NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSE WISSEL ÊEVELANDEN ZUID-BEVELAND SNIPPERS VLIEDBERG TE BUTTINGE „TWEE PERIODEN-HEUVEL" MAANDAG 3 MAART 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Schepen kwamen op eigen kracht vlot Het Belgische m.s. „Sambre", dat 2oals gemeld Vrijdag op de plaat van Valkenisse aan de grond was gelopen, is Zaterdag op eigen kracht vlot geko men. Op ongeveer dezelfde plaats waar het Belgische m.s. „Sambre" had vastgezeten, liep Zaterdagmorgen het Argentijnse gouvernementsschip ,JRio- Segundo" vast. Ook dit schip kwam op eigen kracht vlot. Ir. S. van Ravesteyn nam afscheid van N.S. Vrijdag heeft de ook buiten de Ne derlandse Spoorwegen bekende bouwmeester der N.S., ir. S. van Ra vesteyn, hoofdingenieur, chef der ar chitectuur Zuid, de dienst der N. S., wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, verlaten. Mr. van Ravesteyn heeft ondermeer uitge voerd of in belangrijke mate zgn stempel gedrukt op de stationsbouw te Roosendaal, Gouda, Vlissingen en het nieuwe station Den Bosch. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Februari 1952 op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. A. J van der Weel als secretaris van de raad van beroep voor de directe be lastingen te Middelburg. Koninklijke bescherming voor „De Hollandse Molen" Tijdens de Zaterdag te Amsterdam i gehouden jaarvergadering van de ver eniging ..De Hollandse Molen" deelde de voorzitter, mr. dr. P. G. van Tien- hoven, mede, dat H. M. de Konin gin het beschermvrouweschap heeft aanvaard. Uit het jaarverslag bleek o.m., dat 51 molens op de urgentielHst staan en dat een even groot aantal in de loop van dit jaar met overheidssteun eveneens gebaat zou zijn. Het staat thans vast, dat op voorstel van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een bedrag van 29.000 uit de Marshallhulp ter be schikking van de vereniging zal wor den gesteld. Uit de inventarisatie der molens bleek, dat er nog 1199 molens in Nederland zijn, terwijl er 8885 mo lens verdwenen zijn. De restauratie van de nog werkende molen aan de Vlissingseweg te Mid delburg is in uitvoering, aldus werd medegedeeld in het rapport over de werkzaamheden aan de diverse mo lens in Nederland. Geslaagd voor tweede stuurman (Grote Handelsvaart) de heer L. A. Cij- souw en voor derde stuurman (Grote Handelsvaart) de heren W. C. Gerritsen en J. Tramper, leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Goes ALGEMENE LEDENVERGADE RING OPENBARE LEESZAAL. Donderdagavond hield de openbare leeszaal te Goes een algemene leden vergadering. De voorzitter, de heer B. Burger, opende deze bijeenkomst Aan de orde waren de jaarverslagen van secretaresse, penningmeester en directrice. Het overzicht over 1951 getuigde van de groei en de vooruit gang van de O.L.B. De penningmees ter, de heer L. Anderson, deelde me de, dat de rekening van 1951 een voordelig saldo van 50,90 liet zien. Uit het verslag van de directrice, mej. J. Louwerse, bleek o.a., dat de belangstelling voor O.L.B. zeer is toegenomen. Er werden 17.584 boe ken uitgeleend. Het bezoek aan de lees- en krantenzaal telde 4814 be zoekers. Het ledental nam toe van 542 tot 864. Aan het boekenbezit werden 405 banden toegevoegd, zodat dit op 1 Januari tot 3585 gestegen was. De op de convocaties uitgeschreven lezing van mej. Louwerse kon he laas geen doorgang vinden, daar slechts twee leden ter algemene ver gadering aanwezig waren. JUBILEUM BIJ HET GASBEDRIJF. Vrijwel het gehele personeel van het Goese Gasbedrijf kwam Zaterdag morgen bijeen om een van de colle ga's, de heer J. Visser, te huldigen daar deze 40 jaar als fitter aan dit be drijf verbonden is. De directeur, de heer K. K. Brink, schetste de groei van dit bedrijf en wees op de plichtsbetrachting van de jubilaris, die ruim 35 jaar, sedert de aansluiting van Kloetinge, met de ver zorging van het net in deze gemeente belast is geweest. Namens de collega's memoreerde de heer A. de Kok de goede samenwer king. Als aandenken werd de jubi laris een lamp aangeboden. Voorts vertolkte de burgemeester van Kloetinge, mr. H. V. Schimmel- penninck v. d. Oyen, de dank van deze gemeente, voor de wijze waarop de heer Visser daar steeds voor de gas- voorziening heeft gezorgd. Ook van deze zijde mocht de jubilaris een ge schenk ontvangen. In de middaguren bood wethouder J. J. van Melle als voorzitter van de gascommissie in gezelschap van de di recteur, ten huize van de jubilaris na mens het gemeentebestuur de gebrui kelijke enveloppe aan. Vele schrifte lijke gelukwensen getuigden verder van de waardering welke deze ambte naar in brede kring geniet. Nieuwdorp JAARVERGADERING COÜP. LANDBOUW AANKOOP VERENIGING. Donderdag hield de Coöp. Land- bouw-Aankoopvereniglng Nieuwdorp Lewedorp haar jaarvergadering in café J. Menheere onder leiding van de voorzitter, de heer W. J. de Vlie ger. Na de jaarverslagen werd de bestuursverkiezing gehouden. Als secr.-penningmeester werd herkozen de heer M. B. Slabbekoorn en als lid van de commissie van toezicht de heer W. A. Bierens. De directeur, de heer B. W. Alink uit Wemeldinge, hield een inleiding over coöperatieve graansilobouw, waarop een drukke bespreking volg de. Het was een leerzame vergadering, die slechts matig bezocht was. Borssele ^ZELDZAAM JUBILEUM. Zaterdag vierde de heer Corn. Ka- relse te Borssele het wel zeer zeldza me feit dat hij zestig jaar in dienst was op het landbouwbedrijf van de fam. Quist. Drie generaties van deze familie heeft hij mogen dienen. Als aandenken aan dit bijzondere jubi leum mocht hij een wandelstok ont vangen, terwijl de Z.L.M. een fraai ge tuigschrift deed toekomen. Hoewel de heer Karelse nog een goede gezond heid geniet, gaat hij thans van een welverdiende rust profiteren. Kloetinge VERGADERING A.N.L.B. De afdeling Kloetinge van de A.N. L.B. hield een vergadering in de ge meente-herberg. Er was een verzoek van de afdeling Kapelle om gezamen lijk een filmavond te organiseren, maar de animo hiervoor was niet groot en dit kan dus geen doorgang vinden. Er werden voorstellen gedaan voor het in Mei a.s. te houden congres. Men zou o.a. gaarne de indeling van de gemeenteklassen van vijf op drie gebracht zien. Besloten werd volle dige medewerking te verlenen aan de op 8 Maart in deze geemente te hou den collecte voor het sanato rium „Zonnestraal" Bij de rondvraag vestigde de voorzitter de heer J. Legs er onder meer nog de aandacht op dat de 2% vaeantletoeslag in geen geval wekelijks of maandelijks uit gereikt mag worden. Kapelle UITVOERING GYMNASTIEKVEE ENIGIXG „OLYMPIA" Voor geheel bezette zalen gaf Vrij dag- en Zaterdagavond de gymna stiekvereniging „Olymnla" te Kapel le in hotel ,.de Zwaan" haar jaarlijk se gymnastiek- en toneeluitvoering. De voorzitter de heer G. D. v. d. Kuyl heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder burgemees ter H. G. van Suylekom. die ook hier wed"-- '-'"v o-af van zijn medeleven met het verenigingsleven. Iri een vlot tempo werd het programma afge werkt, dat voor de pauze uit een tien tal vrije oefeningen bestond. Vooral de brugoefening van dames en heren en een show dans van meisjes in ma rine-uniform, oogstten veel succes. Na de pauze werd opgevoerd het hlijspel in drie bedrijven ..Tot we derdienst bereid" door P. Mossinkoff. Dit toneelstuk, dat vlot en zeer goed vertolkt werd, viel bij het publiek zeer in de smaak. Met een gezellig bal werd d- goed geslaagde uitvoe ring besloten. Wolfaartsdijk LANDARBEIDER IN HET ZILVER. De landarbeider W. Braam was Za terdag j.l. 25 jaar in dienst op het landbouwbedrijf van de familie Note- boom te Wolfaartsdijk. De JZ.L.M. reikte hem een getuigschrift uit, ter wijl de jubilaris van zijn werkgever een fraaie ruststoel mocht ontvangen. AUTO IN DE SLOOT. Zaterdagmiddag reed een Brabantse personenauto met grote snelheid door de bocht op de provinciale weg, bij de hofstede van de wed. Remijnse te Wol faartsdijk. De chauffeur verloor de macht over het stuur, waardoor de wagen in de sloot terecht kwam. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto werd later met een ta kelwagen op de weg teruggebracht. Concierge Van Sabben verliet Goese Ambachtsschool. ODder grote belangstelling heeft de heer A. van Sabben, die ruim 38 jaar concierge was van de ambachts school to Goes, Zaterdagmiddag deze school officieel verlaten. De eerste van do rij sprekers was de voorzitter, ir. M, J. Stoel Feucr- stein, die wees op de prettige manier, waarop de heer Van Sabben altijd met leerkrachten en leerlingen is om gegaan. Ook het bestuur had veel waardering voor de plichtsvervulling van de heer Van Sabben. Hij bood een salontafeltje aan en wenste de scheidende nog wie gelukkige jaren. De directeur, de heer C. J. Buurman, sprak eveneens toepasselijke woor den. Hij was big, aat de heer Van Sabben de school ln goede welstaud kon verlaten en zeide. dat het werk „de onderdirecteur", zoals de heer Buurman hem schertsend noemde, nooit teveel was geweest. Spreker bood hem een bedrag onder couvert en mevr. Van Sabben bloejnen aan. Vervolgens voerde de oud-directeur, de heer J. H. B. Buthfer, het woord. Deze had 18 jaar met de heer Van Sabben op de prettigste wgze samen gewerkt. Mej. W. C. Weststeijn, di rectrice van de Vakschool voor meis jes, die de scheidende concierge dank te voor de ondervonden steun, of freerde hem een kistje sigaren, waar na de heren E. Mansfeit en H. J. Lammorts namens Ambachtsschool en Avondschool de bekende envelop- pes overhandigden. De heer O. Wól- terman, administrateur van de schoolvereniging, wenste de heer Van Sabben nog verscheidene gelukkige jaren toe. De heer Van Sabben, die dankte voor de geschenken en harte lijke woorden, zeide, dat het hem aan zgn hart ging de school te moeter verlaten. Tenslotte wenste de voorzit ter de nieuwe congierge. de heer K. Kole, een prettige werkkring toe, waarna men nog enige ogenblikken gezellig bijeen bleef. BENOEMING. In de vacature ontstaan door het bedanken van de heer L. Puijpe als bestuurslid van de kleuterschool te Arnemuiden is benoemd de heer M Dieleman. Tot penningmeester van de kleuter school te Arnemuiden werd in de plaats van de heer A. Buis, benoemd de heer A. Poortvliet. Advertentie W.V BOWJHIM6— Aan de sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom slaagden voor de eerste graad Jiu Jitsu de heren J. Boogaard te Middelburg en A. van Voorts uit Middel burg. Voor de gele band Judo slaagden bei den eveneens, terwijl voor de oranje band Judo slaagde T« ln 't Anker te Schore. Advertentie Roekeloze verspilling van brandstoffen Groot tekort aan huishoudgeld Waarom zouöt u alle ramen opengooi en en uw dure kachelwarmte verspil len U raakt er de bestorven tabaks geur immers evenmin door kwijt als de hardnekkige lucht van gebakken vis gestoofde kool en onze typlsch- Hollandae wintergerechten. Zelfs met hermetisch gesloten vensters, zonder tocht en zonder warmteverlies zal de nieuwe Amerikaanse vinding Air- Wick u van alle hinderlijke geuren verlossen. Air-Wiek camoufleert de geuren niet, het vernietigt ze, want het bevat 125 reukdodende bestanddelen en chloro- phyl, het bladgroen, dat de buiten lucht zo zuiver en fris maakt. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wiek een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel.'Een flacon Air-Wiek 2,40 verschaft u op elk uur van de dag een behageltjke omgeving enhet is te merken alg u vergeet de Air- Wick open te zetten! NOORD-BEVELAND RAAD WISSEKERKE Mevo Kampioen Na afloop van de wedstrijd Mevo I —Wolfaartsdijk I stormde een groot aantal Mevo-supporters het veld op, om hun favoriten geluk te wensen met het behaalde kampioenschap. De wedstrijd begon met een overwicht dei' gasten. Maar Mevo verzette de ba kens en na een kwartier gaf A. v. d- Berg de thuisclub de leiding (10). Wolfaartsdijk kwam daarna geducht opzetten, maar de linksbinnen bad pech, toen een hard geschoten bal via de onderkant van de lat in het veld terugsprong. Aan de andere kant had Mevo meer succes: v. d. Berg om speelde een paar tegenstanders en hij scoorde onfeilbaar (20). Na de rust speelden de Zierikzeeënaars veel beter en door P. Guineé werd het al spoedig 3—0. Van de Berg nam het vierde doelpunt voor zijn rekening en met een hard schot verhoogde Krijn de Oude de score tot 50, waarna de Oranjehemden door hun linksbinnen de eer wisten te redden. (51). De Z.- Bevelanders toonden zich sportieve verliezers toen zij als eersten de Me- vo-spelers met hun succes feliciteer den. VOETBAL Axel won van R.C.S. in laatste kwartier. De wedstrijd tussen RCS en Axel te Souburg was meer spannend dan fraai. De thuisclub liep voor de rust nog al eens in de Axelse buitenspel val. Uit een snelle doorbraak van Axel schoot de linksbinnen, alleen voor de uitlopende keeper Beun staand, naast. Na de rust golfde het spel een kwartier lang op en neer, rnaav al lengs kwam Axel er-beter* in. Het R.C.S.-doel ontsnapte slechts met ge luk aan doorboring toen de midvoor der gasten tweemaal achter elkaar tegen keeper Beun schoot. Aan de andere kant schepte Passenier de bal, uit een prachtige voorzet van Keule- mans, over de lat. De Axelse druk werd zwaarder en nadat de scheids rechter ter.' doelpunt had af gekeurd en Beun nog op fraaie w$ze redding had gebracht, kon rechtsbui ten Borgstein, profiterend van een foutje van de linksback, zijn club de leiding bezorgen (0-1). R.C.S. kwam er nu bijna niet meer aan te pas en toen Borgstein op listige wijze de Souburgse verdediging omspeelde, stelde hij enkele minuten voor het einde de overwinning veilig. (0-2). Zeelandia bezorgde Corn. Boys een nederlaag. Corn Boys gaf in deze wedstrijd Zeelandia slecht partij, zodat de2e club op verdiende wijze met de punt jes ging strnKen. N"dat de bezoekers de Corn Boys-verdediging danig in de knel hadden gebracht en na tien minuten door hün linksbinnen de lei ding namen, bleven zij nog geruime tijd het veldoverwicht behouden. Zes minuten later slaagde van den Berge er in om na wat heen en weer gedrib- bel voor het ZeMandla-doel een tegen- punt te scoren. (1-1) Na de thee kwam Zeelandia opzetten. Reeds ln de tweede minuut plaatste de links binnen de bal achter doelman van Geetsem. (1-2) Vjjf minuten later liet de rechtsbuiten van de g-asten de Corn Bovs-doelman voor de derde maal vls^— ~"v>r flink aanpakken van de thuisclub Wist deze het Zee- landia-overwicht zo goed als teniet te doen. Tien minuten voor het einde kreeg Corn Boys een hoekschop toe- gewezen ir de midvoor met een kopstoot in een fraai doelpunt werd omgezet, hetgeen de stand op 2-3 bracht. In deze stand kwam geen verandering meer. Zierikzee sloeg Kadise Boys met 2—1. In de voor Zierikzee zo belangrijke en één der zwaarste laatste wedstrij den, heeft het kans gezien Kaai se Boys op eigen terrein zijn eerste nederlaag toe te brengep. Aanvoerder Rossen won voor Zie rikzee de toss liet zijn ploeg tegen zon en wind in spelen. In het begin zag het er voor Zierikzee niet erg rooskleurig uit, want Kaaise Boys legde een grote veldmeerderheid aan de dag. Een minuut voor de rust wist Kaaise Boys de leiding te nemen door een strafschop. Een speler van Zierik zee had de bal uit eigen doel ge stompt. Na de rust had Zierikzee het heft in handen. Van Aken loste yan gro te afstand een schot dat doel trof. Kaaise Boys werd hierna geheel overspeeld, en 10 minuten later gaf Haverhoek de keeper van Kaaise Boys het nakijken. Vlak voor het einde kwam Kaaise Boys nog geducht opzetten en toen één der achterspelers van Zierikzee grandioos over de bal heentrapte leek het er op, of het nog een gelijk spel zou worden, maar op het laatste mo ment wist v. d. Westen de bal corner te werken. WALCHERSE „TERPEN" GERUILD Archaeologiach onderzoek leidde tot belangwekkende conclusies De hcrverkavelingswerkzaamheden op Walcheren maakten het noodza kelijk de „Vliedberg" te Buttlnge naby Middelburg af te graven. De heuvel was Indertijd aangekocht door bet Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen om „een vertegenwoordiger" van de zo karakteristieke Walcherse vliedbergen voor de toekomst te bewaren. Het genootschap was niet van rins ln bezltsafstand te berusten, tenzu in ruil voor een andere Walcherse vliedberg. Aan die voorwaarde kon In derdaad voldaan norden. Inmiddels was de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek op de hoogte gesteld van het gevaar, dat de But- tinger vliedberg bedreigde. Te elfder ure kon met het bureau voor de ruil verkaveling te Middelburg een schikking worden getroffen, waardoor de R.O.B. zelf ln het toezicht bij de afgraving zou hebben. Verbouwing raadhuis. De raad van Wissekerke vergader de onder voorzitterschap van burge meester J. J. v. d. Maas. Besloten werd tot aankoop van 8000 m2 grono A 0.75 voor de bouw van de Hen*, .school en van woningen te Kamper zijn hart j^ing de school te jnoeten fiand. Aan de Geref. school te Kam- J perland werd 249 ter beschikking gesteld voor de bouw van een schoor steen. Een verzoek van dezelfde school om financiële medewerking voor het aanbrengen van een mastiek- bedekking werd na enige discussie aangehouden. Aan de Chr. school te Wissekerke werd 502,66 beschik baar gesteld voor aansluiting van het sanitair op de riolering en voor liet aanbrengen van nieuwe kapstok ken. Besloten werd garant te zijn voor de kosten t.b.c.-onderzoek voor diegenen, die deze kosten zelf niet kunnen betalen. Een voorstel om zo nodig voor deze categorie een verple- gingsverzekering te sluiten werd met, de stemmen van de heren M. J. Bus- traan en J. G. Marcusse tegen aan vaard. Vastgesteld werd het bedrag per leerling voor de Chr. Ulo te Wis sekerke op 37.50. Voor de diverse scholen werd het voorschot 1952 op de exploitatiekosten vastgesteld. De heer S. Breure werd herkozen als lid van het burgerlijk armbestuur. Be sloten werd tot verkoop van oude natuurkeien en tot aankoop van nieu we klinkers voor de Voorstraat te Geersdijk. Besloten werd schilders- werkzaamheden in het raadhuis te doen uitvoeren en om de wachtkamer zodanig te verbouwen dat zij aan haar bestemming voldoet. De kos ten worden op j 1400 geraamd, De heer C. J. Smit informeerde bij de rondvraag o.a. naar een lichtpunt op de hoek bij ds. Fokkens en de sa menstelling prgzencomrnissie. De heer H. P. Filius vroejï aandacht voor een !te van de üorpsdgk, dat bij re gen onder water staat en besprak de stalling van de auto van de vlees keuringsdienst. De heer J. van Halst vroeg inlichtingen over de bevoegd heden tot het nemen van besluiten door de Vleeslceurir "-sdienst. Nadat enkele raadsleden eveneens om vol ledige opheldering hadden verzocht, zeide de burgemeester deze kwestie in besloten zitting te willen bespre ken. Dit gebeurde nadat de heer van Halst nog geïnformeerd had naar de mogelijkheid om de woningwetwonin gen aan te besteden uitsluitend on der de aannemers uit de gemeente. De burgemeester deelde hierop mede dat de voorschriften openbare aan besteding eisen. Tijdens het onderzoek in Augustus en September j.l., waarbil de gehele heuvel werd afgegraven, Is van vele zijden zeer grote medewerking en be langstelling ondervonden. De leiding van het werk berustte aanvankelijk bij de heer P. J. v. d. Feen, conservator der archeologische afdeling van het museum te Middel- burg. De resultaten van het onderzoek kunnen aLs volgt worden samenge vat: bij de aanvang van het werk lag de top van de heuvel ongeveer 3 m. boven het zeer ongelijk liggende wei land. Ook de heuvel zelf was door af- en ingravingen dermate geschon den, dat met recht gevreesd mocht worden voor een teleurstellend resul taat. De laatste schending was tij dens de Duitse bezetting geschied door het ingraven van een mitrail leurpost in de top van de heuvel. Bij dit onderzoek werd ul spoedig duidelijk, dat men te doen had met een „tweeperiodenheuvel". De vlied berg van de tweede periode bezat een ronde omtrek, waarvan de straal aan de voet 16 m. heeft bedragen. Voor zover het heuvellichaam nog aanwe zig was, liet zich het talud in het profiel aanwijzen als een leembaan waarmede de uit structuurloze klei opgeworpen kern blgkbaar was afge dekt. Blijkens de helling van deze baan moet de heuvel zeer steile ta luds hebben bezeten. Helaas bleek het niet mogelijk met zekerheid vast te stellen of rondom de heuvel nog een ringgracht gelopen heeft. MANTEL VAN GRUIS. In de profielen vertoonde zich een lijn, die het beloop van het talud aan gaf, zoals dit géworden was na een gedeeltelijke slechting van de heu vel. Hierbij moet ook een gebouw op de top zijn afgebroken, waarbij op een geeeven ogenblik aan alle zijden afbraakpuin omlaag gestort is en de geleidelijk ln breedte toenemende neuvel als het ware een mantel van steengruis heeft ontvangen. Dit feit, tezamen met de vondst van te dateren scherven, gaf aanlei ding de heuvel der tweede periode te dateren in de tweede helft der 12de, -of de eerste helft der 13de eeuw.. Aan de voet van de heuvel werd allerlei aardewerk gevonden, dat uit sluitend gedateerd kon worden in de laatste helft der 16de eeuw. Het lag daarom voor de hand te veronder stellen, dat toen tot afbraak werd overgegaan. Wat de betekenis van de heuvel In zyn tweede fase betreft: de bena ming „vliedberg", ln de zin van toe vlucht by overstroming, Is nu wel minder juist gebleken. De gedachten gaan eerder uit naar een krijgskun dige taak, die van burchtheuvel. DERTIGJARIG JUBILEUM. Op de Anna Marl a-hoeve van de heer S. J. de Regt te Wissekerke vierde de landarbeider M. Heijboer zijn dertigjarig jubileum als landar beider. In 1922 kwam de heer Heij boer als achttienjarige jongen in dienst bij de heer M. de Regt, de va der van de tegenwoordige eigenaar van de Anna-Maria-hoeve. Ofschoon hij na zijn huwelijk te Kortgene ging wonen bleef hij. ondanks de vrij ian- ge fietstocht werkzaam op het bedrijf te Wissekerke. In 1947 toen de zoon, de heer S. de Regt zijn vader oDvolg- de, hield deze Heijboer als de toege wijde hulp jn het bedrijf. De neer Heijboer werd namens de Z.L.M. een getuigschrift van dertig jaar trouwe dienst aangeboden en namens de fa milie de Regt een enveloppe met in houd. Zgn vrouw die het jubileum met haar man op de hofstede mee vierde, mocht bloemen in ontvangst nemen. Kortgene LUCHTWACHTDIENST. Te Kortgene zal binnen afzienbare tgd een Luchtwachtdienst worden ge vestigd. De dienst bestaat uit 16 vrij willigers. Dezer dagen werd een bij- eenkomst belegd in „de Korenbeurs", waar doel en werkwijze werd uiteen gezet. Donderdag 6 Maart a.s. zal op nieuw een bijeenkomst worden be, legd, waar kapt. T. van Wijraen te Breda een deskundige uiteenzetting zal geven. Het voortgezette onderzoek gold de vliedberg ln zijn eerste fase. Deze blijkt een rechthoekig grondplan te hebben bezeten, lang 22.50 m„ breed 15 m. De top reikte 2 m. boven dc moederbodem. Deze kernheuvel was opgeworpen uit zavelklel. De voet was verstevigd met een gordel van grote zoden, zodat de hoogte als het ware op een voetstuk was geplaatst. Het is duidelijk, dat juist de „kreekrug" voor bewoning werd ult- fekozen. omdat deze hoger lag dan e omgeving. Aardewerkscherven. aangetroffen in de kernheuvel, bewij zen dat deze bewoning niet vóór de 12de eeuw kan zijn ontstaan. KEBNHEUVKL „ECHTE TERP". De kernheuvel is een „echte terp" geweest, welke geheel bleek te zgn ingebed in mestlagen, die dakpansge wijs van boven naar beneden liepen. Vermoedelijk is het schnpenmest. Deze lagen werden zo overvloedig afgezet, dat de oorspronkelijke vorm van de terp al spoedig vervaagde. Het vee vond beschutting ln een primitief gebouw, een op twee palen- rijen rustende schuur. Speurende naar de betekenis van deze schuur werd de R.O.B. op weg geholpen door dr. W. S. Unger. die wees op de zgn. schapestellen. primitieve schuren, oudtijds bij tientallen verspreid over de onbedijkte Zeeuwse schorren. Zij herbergden soms tevens herders met hun gezinnen. Do conclusie van de R.O.B. is nu de ze, dat bij de kernterp van Buttlnge eens een toestand moet hebben ge heerst, gelijk aan die, welke thans nog bulten de Hedwlgpolder kan worden waargenomen. Hier treft men ook dergelijke „stellen" aan, waar schapenkudden by hoge vloe den een wijkplaat* kunnen vinden In op een terp gebouwde schuren. Daar uit volgt dan, dat de bedijking van Walcheren in de 12de eeuw niterst gebrekkig moet zijn geweest. SCHAKEN Middelburg won van Kerkrade. Zondag speelde Middelburg in Eind hoven zijn laatste competitiewedstrijd voor de 2e klasse D In de K.N.S.B. tegen Kerkrade, welke door Middel burg met 7^2% werd gewonnen. De gedetailleerde uitslag luidt: P. ZimmermanJ. H. Verleur 1 0; J. Baandrs. M C. Verburg 01; A. BeügelsJ. L. Woudstra 01; M. RömyensH. Strooband 01; P. Rö- myensK. Maartense 01; C. Wet- zelaarP. M. de Kleyn !i; N. RitserfeldP. D. de Zeeuw 01; G. BrokampJ. de Baare ViP. Reuleauxdrs. J. Schellens 01; W. BemelenD. de Vos ]A. KERKNIEUWS DS. J. C. ELEXBAAS TE EEN HALVE EEUW PREDIKANT. Zondag was het een halve eeuw ge leden, dat ds J. C. elenbaas, em. predikan on Borssele en thans wo nende te Ginneke, het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Elenbaas werd 1 Juli 1873 te Zierikzee geboren, bezocht het ste delijk gymnasium te Doetinchem en studeerde vervolgens eerst aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam en daarna aan de Rgks Uni versiteit te Utrecht. Nadat cand. Elenbaas in September 1901 door het Provinciaal Kerkbestuur van Groningen was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Hen- Kerk, verbond hij zich 2 Maart van het daaropvolgend jaar, na vooraf te zijn bevestigd door wijlen ds. J. Dip- pel van De Bilt aan zgn eerste ge meente Gapinge (classis Middel burg). Op 25 October 1908 verwis selde de jubilaris deze gemeente met die van Sirjansland (classis Zierik zee). Op 29 Juni 1913 verbond ds. Elenbaas zich, na ooraf te zijn be vestigd door wijlen ds. D. Bins van Ellewoutsdijk, aan zijn derde en laat ste gemeente Borssele. welke hij diende tot 10 Juli 1938, toen hem op 65-jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Ds. Elenbaas vestigde zich na zijn emeritaat te Ginneken en was van Januari 1940 tot Mei 1940, toen ds. T. G. Meester als veldprediker in militaire dienst was. te Deurne werkzaam als hulpprediker. Tijdens de oorlogsjaren heeft ds. Elenbaas veel gewerkt onder de Zeeuwen die te Ginneken waren geëvacueerd. Ver der heeft hij in de jaren 19381951 veel preekbeurten vervuld te Breda. Ginneken en omliggende dorpen. Van de vele bestuursfuncties, wel ke ds. Elenbaas in de loop der jaren heeft vervuld noemen we: lid en se cundus scriba-quaestor van het clas sicaal bestuur van Goes en quaestor van de ring Borssele. Tijdens zijn verblijf te Gapinge werd daar door ds. Elenbaas een af deling opgericht van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Te Borssele nam hij mede het initiatief tot de oprichting van een Vereniging voor Wijkverpleging. Deze vereniging werd opgericht in combinatie met Nieuwdorp. Vanaf de iprichting in 1922 tot zijn vertrek ln 1938 was as. Elenbaas hiervan voorzitter. Ds. Elenbaas werd in zijn ambts werk trouw ter zgde gestaan door zijn nu drie jaar eeleden overleden echtgenote, die te Gapinge en te Sirjansland een meisjesvereniging heeft opgericht. Marktberichten VEILING WALCHEREN. 25) Februari. Fruit: Golden Dellc., grof, 43—37; Goudreinetten '015: Lady Hen- neker 35; St. Remy 3941; Gicser Wilde man 46—54. Aardappelen: Koopmans blauwe 12—20; Bevelanders 9.90Meerlanders 10—11.20. Groenten: Andijvie 99—L24: Rodekool 8—18; Savoyekool 8—26; Boerekool 410; Spruiten 14—63; Prei 15—34; Lof 34—75; Snijsia sn dunsel 1.261.75; Schorsene ren 31; Peen 621; Veldsla 54L69; Uien 634; Kroten 1323; Koolrapen 35. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 29 Febr.: Appelen: Bellefleur 1539. Bramley Seedling 23—30. Goudreinette 35 64. Jonathan 3573. Zoete Ermgaard 21—50. Peren: Brederode 3849. Kleipeer 23 49. St. Remy 33—47. Groenten: Andijvie 8390. Boerc kool 411. Kroten 10—32. Rode kool 1427. Gele kool 11—13. Groene kool 13—30. Waspeen 1136. Grote peen 15—21. Prei 20—29. Rabarber 61. Selderij 2.80—10.80. Knolselderij 727. Veldsla 801X8. Sprui ten 18—55. Uien 11—35. Witlof 55—72. VEILING BERGEN OP ZOOM. 1 Maart. Rode kool 1924; witte kool 67; spruiten 5478; idem niet geschoond 3045; prei 1831; kroten 1621: boeren kool 1527; breekpeen C 1617; witlof A 66—74; idem B 58—63; Nero A 41—47; savoye kool AI 20—34; idem AH 17—28: koolrapen 710 bloemkool A 6772; idem B 36—57: idem C 23—29; sla per kg. 43— 71. VEILING ZIERIKZEE. 29 Februari. Aardappelen 12.60; Prei 18-21: Witlof I 54—55; Idem II 50; Boe. renkool 10—12; Rode kool 7—20; Witte kool 4.80; Sav. kool 6—19; Spruiten 34— 41; Koolrapen 3; Sjalotten 15: Waspeen 21; Uien (stek) 8; Knolselderij 8—10, al les per 100 kg.. 100 stuks of per 100 bos. Ontario 2432; Jonathan 4146; Gronin ger Kroon 25: Zoete Ermgaard 26—45; Zoete Champagner 25; Goudreinette 22 45; St. Remy 42—48, alles per 100 kg. Nagekomen advertentie Heden overleed zachi en kalm na een gedul dig gedragen lijden on ze geliefde Vrouw Dochter, Zuster, Be huwdzuster en Tante JOHANNA TANNETJE STOKMAN, geb. HARTHOORN in de leeftijd van 46 ïaar. Namens de diepbe droefde famiiie: Amsterdam L STOKMAN. 's-H. Arendskerke: JOS. STOKMAN. J. SI. STOKMAN— MEULENBERG Amsterdam 29 Feb. 52 Alb. Hahnplantsoen 27. Je begrafenis zal plaats ïebben op Woensdag 5 Maart a.s. 12 uur te 's-H. Arendskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7