NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN SCHOUWEN EN DUIVELAND SNELLERE HULPVERLENING BIJ VERDRINKINGSGEVALLEN WISStL SCHOUWEN ZAÏJDRDAG 23 FEBRUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oud-burgemesster J. D Viruly van Westkapelle 70 laar. Op 24 Februari zal de heer J. D. Viruly, oud-burgemeester van West kapelle en thans wonend te 's Gra- venhage zijn zeventigste verjaardag vieren. De ouderen in Westkapelle bewaren aan de heer Viruly nog steeds een levendigdc herinnering. De heer Viruly was burgemeester van Westkapelle in de jaren 1913 tot 1921. Vooral de mobilisatiejaren van Wereldoorlog 'I veroorzaakten toen in Westkapelle een grote drukte, om dat daar nogal wat militairen gele gerd waren. De heer Viruly heeft zich tijdens zijn burgemeesterschap beijverd om de muziekbeoefening en de sportbe oefening te stimuleren. Hij is thans ook ondervoorzitter van de Ned. Wielren-Unie en lid van de sportcommissie van dat lichaam en heeft alvorens de N.W.U. in zijn hui dige functies te dienen, een kwart eeuw lang nauwe banden gehad met wielersport en wielrenners. Oudge dienden zullen zich nog herinneren hoe hij omstreeks 1898 debuteerde op de baan. Door zijn toedoen werden muziek corpsen uit andere plaatsen uitgeno digd om concerten te geven te West kapelle. Hij wist ook voetbalwedstrij den te organiseren en daaruit ont stond een blijvende belangstelling voor het voetbalspel en tenslotte ook voor andere sporten in Westkapelle. Na Wereldoorlog n heeft zijn zoon, de bekende vlieger A. Viruly. het werk van zijn vader voortgezet door een landelijke inzameling te organi seren, opdat aan het muziekcorps van Westkapelle nieuwe instrumen ten aangeboden konden worden. Men heeft dat in Westkapelle bij zonder gewaardeerd. Zierikzee RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Zierikzee zal Dinsdag 26 Februari a.s. des na middags drie uur in openbare verga dering bijeenkomen. De agenda ver meldt o.a. besprekingen inzake uit breidingsplan; uiteenzetting bescher ming burgerbevolking door de heer M. Ha ver hoek; benoeming van een leerkracht voor de Beatrixschool; voorstel tot verlening van subsidie aan de gymnastiekvereniging „Olym- pia" over 1951 van 100; vaststel ling verordening inzake toezicht op huisvesting tegen vergoeding van hulpbehoevenden en bejaarde perso nen; voorstel tot afschrijving op de bezittingen van het gemeentelijk wo ningbedrijf voorstel tot 21e wijziging van de begroting 1951. Oosterland JAARVERGADERING GROENE KRUIS. De afdeling Oosterland van het Groene Kruis hield in de Conferen tiekamer een zeer goed bezochte jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer W. Bakker, die in zjjn openingswoord o.a. de burge meester verwelkomde. Hij memo reerde, dat 1951 een goed jaar voor de vereniging is geweest, aangezien een wijkzuster in vaste dienst kon worden aangesteld en een wjjkge- bouw werd verkregen. Bovendien kon een E.H.B.O.-cursus starten. De penningmeester, de heer Jac. v. d. Maas, deelde mede, dat de in komsten over 1951 5134,99 en de uitgaven 5713,19 bedroegen, zodat er een nadelig slot is van 578.20. De aftredende bestuursleden, de he ren Bakker en Radstake, werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van de heer A. Hanse werd als af gevaardigde van Sirjansland be noemd de heer M. Bolle. De voor zitter bracht de heer Hanse dank voor het werk, dat hij gedurende een bestuursperiode van 31 jaar vooi* de vereniging heeft verricht. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeling thans 481 leden telt en dat in Oosterland in 82 gezinnen 188 verplegingsartikelen en te Sirjans land in 17 gezinnen 22 artikelen in gebruik zijn geweest. Het aantal be zoekers van het consultatiebureau voor zuigelingenzorg bedroeg 388, kleuterzorg 23 en t.b-c.-bestrijding 56. Binnenkort zal een hoogtezonap- paraat aan het materiaal worden toegevoegd. Na de rondvraag werd de wijkverpleegster, zuster Compag- ne, een bromfiets overgedragen, voor de aanschaffing waarvan in Ooster land en Sirjansland een huiscollecte was gehouden. Vervolgens hield dok ter M. J. v. d. Vooren uit Middelburg een lezing over de geestelijke volks- fezondheid in Zeeland en vertoonde e heer Kosten enige instructieve filmpjes. Dreischor GEZELLIGE AVOND A.N.LJ3. De afdeling Dreischor van de Alge mene Nederlandse Landarbeidersbond hield in café „Centrum" haai' jaar lijkse gezellige avond. De secr. van de bond dhr. Schippers sprak o.m. over de ontwikkeling van de arbeiders in ver band met de binnenkort in werking tredende P.B.O. Een goochelaar hield de aanwezigen aangenaam bezig, waarna een drietal één-actertjes door eigen leden werd opgevoerd. Na afloop bleef men nog. geruime tyd gezellig bijeen. Haamstede „PRAATAVOND" C.N. Onder leiding van de heer J. Bouw man hielden de bestuursleden van de bij het C.N.V. aangesloten organisa ties in het Geref. Jeugdgebouw te Haamstede een z.g. „praatavond". Na de gebruikelijke opening werd het lid van het dagelijks bestuur van het C.N.V., de heer C. van Mastrigt, een aantal onderwerpen ter bespreking opgegeven. Deze behandelde hij op duidelijke en uitvoerige wijze. Aan het slot van de vergadering werd nog medegedeeld, dat op 15 Maart in Zie rikzee een kadervergadering wordt gehouden. NUTSAVOND In „Tavenu" te Haamstede werd een goed bezochte Nutsavond gehou den, welke geopend werd door de voorzitter, de heer M. L. J. Fokker. Deze deelde mede, dat het de bedoe ling is in de Paasweek in de openba re lagere school van Burgh een ten toonstelling van schilderijen en kunst- voorwei-pen ,,door de leden voor de leden" te houden, waaraan een hand- werk-expositie van de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen wordt verbon den. Hierna werd het woord verleend aan de heer Ingermann uit Haarlem, die een zeer belangwekkend betoog hield over zijn belevenissen in Afri ka. Hij vertelde op boeiende wijze over de grote Albert Schweitzer, be sprak de kansen voor Nederlanders in Ethiopië en schetste de toestanden op de ondernemingen in de Belgische Congo. Hij illustreerde zijn aandach tig beluisterde causerie met een serie lichtbeelden, terwijl ook originele ne- germuziek ten gehore werd gebracht. RAAD THOLEN. EISEN MPflRD IS GOUD g WOORDI 1 WANT:-ÖNZE PRIJZEN Z'JN flONMERfcELUK LAGER VERGELEKEN BU ANDERE MEUBELS 2 1 E R I K 2 E E De A.V.O.-werkplaats te St. Maartensdijk. De gemeenteraad van Tholen kwam bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester mr. A. J. van der Hoeven. Het nieuwe raadslid, de heer M. van de Sande werd bij deze gelegenheid beëdigd. Na vlotte behandeling van verschillende stukken, kwam de zaak aan de orde betreffende de huurvoor waarden van de grond waarop de werkplaats van de heer M. Oerlemans is gebouwd. B. en W. stelden voor deze condities niet te veranderen, met welk voorstel de raad zich ac- coord verklaarde. Daar een verzoek van de Ned. Herv. Kerkvoogdij betreffende her stel van het kerkgebouw, niet op ze gel was gesteld, kwam deze zaak niet in behandeling. Het verzoek Van de Bond van 'Ouden van Dagen om kolentoeslag werd afgewezen. In een vorige zitting werd reeds besloten, hen die het werkelijk nodig hebben te helpen. Tot heden toe heeft echter nog niemand een verzoek ingediend. Aan de beide Christelijke scholen werd een voorschot verleend voor 1952 van respectievelijk 3544,80 en 2276,40. Aan de Christelijke Natio nale school werd tevens 631,40 toe gekend voor de aanschaffing van leermiddelen. De voorzitter merkte op, dat in de A.V.O.-\verkplaats t0 Sint Maartens dijk liet werk is stilgelegd, daar men geen afzetgebied meer lieeft voor de daar gefabriceerde kousen. Op een desbetreffende vraag van de heer II. Jansen (A.R.) antwoordde de voor zitter, dat van een reële commerciële basis geen sprake is, daar nog altijd met verlies is gewerkt en in de werk plaats juist niet diegenen werken die er eigenlijk voor in aanmerking zouden komen. De opzet beantwoord de dus absoluut niet aan de gestelde verwachtingen Na wnjziging vkn de begroting voor 1951 volgde bespreking van de rege- ling voor de gemeentegeneesheer. De heer Jansen meende dat dit een ver ouderde functie was, die in deze tijd met de vele sociale zorgen niet meer op zijn plaats is. De voorzitter was het hiermede eens, doch merkte op, dat op dit gebied een verandering op komst is. Om de geneesheer op non- actief te stellen heeft nu geen zin meer, daar men dan deze op wacht geld moet stellen. Mr. van der Hoe ven achtte het beter te wachten, tot de huidige arts zijn practijk neer legt. Tot ambtenaar der burgerlijke stand en waarnemend gemeente-se cretaris werd benoemd, de heer Ver- lare, thans ambtenaar ter secretarie. Voorts besloot men hulp te verlenen aan kleine zelfstandigen. Dit betreft voor Tholen in hoofdzaak de vissers en de visventers. Aangekocht werd het perceel aan de Singel van de heer M. C. van Splunter voor de som van 8.000 ter wijl tevens een ruiling tot stand kwam met de woning van de heer H. Rol met dien verstande, dat de gemeente er niet meer dan- 2500 zal bijleggen. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de Rijkspolitie te Tholen zijn inlichtingen te bekomen betreffende een gevonden melkbus van 40 L, een nummerplaat K 26079, een bruine al pinomuts, een wollen kindersokje, een paai' bruine dameswanten, een wollen ceintuur, een Friese schaats, een brui ne muts en een paar grijze wanten. RIJKS VEETEELTCONSUI.ENT- SCHAP VOOR ZEELAND Te rekenen van 1 Januari 1952 is bij de landbouwvoorlichtingsdienst ir. W. L. Harmsen ter standplaats Mid delburg, definitief belast met het Rijksveeteeltconsulentschap te vens belast met zuivelzaken voor de provincie Zeeland. Sinds 1 Janu ari 1951 was aan ir, Harmsen de waarneming van dit consulentschap opgedragen. VEILINGOMZET STEEG MET 50% In hotel Bom te Haamstede werd de jaarlijkse vergadering gehouden der onderafdeling van de veiling „De Zuid-Hollandse Eilanden". De voor zitter, de heer H. van Toledo, opende deze 23e algemene vergadering met een rede, waarin hij Verklaarde, dat 1951 een goed jaar voor de fruittelers is geweest. Met klem waarschuwde hij er voor, dat men de verzorging van zijn product niet mag verwaar lozen. Voorts memoreerde hij de ope ning van het nieuwe veilinggebouw aan de Waalhaven, dat nu al weer te klein* is gebleken, zodat te zijner tijd opnieuw tot uitbreiding (waartoe de mogelijkheid bestaat) moet worden overgegaan. Tenslotte deelde de voor zitter mede, dat de veilingomzet het afgelopen jaar met 50% is gestegen. De rekening wees een goed slot aan van 15,81. Het aftredende be stuurslid, de heer J. W. de Vrleze, werd herkozen en in de plaats van de heer M. A. Beije, die van de oprich ting af bestuurslid is geweest, werd de heer J. P. C. Boot benoemd. De voorzitter dankte de heer Beije voor alles, wat hij de afgelopen 23 jaar voor de onderafdeling heeft gedaan. De leider van het sorteer- en pak- station, de heer W. van Sluijs, gaf hierna een overzicht van hetgeen op dit station is verwerkt. Voor de „blolcveiling" werd in totaal 228,943 kg. klaar gemaakt, terwijl aan de centrale sortering 739,659 kg ver werkt werd. Aan ledig fust werd uit gegeven 173.155 stuks terwijl vol verzonden werden 164,673 kisten en bakken. De grootste dagaanvoer van bakjes was op 17 Juli: 1129 stuks en van de kisten op 24 September: 1699 stuks. St* Maartensdijk BENOEMING. De heer P. van Beveren te St. Maartensdijk is benoemd tot hulpbe steller bij de P.T.T- Poortyliet T.B.C.-BESTRUDING. De te Poortvliet georganiseerde ac tie met toneeluitvoeringen ten bate van de t.b.c.-bestrijding, heeft f 310.39 opgebracht. St. Annaland WIJKZUSTER GAAT HEEN. De wijkzuster te St. Annaland, zus ter "VValdus, heeft per 1 Juni a.s. ontr slag gevraagd. Men roept thans solli citanten naar deze betrekking op, die tevens de functie van verloskundige op zich kunnen nemen. Tot nu toe heeft zich één sollicitante gemeld. De raad van Bruinisse behandelde Donderdagavond de gemeentebegro ting. Hierbij deelde de burgemeester mede, dat na overleg met Den Haag is bereikt, dat de buitengewone uit kering van het Rijk met f 13.500 kon worden verhoogd. De begroting werd vastgesteld met een bedrag van f 622.607,16 in ont vangsten en uitgaven en met een goed slot van f 1295,14, dank zij een bijzon dere uitkering uit het gemeentefonds van f 56.680. Tijdens de behandeling werd er op gewezen, dat de financiële positie van Bruinisse grote zorgen baart. De heer A. C. Verschoor deelde me de als lid van de raad te zullen be danken. Nieuwe inpolderingen in Zeeland? In de loop van de zomer zal er een oproep komen voor g.gadigden, die bedreven in de nieuwe Sloepolder wensen. Reeds zyn enige schuren aanbesteed. Er is overigens nog geen enkele beslissing genomen ten aan zien van een eventuele toewijzing. Alle hierover in omloop zijnde ge ruchten. zyn uit de lucht gegrepen, zo werd in de jongste vergadering van het dagelijks bestuur der Zlt.NL. medegedeeld. Er schijnt veel kans te bestaan, dat na het gereed komen van de Braakman, de inpolderingen in Zee land nog verdere voortgang zullen vinden. Over een inpoldering van het land van Saeftinge moeten ook de Belgen mee beslissen, zodat dit jam mer genoeg nog wel op zich zal laten wachten. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Voor de gemeenten Tholen, Oud- Vossemeer. Nieuw-Vossemeer en St. Philipsland, zijn te bereiken de heer R. C. Renes. arts te Oud-Vossemeer. Tel. 19 en de heer H. Menger, arts te St. Philipsland Tel. 20. LAATSTE PERIODE UIENVEILING. In de laatste periode van de uien- veilingen zullen "te St. Annaland al leen op Donderdag uien worden ge veild. ONTSPANNINGSAVOND NATIONALE RESERVE. Te Sint-Annaland werd een ont spanningsavond gehouden van de Na tionale Reserve. De voorzitter van de plaatselijke commissie, de heer A. J Bierens, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom, in het bijzon der tot overste De Feijter. In zijn openingswoord herinnerde hij er aan, dat de leden van de Nat. Reserve te St. Annaland in de Harskamp een goed figuur hebben geslagen. Nadat staande enige coupletten van het volkslied waren gezongen, hield kolonel W. K. de Feijter een propa gandistische .toespraak. Vervolgens werd de film „Op glad ijs" vertoond. Het accordeonensemble „Anïmato" uit Goes verleende medewerking aan deze door de heer Bierens gesloten avond. SCHOUWEN- EN DUIVELAND ZONDAG 24 FEBRUARI. Gereformeerde Kerk: Brouwersha ven 11.15 en 3.15 dienst; Bruinisse 9.30 en 3 ds. Bi-emmer; Haamstede 10 en 3 dienst; Nieuwerkerlc 11 en 6 de heer Vreugdenhïl; Oosterland 10 leesdienst, 2.30 ds. Tiemersma; Scha- rendijke 10 en 2.30 ds. Kuitert; Zie rikzee 10 en 5 ds. Tiemersma; Zonne- maire 10 en 2.30 ds. Aalbersberg. Gereformeerde Gemeente: Bruinis se 10 en 5 ds. Mallan; Nieuwerkerk legenda ZIERIKZEE. Concertzaal-bioscoop. Zaterdag. 8. Zon dag 3 en 8 uur: „De hertogin van Idaho" (alle leeft.); Maandag en Don derdag 8 uur: „Om een vrouw te be hagen", (14 j.). HAAMSTEDE. Hotel Bom-bioscoop Zaterdag en Dins dag, 8 uur; „Berg der verschrikking", (14 j.). SCHEEPVAART DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Gepasseerd 21 Februari. Butania 3 Vredenborg. Blonar, Tersteege. Bona Spes, Harmsen, Francois, v. d. Donk. Embrecht, van Rijthoven. Montbasillac. de Rijk. Pommaard, Blanken. Toiler 4, Verhoek. Telegraaf XI, Huibrechts. Schwarzwald, Jansen. Cathalina, van Baaien. Alt, Borger. Taunus, Filman, al len naar Rotterdam. Verwisseling, van Wijngaarden. Nova Cura, Boerman, bei den naar Rhenen. Jochri, Dupre. Alba tros, de WaaL Christina, Versluis, allen naar Werkendam, Vlissingen.. Breure. Rika, Korporaal. Nooit Gedacht, Dubbel man. Fionia, Mlehiels, allen naar Am sterdam. Pax. Bos, naar Den Bosch. Ad miraal, Hoogland, naar Broek op Lagen dijk. Floton 2. Nedesy, naar Groningen. To, Oele, naar Utrecht Aljea, Verbeeck, naar Leiden. Vitalis, Bongers, naar Am sterdam. Energie 2, Avontuur, naar Bre da. Alpina 2, Marti, naar Amsterdam. Ad- me, de Vree. naar Zevenbergen. Havel, Verberght Ursula. CreteL Damco 112, Korstanje. Java, Oebs. Ferdinand, De Rover. Elba, van Luijk, allen naar Duits land. Regina 3, van Loghen. Wohlfahrt, Geiger. Lloyd 21, Lerch. Debussy, Schnoe- ring. Adriën, van RemoorteL Chateau Montrose, van Lent. Gerolstein, Gouds waard, allen naar Straatsburg. Luzern. Olieslagers, naar BaseL Commerce, Spier. 5 Gebroeders, van Rijk. Bona Spes. Haar Linquenda, Versluis. 3 Gebroeders, Pape. Truus, Touwslagers. Leentje, van IJzer- looy. Grete, Eikema. Nautilus 13, Hey- mans. Potluck, Bruggeman. Schieland. Swinkels. Sanara 118, van Geyn. Leen- .dert Pieter, van Groezen. Cantenaac, Rhein. Chateau Neuf du Pape, Muller. Marinus Tarde, Wygand. Damco 52, Kreu. ze, Damco 24, v. d. Westen. Vulcaan 109. Both. Moldau, de Jonge. Roma, v. <L Ha ve. Franklin, Walraven. Telegraaf 21. Vendeville. Remora, Verberght. Erica, van Ruysseveldt. Express 56, v. d- Vlies. Es- perance. Blomberg. Prima Cura, Faas. Toiler 5, van Geest Margaretha. Salo mons. Piz Sol, Kieffer. Tunisia, Bruins- ma. Vriendschap, Wagenaar. Maria. Dooms. Petronella, v. d. Kamp. Tijd stroom, Hamete. Time is Money, Droog Koophandel, Verburg. Storno, Wagenma kers. Geja, Fekkens. Wubbiena, Meijer. Twee Gebroeders, Koopmans. Hura, Keij- zer. Rijn Schelde 10, Verhagen, allen naar Belgiëj, 10, 2.30 en 6 leesdienst; Oostérland 10, 2.30 en 6 leesdienst; Zierikzee (St. Domusstr.) 10, 2 en 6 leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente: Brui nisse 10.30 en 4.30 leesdienst; Ooster land 9.30. 2 en 6 leesdienst; Zierikzee (L. Nobelstraat) 10, 2 en 6 leesdienst. Chr. Gereformeerde Kerk: Kerk- vverve 3 ds. Kleissen; Zierikzee 10 ds. v. d. Klis, 6 ds. Kleissen; Haamstede 10 ds. Kleissen, 3 ds. v. d. Klis. Evang. Luth. Kerk: Zierikzee 10 ds. Brandt. Leger des Heils: Zierikzee 10 Hei- ligingsdienst. 3 Openb. samenk., 4.30 Kindersamenk., 7.30 Verloss. s&men- I komst o.l.v. serg-majoor v. Dalen. Ned- Herv. Kerk: Brouwershaven 11 dr. J. Spema Weiland; Bruinisse 11 en 5 ds. v. den Brink; Burgh 10 ds. Swaak; Dreischor 10 ds. Huizing; Ei kerzee 10 ds. Nauta; Haamstede 10 ds. v. Vliet (H.D.)Kerkwerve 2.30 ds. v. d. Grift; Nieuwerkerk 2.30 ds. Radstake; Noordwelle 10 ds. v. Lie- re; Noordgouwe 10 ds. Barendrecht; Ouwerkerk 10 ds. Kuin; Oosterland 10 en 6 ds. Radstake; Renesse Ned. Herv. Kerk 7 ds. v, Liere. Evangeli satie 10 de heer Bolijn; Serooskerke 10 ds. v. d. Grift; Sirjansland 10 ds. L. Boer; Zierikzee Nieuwe Kerk 10 en 7 ds. v. Roon, Ver. gebouw 9.30 dr. J. Sperna Weiland; Zonnemaire 10 ds. v. Wijck. THOLEN ZONDAG 24 FEBRUARI 1952, Ned. Hervormde Kerk: Oud-Vosse meer 10 en 6.30 ds. v. Putten; Poort vliet 10 leesdienst, 2.30 ds. Brons; Scherpenisse 10 en 6.30 ds. Brons; St. Annaland 10 en 2.30 ds. v Dijk; Stavenisse 10 en 6 ds. Enkelaar; St. Maartensdijk 9.30 en 2 ds. de Bres, (H.D.):; Tholen 10 ds. v. d. Wiel, 3 ds. v. Putten; St. Philipsland 11.45 en 4 ds. E. S. de Lint (Kerkgeb Geref. Gem.). Gereformeerde Kerk: Oud-Vosse meer 10 en 2.30 ds. v. d. Zeist; Poort vliet 10 en 2.30 ds. v. Halsema; Tho len 10 leesdienst, 5 ds. v. Halsema; Anna Jacobapolder 2 x ds. Arntzen. Gereformeerde Gemeente: Poort vliet 10, 2 en 6 leesdienst; Scherpe nisse 10, 2 en 6 leesdienst; St. Anna land 9.30, 2 en 6 leesdienst; Stavenis se 9.30, 2 en 6 leesdienst; Tholen 10, 2.30 en 6.30 leesdienst. Donderdag 28 Februari n.m. 7 ds. Mallan Bev. Ambtsdr. St. Maartensdijk 9.30, 2 en 6 lees dienst; St. Philipsland 9.30, 2.30 en 6 leesdienst Oud-Geref. Gem.: St Maartensdijk 9.30, 2 en 6 leesdienst; St Philips land 9.30, 3.30 en 6 leesdienst Chr. Gereformeerde Kerk: Oud- Vossemeer 10, 2.30 en 6.30 leesdienst; Tholen 10, 2.30 en 6.30 de heer Ge- Draad. Rehoboth: St. Maartensdijk 6.30 ds. Walvaart. Ned. Protestantenbond: Tholen 5 ds. O. Elseman, N.H. pr. te Bergen pp Zoom. TERNEUZENSE RAAD NAM MAATREGELEN Brandweercorpsen van Temeuzen en Sluiskil zullen worden ingeschakeld. In verband met de vele vcrdrinkingsgevallon, welke zich do laatste tijd langs liet kanaal Ternouz,en-Sas van Gent hebben voorgedaan, werd door liet gemeentebestuur van Temeuzen overwogen, welke maatregelen genomen konden worden om tot een snelle en doelmatige hulpverlening by dergelijke gevallen te kunnen overgaan. Vorige week werd door de gemeenteraad van Terneazen een besluit genomen om gelden voor verbetering van het red dingswezen uit to trekken, waarmede een eerste stap Is gedaan tot het or ganiseren van een reddingsdienst. By de daarvoor ontworpen rege ling is een belangrijke rol toebedeeld aan de brandweercorpsen van Ter- neuzen en Sluiskil en wellicht in de toekomst ook aan die van Sas van Gent. Door het van gemeentewege hiervoor beschikbaar stellen van de brandweerwagens en de spontane me dewerking van het brandweerperso neel (verscheidene leden volgen reeds een speciale E.H.B.O.-cursus) zal in voorkomende gevallen een be roep op deze corpsen kunnen worden gedaan. Voor de bewoners langs de kanaal- zóne en eveneens voor het publiek is het van belang te weten, dat in dergelijke gevallen te allen tyde de gemeentepolitie of de brandweer op- De ontzanding van de Noord-Belgische kust Ontstemming in Knokke. Zoals we reeds eerder meldden, zit men te Knokke in ernstige zorgen. Het Zwin was aanvankelijk te droog en dreigt nu te nat te worden. Met het toerisme voor 1952 laat het zich niet best aanzien, al zal het mis schien wel meevallen. Een wellicht grotere zorg is de ont- zanding van de kust. Dat verschijnsej is niet van vandaag of gisteren. Lang zaam neemt het strand van Knokke en omgeving. Het bereikte zijn diep tepunt bij de bekende storm van 1 Maart 1949. Wel kwam er de laatste drie jaar weer wat zand bij, doch deze winter is er opnieuw een kentering ingetre den. tengevolge van de vele Noorden winden. Het zand. dat bij Knokke wegspoelt, komt blijkbaar terecht bij Zeebrugge, waar de haven verzandt Het vraagstuk wordt intussen be studeerd in het Instituut voor Hydro- tische werken te Berchem. Men schijnt vier jaar nodig te hebben voor het bestuderen van het probleem. Terecht vreest men te Knokke, dat intussen de tijden het zand verloopt. Het zal dringend nodig zijn de be staande golfbrekers te verlengen. Er is echter niet voldoende geld uitge trokken om dit te financieren. Daar over is men te Knokke verbolgen op de volksvertegenwoordigers. Burge meester Léon Lippens drukte zich hierover als volgt uit: ..Het schijnt, dat er in onze streek volksvertegenwoordigers en senators zijn. Iedere vier jaar moeten wij er voor stemmen. Zij zijn best gewapend om het ontzandingsvraagstuk op te lossen. Zij kunnen interpelleren: zij kunnen snuffelen of er iets gedaan wordt Inderdaad schijnt de ernst van de précaire toestand nog niet ten volle tot de regering doorgedrongen te zijn- Ter illustratie hiervan het volgende: In 1950 werd een bedrag van 20 millioen francs beschikbaar gesteld voor bestrijding van de ontzanding. maar op weg van het ministerie naar de drukkerij veranderde de 20 op mysterieuze wijze in10. gebeld of gewaarschuwd kan worden. Van hieruit worden dan alle nodig geachte maatregelen genomen, zodat terwijl de eerste hulpwagen reeds uit rukt, direct voor verdere hulp als kraanwagen, ziekenauto, of geestelij ke bijstand en dergelUke al naar ge lang de omvang van het geval, kan worden gezorgd. De aanschaffing van materiaal is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Verschillende hulp werktuigen zijn reeds op de brand weerwagen bevestigd. Gezien de ur gentie is nu besloten dat vanaf he den (Zaterdag) van deze dienst ge bruik kan worden gemaakt E(j verdrinkingsgevallen kunnen steeds gewaarschuwd worden voor omgeving Temeuzen de gemeentepo litie, telef. 2100 of voor omgeving Sluiskil de brandweer, telef. Sluiskil 40. De vrijwillige reddingsbrigade te Temeuzen, welke volledige steun aan dit plan zal verlenen is eveneens een actie begonnen om te komen tot diverse hulpposten langs dc kanaal- zóne. Onder meer zullen deze posten uitgerust worden met kasten met reddingsmiddelen. Verder wordt overwogen om op duidelijke wyze aan te geven, waar langs deze kanaalroute een telefoon is. In het kader van deze organisatie zal door de reddingsbrigade een be roep gedaan worden op bedrijven en particulieren voor het verkregen van benodigde gelden. KERKNIEUWS. EEN VERMOGEN VOOR BIJBELVERSPREIDING. Een Amerikaanse erflaatster heeft een vermogen beschikbaar gesteld voor de verspreiding van de Bijbel. Het is wfjlen mevrouw L. Moor, die gehuwd was met een vermogend aan nemer van bouwwerken, cn die op 23 September van het vorige jaar te EI Paso in Texas is overleden. Zij heeft ruim twee millioen dollar vermaakt aan het „Amerikaanse Bij belgenootschap" en de „Amerikaanse raad voor zending onder de Joden" te New York. Mansoer Adabi niet in beroep tegen beslissing van Kroonraad. Het Hoge Gerechtshof te Singapo re heeft het verzoek van Mansoer Adabi om in beroep te mogen gaan tegen de beslissing van de Kroon raad, venvoroen. Zoals bekend had de Kroonraad destijds beslist, dat het huwelijk van Mansoer Adabi met Bertha Hertogh niet geldig was en had het meisje weer onder de hoede van haar ouders gesteld. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. Aardappelen, Koopmansblauwe 12.30— 13.20; Bintjes 8,20—11.50; Fruit: Golden Delicious 47—79 (verpakt); Goudreinetten 3661; appels 12—32; St. Remy 4053; Groenten: Spruiten 12—63; Rode kool 8 —19; Sav. kool 8—25 Boere kool 4—11; Witte kool 8—14; Glasveldsla 33—162: glassnijsla-dunsel 103—156; glasandijvie 106116; prei 1034; uien 430; peen (per kg) 8—19; koolrapen 2—5: rapen 13—14; kroten 11—26 (per kg); witlof 24—58. VEILING ZUID-BEVELAND GOES 22 Febr.Groenten: Spruiten A 3848. idem B 25—30. Witlof A 40—43, idem (stek en afw.) 22—38. Veldsla 32—33. Rode kool 16. Groene kool 8—23. Witte kool 5.50 Prei 23—33. Koolrapen 4.50. Uien (stekt 1.50—11. Knolselderij 24. Peen 16—21 Bosselderij 6—6, alles per 100 kg, bos of stuks. VEILING BERGEN OP ZOOM. 22 Febr.: Sa%'. kool AI 22—24, id. AH 16—22. Rode kool AI 20—25, id. A H 18 Witte kool 6—8. Gele kool 13. Witlof Al 55—68, id. All 48—52, id. B 39—61. id. stek 32—34. Prei AI 12—23, id. B 11—16 Schorseneren A 3541, id. B 16—18 Spruiten AI 50—61. id. B 31—43, id. niet geschoond 33—39. Kroten A 15—13, id. B 7. Knolselderij A 16. id. B 4—8. id C-tD 1. Bocre kool 5—21. Breekpeen B 10. id. C 17. Bloemkool B 38. id. BH 35 id. C 24, id. Cn 17. Appelen: Goudreinet ten SA 6065, idem B 58. Jonathan SA 62, id. SB 53—62, idem Hl 42. VEILING TERNBCZEX. Sav. kool 23—30. Peen 15—18. Prei le soort 1534, 2e soort 16. Spruiten 5254. Uien 1012, Witlof 41. Appelen (Goud reinetten) 3435, val 10—16. tlIENVELING ST, ANNALAND. 21 Februari. Uien middel 30.3030.19; uien drielingen 26.79: uien plcklers 13.50; uien stek 8.94. Alles per 100 kg. Aanvoer. 30 ton. VEELING SCHERPENISSE. 21 Februari Uien middel 30.23; uien drielingen 28.61; uien stek 7.60, alles per 100 kg. Aanvoer: 10 ton. GRAANBEURS LEEUWARDEN. 22 Februari. Witte tarwe f 24.09—23.00; rode tarwe t 22.00; win tergerst f 35.09— 36.75; zomergerst f 37.00—38.00; witte ha ver f 26.00—29.00, per 100 kg. Aardappelen: bintjes f 10.50—11; rode ar f 17.0018.00, per 100 kg., alpha's X 10.00—10.50. Nieuws in een Noiedop Ministers kunnen wel ecnB wonder lijke ideeën hebben. Zo maakt onze mi nister Rutten zich blijkbaar ongerust over de inderdaad weinig efficiënte wyze van uitspreken van getallen boven de twintig. Heeft u er wel eens over nagedacht? 42738twee-en-veertig duizend zeven honderd acht-en-dertigde 2 vóór de 4, de 8 vóór de 3. Maar als u zo*n num mer aan de telefoonjuffrouw moet opge ven, zegt u toch vier-twee-zeven-acht- drie-acht. En zo doet de politie-agent het die 'n autonummer moet opgeven. Het na deel is echter, dat men met deze wijze van uitspraak geen direct beeld krijgt van de orde van grootte van het getal. Over al deze dingen, die ook in andere landen al eens aan dc orde zijn gesteld, maakt onze minister van O., K. en W. zich blijkbaar zorgen. Hij heeft er nu althans aan een aantal deskundigen een rapport over gevraagd. Je moet maar op het idee komen. De Franse regering had een ander idee. Zes Nederlanders, die zich op verschillende wijze voor de „cultus" van de wijn hebben verdienste lijk gemaakt, zijn door haar onderschei den. Dit gebeurde op dezelfde dag, dat de Franse ambassadeur in Den Haag in he, gebouw van het Franse reisbureau in Den Haag een echte „wijnhal" opende. Als de politie er niet in slaagt het ver maarde Momuskanonnetje op tijd terug te vinden, zal de opening van het Maas trichtse carnaval misschien niet kunnen doorgaan. Gemaskerde grappenmakers (dat neemt men tenminste aan) hebben het wapen, waarmede de feesten plegen te worden „ingeschoten" gestolen uit een etalage, waarin het geëxposeerd was. Nog veel gekker maken de leden van een vreemde Indo-Chinese secte het. Z:j voe ren strijd tegen het Franse leger en be weren daarbij geleid te worden door „heiligen" als Shakespeare. Washington, Victor Hugo, admiraal Tojo en Ghar.di, die hun per „automatische schrijfmachi ne" opdrachten zouden geven. Niet met een automatische schrijfmachine, maar met een clandestiene zender zond eesa Oostenrijkse 6choolmces:*r allerlei roddelarijljes en schandaaltjes uit zijn omgeving de aether in. Een dorpsgenoot, die zijn geheim blijkbaar kende, drong tijdens een uitzending de studio van de meester binnen en wilde hem een pak slaag geven. Deze zond een S.O.S. uit en werd daarop door vrienden ontzet. Dc politie heeft nu toch maar een eind aan hel spelletje gemaakt. Een eind wilde ook een 22-Jarlg Oostenrijks meisje in een door sneeuw geïsoleerd dorp maken aan de hevige pijnen, die een blinde darmontsteking haar veroorzaakte. Zij pakte haar ski's een maakte een tocht van 12 km naar de dlchtstblj zijnde dok ter. De blindedarm moes' or inderdaad uit en een kwartier na haar aankomst, lag het dappere meisje al op de operatie tafel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 17