de orde stelde, bleef het doodstiï, zodat onmiddeliyk de hamerklop die de sluiting aankondigde, kon volgen. Zeventien uur vijf en dertig minuten en 51 seconden van liet eiland, hier kan men met ieder plekje op Walcheren contact hebben, dank zfj prachtige moderne verbindingsmiddelen, zoals een eigen telefoonnet, als een splnneweb over het eiland geweven, radiotelefonie en verbindingswagens. UITGEBREIDE ORGANISATIE Walcheren is ingedeeld in drie rayons: Middelburg, dat een eigen plaatselgk hoofd heeft, ingedeeld bij de kringcommandant, het gedeelte ten W. en het gedeelte ten O. van het kanaal. De laatste twee rayons zyn onderverdeeld in sectoren, waarvan Arnemuiden, Souburg, Koudekerlce en Veere de operatiebases zijn. Onder de kringcommandant, die tevens belast is met het toezicht op te bedrijfsbescherming, staan de ver- indingsofficier voor de politie en de kringhoofden brandweer, verbin dingsdienst, geneeskundige dienst met naast zich de commandant van de Rode Kruiscolonnes voor gewon dentransport), sociale verzorging en opruim- en reddingsdienst. De politie zorgt ojn. voor beman ning van uitkykposten, verkenningen, paniekbestryding en afzetting en be waking van rampengebled en contro leert de zelfbescherming. Het brand- weer-kringhoofd zal kunnen beschik ken over 2owel in als buiten Middel burg, goed verspreide bluseenheden. De commandopost van de verbin dingsdienst is op „Toorenvliedt" ge vestigd. De geneeskundige dlen3t wordt uigerust met mobiele teams in Middelburg, Veere, Arnemuiden, Kou dekerke en Souburg, de dienst soci ale verzorging met een mobiele iden- tificatieploeg en een mobiele ber- gingsploeg. Het plaatselgk hoofd van de opruim- en reddingsdienst te Mid delburg zal een mobiele reddings ploeg, 22 blok- en reddingsploegen en twee wijkreddingsploegen, alsmede een opruimploeg en een bom-demon- teerploeg tot zyn beschikking heb ben, In de andere operatiebases wor den eveneens mobiele reddingsploe gen gestationneerd. Bluseenheden en mobiele ploegen moeten op last van de kringcommandant overal optre den, waar bijstand nodig is. By zeer grote calamiteiten kan hg via het provinciaal commando een beroep doen op de hulpdiensten van andere kringen en zo nodig daarna op de centrale instantie om één van de mobiele Rykshulpverleningscolonnes naar Walcheren te zenden. In ieder geval zal niets aan het toeval wor den overgelaten. Oplichter te Middelburg gearresteerd Een bedrag van f 24.000 „spoorloos verdwenen" Wegens oplichting, verduisterin: en valsheid in geschrifte is te Middei borg de kantoorbediend© M. O. M. gearresteerd, die zich door deze on eerlijke practyken in een tijdsverloop van vjjf jaar een totaal bedrag van f 24.000.heeft toegeëigend. De man Is In het Huis van Bewaring te Mid delburg opgesloten. M. heeft zich schuldig gemaakt aan het opmaken van valse akten, waarop hg vervolgens geld wist te lenen, aan vervalsing van chèques e.d. en aan verduistering, in dienstbe trekking gepleegd. Hy was kantoor bediende op een boekhoudbureau. Naar by het onderzoek is gebleken, heeft hy ook nog talrijke schulden gemaakt. De man beeft onder meer een In woner van Middelburg voor een be drag van f 17.000.opgelicht. Van het geld is geen cent meer over en het merkwaardigste is, dat M. tegen over de nolltie heeft verklaard, niet te weten waar het gebleven Is. WIN. IJPE" Wanneer straks in Washington een Nederlands carillon zal klinken, dan zal die klink-klank mede mogelijk zijn doordat Bruinisse f 90.daar voor inzamelde. Oud-papier werd te Bruinisse inge zameld ten bate van de muziekver eniging „Nu met Hope", die 750 kg. van dat papier present kreeg. De geitenhouders van Haamstede kwa men byeen in Hotel Bom en consta teerden, dat de geitenhoudery achter uitging het afgelopen jaar met een nadelig saldo van r 12.42 sloot voor de vereniging. Gratis kunnen thans alle volwassenen in Axel ingeënt wor den tegen diphtheritls, omdat deze ziekte aaar voorkomt. De maand Februari was voor Duiveland aan de natte kant. Op het proefbedrijf „Schel demonden" werd 52,5 m.m. regen ge meten tegen 39 m.m. als normaal. De A.R. kiesvereniging te Gapinge kwam onder leiding van de heer W. deKamergroslyst vast. De bil- Louwerse bijeen en stelde de Twee- jartclub „Elk naar zyn krachten" te Hoofdplaat maakte met 162 caram boles aan de club van Schoondyico duidelijk, dat het met de krachten van Hoofdplaat in orde was. Op 3 Maart deed de heer A. Meulenberg uit Wlssekerke zyn intrede ter secre tarie van Kortgene als volontair. De 20-j. D. S. maakte ongevraagd een ritje op de motorfiets van de heer F. V. te Oud-Vossemeer en wierp na het ritje de beschadigde fiets tegen-een heg. D. S.,zal er meer van horen. Advertentie is schadelijk voor Uw gesteL Neem zonder kans op gewenning 1 SCHOOLARTS-ONDERZOEK O. Z. BEVELAND Melkuitreiking op lagere scholen zeker gewenst De algemene lichamelijke toestand van do schooljeugd op Oostelijk Zuid Bevelanti en in Goes, is in het afgelopen jaar weinig veranderd. Van ge middeld 13 der kinderen is deze matig of onvoldoende. De voedings- toestand van de kleuters Is iets minder, hetgeen zou pleiten voor meer con trole tijdens de kleuterleeftijd. Melkuitreiking op de lagere scholen zou de 15% leerlingen met een matige of onvoldoende voedingstoestand zeker ten goede komen. Deze opmerkingen maa kte de schoolarts, de heer A, Loogen In zgn jaarverslag van de schoolartsendlonst Oostelijk Zuid Beveland over 1951. Het werk van deze dienst onder- w ,ng enige uitbreiding, doordat op verzoek van de Hoofdinspectie van de Volksgezondheid tussen. Pasen en de grote vacantie alle lagere school jeugd nogmaals met de Pirquet-reac- tie moest worden onderzocht om tot een betere statistische verwerking te komen van de gegevens, verkregen by het Pirquet-onderzoek. Voorts werden 538 leerlingen van de zesde klasse der lagere scholen met B.V.G.- vaccin behandeld om hen minder vat baar te maken tegen t.b.c., terwyl verder werd deelgenomen aan een enquête betreffende het schoolkinde- ren-asthma. Niettemin zyn toch in 1951 ongeveer 500 kinderen meer, volledig onderzocht dan in 1950. Er werden n.l. 4729 leerlingen volledig en 622 gedeeltelyk onderzocht, tegen resp. 4212 en 1032 in 1950. SOCIALE OMSTANDIGHEDEN. Nieuw was het onderzoek op de ly cea, te Goes, waar de leerlingen van de tweede en vierde klasse werden gecontroleerd, voornamelyk op licha melijke gebreken. Het in 1950 begon nen meer uitgebreide onderzoek naar de sociale omstandigheden, waaron der de jeugd opgroeit is dit jaar voortgezet. Aan de hand van de ge gevens over het systematisch onder zoek kan worden aangenomen, dat 12 van de volledig onderzochte leerlingen onder min of meer abnor male omstandigheden opgroeit. Hoe wel dit percentage vrij laag genoemd mag worden voor onze moderne tijd is het begrypelyk, dat hier wel eens déraillementen op geestely'k gebied plaats vinden. Gepleit wordt voor een betere acco modate der scholen aan het werk van de schoolartsendienst. 81 GOEDE GEBITTEN. Bij 706 kinderen (15 zyn geen afwykingen gevonden. Worden alle afwykingen van het gebit uitgesloten dan wordt dit cyfer 861 (18 te gen vorig jaar 11% Dit lykt dus een belangrijke vooruitgang. By het onderzoek van de ogen zyn 226 leer lingen naar een oogarts verwezen, waardoor ruim 90 een bril toege wezen kreeg. Het aantal gevallen van chronische oorettering is sterk verminderd. Evenredig is ook het aantal leerlingen met verminderde fehoorscherpte gedaald, By ca. 25 er leerlingen is het voorkomen van vergrote amandelen of adenoiden ge vonden. Hiervan zyn er 87 naar de huisarts verwezen. Dit getal is aan zienlijk lager dan in 1950 (156). Het aantal goede gebitten bedraagt 3832 van de 4729 leerlingen (81 Het percentage van asthma en chronische bronchitis bij de volledig onderzochte leerlingen der lagere scholen blijkt gemiddeld 4 te zyn. Het aantal ge vonden hartafwykingen steeg van 3% tot 5% van de Goesse am bachtsschool-leerlingen vertoont 13% een meest lichte afwijking. Deze vondst pleit voor een strengere keu ring bij de beroepskeuze. Onder de ghele schooljeugd kwamen 5 geval- 1 van leng-t.b.c. voor (v.j. 13). Twaalf leerlingen zijn voor de bJ.o. school aangewezen, voorts dringt de schoolarts nogmaals aan op meer zorg voor reinheid op de scholen o.a. door wasgelegenheden by de toiletten,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2