ZEEUWSE NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN SNELLERE HULPVERLENING BIJ VERDRINKINGSCEVALLEN Wissel Z^ews-Vlaanderen' 2ATBRDAG 23 FEBRUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oud-burgemesster J. D Viruly van Westkapelle 70 iaar. Op 24 Februari zal de heer J. D. Viruly, oud-burgemeester van West kapelle en thans wonend te 's Gra- venhage ztfn zeventigste verjaardag vieren. De ouderen In Westkapelle bewaren aan de heer Viruly nog steeds een levendigde herinnering. De heer Viruly was burgemeester van Westkapelle in de jaren 1913 tot 1921. Vooral de mobilisatiejaren van Wereldoorlog I veroorzaakten toen in Westkapelle een grote drukte, om dat daar nogal wat militairen gele gerd waren. De heer Viruly heeft zich tijdens zijn burgemeesterschap beijverd om de muziekbeoefening en de sportbe oefening te stimuleren. Hij is thans ook ondervoorzitter van de Ned. Wielren-Unie en lid van de sportcommissie van dat lichaam en heeft alvorens de N.W.U. in zijn hui dige functies te dienen, een kwart eeuw lang nauwe banden gehad met wielersport en wielrenners. Oudge dienden zullen zich nog herinneren hoe hij omstreeks 1893 debuteerde op de baan. Door zijn toedoen wer.den muziek corpsen uit andere plaatsen uitgeno digd om concerten te geven te West kapelle. Hij wist ook voetbalwedstrij den te organiseren en daaruit ont stond een blijvende belangstelling voor het voetbalspel en tenslotte ook voor andere sporten in Westkapelle. Na Wereldoorlog n heeft zijn zoon, de bekende vlieger A. Viruly. het werk van zijn vader voortgezet door een landelijke inzameling te organi seren, opdat aan het muziekcorps van Westkapelle nieuwe instrumen ten aangeboden konden worden. Men heeft dat in Westkapelle bij zonder gewaardeerd. Oostburg VERGADERING OUD-LEERLINGEN RIJKSLAND- BOUWWINTERSCHOOL In hotel „Du Commerce" te Oost burg hield de vereniging van oud leerlingen van de Rijkslaridbouwwin- terschool te Schoondgke een algeme ne ledenvergadering onder voorzitter schap van de heer E. Buijck. Het be stuur werd als volgt samengesteld: E. Buijck, Waterlandkerkje, voorzit ter; H. van Iwaarden, Sluis, vice- voorzitter; J. Ie Clercq, Oostburg, secretaris. J. Magnus, Biervliet, pen ningmeester; W. Ramondt, Schoon dijke. Hierna hield dokter G. Gro tenhuis, adjunct-directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst voor het Vee te Goes, een lezing over „Ge zondheidsdienst, tuberculosebestrij ding en het vijfjarenplan". Spreker hoopte, dat men door een nauwer contact zou komen tot een intensie vere samenwerking tot welstand van het vee en de veehouders in Zeeland Daarna wees hij op het belang van de t.b.c.-bestrgding. Deze bestrijding is geen zaak van Nederland alleen, het is een internationale kwestie. Rundveetuberculose is gevaarlijk voor de mens vogel-tuberculose niet. Vijf entwintig procent van de kippen lijdt aan deze ziekte, die ruïnues is voor de pluimveestapel. De kippen kun nen echter het vee besmetten. Zo kan een t.b.c.-vrije stal ineens wor den besmet met deze onschuldige soort t.b.c. Stalstof is de grootste oorzaak van besmetting, hoewel de ziekte ook overgebracht kan worden door voed sel. Spreker wees op het vijfjaren plan waardoor men Nederland vrij van runder-t.b.c. wil maken. Zee land is op dit plan voor. De bedrij ven zijn verdeeld in vijf groepen; de eerste met 0-10% zieke dieren is al vrij; de tweede met 10-20% zieke die ren moet voor 1 November vrij zijn. De derde met 20-30% moet voor 1 November 1953 vrij zijn. De vierde met 30-50% moet voor dat tijdstip In 1954 vrij zijn, terwijl de laatste niet meer dan 50% voor 1 November '55 vrg van t.b.c. moet zijn. In West Zeeuwsch Vlaanderen zijn vorig jaar de „reageerders" opgeruimd. Dit deel van Zeeland en ook Walcheren zijn nu vrg. Dit jaar moet Oost Zeeuwsch Vlaanderen vrij, het derde jaar Wes- teigk Zuid Beveland en Noord Beve land, het vierde jaar het andere deel van Zuid-Beveland, het vijfde jaar Tholen en Schouwen en Duiveland. Deze gebieden streven er echter naar ook dit jaar t.b.c.-vrg te komen. Na deze inleiding werden twee films ver toond. Hierna werden door dokter Grotenhuis enige vragen beantwoord. Ir. P. Risseeuw uit Schoondijke ver telde tenslotte een en ander over de deze zomer te houden excursie. Hoofdplaat BEVOLKINGSONDERZOEK T.B.C. Nu de huisbezoekers hun taak met betrekking tot het bevolkingsonder zoek op longtuberculose in Hoofd plaat hebben verricht kan de balans worden opgemaakt van het bereikte resultaat Was het aanvankelijk aantal deel nemers reeds gunstig door het vruchtbare werk van de wijkverpleeg ster zuster Tharcilla, welke bij het nabezoek nog vele weigeraars van het grote nut van het onderzoek wist te overtuigen, werd het eerste resul taat nog verbeterd. 93 van het in aanmerking ko mende gedeelte der bevolking heeft zich thans opgegeven voor deelname aan het onderzoek. In aanmerking nemend, dat de resterende 7 voor het grootste ge deelte ouden van dagen zfln, dan blgkt dat slechts 2% om andere redenen dan ouderdom niet aan het onderzoek zullen deelnemen. Het huisbezoek en het daaropvol gende nabezoek heeft dus een prach tig resultaat opgeleverd. Het onderzoek zal In de kom der femeente worden gehouden op 28 'ebruari a.s. van 58 uur n.m. en op 29 Februari van 25 uur ram. in het St. Theresia-gesticht, en voor de ge huchten Slnkplaat. Nummer Een en Sasput op 27 Februari a.s. an 4.30 7.30 uur nam. in de Kleuterschool. JAARVERGADERING ..OEFENING BAART KUNST" De muziekvereniging .Oefening Baart Kunst" te Hoofdplaat hiela haar jaarvergadering in de zaal van mej. Dierlkx, mder voorzitterschap van de heer A Temmerman. De over leden ere-voorzi.ter, wgien de heer A. Weynen, werd met twee minuten stilte herdacht. Na lezing en goed keuring van de notulen volgde reke ning en verantwoording door de se cretaris. Hieruit bleek, uat er een nadelig saldo van 115,08 was. De aftredende voorzitter, de heer Tem merman en de secretaris, de heer R, Versaevel werden by acclamatie her kozen. Naar aanleiding van een klacht, welke in de rondvraag naar voren werd gebracht zal worden aange- orongen opeen beter bezoek van de repetities. De heer F. Rijckaert stelde verder voor een collecte te organise ren ten bate van de aankoop van nieuwe instrumenten, waaraan veel behoefte bestaat. RAAD NIEUWVLIET. Bevolkingsonderzoek in Maart. De raad van de gemeente Nieuw- vliet kwam in vergadering bijeen, on der voorzitterschap van burgemeester J. C. Everaars, die alvorens met het afwerken van de agenda werd be gonnen een terugblik wierp op de afgelopen jaren van zijn ambtsperiode. Spreker haalde aan, wat in de voor bije jaren voor Nieuwvliet is bereikt en wekte op in dezelfde geest verder te gaan. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de A.V.O. stich ting om subsidie. Hierop werd gunstig beschikt, de subsidie werd vastgesteld op f 10.Van de heer J. Rijckborst was bericht ontvangen, dat deze zyr: benoeming tot lid van de commissie tot wering van het schoolverzuim heeft aanvaard. De uitkering ineens, groot f 5.voor ambtenaren ter se cretarie, werd door de raad goedge keurd. De gratificatieregeling voor de secretaris en de ontvanger werd ech ter van de hand gewezen. Een voor stel van B. en W., om als lid toe tt treden tot de stichting „Zeeuwsch- Vlaams Borgstellingsfonds" werd aan genomen. Van één va» de inwoners was hiertoe een verzoek binnengeko men. Er werd een wijziging aangebracht in de begroting 1951, omdat G.S. zich niet beréid hadden getoond de bouw van een onderwijzerswoning te sub sidiëren. Voorts dienden B. en W. een voorstel ln tot het vaststellen van een zomerhuisjes-verordening, dit in vei band met de grote toename van het vreemdelingenbezoék. De burgemees ter deelde mede. dat in een vergade ring van B. en W. met de oudercom missie der O.L. school de aanvang var de nieuwe cursus werd vastgesteld op 1 September in plaats van op 1 April, zoals tot nu toe het geval was. In de rondvraag vroeg de heer J. Quaars (P.v.d.A.) wanneer de bevol king van Nieuwvliet op t.b.c. zal wor den onderzocht. Dë voorzitter deelde mede dat dit vermoedelijk in. de twee de helft van Maart het geval zal zijn. Terneuzen CABARET EN VARIÉTÉ. Terneuzen heeft gedurende de laat ste weken op het gebied van cabaret- en variétévoorstellingen wel wat veel van het goede gehad en daarbij bleek de kwaliteit van het gebodene niet altijd evenredig te zjjn aan de kwan titeit. Een gunstige uitzondering daarop vormde het programma, dat door een variétégezelschap onder leiding van de heer A. Mathijssen uit Bréda, voor een flink bezet Concertgebouw werd uitgevoerd. Zowel de illusionisten Les Truxini's, de fakir Hata Yoga, de clown Upkilci als de Asta's, die sensatienummers op de fiets brachten en de overige mede werkenden mochten zich dan ook in een groot succes verheugen. De hoogtepunten van de avond wer den gevormd door het optreden van de Zingende Zusjes, die in Terneu zen geen onbekenden bleken te zijn en telkenmale verplicht werden „ex tra's" te geven. VERENIGING VAN HUISVROUWEN. Onder zeer veel belangstelling, ook van de zyde der heren, werd Donder dagavond ln Hotel Centraal te Ter neuzen voor de plaatselijke afdeling der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een „Philips"-avond ge geven. De presidents, mevr. L M. Zuur Stappers, sprak in haar openings woord haar voldoening uit over het aanwezig zgn van zovele echtgeno ten der leden en deed voorts een drin gend beroep op allen hun medewer king te verlenen tot het welslagen van de jubileumrevue, die mettertijd ter gelegenheid van de lustrumvie ring zal worden opgevoerd. Nadat spreekster de leden nog had opgewekt, deel te nemen aan de voor- drachtwedstrgd, die in Maart zal worden gehouden, werd het bondslied gezongen, waarna een tweetal films werd vertoond. De heer M. van Sant voord hield vervolgens een interes sante causerie over „Fotografie in en om ons gezin". Tijdens de daarop volgende pauze bestond gelegenheid tot het zelf fo tograferen met de flitscamera, waar van een druk gebruik werd gemaakt. Na de pauze"werden nog een aantal zwart-wit dia's vertoond, kleurenfo to's geprojecteerd, en een geluids filmpje vertoond, waarna de bgeen- komst door de presidente werd ge sloten. Axel S.V. „OLYMPIA" OP NON-ACHEF. In hotel „Het Gulden Vlies" te Axel kwam het bestuur van de sportvereni ging „Olympia" bijeen, onder voorzit- terschap van de heer A. Geensen. Na ampele besprekingen besloot men de werkzaamheden van de vereniging voorlopig te schorsen. De voornaam ste aanleiding tot dit besluit vormde het ontbreken van een gymnastiek leraar. Zodra een voor deze functie geschikt iemand kan worden gevon den, zal getracht worden de vereni ging nieuw leven in te blazen. Mej. dr. H. C M. Ghijsen hield eerste lezing over Betje Wollf. In het gemeentehuis to Vlissingen hield mej. dr. H. C. M. Ghijsen uit Domburg de eerste van drie lezingen over de schrijfster en dichteres Betje Wolft Nadat burgemeester mr. B Kolff het doel van deze lezingen dat wij reeds eerder publiceerden had uiteengezet, gaf mej. Ghijsen al lereerst een kort overzicht over het leven van de Vlissingse schrijfster. Zij gaf daarna op uitnemende wijze ge stalte aan de figuur van Betje Becker in haar emotionele kinderjaren, die eigenlijk ophielden bU het overlijden van haar moeder, toen Betje 18 jaai was. Mej. Ghijsen schetste vervolgens op duidelijke wijze het leven van het opgroeiende meisje en de problemen, die zich daarbij voordeden, haar lief de voor een stoutmoedige vaandrif de geestelijke depressie, welke er op volgde en die eindigde met haar hu welijk met ds. Wolft Het tweede dee van de lezing was gewijd aan de ja ren in de Beemster, waarin Betje Wolff, geluk, maar nog meer heimwee kende naar een leven van werelds ge noegen, zoals zij dat had gekend in vroeger jaren. Dit was grotendeel de oorzaak van het huwelijk met de veel oudere ds. Wolff, dat later evenwel toch nog gekenmerkt werd door een harmonieus samengaan. Mej. Ghijsen liet in deze levensbeschrijving nog tal van werken van Betje Wolff de revue passeren, zodat de aanwezigen een uit stekend beeld kregen van de eerste levensperiode van deze schrijfster Burgemeester Kolff sprak een slot woord, waarin hij de dank van de aanwezigen vertolkte. Mej. Ghijsen zal de volgende lezing te Middelburg houden op 7 Maart. LEZING VOOR Z.V.U. In de bovenzaal van „Het Centrum' te Axel hield mej. dr. Petra Clarijs voor de Zeeuwse Volksuniversiteit een lezing met lichtbeelden over het moderne interieur. Het historische overzicht dat mej. Clarijs van de ont wikkeling van het interieur gaf werd door de aanwezigen met grote aan dacht gevolgd. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter der werkgroep, de heer A. P. Lefeber, die zich met de opening belastte en ook een sluitingswoord sprak. Groede RAADSVERGADERING De gemeenteraad van Groede zal Woensdag 27 Februari a.s. des avonds om zeven uur in openbare zitting bij eenkomen. Besproken zal o.a. wor den: het aangaan van een gemeen- schappelgke regeling bescherming burgerbevolking en toetreding tot de stichting ..Zeeuwsch-Vlaams Borg- stellingsforids". Sluis 55-JARIG HUWELIJKSFEEST. Dinsdag 26 Februari a.s. hoopt het echtpaar M. R. RothW. C. P. Röth. —Melis te Sluis- zijn 55-jaiig huwe lijksfeest te gedenken. IJzendijke WINTERUrrVOERING MUZIEKGEZELSCHAP Het muziekgezelschap te Uzendyke gaf in het hotel van de heer P. Retèl zgn tweede winteruitvoering, waar voor veel belangstelling bestond. In het byzonder heette de voorzitter, de heer P. Doens, burgemeester jhr. L. E. P. S. von Bönninghausen tot Her- inckhaven welkom. Het program ma werd onder leiding van de heer J. Anthonlsse perfect uitgevoerd. Ook het humoristische gedeelte, dat werd verzorgd door de leden van de zangvereniging „Zanglust", viel zeer in de smaak. By de tonelisten waren enkele goede krachten, die veel be loven voor de toekomst. SNIPPERS De opbrengst van de collecte ten ba te van het carillon voor Amerika bedroeg te Cadzand f 148.50. RAAD BRUINISSK BEHANDELDE BEGROTING. De raad van Bruinisse behandelde Donderdagavond de gemeentebegro ting. Hierbij deelde de burgemeester meae, dat na overleg met Den Haag is bereikt, dat de buitengewone uit kering van het Rijk met f 13.500 kon worden verhoogd. De begroting werd vastgesteld met een bedrag van f 622.607,16 in ont vangsten en uitgaven en met een goed slot van f 1295,14, dank zij een bijzon dere uitkering uit bet gemeentefonds van f 56.680. Tydens de behandeling werd er op gewezen, dat de financiële positie van Bruinisse grote zorgen baart. De heer A. C. Verschoor deelde mc de als lid van de raad te zullen be danken. Nieuwe inpolderingen in Zeeland? In de loop van de zomer zal er een oproep komen voor g gadigden, die bedrijven in de nieuwe Sloepolder wensen. Reeds zijn enige schuren aanbesteed. Er is overigens nog geen enkele beslissing genomen ten aan zien van een eventuele toewijzing. Alle hierover in omloop zijnde ge ruchten, zijn uit do lucht gegrepen, zo werd in de jongste vergade van het dagelgks bestuur der Z.l medegedeeld. Er schgnt veel kans te bestaan, dat na het gereed komen van de Braakman, de inpolderingen in Zee land nog verdere voortgang zullen vinden. Over een inpoldering van het land van Saeftinge moeten ook de Belgen mee beslissen, zodat dit jam mer genoeg nog wel op zich zal laten wachten. Geen subsidie aan R.K.-H.B.S. Een verzoek van de stichting tot voorbereiding en instandhouding van het R.K. middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs in het Deca naat Middelburg, het „Sint Willi- brord College" te Goes, om subsidië ring voor leerlingen uit Middelburg, die haar hogere burgerschool te Goes bezoeken, zal door Durgemeester en wethouders van Middelburg niet wor den gesteund. Het college van B. en W. stelt de raad voor op het verzoek thans af wijzend te beschikken, daar deze stichting nog niet door het Ryk werd erkend en dus evenmin rijkssubsidie ontvangt. B. en W. achten het voor barig om in dit geval over het al dan niet subsidiëren te beslissen. Ook B. en W. van Vlissingen stel- leu voor het subsidieverzoek af tc wgzen, waarbg zg de raad wijzen op het raadsbesluit van 29 April 1948, toen een dergelgk besluit van het Chr. Lyceum voor Zeeland werd af gewezen. In 1950 werd een ver zoek van de R.K. stichting afge wezen, omdat de raad van oordeel was dat voor de Vlissingse leerlingen in voldoende mate gelegenheid aan wezig was om Middelbaar Onderwgs aan de R.H.B.S. te Vlissingen te ont vangen. Deze omstandigheden zgn, aldus B. en W. nog niet gewijzigd. De A.V.O -werkplaats te St. Maartensdijk. De raad van Tholen vergaderde on der voorzitterschap .van mr. A. J. v. d. Hoeven. De voorzitter merkte op, dat in de A.V.O.-werkplaats te Sint Maartens dijk het werk is stilgelegd, daar men n afzetgebied meer beeft voor de r gefabriceerde kousen. Op een desbetreffende vraag van de heer H. Jansen (A.R.) antwoordde de voor zitter, dat van een reële commerciële basis geen sprake is, daar nog altijd met verlies Is gewerkt en in de werk plaats juist niet diegenen werken die er eigenlijk voor in aanmerking zouden komen. De opzet beantwoord de dus absoluut niet aan de gestelde verwachtingen RIJKSVEETEELTCOXSULEXT- SCHAP VOOR ZEELAND Te rekenen van 1 Januari 1952 is ij de landbouwvoorlichtlngsdienst ir W. L. Harmsen ter standplaats Mid delburg, definitief belast met het Rgksveeteeltconsulentschap te vens belast met zuivelzakeu voor de provincie Zeeland. Sinds 1 Janu ari 1951 was aan ir. Harmsen de waarneming van dit consulentschap opgedragen. TERNEUZENSE RAAD NAM MAATREGELEN Brandweercorpsen van Terneuzen en Sluiskil zullen worden ingeschakeld. In verband met de vele verdrinkingegevallen, welke zich do laatste tgd langs het kanaal Terneuzen-Sas van Gent hebben voorgedaau, werd door het gemeentebestuur van Terneuzen overwogen, welke maatregelen genomen konden worden om tot een snelle en doelmatige hulpverlening bi) dergelijke gevallen te kunnen overgaan. Vorige week werd door de gemeenteraad van Terneuzen een besluit genomen om gelden voor verbetering van het red dingswezen uit te trekken, waarmede een eerste stap is gedaan tot het or ganiseren van een reddingsdienst. BU de daarvoor ontworpen rege ling is een belangrijke rol toebedeeld aan de brandweercorpsen van Ter neuzen en Sluiskil en wellicht in de toekomst ook aan die van Sas van Gent Door het van gemeentewege hiervoor beschikbaar stellen van de brandweerwagens en de spontane me dewerking van het brandweerperso neel (verscheidene leden volgen reeds een speciale E.HB.O.-cursus) zal in voorkomende gevallen een be roep op deze corpsen kunnen worden gedaan. Voor de bewoners langs de kanaal zone en eveneens voor het publiek is het van belang te weten, dat ln iltie of de brandweer op- dergelijke g< gemeentepoli De onkaoding ran de Noord-Belgische kust. Ontstemming in Knokke. Zoals we reeds eerder meldden, zit men te Knokke in ernstige zorgen. Het Zwin was aanvankelijk te droog en dreigt nu te nat te worden. Met het toerisme voor 1952 laat hel zich niet best aanzien, al 2al het mis schien wel meevallen. Een wellicht grotere zorg is de ont- zanding van de kust. Dat verschijnse: is niet van vandaag of gisteren. Lang zaam neemt het strand vap Knokke en omgeving. Het bereikte zijn diep tepunt bij de bekende storm van 1 Maart 1949. Wel kwam er dc laatste drie jaar weer wat zand by, doch deze winter is er opnieuw een kentering Ingetre den, tengevolge van de vele Noorden winden. Het zand, dat bij Knokke wegspoelt, komt blijkbaar terecht bij Zeebrugge, waar de haven verzandt Het vraagstuk wordt intussen be studeerd in het Instituut voor Hydro- tisehe werken te Berchem. Men schijnt vier jaar nodig te hebben voor hel bestuderen van het probleem. Terecht vreest men te Knokke, dat intussen de tijden het zand verloopt. Het zal dringend nodig zyn de be staande golfbrekers te verlengen. Ei is echter niet voldoende gela uitge trokken om dit te financieren. Daar over is men te Knokke verbolgen op de volksvertegenwoordigers. Burge meester Léon Lippens drukte zich hletóver als volgt uit: „Het schijnt, dat er in onze streek volksvertegenwoordigers en senators zijn. Iedere vier jaar moeten wy er voor stemmen. Zij zijn best gewapend om het ontzandingsvraagstuk op te lossen. Zij kunnen interpelleren: zij kunnen snuffelen of er iets gedaan wordt Inderdaad schijnt de ernst van de précaire toestand nog niet ten volle tot de regering doorgedrongen te zijn. Ter illustratie hiervan het volgende- In 1950 werd een bedrag van 20 millioen francs beschikbaar gesteld voor bestrijding van de ontzanding. maar op weg van het ministerie naar de drukkerij veranderde de 20 mysterieuze wijze in10. Zeeuws ch-Vlaanderen ZONDAG 24 FEBRUARI. Ned. Hervormde Kerk. Aarden burg 10.30 ds. Blom; Axel 10 ds, Pennings, 2.30 ds. Starrenburg; Bier vliet 10 ds. Wiebosch (bev. ambts dragers); Breskens 10 ds. v. Beuse- kom, 6 ds. v. Winterswijk; Cadzaüd 10 ds. ten Cate; Driewegen 7 ds. v. d. Vlugt; Groede 10 ds. Boere; Hoek 10 ds. ten Haaft, 2.30 ds. v. d. Vlugt; Hoofdplaat 10 ds. Eygendaal; Honte- nisse 10 ds. Verbeek; Hulst 10.30 ds. Homan; Nieuwvliet 10 ds. v. <L Graaff; Oostburg 11 ds. Fournier; Philippine 2.30 ds. Honders; Retran- chement 9.30 ds. Fournier; Sas van Gent 10 ds. Honders; Schoondijke 10 ds. Schopenhauer (HJD.); Sluis 9.30 ds. Groenveld; Sluiskil 10 ds. Star renburg, 2.30 ds. Pennings; St. Anna ter Muiden 11 ds. Groenveld (H.A.); St. Kruis 0 ds. Blom; Terneuzen 9.30 da. v. d. Vlugt. 2.30 ds. ben Haaft, 9.30 „Bethel" dhr. Ruben (voor Jongeren); Waterlandkerkje 10 ds. Bergsma; IJzéndyke 10 ds. Blomaard; Zaam- slag 9.30 dhr. Hegboer, 2.30 ds. Jans- ma (H.D.); Zuidzande 10 ds. Kugi- man. Gereformeerde kerk. Aardenburg 10 en 3 ds. Ringnalda; Axel 10 en 3 ds. Couvée; Breskens 10 en 3 ds. Dercksen; Hoek 10 en 2.30 ds. Rienks; Oostburg 9.30 en 2.30 ds. v. Mechelen; Terneuzen (Ned. Herv. Gem.) 11.15 en 4.30 ds. Doornbos; Schoondgke 9.30 en 2.30 ds. Veld- hugzen; Zaamslag 9.30 en 2.30 ds. Ritsema; Zoutespui 10 en 2.30 ds. Pestman. Gereformeerde Gemeente. Axel 10 en 2.30 leesd.; Hoek 9.30 en 2 leesd,; Oostburg 10 en 2.30 leesd.; Terneu zen 9.30, 2 en 6 ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Gemeente. Oostburg 9.30 en 2.30 ds. v. d. Gruiter; Terneu zen 9.30. 2 en 6 ds. de Reuver. Vrije Evangelische Gemeente. Bres kens 9.30 ds. Praas; Cadzand 2.30 ds. Praas; Nieuwvliet 10 cand. v. d. Vrie; Retranchement 2.30 cand. v. d. Vrie. Ev&ng. Lutb. Kerk. Groede 10 da. Stol. Doopgezlnde Gemeente. Aarden- burg geen dienst. Vergadering der gelovigen. Bi kens 10 en 5.30 dienst. Geref. Kerk (Art, 81). Axel 10 en 2.30 ds. Kuiper; Hoek 10 leesd., 4.30 ds. Krytenburg; Terneuzen 10 leesd., 5 ds. ten Hove; Zaamslag 9.30 en 2.30 ds. Krijtenburg; Zoutespui 10 en 2.30 ds. v. <L Jagt; Schoondgke 10 en 2 ds. ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9.30 en 2.30 leesdlenst. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Bg spoedgevallen is to Breskens, Groede en Schoondgke te bereiken de heer Chr. Eggink arts te Schoon dgke Tel. 6. Te Terneuzen is te bereiken de heer A. C. S. van Breda—Vriesman, Heerengracht 11 Tel. 2003. Te Aardenburg. Oostburg en Eede is te bereiken de heer A. Kesteloo. arts te Aardenburg, Tel. 63. Apotheek: Terneuzen: M. B. M. Hamann. Noordstraat 69, Tel. 2060. Dierenartsen: van de dierenartsen is voor Oostburg Sluis en Groede te bereiken de heer J. Lako te Sluis. Tel. 22. Kraamzorg W. Z.-Vlaanderen: te be reiken is zuster Catsman te Groede Tel. 66. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. Aardappelen, Koopmansblauwe 12.30— 13.20; Bintjes 8.20—11.50; Fruit: Golden Delicious 47—79 (verpakt); Goudreinetten 35-81; appels 12—32; St. Remy 40—53; Groenten: Spruiten 12—63; Rode kool 8 —19: Sav. kool 9—25 Boere kool 4—11; Witte kool 8—14; Glasveldsla 38—162: glassnijsla-dunsel 103—156; glasandijvie 106116; prei 1834; uien 4—30; peen (per kg) 8—19; koolrapen 2—8; rapen 13—14; kroten 11—28 (per kg); witlof 24—58. VEILING ZUID.BEVELAND GOES 22 Febr.: Groenten: Spruiten A 3848. idem B 25—30. Witlof A 40—43. idem (stek en afw.) 22—38. Veldsla 32—38. Rode kool 16. Groene kool 8—23. Witte kool 5.50 Prei 2333. Koolrapen 4.50. Uien (steki 1.50—11. Knolselderij 24. Peen 15—21 Bosselderlj 5-6. alles per 100 kg, bos of stukr. VEILING BERGEN OP ZOOM. 22 Febr.: Sav. kool AI 22—24, id. All 15—22. Rode kool Al 20—25, id. A n 18 Witte kool 6—8. Gele kool 13. Witlof Al 55-68, ld. AH 48—52. ld. B 39—61, id stek 32—34. Prei AI 12—23, id. B 11—16 Schorseneren A 35—41, id. B 15—18 Spruiten AI 50-61. id. B 31—43. id. nlei geschoond 3339. Kroten A 15—18, id B 7. Knolselderij A IS, id. B 4-8, >d C-D 1. Boere kool 5—21. Breekpeen B 10, ld. C 17. Bloemkool B 38. id. BU 35 ld. C 24. id. CD 17. Appelen: Goudreinet ten SA 60—65. idem B 58. Jonathan SA 62, id. SB .53-62. idem Hl 42. VEILING TERNEUZEN. Sav. kool 2830. Peen 15—13. Prei le soort 1534, 2e soort 16. Spruiten 52-54 Uien 10-12. Witlof 41. Apsxslen (Goud reinetten) 3435. val 10—16. UIENVELING 5T, ANN ALAND. 31 Februari. Uien middel 30.30—30.19, uien drielingen 26.79; uien picklcrs 16.50; uien stek 8.94. Alles per 100 kg. Aanvoer 30 ton. VEILING SCHERPENISSE. 21 Februari Uien middel 30.33; uien drielingen 26.61; uien stek 7.60, aUes per 100 kg. Aanvoer: 10 ton. GRAANBEURS LEEUWARDEN. 22 Februari. Witte tarwe f 24,00-23.00: rode tarwe f 22.00; wintergerst f 35.00- 38.75; zomergerst f 37 00—33.00; witte ha ver f 26-0020.00, per 100 kg. Aardappelen: bintjes f 10.50—11; rode star f 17.00—18.00, per 100 kg., alpha's t 10.00—10.50s gebeid of gewaarschuwd kan worden. Van hieruit worden dan alle nodig geachte maatregelen genomen, zodat tcrwgi de eerste htilpwagcn reeds uit rukt, direct voor verdere hulp als kraanwagen, ziekenauto, of geestelij ke bgstand cn dergel gke, al naar ge lang de omvang van het geval, kan worden gezorgd. De aanschaffing van materiaal is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Verschillende hulp- werktuigen zgn reeds op de brand weerwagen bevestigd. Gezien de ur gentie is nu besloten dat vanaf he den (Zaterdag) van deze dienst ge bruik kan worden gemaakt. Bh verdrinkingsgevallen kunnen steeds gewaarschuwd worden voor omgeving Terneuzen de gemeentepo litic, telef. 2100 of voor omgeving Sluiskil de brandweer, tclcf. Sluiskil 40. De vrijwillige reddingsbrigade te Terneuzen, welke volledige steun aan dit plan zal verlenen is eveneens een actie begonnen om te komen tot diverse hulpposten langs de kanaal- zóne. Onder meer zullen deze posten uitgerust worden met kasten met reddingsmiddelen. Verder wordt overwogen om op duidelijke wijze aan te geven, waar langs deze kanaal route een telefoon is. In het kader van deze organisatie zal door de reddingsbrigade een be roep gedaan worden op bedrijven en particulieren voor het verkrijgen van benodigde gelden. KERKNIEUWS. EEN VERMOGEN VOOR BIJBELVERSPREIDING. Een Amerikaanse erflaatster heeft een vermogen beschikbaar gesteld voor de verspreiding van de Bijbel. Het is wylen mevrouw L. Moor, die gehuwd was met een vermogend aan nemer van bouwwerken, en die op 23 September van het vorige jaar te El Paso in Texas is overleden. Zij heeft ruim twee millioen dollar vermaakt aan het „Amerikaanse Bij belgenootschap" en de „Amerikaanse raad voor zending onder de Joden" te New York. Mansoer Adabi niet in beroep tegen beslissing van Kroonraad. Het Hoge Gerechtshof te Singapo re heeft het verzoek van Mansoer Adabi om in beroep te mogen gaan tegen de beslissing van de Kroon raad. verworoen. Zoals bekend had de Kroonraad destijds beslist, dat het huweigk van Mansoer Adabi met Bertha Hertogh niet geldig was en had het meisje weer onder de hoede van haar ouders gesteld. Nieuws (n een Noiedop Ministers kunnen wc! eens wonder lijke ideeën hebben. Zo maakt onze mi nister Rutten zich blijkbaar ongerust over de inderdaad weinig efficiënte wijze van uitspreken van getallen boven de twintig. Heeft u er wel eens over nagedacht? 42733 twee-en-veertig duizend zeven honderd acht-en-dertig de 2 vóór de 4, de 8 vóór de 3. Maar als u zo'n num mer aan de telefoonjuffrouw moe» opge ven, zegt u toch vier-twee-zeven-acht- drie-acht En zo doet de polilie-agent het die "n autonummer moet opgeven. Het na deel is echter, dat men met deze wijze uitspraak geen direct beeld krijgt de orde van grootte van het getal. Over al de2e dingen, die ook in andere landen al eens aan de orde zijn gesteld, maakt onze minister van O.. K. en W. zich blijkbaar zorgen. Hij heeft er nu althans aan een aantal deskundigen een rapport over gevraagd. Je moet maar op het idee komen. De Franse regering had een ander Idee. Zes Nederlanders, die zich op verschillende wijze voor de ..cultus" van de wijn hebben verdienste lijk gemaakt, zijn door haar onderschei den. Dit gebeurde op dezeifde dag. dat de Franse ambassad:ur ln Den Haag in he, gebouw van het Fïanse reisbureau Sn Den Haag een echte „wijnhai" opende. Als de politie er niet in slaagt het ver maarde Momuskanonnetje op tijd terug te vinden, zal de opening van het Maas trichtse carnaval misschien niet bunnen doorgaan. Gemaskerde grappenmakers (dal neemt men tenminste aan) hebben het wapen, waarmede dc feesten plegen te worden „ingeschoten" gestolen uit een etalage, waarin het geëxposeerd was. Nog veej gekker maken de leden van een vreemde Indo-Chinese sccte het. Zij voe ren strijd tegen het Franse leger en be weren daarby geleid te worden door „heiligen" als Shakespeare, Washington, Victor Hugo, admiraal Töjo en Ghanöi. die hun per „automatische schrijfmachi ne" opdrachten zouden geven. - Niet met een automatische schrijf machine, maar met e«n clandestiene zender zond cm Oostenrijkse schooimeesnc: allerlei roddelarijtjes en schandaaltjes uit zijr. omgeving de aether in. Een dorpsgenoot, die zijn geheim blijkbaar kende, drong tijdens een uitzending de studio van de meester binnen en wilde hem een pak slaag geven. Deze zond een S.O.6. uit en werd daarop door vrienden ontzet. De politie heeft nu toch maar oen eind aan he. spelletje gemaakt Een eind wilde ook een 22-jarig Oostenrijks meisje te een door sneeuw geïsoleerd dorp maken aan de hevige pijnen, die een blinde darmontsteking haar veroorzaakte. Zij pakte haar ski's een maakte een tocht van 12 km naar de dichtstblj zijnde dok ter. De blindedarm moes ej inderdaad uit en een kwartier na haar aankomst, lag het dappere meisje al op dc operatie tafel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 15