NIEUWS UIT ZEELAND Roekeloze verspilling ZEEUWSCH-VLAANDFREN INKUILWEDSTRIJD VEEVOEDER IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN VLIEDBERG TE BUTTINGE .TWEE PERIODEN-HEUVEL" Wistel'Z—uws -Vlaanderen MAANDAG 3 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU R AN T - - I Advertentie Schepen kwamen op eigen kracht vlot. Het Belgischo m.s. „Sambre", dat zoals gemeld Vrijdag op de plaat van Valkenisse aan da grond was gelopen, is Zaterdag op eigen kracht vlot geko men. Op ongeveer dezelfde plaats waar het Belgische m.s. „Sambre" had vastgezeten, liep Zaterdagmorgen het Argentijnse gouvernementsschip „Rio- Segundo" vast. Ook dit schip kwam op eigen kracht vlot. Ir. S. van Ravesteyn nam afscheid van N.S. Vrijdag heeft de ook buiten do Ne derlandse Spoorwegen bekende bouwmeester der N.S., ir. S. van Ra vesteyn, hoofdingenieur, chef der ar chitectuur Zuid, de dienst der N. S., wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftjjd, verlaten. Mr. van Ravesteyn heeft ondermeer uitge voerd of in belangrijke mato zijn stempel gedrukt op de stationsbouw te Roosendaal, Gouda, Vlisslngen cn het nieuwe station Den Bosch. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Februari 1952 op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. A. J van der Weel als secretaris van de raad Van beroep voor de directe be lastingen te Middelburg. Koninklijke bescherming voor „De Hollandse Molen" Tijdens do Zaterdag t<> Amsterdam gehouden jaarvergadering van do ver eniging „Do Hollandse Molon" deelde de voorzitter, mr. dr. P. G. van Tien hoven, mede, dat H. M, de Konin gin het beschermvrouweschap heeft aanvaard. Uit het jaarverslag bleek o.m., dat 51 molen3 op de urgentiOltjBt staan en dat oen even groot aantal in de loop van dit jaar met ovorhoidssteun eveneens gebaat zou zijn. Het staat thans vast, dat op voorstel van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een bedrag van 29.000 uit de Marshallhulp ter be schikking van de vereniging zal wor den gesteld. Uit de inventarisatie der molens bleek, dat er nog 1199 molens in Nederland zijn, terwijl er 8885 mo- lens verdwenen zijn. De restauratie van de nog werkende molen aan de Vlissingseweg te Mid delburg is in uitvoering, aldus werd medegedeeld in het rapport over de werkzaamheden aan de diverse mo lens in Nederland. Geslaagd voor tweede stuurman (Gröté Handelsvaart) do heer L. A. Cij- souw en voor derde stuurman (Grote Handelsvaart) de heren W. C. Gerritsen en J. Tramper, leerlingen van dè „De Ruyterschool" te Vlisslngen. RAAD HULST. Gemeentebegroting 1952 vertoont een tekort. In de fraai gerestaureerde raads zaal kwam de raad van Hulst in openbare zitting bjjeen. Burgemeester B. Truffino wijdde enige woorden aan de totstandkoming van dezo zaal en deelde mede, dat half Juli het stad huis officieel zal geopend worden. De inkomsten en uitgaven van de gemeentebegroting 1952 werden voor wat de gewone dienst betreft vast gesteld op resp. f 677.839.28 en f 691.839.28 met een post voor on voorziene uitgaven van f 6781.69 zo dat op de gewone dienst een tekort van ongeveer f 4000 geraamd is. Voor wat de kapitaalsdienst betreft werden de inkomsten begroot op f 4.661.819.68 en de uitgaven op f 4.699.787,28, zodat hier een tekort van f 37.967,60 bestaat. De begroting van de inkomsten en uitgaven van de dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon werd vastgesteld op f 38.701.75. De begrotingen voor het gasbedrijf en het gemeentelijk woningbedrijf wer den eveneens door de raad aanvaard. Tot lid van Maatschappelijk Hulp betoon werd benoemd de heer M. Mil- lenaar, tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim de he ren J. Burm.P. Brand, A. Blommaert. A. Kint, H. Bruynooge, A. v. d. Walle, H. Peters J. Koene en mevr. S. Buys- se geb; van Kemseke. In principe besloot de raad om over te gaan tot de aankoop van een ver plaatsbare kiosk. De vereniging van R.K. Gemeenteraadsleden in Z.-vlaan- oderen kreeg f 50.subsidie. Door enkele leden wérd gevraagd om te bevorderen, dat de woonwagenkwes tie met Clinge wordt opgelost. Een verzoek van de heer Weemaes op Tivoli om vergunning te bekomen tot de bouw van een werkplaats ach ter zijn woning werd ingewilligd maar de vergunning is in strijd met het uitbreidingsplan. Men wil daar door aantonen dat Hulst, door ge brek aan industrieterrein zijn eigen verordeningen moet overtreden. De burgemeester deelde mede in hoger beroep te zullen gaan. Een voorstel van de heer Martens om het Uitbrei dingsplan West te wijzigen werd eveneens aangenomen. Binnen 2 maanden zullen B. en W. met voor stellen komen. Op voorstel van de heer J. van Mierio zullen B. en W. onderzoeken of een subsidiebedrag wegens belas- cingontheffing niet aan de juiste ver eniging is uitbetaald. Oostburg TONEELAVOND. Te Oostburg hield de Federatie van Landarbeiders in het Ledelthea- ter een zeer geslaagde toneel- en cabaretavond. De hoofdbestuur der, de heer P. Schippers, sprak een propagandistisch woord. Hierna bracht het toneelgezelschap „De Ghe- selien van den Spele" het toneelstuk „De tijden zijn niet te keren", terwijl na de pauze een programma werd af gewerkt van vrolijke kleinkunst en operetteklanken. SCHILDERSPATROONS BIJEEN, Zaterdagmiddag hield de Bond van Nederlandse Schilderpatroons e^n vergadering in hotel de Vuyst te Oostburg. De voorzitter van het dis trict, de heer J. H. de la Vienne, open de en heette in het bijzonder het hoofdbestuurslid, de heer H. J. Cra mer, welkom. Deze gaf een uiteenzet ting over het pensioenfonds, dat nog maar aan het begin van zijn werk zaamheden staat en over de subsidie regeling voor winterschilderwerk. De heer J. Messbauer uit Breda gaf een toelichting op de WA. verzekering, speciaal in verband met het werken met de brandlamp. Nadat ook nog de P.B.O. en de wachtgeld- en werke loosheidsverzekering waren bespro ken, sloot de voorzitter deze nuttige vergadering. Terneuzen BENOEMINGEN. De agenten van de Temeuzense gemeentepolitie A. de Fegter, W. Pcnne, A. Reinders, W. Schutte, J. Smil en F. v. d. Wege werden met in gang van 1 Maart jl. benoemd tot hoofdagent Ter gelegenheid van deze benoe ming werd Zaterdagmiddag op het politiebureau een korte bijeenkomst gehouden, waarbij de bevorderden werden toegesproken door de chef van de Terneuzense gemeentepolitie, inspecteur K. Reinders. JUBILEUM. De heer C. Kolyn, boekhouder by do frima Ribbens te Terneuzen, was Zaterdag 45 jaar in dienst bij dit be drijf. Ten kantore van de firma, waurby de jubilaris werkzaam is, vond Zater dagmorgen een huldigingsbjjeen- komst plaats, waarby de heer Koiijn door een der firmanten, de heer H. Ribbens en een lid van het personeel in 'hartelijke en waarderende bewoor dingen werd toegesproken en waarbij hem geschenken werden aangeboden. Van vele zijden mocht de heer Ko- ïyn verder nog bewijzen van belang stelling bij zijn jubileum ontvangen. AANVARING. By het ligplaats nemen aan de Heerengracht te Terneuzen kwam Zaterdagavond het motorschip „Trio" uit Terneuzen in aanvaring met twee by het voetstuk van do Axclse Brug gemeerde zeiljachtjes. Eén daarvan werd daarbij dermate beschadigd, dat het vol water liep. BLOEDPLASMA-DAG. Op 20 Maart a.s. wordt te Terneu zen, uitgaande van de plaatselijke af deling van het Ned. Rode Kruis, een Bloedplasma-dag gehouden. RAADSVERGADERING. Donderdagavond 6 Maart a.s. komt do raad der gemeente Tomeuzon in openbare vergadering byeen. De agenda bevat o.m. voorstellen tot het verlenen op haar verzoek van eervol ontslag aan mol. M. B. A. Is raels als maatschappelijk werkster mot Ingang van 1 Mei a.s., tot aan koop van een perceel grond van do wed. N. Verstraten—Dleleman. gele gen tussen de de Foijterstraat en de Baandljk, voor de vestiging van kloln- industrie, tot het verlenen van mede werking tot het uitbreiden van do rü- wielbergplaats cn verbeteren privaten en toiletten van de R.K. jongens- cn Ulo-school en tot hot verstrekken van een rekening-courant-crediet aan de gemeente Oostburg. Tenslotte is er nog oen voorstel tot het voeren van een rechtsgeding in eerste aanleg tegen de eis van de Commanditaire Vennootschap onder de firfha M. J. Fecnstra's Drijfsteen- en Betonindustrie C.V. gevestigd te Capelle aan do Ussel om betaling van een bedrag van f 6825. Hét betreft hier de levering aan het Zeeuwsch-Vlaams Rolluiken- en Timmerbedrijf C. C. Nobels te Ter neuzen en het monteren van een be tonconstructie en het verrichten van extra werk ten behoeve van een brandweergarage te Terneuzen. Blijkens het Drocesverbaal van aan besteding was C. C. Nobels te Ter neuzen voor f 66.850 de laagste in schrijver bij de openbare aanbeste ding op 31 Juli 1950 voor de verbouw van de voormalige Hervormde school tot brandweergarage en kleuter school. Op 11 Augustus 1950 is aan de heer Nobels medegedeeld, dat hem de verbouwing werd gegund waar van op 15 Aug. 1950 een overeen komst is opgemaakt. Aardenburg 25 JAAR TROUWE DIEN8T. De depothouder van de Albert Heijn-winkel te Aardenburg, mej. M. C. van Besien, zal op 3 Maart haar zilveren jubileum vieren. Advertentie I ROWNIfcEE - AMSTERDAM. Het laaghouden van de kosten Vrijdagmiddag wérd in hotel De Vuyst te Oostburg een vergadering gehouden onder auspiciën van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. De voorzitter, ir. P. R. Bouman, landbouwconsulent te Axel, opende en heette vooral de heren C. A. van Beest, C. Sturtéwagen en P. van Cruy- ningen welkom. Hij zeide daarna uit krantenverslagen gelezen te hebben, dat de vee stapel in Zeeuvvsch-Vlaanderen terug zou lopen. Dit is niet waar. In Mei 1948 waren in West Z.-Vlaandereii 10.100 stuks vee en In Mei 1951 18.000 stuks. Het aantal melkkoelon liep in deze periode inderdaad terug met 800 stuks. Over heel Zeeuwsch-Vlaanderen is het aantal runderen in deze periode toegenomen met 14.000 stuks. Voor deze toegenoihen runderstapel is veevoeder nodig, 70% van aile kosten voor het houden van rundvee bestaat uit voederkosten. Hiervan komt 2/3 voor rekening van de win- tervoeding. Het is dus van zeer groot belang deze kosten te drukken. In de eerste plaats geschiedt dit door zo weinig mogelijk krachtvoer te kopen. Zeeuwsch-Vlaanderen zelf kan heel veel veevoeder leveren, omdat hier veel afvalproducten van de land bouw zijn, zoals: suikerbietenkop pen, erwten- enbonenstro. Door de vruchtbare grond en het goede kli maat, is de kwaliteit van gras en kla ver zeer goed. Door de genoemde bij producten van de landbouw kunnen de kosten van veevoer 2eer laag ge houden worden. INKUILEN Door inkuilen moet men trachten aan goed wtntervoer te komen. Van de 200.000 ton suikerbietenloof wordt de helft vers gebruikt, zodat jaarlijks 100.000 ton ingekuild moet worden. Na het inkuilen blijft hiervan 70.000 ton over, wat voldoende is voor 25.000 stuks grootvee. Dit komt neer per stuk vee per dag per stalperiode op 20 kg loof, wat met 2025 kg voederbieten. 5 kg klaver en wat stro ruim voldoende is. De moderne grasland-exploitatie in 6 of meer stukken, maakt met in kuilen. hooien en kunstmatig drogen de situatie van eiwitrijk voer zeer gunstig. Spreker merkt dan op. dat men nog onvoldoende overtuigd is van de waarde van silo's. Daarna gaf hü het woord aan de heer C. A. van Beest, hoofdassistent Rijkslandbouwvoorlichtlngsdienst Deze begon met te vertellen, dat, om i deze wijze van Inkuilen te stimuleren, verschillende instanties geld bijeen gebracht hebben voor een inkuilwed- strijd voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Hieraan hebben 230 deelnemers mee gedaan. Er was 1200 aan geldprij zen beschikbaar. DRIE METHODEN Spreker had het daarna over de 3 methoden van inkuilen: De eerste is de oude methode: de warme kuilen met de nadelen van verbranding en mindere verteerbaar- heid. De tweede is: de A. I. V. methode, die door toevoeging van zuren tot verduurzaming komt. Alleen zeer se- cuur uitgevoerd heeft dit succes. Nadeel hiervan is, dat het anorga nische zuur voor koeien onverteer baar is en moet worden geneutrali seerd door toevoeging van kalk. De derde is de Hardeland methode, die door toevoeging van suikers (o.a. melasse) tot verzuring brengt Hier voor moet het voer gehakseld wor den. Het resultaat is goede Verteer baarheid, ook voor jong vee, reuk loosheid en geringe risico's. Nadeel is het vele werk, verbonden aan het reinigen van grond en het hakselen. Uitvoerig 2ette spreker hierna de economische voordelen van de metho des uiteen. DE PRIJZEN Na het beantwoorden van verschil lende vragen, werden de volgende uit slagen bekend gemaakt: Gras en klaver (meth. Hardeland): le pr.: J. de Rijcke. Sluis, 50: 2e pr.: J. van Overloop, Aardenburg, 40; 3e pr.: H. J. Aemoudts. Sluis, 30. Snyrogge en snijmais: le pr.. C. Sturtewagen, Eede, 15. Lupine en wikke: le pr.: G. Connens, Eede, 25; 4e pr.: C. Sturtewagen, Eede, f 10. Gemengde kuilen: 2e pr.: Pr. Staelens, Eede, 25; 3e nr.: A. Claevs. St. Kruis, 20; 4e pr.: U. Uttdemvil«ren, St. Kruis, 15. Stonneknnilen: 2e pr.: A. Modde. Oostburg, 20; 4e nr.: M. Paepe. Eede. 10. Ongehakselde bietenkonpen: le pr.: Th. Dlerikx, Schoondljke, 65: 2e nr.: E. v. Hooteghem. Bres- kens, 60; 4e pr.: D. de Bruijne, Wa terlandkerkje, 50: 5e nr.: J. J. Cats- man. St. Kruis, 45: 6e pr.: W. de Jong, Biervliet, 40: 7e pr.: Pr. Mul- laert, Uzendüke, f 35; 8e nr.: E. Hiel, St. Kruis, 30: 9e pr.: M. Heyman, TJzendhke. f 25. Gehnkselde bietenkoppen: 2e nr.: E. v. Hooteghem. Breskens, f 35: 4e nr.: H. J. Aemoudts, Sluis, f 25: 5e nr.: C. E. de Badts. Bres kens. f 20: 6e nr.: G. Bub'sse. Aarden burg. f 15; 7e pr.: J. de Brugne, Pot les. 10. De extra prgs: een silo. werd ge wonnen door A. de Bniiiekere, Aar denburg. De rest van de prijzen viel in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Bouman dankte allen, die meegewerkt hadden om deze wed strijd tot dit grote succes te maken, en zei tenslotte, dat bij het landbouw kundig maken van West Zeeuwsch- Vlaanderen dit het beste gebied van Nederland kan worden. van brandstoffen Groot tekort aan huishoudgeld Waarom zoudt u alle ramen opengooi en en uw dure kachelwarmte vorspil- len? U raakt er de bestorven tabaks geur immers evenmin door kwyt ais de hardnekkige lucht van gobakken vis gestoofde kool en onze typlsch- Hollandse wintergercchten. Zelfs met hermetisch gesloten vensters, zonder tocht cn zonder warmteverlies zal de nieuwe Amerikaanse vinding Air- Wick u van alle hinderlfkc geuren verlossen. Alr-WIck camoufleert de geuren niet, het vernietigt ze, want het bevat 125 reukdodende bestanddelen en chloro- phyl, het bladgroen, dat de buiten lucht zo zuiver en fris maakt. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wiek een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een flacon Air-Wiek 5, 2,40 verschaft u op cllt uur van do dag een behagelijke omgeving enhet is te merken als u vergeet de Air- Wick open te zetten VOETBAL Axel won van R.C.S. in laatste kwartier. De wedstrijd tussen RCS en Axel te Souburg was meer spannend dan fraai. De thuisclub liep voor de rust nog al eens ln de Axelse buitenspel val. Uit een snelle doorbraak van Axel schoot de linksbirmën, alleen voor de uitlopende keeper Beun staand, naast. Na do rust golfde het spel een kwartier lang op en neer, maar al lengs kwam Axel er beter in. Het R.C.S.-doel ontsnapte slechts met ge luk aan doorboring toen de midvoor der gasten tweemaal achter olkaar tegen keeper Beun schoot. Aan de andere kant schepte Passenier de bal, uit een prachtige voorzet van Keule- mans, over de lat. De Axelse druk werd zwaarder en nadat de scheids rechter terecht een doelpunt had af gekeurd en Beun nog op fraaie wijze redding had gebracht, kon rechtsbui ten Borgstein, profiterend van een foutje van de linksback, zijn club de leiding bezorgen (0-1). R.C.S. kwam er nu byna niet meer aan te pas en toen Borgstein op listige wijze de Souburgse verdediging omspeelde, stelde Kg enkele r.inuten voor het einde de overwinning veilig. (0-2). Zeelandia bezorgde Corn. Boys een nederlaag. Corn Boys gaf in deze wedstrijd Zeelandia slecht partij, zodat deze club op verdiende wijze met do punt jes ging striucen. Nadat de bezoekers de Corn Boys-verdediging danig in de knel hadden gebracht en na. tien 'minuten door hun linksbinnen de lei ding namen, bleven zij nog geruime tijd het vëlaoverwlcht behouden. Zes minuten later slaagde van den Berge er in om na wat heen en weer gedrib- bel voor het Zeelandia-doel een tegen- punt te scoren. (1-1) Na de thee kwam Zeelandia opzetten. Reeds in de tweede minuut plaatste de links binnen de bal achter doelman van Geetsem. (1-2) Vijf minuten later liot de rechtsbuiten van de gasten de Corn Boys-doelman voor de derde maal visse". Door flink aanpakken van de thuisclub wist deze het Zee- landia-overwicht zo goed als teniet te doen. Tien minuten voor het einde kreeg Com Boys een hoekschop toe gewezen. wei. oor de midvoor met een kopstoot in een fraai doelpunt werd omgezet, hetgeen de stand op 2-3 bracht. In deze stand kwam geen verandering meer. Nieuw Borgvliet te sterk voor Biervliet. Reeds direct na de aftrap- werden de beide verdedigingen al flink aan de tand gevoeld. Langzamerhand kwam het Bi::-liet-doel onder zware druk te staan, wat tot gevolg had, dat reeds na vijftien minuten uit eo. voorzet van de ''-'"buiten Grondig kon gedoelpunt worden. Na de aftrap nam de Borgyliet-speler de bal weer over, centerde naar rechtsbuiten de Krora wiens voorzet Nefs op de slof nam en hoog inschoot. Biervliet kwam er daarna beter in en toen keeper Schuurbiers de bal liet vallen was de Bièrvlietmidvoor er als de kippen bij om te scoren. (2-1) Even later trof eer. ver schot doel. (3-1) Nadat een doelpunt wegens bu'*<—-mei was gean nuleerd herstelde Biervliet zich maar de vele aanvallen leverden wegens gebrek aan schutters geen re sultaat on. B» cn Rorgvhet-aan vallen werd de bal corner gewerkt. Kommers zette deze hoog voor doel en Prinsen wist toen met een fraaie kopbal het vierde doelpunt te scoren. (4-1). Vlisslngen NATIONALE WONINGBOUWLENINGEN Op instigatie van het gemeente bestuur van Vlisslngen werd in het stadhuis een samenkomst gehouden met vertegenwoordigers van organi saties van de meest verscheiden aard. teneinde gezamenlijk de moge- lgkheden te onderzoeken, welke zou den kunnen worden benut by het uitvoeren van de plaatselijke propa- fanda voor de Nationale Woning- ouwleningen. De wethouder van financiën, de heer W. Poppe, besprak het doel van deze samenkomst. De gemD°p,'0besturen is namelyk verzocht, door het voeren van een zo 'ptensi^f ike plaatselgke pro- poerfltiria. in brede l°£ren bevol king belangstelling te wekken voor deze leningen, in het bijzonder ten aanzien van de rente.''-arbrieven. De -og-erine beoogt met het uitgeven van deze rentespaarbrieven niet al leen de woningbouw te bevorderen en iftprrToor de ellende van de woning nood te verlichten, doch zij wil ook als nevendoel de spaarzin by de be volking stimuleren. WALCHERSE „TERPEN" GERUILD Archaeologisch onderzoek leidde tot belangwekkende conclusies De hcrverkavelingswerkzaamheden op Walcheren maakten hot noodzu- koiyk de „Vliedberg" tc Buttingo nabjj Middelburg af te graven. De heuvel was Indcrtyd aangekocht door hot Zeeuwsch Genootschap der Wotenschap- pen om „een vertegenwoordiger" van de zo karakteristieke Walcherse vliedbergen voor do toekomst te bewaren. Het genootschap was niet van zins tn bezitsafstand te berusten, tenzij in ruil voor een andere Walcherse vliedberg. Aan die voorwaarde kon In- derdaud voldaan worden. Inmiddels was de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek op do hoogte gesteld van het gevaar, dat de But- tlnger vliedberg bedreigde. Te elfder ure kon roet het bureau voor de ruil verkaveling tc Middelburg een schikking worden getroffen, waardoor dc R.O.B. zelf In het toezicht by de afgraving zon hebben. Tijdens het onderzoek In Augustus en September j.l., waarbU de gehele heuvel werd afgegraven, is van vele zgden zeer grote medewerking en be langstelling ondervonden. De leiding van het werk berustte aanvankeiyx by de heer P. J. v. d. Feen. conservator der archeologische afdeling van het museum te Middel burg. De resultaten van het onderzoek kunnen als volgt worden samenge vat: by de aanvang van het werk lag de top van de heuvel ongeveer 3 m. boven het zeer ongelijk liggende wei land. Ook de heuvel zelf was door af- en ingravingen dermate geschon den, dat met recht gevteesd mocht worden voor een teleurstellend resul taat. Dc laatste schending was ty- dens de Duitse bezetting geschied door het ingraven van een mitrail leurpost ln de top van de heuvel. Bij dit onderzoek werd al spoedig duideiyk, dat men te doen had met een „tweeperiodenheuvel". De vlied berg van de tweede periode bezat een ronde omtrek, waarvan de straal aan de voet 16 m. heeft bedragen. Voor zover het heuveliichaam nog aanwe zig was, liet zich het talud ln het profiel aauwyzen als een ieembaan, waarmede de uit structuurloze klei opgeworpen kern blijkbaar was afge dekt. Blykens de helling van deze baan moet de Heuvel zeer steile ta luds hebben bezeten. Helaas bleek het niet mogelijk met zekerheid vast te stellen or rondom de heuvel nog een ringgracht gelopen heeft MANTEL VAN GRUIS. In de profielen vertoonde zich een lijn, die het beloop van het talud aan gaf, zoals dit géworden was na een gedeeltelijke slechting van de heu vel. Hierbij moet ook een gebouw op de top zijn afgebroken, waarbij op een gegeven ogenblik aan alle zijden afbraakpuin omlaag gestort is en de feleidehjk in breedte toenemende euvel als het ware een mantel van steengruis heeft ontvangen. Dit feit, tezamen met de vondst van te dateren schelven, gaf aanlei ding de heuvel der tweede periode te dateren in de tweede helft der 12de, of de eerste helft der 13de eeuw. Aan de voet van de heuvel werd allerlei aardewerk gevonden, dat uit sluitend gedateerd kon worden in de laatste helft der 16de eeuw. Het lag daarom voor de hand te veronder stellen, dat toen tot afbraak werd overgegaan. Wat de betekenis van de heuvel in zijn tweede fase betreft: de bena- ming „vliedberg", ln de zin van toe vlucht by overstroming, Is nu wel minder, juist gebleken. Be gedachten gaan eerder uit naar een krijgskun dige taak, die van burchtheuvel. KERKNIEUWS DS. J. C. ELENBAAS TE EEN HALVE EEUW PREDIKANT. Zondag was het een halve eeuw ge leden, dat ds J. C. Elenbaas, em. predikam \an Borssele en thans wo nende te Glnneke, het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Elenbaas werd 1 Juli 1873 te Zierikzee geboren, bezocht het Bte- delyk gymnasium te Doetinchem en studeerde vervolgens eerst aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam en daarna aan de Ryks Uni versiteit te Utrecht. Nadat cand. Elenbaas in September 1901 door het Provinciaal Kerkbestuur van Groningen was toegelaten tot de Evangéllebediening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hy zich 2 Maart van het daaropvolgend jaar, na vooraf te zijn bevestigd door wyien ds. J. Dip- pel van De Bilt aan zijn eerste ge meente Gapinge (classis Middel burg). Op 25 October 1908 verwis selde de jubilaris deze gemeente met die van Sirjansland (classis Zierik zee). Op 29 Juni 1913 verbond ds. Elenbaas zich, na ooraf te zijn be vestigd door wglen ds. D. Bins van Ellewoutsdijk, aan zgn derdeen laat ste gemeente Borssele, welke hy diende tot 10 Juli 1938, toen hem op 65-jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Ds. Elenbaas vestigde zich na zijn emeritaat te Ginneken en was van Januari 1940 tot Mei 1940, toen ds. T. G. Meester als veldprediker in militaire dienst was. te'Deume werkzaam als hulpprediker. Tijdens de oorlogsjaren heeft ds. Elenbaas veel gewerkt onder de Zeeuwen die te Ginneken waren geëvacueerd. Ver der heeft hij in de jaren 19381951 veel preekbeurten vervuld te Breda. Ginneken en omliggende dorpen. Van de vele bestuursfuncties, wel ke ds. Elenbaas in de loop der jaren heeft vervuld noemen we: lid en se cundus scriba-quaestor van het clas sicaal bestuur van Goes en quaestor van de ring Borssele. Tydens zijn verblijf te Gapinge werd daar door ds. Elenbaas een af deling opgericht van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Te Borssele nam hij mede het initiatief tot de oplichting van een Vereniging voor Wijkverpleging. Deze vereniging werd opgericht in combinatie met Nieuwdorp. Vanaf de iprichting ln 1922 tot zijn vertrek in 1938 was ds. Elenbaas hiervan voorzitter. Ds. Elenbaas werd in zgn ambts werk trouw ter zyde gestaan door zyn nu drie iaar eeleden overleden echtgenote, die te Gapinge en te tvi.igviiuic, uit 1,5 ua^lllge Cll 5C Sirjansland een meisjesvereniging heeft opgericht. Het voortgezette onderzoek gold de vliedberg ln zijn eerste fase. Deze biykt een rechthoekig grondplan tc hebben bezeten, lang 22.50 m., breed lö m. De top reikte 2 m. boven dc moederbodem. Deze kernheuve! was opgeworpen uit zavclklel. De voet was verstevigd met een gordel van grote zoden, zodat dc hoogte als het ware op een voetstuk was geplaatst. Het is duidelijk, dat Juist de kreekrug" voor bewoning werd uit- Jekozen. omdat deze hoger lag dan e omgeving. Aardcwerkscherven, aangetroffen in de kernheuvel, bewö- 2öu dat deze bewoning niet vóór de 12de eeuw kan zijn ontstaan. KERNHEUVEL „ECHTE TERP". De kernheuvel is een „echte terp" geweest, welke geheel bleek tc zyn ingebed in mestlagen, die dakpansge wijs van boven naar beneden liepen. Vermoedelijk is het schapenmest. Deze lagen werden zo overvloedig afgezet, dat do oorspronkelijke vorm van de terp al spoedig vervaagde. Het vee vond beschutting in een primitief gebouw, een op twee palen- rgen rustende schuur. 8peurende naar de betekenis van deze schuur werd de R.O.B. op weg geholpen door dr. W. S. Unger, die wees op do zgn. schapestellen, primitieve schuren, oudtgds bij tientallen verspreid over de onbedykte Zeeuwse schorren. Zjj herbergden soms tevens herders met hun gezinnen. De conclusie van de R.O.B. i» nu de ze, dat by de kernterp van Buttinge eens een toestand moet hebben ge heerst, gelyk aan die, welke thans nog bulten de Hedwlgpolder kan worden waargenomen. Hier treft men ook dergelijke „stellen" aan, waar schapenkuduen by hoge vloe den een wijkplaats kunnen Vinden In op een terp gebomvde schuren. Daar uit volgt dan, dat de bedyklng van Walcheren ln de 12de eeuw uiterst gebrekkig moet zyn geweest. Marktberichten VEILING WALCHEREN. 29 Februari. Fruit; Golden Delic., grot. 43—57; Goudrenetten "045; Lady Hen- neker 35; St. Remy 39—41: Gleser Wilde man 46—54. Aardappelen: Koopmans blauwe 32—20; Bevelanders 9.90; Meerlanders 1011.20. Groenten: Andijvie 99—1.24: Rodekool 18: Savoyekool 8—26; Boerekool 4—10: Spruiten 14—63; Prei 15—34: Lof 34—78; Snljsla :n dunsel 1.26—1.75; Schorsene ren 31; Peen 6—21; Veldsla 54—L69; Uien 6—34; Kroten 13—23; Koolrapen 3—5. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 29 Febr.: Appelen: Bellefleur 15—39. Bramley Seedling 23—30, Goudreinette 55 —64. Jonathan 3573. Zoete Ermgaard 21—80. Peren: Brederode 3849. Kieipeer 23— 49. St. Remy 33-47. Groenten: Andijvie 8390. Boere kool 4—11. Kroten 10—32. Rode kool 14—27. Gele kool 11—13. Croene kool 13—30. Waspeen 11—36. Grote peen 1521. Prei 20—29. Rabarber 61. Selderij 2 80—10.80. Knolselderij 7—27. Veldsla 80—1.08. Sprui ten 16—55. Uien 11—35. Witlof 55—72. VEILING BERGEN OP ZOOM. 1 Maart Rode kool 18—24; witte kool 67; spruiten 5478; idem niet geschoond 30—45; prei 16—31: kroten 16—21; boeren kool 15—27; breekpeen C 16—17; witlof A 66—74; idem B 58—63; Nero A.41—47; savoye kool AI 29—34; idem All 17—28: koolrapen 710 bloemkool A 67—72; idem B 36—57; idem C 23—29; sla per kg. 43 71. VEILING ZIERIKZEE. 29 Februari. Aardappelen 12.60; Prei 15-21; WlUof I 54—55; Idem B 50; Boe renkool 10—12; Rode kool 7—20; Witte kool 4.80; Sav. kool 6—19; Spruiten 34 41; Koolrapen 3; Sjalotten 15; Waspeen 21; Uien 'stek) 8; Knolselderij 810. al les per 100 kg.. 100 ttuks of per 100 bos. Ontario 24—32; Jonathan 41—46; Gronin ger Kroon 25; Zoete Ermgaard 2645; Zoete Champagner 25; Goudreinette 22— 45; St. Remy 4248, alles per 100 kg. Nagekomen advertentie. Heden overleed zach; en kalm na een gedul dig gedragen ïyden on ze geliefde Vrouw Dochter, Zuster, Be huwdzuster en Tante JOHANNA TANNETJE STOKMAN, geb. HARTHOORN in dc leeftijd van 46 laar. Namens de diepbe droefde familie: Amsterdam: L STOKMAN. 's-H. Arendskerke: JOS. STOKMAN. J. M. STOKMAN— MEULENBERC Amsterdam, 29 Feb. 52 Alb. Hahnplantsoen 27. De begrafenis zal plaatt lebben op Woensdag 5 Maart a.s. 12 uur te 's-H. Arendskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9