NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN WALCHEREN SNELLERE HULPVERLENING BIJ VERDRINKINGSCEVALLEN ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oud-burgemesster J. D Viruly van Westkapelle 70 iaar. Op 24 Februari zal de heer J. D. Viruly, oud-burgemeester van West kapelle en thans wonend te 's Gra- venhage zijn zeventigste verjaardag vieren. De ouderen in Westkapelle bewaren aan de heer Viruly nog steeds een levendigde herinnering. De heer Viruly was burgemeester van Westkapelle in de jaren 1913 tot 1921. Vooral de mobilisatiejaren van Wereldoorlog I veroorzaakten toen in Westkapelle een grote drukte, om dat daar nogal wat militairen gele gerd waren. De heer Viruly heeft zich tijdens zijn burgemeesterschap beijverd om de muziekbeoefening en de sportbe oefening te stimuleren. Hij is thans ook ondervoorzitter van de Ned. Wielren-Unle en lid van de sportcommissie van dat lichaam en heeft alvorens de N.W.U. in zijn hui dige functies te dienen, een kwart eeuw lang nauwe banden gehad met wielersport en wielrenners. Oudge dienden zullen zich nog herinneren hoe hij omstreeks 1898 debuteerde op de baan. Door zijn toedoen werden muziek corpsen uit andere plaatsen ultgeno digd om concerten te geven te West kapelle. Hij wist ook voetbalwedstrij den te organiseren en daaruit ont stond een blijvende belangstelling voor het voetbalspel en tenslotte ook voor andere sporten in Westkapelle Na Wereldoorlog II heeft 2ijn zoon. de bekende vlieger A. Viruly. het werk van zijn vader voortgezet door een landelijke inzameling te organi seren, opdat aan het muziekcorps van Westkapelle nieuwe instrumen ten aangeboden konden worden. Men heeft dat in Westkapelle bij zonder gewaardeerd. Middelburg RAADSVERGADERING De raad der gemeente Middelburg zal op Vrijdag 29 Februari a.s. te 14.00 uur in het stadhuis vergaderen. VERBETERING STRAATVER LICHTING KL.-VLAANDEREN In verband met de voorgenomen verbetering van Klein-Vlaanderen dient ook de straatverlichting aldaar te warden herzien. Hoewel hiervoor nog geen goedkeuring werd verkre gen achten B. en W. het toch ge wenst reeds het benodigde crediet aan te vragen, teneinde de werkzaam heden voor de verbetering van de straat en die voor de straatverlich ting tegelijkertijd te doen uitvoeren. Zij verzoeken de raad derhalve een crediet van 4000 te verlenen. HET RUSSISCH ORTHODOX SEMINARIE TE PARIJS Zoals bekend zal hedenavond in de Oostkerk te Middelburg optreden het koor van het Russisch Orthodox Se minarie te Parijs. Dat Seminarie v/erd in 1925 gesticht, teneinde voor ue Russische „gemeenten in de ver strooiing" jonge theologen te kunnen opleiden. Aan het Seminarie studeren dus jongemannen, die in balling schap werden geboren. Niettemin spreken zij het Frans nog met het accent van de vreemdeling, want het Russisch in hun moedertaal. Het is immers de taal van hun Kerk, van de Liturgie, van de prediking, de taal van hun Bjjbel. zo goed als van hun studieboeken. En het is de taal, waar- in z\jn hun liederen zingen. Zo ligt daar in een van de arme overbevolkte wtfken van Parijs een klein stukje Rusland. Het centrum ïc de vroege Heuvelkerk van Von Bodelschwine. die in 1925 door de Metropoliet Eulogius met buitenland- FILMS VAN DE WEEK Nieuw product van duo BalconDearden Nachtclub De Gouden Kool .(Cage of Gold) van Basil Dearden. Deze nieuwe film van het befaam de Britse duo Michael Balcon (pro- ducticleiding) en Basil Dearden (re gie) is voor de afwisseling eens een melodrama, zowel voor dit tweetal als voor de Ealingstudio's een nogal ongebruikelijk genre. Een jong meis je- wordt verliefd op een gewezen R. A.F.-pUoot, die aan de burgermaat schappij niet meer kan wennen en een man zonder karakter blijkt te zijn. Als hU ontdekt, dat z(jn bruid tegen zjjn verwachtingen in niet ge- fortuneerd is. verlaat h(j haar dade lijk na het huwelijk, maar hij daagt weer op om chantage te plegen, wanneer zijn vrouw, die in de me ning verkeert, dat haar echtgenoot dood is, hertrouwt. De ervaren, be gaafde cineasten Balcon en Dearden slaagden er wonderwel in met behulp van dit weinig originele verhaaltje een boeiende film te realiseren en konden daarbij gebruik maken van een aantal prima acteurs en actrices, zoals Jean Simmons, David Farrar, James Donald en Madeleine Lebeau. Schouwburg, Middelburg) De ondergang van de Red Witch (The Wake of the Red Witch) van Edw. Ludwig. John Wayne heeft de hoofdrol in dit sappig avonturenverhaal, waarin hij een rauwe en hebzuchtige schoe nerkapitein uitbeeldt, die een dodelij ke vete heeft uit- te vechten met zijn opdrachtgever, de rijke en machtige eigenaar van de scheepvaartmaat schappij. Gail Russell, Gig Young en Luther Adler werkten eveneens me de aan deze film, die even roman tisch is als spannend. (Luxor, Vlis- singen). Zijn grootste strijd (The Babe Rutn Story) van Roy del Ruth. ..Babe" Ruth was een sportfiguur, wiens naam in Amerika tot een be grip werd. Het leven van deze base- ball-kampioen is, al dan met in over eenstemming met de feiten (wij kunnen dat niet beoordelen) pittig verfilmd. William Bendix, een karak terspeler, die in ons land nog onvol doende bekendheid geniet, geeft een treffende vertolking van de hoofdrol, de „held van Amerika", die sportief was, niet alleen wat zijn prestaties betrof, maar ook wat zijn karakter aanging. Naast Bendix spelen Claire Trevor. Charles Bickford en de ta lentvolle Sam Levene, bekend uit ..Asphalt Jungle". (Electro, Middel burg. Lilli Mariene van Arthur Crabtree. Ge herinnert U het populaire lied je over het meisje onder de lantaarn, dat in oorlogstijd door vriend en vij and werd gezongen? De Engelsen maakten een film over dit meisje, dat in Noord-Afrika, althans volgens het verhaal, de gemoederen van nazi's en geallieerden in beweging bracht Hugh McDermott, Lisa Daniely en andere onbekenden in de hoofdrollen. In het voorprogramma gaat een voortreffelijk filmpje: „Uit het leven van een bemind vorst", dat gewijd is aan wijlen Koning George VI. (Al- hambra. Vlissingen). se hulp, o.a. van John R. Mott werd aangekocht en sindsdien werd omge schapen tot een typisch Russisch Godshuis met prachtige muurschilde ringen van de beroemde Russische schilder en archeoloog D. Stelletzky. Geleerden van naam als Bulgakoff Zenkovsky Florovsky, hebben in de loop der jaren het Seminarie een uit nemende reputatie bezorgd. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat Parijs" een nieuwe phase in de Rus sische Orthodoxe Theologie betekent GEEN REGELING VOOR OVERLEG MET ONDERWIJZERS B. en W. stellen de raad voor af wijzend te beschikken op een ver zoek van de afd. Middelburg van de Ned. Onderwijzersver. om vaststel ling van een regeling voor geregeld overleg tussen het gemeentebestuur en het onderwijzend personeel btf het openbaar lager onderwijs. In verband met de vrijwel geheel geregelde rechtspositie van het onderwijzend personeel achten B. en W. de vast stelling van een afzonderlijke veror dening overbodig. VOORDRACHTMIDDAG VOOR HUISVROUWEN. Mevr. A. J. van den Broecke—de Man hield in de bovenzaal van restau rant Wöhler te Middelburg een voor drachtmiddag voor de leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Mid delburg. Zij declameerde een gedeelte van het boek „Vandaag trouwt mijn man", van Anne-Marie Selenko. Zij slaagde er in de hierin voorkomende personages voor haar toehoorders te laten leven. Zeer terecht merkte de presidente, mevr. Everwijn, in haar dankwoord op, dat Zeeland zich ge lukkig kan prijzen een zo begaafd kunstenares onder haar inwoners te mogen rekenen. De belangstelling voor deze middag was groot. snoer parels en slagersmandje. Bij de politie te Middelburg zijn van 13 Februari 1952 tot en met 20 Februari 1952, als gevonden aangegevon de volgen- ce voorwerpen: Enkele huta- en andere sleutels, rechter grijs gebreide hand schoen, dop van benzinetank, koffersleu tel. bruine kinderwant, groene kinder- want, linker bruine kinderschoen, bruine gebreide handschoen, muntbiljet van f 2.50, linker wit kinderhandschoentje, bektang, linker bruine motorhandschoen, rode en blauwe handschoen, paar blauwe wanten, capuchon van regenjas, paar da. meskousen, bruine kinderwant, gouden dameszegelring, wit gebreide handschoen. Voorts zijn beschikbaar adressen van particulieren, waar de volgende voor werpen in bewaring worden gehouden:: paar militaire handschoenen; wit dames tasje; sponsrubber zadeldek; rood kin derwantje; klein bruin hondje; paar nylonkousen; r. k. halskettlnktje; grijze vulpen; bruine ceintuur: bruine dames- portem.inh. f 9; snoer parels; huissleu tel; rechter glacé herenhandschoen; bL gebreide wollen handschoeei; nummer bord K 15715;. wandelstok; broche (dou blé); glaesnijde, in étui; padvincters- portemonuoie; linker grijs gebreick handschoen; zilveren boerenknoop; sla gersmandje met f 1.—; paar bruine gla cé dameshandschoenen; bril donker mon- Vlissirigen Rijksgoedkeuring voor herbouw Vlissingse brandweerkazerne. B. en W. van Vlissingen delen de raad mode, dat in de loop van Janua ri jl. bericht is ontvangen, dat er rijksgoedkeuring zal worden ver leend voor de herbouw van de brand weerkazerne. Reeds in Januari 1951 werden voor dit doel gelden gevo teerd, zodat de raming, welke toen werd aangehouden, o.a. door prijs stijgingen en wijzigingen in het ont werp. niet meer juist is. In verband daarmede stellen B. en W. voor thans een nieuwe begroting vast te stellen, die een totaal bedrag aanwijst van 280.000. RAADSVERGADERING De raad van Vlissingen zal Vrijdag a.s. in openbare vergadering bijeen komen, 's middags om 2 uur. NIEUWE STRAATNAMEN Enkele straten in Vlissingen heb ben tot dusver nog geen naam ont vangen. B. en W. stellen voor in de ze leemte te voorzien, Zo wordt voor gesteld voor de straat, die de Kou- dekerkse weg verbindt met de Julia- nalaan, Prins Bernhardlaan te noe men. Voorgesteld wordt verder de nieuw aan te leggen straat aan de Noordzijde van de Nieuwe Markt de Antonij van der Woerdt-straat te noemen. Van der Woerdt was een jong-gestorven Vlissings dichter, die bevriend was met Bellamy. Gapinge ONTSPANNINGSAVOND Z.P.M. EN L.J.G. In het verenigingsgebouw te Ga pinge hielden de afdelingen van Noord-Waicheren der Z.P.M. en L.J. G. een ontspanningsavond. De heer G. de Vos opende deze bijeenkomst. Na het zingen van het Z.P.M.-lied werden verschillende schetsjes uitge voerd. Het toneelstuk „Dé Nieuwe Veearts" dat het hoofdnummer van het programma was, viel bij hot pu bliek zeer in de smaak. Geen subsidie aan R.K.-H.B.S. Een verzoek van de stichting i c voorbereiding en Instandhouding van het R.K. middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs in het Deca naat Middelburg, het „Sint Willi- brord College" te Goes, om subsidië ring voor leerlingen uit Middelburg die haar hogere burgerschool te Goes bezoeken, zal door burgemeester en .wethouders van Middelburg niet wor den gesteund. Het college van B. en W. stelt de raad voor op het verzoek thans af wijzend te beschikken, daar deze stichting nog niet door het Rijk werd erkend en dus evenmin rijkssubsidie ontvangt. B. en W. achten het voor barig om in dit geval over het al dan niet subsidiëren te beslissen. Ook B. en W. van Vlissingen stel len voor het subsidieverzoek af te wijzen, waarbij zij de raad wijzen op het raadsbesluit van 29 April 1948, toen een dergelijk besluit van het Chr. Lyceum voor Zeeland werd af gewezen. In 1950 werd een ver zoek van dc RJK. stichting afge wezen, omdat de raad van oordeel was dat voor de Vlissingse leerlingen in voldoende mate gelegenheid aan wezig was om Middelbaar Onderwijs aan de R.H.B.S. te Vlissingen te ont vangen. Deze omstandigheden zijn, aldus B. en W. nog niet gewijzigd. Nieuwe inpolderingen in Zeeland? In de loop van de zomer zal er een oproep komen voor g gadigden, die bedrijven in do nieuwe Sloepolder wensen. Reeds zijn enige schuren aanbesteed. Er is overigens nog geen enkele beslissing genomen ten aan zien van een eventuele toewijzing. Alle hierover in omloop zijnde ge ruchten, zün uit de lucht gegrepen, zo werd in Ue jongste vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M. medegedeeld. Er schijnt veel kans te bestaan, dat na het gereed komen van de Braakman, de inpolderingen in Zee land nog verdere voortgang zullen vinden. Over een inpoldering van het land van Saeftinge moeten ook de Belgen mee beslissen, zodat dit jam mer genoeg nog wel op zich zal laten wachten. RAAD BRUINISSE BEHANDELDE BEGROTING. De raad van Bruinisse behandelde Donderdagavond de gemeentebegro ting. Hierbij deelde de burgemeester mede, dat na overleg met Den Haag is bereikt, dat de buitengewone uit kering van het Rijk met 13.500 kon worden verhoogd. De begroting werd vastgesteld met een bedrag van f 822.607,16 in ont vangsten en uitgaven en met een goed slot van f 1295,14. dank zij een bijzon dere uitkering uit het gemeentefonds van f 56.680. Tijdens de behandeling werd er op gewezen, dat de financiële positie van Bruinisse grote zorgen baart. De hecr A. C. Verschoor deelde, nu» de als lid van de raad te zullen bë-" danken. De A V O -werkplaats te St. Maartensdijk De raad van Tholen vergaderde on der voorzitterschap van mr. A. J. v. d. Hoeven. De voorzitter merkte op, dat in de A.Y.O.-werkplaats te Sint Maartens dijk het werk is stilgelegd, daar men geen afzetgebied «neer heeft voor de daar gefabriceerde kousen. Op een desbetreffende vraag van de heer H. Jansen (A.R.) antwoordde de voor zitter, dat van een reële commerciële basis geen sprake is, daar nog altijd met verlies is gewerkt en in de werk plaats juist niet diegenen werken die er eigenlijk voor In uanmerklng zouden komen. De opzet beantwoord de dus absoluut niet aan de gestelde verwachtingen? Nieuwe Coöperatie-winkel te Middelburg. De afdeling Middelburg van de coöperatieve verbruiksvereniging „Do Broederband" kwam voor het laatst als zelfstandige afdeling in vergadering bijeen. Zoals bekend Is tussen de afdelingen Vlissingen en Middelburg een fusie tot stand geko men, waarbij zich tevens de vereni ging „Eigen Hulp" uit Vlissingen met zestig leden heeft aangesloten. Het totaal aantal leden van „De Broederband" bedraagt thans onge veer 3600. Op deze vergadering heeft de afde ling Middelburg afscheid genomen van de bestuursleden, die na de fusie niet meer als zodanig zijn opgetre den. De heren Chr. Bank (oud-voor zitter), J, de Ruyter en Nico de Munck ontvingen als stoffelijk blijk van waardering voor het door hun verrichtte werk elk een enveloppe met inhoud. Tevens werd afscheid ge nomen van de heren J. H. van der Linden en W. F. "Verduyn, die bij de afdeling Middelburg ais commissa rissen fungeerden. Van de gefuseerde „Broederband" is de heer A. de Bart uit Vlissingen voorzitter, terwijl de heer W. Klop* meyer uit Middelburg als algemeen secretaris is aangebleven. Voorts heeft men een ledenraad ingesteld, voor beter contact tussen leden en bestuur. De heer A. de Bart deed de verheu gende mededeling, dat de bouw van een nieuwe moderne winkel op hel Zandt te Middelburg is aanbesteed. Binnen afzienbare tijd zal met de bouw worden begonnen. Ook de bak kerijen en de andere winkels zullen tot grotere bloei gebracht moeten worden. Daarvoor zal binnenkort in Middelburg een propaganda-actie o- touw worden gezet. De heer de Bart wees er nog op, dat de fusie tot stand is gebracht om een zo doeltreffend mogelijke bedrijfsvoering te kunnen bewerkstelligen. Mej. dr. H. C M. Ghijsen hield eerste lezing over Betje Wolff. In het gemeentehuis te Vlissingen hield mej. dr. H. C. M. Ghijsen uit Domburg de eerste van drie lezingen over de schrijfster en dichteres Betjc Wolff. Nadat burgemeester mr. B Kolff het doel van deze lezingen dat wij reeds eerder publiceerden had uiteengezet, gaf mej. Ghijsen al lereerst een kort overzicht over het leven van de Vlissingse schrijfster. Zij gaf daarna op uitnemende wijze go-' stalte aan de figuur van Be^'e Becker in haar emotionele kinderjaren, die eigenlijk ophielden bij het overlijden van haar moeder, toen Betje 16 jaa was. Mej. Ghijsen schetste vervolgens op duidelijke wijze het leven van het opgroeiende meisje en de problemen, die zich daarbij voordeden, haar lief de voor een stoutmoedige vaandrh de geestelijke depressie, welke er op volgde en die eindigde met haar hu welijk met ds. Wolff. Het tweede dee' van de lezing was gewijd aan de ja ren in de Beemster, waarin Betje Wolff, geluk, maar nog meer heimwee kende naar een leven van werelds ge noegen, zoals zij dat had gekend in vroeger jaren. Dit was grotendeel do oorzaak van het huwelijk met de veel oudere ds. Wqllf; dat later evenwe' tóch nog gekenmerkt werd door een harmonieus samengaan. Mej. Ghijsen liet in deze levensbeschrijving nog tal van werken van Betje Wolff de revue passeren, zodat de aanwezigen een uit stekend beeld kregen van de eerste levensperiode van deze schrijfster Burgemeester Kolff sprak een slot woord, waarin hij de dank van de aanwezigen vertolkte. Mej. Ghijsen zal de volgende lezing te Middelburg houden op 7 Maart. MET EERVOL ONTSLAG Blijkens een door B. en W. aan de raad gedaan voorstel, heeft de heer H. Hozee, leraar in tijdelijke dienst aan de Avondschool voor Nijverheids onderwijs ontslag uit deze functie gevraagd wegens het aanvaarden van een betrekking in het buiten land. B. en W. stellen de raad voor dit ontslag eervol te verlenen met ingang van 1 Februari 1952. WALCHEREN ZONDAG 24 FEBRUARI. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 ds. Theunlssen, 2.30 ds. Richard; Ar- nemuiden 10 en 6 dhr. v. Vliet, 2.30 ds. Otte; Biggekerke 10 ds. de Boer, 2 ds. Witteveen; Domburg 10 ds. v. Willenswaard, 7 ds. v. d. Wind; Ga pinge 2 ds. de Boer; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. v. Winterswijk; Klevers- kerke 10 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. Durkstra, 7 ds. v. Djjl (Jeugdd.), 10 Jeugdkerk; 't Zandt 10 ds. v. D1J1, 7 ds. Durkstra (Jeugdd.), 10.15 Jeugd kerk; Meliskerke 10 en 2.30 dhr. Bar nard; Middelburg Oostkerk 10 ds. v. Voorst Vader; Concertzaal 10 ds. Don (Jeugdd.), 7 ds. Smits; Nieuw en St. Joosland 10 en 2.30 ds. Pjjn- acker Hordijk; Oost -en West-Sou burg 9.30 ds. Muller, 11 ds. de Stop pelaar, 7 ds. Sneller (Jeugdd.); Oost- kapelle 10 ds. Richard, 2.30 ds. Thou- nissen; Ritthem 10 ds. Spijkerboer,. 2.30 ds. Muller; Serooskerke 10 ds. v. d. Wind, 2.30 ds. v. Willenswaard; St. Laurens 10 ds. Kalkman, 2.30 ds. Wagener; Veere 2 ds. Don, 7 ds. Otte (Jeugdd.); Vlissingen, St. Jacobs- kerk 10 ds. Slckesz, 5 ds. Hartjes; Engelse kerk 9.30 voor jongeren; Noorderkapel 9.30 en 10.45 (H.D.) ds. Maas; Havendorp 10 ds. Hartjes; Vrouwenpolder 10 ds. Witteveen; Westkapello 9.30 en 2.30 ds. Oost hoek; Zoutelande 9.30 ds. Wagener, 2.30 ds. Kalkman. Gereformeerde kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. v. Til; Domburg 10 en 2.30 dienst; Gapinge 9.30 en 2 ds. Spoelstra; Grijpskerke 10 ds. Gou- mare, 2.30 ds. v. Nes; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Elshout; Meliskerke 9.30 da. v. Nes, 2.30 ds. Verschoor; Middelburg (Hofplein) 9.30 ds. Bos, 2.30 ds. v. d. Stoel; Noorderkerk 9.30 ds. v. d. Stoel, 5 ds. Bos; Lutherse kerk 7.15 ds, v. Nes; Oost- en West- Souburg 9.30 en 2.30 ds. v. d. Schaaf; OostkapeJle 10 en 2.30 dienst; Seroos kerke 10 en 2,30 ds. v. Wouwe; St Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 10 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Verschoor; Vrouwenpol der (Ned. Herv. Kerk) 2 en 6.30 dr, Stam; Westkapelle 10 en 2.30 ds. Pontier. Gereformeerde kerk (Art. 31). Souburg 9.45 en 2.30 ds. Keizer; Vlis singen 8 en 16.45 ds. Keizer. Gereformeerde Gemeente. Aagte kerke 9.30, 2 en 6 leesdienst; Arne- muiden 9.30, 2 en 6 leesdienst; Melis kerke 9.30, 2.30 en 7 leesdienst; Mid delburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Rijksen; Oostkapelle 10 en 2.30 leesdienst; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 lees dienst; Westkapelle 9.30, 2 en 6 lees dienst. Chr. Gereformeerde kerk. Middel burg 10 en 3 ds. Slagboom; Vlissin gen 9.30 en 5 ds. de Vuyst. Ver. van VrIJz. Hervormden. Mid delburg, Doopsgezinde kerk 19 ds. Metz; Vlissingen 10.45 ds. v. Mede voort. Evangelisch Lutherse Gemeente. Middelburg 5 ds. Johannes; Vlissin gen 10 ds. Johannes. Doopsgezinde Gemeente. Middel burg 10.15 mej. dr. Bakker; Vlissin gen 10 ds. de Boer. Hersteld Apostolische Zendingsge meente. Vlissingen, Bakkersgang 10 en 4.30 dienst. Leger des Hells. Middelburg 10 heil. dienst, 7.30 Verloss. samenk.; Vlissingen 10 heil. dienst. 3.30 open luchtsamenkomst, 7.30 Verloss. sa menk. o.l.v. kapt. Ronselaar. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Te VÜMlngen is bij spoedgevallen te bereiken dr. H. C. A. Detmar, arts, Badhuisstraat 25, Tel. 2233. Té Middelburg is te bereiken dr. W. Feikema, arts, Dam 16, Tel. 2993. Te Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande is te bereiken de heer L. Slooa arts te Koudekerke Middel burgse straat A 61, Tel. K 1185- 231. Te Veere Serooskerke en Oostka pelle is te bereiken dr. Reijnders Schilt, arts :e Serooskerke. Dorps straat 2, Tel. K 1189—212. ApothekenVlissl ngenApotheek J. M. H. v. d. Sande, Badhuisstraat 22. Tel. 2066; Middelburg: Apotheek NonliebeL Laiuse Delft 133. Tel. 2538. TERNEUZENSE RAAD NAM MAATREGEl EN Brandweercorpsen van Temeuzen en Sluislril zullen worden ingeschakeld. In verband met de vele verdrinkingsgcvailen, welko zlcli de laatste tijd langs het kanaal Terneuzen-Sas van Gent hebben voorgedaan, werd door het gemeentebestuur van Terncuzen overwogen, welke maatregelen genomen konden norden om tot een snelle en doelmatige hulpverlening bü dergelijke gevallen te kunnen overgaan. Vorige week werd door de gemeenteraad van Terncuzen een besluit genomen om gelden voor verbetering van het reü- dlngswczen uit te trekken, waarmede een eerste stap is gedaan tot liet or ganiseren van oen reddingsdienst. gebeld of gewaarschuwd kan worden. Van hieruit worden dan alle nodig S achte maatregelen genomen, zodat ■wyi de eerste nulpwagen reeds uit rukt, direct voor verdere hulp ala kraanwagen, ziekenauto, of geestelij ke bijstand en dergelijke al naar ge lang de omvang van het geval, kan worden gezorgd. De aanschaffing van materiaal is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Verschillende hulp- werktulgen zijn reeds op de brand weerwagen bevestigd. Gezien de ur gentie is nu besloten dat vanaf he den (Zaterdag) van deze dienst ge bruik kan worden gemaakt. Bjj verdrinkingsgevallen kunnen steeds gewaarschuwd worden voor omgeving Temeuzen de gemeentepo litie. telef. 2100 of voor omgeving Sluiskil do brandweer, telef. Sluiskil 40. De vrijwillige reddingsbrigade te Temeuzen, welke volledige steun aan dit plan zal verlenen is eveneens een actie begonnen om te komen tot diverse hulpposten langs de kanaal- zóne. Onder meer zullen deze posten uitgerust worden met kasten met reddingsmiddelen. Verder wordt overwogen om op duidelijke wijze aan te geven, waar langs deze kanaalroute een telefoon is. jln het kader van deze organisatie zal door de reddingsbrigade een be roep gedaan worden op bedrijven en particulieren voor het verkrijgen van benodigde gelden. Bij de daarvoor ontworpen rege ling is een belangrijke rol toebedeeld aan de brandweercorpsen van Ter- neuzen en Sluiskil en wellicht in de toekomst ook aan die van Sas van Gent. Door het van gemeentewege hiervoor beschikbaar stellen van de brandweerwagens en de spontane me dewerking van het brandweerperso neel (verscheidene leden volgen reeds een speciale E.H B.O.-cursus) zal in voorkomende gevallen ceu be roep op deze corpsen kunnen worden gedaan. Voor de bewoners langs de kanaal- zóne en eveneens voor het publiek is het van belang te weten, dat In dergelijke gevallen te allen t'üde de gemeentepolitie of de brandweer op- De onttanding van de Noord-Belgische kust. Ontstemming in Knokke. Zoals we reeds eerder meldden, zit men te Knokke ln ernstige zorgen. Het Zwin was aanvankelijk te droog en dreigt nu te nat te worden. Met het toerisme voor 1052 laat het zich niet best aanzien, al zal het mis schien wel meevallen. Een wellicht grotere zorg is de ont- zanding van de kust. Dat verschijnsel is niet van vandaag of gisteren. Lang zaam neemt het strand van Knokke en omgeving. Het bereikte zijn diep tepunt bij de bekende storm van 1 Maart 1949. Wel kwam er de laatste drie jaar weer wat zand bü. doch deze winter is er opnieuw een kentering ingetre den, tengevolge van de vele Noorden winden. Het zand, dat bij Knokke wegspoelt, komt blijkbaar terecht bij Zeebrugge, waar de haven verzandt Het vraagstuk wordt intussen be studeerd in het Instituut voor Hydro- tische werken te Berchem. Men schijnt vier jaar nodig te hebben voor hei bestuderen van het probleem. Terecht vreest men te Knokke, dat intussen de tijden het zand verloopt. Het zal dringend nodig zijn de be staande golfbrekers te verlengen. Er is echter niet voldoende geld uitge trokken om dit te financieren. Daar over is men te Knokke verbolgen op de volksvertegenwoordigers. Burge meester Léon Lippens drukte zich hierover als volgt uit: „Het schijnt, dat er in onze streek volksvertegenwoordigers en senators zijn. Iedere vier jaar moeten wij er voor stemmen. Zij zijn best gewapend om het ontzandingsvraagstuk op te lossen. Zij kunnen interpelleren: zij kunnen snuffelen of er iets gedaan wordt...." Inderdaad schijnt de ernst van de précaife toestand nog niet ten volle tot de regering doorgedrongen te zijn. Ter illustratie hiervan het volgende: In 1950 werd een bedrag van 20 millioen francs beschikbaar gesteld voor bestrijding van de ontzanding, maar op weg van het ministerie naar de drukkerij veranderde de 20 op mysterieuze wijze ln10. Middelburgse brandweer herdacht 20-jarig bestaan Deze week was het twintig jaar geleden, dat de Middelburgse brand weer in haar huidige vorm tot Btand kwam. De leden van het bi andweer korps hebben die feit met een onder linge feestavond in het Schuttershof herdacht. Als voorzitter van de feestcommis sie sprak de heer G. van Nederveen een openingswoord waarna de com mandant van het korps de heer A. J. W. Mathijssen de geschiedenis van de Middelburgse brandweer memo reerde. Van de vijftig mannen, die bij de brandweer gediend hebben zo zei de heer Mathijssen, zijn er thans vier en twintig, die sedert de reor ganisatie van twintig jaar geleden nog deel uitmaken van het korps. Namens de burgemeester reikte de commandant aan een van zijn man nen. de heer W Kievit, een onder scheiding uit wegens twaalf en een half }aar brandweerdienst. „Brand in het SchuttersnoF' was de toepasselijke titel waaronder een ca baretrevue werd opgevoerd, die de brandweerlieden en hun dames een vrolijke avond bezorgde. Naar de heer Mathijssen ons nog mededeelde hoopt hg het zilveren jubileum over vijf jaar in de nieuwe brandweerkazerne te vieren. Moge oat hem en zün mannen gegeven zijn! RIJKSVEETEELTCONSULENT- SCHAP VOOR ZEELAND Te rekenen van 1 Januari 1952 is bij de landbouwvoorlichtingsdienst ir W. L. Harmsen ter standplaats Mid delburg, definitief belast met het Rijksveetccltconsulentschap te vens belast met zulvelzakcn voor do provincie Zeeland. Sinds 1 Janu ari 1951 was aan ir. Harmsen de waarneming van dit consulentschap opgedragen. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. Aardappelen. Koopmansblauwe 12.30- J3.20; Bintjes 8.20—11.60; Fruit: Golden Delicious 47—79 (verpakt); Goudreinetten 38—81; appels 12—32; St. Rcmy 40—13; Groenten: Spruiten 12—83; Rode kool 8 —19; Sav. kool 8—25 Boere kool 4—11: Wltto kool 8-14; GJasvcldsIo 38—162: glassnljsla-dunsel 103—156: glasand(Jvle 106—116; prei 18—34; uien 4—30; peen (por kg) 8—19: koolrapen 2—5; rapen 13—14; kroten 11—28 (per kg); witlof 24—58. KERKNIEUWS. EEN vfcBMOGEN VOOR BIJBELVERSPREIDING. Een Amerikaanse erflaatster heeft een vermogen beschikbaar gesteld voor de verspreiding van de Bijbel. Het ls wijlen mevrouw L. Moor. die gehuwd was met een vermogend aan nemer van bouwwerken, en die op 23 September van het vorige jaar te El Paso in Texas is overleden. Zij heeft ruim twee millioen dollar vermaakt aan het „Amerikaanse Bij belgenootschap" en de „Amerikaanse raad voor zending onder de Joden" te New York. Mansoer Adabi niet in beroep tegen beslissing van Kroonraad. Het Hoge Gerechtshof te Singapo re heeft het verzoek van Mansoer Adabi om in beroep te mogen gaan tegen de beslissing van de Kroon raad, verworpen. Zoals bekend had de Kroonraad destijds beslist, dat het huwelijk van Mansoer Adabi met Bertha Hertogh niet geldig was en had het meisje weer onder de hoede van haar ouders gesteld. Nieuws fn een Nofedop Ministers kunnen wel eens wonder lijke ideeën hebben. Zo maakt onze mi nister Rutten zich blijkbaar ongerust over de inderdaad weinig efficiënte wijze van uitspreken van getallen boven de twintig. Heeft u er wel eens over nagedacht? 42738twee-en-veertlg duizend zeven honderd acht-en-dertig de 2 vóór de 4, de 8 vóór de 3. Maar al» u zo n num mer aan de telefoonjuffrouw moet opge ven, zegt u toch vler-twee-zeven-acht- drie-acht. En zo doet de poliUe-agent het die 'n autonummer moet opgeven. Het na deel ls echter, dat men met deze wijze van uitspraak geen direct beeld krijgt van de orde van grootte van het getal. Over al deze dingen, die cok ln andere landen ai eens aan de orde zijn gesteld, maakt onze minister van O., K. cn W. zich blijkbaar zorgen. HIJ heeft er nu althans aan een aantal deskundigen een rapport over gevraagd. Je moet maar op het idee komen. De Franse regering had een ander Idee. Zes Nederlanders, die zich op verschillende wijze voor ae „cultus" van de wijn hebben verdienste lijk gemaakt, zijn door haar onderschei den. Dit gebeurde op dezelfde dag. dat de Franse ambateatinir ln Den Haag ln he. gebouw van het Franse reisbureau in Den Haag een echte „w(jnhal" opende. Ala de politie er niet ln slaagt het ver maarde Momuskanonnetje op tijd terug te vinden, zal de opening van het Maas trichtse carnaval misschien niet kunnen doorgaan. Gemaskerde grappenmakers (dat neemt men tenminste aam hebben het wapen, waarmede de feesten plegen te worden „ingeschoten" gestolen uit een etalage, waarin het geëxposeerd was. Nog veel gekker maken de leden van een vreemde Indo-Chinese see te het. Zij voe ren strijd tegen het Franse leger en be weren daarbij geleid to worden door ..heiligen'* als Shakespeare. Washington, Victor Hugo, admiraal Tojo en GhandJ. die hun per „automatische schrijfmachi ne" opdrachten zouden geven. Niet met een automatische schrijfmachine, maar met een clandestiene zender zond een Oostenrijkse achoolmeeshrt allerlei roddelariJtles en schandaaltjes uit zijn omgeving de aether in Een dorpsgenoot, die rijn geheim blijkbaar kende, drong tijdens oen uilzending de studio van dc meester binnen en wilde hem een pak slaag geven. Deze zond een S-O.S. uJt en werd daarop door vrienden ontzet De politie heeft nu toch maar «een eind aan he spelletje gemaakt Een eind wilde ook een 22-jarig Oostenrijks meisje ln een door sneeuw geïsoleerd dorp maken aan de hevige pijnen, die een blinde darmontsteking baar veroorzaakte. Zij pakte laar ski's een maakte een tocht van 12 km naar de dichtstbij zijnde dok ter. De blindedarm moes et Inderdaad uit en ccn kwartier na haar aankomst, lag het dappere meisje sl op de operatie- tafeL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3