Werkloosheid... voor België het topprobleem JIMMY BROWN, sportheld no. 1 AMBACHTSHEER VAN RITTHEM WAS STAATSMAN EN GELEERDE DONDERDAG 28 FEBRUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DERDE MACHT OF DERDE KRACHT De regering heeft de bestrijding met kracht aangevat (Van onze correspondent) BRUSSEL, Februari Wordt Nederland In hoge, zelfs in stijgende mate in het nauw gebracht door het werldoosheid-probleem, de proporties waar onder dit vraagstuk by onze buren beneden de Moerdyk zich voordoet, is werkelyk onrustbarend en vervult de harten hier met bange voorgevoelens. De Belg is van nature optimistisch en zet zich gemakkei yk over dingen heen, die hem aanvankelijk neerdrukten. Maar op één punt ls hij gevoelig, om niet te zeggen ontroostbaar: als aan zyn natuurlijke drift tot werken yeperkingen worden opgelegd of hy gehandicapt wordt in zjjn wil om geld Jb verdienen. De gemiddelde Belg kan wat zich op het ogenblik in zijn land afspeelt op het gebied van beperking van de arbeidskansen, slechts zien als iets, wat direct zijn financiële positie raakt. Zijn portemonnaie loopt ge vaar en nu worden alle klokken in zijn land tegelijk geluid. Dagelijks voegen zich nieuwe contingenten by het leger der werklozen. Dat staat vast en is hier algemeen bekend door de Kamerverslagen in de dagbladen. Ondanks de geruststellende medede lingen van mmïster van Houtte over het Regeringsplan ter bestrijding der werkloosheid, gebaseerd op actieve medewerking van particulieren, neemt de onrust zichtbaar toe. Enerzijds toont België een hoge productie en een maximaal in komen erf anderzijds de werkloosheid die, aldus minister van Houtte, een structureel probleem is. DE SCHOUDERS ER ONDER De Belg zou echter zijn naam als geïnspireerd werker niet met ere dra gen, als hij niet allang de schouders onder deze voor zyn land dreigende last had gezet en het is vooral de manlijke en knappe minister van Economische Zaken, Duvieusart, die de stoot wil opvangen en de leiding van het offensief op zich genomen heeft om de ontwikkeling van 's lands apparaat in versneld tempo voort te zetten. De voorziene regelingen zijn de volgende: het particulier initia tief moet worden bevorderd en de Overheden moeten een zo groot mo gelijk aantal werkgelegenheden hier voor beschikbaar stellen. Er is een crediet van 50 millioen franken uit getrokken voor de saneringswerken van de bodem. De uitvoering van de ze plannen zal in het komende voor jaar 450.000 werkdagen verzekeren. Voorts gaan de gedachten van de Re gering in de richting van: geen nieu we industrieën, maar nieuwe fabrie ken, d.w.z. terwijl nieuwe onderne- mingen gesteund worden, zal de voor keur uitgaan naar uitbreiding van de bestaande industrieën. Eén woord werkt als een rode lap op de verbeel ding: Inflatie. Tot iedere prijs moet deze voorkomen worden, ANGST VOOR DE PORTEMONNAIE De gemiddelde Belg laat zich lei den door angsten voor zijn porte monnaie (zeer begrijpelijk overigens). Dat echter op voorbeeld van zijn En gelse gewezen coilega Sir Stafford Cripps, beschouwingen van economi sche aard zeer goed kunnen samen gaan met meer ideële motieven, kan uit de volgende woorden van eerste minister Van Houtte blyken, zojuist uitgesproken op een diner van üe Ko ninklijke Kring „Mars et Mercure". bij welke gelegenheid hij het Rege ringsplan uiteen zette: ,,Ik voor mij ben overtuigd, dat in dit grote laten te conflict (bedoeld is de werkloos heid), waarbij de machten en de leer- stellingen tegenover elkander staan, er plaats is voor een derde macht, die misschien niet een derde kracht van de politiek is, maar een derde kracht van de moraal en van de we reldopvatting. De werkloosheid is een van de toetsstenen, waarnaar de waarde van ons regime zai worden bepaald. Ofwel zo zegt hy zul len wij er in slagen, aan allen, die in staat zijn te werken en het stevige verlangen hebben door de verdienste van h 11 arbeid in hun bestaan te voorzien, bij hun bevoegdheden pas send werk te verschaffen, ofwel zul len wy onverbiddelijk veroordeeld worden' om de grootste rijkdom ter wereld te hebben verspild nl. het ar beidsvermogen van de mensen en hun niet te hebben kunnen verschaffen wat hun waardig is: de mogelijkheid om hun bestaan door de persoonlijke inspanning te rechtvaardigen"..Waar dige woorden, zouden wij willen zeg gen, die zeker een basis zijn om op te starten. *********************#*1 210 O, bittere ironie, een kanon heeft een ziel! Vergeeft U ons deze hoogge stemde benaming die kwalijk past b\j een instrument, dat gebezigd wordt om in de kortst mogelijke tijd zo veel mogelijk levens te vernietigen, doch wij dienen hier vast te houden aan de termen die de deskundigen aan ver schillende onderdelen van het geschut hebben gegeven. En dienovereenkom stig wordt de inwendige ruimte van een vuurmond met „ziel" aangeduid. Deze ziel heeft het overigens kwaad te verantwoorden, want door de ge weldig hoge temperaturen, de enorme druk en de chemische inwerking van de explosiegassen, gevoegd bij de ster ke wrijving, treedt inbranding (ero sie) en slijtage van de ziel op, welke het grootst is in dat gedeelte van het kanon, waar de kamer overgaat in de getrokken loop. De wrijving tussen het projectiel en de loop van het geschut speelt bij de slijtage van de vuurmond een veel ge ringere rol dan leken in het algemeen veronderstellen. Druk, chemische aan tasting en hoge temperaturen zijn aan zienlijk funester, want men heeft be rekend, dat bij een stuk veldgeschut van 9 cm één schot van een projectiel - met de grootste lading evenveel in vloed op de levensduur van het kanon heeft als 32 schoten met de kleinste lading. De grootte van de lading bepaalt uiteraard de aanvangssnelheid van een projectiel, of. om het maar eens wat eenvoudiger te zeggen: hoe verder we willen schieten, des te sneller zijn we door de spullen heen. Een veldkanon van 7,5 cm kan gesteld worden op een levensduur van wel 15.000 schoten, met een aanvangssnelheid van 500 meter per seconde. Maar een stuk luchtdoelgeschut van hetzelfde kali ber, waarvan de projectielen een aan vangssnelheid hebben die ongeveer 1/j maal zo groot is, kan slechts ca. 1200 schoten afgeven, terwijl de le vensduur van het zeer zware geschut niet meer dan 60 of 100 schoten be draagt. Het actieve leven.van een kanon be staat uit de momenten, waarin hij schoten afvuurt. Welnu, wanneer U de fracties van seconden optelt, die het projectiel nodig heeft om de loop te doorionen en U vermenigvuldigt dit met de 100 of 200 schoten, die een zware vuurmond kan afgeven alvorens hij voor herstel naar de werkvlaatsen wordt teruggezonden, dan blijkt het actieve leven van het zware geschut nog niet eens 3 seconden te bedragen! Wanneer we beweren dat de Fransen in de eerste wereldoorlog kanonnen gebruikten van veel zwaarder kaliber dan de Duitse Dikke Berthazal U dit wellicht vreemd in de oren klinken. Doch we gaan nog verder: de zwaar ste kalibers, ooit in oorlogen gebruikt, dateren uit de middeleeuwen! H. Péimon. Opbrengst Rijksbelastingen, in Januari boren raming Record-opbrengst tabaksaccijns De Rijksbelastingen hebben in Ja nuari aanzienlijk meer opgebracht, dan de raming aangaf. De fiscus inde in die maand f 575 millioen en vol gens de millioenennota was de ra ming f 415 millioen. De ontvangsten kohierbelastingen kwamen op f 234.8 millioen, ver boven de raming. Ook de ontvangsten aan ondernemingsbe lasting, die sinds Augustus waren te ruggelopen, kwamen op een relatief hoog niveau. De ontvangsten aan ac cijns op gedistilleerd vielen na de hoge opbrengst in December j.l. enigs zins terug en wel tot f 9.4 millioen De accijns op tabak leverde daaren tegen met f 31.3 millioen een hoger bedrag op dan tot dusver in een maand was bereikt. Meer rijksgeld nodig voor opzet van Breedband. Voor de opzet van Breedband te IJmuiden was in 1950 in totaal f 135 millioen geraamd. Dit bedrag blijkt door allerlei factoren, zoals de prijs stijgingen ten gevolge van het con flict in Korea, te laag geraamd, zodat f 32 millioen meer nodig zal zijn. In een wetsontwerp, dat de Tweede Ka mer thans heeft bereikt, stelt de re gering voor het aandeel van het Rijk te verhogen met ten hoogste f 15 m, lioen. Over de latOpname van een fel duel tijdens de wedstrijd Rode Duivels en de Zwaluwen, welke strijd in gelijk spel 11 eindigde. Voor het Belgi sche doel: v.I.n.r. doelman Seghers; Slabblnck; Cor v. d. Gijp en Struyst EEN BEWOGEN LEVEN. Tweehonderd jaar geleden werd mr. N. C. Lambrechtsen in Vlissingen geboren. Vrijdag is het tweehonderd jaar geleden, dat mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem, die een bekwaam staatsman en een groot geleerde was, in Vlissingen werd geboren. Hij stamde uit een door handeldrijven rjjk gewor den Vlissingse regentenfamilie. Klein carillon naar Amerika Vandaag wordt met de „Amsteldijk een klein, uit 32 klokken bestaand ca rillon, naar Amerika verscheept. Het zal op 3 April a.s. door Koningin Ju liana aan president Truman worden aangeboden als symbool van het na tionale geschenk. Het werkelijke klok kenspel. dat uit 49 klokken bestaat zal omstreeks Kerstmis gereed komen. Het kleine carillon is gratis ter be schikking gesteld door de Nederlandse carillongieters en zal in Washington worden bespeeld, tot het tijdstip. I waarop het grote carillon zijn defini- tieve plaats in Washington heeft ge vonden. Nederlands motorschip aan de grond bij Yorkshire. Het Nederlandse motorschip „Cor- moran" is in een dikke mist op de rotsen gelopen voor de kust van Yorkshire. De reddingboot van Red- car is ter assistentie uitgevaren. De „Cormoran"', die met een lading ijzer erts onderweg was naar Middles brough, heeft vijf opvarenden. Het is een motorkustvaartuig van 143 brt en werd in 1927 gebouwd. De eigenaar is de heer L. Bolhuis te Groningen. Avio-Diepen zal Amerikaanse Vliegtuigen reviseren. De Amerikaanse luchtmacht in Eu ropa heeft met de N.V. Avio Diepen te Ypenburg voor het fiscale jaar 1952- 1953 een contract gesloten voor het zgn. groot onderhoud van C-47 trans porttoestellen der Amerikaanse Lucht macht Het ligt in de bedoeling zes de zer toestellen tegelijkertijd onderhan den te nemen en maandelijks eerst één, later twee, geheel gereviseerd af te leveren. Na te Utrecht zijn academische studie met lof te hebben volbracht, volgde de jonge Lambrechtsen gelei delijk aan zijn vader in diverse nine ties op. Zo werd hij commissaris van de Polder Walcheren, raad van de stad Vlissingen en hy bekleedde daar naast enkele andere stedelijke be trekkingen. In 1780 werd hy" pensio naris van Vlissingen. Al was hij niet tegen het stadhou derlijk bestuur gekant, toch was hij een gematigd patriot en hij verzette zich tegen alle nieuwigheden, die de vurige patriotten in het bestuur van stad en land wilden invoeren. Op 29 September 1787 kwam het in Vlissingen tot oproer tegen de pa triotten, waarbij 45 huizen werden geplunderd. Ook de woning van mr. Lambrechtsen moest het ontgelden en tezamen met negen andere raden der stad werd hij afgezet. Na het overlijden van zijn schoon vader, mr. W. Schorer te Middelburg, betrok hij in 1794 diens buitenplaats „De dolphijn" buiten de Segeers- poort. By de omwenteling van 1795 werd hij secretaris van de municipa- liteit (gemeenteraad) van Vlissin gen. Dit ambt bezorgde hem vele moeilijkheden, daar de nieuwe leden over het algemeen weinig verstand hadden van bestuurszaken. Ook was hij tegen alle hulp van Frankrijk. In hetzelfde jaar werd hij door de kie zers benoemd tot representant des volks in Zeeland, maar hij bedankte voor deze functie. Nadat hy in 1798 een herenhuis op de Rouaanschekaai te Middelburg had gekocht, verliet hij Vlissingen voor goed en trok hij zich voorlopig terug uit het politieke leven. Hij had nu de tijd om zich aan historische studie te wijden. IN HOOG AANZIEN In 1804 werd hij gekozen tot lid van de Middelburgse gemeenteraad en spoedig daarna werd hij wethou der. Koning Lodewijk benoemde hem in 1806 tot staatsraad in buitenge wone dienst. By het bombardement van Vlissingen door de Engelsen op 15 Augustus 1809 verloor hij een aanzienlijk kapitaal. Zijn eveneens verwoeste buitenplaats Lammervliet liet hij niet meer opbouwen. Toen Holland reeds was bevrijd, bleven de Fransen Walcheren nog bezetten. Daar de levering van gere- quireerde goederen voor hun garni zoen niet erg vlotte, werd de heer Lambrechtsen met vijf andere nota belen als gijzelaar te Vlissingen ge vangen gezet. Dat duurde tot 13 Januari 1814. In September van dat jaar werd hy gekozen tot lid van de Zeeuwse Staten, maar met het oog op zijn gezondheidstoestand bedankte hy' daarvoor. Meermalen was hy door koning Wiilèm I aangezocht voor de vervulling van gewichtige staatsbe trekkingen. Mr. Lambrechtsen heeft bijzonder veel gedaan voor het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, waar van hij president is geweest. Hij ijverde voor het terugbrengen van het praalgraf der gebroeders Evert- sen uit de St. Pieterskerk naar de Nieuwe Kerk. Een jaar tevoren had hij in de Nieuwe Kerk 't graf van de Rooms koning Willem II ontdekt, die in 1256 in West-Friesland sneuvelde- Hij heeft talrijke publicaties nagela ten. Mr. Lambrechtsen van Ritthem. die zulke bewogen tijden had meegemaakt overleed op 21 Mei 1823 op 71-jarige leeftijd. Hij werd begraven bij de in gang van het kerkhof te Ritthem. Op de grafzerk staat slechts zijn naam, alsmede de geboorte- en over lijdensdatum. De ambachtsheerlijk heid Ritthem behoort nog steeds aan de familie Lambrechtsen. B. J. de M. Nasleep van rechtzaak tegen admiraal Canaris. De politie te Mtinchen arresteer de de president van de krijgsraad, die in 1945 het hoofd van de Duitse geheime dienst, admiraal Canaris, wegens diens aandeel in het complot tegen Hitier ter dood veroordeelde. Canaris werd op 9 April 1945 te rechtgesteld. Binnenkort zal deze president, Thorbeck, samen met de aanklager by Canaris' proces, Hup- penkotnen, terecht moéten staan. 28. Toen Piet Pap in zyn functie van plaats vervangend commissaris van politie het papier in zijn hand hield, dat Jimmy Brown hem had laten zien, beefde hij zo verschrikkelijk, dat het stuk papier er van ritselde en het mes liet hy van louter agitatie uit zijn handen vallen. „D-d-dat gggaat mmmis, Brown", zei hy, een vruchteloze poging doend zich flink te houden. „Dat mag je gerust zeggen, agent", antwoordde Jimmy, „want ik ben niet van plan aan het bevel van deze ge heimzinnige DJD. te voldoen. Ik plak dat papier n i e t op m'n ruiten en ik zal kalm afwachten wat er van komt. Alleen zou ik vannacht wel graag een beetje assistentie hebben. Wat denkt u er van agent, om de komende nacht in de sluiswachters woning door te brengen. Twee zijn op slot van rekening meer dan één. „D.e agent Piet Pap werd héél bleek, toen hij dit hoorde. „Tja", zei hy, „tja, dat is heel aardig bedacht en ik zou er ook wel voor voelen, maar ik heb vanavond toevallig m'n vrije avond en m'n meisje zou 't helemaal niet aar dig van me bevinden als ik niet...". Jimmy Brown voelde zich driftig worden. Hij liet de agent Piet Pap niet eens uitspreken. „AI goed, al goed", gromde hij kortaf. „Ik zal m'n eigen bonen wel doppen". Bulten gekomen zei Jimmy tot tweemaal toe: „dié lafbek!!" De Belgische socialisten en koning Boudewijn. Volgens het socialistische blad „Le Peuple" van Woensdag, heeft de chef van het kabinet van koning Boude wijn, Verwilghen, bij de Engelse am bassadeur te Brussel geprotesteerd te gen de berichten en artikelen, die tei gelegenheid van de begrafenis van Koning George zijn verschenen in de Engelse pers over de Belgische Ko ninklijke familie. Naar het blar schrijft, zou het kabinet van de ko ning deze stap hebben ondernomen, zonder hierover van te voren met de regering overleg te hebben gepleegd Het blad merkt op dat indien dit juist is. het hier opnieuw een onduldbare inmenging van het paleis in het po litieke leven van België betreft en het stelt de vraag op wiens bevel de démarche is gedaan. Van de zijde van het koninklijk pa leis te Brussel verklaarde men. dat geen officiële stappen zijn gedaan bh de Engelse ambassadeur te Brussel naar aanleiding van de berichten en artikelen, die in de Engelse pers zii: verschenen over de Belgische konink lijke familie. Verklaard wordt, dat de chef van het kabinet van de ko ning. Verwilghen, slechts een onder hóud van particulier karakter met de Engelse ambassadeur heeft gehad tijdens hetwelk geen enkel protest is ingediend. Nieuws in sen Nofedop In Parijs hebben blinde artisien een eigen cabaret opgericht, waarin zij elke avond optreden. Waarschijnlijk gaat hei troepje, dat de naam „La Taupinière' (De Molshoop) heeft aangenomen, bin nenkort ook op tournee naar Engeland en Zwitserland. Wie in Parijs een an der etablissement wil bezoeken, nL de opera, zal er om moeten denken, dat hu daar niet in plus-fours kan verschijnen. Een Fransmandie het toch probeerde (in een wit.zwart geblokte nog web werd prompt buiten de deur gezet. En toen hij de rechter om schadevergoeding vroeg, kreeg hij weer de kous op de kop omdat op zijn entree-biljet wel degelijk was vermeld, dat personen, die niet „correct" gekleed zijn, niet worden toe gelaten. Correct zijn in elk geval de drie poesen van de meïkhandelaar Bloem uit Knollendam. Zij maken er nooit be zwaar tegen met de duiven van de buren gezellig tegelijkertijd uit één bak te eten. Wie het niet geloven wil, kan het wonder zelf in Knollendam gaan aanschouwen Een ander wonder kan men tegenwoor dig aan de Spaans-Franse grens aanschou wen. Daar heeft men nl. een bijzonder vernuftige installatie gebouwd om hei overladen van spoorwagons overbodig te maken. Dit moest nl. tot dusver ge beuren in verband met het verschil in spoorbreedte tussen het Franse en het Spaanse net De wagons worden voortaan van hun assen gelicht en eenvoudig op andere onderstellen geplaatst- De inrich ting heeft een capaciteit van acht wa gons per uur. Een sit-down staking ls langzamerhand een vrij algemeen bekend verschijnsel geworden, maar een lig- down lijkt ons toch nog gloednieuw. De ze ls „uitgevonden" door de studenten van de universiteit van Siax in Tunis, die besloten hebben in bed te blfjven tot hun land onafhankelijkheid zal hebben ver kregen. Maandag weigerden zij voor het eerst op te staan om de colleges bij te wonen. Ten slotte nog het verhaal van een onbekende Amerikaanse millionnair. die in Amsterdam werd geboren en voor zijn geboortestad altijd een ruime plaats ln zijn hart heeft opengehouden. Daar van kunnen verschillende Amsterdamse instellingen getuigen, die van tijd tot tijd op zeer royale wijze door deze oud Mokummer worden gesteund. Binnenkort ls deze philantroop vijftig jaar getrouwd en dat feest wil hij in Amsterdam ko men vieren. De Amsterdamse verenigin gen zullen hem en zijn vrouw bij hun be zoek hun dankbaarheid tonen, maar hei is weer de Amsterdamse Amerikaan, die voor de bijzondere verrassing zorgt: alle Amsterdamse echtparen, die ook in Mei hun gouden bruiloft vieren, krijgen een cadeautje. Maar dat Amsterdam ook iets voor zijn Amerikaanse gasten zal doen, staat eveneens reeds vast. Bij een gevecht op Malakfea is de Chinese guerilla-leider Ah Peng, op wiens hoofd een prijs van tienduizend dollar was gesteld, doodgeschoten. Kapitein Carlsen van de ..Flying Enterprise" zal in Maart het commando krijgen over het vrachtschip „Noonday". Hei we'eldgetieuren Vreemde crisis De economische toestand van En geland is ernstig, ernstige: dan de overgrote meerderheid van het volk beseft, ernstiger zelfs wel licht dan de crisis in de dertiger ja ren. De goud- en dollarreserves van het Sterlingblok, waarvoor Groot- Bnttannië in feite algemeen bankier is, zijn in de eerste acht weken van dit jaar met meer dan 400 millioen dollar gedaald en hebben het laagste punt bereikt sinds de jongste deva luatie van het Pond. Men vraagt zich m sommige Londense kringen met bezorgdheid af, of de regering cr nog tjjdig in zal slagen door drasti sche invoerbeperkingen en andere bezuinigingsmaatregelen een ramp te voorkomen. Weliswaar bieden de landen van het Gemenebest wier ministers van financiën in de tweede helft van Januari ui Londen bijeen kwamen algemeen steun aan het Pond en weliswaar heeft de aankon diging van de Zuid-Afrikaanse rege ring, dat zij grotere goudvoorraden ter beschikking stelt, enige nieuwe hoop doen gloren, maar al-met-al zijn de vooruitzichten toch uiterst somber. Het is een vreemde crisis, een cri sis waarvan uiterlijk maar wei nig te merken is. Werkloosheid bestaat er niet, integendeel: het te kort aan arbeidskrachten moest nog in de laatste weken worden aange vuld met Italianen, die in de mijnen en dc staalindustrie werden te werk gesteld. De industriële productie Ls op het ogenblik ruim vijftig procent hoger dan in 1938. Dat tekent wel de bijzondere aard van deze crisis. Om hem te begrijpen moet men allereerst in het oog hou den, dat de prijzen der grondstoffen na de oorlog sterk zijn gestegen. Voor een land als Amerika, dat vrijwel autarkisch is op het gebied van voed sel- en materiaalvoorziening. doet zulks niet ter zake. Voor Engeland, welks industrie voor een groot deel afhankelijk is van de buitenlandse grondstoffenmarkt, des te meer! Hoe wel Groot-Brittannië, door allerlei versoberingsmaatregelen, na de oor log veel minder importeert dan in de laat3te jaren vóór de oorlog zijn de kosten van de import desniettemin met ruim 450 procent gestegen. En Engelands export, hoewel groter dan voor de oorlog, bracht maar een der de deel van de vooroorlogse inkom sten op. t Deze uiterst ongunstige verschui ving, die sterk in het voordeel van Amerika is, maar vrijwel desastreus voor de Engelse economie, is een der grondoorzaken van de huidige cri sis. Daarnevens moet men beseffen, dat de positie van het Pond Sterling ongunstig beïnvloed is geworden door de vrij onvoorzichtige houding van de landen van het Sterlingblok. De groep heeft reeds zoveel verbruikt van de gezamenlijke (toch al kleine) goud en dollarreserves, dat er. indien op deze manier werd voortgegaan, bin nen tien maanden geen enkele reser ve meer aanwezig zou zyn. En dit zou niets andei's kunnen betekenen als devaluatie. Met alle rampzalige ge volgen van dien In Londense financiële kringen is men geneigd, een deel van de schuld voor deze gang van zaken op Amerika te schuiven. Immers: het besluit der Verenigde Staten om geen wol, geen rubber en geen tin meer te kopen in de landen van het Sterlingblok, heeft deze landen be roofd van hun voornaamste dollar bronnen. En daarmede is voor het Pond Sterling de meest critieke fase ingeluid, juist nu Engeland zich mede ten bate van de andere Ster- ling-landen een defensie-inspan ning zonder weerga moet getroosten. Daarbij komt nog, dat de Britse export van textielwaren en van tal van andere gebruiksgoederen in de laatste tien maanden een sterk da lende tendens vertoont. Voor een deel is dit stellig te wijten aan de toenemende concurrentie van Duits land en Japan, die vooral onder Ame rikaanse leiding weer in het zadel zijn geholpen. Men maakt zich hier over in Londen kennelijk bezorgd. Zou Engeland, om dit marktverlies te compenseren, willen overgaan tot bet exporteren van kapitaal-goederen en machines, dan zou dit betekenen dat de eigen industrie die voor een niet onbelangrijk deel met ver ouderde. versleten machines werkt nog langer zou hebben te wachten op de noodzakelijke vernieuwingen. Engeland zal, hoe strak het de buikriem ook aanhaalt, niet meer op eigen kracht uit deze crisis kunnen geraken. Er is geen andere uitweg denkbaar, dan dat Engeland, door op-^ offeringen van de andere landen van het Gemenebest, in staat gesteld wordt zich economisch weer op te richten. Dat is niet alleen Groot-Brit- tannië's belang, maar het is ook een levensvoorwaarde voor het gehele Sterlingblok. En in laatste instantie is het een levensbelang voor de gehele vrije wereld. Behe&rschapsraad in nieuwe wolkenkrabber van V.N. Woensdag heeft de beheerschaps- raad van de Ver. Naties zijn eerste zitting in de nieuwe wolkenkrabber van de organisatie te New York ge houden. Onder grote publieke be langstelling aanvaardde de raad met 11 tegen 1 stem (Sowjet-Unie) een Amerikaanse motie om de kwestie van vertegenwoordiging van communis tisch China voor onbepaalde tijd uit te stellen. Burgerzinlening bracht ru;m 6 ton op in Bergen op Zoom. Op de dag van de „Blijde Incomste" van Prins Carnaval sloot te Bergen op Zoom de uitgeschreven burgerle ning. waarvan men hoopte dat een millioen gulden bijeen zou worden gebracht. Tijdens de boerenmaaltijd, welke traditiegetrouw prins Nilles en *Hn gevolg ten stadhuize wordt aan- oaen, neeft burgemeester ir. H. --te meegedeeld, aat de lening in werkelijkheid 630.000 gulden heeft opgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5