TRIUMPH OP NOORD-BEVELAND WIL MEN EEN RUSTHUIS BOUWEN GESLAAGD Zeeuwse Almanak Altijd wint P.Z.E.M.-KANT00RGEB0UW IN OOSTBURG OFFICIEEL GEOPEND OUD-NOTARIS PILAAR GAAT DE „WATERLEIDING" VERLATEN 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 FEBRUARI 1902 EEN ZORGENVRIJE LEVENSAVOND Voor de beter-gesitueérden Het mag als een verblijdend verschijnsel gezien worden, dat een stij gende belangstelling valt waar te nemen voor het vraagstuk van de ver zorging der ouden van dagen, Ook in Zeeland zijn hiervan talrijke voor beelden aan te wijzen. Verschillende rusthuizen zijn verrezen, en in die tehuizen gaat voor vele bejaarden de bjj een afscheid-uit. een functie zo vaak uitgesproken wens van een „rustige en onbezorgde levensavond" werkelijk in vervulling. Ook op Noord Beveland leeft deze wens. Ver schillende oudere eilandbewoners, die in de gelukkige omstandigheid verkeren min of meer financieel zelfstandig, te zijn, zouden zich zonder prijsgeven van hun zelfstandigheid, zo gaarne ontheven zien van de da gelijks terugkerende zorgen voor de eigen huishouding. Deze overwegingen hebben er toe geleid, dat op initiatief van mevr. P. Bomvun Oeveren uit Colifns- plaat. In November van 't vorig jaar een Noordbevclandsc stichting tot stand is gekomen met als doel: „Het scheppen van de mogelijkheid van een goede verzorging; practische en doelmatige huisvesting, onder hand having van zo groot mogelijke zelf standigheid en behoud der persoon lijkheid van 'de samenwonenden, voor diè groep van de samenleving, waar voor uit hoofde van de min of meer dere zelfstandigheid, de Overheid tot dusver generlei voorzieningen op dit gebied heeft getroffen". Deze doelstelling is een „raond-vol", doch het komt cr kort en goed op neer: Noord-Bcvcland wil een rust huis bouwen, voor hen die zich finan cieel wol kunnen redden, doch voor wie de huishoudelijke beslommerin gen teveel worden. Met de bekende Noordbevelandse voortvarendheid hebben enkele man nen, nog in de volle kracht van hun leven, doch bezield met de wil iets voor de oudere mede-eilandbewoners te doen, hun schouders onder het werk gezet. De Stichting is opgericht en een voorlopig bestuur is gevormd. Hierin namen zitting de heren P. J, Bom, Colijnsplaat, voorzitter, M. K. Verburg, Kortgene, secretaris-pen- nnigmeester, dc burgemeesters A. A. Schuit van Kortgene en J. J. v. cl. Maas, van Wissekerke, de heren M. J. Doeleman, G. E. de Jónge en R. Scheele, allen Wissekerke, mevr. 't HartWagner, Kamperland, mevr. C. C. Maas—Maas, Colijnsplaat, M. W. van Arenthals. Kats, J. C. Noord- hoek en A. Schippers. Kamperland, J. W. Klop, Kortgene. dr. L. G. Gel derman. Kortgene eu P. H. Cöomans, Colijnsplaat. DE FINANCIERING. Een van de eerste daden was het opdracht geven aan ir. P. J. 't Hooft te Goes voor het maken van een voor lopig bouwplan. De stichtingskosten voor het rusthuis, waarvoor een plaats is geprojecteerd in het uitbrei dingsplan van .het dorp Kortgene, zouden 260 5. 265.000 moeten bedra gen. Men wil deze bouw tot stand brengen, zonder steun van het Rijk, zodat men volkomen, „baas in eigen huis" blijft. Voor de .financiering .zal getracht worden een obligatie lening, met een looptijd van"'25 jaa'ri te plaatsen. Terwijl de inschrijving- officieel nog niet is opengesteld, blij ken reeds toezeggingen të zijn ge daan voor een totaal bedrag van 80.000! Binnenkort zullen de pros pect! verschijnen, waarna inschrij ving mogelijk zal zijn tot 31 Maart, o Mocht de lening niet voltekend wor den, dan zal voor het resterende deel een hypotheek worden gesloten. En dan? Wanneer de verdere voorberei dingen een vlot verloop kunnen heb ben en de aanmeldingen voor bewo ning voldoende zullen zijn, hoopt men nog dit jaar met de bouw te begin nen. DE INRICHTING. Het uit twee verdiepingen op te bouwen rusthuis, met een hoofdge bouw van 27 m. breed en twee vleu gels van resp. 25 en 18 m., zal plaats kunnen bieden aan 34 bejaarde per-' sonen, die alle hun eigeu kamers krij gen. Er komen een aantal zit- en slaapkamers voor echtparen en voorts zit- en slaapkamers alsmëdè zit-slaapkamers -voor alleenstaande Eersonen. Ook in de grootte van de timers-zal een rijl; -■ verscheidenheid zijn. Zó zijn ér voor twee personen zitkamers van 6 x 3.50 m., 3x5 en 4x4 m., alsmede slaapkamers van 3.50 x 3.50 m. geprojecteerd. De zit- slaapkamers voor 1 persoon krijgen een afmeting van 3 x 4.50 m. en de zit- en slaapkamers resp. 4 x 4 en 2.50 x 2 m. In de achtervleugel komt op de begane grond een grote keu ken van waaruit alle bewoners op hun kamers worden bediend. Naast de verschillende dienstruimten ko men voorts o.m. kleine bergruimten voor elke bewoner, een logeerkamer voor eventuele logé's van do bewo- EEN V00RTREFFELI1K MIDDEL TEGEN AS1HMA Wellicht heeft U reeds talloze mid delen tegen asthma gebruikt^ zonder wei'keljjk verlichting te vinden. Toch bestaat cr een product dat zijn doel treffendheid bewezen beeft en dat aan tienduizenden asthmalijders ver lichting heeft gebracht. Hot zrjn de Adozo tabletten. Eén Adozo tablet bij het opstaan genomen, verzekert U een dag zonder aanvallen één tablet bij het naar bed gaan, een rustige nacht. Probeer de Adozo ta bletten en U zult zelf zien, dat hun uitwerking wonderbaarlijk is. Adozo is verkrijgbaar bij elke apotheker en .drogist. ners, een conversatiezaal en een1 zie kenkamer. Het gebouw zal centraal worden verwarmd. Het gehele onder houd geschiedt door personeel. De peusionprijzen zullen voor 1 persoon ongeveer variëren van 110 tot 150 per maand en voor echtparen .van 280 tot 300 per maana. Alle prij zen naar gelang van de grootte der kamera. Wanneer de plannen slagen zullen de bejaarde Noord-Bevelanders, die financieel bij machte zijn om dit huis te betrekken, de jongeren dankbaar kunnen zijn voor de geschapen moge lijkheid, om onder zo Ideale omstan digheden hun levensavond op dit eiland door te brengen. Advertentie DANK ZIJ Betend» schr/flalijkê curiut HILVERSUM H.B.S.-Onderwijsakte TOGA. Van Kortgene begint de victorie! Kortgene is de eerste Zeeuwse ge meentey u;aar, in navolging van an dere gemeenten in Nederland, de ambtenaren van de burgerlijke stand in toga zullen tuorden gehuld om meer glorie bij te zetten aan de hu welijksvoltrekkingen. Wy juichen, want toen ons huwe lijk voltrokken werd, droeg het oude burgemeestertje, dat de hoofdpersoon in dit blijspel was, een ouderwetse prikaas, zo een die aan een boorden- knoopje vastgeprikt wordt. En „altijd netjes zit." Nu was óf de das óf het knoopje versleten. Maar in ieder geval zat de das niet, netjes. Zij bungelde als een kunstzijden imitatie-baardje-: tussen de bovenste en de onderste knoop van het burgemeesterlijke vest en de trouwzaal schudde op haar grondves ten van de vreugde der bruiloftsgas ten. De burgemeester merkte dat hij de oorzaak der vrolijkheid wasHij bloosde tot aan zijn boórdenknoopje. En raakte compleet van de kook. En onze huwelijksplechtigheid was niet plechtig helaas. Daarom een juichkreet voor Kort gene. Leve de toga voor de burgerlij ke stand! - Een schetstekening van hét rusthuis, Uz::zZzM ontworpen voor Noord-Bcveland. OIJD-NOTARIS JOH. PILAAR Politie-apparaat wordt uitgebreid. In verband met luchtbescherming. (Van een speciale verslaggever) Behalve tal van andere maatrege len, die de bescherming der burger bevolking in oorlogstijd beogen, ligt het ook in de bedoeling het politie apparaat in tal van gemeenten uit de breiden. Uit goede bron vernemen wij, dat i uitbreiding ruim zes honderd m<»n omvat. De speciale taak van al deze func tionarissen zal zijn de instructie en opleiding van de politie voor haar bijzondere functie bij de bescherming der burgerbevolking. In oorlogstijd .zullen ze ook ingezet Kunnen worden voor een snelle en gedetailleerde ver kenning ingeval van eëh bominslag e.d., opdat de politie direct al die maatregelen kan treffen, die van haar verwacht worden. OOK IN ZEELAND Ook in Zeeland worden enige vnn deze mensen geplaatst, nl. zes in Missingen, één in Terneuzen (belde A-gemeenten) en één in Middelburg (■B-gemeente) Amsterdam krijgt er 100, evenals Dén Haag, Rotterdam 120, Bergen op Zoom 2. (ook een A-gemeente). VIRGINIA Motorrit naar de Bevelandse boomgaarden. Ook voor bromfietsers. Behalve de Bcncluxronde en de Zeeuwse motor lerreinka tnpioenschap- fren, heeft de auto- en motorclub „Schekieg'ouwen" dit jaar ook weer de organisatie van de grote internatio nale sterrit naar de bloeiende boom gaarden van Zuid-Beveland. Deze ster- rit zal op Zondag 27 April worden verreden. Het vorig jaar namen hier 1200 automobilisten en motorrijders aan deel. Daar dit jaar ook de brom fietsers kunnen meedoen, wordt ver wacht, dat het aantal van vorig jaar ver wordt overschreden. De V.V.V: voor de Bevejandèn neemt het toeristische gedeëlte'voor haar re kening ëri„Scheldegoüwén"' de gehele technische kant van deze mönsterster- rit. De start zal weer in Kruiningen zijn. Des middags om 12 uur vertr ekt de eerste rijder voor het zestig-kilo meter lange traject. Vanzelfsprekend -worden weer de allermooiste delen van het dan in volle bloei staande Züid-Beveland bezocht. •De finish zal in Goes op de Markt zijn. Tegen die tijd hoopt men de res tauratie van de Graanbeurs voltooid te-hebben en de rijders zullen dan hun papieren hier moeten inleveren. In de Graanbeurs kan elke rijder een lunchpakket ontvangen, waarna hij de stad kan ingaan. Vórig jaar was de finish in de VJilinghallen. Een groot bezwaar is toen wel gebleken, dat de mensen na de rit niet goeo wisten wat ze doen moesten. Door thans de finish op de Markt te hou den. kunnen zij gaan waar zij villen Natuurlijk ontvangt elke rijder een herinneringsplaquette. Er wordt- ver der nog gewc-rkt apn andere verras singen, zoals oesters te Yerseke en een in eellophaan verpakt fruitpakket. Verkoop van agrarische gronden in Zeeland. VOOR NIET-AGRARISCHE DOELEINDEN. Het bestuur van de Stichting voor .de Landbouw in Zeeland heeft aange wezen als ontelgeningsdeskundige, ..teneinde particulieren van advies te dienen in gevallen van grondverkoop voor niet-agrarische doeleinden, de heer S. A. N. vanOeveren te Wol- faartsdijk. - Al wordt in Zeeland lang niet die grote oppervlakte cultuurgrond aan de landbouw onttrokken als dit in de .meeste andere, provincies liet geval -is, toch gaat ook hier ieder jaar nog een niet onaanzienlijke hoeveelheid gronden over van het agrarische op liet „burgerlijk gebruik" (volkshuls- vesting, sportvelden, wegen, etc.). Deze oppervlakte. Zal vermoedelijk liggen bQ 100 ha. Aangezien-in de praktijk is geble ken dat er bjj particulieren behoefte bestaat aan adviezen over de ge- noemde vergoedingen bjj vrijwillige Vérkoop heeft de Commissie Grond gebruik aan het bestuur dér Stich ting voor de Landbouw verzocht een deskundige speciaal voor. dit werk aan te wyzen, evenals - dit tevoren reeds in verscheidene andere provin cies is gebeurd. Door contact met de landelijke commissie voor onteigeningsvérgoe- dingen zal deze deskundige tevens op de hoogte kunnen blijven van. de rechtspraak op dit terrein etc., zodat mén zeker kan zijn van een goed ge fundeerd advies. AANWINST VOOR BEDRIJF EN GEMEENTE Burgemeester mr. K. Hoekzema: „Een schoon cadeau!" In tegenwoordigheid Van (alrijke genodigden, onder wie het voltallig col lege van B. en W, van Oostburg en een aantal burgemeesters van West- Zceuwsch-Vlaainse- gemeenten, werd Vrijdagmiddag het fraaie, nieuwe kan- «uorgebouw van de N-V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappy, dat thans het Raadhuisplein te Oostburg siert, officieel in gebruik genomen. De genodigden .werden in het ge zellige demonstratiezaaltje verwet-' komd door ir. J. M. Langebaard. be- dvijfsingenieur van de.-P.Z.E,M. voor Zeeuwsch-Vlaanderen, die de voltooi ing van het nieuwe kantoor vooral Fa. H. BLOK ZONEN, KAPELLE (Z.b.) In onze afdeling „Moderne Woninginrichting'' Exclusieve Ploegstoffen gecombineerd met Pas-toe meubelen. StaalcoJlectle 'wordt U gaarne toegezonden. Als het geweten spreekt.,»» In een officiële mededeling maakt de minister van Financiën bekend, dat aan gewetensgeld voor te weinig be taalde belastingen werd ontvangen uit Vlissingen, een bedrag van f 300.— en uit Goes een totaal bedrag van f 820.50. waterstaats benoemingen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd by de Provinciale Waterstaat tot hoofdkantonnier P. Boller, S. van Doeselaa en A. Knuist en tot kantonnier J. F. de Blaey. daarom zo belangrijk, -achtte, omdat er thans een contactpunt voor het pu bliek en de P.Z.E.M. is geschapen, .Waar passende en behoorlijke voor lichting kan wgtden gegeven. Boven dien kan het personeel hier werken "in een omgeving, die het bedrijf waar dig is. Ir. Langebaard verklaarde be stuur en directie zeer erkentelijk te zijn voor dit nieuwe: kantoor. De secretaris Van de raad van be stuur cler N.V., ,mr. dr. R. W. Graat •y'an Lynden, gewaagde van „een glo rierijke dag-Voór het P.Z.E.M.-bedrijï" ■en wénste, zowel de directeur als net gemeentebestuur van Oostburg gelul, 'rnet de totstandkoming van het kan toor. Het is thans mogelijk geworden öolc de W.-Zeeuwsch-Vlaamse stvoom- gebruikers in een prettige omgeving deskundige voorlichting te geven. De heer Van Lynden merkte op, dat de P.Z.E.M. ongetwijfeld nog een moei lijke tijd voor de boeg heeft, omdat de grote investeringen, welke thans nodig zijn, eerst in de toekomst rente zuilen afwerpen. Ieder electriciteits- bédryr kent echter dergelijke moei lijke perioden en komt er ook boven uit. Spreker wenste de directeur toe. dat hij later op deze hopelijk niet lang durende moeilijke tijd terug za' zien als op een mooie, interessante tijd. ANDERE SPREKERS. De directeur,, ir. T. Michielsen, ..schetste de voorgeschiedenis van. de bouw, er daarbij aan herinnerend, dat het gebouw geplaatst werd op een perceel grond, waarin reeds voedings kabels van de P.Z.E.M. lagen. Deze zijn met de mantel der liefde bedekt, terwijl het mogelijk is die mantel zo nodig even op te lichten. Spreker dankte allen, die een aandeel hadden in de totstandkoming van het kantoor en sprak de wens uit, dat het nog zeer lang in een grote behoefte zal mogen voorzien. De burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, dankte de P.ZJ5.M. voor haar besluit om deze bouw te realise ren. Zij schonk de gemeente daarmee „ëen schoon cadeau". De burgeme ter zeide te hopen, dat deze aanwinst MET INGANG VAN 1 APRIL: f Het einde van een samenwerking sinds het begin van de Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland". Oud-notaris J. Pilaar to Goes, die ondanks z\jn 81 jaren nog over een grote vitaliteit beschikt, heeft gemeend ontslag te moeten nemen met in gang van 1 April a,s. als voorzitter van de Raad van Toezicht der N.V. Wa terleiding Mij. „Zuid-Beveland". Hoewel dit besluit uiteraard ge'ëer bledigd zal worden, zal men ln de kring van deze waterleidingmaatschappij de heer* Pilaar node zien heen gaan, daar hy van do oprichting af met deze maatschappij is verbonden. Ook de scheidende gaat het zeer aan het hart deze band te moeten verbre ken. Anderzyds kan het de heer Pilaar tot grote voldoening stemmen, zyn bijdrage te hebben mogen leveren om deze maatschappij uit te bouwen tot 'n lichaam, dat van 't grootste belan g voor Zuid-Beveland en indirect ook voor Walcheren mag worden geacht. Eén ding betreurt de heer I'llnar by dit afscheid: dat hy niet meer heeft kunnen medewerken om ook het eiland Noord-Beveland zjjn waterleiding te geven, „Dit is altijd een ideaal van mij geweest". Wanneer de heer Pilaar over de waterleiding begint te praten doet hy dat nog met een jeugdig enthou siasme, Het is een stuk levenswerk van hem geworden, want zijn functie in de Raad van Toezicht heeft hij al lerminst als een „ere"-ambt be- Hchouwd. „Het zal vreemd zijn ora dit alles straks- te moeten missen, want toch minstens om de. twee da gen sprak ik met de directie over de verschillende vraagstukken'.'. De heer Pilaar kan veel vertellen over de beginperiode van de water leiding. Het was ruim veertig jaren geleden met de drinkwatervoorzie ning op Zuid-Beveland treurig ge steld. In de droge zomer van 1911 stond in de Goesé Courant "de adver tentie „Gasthuis te Goës. Wegens langdurige droogte kunnen tot nade re aankondiging geen baden worden verstrekt". Dr. Jonny Weijerman uit 's Heer Arendskerke bracht de bal aan het rollen om een waterleiding te ver krijgen. Hij zocht daartoe contact met het bestuur van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Beveland. En zo stond op 19 April 1909 een coptité met een aan tal genodigden, waaronder de heer Pilaar als raadslid, opeen terrein na bij Ossendr'echt te kijken naar een Substantie „zo bruin als koffie",;'Jdie uil de grond opborf'eldë. .'iMöetën we, dat straks gaap drinken" was een 'van ;dé perste reacties bij,sommigen, nóg 'wéinig bekend methet'proces van waterwinning. In 191Ö werd de oprichtingsakte gepasseerd, waarbij met uitzondering van Borssele en 's-Gravenpolder alle Zuid-Bevelandse gemeenten als aan deelhouders toetraden. Zo werd de eerste intercommunale N.V. van gro te betekenis in Nederland opgericht. Het Rijk verstrekte renteloze voor schotten tot 125.000 om de exploi tatie in de eerste jaren mogelijk te maken, doch demaatschappij kwam daardoor tot 1933 onder Staatstoe zicht. Op 21 Mei 1913 kon de feestelijke opening plaats vinden.De- aangeslo tenen waren enthousiast, want het water schuimde zo „lekker". Dit wa ren de reacties van de huisvrouwen, die met de bekende aangeboren zin voor helderheid, om hun wasgoed dachten. Het zou te ver voeren de gehele groei van de Maatschappij op de voet te volgen. Hoe liet waterwingebied uitdijde van 26 ha. tot ruim 100 ha., de buisleiding een lengte van 318 km. kreeg, de waterleveranties van ruim 581.000 m3 in 1913 stegen tot 1.527.000 m3 in '50 en In 1951 zelfs ruim 700.000 m3 water aan Walche ren werd geleverd, waarvoor in 1937 een overeenkomst met de Waterlei ding Mij. Midden Zeeland werd ge sloten. Vele uitbreidingen zijn nog-in voorbereiding of in bewerking, zoals o.a, de verdubbeling van de gróte buisleiding, welke thans tot. aan Ka- pelle-Biezelinge is gevorderd, de aanleg van dewaterleiding in de Sloepolder en de vergroting van. de nieuwe scrubber te Ossendrecht, wel ke vinding van de directeur, ir. M. J. Stoel Feuerstein, nog steeds brede belangstelling trekt. Dit alles vergde veie besprekingen en onderhandelingen, waarin de heer Pilaar steeds een werkzaam aandeel heeft gehad. Na de oprichting was h(j eerst afgevaardigde voor de ge meente Goes, om vervolgens op 28 December 1914 tot lid van de Raad van Toezicht te worden benoemd. Op 1 Mei 1933 werd hij daarop voorzitter van dit college, welke functie hy tot op heden nog vervult. Met dankbaar heid denkt de heer Pilaar aan de prettige samenwerking in de Raad van Toezicht en met de beide direc teuren, ir. J. van Poelgeest van 1911 tot 1942 en ir. M. J. Stoel Feuerstein, van 1942 tot heden. Op haar heurt is de Zuid-Beveland- se. hevolking aam :<Je scheldende ook dank verschuldigd voor hét vele werk ih het belang van een goede .drink watervoorziening verricht. zal bijdragen tot een goed gebruik electrlcitelt in de gehele streek. J levoerd van i Tenslotte werd nog het woord g« door de heren J. Barendregt, nemer, 'C. W. B. Keiler, bouwkundige van de P.Z.E.M. en J. Sanderse, tech nisch ambtenaar voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Hierna bezichtigde men het kantoor, dat ieders volle bewon dering kon wegdragen. BENOEMING ONDERWIJZER IN DE WEST De hoer R. K. van de Riet, onder wijzer aan ie openbare uü.o. school te Kruiningen, heeft per 1 Septem ber a.s. een betrekking in West-In- öië aanvaard. De heer Van de Riet is o.au hopman bij de Nederlandse Padvinders. Raad yan Kapelle at champignons. Menige burgemeester heefi wel eens een aanmerking uit de raad moeten incasseren, wan neer te elfder ure nog een punt aan dé agenda werd toegevoegd. In de raad van Kapelle deed burgemeester H. G. van Suijle- kom Vrijdag .na de rondvraag ook een voorstel, dat zelfs he maal niet op de agenda voor kwam en toch werd dit voorstel omchampignons te proeven zoridèr. discussie en hoofdelijke stemming „geslikt". In de kelder onder het raad huis wijdt de burgemeester zich, zoals bekend, de laatste maan den aan champignonskweek. waarvan hij voor zyn gemeen- tenarèn goede mogelijkheden ziet. In een vorige raadsverga dering had de burgemeester reeds toegezegd, dat hy de raad met deze delicatesse kennis zou laten maken. En zo diende do bode heerlijke soep en toast met ragout van champignons op De raadsleden gaven unaniem hun goedkeuring aan dit onver wachte agendapunt. Zaak-Keesje Schreurs komt voor. Op Donderdag 20 Maart, a.s, zal ie Breda voor de rechtbank de zaak be handeld worden tegen de weduwe J. M. G. geboren H. uit Bergen op Zoom. Zij wordt beschuldigd van- moord op Keesje Schreurs, afkomstig uit Kwadendamme en verblijfhoudende in een rusthuis te Bergen op. Zoom. KUNST Drie grafische kunstenaars exposeren. Kunstzaal van Benthem en JuttingMiddelburg. Dirk van Gelder (Veere), M. G. Escher ,(Baarn) en Alfred Löb (Den Haag), alle drie grafici van naam, ex poseren tot en met 1 Maart in de kunstzaal van de fa. Benthem en Jut ting te Middelburg en men mag met voldoening vaststellen, dat dit een buitengewoon mooie en belangrijke tentoonstelling is, Van Gelder werkt reeds jaren in grote teruggetrokkenheid in Veere. Van expositie hoort men zelden of nooit wel van een steeds groeien de waardering voor zijn kunst binnen en bulten de grenzen. Hij is een bout graveur. wiens werk uitmunt door een grote technische verfijning en een weldadige harmonie tussen vorm en sfeer. Met liefdevolle aandacht ver diept hy zich in het detail, hij kan de dingen, die hem omringen niet zien als abstracties. Nergens vindt men bij hem dan ook een gedurfde conceptie, een fel contrast tussen zwart en wit. Welke resultaten hij echter met zijn verfijning, zijn technisch meesterschap en zyn artistieke visie weet te berei ken, wordt het best geïllustreerd door de acht houtgravures, die bij in rege ringsopdracht maakte van Zeeland. Zij zijn ieder voor zich technisch en artistiek volkomen gaaf en treffen prachtig de sfeer, die de essentie is van het Zeeuwse landschap. Mét vreugde zal menigeen hier ook de gra vures De Scheppingsdagen en de illu straties bij Gorters Mei aantreffen. Alfred Löb is een dergenen, die be schouwd moeten worden als de ver nieuwers van de etskunst in Neder land. Brekend met de conventie voiid hij een eigen techniek, die in Frank rijk haar impulsen vond. Op deze ten toonstelling vindt men voortreffelijke specimen van zijn werk, dat gevoelig is als dat van van Gelder, maar veel meer de mens, dan de natuur zoekt Van Löb brengt deze expositie ook een aantal geschilderde portretten. Escher is van het exposerende drie tal, de modernste, zyn houtgravures, waarvan een deel in kleur is uit gevoerd, zijn fors en gedurfd, schuwen het felle contrast niet, noch de herhaling van bepaalde motieven, onverschillig of die benut worden als decoratieve vlakvulling, of als levend bestanddeel van zijn schepping. Escher ziet de dingen kosmisch, hij Is daardoor vaak verrassend, niet in de laatste plaats door een byna „pri mitieve" humor. Ook de merkwaardi- Se perspectieven, waaruit hij zyn on- erwerp ziet, zijn verrassend. Dirk van Gelder heeft deze tentoon stelling geopend met een inleidend woord over het werk van zijn beide collega's. Terecht maakte hij van die i gelegenheid gebruik om waardering te betuigen voor het belangrijke cul turele werk, dat de firma van Benthem en Jutting verricht door het houden van een reeks van ieder voor zich belangwekkende exposities. a b.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2