Onze orouivenpagina C 3 Risë Stevens verovert New Yorks operapubliek In de greep van de Woestijn EEN JURK VOOR ONZE BAKVIS Van Vrouw ioi Vrouw PRO V INCIAt& ZBEXi'WSE COURANT ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 Een glas warme melk Een Carmen zonder grootscheepse partijen VOOR VELE GROTE ACTEURS EN ACTRICES betekent een eerste optreden in een van Shakespeare's onsterfelijke werken een hoogtepunt in hun carrière. En evenzeer zijn do meeste opera-diva's vervuld van de wens, eenmaal de hoofdrol in Bizet's „Carmen" te mogen vertolken. Sinds 1875 (liet jaar waarin deze opera gecomponeerd werd) hebben de grotó Amerikaanse opera-gebouwen vele zangeressen in deze rol zien komen en gaan, en thans, in 1953. is het de zangeres Risë Stevens die als „Carmen" een groot deel van dé crltièche kolommen der Amerikaan se bladen- opeist. En dit komt niet alleen door het feit, dat zij zo'n superbe vertolking der titelrol in de nieuwste productie van Bizets opera geeft, doch ook (én wellicht nog meer!) doordat haar particuliere leven zo volkomen afwijkt van het privé-leven, dat het Ameri kaanse publiek van zyn grote diva's gewend is te aanschouwen. Dat bleek reeds direct na haar eerste optreden op 31 Januari i.l. Een vertolking met een dergelijk eclatant succes gaat gewoonlijk gepaard met een grote ga- la-party na het optreden, waar de di va, gekleed in een kostbaar toilet en getooid met nog kostbaarder juwelen, - arriveert in haar eigen auto, be-, stüurd door haar eigen cha.uffeur-in- livrei. De nieuwe Ca nu en maakte op deze regel al direct een uitzondering. Zy reed niet per eigen wagen naar het Metropolifan Opera House, omdat haar „chauffeur"haar echtgenoot Walter Surovy op deze prémière avond te zenuwachtig was om te- chaufferen. En dus stapte de zange res, nadat zij haar zevenjarig zoon tje naar bed gebracht had, in een ta xi en liet zich naar het opera-gebouw rijden: echter vertelde zy de taxi chauffeur eerst heel nauwkeurig, door welke straten hij moést rijden.- Want daar zij bijgelovig is, houat ze er een „geluks-route" op na. Na de voorstelling kwam er geen gala-pai'tjj. De zojuist langdurig toe gejuichte zangeres stapte weer in haar taxi en reed naar huis, waar ze met haar echtgenoot ouders en enkele intieme vrienden soupeerde en iets dronk. Voor de diva echter geen champagne of andere vreugde-dran ken, doch een glas hete melk...... HOGE BELASTINGEN De kranten hebben in de eerste da gen van Februari kolommen gewijd aan het leven van deze knappe vrouw, van Noorse afkomst, die reeds voordien grote bekendheid genoot als concert- en operazangeres en door haar optreden in films, voor radio en televisie. Na een financieel niet gemakkelijke jeugd, werd zii door; haar leermeesteres in de zangkunst- Vrouwen in de aether op 29 Februari. De VARA zal op 29 Februari a.s. In verband met het schrikkeljaar, de vrouwen speciaal in het middelpunt der belangstelling plaatsen. In het „aetherforum", dat van 21.0021.30 uur wordt uitgezonden, zullen alleen vrouwen antwoord geven op vragen, die door mannen worden gestejd. Het gramofoonplaten-programma, dat op, dit „Aetherforum" volgt, is samen gesteld uit platen met uitsluitend zangstemmen van vrouwen. Tenslotte wordt van 22.0022.40 uur de aandacht gevraagd voor een cabaret-programma, dat wördt aan gekondigd als een „gezongen en ge sproken protest tegen het klein- kunst-beleid van Wim lbo en Cor Le- maire,die in de afgelopen vier jaar het radio-cabaret nebben misbruikt voor sterke aanvallen op het zwakke geslacht". Advertentie MOTECHTHEID blijftf óók na horhaaltl wass en chemisch reinigen Electrisch licht zonder gloeilampen. Straks kamers met lichtgevende muren en plafonds. De Amerikaanse laboratoria zijn er in geslaagd een nieuwe methode voor verlichting te vinden, die elec- troluminiscentie genoemd wordt. Het is een betrekkelijk „koud" licht, waarbij geen lampen worden ge bruikt en veel minder warmte vrij komt, dan bij de tot dusverre gebrui kelijke soorten electrische lampen. Men is er van overtuigd, dat de nieuwe verlichting in tal van geval len van grote waarde is, bijvoorbeeld daa,r. waar andere vormen van ver lichting minder geschikt of zelfs on mogelijk zijn. Het diffuse licht dat deze platen, in welke vorm de nieuwe verlichting in de handel zal worden gebracht, uitstralen, maakt ze vooral geschikt voor decoratieve doeleinden. Musea, die er op uit zijn de kunst schatten in de gloed van een zacht licht te exposeren, zijn cr zeer op ge steld een proef te nemen. Eetkamers en kleedvertrekken kunnen ln de toekomst voorzien worden van mu ren en plafonds, die licht geven, daar reeds ln vele gevallen een lichtge vend plafond voldoende licht zal kun nen geven voor het gehele vertrek. naar Europa gestuurd om daar haar stem te vervolmaken en in 1936 werd zy verbonden aan de Praagse Opera. Daar begon zij met het opdoen van de ervaring, die haar later aan een con tract met de Metropolitan Opera zou helpen. In Praag ontmoette zii ook de I-Iongaarsé acteiir Surovy, met wie zn" in '39 in het huwelijk trad, en die al spoedig het toneel eraan gaf, om zich geheel te wijden aan zijn werk als „manager" van zijn echtgenote. Na 1940 trad Risë Stevens o.m. op in de films „Chocolate Soldier", „Gomg my way" en „Carhegie Hall", waardoor haar naam vooral bekend raakte on der het grote publiek. Zij is, zowel bij het publiek als bij haai- collega's, zeer geliefd en men heeft eens van haar gezegd dat z(j een ideale ster is, „omddt zij een pri ma zangeres is, zonder „ster-allures". Wanneer zij thuis is, loöpt zij het liefst rond in pantalon en jumper, en op de dag van een prémière houdt zij zich by voorkeur bezig met huishou delijk werk of met het reorganiseren van haar garderobe, die ontworpen 'is door beroemde modekunstenaars, doch die zij uitsluitend reserveert voor haar verschijnen in het publiek. Zelf leeft de zangeres sober en geeft practisch geen geld aan luxe-zaken uit, want naai- inkomen (zij wórdt gerangschikt in de top-klasse der in komens) brengt met zich mee,-dat zij ook hoge belastingen moet betalen, terwijl ze bovendien nog bezig is met de afbetaling van de sommen gelds, die zy indertijd moest lenen, teneinde haar zangstudie te kunnen financie ren. En dit zal ook wel een van de redenen zijn, waarom de nieuwe „Car men" zich verre houdt van gala-fes tijnen FEUILLETON DOOR: M. VERNON - 61 „Ik probeer U wakker te schud den", sprak hij langzaam en Mara keek hem verbaasd aan om de ernst waarmee hij sprak. „Uw ogen zijn nog voor de Waarheid gesloten, en van de beste dingen in het leven afge keerd. Toch heeft U het in U om op recht en waarachtig te zijn, anders zou ik me de moeite besparen, en U heeft mogelijkheden in U die nog diep in uw hart zijn weggesloten „U bent onmogelijk!" bitste ze. „U weet helemaal mets van me af Toch was ze merkbaar getroffen door zyn woorden en daarom des te bozer om zijn onderscheidingsvermogen. „Eén ding weet ik". Hij kwam dicht biji haar staan, keek met een eigenaardige uitdrukking in zijn ge zicht op haar neer en haar hart klop te wild en onstuimig in haar keel toen hij zyn handen op haar schouders legde. „Eén ding weet ik ik zou je kunnen leren mij lief te hebben zo als nog-nooit een vrouw een man heeft liefgehad". Gedurende een enkel ogenblik voel de zè'weer. die dodelijke zwakheid over zich komen toen hij haar aan raakte. Hij keek heerszuchtig op haar neer, tot In haar ziel; ze voelde hoe zijn mannelijke kracht alle weerstand aan haar ontnam. Zijn mond scheen de hare tot zich te trekken, en ze Verlangde ernaar zich te ontspannen in z(jn stérke armen en zich over te geven aan' zijn omhelzingen. Met een wanhopige inspanning vocht ze tegen haar zwakheid en deed een stap ach terwaarts. Ze beefde over haar hele lichaam, maar de uitdrukking van haar gezicht jé was trots toen ze hem aankeek. „U vleit uzelf, Sheik. Met enorme zelfingenomenheid verbeeldt U zich heel wat". „Je liegt". Maar zijn ogen stonden zacht, terwijl hij het zei en zijn stem, klonk als een liefkozing. „Je liegt en weet dat je het doet, mijn mooie witte bloem. Maar je bent bang voor jezeif, bang'om de werkelijkheid in de ogen te zien; het zou niet „netjes" zyn, zoals .je landslieden dat uitdrukken, om alles op te geven terwille van je liefde voor een Arabier een kleur ling, is het niet?" Mara huiverde. „Ik begrijp niet wat U bedoelt", fluisterde ze met droge lippen, „Ik „Pose, niets dan pose!" Hij maakte even een typisch oosters gebaar met zijn handen. „Altijd maar bedrog en schijnheiligheid! Bah! Het is zo met je vergroeid, dat je niet eens het ech te van het onechte kunt onderschei den". Mara richtte zich in haar volle lengte op. „Als U klaar bent met deze beledi gingen, zult U me misschien willen Faten passeren", merkte ze boos maar vol waardigheid op. Waarom trok ze het zich aan dat deze man haar da den afkeurde? De mening van een Arabier en nog wel een moorde naar deed er toch zekér niét tóe? „U heeft mijn vraag nog niet be antwoord". Zijn mond sloot zich als een val en het meisje trok haar fijne wenkbrauwen geërgerd op. „Hééft U dat nog niet vergeten, Sheik? Ik zou zo denken dat u alles zou vergeten, terwijl U ,me met zulk kennelijk genoegen aan het treiteren Antwoord mij". Hij legde zijn Hand ln een stalen greep op liaar schouder en schudde haar door elkaar. „Waar om heeft U uw kamer verlaten en bent U hiér-zonder toestemming gei. komen?" „Omdat ik -uw toestemming niet afwacht om niijn zin te doen'Het antwoord kwam snel en fier. „En houd uw haiiden alstublieft thuis". Hij deed alsof hij dat niet hoorde. „Zeg op, hoor je? Trachtte,je te ont snappen of maakte je een slipper tje om Gromer- te ontmoeten?" ..En wat dan nog?"- pareerde ze. „Hij is mijn verlooide heb ik het recht niet'hem te zien?" „Dus dat was hett" Zijn gezicht vlamde van hartstocht. „Maar hij zal je nooit krijgen nooit, hoor je? En verdwijn nu terug naar je kamérs en in de toekomst zul je daar blijven, tenzij ik het anders wens". „U kunt me niet zo maar comman deren!" riep Mara .woedend uit. „Ik weiger eens én vóór al. Begrypt U dat? Ik accepteer geen bevelen van U, Sheik Amid!":-; „Dat spijt me. Iri dat geval blijft me slechts eén mogelijkheid". Hij haalde zijn- schoudersop,, y f.Eh dié is?" „Önv: je met geweld terug te bren gen!";?!») smeet het eruit .en.z.yn ogen vonkten. - (Wordt vervolgd) Hoe eenvoudiger, hoe beter. Meisjes van 14 tot 17 jaar. Het staat er zo eenvoudig, maar hoe verschil lend z\jn ze juist op die leeftijd! De een al bijna een volwassen vrouwtje, de ander nog een onhandig veulen, dikwijls nog kinderlijk of kwajongensach tig, sommigen toch ook vroegrijp. En de kleding voor zó uiteenlopende ty pen? Hoe eenvoudiger hoe beter. Niet kinderachtig, maar vooral yiet ouwe- lük. Hier heeft U een patroontje, dat aan allo eisen voldoet: een ruime rok, mét aardige plooiengroopjes, het lijfje ipet modieuze driekwart raglan- mouw en ingezette zakjes, waarvan de opening gepaspoileerd of mot een smal patje afgezet wordt. U begint met in voor- en rugpand de figuurnaadjes dicht te stikken. Dan maakt de 8 k 9 c.m. brede zak jes m het voorpand. Het 3 c.m. brede belegje aan hét rugpand wordt naar binnen gevouwen en de sluiting aan gebracht. Zijnaden sluiten. De mouw-, naad dichtstikken en de onderkant ingerimpeld tussen de dubbele stóf van het manchetje (23 bij 4 cm.) naaien. U sluit de schoudemaad en het aansluitende byschulnertje en verbindt de mouwen dan met het lijf- B.W. £4 JZJ/J3 3/W SO. j753 y v3. 6./D.12- 20.72.10. 36^*. 4 2t/p. 2MV. Er ioos een lezer, niet zo lang geleden, die met een vraagstuk deerlijk in de knoop zat. Hij had in deze kolom het' éen en ander over het huwelijk gele zen en daarover, naar het mij uit zijn brief toeschijnt, bij een vers pijpje eens lang en grondig ■nagedacht. Maar laat hij nu in een krant een artikeltegenko men waarovèr hij zo onthutst was, dat zijn pijpje er subiet van uitging. Hij knipte het be wuste artikel uit en stuurde het naar Saskia, met de ver bijsterde praag: Hoe oordeelt u nu hierover? Wat was. het geval? Enige tijd geleden heeft een Indonesische dame, die het Esperanto-con-, gres te München bijwoonde, op haar reis door Europa ons land bezocht en daar, als overal waai 'zij kwam, het een en ander verteld over de zeden en ge bruiken van haar geboorteland. Dit is namelijk een heel cu rieus plekje in het grote tropi sche rijk daar langs de evenaar, waar misschien meer rassen en talen bijeen wonen dan in Eu ropa zelf. Maar een streek als deze Esperatische tot woon plaats heeft, zal mep, 'in Euro pa nog met een lantaarntje, niet kunnen vinden. Daar in de Minangkabau na melijk, aan de Westkust van Sumatra, leven 5 mlllioen.men sen, van wie npg geen millioen mannen zijn, in het volstrekte en ongestoorde matriarchaat. En hiertegen komt'het uian- nelijk gemoed van mijn brief schrijver roodgloeiend, in-,'Op stand. Dat een vrouw hoofd van het gezin is en bezitster van de kinderen, dat zy hètn ten huwelijk vraagt eri daar zelfs een hoge „bruigomschat" voor betalen wlï, dat de echt genote de deur. kan sluiten vpor haar echtgenoot, die, na drie keer zijn neus gestoten te heb benweer terug mag keren naar zijn vutma dat alles klliikt een Europees man zo gortig in de oren, dat hij het zich bijna als een persoonlijke belediging aantrekt. Wat is dat voor een manier van doen! gromt hij pér brief. Ik geloof niet, dat Saskia's afkeuring iets aan de matriar chale toestanden in het Mi- nungkabause zouden verande ren. En zolang de man daar zo'n schaars artikel blijft, zullen de dames het heft wel stévig in handen houden. Of zij geltik- Jcig zijn met die. stand van za ken, toaag ik te betwijfelen, alhoewel de zegsvrouw, die in dje toestanden is opgegroeid, het fervent verzekert. Een w.erkelijk harmonische verbintenis van twee mensen kan nimmer rusten op een ba sis, waarbij één van de tivee partijen het absolute overwicht heeft. In eengoed huwelijk is geen sprake van „baas" zijn, van een verhouding als „chef- ondergeschikte." Oolc inhek ogenschijnlijk normale gezin, ivaar het patriarchaat nog in volle ere wordt gehouden (zo zijn er!), waar vader de onbe twiste alleenheerser is, die vrouw en kinderen comman deert en, evenals de oude Jan Edeling in de Historie van Me- juf vrouw Saartje Burgerhart, alle knopen doorhakt met een: Zo zal 't wezen, heren! tegen zijn opgroeiende zonen: ook-in zo'n gezin is hel wezenlijk-ge- 'luk ver te zoeken. Men moet, in geen enkele verhouding, alle macht in één hqnd leggen. Waar een tegen- Zi] regeert de wereld I wicht ontbreekt, gaat de zaak uit het lood hangen en stort eindelijk in. Maar troost het mijn beste briefschrijver misschien, dat de gewoonten dezer Minangkabau- se dames, volgens vele geleer den althans, een overblijfsel zijn van een vroeger (heel vroe ger dan) algemeen verschijn sel? Dat het matriarchaat, de moederregering, de oudste vorm van menselijke samenleving zou geweest zijn, gegrond op het eenvoudige feit, dat de primi tieve mens de rol van de echt genoot bij de voortplanting van het geslacht niet doorzag? Misschien dat over honderd jaar, ais het analphabetisme in de Minangkabau verdwenen is, en het aantal mannen sterk, is toegenomen, langzamerhand ook deze samenleving zich zal om buigen naar een patriarchale. Het wiel draait doodbedaard in de geschiedenis der mensheid, maar het draait zeker. Zo is de Europese samenleving bezig, aan het patriarchaat te ont groeien, al ziillen de briefschrij ver en Saskia dat wei niet meer beleven. Maar laat mijn geachte cor respondent zich niet te gauw troosten met wat ik hierboven heb verteld. Want wist hij wel, dat wij in de were ld op het ogenblik in feite onder een geestelijk matriarchaat leven? Als hij mij niet gelooft, zal ik. hem een raadsel opgeven. Wie acht hij op het ogenblik de in vloedrijkste mens ter wereld? Wedden, dat hij na enig naden- clenken de' pijp uit de mond neemt en zegt: De president der Verenigde Staten. Het spijt'mij, maar hij heeft het mis. Misschien herinnert hij zich uit zijn schooljaren het ■mopje in de geschiedenisles: Wie was tijdens de gouden eeuw de machtigste in de Republiek der Zeven Verenigde Nederlan den? Antwoord: de keukenmeid van de burgemeester van Am sterdam. Immers, van die Ze ven Verenigde Nederlanden was Holland het rijkste, en dus het machtigste. Maar in de Staten van Holland had Amsterdamhet meeste gezag, en was de burge meester van die stad alzo de gewichtigste man. Maar aange zien de burgemeester voor een oortje thuis lag bij de burge- meesterse, en deze laatste vol slagen getiranniseerd werd door haar keukenmeid Was dit laqtste personage onbetwist de machtigste, in de Republiek, èn dus' in Europa. ïk zou bijna met eenzelfde grapje aankomen, waar het de U.S. betreft. Wie regeert er op het ogenblik Amerika, en dus minstens de halve wereld? De presidente der Algemene Fede ratie van Vrouwenclubs. Ik heb haar portret gezien, en ik kan u vertellen, dat zij niet voor niets een mannelijke voornaam „Hiram" draagt Want zij staat aan het hoofd van een slagvaardig, onverzet telijk, doortastend en uitgesla pen leger van vijf millioen vrouwen, verenigd in negen tienduizend clubs. En in de per soon van deze dame hebben die vijf millioen in alle za ken van openbaar belang in Amerika een geduchtewél ge- manucuurde vinger in de pap. Zij kunnen een carrière van on verschillig wie: een staatsman, een filmster, een schrijver ma ken en breken. Industrie, pers, radio, televisie, mode, film, to neel en boek zien haar naar de ogen en vragen allereerst: Wat denkt zij ervan? Bij de aanstaande presidentsverkiezing zullen de candidaten hun pro paganda-speeches duchtig op haar afstemmen. Van matriarchaat gesproken u behoeft niet haar Sumatra te gaan. SASKIA. S' i. Dc halsrand wordt tussen de dub- ele stof van de kraagdeeltjes gezet. Desgewenst zoudt U de sluiting ook van voren kunnen nemen, terwijl U dan het kraagje aan één stuk maakt. De rok bestaat uit een voor- en een achterbaan (het patroon van de voor baan gpbruiken met de stippellijn als midden), vier plooibaantjes en twee zijbanen. De laatste kunt U zo nodig volgens de gestippelde zijnaad ook in tweeën knippen, waarbij dan het breedste deel aan de voorbaan hoort. U verbindt alle baantjes met elkaar en legt x op o vallend de plooien in. Het rokje wordt met een gewone naad aan het lijfje bevestigd. Een 4 5 c.m. brede ceintuur voltooit hel: geheel. In plaats van een kraagje en manchetten kunt U ook gebreide boordjes nemen, zoals het eerste fi guurtje laat zien. Aardig is het om dan de zakjes met een gebreid patje af te werken en eventueel ook de ceintuur te breien. Dat dit modelletje zich goed leent voor tweeërlei stof, toont U het twee de meisje. U kunt vanzelfsprekend ook de gehele rok in de stof van de mouwen nemen. Geheel van dezelfde stof vervaardigd, vraagt dit jurkje ca. 3 m. stof van 130 breed. Ella Bezemer. (Nadruk verboden.) Nog is het winter Al zien we hier en daar al tekenen van het naderend voorjaar, toch zullen we nog door enige winterse weken heen moe ten. Hoe gezonder en frisser we ons daar bij voelen, des te opgewekter zullen we straks de lentetijd binnentreden. Daaraan is wel wat te doen, onder meer door te', zorgen voor een voeding die ons, speci- aal tegen deze „laatste loodjes" van de Winter, voldoende weerstand en warmte :gee£t, Stevige kost: aardappelen, brood, erwten en bonen, boter of margarine enz. houden het vuurtje binnen in ons bran- dende, zodat we minder behoefte hebben aan de kunstmatige kachelwarmte. En voor de weerstand tegen infecties en an-- dere gevaren, die ons van buitenaf be dreigen. zorgen de veelgeprezen melk en een flinke dagelijkse portie groente en liefst ook fruit. Melk bevat onder meer het vitamine A, dat tegen infectie be hoedt en groenten en vruchten leveren het vitamine C, dat onze algehele weer stand verhoogt. Laten wij dus, vooral in deze weken, iedere dag verse groente eten en liefst ook nog een mandarijn of (halve) sinaas appel (of een glaasje sinaasappelsap). Wordt dit te duur, dan is het zéér aan te bevelen om geregeld rauwe bladgroenten of koolsoorten te eten. Indien ze maar vers gekocht en vlak voor het gebruik gewassen en fijngesneden wordt, kan rauwe groente wel viermaal zoveel vi- tamine C bevatten als wanneer ze ge kookt isl Wat denkt U van een slaatje van rauwe groente bij het brood, inplaats van de gebruikelijke vleeswaven, koele, jam of Ook bij de warme maaltijd kan rauwe groente heel goed smaken, het liefst in de vorm van een sla, en anders, Inplaats van meegekookte groente, op het laatste moment goed fijngesneden door stamp pot of soep gemengd. Op die manier hebt U ook veel minder groente nodig dan anders en spaart nog brandstof boven dien. Met wat proeven en proberen zult U zeker U\v gezin voor rauwe groentengerechten kunnen winnen met alle goede gevol gen van dienl Wij doen U hier alvast en- kele ideeën aan de hand. Recepten voor vier personen. Voorjaarssla van groene en witte groenten. (Deze hoeveelheid is geschikt om bij de warme maaltijd als groente te dienen.) 2 bosjes raapstelen of 200 g. .veldsla, 2 appelen, een kleine selderijknol, een paar gekookte aardappelen, slasaus of azijn en melk of olie; zout (suiker). De aardappelen fijndrukken en tot een vrij dun papje vermengen met slasaus of met melk of olie en azijn. De selderijknol en appelen schoonmaken (rode appelen niet schillen), in blokjes snijden en door de saus roeren. De bladgroente uitzoeken, wassen en fynsnijden. daarna losjes door de rest van de sla mengen. Het gerecht enige minu ten laten staan en zo nodig iets zout (of suiker) toevoegen (desgewenst aroma of tomatenketchup). Men kan ook voor de sla alleen dc blaadjes van de raapstelen gebruiken en de stelen een volgende dag verwerken in een 6tamppot of soep. In dit geval de dubbele hoeveelheid raapstelen nemen. Oud-Nederlandse koolslumppot; 2 kg, aardappelen, 400 g. savoyekool, 60 g. boter of margarine. 150 g. gehakt of. mager spek, ongeveer V- liter gekookte melk. zout, (nootmuskaat), (rest jhs). De aardappelen schoonmaken en gaar koken in weinig water. Het spek in blok jes snijden en uitbakken of het gehakt in een gedeelte van de boter of margarine gaar maken. De kool schoonmaken en fönsnljden of schaven. De aardappelen stampen en vermengen met het vet (de Jus), het vlees en zoveel melk dat de stamppot goed van dikte is. De kool in eens er door mengen, het gerecht door en door warm laten worden en desge wenst op smaak afmaken met nootmus kaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 8