HERVORMD MASSA-JEUGDWERK GOES KREEG EIGEN HONK VIERHONDERD WERKERS WERDEN ZATERDAG GEDUPEERD SCHOTEN WEERGALMDEN DOOR NACHTELIJK MIDDELBURG WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN DROEG DE EREPALM WEG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 3 MAART 1952 GEEN MOEITE TE VEEL. Ds. H. M. Strating: „Geen liefhebberij, maar een dienst aan ons volk". To Goes is Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van vele genodigden het nieuwe jeugdhonk van de Hervormde Gemeente in de Korte Vorststraat in gebruik genomen. Het openingswoord werd gesproken door de voor zitter van de Hervormde Jeugdraad, ds. H. M. Strating. „Beschouw dit niet als een luxe-salon", zei deze, „maar als een honk voor ons massa- jeugdwerk". De Strating zette de noodzakelijkheid van dit werk uiteen: „B|j do uitbreiding van Goes gaan zich onder de jonge mensen problemen voordoen, die grenzen aan die van de grote stadsjeugd". Met nadruk wees spreker er op, dat deze arbeid moet gezien worden als een dienst aan het volle. Zjj wordt niet uit liefhebberij .verricht, maar omdat de Hervormde Kerk temidden van ons volk wil staan: „uit een dienende liefde, van uit het Evangelie". Ds Strating gewaagde met grote dankbaarheid van de vele hulp, die men by de totstandkoming van het jeugdhonk heeft ondervonden. Met name noemde hij daarbij de mensen, die het „stugge" werk hebben ge daan en voor wie geen moeite te veel was. „El' waren jongens, die snipper dagen hebben opgeofferd om zelf bij voorbeeld de gasleiding aan te leg gen, omdat het toch maar geen geld zou kosten". Record-omzet van veiling te Kapelle Export zorgde voor goed jaar voor fruitkwekers. Zaterdagmiddag kwam te Kapelle de Veilingsvereniging „Kapelle-Bieze- linge en Omgeving" in hotel ,.De Zwaan" in algemene vergadering bij een. De voorzitter de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, zeide in zyn openingswoord, dat 1951 een eigen aardig jaar was. Hoewel er in het begin practisch geen exportmogelijk heden waren, werd de toestand steeds gunstiger, naarmate men verder het nieuwe seizoen inging. Daar de fruit oogst in vele landen belangrijk bene den het gemiddelde bleef, werd 1951 het jaar van een bijzonder vlot lo pende export. De voornaamste export landen waren Duitsland, Engeland en België. Mede door de goede kwaliteit werden door het buitenland uitsté kende prijzen betaald. De voorzitter deed in dit verband de verheugende mededeling, dat de veiling dit jaar een record-omzet heeft geboekt van 5.950.000. Dit stemt tot grote tevredenheid. Dank bracht spreker aan de kwekers, die zo spontaan hun medewerking hebben«gegeven aan de kwaliteitsver betering. Ook werd een woord van dank gebracht aan de handel en in dustrie voor de goede samenwer king. De heer Dekker deelde verder me de. dat er 35 a 40.000 chips aard beien, 15000 kratten voor frambozen en bramen züllen worden aangekocht. Ter vervanging van de bushels zullen 15.000 kistjes worden aangekocht. Voorts is er een commissie benoemd ter bestudering van het transport- vraagstuk. Ook het wassen van aard beien vraagt om een oplossing. Hier voor is eveneens een commissie aan gewezen. Ten aanzien van de afzet voor het komend seizoen was de voorzitter niet optimistisch, vooral niet voor het zachte fruit. De financiële zijde en de importbeperkingen van Engeland en Frankrijk zijn wel de grootste factoren die hierin een rol spelen. Gehoopt wordt echter dat Engeland voor het 2e halfjaar een groter be drag beschikbaar zal stellen, speci aal voor het zachte fruit. Uit het jaarverslag van de direc teur, de heer A. D. Snoep, bleek, dat het klein fruit een zeer belangrijke plaats inneemt. Er werd in totaal 2076 ton klein fruit verhandeld voor een bedrag van 1.611000. De aard beien nemen hierin wel de grootste plaats, namelijk 691 ton met een ge middelde prijs van 1.04. De aard appelen en groenten nemen de klein ste plaats in, namelük 2% van de to tale omzet. Er werden in totaal aangevoerd 17.000 ton groenten en fruit. Door de detailhandel 'werd gekocht 5% van de aanvoer; door de Toothandel 27% de exnorthandel 43% en de industrie 25%. Van het totaal aangevoerde werd 25% gesorteerd door het pak- station. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. J. J. Dekker tilt Wemel dinge J. Burger Fzn uit Wemeldinge en A.' de Waard Gzn. uit Elezelinge herkozen. In de vacature van de heer D. A. Timmerman uit ICattendijke en J. L. de Jager Jr. uit Kapelle werden gekozen de heren P. v. d. Have uit Kapelle en S. de Visser uit Katten- dijké. Twee Middelburgse kleuters op avontuur. Twee jongetjes uit Middelburg kwamen Vrijdagmiddag op de ge dachte de wijde wereld in te trekken zonder dat hun ouders hiervan iets wisten. Om vier uur des middags vingen de 10-jarige L L. en de 9- jarige J. v. S. een reisavontuur aan, dat tenslotte om ca. 10 uur 's avonds in Kloetinge werd beëindigd. 2e kwamen toen in contact met een voortvarend meisje uit Kloetinge, Meta Dekker, die in samenwerking met haar vriendinnetjes de beide avonturiertjes aan de politie aflever de. Daar vertelden zij o.a. dat zij van Middelburg tot op de Rijksweg by Amemuiden met een bespannen voer tuig waren meegereden en van die plaats tot in Goes met een vracht auto. Ze waren echter nog niet waar zij wezen wilden en probeerden op het station te Goes in een goederen wagen te kruipen om aldus als ver stekeling de reis voort te zetten. Bij het klauteren op een goederenwagon scheurde een van hen echter 2ijn broek en toen zagen ze beiden maar van het hele geval af. Tenslotte kwa men zij in Kloetinge terecht. De po litie aldaar stelde eerst hun ouders telefonisch gerust en transporteerde de knapen naar Middelburg. Wika Veenhoven zette hierna de. werkwijze uiteen, die men hier wil volgen: „We zullen trachten de mo gelijkheden van de kindergn naar bui ten te laten komen. Ze moeten zelf scheppend bezig zijn". Ds. A. W. M. Odé sprak namens de kerkeraad van de Hervormde Ge meente. Spreker noemde dit werk „een teken van geestelijke bewogen heid". Hij hoopte, dat er in de drie wijken van Goes nog eens drie der gelijke centra's zouden komen, waar deze arbeid kon worden verricht. De burgemeester van Goes, mi\ W. C. ten Kate, zeide verheugd te zijn, dat dit gebouw tot stand kwam. „De groei van Goes heeft ook kwade fa cetten", aldus spreker, „met name voor de stadsjeugd. Daarom is het goed en verheugend, dat deze arbeid wordt gedaan". De heer I. Ph. F. v. d. Plassche sprak namens de kerkvoogdij zijn sympathie uit voor hetgeen in dit ge bouw wordt verricht en zeide dat de kerkvoogdij zover het in haar ver mogen ligt de helpende hand zal bie den. Hjj bood tenslotte een geldsbe drag aan. Hierna werd een rondgang door het gerestaureerde gebouwtje gemaakt, dat een frisse en prettige indruk maakte. „De Zeeuwse klederdracht". De algemeen secretaris van de Pro vinciale Zeeuwse V.V.V., de heer G. Houtekamer, zal Dinsdag 4 Maart a-s. om 12.33 u. een radiovoordracht hou den via Hilversum I over „De Zeeuw se Klederdracht". ZILVER-SHAG Heerlijke goud-gele Virginia: fijn van geur-mild en vol van smaak De Zeeuwse bijenhouders beraadslaagden te Goes. Zaterdagmiddag kwamen afgevaar digden van alle Zeeuwse afdelingen van de Vereniging tot bevordering der Bijenteelt in vergadering bijeen in hotel ..Centraal" te Goes. De voor zitter van de kring Zeeland, de heer P. de Bruijne uit Zuiddorpe sprak een openingswoord, waarna eerst enkele huishoudelijke punten werden afge handeld. In de bestuursfuncties kwam geen wijziging, terwijl besloten werd twee maal per jaar te vergaderen, n.l. in November en Januari. Men zal dan tijdig eventuele voorstellen bij het hoofdbestuur kunnen indienen. Hierna werden nog enkele vragen breedvoerig besproken, o.a. de kool- zaadbespuitingen (ook met vliegtui gen), mijtziekte, de verzekering der bijenvolken van de leden, de suiker- kaart, projectiemateriaal enz. De voorzitter deed de toezegging verschillende van deze punten in dë a.s. hoofdbestuursvergadering naar vo ren te brengen en zo mogelijk, nog als voorstel voor de algemene vergadei'ing te Utrecht in te dienen. De datum voor de derde Goese bijenmarkt zal nog in de eerstvolgen de vergadering van de afd. N.- en Z.- Beveland moeten worden vastgesteld. Met de hoop op een goed bijenjaar, sloot de voorzitter de vergadering. MIST OVER DE WESTERSCHELDE. Veerboot „Prins Bernhard" kon de haven van Breskens niet binnenvaren De dikke mist, die Zaterdagochtend boven de Westerschelde hing, beeft circa vierhonderd werkers ernstig gedupeerd. Bovendien werden te Vlis- singen en Breskens circa 100 automobilisten de dupe van de miststagnatle. De veerboot „Prins Bernhard" was van Vlisslngen uitgevaren, maar kon des ochtends te circa zeven uur de haven van Breskens niet binnenkomen. Wel beschikt het schip over een radar-installatie, doch de haveningang te Breskens is zo nauw en de stroom zo grillig, dat de kapitein van de veer boot het niet aandurfde op zijn radar-installatie die nauwe ingang binnen te varen. De boot heeft ongeveer een uur lang op en neer gevaren voor de kust, wachtend op beter zicht. Toen dat betere zicht uitbleef keerde de boot terug naar Vlisslngen. Te Breskens waren toen bij het Veer aanwezig vier honderd werkers, voor een belangrijk deel Sclielde-per- soneel en DUW-arbeiders, die niet naar Vlissingen overgezet konden worden. Ook stonden ongeveer 30 auto's vergeefs te wachten. Zodra het dui delijk werd, dat de wachtenden niet tijdig meer de werkplaatsen enz. kon den bereiken, is het merendeel van hen naar huis teruggekeerd, ook al omdat op Zaterdag maar een halve dag wordt gewérkt. Eerst te elf uur, toen de mist goed deels was opgetrokken, kon de Priris- Het sportveldencomplex te Vlissingen. In de laatst gehouden vergadering van de raad van Vlissingen werd zo als bekend, medegedeeld, dat naar alle waarschijnlijkheid in April begonnen zal worden met de aanleg van de sin- telbaan op het geprojecteerde sport veldencomplex. Dit betekent tevens, dat dan een aanvang wordt gemaakt met de aanleg van het eerste veld,, waaromheen de sintelbaan komt. Op dit veld worden enkele springbakken gemaakt, terwijl terzijde ruimte is ge reserveerd voor de bouw van tribu nes. Voorts worden onderhandelingen gevoerd over een ontwerp-plan voor een centrale kleedkamer voor dames en heren. Volgens het werkschema zal bet gehele complex van drie velden definitief gereed zijn na zeven a acht jaar. Dit houdt verband met de in zaai enz-, hetgeen vanzelfsprekend niet zeggen wit dat de velden niet eerder zijn te gebruiken. De mosselhandel te Bruinisse. In de week van 25 Februari tot 1 Maart werden door Bruinisser kwe kers afgeleverd aan de handelaren te Tholen en Yerseke 135 tonnen mos selen, afkomstig uit de Waddenzee. Aan Zeeuwse mosselen werden af geleverd 1315 tonnen. Vismijn Vlissingen wordt uitgebreid. Binnenkort zal te Vlissingen worden aanbesteed een uitbreiding van het Vismijngebouw. Er zal een bergruimte voor fust e.d. worden bijgebouwd, ter wijl ook het exterieur wordt verbe terd. Bernhard de haven van Breskens binnenlopen- Ook te Vlissingen werd behalve een aantal automobilisten een groep werkers gedupeerd, die zich regelmatig met een der vroege och- tendboten naar Zeeuwsch Vlaanderen plegen te begeven. Tweede Kamerlid Hofstra voor P.v.d.A. te Goes. Over het Plan van de Arbeid Het Tweede Kamerlid, de heer H. J. Hofstra, heeft Zaterdagmiddag voor het Bcvelandse kader van de Partij van de Arbeid in „De Prins van Oran je" te Goes, uitvoerig en gedocumen teerd het plan van de arbeid toege licht. Na een begroeting door de districts voorzitter. de heer J. S. Visscher uit Goes, sprak de gewestelijk voorzitter, de heer M. J. van Poelje uit Vlissin gen een opwekkend woord. Hierna behandelde de heer Hofstra de vier delen van het plan van de ar beid, nl., de maatschappelijke orde in socialistisch perspectief, productie en welvaart, mens en cultuur en de inter nationale gemeenschap. Spr. weerlegde de opmerkingen van de confessionele partijen dat de P.v.d. A. alleen oog zou hebben voor mate riële belangen. Het democratisch so cialisme strijdt tegen de uitbuiteng door het kapitalisme. Het is een eis van Christelijke naastenliefde om een maatschappelijke orde ln te stellen, waardoor ook de onderliggende groe-r pen een menswaardig bestaan hebben. Ook wees hij het verwijt van de hand, dat de P.v.dA. streeft naar staatsal- macht cn staatsoverheersing. In zijn verder betoog bepleitte spr. een alge- hele vrijstelling van schoolgeld, waar door ieder begaafd kind kan studeren. Ook dient de kunst voor het gehele volk bereikbaar te zijn. Voorts heb ben de socialisten een internationale samenwerking ook reeds jaren voor gestaan. Onder de huidige omstandig heden kan men niet meer uitsluitend Nederlands denken. De arbeids- cn bezitsverhoudingen kunnen alleen door een beheerste loonpolitiek gere geld worden. Aan het slot van zijn rede pleitte spr. voor een socialisatie van de sleutelindustrieën, als banken, mimen, verzekeringswezen staalbe drijf, baksteenindustrie en de knoop- Êunten van de levensmiddelen-sector, lit betekent echter niet dat men de socialisatie van de gehele midden stand zou wensen. Er volgde nog een geanimeerde gedachtenwisseling. „IK SCHIET JE DOOD Dronken man sloeg enige tientallen ruiten in en dreigde mei „revolver". Ecu Middelburger, die in beschonken toestand ainok maakte, enige tien tallen ruiten stuk sloeg en iedereen, die hij zag, dreigde dood to schieten, heeft Zaterdag omstreeks middernacht een deel van de stad in rep en roer gebracht. De man beschikte slechts over een luchtdrukpistool, maar wist hiermee niettemin ontzag' in te boezemen, daar niemand kon bevroeden, dat het een onschuldig wapen was, waarmee hjj manipuleerde Een politie agent zag zich genoodzaakt van zijn revolver gebruik tc maken. Schoten, welke op de benen van de woesteling waren gericht, troffen geen doel. De dronkeman kon tenslotte overmeesterd worden, nadat de agent hem met de revolver een slag op het hoofd had gegeven, waardoor hy hevig bloedend op de straat viel. De beschonkene, zekere F. uit Mid delburg, had in de Spanjaardstraat blijkbaar plotseling een aanval van razernij gekregen. Met zijn lucht drukpistool sloeg hij bjjna alle rui ten der benedenverdieping van de Raad va.n Arbeid in scherven en ook acht ramen van enige woningen aan de overzijde van de straat moesten het ontgelden. Het gerinkel en ge tier maakte omwonenden en late wandelaars op het vandalisme attent, maar F. slaagde er in, door met zijn „vuurwapen" te dreigen, de mensen op enige afstand te houden. F. liet de met glas bezaaide straat achter zich en liep in de richting van de Dam, na de mensen op de hoek van de straat gewaarschuwd te heb ben, dat zy hem niet moesten benade ren, daar hij hen anders zou „dood schieten". In de Molstraat vernielde de dronkeman nog een spiegelruit van een modemagazijn. Inmiddels verscheen echter een poHtie-agent ten tonele. F. bedreigde ook hem met zijn half onder zijn jas verborgen pistool. De agent schoot enige malen in de lucht en richtte vervolgens zrjn wapen op de benen van de vandaal, „Klompenhuisje" te Vlissingen wordt gerestaureerd. ZAL ALS EETGELEGENHEID WORDEN INGERICHT. Te Vlissingen is men thans bezig met de restauratie van het z.g. „Klom penhuisje" in het Groene woud. Dit huisje bezit een karakteristieke gevel van oude datum en betekende voor Vlissingen eèn bezienswaardig heid. Sinds de oorlogsjaren verkeer de het echter in een uiterst vervallen toestand, zodat restauratie dringend noodzakelijk was. Hoewel het ge bouwtje niet direct een historische waarde bezit, is het thans op de voor lopige monumentenlijst geplaatst. De naam „Klompenhuisje" ontleent het aan het feit, dat er voor de oorlog jarenlang klompen werden verkocht. Thans zal het worden ingericht als eethuisje, waarvan men vooral in het touristenseizoen grote verwachtingen heeft. Als streefdatum voor de opening is aangenomen 15 Mei a.s. Wethouder van Huilt viel in een kelder. Wethouder F. de Meurichy te Hulst, die 's avonds uit zijn woning kwam. viel doordat baldadige jeugd het rooster van zijn kelder had weggeno men, in de kejder en liep behalve en- kele verwondingen ook nog een her senschudding op. tri* en Binnenkort aanbesteding van semi-permanent gebouw. Zoals bekend bestaan er in Vlis singen plannen tot de bouw van drie nieuwe scholen, namelijk twee bijzon dere en één openbare school. Met de aanvang van het nieuwe schooljaar wordt echter dermate grote toevloed van leerlingen verwacht, dat het noodzakelijk is. dat op korte termijn uitbreiding wordt gegeven aan de bestaande schoolruimte. Daarom is thans besloten zo «poe. dig mogelyk over te gaan tot de bouw van een nieuwe zes-klassige semi-permanente school op de hoek Pr. Rooseveltlaan-Bonedykestr. Dit nieuw© gebouw, waarmede men de moeilijkheden enigermate wil opvan- Êen, moet in September gereed zyn. e bouwplannen worden thans be- sfcedlngsklaar gemaakt Er zal thans nog worden overlegd, aan wie het gebouw te zijner tijd zal Worden toegewezen, aan een van de byzondere schoolverenigingen, dan Wel of het een openbare" school zal worden. Met de bevoegde instanties wordt thans door het gemeentebe stuur onderhandeld teneinde zo vlug mogelyk tot de bouw van een tweede school te geraken. zonder deze echter te treffen. De zes in het smalle straatje weergalmen de knallen waren voldoende, om de weinige omwonenden, die nog niets van het rumoer hadden bemerkt, op de been te brengen. Op de hoek van de Molstraat en de Dam wist de agent, op wie F. on danks zijn bedreigingen niet had te- •ruggevuurd al spoedig bleek, dat hij dit ook niet kon een harde slag met zrjn revolver op het hoofd van de man toe te brengen, waardoor -deze, hevig bloedend, kwam te vallen. Hij kon toen naar het bureau worden overgebracht, waar de arts mevrouw Pel zijn wond hechtte. Vervolgens mocht F. zijn roes uitslapen. 65-jarige bruiloft ie Eede Te Eede werd opgewekt het 65 jarig bruilofstfeest gevierd van het echt paar E. van BellegemDe Vleeshou wer. 's Morgens werd een H. Mis op gedragen, waarna 's middags de Ko ninklijke Aardenburgse fanfare een muzikale hulde bracht. Tijdens deze hulde bood de voorzit ter van het huldigingscomité, de heer T. Standaart een geschenk in de vorm van een divan aan. Ook de voorzitter van de irfUzielcvereniging, de heer G. P. H. Wijffels voerde het woord. De 87-jarige bruidegom kon aan de fees- tehjkheden niet deelnemen wegens ziekte, doch de 83-jarige bruid vier de opgewekt feest. Er waren acht kin deren en twintig kleinkinderen aan wezig, terwijl de Dorpsstraat en langs het „Dijkske" een fraaie verslering was aangebracht. GESLAAGD TONEELONCOURS L.J.G. Er viel over het algemeen een grote vooruitgang te bespeuren. Dat van een opbouwende crltiek een goede, stimulerende werking kan uitgaan, Is Zaterdag gebleken op het provinciaal toneelconcours van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland. Terwijl het jurylid, mevr. E. J. van den Broeekede Man alt Aardenburg, vorig jaar ernstige crltiek moest laten horen over de keuze en de wijze van opvoering der stukken, kon zij thans aan het slot van deze geslaagde dag met voldoening consta teren, dat er een grote vooruitgang valt te bespeuren. De L.J.G.-ers zijn op de goede weg, hoewel natuurlijk nog vele verbeteringen mogelijk zyn. De afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen kwam ditmaal met de eerste prys uit de bus voor de opvoering van „De Jas". Chr. Kweekschool hield een contactmiddag. In schoolgebouw te Middelburg Het contact tussen de ouders van leerlingen die een middelbare school bezoeken en de leraren die aan zo'n school lesgeven, wordt steeds meer als een belangrijk element in de op voedingstaak gezien. Voor oudera en leraren beiden levert het niet zel den goede resultaten op. Maar voor een eilandengebied als Zeeland, geeft het tot stand komen van zulk contact eigenaardige moei lijkheden. Het bestuur en de leraren van de Chr. Kweekschool te Middelburg wa ren prettig verrast, dat een 50-tal va ders en moeders uit alle delen van Zeeland en zelfs daarbuiten, voor een contactmiddag naar Middelburg wa ren gekomen om met de leraren over hun zoons en dochters te spreken. Dat zij er in sommige gevallen een lange reis voor over hadden, bewijst, dat zij een samenspreking van groot belang achtten. In zyn toespraak legdo de direc teur van de school, de heer J. A- van Bennekom, er de nadruk op, dat de leerlingen natuurlyk wel him werk met een cyfer zien gewaardeerd, maar dat zo'n cyfer, voldoende of onvoldoende, niet de allesbeslissende factor is. De lareren willen graag de mens achter het cijfer zien. En voor de beoordeling van die mens is het zo nuttig, zelfs nodig, om met de ouders kennis te maken. De kweek school leidt op voor het mooie, uiterst verantwoordelijke ambt van onderwij zer en daarby is het karakter en do karaktervorming van de a.s. onder wijzer van de hoogste betekenis. Onder leiding van de zangleraar, de heer Jan Ryn, werden enkele lie deren gezongen door de leerlingen. Het blokfluit-nummertje van do leerlingen van de 3e klas viel zeer in de smaak. Ook declameerden enkele leerlingen oen gedicht. Nadat een gezellig kopje thee aan geboden was, kregen de ouders ge legenheid met de leraren te spreken. De ruim 2 uren daarvoor disponibel, waren nauwelijks voldoende. De ge sprekken droegen een hartelijk, vaak ook een vertrouwelijk karakter. De leraren waren over de kijk die ze daarby op hun leerlingen kregen, zeer tevreden. Ook aan de ouders was te merken, dat zij deze gesprek ken op prijs stelden. De expositie van voorwerpen en te keningen die op de handwerk-, han denarbeid- en tekenlessen waren ver vaardigd, mocht zich in een overwel digende belangstelling verheugen. De docenten, mej. Prins en de heren Beeftink, De Mey en Dekker, hadden zich veel moeite gegeven om alles smaakvol te étaleren. Deze contactmiddag slaagde zo goed, dat ouders en leraren gaarne een volgende contactmiddag tege moet zien. Mosselexnort naar Frankrijk plotseling herval. Ruim 4000 ton verzonden. Vrijdagavond kwam totaal onver wacht te Yerseke het bericht binnen, dat wederom vergunning was ver leend voor het exporteren van mos selen naar Frankryk. In het holst van de nacht werd met het verzend- klaar maken van belangrijke partijen mosselen begonnen en in enkele uren tijd konden 4000 tonnen mosselen worden geëxpedieerd. Deze haast werd betracht, omdat men vreesde voor een wel zeer korte duur van de openstelling der Franse grens. Wel bestaat de hoop, dat deze eerste hervatting van de mosselim- port in Frankrijk toch weer het be gin zal betekenen van een regelmati ge export naar deze onmisbare afne mer. Toen de alg, adjunct, de heer A. Doeleman, des morgens de dag open de, wees hij op de belangrijkheid van het toneel, waarmee de L.J.G. naar buiten optreedt en dus ook represen tatief dient te zijn. Tengevolge van de mist konden velen nog niet tegen woordig zijn. Als eerste groep verscheen de af deling Zuid-Beveland voor het voet licht met de één-acter De papieren val", gevolgd door Tholen met „De gebroken vaas" en Walcheren met )tEduard wordt mens". De pauzes werden opgevuld met muziek van het Zuid-Bevelandse LJ.G.-orkest. De middagbyeenkomst welke werd geopend met een woord van de vlce- vöorzitter, de heer L. C. Risseeuw, bracht vervolgens West Zeeuwsch- Vlaanderen op de planken met „De ias" waarbij vooral de moeder uitste kend spel te zien gaf. De Zeeuwsch- Vlamingen kwamen op dit concours goed voor de dag, want ook Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, dat in „Berst aanvragen" op geestige wijze in sap pig dialect de papierwinkel voor de oorlogsgetroffenen critiseerde, wist de talrijke bezoekers te amuseren. Noord-Beveland sloot de ry met de komische één-acter ,Een grandioos idee". Terwijl het L.J.G.-orkest uit Hoek gramma, besloten. vrolijke muziek deed horen, trok de jury, bestaande uit Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man, Aardenburg mevr. Bron-Wiersma, secretaresse van het Prov. Groningse Rederycltersverbond en de heer J. v. d. Woude uit Goes, zich terug voor haar beraadslagin gen. Na een dankwoord van de heer A. de Vrieze. voorzitter van de toneel- commissie, kon mevr. Van de Broe cke-de Man de uitslag van dit con cours bekend maken. Eerste werd de groep West-Zeeuwsch-Vlaanderen, 2. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 3. Noord- Beveland. De beste spelers waxen de Moeder in „De Jas" de boer in „Eerst aan vragen" en de rechter ln „Een gran dioos idee". In de bijrollen viel het spel op van de garderobière in „De papieren val" en de bedelaar uit ,De jas". Voorts gaf mevr. Van den Broeeke nog tal van nuttige wenken. Zo moet meer op mimiek worden gelet alsme de op de décors, de costuums en de grime. De leiding kreeg een extra pluimpje van de jury voor de goede organisatie. Met een dankwoord van de vice- voorzïtter de heer L. C. Risseeuw en het aanbieden van een geschenk aan de juryleden werd deze dag. als een goede afsluiting van het wmterpro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2