Elke dag zie je meïr CABALLERO roken! DRUKST BEZOCHTE GEBOUW IN DE STAD VLISSINGEN WEG MIDDEIBURG-VLISSINGEN VRIJ VOOR VERKEER Zeeuwse Almanak ZEEUWSE FRUITAVOND VOOR ROTTERDAMSE HUISVROUWEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 26 FEBRUARI 1952 Geen bioscoop geen vergaderzaal Waar ieder komt of komen zal Waarheen richten zich de voetstappen van de mccwte stadsbewoner» Er is een t|)d geweest, dat de meeste voetstappen gingen in de richting van de herken. Voor sommige steden is die tyd voorbU. Toen kwam do ttyd, dat vele voetstappen zich richtten naar de bioscopen. Wanneer we horen van de televisloontwlkkcllng in U.S.A. en van het verminderde bioscoop bezoek, dan verandert dat reeds in het buitenland en straks ook by ons. Vlissingen heeft ook een gebouw, dat het drukst bezochte gebouw van de stad is... Het is geen kerk en geen bioscoop, geen vergaderzaal en geen gemeentehuis liet I» een wat braaf-gebouwde en stijve villa uit de tijd toen men do moderne landhuisjes wel aantrof, mnar ze nog als een uiting van speelse lichtzinnigheid beschouwde. In die door en door solide villa is ondergebrachthet Medisch Centrum. Veertien duizend Inwoners van Vlissingen hebben kort geleden daar heen hun schreden gericht om door gelicht to worden. Behalve die veertien duizend kwa men en komen er olk jaar de school kinderen van Vlissingen, dan komen er de moeders met haar zuigelingen en kleuters. De huisbezoekster van de t.b.c.-vereniging houdt er zitting en vermoedelijk zal straks het con sultatiebureau voor prae-natale zorg dat is zorg als er een baby op komst is daar worden onderge bracht. De Stichting Medisch Centrum, die legenheid te geven een doel van het gebouw te gebruiken. Er is een tendenz om het gebouw steeds meer te gaan gebruiken. Nu het gebouw twee jaar Sn ge bruik is. kan gezegd worden, dat het onmisbaar is gebleken en dat het in de toekomst een belangrijke plaats zal innemen ln het leven van de Vlls- slngera, zo besluit dr. M. Schreuder. Met een beetje overdriving kan nu al gezegd worden, dat alle Vllssin- gers dit gebouw hebben bezocht of nog zullen bezoeken. Wanneer we even later door het gebouw lopen, dat zo helemaal de dit drukst bezochte gebouw van Vlis- kenmerken draagt van druk bezoek, singen exploiteert, is nog jong. I dringen zich de tegenstellingen op. Ze werkt pas een paar jaar. Dr. M. Alles in dat gebouw is heel hygi- Schreuder is voorzitter van het enisch, maar de muren kaal en de Stichtingsbestuur en wanneer by i meubilering beperkt tot het strikt ovor dit gebouw praat is alles even eenvoudig. „We hebben in dat gebouw wat meubilair staan. Medische inventaris is er zo goed als niet, want de verenigingen zo als het Groene Kruis die het ge bouw gebruiken, hebben haar eigen spullen". „We zjjn niet anders", zegt hg, „dan exploitanten van een gebouw, waar allerlei sociaal-medisch werk, dat niet in een ziekenhuis thuishoort, een onderdak vindt. Aanvankelijk was men er wel be ducht voor. dat de financiële kant van het geval niet eenvoudig zou zijn. Maar we komen er zo zoetjes aan wel uit, ook al drukken de afschrij vingskosten en hypotheek vry zwaar. Het la nu al zo, dat men de ruimte in het gebouw wat groter zou wen sen. Het 'magazijn van het Groene Kruis is welhaast te klein en het ver eist al heel wat overleg om aan iede re instantie op de gewenste tijden ge- Pastoor A. Kramer vierde gouden priesterfeest. Onder grote belangstelling vierde pastoor A. Kramer té 's Heerenhock zijn gouden priesterfeest. De feeste lijkheden begonnen reeds Zaterdag avond, toen de jubilaris door burge meester C. F. A. M. van Horsigh cn het kerkbestuur werd afgehaald te Goes en na een waardige ontvangst te 's Heerenhock een plechtig Lof in de stampvolle kerk volgde. Daarna was er een receptie ln de jeugdher berg, waar de kapelaan namens de parochianen een moderne geluidsin stallatie voor <ie kerk aanbood. Ver volgens werd door burgemeester Van Horsigh, Het kerkbestuur en sociale organisaties het werk van pastoor Kramer gememoreerd, De jubilaris werd tenslotte toegezongen en deze dankte daarna ontroerd voor de hul de. Zondag werd het feest kerkelijk ge vierd met een plechtige Hoogmis. Prof. Wuyven hield de feestpredica- tie. '9 Middags volgde plechtig Lof, waarna pastoor Kramer een dank woord sprak voor het geschenk van de parochie, 's Avonds werd het to neelspel: „De Pastoor in de bloeiende wijngaard" van Felix Timmermans opgevoerd. Gisteren was het feest voor de schoolkinderen. Allereerst was er een H. Mis van dankbaarheid én daarna een hulde door de kinderen in de Jeugdhoeve, met aanbieding van ca deau:: door leerlingen en onderwij zend personeel. Hierbij waren ook do leei'llngen van de naaischool tegen woordig. Tot slot weiden da kinderen door de pastoor getvacteerd. noodzakelijke... 20 ziet het drukst bezochte gebouw van Vlissingen er uit. Toch is dat ietwat kale Medisch Centrum voor de bevolking van Vlis singen van grote waarde. Het had in feite 25 jaar eerder gesticht moe ten zijn. Dan zou het nut van deze in richting nog veel groter zijn geweest! Dit jaar zal uit het tegenwaarde fonds van de Marshallhulp drie mllll- oen gulden beschikbaar zijn voor pre mieverlening aan kleine boerenbe drijven. De premies zullen worden verleend indien rationalisatie van kleine bedrijven tot ló hectare hier door bevorderd wordt. Voor zuivere ontginningsbedrijven kan premie tot een grootte van 15 hectare worden verleend. De premies zullen grotendeels in de vorm van credieten via landbouw- consulenten beschikbaar worden ge steld. Behalve individuele boeren kunnen ook landbouwwerktuigencoöperaties, coöperatieve pootaardappeloewaar- plaatsen, wedstrijden en keuringen en instelling voor kunstmatige insemi natie voor premies in aanmerking komen. In Zeeland zag men weinig van de zonsverduistering. Als gevolg van de zware bewolking kon men Maandagmorgen in Zeeland weinig van de zonsverduistering be speuren. Slechts om vier minuten voor tien liet de zon zich even zien en degenen, die over een zwart kijk- glaasje beschikten, konden toen dui delijk waarnemen, dat een klein sik keltje aan de gloeiende schijf ont brak. Op het moment, dat de ver duistering haar climax bereikte om 10.22 uur ging de zon echter geheel achter de wolken schuil. AUTOBUS ZAKTE IN DE SLOOT. Maandagmorgen omstreeks zeven uur geraakte een autobus, die uit de richting 's Heerehhoek kwam, bij Nieuwdorp als gevolg van de zware mist in de zachte wegberm. De chauf feur, die de bus niet meer op do weg kon krijgen, ging telefoneren om hulp. Toen hij terugkwam bemerkte hij tot zijn schrik, dat de bus in de sloot was geraakt door verzakking van de berm. Er was aanzienlijke materiële schade; in de bus bevonden zich geen passagiers. OVER VEERTIEN DAGEN: Fundering moet een half jaar ingereden worden Naar wij vernemen zijn de werkzaamheden,aan de Nieuwe Vlissingseweg thans zover gevorderd, dat de weg by droog, en ook overigens gunstig weer over ongeveer veertien dagen voor het verkeer kan worden vrijge ven. Voorts zal reeds Vrijdag a.s. het gedeelte van de Nieuwe Vlissingse- weg tussen West-Souburg en Vlissingen voor het verkeer worden openge steld. De werkzaamheden aan «lo oprit van de Baileybrug, die de Keersluis brug tydeiyk zal vervangen, zullen dan namciyk gereed zyn. Zoals bekend werd de Nieuwe Vlis- slngseweg op 20 Augustus 1951 afge sloten en aanvankelijk had men er op gerekend, op 15 Januari met het leggen van de fundering gereed te ko men, waardoor de weg reeds op die datum weer berijdbaar zou zijn ge weest. De fundering, die beslaat uit een circa 1 meter hoog zandbed cn een bovenlaag van de oude stenen zal namelijk een half jaar ingereden moeten worden, alvorens tot de defi nitieve bestrating met zogenaamde klinkerkeien (bakstenen van 10 x 20 cm.) kan worden overgegaan. Thans hoopt men de fundering over •ongeveer veertien dagen te hebben gelegd, zodat het traject Middelburg- Vlissingen v.v. dan weer normaal via de Nieuwe Vlissingseweg afgelegd zal kunnen worden. GRIEZELIG AVONTUUR... Ongetwijfeld zullen vele weggebrui kers een zucht van verlichting sla ken. De tijdelijke routes via de smal le en bochtige straten van Oost-Sou burg en Roudekerke, betekenden voor velen en niet in de laatste plaats voor de talrijke buspassagiers immers maar een griezelig avon tuur. Dit bleek vooral in de afgelo pen weken, toen het wegdek tenge volge van de vorst vaak spiegelglad was en vaak voor ongelukken ge vreesd werd. Advertentie het ene glaasje. Een asbak, so'n doodgewone yld- zen asbak, waarop een bekende bor relfabrikant in keurige lettertje* een niet mis te verslaan randschrift deed plaatsen, kan een storm in een klein glaasje ontketenen, dddr we ten ze in Grocilc uon mee te praten Het Groene Kmis-bestuur heeft er zelfs door geleerd, dat je zo'n asbak maar het beste in een xwrscholen hoekje kunt afzonderenwanneer je met vlaggen en met muziek en met een grote verzameling genodigden je nieuwe wijkgebouw opent. Die asbak was als een ysehjke rake bom midden in do plechtigheid terecht gekomen. Denk niet dat no taris J. Mijs uit Oostburg dat nieu we wijkgebouw maar zo-zo vond. Hij 1 ras er enthousiast over, maar in die asbak zag hij een steen des aan stoots. Met geen polsstok kon hij r.irh daar over heen zetten. Waar meet het naar toe, vroeg notaris Mys. als de jonge moedertjes in het consultatiebureau lezen: .Iedere dag een glaasje'', hoe zul len de zuigelingen reageren, als tij spartelend in de weegschaal, de as bak in het oog vatten t Wat een ge drang za Ier zijn, wanneer de Groe nog eens een consultatiebureau voor bejaarden rijk wordt... met serie's van die asbakken f' Als voorzitter zit je dan natuurlijk in za/c en as ook al wordt je een decente asbak beloofd en haast ie je de verantwoordelijkheid van het bestuur af te wentelen. President Jongsma toonde zich echter tevens een diplomaat van formaatna de officiële plechtigheid bood hü nota ris Mijs aat ene glaasje aan Dr. J. Scheuten ^prak te Kamperland. Maandag sprak de leider van de A.R. partij, dr. J. Schouten, in do Geref. Kerk te Kampei-land. De voorzitter van de A.R. kiesvereni ging, de heer I. Tange, leidde de spreker in, die als onderwerp had gekozen ,.Onze politieke roeping." Hij begon met er op te wijzen, dat wij allen met de politiek te maken hebben. Er is medeleven nodig bij het staatsbestuur, aldus dr. Schou ten De vertegenwoordigers worden door het volk aangewezen en als wij te kiezen hebben, dan hebben wij het verband tc zien tussen God en de staat, zo zeide dr. Schouten, die er voorts op wees, dat politiek niet neutraal kan zijn en dat zij niet los mag staan van onze levensbeschou wing, omdat wij strijden voor een Christelijk staatsbestuur. Onder vrij heid moeten wy verstaan het leven en gehoorzaamheid aan de levenswet, hoe wij ook over de politiek oorde len, aldus dr, Schouten. Over de fj- nanciële positie merkte spreker op, dat versobering geboden is en blijft er. de brede overheidsbemoeiing noemde hij een grote fout. Spreker somde een aantal bezwaren op te gen het.sociaal beleid, zoals de nuur- politièk, de pensioenen en de nood- regelingen. Een blijvende ouderdoms voorziening zou beter zyn. Met een beroep op de jongeren om zich aan te sluiten bij de A.R.- elubs, besloot dr. Schouten zjjn rede. Installatie burgemeester mr. H. J. M. Stie-ger te Hoedekenskerke. Burgemeester mr, H. J. M. Stieger Van Hoedekenskerke zal Donderuag 6 Maart om drie uur 's middags m het Verenigingsgebouw worden geïn stalleerd. net is de uitdrukkelijke wens van burgemeester. Stieger, aat bij deze installatie alles zeer rustig zal verlopen. Door het bestuur van de Oranjevereniging is besloten de nieuw benoemde burgemeester in te halen aan de grens van de gemeente, waar hij zal worden opgewacht door de muziekkorpsen „Con Amore" uit Hoeuekehskerke en „Con Affezziohe" uit Kwadendamme. Daarna zal het in optocht gaan naar de kom Van de gemeente, waar in het Verenigings gebouw een receptie en een raadsver gadering worden gehouden en de schoolkinderen getracteerd worden. Het feest ter ere van de nieuwe bur gemeester is vastgesteld op 30 April a.s. Zeeuwse kring te Apeldoorn. De in Apeldoorn en omgeving woonachtige Zeeuwen hebben een feestavond gehouden in het Hof van Gelre te Apeldoorn. De voorzitter der vereniging kon, na begroeting en het zingen van het Zeeuwse volkslied, mededelen, dat het ledental met sprongen voor uit gaat en dat het programma voor 1952 er alleszins aantrekkelijk uitziet. De in groten getale opgekomen Zeeuwen hebben genoten van het biyspel De nieuwe veearts, door P. L. ProoyenBogaerds. De vertolking van dit alleraardig ste dialect- en costuumstuk door de Deventer Zeeuwen was uitstekend. Deze jonge vereniging telt veelbelo vende krachten onder haar leden. De heer Germing dankte onder veel applaus de speelsters en spelers voor hun aantrekkelyke spel onder aan bieding van „blommen" en „roker tjes". De Zeeuwen lieten zich de „bolus sen", een specifiek Zeeuws gebak, goed smaken. Men bleef nog geruime tyd gezellig byeen. BENOEMING By beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is met ingang van. 1 Maart 1952 bij de rijks dienst voor het wegverkeer in vaste dienst benoemd, de heer D. J. Jan sen, ter standplaats Middelburg Brugge zorgt voor zijn archief. Het ryko archief van de stad Brug ge is de laatste halve eeuw al en kele keren in gevaar geweest. Der halve heeft men het besluit genomen alle archiefstukken te fotograferen. Dit gebeurt op kleine rolletjes film band. die weinig plaats innemen en die dus gemakkelijk op veilige plaat sen bewaard kunnen worden. Van ieder archiefstuk worden twee film pjes vervaardigd. Daar het Brugse archief ook voor ons land zc_ .belangrijk is - voorna melijk voor onze provincie Zeeland kunnen we deze voorzorgsmaatrege len ten volle waarderen. Ze verdienen navolging! Inbraken te Vlissingen. In de nacht van Zaterdag op Zon dag werd te Vlissingen op twee plaat sen ingebroken. Beide keren in de Nieuvvstraat. waar een mandfles met jenever, alsmede een splinternieuwe flets cn enige lappen gordijnstof wer den ontvreemd. De politie arresteerde naar aanleiding hiervan een oude be kende, die in deze nacht door een agent van politie op straat gesigna leerd was. De aangehoudene ontken de eerst, doch bij huiszoeking werd de mand in een regenput gevonden. BIJ enige vrienden van de aange houdene, vond men de flets en de gordijnstof terug. De dader heeft een volledige bekentenis afgelegd. Deze episode zal dan nu binnenkort tot het verleden behoren. Wanneer de weg over een half jaar zal zyn in gereden, kan begonnen worden aan de definitieve bestrating en naar wij vernamen, zal men er zoveel mogeliji naar streven om de weg gedurende deze werkzaamheden voor het verkeer vry te blijven houden. Dit zou be reikt kunnen worden door beurteling» een gedeelte van de linker- of reen- terwcghelft af tc sluiten. „VENTWEG" De vanuit Middelburg gerekend aan de rechterzijde geprojecteerde „vent- weg", ten dienste van brood- en melk bezorgers en ander „langzaam ver keer", zal thans worden gefundeerd Men zal beginnen met het gedeelte tussen de Poeléndaelesingel en de De Ruyterstraat te Middelburg, waar na het gedeelte tussen Abeele en West-Souburg aan bod zal komen. Wanneer de Nieuwe Vlissingseweg geheel gereed zal zijn, is momenteel uiteraard moeilijk te voorspellen. In ieder geval zal hij in totaal 20.75 m. breed zijn, waarvan de rijweg 6.50 m. in beslag zal nemen; het voetpad 2 m.; de ventweg 4.75 m. en de beide bermen 3.50 en 4 m. Gevolgen van de mist. Gehinderd door de zware mist, heeft de veerdienst Vlissingen—Bres- kens, Maandagmorgen verschillende diensten moeten laten vervallen. De eerste reis v.v. kon gemaakt worden, daarna werd echter niet gevaren voor 7.55 uit Vlissingen. Van 9.55 uur af ging de dienst weer normaal door. Maandagmorgen kwam de postauto van Breskens. bestuurd door A. M in aanrijding met de auto van de heer J. v. d. A uit Nieuwvliet De aanrij ding geschiedde op de driesprong Schoöfidijke^-Grcrede,"nabij het buurt schap Kruisdijk. De oorzaak was de dikke mist, terwijl de bestuurder M. vermoedelijk met te grote snelheid heeft gereden. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. OPKOPER VERVOERDE KABEL. Bij het veer te Breskens werd de opkoper H. A. uit Goes aangehouden wegens het onlngeschreven vervoer van een zak, waarin zich een kabel bevond. Deze kabel, die volgens A door hem in de Braakman was opge graven. is door de Rijkspolitie in be slag genomen, daar men eerst de herkomst wil nagaan. GESLAAGD. Geslaagd voor het examen werk tuigkundig ingenieur de heer L. T. de Vos te Kortgene. KENT V APPELS- EN PERENNAMEN Expositie en filmvertoning Negenhonderd Rotterdamse huisvrouwen hebben Maandagavond ln de grote zaal van Emporium te Rotterdam als gasten van do provinciale or- ganisatle van veilingen in Zeeland en de Ned. Fruittelers-organisatie ken. nis gemaakt met de Zeeuwse fruitteelt. Er was ook officiële belangstelling voor deze avond. Zo waren onder meer aanwezig de directeur-generaal van de Tuinbouw, ir. A. W. v. d. Plassche en de voorzitter van de lande lijke N.F.O., de heer C. Boudewljn. De presidente van de afdeling Rotterdam van de Huisvrouwenver eniging, mevr. Cramer, die een wel komstwoord sprak tot de aanwezigen, vond het prettig, dat contact werd gelegd met Zeeland. Dat contact be gon enkele weken geleden met een bezoek aan de veiling te Krabben- dyke. Mevr. Cramer droeg daarna de leiding over aan de voorzitter van de provinciale commissie van veilin gen, de heer J. Kakebeke uit Wol- faartsdyk en toen was het alles fruit wat de klok sloeg. De rykstuinbouwconsulent, ir. W. van Soest, beklom met de directeur van de veiling te Krabbendyke, de heer S. J. Noteboom en de heer Ka kebeke het podium en deze drie he ren hielden een vraaggogprek over de Zeeuwse fruitteelt: „Van tuin tot tafel". Alle zorg, die de teler be steedt aan zy'n fruit en aan de af zet, passeerde de revue. Een aantal keurige gekleurde licht beelden en een mondelinge toelich ting van lr. Van Soest gaven aan de dames vervolgens een indruk van de Zeeuwse frmtgebieden. Ir. A. K. Zweede van het insti tuut voor bewaring en bewerking van tuinbouwproducten te Wagenin- gen, deed daarna op onderhoudende wijze uit de doeken welke mogelijk heden de bewerking van fruit biedt, waarna mei. S. Nauta, huishoudkun dige, aan de hand van een kookde monstratie deze causerie nader toe lichtte. De heer Mol van de vak groep detailhandel besprak hierby nog de fruitprijzen. "Na de pauze werd nog een inte ressante film over het bewerken van fruit vertoond. In de zaal was een keurige tentoonstelling inge richt van het Zeeuwse fruit. Bovendien was er een aardige wedstrijd in het raden van appels- en perennamen, waardoor een aantal dames de gelukkige bezitsters van een kist Zeeuws fruit werden. Vakgroep Loodswezen Vlissingen. De vakgroep Loodswezen hield to Vlissingen haar jaarvergadering. De periodiek aftredende bestuurs leden werden herkozen. In de vaca ture J, van Schijndel werd tot nieuw bestuurslid gekozen de heer C. van Eek. Door de secretaris van de VlLs- singse Bestuurdersbond, de heer J. C. Constandse, werd een toelichting gegeven op het koninklijk besluit van Ï5 Sept. 1951 betreffende de over- werkregellng, voor zover die van be lang is voor het personeel van het loodswezen. In zyn slotwoord deed hij een be roep op de leden om de invloed van de organisatie te vergroten en er naar to streven, dat voorlopig een aantal van 200 leden bereikt wordt. KERKNIEUWS. Ds. G. Enkelaar ie Stavenisse 40 jaar predikant Herdenkingsdienst op 10 Maart a.s. Maandag 10 Maart a.s. zal het 40 jaar zijn geleden, dat ds. G. Enke laar van Stavenisse het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Enkelaar werd 11 Januari 1887 te Utrecht geboren, bezocht het Christelijk gymnasium in zijn ge boorteplaats, waar hij ook aan de Rijks Universiteit studeerde. Tijdens zyn universitaire studie heeft naar ds. Enkelaar ons verklaarde wijlen prof. dr. Hugo Vlsscher een grote geestelijke invloed op hem uitge oefend. Nadat candidaat Enkelaar in No vember 1911 door het Provinciaal 1 Kerkbestuur van Noord Brabant en Limburg was toegelaten tot de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hy zich 10 Maart van het daaropvolgend jaar (1912), na voor af te zijn bevestigd door zijn neef ds. A. C. Enkelaar, toen predikant Hedel en thans emeritus predi kant te Hasselt, aan zyn eerste ge meente Wijngaarden (classis Dor drecht). Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Tholen 1914—1918; Wierden .1918—1923; Langer- en Korteraar (classis Lei den) 1923—1927; Monster 1927— 1930; Oud-Bcyerland (classis Dor drecht) 1930—1935 en te Krimpen aan de Lek 19351950. 29 Januari 1950 verbond ds. Enkelaar zich, na vooraf te zijn bevestigd door ds. E. S. de Lint van St. Phillpsland, aan zijn achtste en laatste gemeente Sta venisse (classis Zierikzee). Ds. Enkelaar was enige jaren lid van het Classicaal Bestuur van Dor drecht en scriba van dat van Gouda. Momenteel is hy nog praetor van de ring Tholen. Tijdens zijn verblijf te Ter Aar (Langer- en Korteraar) werd daar het kerkgebouw gerestau reerd; te Oud-Beiierland werd een Chr. Kleuterschool gesticht; te Krim pen aan de Lek een nieuwe kerk febouwd; verder werd door hem te holen nog een meisjesvereniging opgericht. Van de hand van de jubilaris ver schenen enige medidaties in liet weekblad van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk „De Waarheids vriend". Verder was hij nog mede werker aan verschillende kerkbodes. Ds. Enkelaar deelde ons nog me de, dat het in zijn bedoeling ligt om op 10 Maart a.s. om 3 uur te Sta venisse een herdendlngsrede uit te spreken. Op onze vraag aan ds. Enkelaar of hil voornemens was binnenkort eme ritaat aan te vragen, antwoordde de jubilaris: „Volgens de Kerkorde moet ik per 1 Mei a.s. mön emeritaat aan vragen. Het is echter nog niet vast gesteld, wanneer ik afscheid van myn gemeente zal nemen." Ds. Enkelaar deelde ons tenslotte nog mede. dat het zyn bedoeling ls om na zyn emeritaat nog ergens werkzaam te zy'n als hulpprediker. Hoewel hij reecis enkele aanbiedin gen heeft ontvangen, hoeft hy tot nog toe nog geen beslissing geno men. EMERITAAT DS. H. HOOGENDOORN. Zondag 10 Februari nam ds. H. Hoogendoom afscheid van de Chr. Geref. Gemeente te Steenwyk, we gens emeritaat Ds. Hoogendoom werd in 1882 te Dubbeldam geboren en diende de Chr. Geref. Gemeente te Zierikzee van 1929—1947. NED. HERV. KERK. Beroepen te Oud-Alblas-Molenaars- fraaf, Resteren en Amemuiden: J. mlt, candidaat te Rotterdam, Be roepen en aangenomen naar Hoge- zand: G. T, ten Broek te Poortugal. Aangenomen naar Groningen: H. L. van zyu Langhout te Lemmer. Aangenomen naar Zutphen: F. Roos- jen te Blitterswijk. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Usselo: B. M. ter Haar, candidaat te Zutphen. KUNST j De „Matthaeus-Passion" I toegelicht. Voor een vrij groot aantal be langstellenden hebben do heren Jan Kuiler, directeur van de Vlissingse Oratoriumvereniging en de VliBSlng- se Orkestvereniging, en G. A. de Kok, muziek-verslaggever van de Prov. Zeeuwse Courant, gisteravond een toelichting gegeven op Bachs „Matthaeus-Passion". welke werk, ge lijk bekend, op 26 Maart a.s. in de St. Jacobskerk zal worden uitge voerd. Beide sprekers hebben zich beij verd om door een toelichting op de persoon en het muzikale genie van Bacli, maar ook op de tekst en de dooi- Bach daarby geschreven mu ziek hun auditorium dichter tot dit machtige werk te brengen. De heer De Kok vertelde Iets uit liet leven van de cantor van de Leipziger Tho- mas-Kirclie, van zyn moeilijkheden en zorgen, maar ook van zyn groot geloof, dat hem in staat stelde van het lijdensverhaal, een muziek-dra- matische schepping te maliën, die door de eeuwen heen de toehoorders is biyven boeien als wellicht met geen ander werk ooit het geval Is feweest. Ook de structuur van deze assion en de elementen, waaruit zij werd opgebouwd de Evangelie tekst, de koren en koralen van de gemeente en het ..commentaar" in ae aria's en arioso s werden uit voerig toegelicht en door het ten ge hore brengen van enkele gramofoon- opnamen geïllustreerd. De heer Kuiler ging meer op de details van het werk in en gaf de toehoorders door een uitvoerige uit eenzetting van de tekst een indruk van de grote bewogenheid van de lijdensgeschiedenis en de wijze, waar op Bach deze in zijn muziek heeft weten te herscheppen. Met nadruk wees hy er op, dat men deze Passi- onsmuzielc geheel moet „beleven" om haar tot in haar volle diepte en rijk dom to leren waarderen. Ook dit ge deelte van de avond werd met gra- mofoonopnamen geïllustreerd, waar- by vooral een volledige uitvoering van het majestueuze slotkoor niet na liet diepe indruk te maken. De voorzitter van de Vlissingse Oratoriumvereniging, d© heer N. Veldhuis, dankte de belde sprekers en «rekte de aanwezigen op er toe mede te werken, dat de uitvoering straks een grote gebeurtenis voor Vlissingen zal worden. „Een iandloner vertelt". A. den Doolaard verhaalde van zijn omzwervingen. Op uitnodiging van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Boek verkopersbond, sprak do bekende auteur A. den Doolaard Maandag avond voor een groot aantal be langstellenden in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg. Na een woord van welkom van de heer A. J. Kip, als oudste boekhan delaar ln de afdeling Zeeland, hield do burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, een inleiding. Sprekend© over de literatuur zei dé burgemeester om., deze van even veel betekenis te achten als de we tenschappelijke lectuur. Mr. Bolke stein besloot zijn inleiding met te w(jzen op den Doolaard's waardevol le boek over Walcheren en met een korte bespreking van het Geschenk van de Boekenweek; de novelle In secten in Plastic". „Een landloper vertelt", was de titel van de cause rie van de heer Den Doolaard. Op smakelijke wijze vertelde de auteur over zijn beginperiode in de letter kunde; een periode, die aanving na zijn op 27-jarige leef tyd genomen ontslag als „eerzaam boekhouder" bij de Bataafse Petroleum Mn. Na dit ontslag begonnen zijn dooltoch ten, die Van zo betekenisvolle invloed op zijn oeuvre zouden blijken te zyn. De schrijver verhaalde van zijn vaak onder benarde omstandigheden gedane omzwervingen in Frankrijk, floor de Balkan en Griekenland en van zyn na-oorlogse belevenissen op Walcheren. Gelouterd door het zware, harde leven schreef hij zyn zo be kend geworden romans. De auteur Illustreerde zijn lezing met een aan tal fraaie lichtbeelden. Na de pauze sprak de heer Den Doolaard over zijn nieuwe boek „Kleine Mensen ln de Grote We reld" dat over enkele maanden zal verschijnen. Hedenavond zal de heer Den Dool aard over hetzelfde onderwerp spre ken in het Concertgebouw te Vlis singen en morgenavond in de Prins van Oranje" te Goes. Op kwellende wijze werden dieren vervoerd. Door de RUkspolitie te Breskens, werd Maandag op het Veerplein te Breskens controle uitgeoefend op het vervoer van vee. De bestuurder D. uit Breskens werd geverbaliseerd, om dat hy 17 runderen vervoerde op een zodanige kwellende wijze, dat door de Rijkspolitie het verdere transport moest worden verboden. Bij nader onderzoek bleek, dat in de vracht auto ook nog een drietal kalveren wa ren verborgen, die door de andere kooien waren vertrapt en bevuild. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft mededeling gedaan over het aantal gevallen van besmette lijke veeziekten over de maand De cember 1951. In geheel Nederland weiden op 10.424 boerderijen geval len van mond- en klauwzeer gecon stateerd. Op D boerderijen trof men 1962 dieren memt varkenspest aan, op 11 bedrijven 236 dieren met sca bies. Voorts trof men op 49 boer derijen in totaal 1826 dieren aan, aan getast door het schapenrotkreupel. Het miltvuur werd bij 7 dieren op 7 bedrijven geconstateerd en de pseudo- vogelpest op 257 bedrijven. In Zee land werden in iit tydvak op 876 bedrijven gevallen van mond- en klauwzeer aangetroffen. De plaats ln Zeeland met het hoogste aantal geconstateerde gevailen van mond en klauwzeer was Aardenburg met 22 bedryven. daarop volgde Koe wacht met 18 aangetaste bedryven. Het mond- en klauwzeer kwam in Zeeland zeer algemeen verspreid voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2