Tilbury ■TRIUMPH „Oost Vlaanderen vlagt in Middelburg' MIDDELBURGS STADHUIS TOT IN DETAILS NAAR OUDE GLORIE DRANG NAAR BOUWEN BEDREIGT MIDDELBURGS SCHOONHEID GEEN SUBSIDIE VOOR R.K.H.B.S. TE GOES 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 MAART 1952 GOTHIEK EIST GEDULD Krijgsmannetjes van klokkenspel opnieuw in klei geboren. „Dat petje" zegt architect M. J. J. van Beveren „dat petje moet meer naar achteren en dat rechterbeen meer naar binnen. Andera komt dat kereltje er veel krygahaftiger tilt te slen dan vroeger". Beeldhouwer Peter de Jong uit Den Haag bekijkt z'n klei-schepplng nog eens aanduehtlg, vergelekt haar met de reproductie In dr. Ungeré „De Monumenten van Middelburg", en schraapt dan met een stokje wat klei van de voorkant van het „petje". Naast het rechterbeen trekt hy in de nog zachte substantie een streepje. Zó; Iets meer naar binnen.... Details, details en nog eens details. Gothlek eist geduld. Details, zoals die zeven beeldjes van het klokkenspel uit de toren, waarvan er in '40 slechts één ge spaard bleef. Dat werd toen juist ge restaureerd. De overigen moeten op nieuwen „oud" gemaakt worden, zoals het gehele bouwwerk opnieuw „oud" gemaakt wordt. Peter de Jong had zo'n boeldje on der handen, toen wij een kijkje na men in zijn „atolier"; een hokje van een directiekeet achter het stadhuis. Een krijgsmannetje in klei ontstond onder z(jn gevoelige handen en dis creet verborgen onder doeken bevon den zich nog drie van zulke manne tjes. Straks worden ze in gips gego ten en daarna definitief in steen uit gehakt. Zo moet Middelburgs stadhuis stukje voor stukje zijn oude glorie herkrijgen en verwondert het u thans nog, dat de werkzaamheden reeds meer dan tien jaren duren? Elders troffen wij de steenhou wers; behoedzaam bikkend aan de raamkoppen. „Raamkoppen" zijn de geornamenteerde natuurstenen raarn- vullingen en ook deze onderdelen van het grote en grootse geheel eisen een bedachtzame behandeling, evenals de houten luiken, die ter plaatse door een timmerman vervaardigd worden. Het zyn gedegen ambachtslieden, die deze werkstukken vervaardigen en die er zo mede toe bijdragen, dat de „muren zonder meer" van na '40, de .1 dvr.rtentie Een knappe jongen die mij van m'n TILBURY afkrijgt I LICHTE VIRGINIA De heer G. J. Leich ie Vlissingen plotseling overleden. Op 49-jarige leeftijd is te Vlissin gen. plotseling overleden de heer G. J. Leich, in leven leraar aan de Zee vaartschool. De heer Leich begaf zich Vrijdag van de H.B.S., waar hij in een der lokalen les had gegeven aan leer lingen van de Zeevaartschool, naar het gebouw dezer school aan de Bad huisstraat, toen hij op straat plotse ling onwel werd. De directeur van de H.B.S., de heer G. Lammers, liet hem naar een ziekenhuis vervoeren, waar kort daarop de dood intrad. De heer Leich, die bij de leraren en de leerlingen van de Zeevaartschool zeer gezien was, had een eervolle In dische loopbaan achter de rug. Nadat hij bij de My. Oceaan was opgeklom men tot hoofdwerktuigkundige, aan vaardde hij een functie bij de scheep vaartinspectie in Ned. Indië, waar hij opklom tot inspecteur. Gedurende de jongste oorlog werd hij geïnterneerd en zijn gezondheid wera in het interneringskamp ern stig geknakt. Na een voorlopig herstel aanvaard de hy een beperkte functie by de Zee vaartschool te Vlissingen, maar blijk baar had zijn gezondheid te zeer ge leden. Toch kwam zijn plotseling overlijden Vrijdag als een harde slag voor allen, die hem kenden. moeite van het aanzien weer ten vol le waard worden. Tja, die murenOm die weer historisch verantwoord opgebouwd te krijgen, wordt vooral het geduld van de steenhouwers wel op een zeer zware proef gesteld. Steen voor steen uithakken, getrouwelijk naar het mo del van de oude steen; dat gaat niet in een zucht! Niettemin kwam de topgevel aan de Markt na twee jaar in zijn oude vorm gereed. De gevels aan de Noordstraat on aan de Markt zullen verder resp. in twee en drie etappes worden afgewerkt, hetgeen naar schatting vyf jaren in beslag zal ne men. Aan do Marktzyde is een proef renomen met lagere pinakels (de ooven de beelden aangebrachte orna menten) en Monumentenzorg zal moeten beoordelen of de proef als ge slaagd kan worden beschouwd. Vast staat, dat de door dr. P. J. H. Cuy- pers by de restauratie omstreeks 1900 aangebrachte balustrade langs de daklijst aan de Markt, niet zal terugkeren. UIT FRANKRIJK. Frankrijk levert voor de restaura tie zeer belangrijke materialen. Te Faverolles vond men na lang zoe ken een steensoort, die vrijwel overeenkwam met de vroeger ge bruikte, De oorspronkelijke steen soort werd gevonden in de groeven bij Lede in België, doch deze groeven zijn helaas uitgeput. Verder wordt in Frankrijk naar een oud procédé het benodigde glas ver vaardigd. Op dezelfde wijze als eeu wen geleden, zodat de resultaten uiteraard ook dezelfde zyn en ln de ruiten van nu en vroeger is dan ook geen enkel verschil te bespeuren. Geen enkel verschilDat is het streven van architect Van Beveren, van de beeldhouwers De Jong en Ten Klooster en van allen, die aan deze mooie opdracht werken. Detail voor detail. Schenking aan de Provinciale Bibliotheek. Dr. J. H. Vernhout te Oostkapelle, oud-conservator van 's Rijks Zoölo gisch Museum te Leiden, heeft aan de Provinciale Bibliotheek van Zeeland zijn uitgebreide boekenbezit ten ge schenke aangeboden. Niet minder aan 8 kasten zijn nodig om deze belang rijke aanwinst een plaats te geven. Vooral de afdelingen geschiedenis, kunstgeschiedenis en oudheidkunde krijgen door deze aanwinst een be langrijke uitbreiding. Ook op het ge bied der geographic en der natuurlij ke historie bevat de verzameling ve le boeken, terwijl enige belangrijke tijdschrift-collecties aan de biblio theek zijn toegevoegd. Met grote vreugde hebben Gedeputeerde Staten deze schenking voor de Provinciale Bibliotheek aanvaard. Met de be schrijving der boeken is reeds een aanvang gemaakt, zodat de bezoekers over enige tijd van deze aanwinst ge bruik kunnen maken. Autobus verliet het goede pad. Tengevolge van werkzaamheden, ten behoeve van de waterleiding aan de Steigerwcp* te Hoedekenskerke, zakte Vrijdagmorgen een bus van de A.M.Z. in de zachte berm langs een sloot. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel werd het verkeer over deze weg een paar uur gestagneerd. De auto's van en naar de boot moesten over Baarland rij den. Een andere bus van dezelfde maatschappij heeft de bus weer op het rechte pad gebracht. Waddenzee opengesteld voor Zeeuwse mosselkwekers. De Zeeuwse mosselkwekers zijn in de gelegenheid om de mosselpercelen in de Waddenzee in te zaaien van 22 April tot 17 Mei. Van 19 Mei tot een nader bekend te maken datum is er gelegenheid mosselzaad te halen op het Groningerwad voor de inzaai van de Zeeuwse percelen. altijd wtnt VIRGINIA Zeeland leverde in 1951 kleinste aantal emigranten. Volgens de door de stichting Land verhuizing Nederland uitgereikte de- viezenvergunningen zijn in de loop van 1951 37605 emigranten vertrok ken. Naar Canada emigreerden zoals bekend 18.604 personen, naar de Ver. Staten 2262 personen, naar Brazilië 206 personen, naar Zuid-Afrika 2588 personen, naar Australië 10.494 perso nen, naar Nieuw Zeeland 3187 perso nen, en naar de overige landen bui ten Europa 1322 personen. De meeste emigranten waren afkomstig uit de provincie Zuid-Holland. Uit Zeeland kwam het kleinste aan taal, namelijk 577. Geslaagde uitvoering van Zeeuwse Vereniging Deventer. De Zeeuwse vereniging te Deven ter heeft bij haar eerste lustrum een grote belangstelling ondervonden. Na de opvoeringen welke van het blij spel „De nieuwe veearts" in het ka der van de uitwisseling in Arnhem en Apeldoorn door de Deventer-toneel- groep waren gegeven en welke zulk een succes werden, bleek de belangstel ling zo groot te zijn, dat velen teleur gesteld moesten worden. De voorzitter van de plaatselijke af- deling, de heer M. Geerse, sprak er zijn vreugde over uit, dat meer dan 400 personen aanwezig waren. Niet alleen vele leden van de Groningse, Friese en Drentse verenigingen waren te Deventer aanwezig, ook tal van afgevaardigden van plaatselijke to neelverenigingen hadden de wens te kennen gegeven dit toneelstuk ge sproken in Zeeuws dialect en gespeeld in Zeeuws costuum bij te wonen. Het uit drie bedrijven bestaande blJJspeUetje, dat onder regie van de heer Geerse werd opgevoerd, oogstte veel succes. Vooral de vrouwenrollen waren uitstekend bezet. Knap ge speeld werden de rollen van de huis houdster en de jongste dochter van de boer. Vlaamse kwekers zullen stad versieren - Ook Vlaamse reuzen" komen naar Zeeland Propagandacampagne in Nederland, België en Engeland. De naam van dc Oost-Vlaamse tentoonstelling, die van 12 tot 26 Juli a.s. te Middelburg gehouden wordt, is thans officieel vastgesteld. Hy luidt: „Oost Vlaanderen vlagt in Middelburg". Op straten en wegen komt U Englebert tegen. RAADSVERGADERING IN IJLTEMPO. Bushalten midden op de Markt niet ideaal, maar onvermijdelijk. Ongetwijfeld hebben Middelburgs vroede vaderen, die Vrijdagmiddag on der voorzitterschap van burgemeester mr. dr. N. Bolkesteln vergaderden, een record gebroken! In precies tien minuten waren de vyftien agendapun ten behandeld en kon de voorzitter de rondvraag aan de orde stellen. Naar aanleiding van een brief van mej. mr. Anne Bolle, stelde de voor zitter voor om na afloop van de ver gadering gezamenlijk een wandeling te maken naar de St. Barbaragang. Er bestaan namelijk plannen om deze gang tot officiële verbinding tussen de Segeerstraat en de Nieuwstraat te bestemmen en hiertegen bracht mr Bolle bezwaren te berde. Haar woon huis is gelegen op de hoelc van de Nieuwstraat en de St. Barbaragang en mr. Bolle vreest bij ten' uitvoerbren- ging van de plannen, verlies van vrij heid. De raad heeft zich derhalve en bloc van de situatie ter plaatse op de höogte gesteld, teneinde een en ander in een volgende zitting te kunnen be handelen. Geen van de door B. en W. aan de raad gedane voorstellen, waarvan wij de voornaamste voor het merendeel betrekking hebbende op het onder wijs reeds publiceerden, ondervond enige tegenstand. Bij de aanvang deelde de voorzitter mede, dat het raadslid de heer H. J. Flierman (P.v.d.A.) zich door ziekte genoodzaakt ziet als zodanig te be danken. hetgeen mr. Bolkestein zeer betreurde. Hij wees op de grote ver diensten van de heer Flierman, in het bijzonder op het gebied der financiële problemen en sprak de hoop uit op een spoedig herstel. Belgisch motorschip aan de grond. Om omstreeks 22.00 uur is Vrijdag avond het 727 bruto register ton me tende Belgische motorschip „Sam bre" op de plaat van Valkenisse aan de grond gelopen. De sleepboot „Adrlaan Letzer" van Walsoorden voer ter assistentie uit. De kapitein van de „Sambre" wilde bij hoog water op eigen kracht vlotkomen. Nader werd hedennacht vernomen, dat de sleepboot „Adriaan Letzer" het Belgische m.s. „Sambre" voorlo pig niet kan bereiken. Boven de Schel de hing namelijk een dikke mist, waardoor het scheepvaartverkeer werd bemoeilijkt. Advertentie TIT Hedenavond, morgenmiddag en- avond, OPENING met trio „CARLO ALBERT1' met zang van BRAM SCHILPEROORl. Zaal verwarmd. Airconditioned. Eig. expl. P. H. A. OTS. NIET VERRUKT. Bij de rondvraag wees de heer J. M. Wondergem (ch) op de wenselijk heid om de Lange Jan van een blik semafleider te voorzien, waarop de voorzitter mededeelde, dat zulk een instrument zich reeds op de toren be vindt. De heer I. van Loo (P.v.d.A.) had aesthetische bezwaren tegen de bouw van het kazerne-achtlge R.K. tehuis voor ouden van dagen in de onmid dellijke nabijheid van het fraaie stad huis en was van mening, dat met de controle hierop min of meer de hand was gelicht. De voorzitter bracht naar voren, dat hoewel B. en W. nu ook niet bepaald verrukt van het bouwsel waren het vaak moeilijk is te laveren tussen de drang zoveel mogelijk bouwen enerzijds en het ver langen naar schoonheid anderzijds. Niettemin zelde de burgemeester het gebeurde als een leerzaam voorbeeld te beschouwen en hij achtte het ge wenst contact te zoeken met de Schoonheidscommissie. De heer A. Flipse (c.h.) merkte ten slotte op, dat de halteplaatsen van de bussen der N.V. Stoomtram „Walche ren", midden op de Markt een wel zeer ontsierende uitwerking, hebben en hij zou hierin gaarne verbetering zien. De voorzitter moest mededelen dat dit probleem reeds van alle zij den is bezien, doch dat een oplossing helaas onmogelijk gebleken is. Het Plein 1940 biedt absoluut onvoldoende ruimte om alle bussen te bevatten. Met een besloten zitting kwam het einde van de raadszitting. WERELDGEBEDSDAG VOOR VROUWEN. In het kerkgebouw van de Vrij Evangelische Gemeente te Goes wa ren Vrijdagavond vele dames bijeen voor de wereldgebedsdag voor vrou wen. Mej. W. C. de Vries las de li turgie voor deze bijeenkomst en mej. J. Donner ging voor ln gebed. Bronzen leeuw voor twee Zeeuwen. Op Maandag 3 Maart a.s., des na middags te 15.00 uur, zal Z.K.H de Prins der Nederlanden, in het ko ninklijk paleis te Amsterdam, dap- perheidsonderscaeidingen uitreiken aan ongeveer 180 landgenoten. Onder hen bevinden zich twee ridders mili taire Willemsorde. Voorts zijn daar onder twee Zeeuwen aan wie het Bronzen Kruis zal worden uitgereikt, namelijk de heer I. Moret te Sluiskil, -adj. o,p. en aan de tijdelijk reserve kapitein P.Kloosterman te Nisse. Beiden hebben zich reeds in 1940 on derscheiden in Nederland bij de strijd tegen de vijand. Advertentie Rit Ve\koudAeidL f Met vitamine-C. het buitvitamine, waar aan het lichaam ng extra behoelte heelt. Er bestaat voor deze expositie, waarop Oost Vlaanderen tijdens veer tien Oost Vlaamse dagen zyn cul tuurschatten ten toon zal spreiden, een zeer grote belangstelling, die zich op velerlei wijze uit. Zo zyn reeds van Belgische zijde besprekin gen gevoerd met de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer en het Belgisch Directoraat Generaal voor Toerisme. Er zal op grote schaal een intensieve propaganda worden ge maakt voor het tentoonstellingsbe- zoek. Zo zullen niet alleen in Neder land en België, maar ook in Enge land zeer aantrekkelijke folders wor den verspreid om de aandacht 11 vestigen op wat er in deze veertien dagen in Middelburg plaats vindt. Kwekers uit Oost Vlaanderen heb- Wederom veroordelingen wegens dronkenschap. RECHTBANK MIDDELBURG DEED UITSPRAKEN. Op 15 November van het vorig jaar behandelde de Arrondissements-recht- bank te Middelburg een aantal straf zaken, waarin thans uitspraak is ge daan en waarbij wederom enkele ver oordelingen wegens overmatig gébruik van sterke drank werden uitgespro ken. Zekere M. V. uit Middelburg reed op 17 December 1951 met zijn per sonenauto door Middelburg, terwijl hij „onder invloed" verkeerde. Drie maanden ontzegging uit de bevoegd heid tot het besturen van een motor voertuig en f 100.boete of 30 dagen hechtenis waren het gevolg. A. H. B. uit Dordrecht reed in de nacht van 8 op 9 Januari j.L met zijn auto dronken door Middelburg en gaf bovendien geen gevolg aan een stop teken van de politie. Vierhonderd gul den boete of vier maanden hechtenis en een voorwaardelijke ontzegging uit de bevoegdheid tot het besturen van motorvoertuigen met een proeftijd van twee jaar, luidde het vonnis. J. P. de J. uit Vlissingen, die voor een derge lijke overtreding terechtstond, werd vrijgesproken. De Middelburger P. de B. kreeg wegens het plegen van een zeden- deliet één jaar gevangenisstraaf. waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. In hoger beroep verkreeg de rij wielgroothandelaar W. D. vrijspraak van een hem ten laste gelegde over treding van het wegenverkeersregle ment. Wegens overtreding van de woonruimte-wet zagen mej. M. W. L. en zekere C. A. v. G., beiden uit Axel, zich in hoger beroep veroordeeld tot ieder f 3.boete of twee dagen hech tenis. RAAD VLISSINGEN. Zyn industriehallen voor Vlissingen gewenst De gemeenteraad van Vlissingen besloot Vrijdagmiddag afwijzend te be schikken op het verzoek van de Stichting voor R.K. middelbaar en voorbe reidend hoger ondenvys in het decanaat Middelburg „St. Willibrord-Col- lege" te Goes om een bydrage voor de uit Vlissingen afkomstige leerlingen, die de H.B.S. van dit college bezoeken. Aan dit besluit ging een kort prin cipieel debat vooraf. De heer M. J. Corveleijn (R.K.) be treurde de houding van B. en W., die voorstelden het verzoek af te wy- zen. „Wy kunnen de van ouds beken den argumenten niet aanvaarden" al dus de heer Corveleijn, „onderwijs is immers niet te scheiden van levens beschouwing". Spreker wees op de normen die voor het lager onderwijs gelden en meende dat vlissingen als grootste gemeente van Zeeland niet op deze wijze kan omspringen met 1, air ben zich reeds bereid verklaard om in deze twee weken Middelburg een pronkgewaad van Oost Vlaamse bloe menpracht te geven, Tevens wordt de mogelijkheid on derzocht om tijdens de tentoonstel ling een vlootrevue van zeiljachten in veere te houden, waarvoor reeds thans bij film en radio belangstel ling bestaat. Ten slotte is het waarschijnlijk, dat op 21 Juli, de Belgische natio nale feestdag verscheidene Oost Vlaamse muziekcorpsen naar Middel burg zullen komen en hier een op tocht zullen houden, waarin ook eni ge van de befaamde Vlaamse Reuzen zullen meelopen. Deze optocht zou ook worden opgeluisterd door een aantal brandweercorpsen uit Oost Vlaanderen. Voor Middelburg beloven het unie ke weken te worden! Weg Vlissingen-Souburg weer open voor verkeer. Het gedeelte van de Nieuwe Vlis- singse weg tussen Vlissingen en W.- Souburg is met ingang van Vrijdag weer voor het verkeer opengesteld. Deze weg is enkele maanden afge sloten geweest in verband met de aanleg van de oprit naar de Baily- brug, die over het kanaal werd ge maakt teneinde de reparatie van de Keersluisbrug, mogelijk temaken. Brj de opritten zijn reeds verkeers lichten geplaatst en ook het huigje voor de bediening van deze ïicHten heeft men daar al opgesteld. Met ingang van vandaag zal de N.V. Stoomtram Walcheren weder om een dienst over deze weg onder houden, zodat de bewoners van W.- Souburg nu niet meer naar de haltes te Oost-Souburg behoeven te gaan. Advertentie principes, die in Nederland als alge meen geldend worden aanvaard. De heer J. Marys (A.R.) zeide het volko men met de heer Corveleyn eens te zijn en meende, dat B. en W, een standpunt van vijftig-zestig jaar te rug handhaafden. De P.v.d.A.-fractie deelde bij monde van de heer M, A. van Poelje mede, niet te willen voor uitlopen op de wettelijke regeling van de gelijkstelling van openbaar en bijzonder middelbaar onderwijs. Bur- Temeester mr. Kolff zette het meer- lerheidsstandpunt van van B. en W. uiteen. Zolang Vlissingen geen gym nasium heeft, aldus de voorzitter, is men aangewezen op Middelburg. Het voorstel om het verzoek af te wijzen steunt op practische gronden: „Wij moeten het gymnasium in Middel burg niet bloedeloos maken". Ten slotte werd het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 11 te gen 7 stemmen (tegen C.H., A.R. en INDUSTRIE-TERREIN Voorts besloot de raad o.a. tot ver koop van grond ten Oostén van het Kanaal door Walcheren aan de heer A, Jonckman, aan de heer J. M. Ne- len, tot aankoop van een betonnen loods aldaar van de fa. Muys en de Winter en tot het geven in huurkoop van deze loods aan de fa. G. P. v. d. Bilt en Zn. te Bergen op Zoom. De heer M. J. van Poelje zeide, dat het gemeentebestuur hierdoor metter daad bewijst bepaalde faciliteiten te verlenen voor vestiging of uitbreiding van bepaalde industrieën. Ook hier blijkt, dat bestaande gebouwen voor ondernemers aantrekkelijk zijn en daarom gaf hij het college van B. en W. in overweging eens na te gaan of soms in Vlissingen industriehallen gewenst zouden zyn. Voorts meende spreker, dat er onder de raadsleden enige onrust heerst ovr het terrein, BEIEN on U HEEN. VRIJ TE BEZICHTIGEN. In onze speciale afdeling „Moderne meubelen". Een keurcollectie Ploeg- stoffen voor het moderne Interieur vindt U er te vens. Graag zenden wij U hier van staalcollecties ter inzage. Fa H. BLOK ZONEN RATELLE Z. B. reeds geruime tijd zonder dat er re sultaten worden geboekt. Wethouder van Popering betoogde, dat van de zijde van net gemeentebe stuur alles gedaan wordt om indus trie aan te trekken. Ten aanzien van stichting van industriehallen zeide spreker, dat de gemeente geen te grote risico's kan nemen. Er moet eerst met ondernemers onderhan deld worden. Spreker deelde mede dat met enkele instellingen onderhan delingen begonnen worden. Over het marineterrein deelde wet houder van Popering mede dat de gemeente inderdaad moet weten waar zij aan toe is, doch hy meen de dat er geen reden tot ernstige on- gerustheid bestond. Burgemeester élff bevestigde de woorden van de j i >i wethouder, maar zeide verder in het dat voor de Marine bestemd is. De openbaar geen mededelingen te kun- onderhandelingen hierover duren nen doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2