Babyion: de ruïnes van een der oudste steden der aarde VRIJSTELLING OMZETBELASTING OP ADVERTENTIES JIMMY BROWN, sportheld no 1 DINSDAG 4 MAART 1952 PROVINCI ALE ZEEUWSE COURANT JOURNAAL VAN EEN K.L.M.-REIS (SLOT) Ontmoeting met de zoon van een sjeik ((Van onze speciale verslaggever). Ergens aan de weg van Bagdad naar Basra, niet zover van Hillah, als men ruim 80 kilometer heeft gereden door een landschap waarin spaarzame kodden kamelen de enige afwisseling vormen staat een wegwijzer: Babyion. Slaat men de zijweg in, die niet veel meer dan een woestynpad is, dan geraakt men tot bjj de ruïnes van een der oudste ste den der aarde. Babyion, de naam alleen al is in staat herinneringen te wekken aan een glorieus en bewogen verleden. Men herinnert zich plotseling de na men van machtige heersers als Sargon en Senacherib, Nabopolassar en Jfebukadnezar, Syrius en Darius en Alexander de Grote. Men denkt aan de ballingschap van het Joodse volle, aan Daniël in de leeuwenkuil en de jongelingen in de oven en de vurige hand die het „Mane Thekel Pha- res" op de muur schreef. dodenstad en moeizaam hoge trap pen en hellingen heeft bestegen, dan kan hg zeggen ,,ik heb de hangende tuinen van Babyion gezien", maar hg zal ze niet voor de geest kunnen halen, want ze zijn niet meer her kenbaar. Het enige wat vrij goed be waard is gebleven is de processie straat en de Ishtar-poort van Nebu- kadnezar, waarvan zelfs de bakste nen reliefs van mythologische die ren ongeschonden zijn. Duidelijk is ook de „Leeuw van Babyion", een enorm beeld dat een mens voorstelt die door een leeuw overweldigd wordt. Het verhaal van de gids is echter helemaal niet duidelijk en la ter ervaart men dat toch over de ouderdom van het beeld, noch over de betekenis iets met zekerheid be kend is. MERKWAARDIGE ONTMOETING. Hoe men zich overigens in dit land in mensen en toestanden kan vergissen bleek op de terugweg naar Bagdad, toen wij een merkwaardige ontmoeting hadden. Onze gastheer was met zijn Dodge een eind van de weg afgegaan in wat wij „de woestgn" noemden, om naar een boerderij te gaan k ijken. Een arme lijke lemen hut, met een ezel en een paar kippen en een heleboel kinde ren. Toen kwam er een jeep aan- hossen en daaruit stapte een Ara bier met een groot geweer, die er in zijn haba-haba, zijn colbert van Engelse stof en zijn opgerolde rok, waaronder een paar benen in een lange onderbroek staken, zonderling en vervaarlijk uitzag. Hij ontpopte zich echter als Abdel Karim sjeik Nasr, de zoon van de sjeik Abou Tarih, die aan het hoofd staat van de 10.000 man sterke stam Djahesh en eigenaar is van het land waar we stonden voor zover het oog reik te, en verder. Niet minder dan 17.000 acres kan hij zijn eigendom noemen. En wat wij in de Iraltse winter voor woestijn aanzagen, bleek een reus achtig boerenbedrijf te zijn, waarop Op mjjn bureau ligt als presse-pa- pier een steen van de Toren van Ba- bel. Ik heb die eigenhandig opge dolven uit de gracht die nu nog de plaats aangeeft waar deze toren ge staan heeft. Die steen is natuurlijk echt, anders zou ik hem helemaal voor niets met het vliegtuig meege nomen hebben. Zo zal het ook wel echt zgn, dat men u nog de kamer aan kan wijzen waar het „Mane Thekel" in gloeiende letters op de muur verscheen. Maar wat is echt en wat is con- tröleerbaar in de uitgestrekte puin- resten van een stad die misschien al 5000 jaar geleden bestond en die een onnoemelijk aantal keren met de grond gelijk is gemaakt? De ruïne- stad is indrukwekkend, daar niet van, zij zou nog indrukwekkender zijn geweekt als de Duitsers, die de oude stad hebben opgegraven, niet de mooiste dingen hadden afgebro ken en naar Berlijnse musea ver sleept en als de overblijvende bak stenen-voorraad niet jarenlang was aangewend voor de bouw van de Arabische stad Hillah. Uit de Bij belse boeken, uit de werken van de Griek Kenephon en uit de geschrif ten van Nebukadnezar, die ergens simpelweg constateert: „Is dit niet Groot-Babyion dat ik heb gebouwd voor de glorie van mijn majesteit?", weten we heel wat over de geschie denis van Babyion en ook over de bouw van de stad maar het is zeer moeilijk voor de bezoeker om het monotone verhaal dat de Arabische gids in vrij vlot Engels afdraait, in de ruïnes te verifiëren. Als hij een uur lang heeft rondgedoold door de ft ongeveer 2000 arbeiders werkten. De katoenoogst had er vorig jaar zo mooi voor gestaan, vertelde Ab del Karim, dat hij en zgn broers hadden uitgerekend, dat ze er ieder wel 50.000 dinars (dat is een half millioen gulden!) aan zouden verdie nen!, en desgevraagd vertelde hij, dat hij zes broers had! Er was echter zei hij langs zijn neus weg iets gebeurd, waardoor er van ae oogst niets terecht gekomen was. Mis schien heeft het aan de droogte ge legen, in ieder geval is er pas een irrigatiesysteem aangelegd, dat 340.000 gulden heeft gekost! LIEVER OP EEN PAARD. De zoon van de sjeik nodigde ons uit in zijn jeep mee te rijden naar zijn huis, niet zijn woonhuis, doch een huis dat hij ergens had laten bouwen om gasten te ontvangen. Hij manoeuvreerde met zijn jeep zo han dig door de velden, dat ik hem via de tolk een complimentje maakte over zijn rg-kunsL „Ja, ik ben de beste chauffeur van het land" liet hij antwoorden en hij vertelde er bij dat ieder van zijn broers een Cadillac reed, maar dat hij liever op een paard zat. Hij had in Bagdad een renstal en deed mee aan de grote races. Zijn ontvangsthuis viel ondanks dure Perzische tapijten en schreeu wende blauwe en groene fauteuils, nogal tegen en we hadden graag ge hoor gegeven aan zijn volgende uit nodiging, mee te gaan naar zijn woonhuis om bij muziek en dans een paar schapen te consumeren. Helaas'liet de tijd niet toe de uit nodiging aan te nemen, want onze gids waarschuwde, dat men wel weet wanneer zo'n feest begint, maar nooit wanneer het eindigt. Dat kan dagen duren! Jammer, of misschien toch maar goed, want later hoorde ik, dat bij zo een feestmaaltijd de ogen van het schaap aan de gast als een de licatesse werden aangeboden! Als Jerolimo in Brcdero's „De Spaanse Brabander" heeft Jan Musch Zater dagavond gejubileerd in de Amsterdamse Stadsschouwburg en daarmee tevens zjjn zestigjarige toneelloopbaan beëindigd. Een tot de laatste plaats bezette zaal heeft de grote toneelspeler de gehele avond tal van malen tijdens zijn spel toegejuicht en de meeste toeschou wers bleven tot lang na middernacht orn getuige te kunnen zyn van de huldiging. Namens zijn collega's werd Jan Musch enthousiast gehuldigd door (v.Ln.r.): Hetty Eeck, Jacqueline Royaards en Marie Hamel. In de A.R. rist het Broodoorlog te Enschede is geëindigd De broodoorlog te Enschede, welke Evenals in de Chr.-Historische vandaag de derde week zou ingaan 1 Unie. rommelt het in de Anti-Revo- is geëindigd. De prijs van het wit- lutionnaire Party. Een aantal voor brood is met ingang van vandaag j aanstaande figuren uit deze partij met vier cent verhoogd per 800 gram. heeft het standpunt ingenomen, dat waardoor hij op hetzelfde niveau ligt *ict de A.R.-pohtiek aan_rechtlgmg- „i.. jim.t heir! nnt.hreekt.. aldu als veertien dagen geleden. (Dat is 41 cent). „Geen Nederlands meer op Indonesische scholen". Als resultaat van een tweedaagse vergadering te Bandoeng heeft de ad viesraad in culturele aangelegenhe den van het Indonesische ministerie van Onderwijs Zaterdag besloten, de minister te adviseren om in geen ge val de Nederlands^ taal als leervak te doen onderwijzen op middelbare scholen. Op hoge scholen dient het Nederlands zo snel mogelnk, in eik- geval binnen vier iaar. als voertaal te worden afgeschaft. Toch is 'f zo I Z1S De metselbijeen leven niet in soci ale gemeenschappen, maar leiden het bestaan van een solitair. Zij malcen haar nesten van een fijne, teemachti ge stof dat, met speeksel bevochtigd, na droging een hard cement oplevert. Deze betonnen broedkluis wordt van proviand en van één ei voorzien, waardoor de aanstaande bijenlarve juist genoeg voedsel heeft om haar gehete ontwikkeling door te maken en zich te verpoppen. Wanneer alles keurig aldus gere geld is en het nest netjes is gesloten, verschijnt er bij een in Zuid-Europa levende soort na niet te lange tijd veelal een parasiterende wesp, voor zien van een boor, waarmede zij het keiharde dak van deze bunker gaat bewerken. Dat vereist uiteraard gro te inspanningmaar na enkele uren is het cement toch doorboord en tri omfantelijk deponeert de wesp een ei ■naast de larve van de metselbij. Maar nu er eenmaal een bres ge maakt is, vólgen spoedig andere ge gadigden en verscheidene wespen vólgen het voorbeeld van de eerste, en leggen eveneens een ei in de bun ker, zodat zich in het bijennest een bijenlarve bevindt in gezelschap van verscheidene eieren van parasieten. De wespenlarve die het eerst het ei verloM, kruipt op korte pootjes de cel rond en zoekt de andere eieren op, welke stuk voor stuk worden ver orberd. En dan gebeurt het grote wonder: de pootjes verdwijnen en er ontstaat een andere larvenvorm, die een gat boort in het lichaam van de bijenlarve en daardoor naar binnen kruipt. De gastheer wordt langzaam van binnen uit opgegeten de vita le organen het laatste en tenslotte blijft van de bijenlarve alleen de huid over, waaruit een wesp geboren zal worden. We kunnen weliswaar medelijden hebben m.et de arme bijenlarve, doch dit gevoel wordt vólkomen overstemd door het merkwaardige verschijnsel dat de uiespenlarve voor een korte tijd werd uitgerust met pootjes, waardoor zij iyi staat werd gesteld de concurrentie uit te schakelen. Wat immers is het geval? Zonder pootjes zou de eerst uitgekomen wespenlarve niet in staat geweest zijn'het nest rond te kruipen op zoek naar mededingers. Zy vjas dan di rect op de byenlarve aangevallen en de andere wespenlarven hadden dit, na het verlaten van het ei, insgelijks gedaan. Maar het lichaam van de bijenlarve bevat voldoende voedsel voor de oyitwikkeling van slechts één wespenlarve, zodat in dit geval de gehete inhoud van het nest was te gronde gegaayi.. Daarom moesten de concurrenten eerst uit de weg wor- den geruimd en zodoende zieyi we de parasietlarve uitsluitend voor dit doel pootjes krijgen, die echter weer verdwijyien omdat zy bij de verdere ontwikkeling van de larvale toestayid van geen nut zijn en belemmerend zouden kunnen werken! Heeft dus dit bijennest otis weer eens een der wonderen van het léven geopenbaard, ee>i volgende maal willen wy uw aayidacht vrageyi voor een andere bijzonderheid in de wereld van de biologie, n.l. een ze kere hoffelijkheid, welke valt waar te nemen bijde mestkever. H. Pétillon. Bruynzeel's deurenfabrïek kampt met moeilijkheden. ZEVENTIG MAN ONTSLAG AANGEZEGD Na uitvoerige besprekingen met de besturen van de Uniebonden heeft de directie van Bruynzeel's Deurenfa- briek Maandag een 70-tal personeels leden ontslag aangezegd. Het betreft uitsluitend krachten, die de 'aatste ia- ren in dienst zijn getreden. (Bij Bruynzeel's Deurenfabriek werken in totaal 6 a 700 man). De directie zal overleg plegen met de arbeidsinspec tie over de invoering van een 40-uri- ge werkweek met uitbetaling aan het personeel van 46 uren. Tot deze maatregel is de directie naar zij mededeelt moeten over gaan wegens de sterk verminderde af zet van materialen. Dit laatste is zo wel een gevolg van de bouwstop en investeringsmoeilijkheden als van verminderde export naar verschillen de landen. Gevangenisstraf voor moeder, die haar kind mishandelde. Conform de eis is de 39-jarige me vrouw G. H. H.-H. uit Amsterdam, van origine Duitse, doch door haar huwelijk thans van Nederlandse na tionaliteit, wegens mishandeling van haar eigen 10-jarig dochtertje in ho ger beroep door het Amsterdams ge rechtshof veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Met dit arrest heeft het Hof het in eerste instantie door de rechtbank opgelegde vonnis bevestigd. WETSONTWERP NAAR TWEEDE KAMER Regering is veel gelegen aan goede voorlichting van ons volk Bg de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vrijstelling van omzetbelasting voor het opnemen van advertenties en goedkeuring van het Koninklijk Besluit van 12 Januari j.I„ houdende gedeeltelijke schorsing van de heffing van invoerrecht op krantenpapier. In het ontwerp van wet wordt, rekening houdende met een in de toe komst waarschijnlijk geachte prijsdaling van liet krantenpapier, de voor gestelde vrijstelling gebonden aan de termijn van 1 jaar. Zij zal niet alleen gelden voor dagbladen, doch ook voor weekbladen, tijdschriften en andere ten minste driemaal per jaar periodiek verschijnende uitgaven. De voorgestelde vrijstelling zal de opbrengst van de omzetbelasting naar schatting doen dalen met een bedrag van 3 millioen per jaar. In de memorie van toelichting van lijke verlaging niet op zeer korte ter minister Lieftinck op het wetsont- mijn valt te verwachten. Daarbij werp wordt gewezen op het verzoek komt, dat ook de regering veel is ge- van de Nederlandse Dagbladpers aan legen aan een goede voorlichting van de regering om langs de weg van de ons volk. Een noodgedwongen ihkrim- omzetbelasting, in het bijzonder door ping van de omvang van de dagbla- het verlenen van een vrijstelling van j den, welke omvang thans reeds aan- omzetbelasting voor het opnemen van merkelijk kleiner is dan voor de oor advertenties, hun lasten te verlicht ten. Hoewel de minister blijft bij de door hem uitgesproken mening, dat een verlaging van de papierprjjs in de toekomst waarschijnlijk is, is hg er zich van bewust, dat een derge- Doden op Malakka Op Malakka hebben verzetsstrij ders Maandag op drie km. van het station Rompln een trein laten ont sporen. Na de ontsporing ontstond een gevecht tussen politie en verzets strijders, die trachtten de trein te plunderen. Men vreest, dat zeven personen, al len burgers, om het leven zijn geko men: 23 personen werden gewond. De Chinese verzetsstrijder. Neo Sam, bij wie men een handgranaat vond. kort voordat de Britse minister van koloniën, Lyttelton, zou passe ren, is te Raoeb ter dood veroordeeld. log, zou zij betreuren. Alles bijeengenomen, is de regering dan ook tot de gevolgtrekking geko men, dat het in dit bijzondere geval gewettigd is over de grote bezwaren, welke tegen het verlenen van een vrijstelling van omzetbelasting voor het opnemen van advertenties be staan, heen te stappen.' De minister, stelt er echter prijs op uitdrukkelijk te verklaren, dat zoda nige maatregel als een zeer uitzon derlijke dient te worden beschouwd. Het ontwerp van wet behelst tevens goedkeuring van het Koninklijk Be sluit van 12 Januari j.l., houdende ge deeltelijke schorsing van de heffing van invoerrecht op krantenpapier. Bij dat besluit werd, voorlopig voor de periode van 1 Februari tot en met 31 December 1952, de heffing van in voerrechten op courantenpapier tij delijk gedeeltelijk geschorst; in plaats van 10% zal tijdelijk slechts 6% der waarde worden geheven. 32. Een kwartier nadat de vissersschuit de sluis had verlaten en in de richting van Poppelsga was weggevaren, weerklonk er opnieuw gedruis op het erf van de sluiswachterswoning. Uit de flink uit de kluiten gewassen lindeboom die op een meter of tien afstand van het huisje stond, liet zich langs de knoestige stam een duistere fi guur zakken. En het is niet zo héél moeilijk te ra den, dat het niemand anders dan Jimmy Bronw was die deze boom als nachtelijke uitkijkpost had gekozen. Toen het die avond goed donker was, had Jimmy het zich tussen het gebladerte van de lindeboom zo gemakkelijk mogelijk gemaakt met een geduld van een kater, die op een vet hapje zit te wachten. Dat karweitje was Jimmy niet eens meegevallen, want tegen een uur of twee die nacht had hg met de slaap moeten worstelen. En tegen drie uur had hij zich het liefst zo maar uit de boom laten glijden om zijn bed op te zoe ken. Het mooiste van de zaak was, dat Jimmy in de nachtelijke duisternis de vissersschuit hele maal niet had men binnenkomen. Hjj merkte eerst dat er onraad was toen er een paar mannen zwij gend onder hem door liepen. Jimmy keek wat hg kijken kon, maar hij kon ze zelfs bij benadering niet thuis brengen. Daar was het véél te donker voor. heid ontbreekt, aldus de Telegraaf. De directe aanleiding tot de critiek op dc gang van zaken is de opstelling van het advies van het Centraal Co mité ter definitieve vaststelling van de candidatenlijst voor de Tweede Kamer, welke lijst, éénzijdig zou zijn besnoeid. Tot hen, die gerekend worden het verzet te steunen, behoren o.m. de professoren Zuidema en Gerbrandy. In het bijzonder is de oppositie ge bleken in de kiesvereniging „Neder land en Oranje" te Bussum. die met teleurstelling heeft geconstateerd, dat in het genoemd advies de namen van prof. Hellema en prof. Scholten ontbreken. Het is deze kiesvereniging bekend, dat laatstgenoemde, die door enige honderden kiesverenigingen op de groslijst is geplaatst, zich voor het Kamerlidmaatschap beschikbaar stelt en dat verwacht kan worden dat ook prof. Hellema, als op hem een beroep wordt gedaan z;ch in het be lang van partij en land beschikbaar te stellen, zich daaraan niet zal ont trekken. Hoewel de protesten zgn uitgelokt door de wijze waarop de candidaten lijst is opgesteld, liggen de oorzaken vee! dieper. In het algemeen is er een verzet uit de kringen van de jongeren, die het er geenszins om te doen is de oude beginselen van de partij te wijzigen, maar die wel van mening zijn, dat deze beginselen met meer overtuiging dienen te worden voorgedragen door jongere krachten. Deze zijn ongetwijfeld bij de partij aanwezig, maar krijgen in de tegen woordige hiërarchie geen gelegenheid zich te ontplooien, aldus genoemd blad. Technische herziening omzetbelasting Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot technische her ziening van enige tabellen voor de omzetbelasting. Het verlies, dat de schatkist lijdt bij aanvaarding van de voorgestelde wijzigingen, wordt ge raamd op een bedrag van f 2Vz mil lioen per jaar. Het gaat hier om een groot aantal goederen. Volgens het ontwerp wor den linoleum e.d. vloerbedekking uit het zogenaamde tussentarief terugge bracht naar het gewone tarief. Boeken in lederen band of rug wor den uit het z.g. weeldetarief naar het gewone tarief teruggebracht. Electri- sche dekens, verwafmïngskussens en bedkruiken. welke toch in het bijzon der door zieken en ouden van dagen worden gebruikt, komen onder het ge wone tarief in plaats van onder de verhoogde heffing. De eenvoudige knipmessen met 2 lemmeten zullen in het vervolg niet meer aan een ver hoogde heffing zijn onderworpen. Voor knipmessen met 3 lemmeten zal de heffing 15 pet. in plaats van 30 pet. bedragen. Gerookte paling zal voortaan onderworpen zijn aan het ge wone tarief. Zuivere eau de cologne zal in tegenstelling tot andere cosme tische artikelen slechts aan een hef fing van 15 pet. worden onderworpen De minister heeft er van afgezien met voorstellen te komen tot uitbrei ding van de tabel van geheel vrijge stelde goederen. Met name heeft hij geen aanleiding kunnen vinden gevi- taminiseerde melk. room en chocola demelk toe te voegen aan die goede ren, welke als noodzakelijke levensbe hoeften geheel van omzetbelasting zijn vrijgesteld. Prof. Kors protesteert tegen laster over Radio-Unie. In een ter g genheid van het eer ste lustrum van de Nederlandse Ra dio Unie gehouden radiotoespraak, verklaarde de voorzitter van deze Unie, prof. dr. J. B. Kors, o.m., dat er tussen de- componenten van deze Unie beslist geen scherpe tegenstel lingen bestaan, zoals nog wel eens zou worden beweerd. Hij wenste te- f:en deze laster nog eens nadrukke- ijk te protesteren. Er bestaat een hechte band op alle gebieden, waar over de radio zich uitstrekt, zelfs op dat der programma's tussen de daar bij betrokken organisaties. Mohammedanen roeren weer in de zaak Bertha Hertogh. Islamietische schriftgeleerden uit verscheidene landen zullen in Maart te Karachi bijeenkomen voor een bespreking van de zaak van Bertha Hertogh. Bovendien heeft een orga nisatie van Maleise studenten vier Pakistaanse geleerden verzocht, een studie van deze zaak te maken ,,ten einde andere Islamietische landen duidelijk te maken, welk een on recht Bertha Hertogh en haar Mo hammedaanse echtgenote is aange daan." Het wereldgebeuren Nieuw licht voor Oostenrijk? Het gloort voor Oostenrijk ter kimme. Sinds het einde van de tweede wereldoorlog is het oude keizerrijk het kind van de re kening geweest in de strijd tussen Oost en West. Oostenrijk werd aan zijn lot overgelaten, over het „hoofd" van dit Donau-land werden geschil len uitgevochten die nooit beslecht konden worden en Oostenrijk bleef zitten zonder vredesverdrag. Zeer ten nadele van de economie en de welvaart van het land, zeer ten na dele van zo vele dingen die de Oos tenrijker het leven prettiger hadden kunnen maken. Er schijnt thans een kentering op komst. In Lissabon, waar de Atlan tische Raad (van ministers) bijeen is geweest, heeft men aan het pro bleem-Oostenrijk nogmaals bijzonde re aandacht gewijd. Het resultaat zou zijn, dat de Amerikanen, Fran sen en Britten thans een diepgaand onderzoek gaan instellen om tot nieuwe voorstellen te komen, die zouden kunnen leiden tot overeen stemming met de Sovjet-Unie om Oostenrijk een „staatsverdrag" te schenken. Men wil echter dat is uitdrukkelijk gezegd géén ver drag zonder Rusland! Reuter wist intussen al te berichten dat de Wes telijke Grote Drie voor midden Maart aan de Sovjet-Unie een ontwerp tekst zullen toezenden- Men zou zelfs al bezig zijn aan de nota waarmede dit concept wordt aangeboden en er zou worden voorgesteld dat alle vier de bezettende mogendheden een ver drag van acht artikelen aanvaarden in plaats van het gedetailleerde ont- werp-verdrag waaromtrent de on derhandelingen zijn vastgelopen. Het zal dan betekenen dat Oos tenrijk met snoed de volledige onaf hankelijkheid zal worden hergeven. Er is een verklaring van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken vrij gegeven waarin o.m. gezegd wordt dat de Grote Drie van het Westen er zich „ongerust over hebben gemaakt dat de door haar getroffen regelingen voor een bijeenkomst der plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier, welke 21 Ja. nuari jl. te Londen gehouden hatf moeten worden, werden verijdeld doof het niet op de bijeenkomst verschij. nen van de Russische plaatsvervan gende minister." De Westerse Grote Drie brengen vervolgens in herinnering, dat in 1943 te Moskou een Brits-Ameri kaans-Russische verklaring is uitge geven waarin Oostenrijk onafhanke lijkheid werd toegezegd. Frankrijk heeft de verklaring een jaar later onderschreven. Hierin werd gezegd dat de ondertekenende mogendheden „vastbesloten waren Oostenrijk van de Duitse overheersing te bevrijden en het weer tot een vrjj en onaf hankelijk land te maken. Sindsdien zijn acht jaar verlopen en Oosten rijk is, ondanks 258 bijeenkomsten van de plaatsvervangers der betrok ken ministers van buitenlandse za ken, nog steeds geen onafhankelijk land." Aldus staat in de verklaring - der Ver. Staten. De vier bezettende mogendheden hebben tot nog toe overeen stemming over 48 van de 53 artikelen van het ontwerp- staatsverdrag met Oostenrijk we ten te bereiken. Géén overeen stemming werd bereikt over de toekomstige bestemming van de zich in Oostenrijk bevindende verplaatste personen, voorts over het toezicht op bepaalde industriële bedrijvigheid in Oostenrijk, welke de Duitse her bewapening zou kunnen bevorderen, verder over het bezitsrecht van in Oostenrijk wonende onderdanen dei- verbondenen en over de Oostenrijk se voor-oorlogse schulden. Ook is men het niet eens kunnen worden over voorrraóen die de Sovjet-Unie Oostenrijk na afloop van de oorlog heeft geleverd. Het is een hele lijst en men vraagt zich onwillekeurig dan ook af, wel ke resultaten de Westelijke Grote Drie met hun nieuwe nota denken te bereiken. Veel, zo niet alles, hangt in deze echter af van de houding van Moskou! Nieuws In een Noledop Je moet er maar zin in hebben. Mi chel Marechal alias fakir Yam a Kevadi is te Dyon Iets meer dan drie uur in een kist onder de grond gebleven, op een diepte van l'.ï meter. Hij heeft hierdoor het wereldrecord voor het levend begra ven zijn gebroken. Een rat, die zich in een kooi naast de fakir bevond, was na ongeveer drie kwartier dood. De fakir bevindt zich in een goede welstand. De Russische astronoom G. A, Tichof zoekt het niet ondergronds, maar ver daarbo ven. Hij gelooft dat leven mogelijk is op de planeet Venus, even goed als op Jupi ter, Saturnus, Uranus en Neptunus. In Amerika zoekt men het ook hoger op. Het Amerikaanse leger werkt namelijk aan een vestzak-helicoptére. Dit mini atuur toestel zou van een groter vlieg tuig binnen 20 minuten de lucht inge zonden kunnen worden. Het zal minder dan 140 kilogram wegen, is 2 meter hoog en kan opgeborgen worden in een doos. De vestzak-helicoptére is uitgerust met 2 kleine straalmotoren, kan 2 mensen vervoeren en een snelheid ontwikkelen van 1C0 k.m. per uur. Maar intussen staat de heer Joseph Gross uit New York voor een raadsel. Hij ontving een pakje, dat zich aan boord bevonden heeft van de „Flying Enterprise". Het pakje be vatte boekensteunen een geschenk van de zuster van de heer Gross in Wenen. De posterijen weten niet, wie het pakje heeft gevonden en ook niet hoe het naar Amerika is verzonden na de ondergang van de „Flying Enterprise". Hoe deze twee elkaar gevonden hebben, kunnen wij U wel vertellen. Het zjjn Jannetje Touw van de LindengTacht en Willem Lenz van de Nieuwe Prinsengracht Twee jeugdige ras-echte Amsterdamse artist en van het circus Strassburger, die vandaag in hel huwelijksbootje stappen. Jannetje zweefde aan de trapeze en Willem is berentemmer. Zij leerden elkaar kermen voor de berenkooi in de stallen van Car ré. Voor de beren is het vandaag ook feest, want die krijgen bruidsuikers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5