Urker vissers in Argentinië werden ontslagen Toch is 'i zo I DE TWEEDE KAMER OVER DE EMIGRATIE-ORGANEN TEGEN VERSPILLING IN HET BOUWBEDRIJF WOENSDAG 5 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZIJ WILDEN ZONDAGS NIET VISSEN Vlamingen vinden de Urkers tè s De achttien Urker vissers, die vertrokken, z(jn allen ontslagen. 1.. voor het ontslag opgegeven, het feh In hun brieven naar Urk, zinspelen de Urkers er echter op, dat de reder hun vangsten te klein vindt en daar- on^dit als aanleiding voor het ontslag heeft aangegrepen. De Urkers hebben een schrijven ge richt tot president Peron om het ont slag ongedaan te maken. Naar aanleiding van het ontslag der Urker vissers In Argentinië wordt in rederskringen te Oostende nog verno men dat het reeds tijdens de lange overtocht naar Zuid Amerika herhaal delijk tot wrijvingen zou zijn geko men tussen Urkers en Vlamingen. De Vlamingen zouden de Urkers te puri teins hebben gevonden. Het was niet in een geest van samenwerking, dat met het vissen werd begonnen. Tijdens de reis weigerden de Ur kers, althans volgens de Vlamingen, om 's Zondags karweitjes op te knap pen. Toch zou de kwestie van het Zon- dagswerk, hoewel de eerste aanlei ding, niet de werkelijke reden van het ontslag zijn. Het feit dat het tussen Urkers en Vlamingen tot sterke riva liteit is gekomen, voornamelijk we gens het verschil in mentaliteit, zou, aldus de Oostendse rederskringen. liever vrij werk dan D.U.W.-arbeid Tweede Kamer aanvaardde motie-Stapelkemp Bij de aanvang van de Dinsdagmid dag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is gestemd over drie moties, die uit het grote werkloos heidsdebat, dat enige tijd geleden is gehouden, waren overgebleven. De motie van de heer Stapelkamp (A.R.) mede ondertekend door le den van de K.V.P., P.v.cLA., V.VJX en C.H.U. waarin de regering wordt uitgenodigd de werken, die de over heid in het kader van de werkgele- genheidspolitiek laat uitvoeren of subsidieert, hetzij deze van cultuur technische, hetzy van clviel-techni sche aard zqn, zo veel mogelijk als vr^j werk en zo min mogelijk in D.U. W.-verband te doen uitvoeren, werd zonder hoofdelijke stemming aange- Twee moties van de communistische heer Haken, waarin een lange was lijst was opgenomen van ingrijpende maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid werden verworpen. geleden naar Argentinië reder heeft hun als reden t op Zondag willen vissen. verscheidene Vlamingen ertoe ge bracht hebben, het ontslag van de Ur kers te eisen. De rederij zou tenslotte „om erger te voorkomen" zich ge noodzaakt hebben gezien deze eis in te willigen. In het contract, dat voor het vertrek is getekend, werd over het Zondag- werk niet gerept. In Oostende wordt echter niet tegengesproken dat hier over een mondelinge overeenkomst is aangegaan. Dit gebeurde in tegen woordigheid van de burgemeester van Urk. De mogelijkheid van een verzoening tussen Urkers en Vlamingen zou uit gesloten zijn, daar de verhouding uiterst gespannen is en blijft. NIET NAAR NEDERLAND TERUG. De Leer R. Bos, die de belangen der op Urk achtergebleven gezinnen behartigt, heeft tegenover een verslag gever van het A.N-P. verklaard, dat de plaatsen van de ontslagen Urkers inmiddels zijn ingenomen door Bel gen. Dit heeft het vermoeden gewekt, dat de Urkers slechts gebruikt zijn om de schepen over de Oceaan te brengen en nu overbodig waren. De Urkers hebben zich allen verza meld op een der schepen, waar ze blij ven tot hun officieel schriftelijk ont slag is v eend. Ze on, ïgen veel medewerking EERSTE KAMER 224 Mestkevers zijn er in vele soorten. Eén dezer, de pillendraaier, maakt balletjes vH mest, die door de man netjes en de wijfjes gemeenschappe lijk naar een geschikte plaats worden gerold om te worden begraven. Ter wijl het vrouwtje in de aarde doen de h om een onderaardse voorraad schuur aan te leggen, houdt het man netje de wacht bij de mestbal, waar in immers later een ei wordt gelegd, zodat aan iedere belager moet wor den belet er een vreemd ei in te de poneren. Maar er is nog een andere moei lijkheid. Een mestbal is een begerens- xoaardig artikel in de wereld van de pillendraaiers en kan daar zeker zo hoog worden gesteld als een mud aardappelen in onze hongerwinter. Wanneer er dus een soortgenoot voor bijkomt, zal deze trachten zich de pil toe te eigenen. De wettige eige naar verweert zich uiteraard tegen deze aanval en beide kevers worste len tot een hunner de strijd opgeeft. Is de aanvaller de overwinnaar, dan rolt hij de pil verder naar een eigen bestemming. Als hij onderweg niet wordt aangevallen, kan het voorko men, dat hij hulp krijgt. Dat wil zeg gen, een andere pillendraaier gaat met alle macht aan de andere kant van de mestbal duwen en trekken en poogt het begeerde object in zijn richting te rollen, hetgeen op den duur weer op een verwoede strijd uitdraait. Dit zijn allemaal heel lelijke karak tereigenschappen van de pillendraaier, we geven het ogenblikkelijk toe, maar daar staat tegenover dat de strijd om het bezitsrecht alleen ontbrandt tus sen mannetjes of tussen wijfjes onder ling. Nooit berooft een mannetje een wijfje van haar pil! Het kan voorkomen dat een wijfje het voortduwen van een pil staakt en er ijlings vandoor gaat wanneer een mannetje nadert. Zij blijkt dan echter weldra haar schroom overwonnen te hebben, keert terug en gezamenlijk rollen zij de pil verder. Mocht er op nieuw een mannetje verschijnen, dan treedt zij bescheiden achteruit en laat de mannetjes de strijd beslechten. Met de overwinnaar rolt zij de pil dan verder. Wanneer we na lezing van het voorgaande de hoffelijkheid van de mannelijke mestkever ten opzichte van de andere sexe weten te waar deren, zouden wij van onze kant wel licht de beleefdheid kunnen hebben wat meer waardering te tonen voor het corpus delicti;, t.w. de mestpit Want dat is lang niet zo'n simpel ge val als wij in onze walging gemaks halve veronderstellen. H. Pétillon. Regering is op haar hoede Amerikaanse steun mag niet leiden tot afhankelijkheid De Eerste Kamer heeft Dinsdag een middag- en een avondzitting gewijd aan de algemene financiële beschou wingen over de Rijksbegroting 1952. Mr. de Wilde (AR.), die de bespre kingen opende, betoogde de grootste eerbied te hebben voor hetgeen mi nister Lieftinck voor ons land heeft gedaan. De „socialistische tendenz" in diens politiek wees hij echter op prin cipiële gronden af. Ook mr. Regout (K.V.P.) had alle hulde voor Lief tinck, maar hij liet zijn woorden van lof volgen door critiek. 's Rijks finan ciën zijn gesaneerd, de operatie is ge slaagd, maar zo zei hij dreigt de patiënt niet te sterven? Spr. drong aan op herziening van het winstbegrip en verlaging van de weeldebelasting in die gevallen waar door werkgelegenheid bevorderd zou kunnen worden. Ook de heer Pollema (C.H.U.) had wensen en critiek. Hij zei zich nooit te kunnen verenigen met een verho ging van de jaarlijkse defensiebegro ting van 1.5 milliard. Het zou beter zijn geweest als met de tegenwaarde fondsen van de Marshallhulp een deel van de staatsschulden zou zijn afge lost, zoals in Engeland is gebeurd. Terwijl ons volk aan de ene kant uit monetaire overwegingen de zwaarst mogelijke belastingen moet opbrengen, pompt de regering aan de andere kant uit de tegenwaarden mil- lioenen terug in het betalingsverkeer, waardoor de resultaten van de be lastingheffing worden teniet gedaan. Mr. Pollema betoogde, dat Ameri ka verantwoordelijk moet worden ge steld voor deze gang van zaken, nu het de regering heeft gedwongen een deel van de tegenwaarden te gebrui ken voor additionele militaire uitga ven Het is niet de eerste maal dat Amerika het werk van Nederlandse handen heeft verwoest. De heer Vixseboxse (C.H.U.) be toogde, dat de belastingschroef tot het uiterste is aangedraaid. Sprekers cri tiek keerde zich ook tegen de ven nootschapsbelasting. Prof. Molenaar (V.VJD.) was de eer ste spreker in de avondvergadering. Ook deze spreker zwaaide de minister lof toe voor hetgeen hij heeft gedaan tot verbetering van de betalingsba lans. Hij vroeg verruiming van de werkgelegenheid. Minister Lieftinck, die hierna het woord verkreeg, zei, dat ons land geenszins onder dwang staat van Amerika, zoals door de heer Pollema werd verondersteld. „Wij zijn zeer dankbaar voor de Amerikaanse steun, maar er kan geen sprake van zyn, dat het overleg hier over zou leiden tot doorkruising van de hoofdrichting van het regeringsbe leid". De Nederlandse regering, zo vervolgde de minister, is op haar hoe de voor zover dit nodig mocht zijn, dat de Amerikaanse steun niet leidt tot afhankelijkheid. Vandaar dat ge tracht wordt steunverlening te ver krijgen via internationale organen. van de zijde der in Mar del Plata woonachtige Nederlanders en ook van Argentijnen. De ontslagen Urkers is reeds van verschillende zijden werk aangeboden. Ze denken er dan ook niet aan om naar Nederland terug te keren. Wel drukt hun de zorg om het gezin. Verschillende gezinnen zouden reeds in April naar Argentinië ver trekken en de keuringen hebben reeds plaats gehad. De moeilijkheid is nu dat de overtocht op eigen kosten moet gebeuren, terwijl bovendien de ge zinsinkomsten stil staan. Ontslagen bij de Holland-Nautic Holland-Nautic heeft een aantal arbeiders ontslag aangezegd op grond van het feit, dat militaire op drachten voor de afdeling, waarin de ze arbeiders werkzaam zyn, de ko mende maanden niet zullen worden uitgegeven. Het betreft hier alleen die werk nemers, die deel uitmaken van de afdeling auto-revisie of daarbij ten nauwste betrokken zgn en niet in an dere afdelingen kunnen worden inge zet. Ultimatum van burgemees ter bleek niet van kracht BADMEESTER TEN ONRECHTE ONTSLAGEN Een onenigheid in een comité „Fonds voor ouden van dagen" te Huissen bij Arnhem heeft geleid tot het ontslag van de badmeester door de burgemeester van deze gemeente. De onenigheid was voor B. en W. aanleiding het reeds gestorte bedrag, dat bestemd was voor een uitgaans dag, te blokkeren. De badmeester, die elke week in het streekblad een babbeltje maakte om de lezers over te halen een bijdrage te storten voor de oudjes, schreef na de blokkade van het geld, dat door het nleuw-ge- vormde comité de uitgaansdag was uitgesteld, tot dat de centen zouden zijn vrijgegeven. Toen volgde een ul timatum van de burgemeester: Niet meer schrijven in het plaatselgke blad of anders ontslag als badmeester. De ze weigerde met het gevolg dat hg ontslagen werd. De badmeester nam dit niet en vroeg voor de Arnhemse kantonrechtbank schadevergoeding voor loonderving wegens onrechtma tig ontslag. De kantonrechter veroor deelde de burgemeester tot nabeta ling van het weekloon en de rente daarvan, omdat het ontslag in die vorm onjuist was. De artikelen in het blad hadden niets uitstaande met de functie als badmeester. Nog steeds rumoer om de „Stone of Scone" Het feit, dat de „Stone of scone" zo als door Churchill is medegedeeld, weer onder de kroningszetel in de Ab dij van Westminster is aangebracht, heeft geregelde protesten van Schotse zijde in het Lagerhuis tengevolge. De Schotse afgevaardigden zeggen name lijk de kroningssteen als van Schot land „gestolen" te beschouwen. Zij hebben er geen bezwaar tegen dat de steen te Londen gebruikt zal worden voor de kroning van de Koningin, doch wensen hem daarna in Edin burgh terug te krijgen. Cab Calloway gearresteerd Het Curagaose dagblad „La Prensa" bericht, dat Cab Calloway met de le den van zijn orkest In Maracaibo is jearresteerd, verdacht van het smok- telen van verdovende middelen. Cab Calloway had enige voorstel lingen op Curagao en daarna op Aru ba gegeven en was toen doorgereisd naar Maracaibo in Venezuela, waar hij eveneens met zijn orkest zou op treden. Van dit optreden is niets ge komen. Zaterdag is het eiland Helgoland aan (West)-Duitsland teruggegeven. Het eiland is één grote puinhoop, doch de Duitsers willen de wederop bouw binnen vyf jaar voltooien. Dat liet hun ernst is, daaraan behoeft niet te worden getwijfeld. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werden in verschillende havenplaatsen langs de Noordkust, zoals Tttnning, Bü- sum, Altona en Cuxhaven, schepen in gereedheid gebracht met ladingen materialen, welke in de eerste plaats voor de wederopbouw nodig zUn. Za terdagochtend vertrokken deze schepen onmiddellijk naar Helgoland. De foto rechts toont de 500 ton metende „Kapitan Meyer" in de haven van Tönnlng bij het inladen van betonnings-materiaal voor de haven van Hel goland. Links: in de haven van Hamburg worden rails ingeladen op een vrachtschip met bestemming Helgoland. Bezwaren tegen te geringe invloed van particuliere en kerkelijke o rganisaties (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer begon Dinsdagmiddag met de behandeling van het wetsontwerp tot instelling van organen ten behoeve van de emigratie, dat concentratie en coördinatie in de emigratie van Nederlanders beoogt te brengen. Het voorziet in de instelling van een Emigratieraad, hoofdzake lijk samengesteld uit vertegenwoordigers van de vak- en standsorganisa ties, op voordracht van deze organisaties door do Kroon benoemd; van een Emigratiebestuur, door de Kroon uit de Emigratieraad benoemd; van een Emigratie-commissaris benoemd door de Kroon en van een Emigratie- dienst (de hnidige Stichting Landverhuizing Nederland), werkende onder de Emigratiesecretaris. Twee meningen kwamen in het de-1 bat tegenover elkaar te staan. Uit R.K. en Prot. Chr. kring rezen bezwa- j ren tegen de vergroting van de over- i heidsinvloed. Van socialistische zjjde i stelde men daartegenover, dat niet alleen de bestaande maatschappelij ke organisaties het Nederlandse volk vertegenwoordigen, maar dat ook de regering dat doet en dat de belangen van de emigranten ook bij haar vol komen veilig zijn. •Laatstgenoemd standpunt werd verdedigd door de heer Schilthuis van de P.v.d.A. Daartegenover kwam dr. De Kort van de K.V.P. op voor de bestaande emigratie-verenigingen, „Groene baretten'' krijgen nieuwe commandant Algemeen wordt in Roosendaal ma joor T. Beets, thans gedetacheerd in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal, genoemd als de op volger van de Commandant Korps Commandotroepen, majoor Gualthé- rle van Weezei, die 12 Maart zyn functie zal aanvaarden van hoofd commissaris van politie te Den Haag. Majoor T. Beets is geboortig uit Bergen op Zoom. Hij genoot zijn mili taire opleiding aan de KMA te Breda en werd ingedeeld bij de Grenadiers. Als KNIL-officier was hij voorheen commandant van de SROI-schooI te Bandoeng. „Stop Nieuw-Guinea in de ijskast" „THE TIMES" OVER INDONESIë. Het Londense blad „The Times" zegt over de Indonesische regerings crisis, dat de nieuwe regering er ver standig aan zou doen, de Australische raad om het geschil inzake de uitein delijke souvereiniteit over Nieuw Gui nea in de ijskast te doen in overwe ging te nemen en intussen met Austra lië en Nederland samen te werken bij de opbouw van de Indonesische republiek. De val van het kabinet Soekiman kwam, toen de onderhandelingen in Den Haag enige voortgang begonnen te tonen, aldus het blad. GEEN NIEUWF. DWANG OP HUISEIGENAREN Minister In 't Veld zed premieregeling voor woning verbetering in overweging nemen (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdagmiddag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de Wederopbouwwet, dat volgens minister In t Veld vooral een nega tieve bedoeling heeft geen dwingend voorschrijven van maatregelen, maar het wegnemen van belemmeringen, die de verlaging van bouwkosten in de weg staan aangenomen. Het wetsontwerp, dat een ondoelmatig gebruik van materialen en ar beidskrachten in het bouwbedrijf wil voorkomen, voorziet in het uitvaar digen van een algemene maatregel van bestuur, waarin bepaalde minima voor de bouw zyn vastgelegd, waaraan de gemeentelijke bouwverordenin gen moeten voldoen. De bewindsman deelde mee, dat deze algemene maat regel van bestuur vrijwel gereed ligt. hoogte geschiedt dit zyns inziens ook niet Hij keerde zich tegen hen, die wilden vasthouden aan het voor schrift van minimaal drie slaapka mers per woning en wel, omdat dit de bouw van woningen voor ouden van dagen onmogelijk zou maken. Trou wens: ook jonge gezinnen hebben geen drie slaapkamers nodig. Naar aanleiding van een vraag van de heer Van der Feltz (C.H.) of hij, als hij eens burgemeester zou zijn. geen spijt zou hebben van dit wets ontwerp, verklaart de minister dat dit niet het geval zou zijn. omdat hg deze wet noodzakelijk acht Het artikel, waarin voorgeschre ven wordt, dat een huls-eigenaar ver plicht kan worden voorzieningen te treffen, wanneer onbewoonbaarheid dreigt, verwierp de Kamer met 37 te gen 29 stemmen. Tegen stemden K.V. P., A.R., C.H. en St. G.P. Daarna nam de Kamer het wets ontwerp zonder hoofdelijke stemming aan, doch met aantekening, dat de C. RN. tegen was. Mr. dr. In 't Veld erkende, dat ln zekere mate de gemeentelijke autono mie wordt aangetast; hij waarschuw de echter tegen overdrijving. Voor een aantal afgevaardigden tever geefs, want dezen bleven de inper king van deze autonomie als een ern stig bezwaar voelen. Een van de voorgestelde wijzigin gen van de Wederopbouwwet betreft de oplegging van de verplichting aan huiseigenaren om voorzieningen aan te brengen, als onbewoonbaarheid dreigt. Op het ogenblik kunnen de eigenaars alleen gedwongen worden voorzieningen te treffen, als een wo ning onbewoonbaar geworden is. De minister verdedigde de nieuwe bepa ling en verklaarde zich bereid de we derinvoering van een premieregeling voor de verbetering van woningen in overweging te nemen, tenminste als minister Lieftinck er mede ac- coord kan gaan. Uitdrukkelijk verzekerde de be windsman, dat het niet in de bedoe ling ligt het woonpeil aan te tasten. Door verlaging van de verdieping die meer dan de Staat, die vooral het algemeen belang in het oog houdt, de persoonlijke belangen van de emi granten behartigen. De heer Bieuwenga (AR), wilde de emigranten zoveel mogelijk vrijheid laten, maar erkende toch, dat de overheid hier een taak heeft. De heer Kikkert (CHU), drong er, evenals vorige sprekers ,op aan, dat de Emigratieraad invloed zal krijgen, op de benoeming van zyn voorzitter en zyn: onder-voorzitter. MINISTER ANTWOORDT In de avondvergadering heeft mi nister Joekes de sprekers geant woord. Hij zeide de commissie- Schilthuis dankbaar te zijn voor haar adviezen, welke tot dit wetsontwerp hebben geleid. De minister antwoordde op een vraag van de heer Biewenga, dat de Canadese regering inderdaad heeft bepaald, dat in verband met het voorkomen van mond- en klauwzeer voorlopig geen visa voor agrarische krachten worden afgegeven. Spr. wees voorts op het belang van samenwerking tussen de regering en krachten, die reeds op het gebied der emigratie werkzaam zijn en verklaar de zich bereid de benoeming van de voorzitter van de Emigratieraad te doen geschieden uit een aanbeveling van drie personen door de raad opge maakt. Bij de artikelsgewifze behandeling licht de heer De Kort (KVP) een mede door leden van CH, AR en WD ondertekend amendement toe, be ogende de benoeming van de verte genwoordigers der particuliere of kerkelijke organisaties door deze or ganisaties zelf te doen geschieden. Tegen elf uur werd de vergadering Nieuws In een Noiedop Mevrouw Armeliese Teetz. de enige vrouwelijke Duitse zeekapitein, is een actie begonnen om voor vrouwelijke schippers gelijke rechten te verkrijgen Nu de Duitse vloot zich weer langzaam uit breidt, wil zij haar oude beroep weer op vatten. Op de brug voelt mevrouw Arme liese zich het best. Minder gelukkig voelen enige jongens uit Goor zich. Zij hebben een brief aan de burgemeester gestuurd, waarin zij hun bezorgdheid uit drukken over het feit, dat de postcom- mandant der rijkspolitie in de Schaep- manstraat zal komen wonen. Hierdoor zouden er twee politiemannen in de buurt komen er. de jongens die al eens op het politiebureau strafregels heb- ben moeten schrijven. „Of de burgemees ter geen andere uitweg weet" vragen zij in de brief. Geen andere uitweg zagen twee grote St." Bernhardshonden. een ras dat bijzonder gehard is tegen de koude. De dieren geraakten in de omgeving van Philadelphia verloren in een sneeuw storm. De arme beesten werden tegen de muur van een huis gevonden. Zij la gen bijna volledig ondergesneeuwd tegen elkaar aangedrukt en waren uitgehonderd en uitgeput. Om nog even bij de die ren te blijven: de Engelse mevrouw Sparrow kocht enige tijd geleden een brood en tot haar grote verbazing en niet minder grote ontsteltenis vond zij daarin een mus Zij heeft de bakkerij-cö- peratie een proces aangedaan en dat ge wonnen. De Coöperatie werd tot 25 pond boete veroordeeld. Volgens de verdediger van de bakkerij was de mus door een gat in het dak der bakkerij binnengekomen ln de bakkerij is hij waarschijnlijk door de warmte bedwelmd, in de deegmachine gevallen en vervalggos in het brood ge bakken- Het wereldgebeuren Duitsland moet betalen, maar hoe? Helaas zullen wij d.w.z. Nederland èn de dertig andere schuldei sers van Duitsland, wel geen al te grote verwachtingen mogen koes teren van de resultaten van de con ferentie in Londen, welke reeds eni ge dagen aan de gang is met de be doeling een oplossing te vinden voor het probleem van ae vóór- en na oorlogse schulden van Duitsland. Het gaat immers om enorme bedragen en men kan moeilijk verwachten, dat het dood-arme West-Duitsland deze be dragen binnen een redelijke tijd voor de volle honderd procent zou kunnen betalen. Officiële cijfers zijn welis waar niet bekend, maar er zijn toch ramingen, die de werkelijkheid waar schijnlijk wel vrij dicht zullen bena deren. Volgens deze officieuze ramingen zou de na-oorlogse schuld van West-Duitsland aan de geallieer den ongeveer 3.8 milliard dollar be dragen, welk bedrag in hoofdzaak het gevolg is van nét 1945 aan Bonn ver leende hulp. Daarbij komt dan nog de vóór-oorlogse schuld over de oor logsschuld zelf wordt bij de Londense besprekingen natuurlijk niet gespro ken die volgens niet-offlclële berekeningen op ongeveer 2,5 milliard dollar gesteld moet worden. Het is de bedoeling, dat na afloop van de conferentie, die waarschijnlijk verscheidene weken zal duren, een intergouvernementele overeenkomst zal worden opgesteld ter bekrachti ging van de resultaten. Belanghebben de regeringen, die niet aan de bespre kingen deelnemen, zouden in staat worden gesteld de overeenkomst me de te ondertekenen. Aan de conferentie zijn natuurlijk de nodige voorbereidingen voor afgegaan. Men begon er in de vorige zomer zelfs reeds aan, zij het in beperkten kring. Vertegenwoordi gers van de Westelijke Grote Drie en van West-Duitsland spraken in aan wezigheid van waarnemers van ande re landen, die vorderingen op Duits land hebben, en het resultaat van de ze voorbesprekingen was. dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk zich reeds bereid toonden het bedrag van hun na-oorlogse vorderingen belang rijk te verlagen, mits op de definitie ve conferentie ook overeenstemming zou worden bereikt over de regeling der voor-oorlogse schulden van ge heel Duitsland, waarvoor Bonn de verantwoordelijkheid op zich ?eft genomen. Thans zijn er berichten uit Wash ington, die er op wijzen, dat de Ver. Staten inderdaad bereid zijn hun vor deringen belangrijk te verminderen, mits de andere schuldeisers bereid blijken een evenredige vermindering van hün vorderingen te accepteren. En daarin schuilt natuurlijk de moei lijkheid. Voor het welvarende Ameri ka, dat reeds zoveel uitgeeft om West Europa er weer bovenop te helpen, moet het niet zo moeilijk zijn door een deel van de rekening een streep te halen, maar voor arme landen als bijv. Frankrijk, Engeland en helaas ook Nederland, liggen de zaken an ders. Men vreest, dat in Londen het verzet tegen een al te grote men sprak zelfs reeds van onredelijke tegemoetkomendheid vooral van de zijde van de schuldeisers de Duitsers wel eens zou kunnen aanmoedigen nóg verder te gaan met hun verlan gens. En dat zou beslist niet door al len bij wie Bonn in het krijt staat, geaccepteerd kunnen worden. Behalve het probleem van de voor- en na-oorlogse schulden, is er echter ook nog dat van de scha deloosstelling aan de Joden, waartoe op 17 Maart in Brussel besprekingen zullen beginnen met vertegenwoordi gers van Israël en van de buiten-Is- raël wonende Joden. Alleen Israël reeds vordert een vergoeding van 1,5 milliard dollar waarvan twee-derde door West-Duitsland en één-dèrde door Oost-Duitsland betaald -zou moe ten worden. Van betaling in geld zal hier echter wel niet veel terecht kun nen komen en daarom wordt ver wacht, dat de Duitsers zullen aanbie den in Israël een aantal woningen te bouwen. Deze kwestie heeft inmiddels in W. Duitsland zelf nog een neven- pro bleem opgeworpen. In dit land woont natuurlijk nog altijd een aantal Joden en nu gaat het er om of deze Joden zullen meebetalen aan de extra-be lastingen, die moeten dienen om te kunnen voldoen aan de Joodse eisen tot schadeloosstelling. Hoewel de eis van vrijstelling officieel niet is ge steld, neemt men aan, dat hij wel on der de in West-Duitsland wonende Joden leeft. De regering te Bonn heeft reeds besloten, dat aan in het land wonende vreemdelingen geen vrijstelling zal worden gegeven. Maar hoe moet dat nu met de Joden? Het is een moeilijke kwestie, die men natuurlijk van twee kanten moet en kan bezien. Het lijkt ons echter onbillijk, dat men, wanneer een redelijk accoord over de schade loosstelling zou kunnen worden be reikt, de Joden in West-Duitsland over één kam zou scheren met de an dere vreemdelingen en de Duitsers. Balen lompen bleken Nylonkousen te bevatten ENORME SMOKKEL TE ROTTERDAM ONTDEKT De rivierpolitie te Rotterdam had er de lucht van gekregen, dat 't niet pluis moest zijn met balen lompen, die uit de Verenigde Staten kwamen, bestemd voor doorvoer naar Zilrich in Zwitserland. Daarom is zij verge zeld van de douanerecherche, een transport van acht balen gevolgd, dat ten slotte bestemd bleek om op het stationsemplacement Schieveen ingeladen te worden. Daar werden de balen aan een onderzoek onderwor pen en het bleek dat er niet minder dan 18.000 nylonkousen in verborgen waren. Jongetje uit een raam gevallen Gistermorgen is het 2l.i jarig zoontje van de familie V. uit de Deken van der Hagenstraat te Helmond uit het raam van de eerste verdieping geval len. Het kind werd naar bet zieken huis te Helmond vervoerd, waar het aan de bekomen verwondingen is overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5