NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN WISSEL BEVELANDEN ZUID-BEVELAND SNELLERE HULPVERLENING BIJ VERDRINKINGSGEVALLEN ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 PROVINCIALE HE RUW BB COURANT Oud-burgemesster J. D Viruly van Westkapelle 70 iaar. Op 24 Februari zal de heer J. D. "Viruly, oud-burgemeester van West kapelle en thans wonend te 's Gra- venhage zfln zeventigste verjaardag vieren. De ouderen in Westkapelle bewaren aan de heer Viruly nog steeds een levendigde herinnering. De heer Viruly was burgemeester van Westkapelle in de jaren 1913 tot 1921. Vooral de mobilisatiejaren van Wereldoorlog 1 veroorzaakten toen in Westkapelle een grote drukte, om dat daar nogal wat militairen gele gerd waren. De heer Viruly heeft zich tijdens zijn burgemeesterschap beijverd om de muziekbeoefening en do sportbe oefening te stimuleren. Hij is thans ook ondervoorzitter Van de Ned. Wielren-Unie en lid van de sportcommissie van dat lichaam en beeft alvorens de N.W.U. in zijn hui dige functies te dienen, een kwart eeuw lang nauwe banden gehad met wielersport en wielrenners. Oudge dienden zullen zich nog herinneren hoe hij omstreeks 1898 debuteerde op de baan. Door zijn toedoen werden muziek corpsen uit andere jplaatsen uitgeno digd om concerten te geven te West kapelle. Hij wist ook voetbalwedstrij den te organiseren en daaruit ont stond een blijvende belangstelling voor het voetbalspel en tenslotte ook voor andere sporten in Westkapello. Na Wereldoorlog II heeft zijn zoon. de bekende vlieger A. Viruly. het werk van zijn vaaer voortgezet door een landelijke inzameling le organi seren, opdat aan het muziekcorps van Westkapelle nieuwe instrumen ten aangeboden konden worden. Men heeft dat in Westkapelle bij zonder gewaardeerd. RAAD OVEZANDE Woningnood zorgenkind Bij de opening der vergadering van Ovezande's gemeenteraad wees de voorzitter, burgemeester Th. J. An- driessen, er op, dat de woningnood in deze gemeente dringend om een op lossing vraagt. Hij was van mening, dat deelneming aan de nationale wo ningbouwleningen een stap in de goe de richting kan betekenen. Over de bouw van een landbouwhuishoud- school kon de voorzitter zich opti mistisch uitlaten. Aan het bestuur van de R. K. school werd een voorschot op de gemeen telijke uitkering van f 3602.50 on aan het bestuur van de Chr. school een voorschot van f 962.50 verleend. Eerst genoemd schoolbestuur zal tevens gel den beschikbaar krijgen voor de aan leg van een speelplaats achter de school (tot een maximum van f 4000) en het bestuur van de Chr. school ont vangt een bedrag van f 150 voor dc aankoop van leermiddelen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de gemeenschappelijke regeling met betrekking tot het streekzieken huis te Goes tc aanvaarden, onder voorwaarde, dat de jaarlijkse bijdra ge voor wat de gemeente Ovezande betreft gebonden zal zijn aan een maximum van f 0.30 per inwoner. Voor verbetering van de in bruik leen afgestane Chr. school is een be drag van f 4800 nodig. De Raad be sloot dit jaar één lokaal te laten restaureren en hiervoor f 2400 uit te trekken. Het andere lokaal komt vol gend jaar aan do orde. Bij de rondvraag uitten de heren W. Remijn (KVP) en K. L. van Steenbergen (KVP) hun grote be zorgdheid over het feit, dat er thans in Ovezande geen woningen meer kunnen worden gebouwd. De heer Re- mijn vroeg zich af, of de gemeentena ren het benodigde geld niet kunnen fourneren. De voorzitter antwoordde, dat een plaatselijke burgerzinlening momenteel niet mag worden uitge schreven, daar do nationale* leningen voorrang moeten hebben. Bovendien betwijfelde hij het, of het voor bijv. zes tVontagen benodigde kapitaal zou kunnen worden opgebracht. Tenslotte zegde hij toe, dat B. en W. alle mo gelijke middelen zullen aanwenden om te trachten nog dit jaar enige wo ningen gebouwd te krijgen. UITVOERING „JULIANA." Het fanfaregezelschap „Juliana" te Ovezande gaf een uitvoering voor zijn donateurs. Een toneelclub uit Driewegen voerde het stuk „De ver schoppeling" op. De belangstelling voor deze avond was zeer groot en de uitvoering viel zeer in de smaak. RAAD KAPELLE. Discussies over het Streekziekenhuis. Vrijdagavond kwam de raad van Kapelle in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester H. G. van Suylekom. B. en W. werden gemachtigd tot het aangaan van kasgeldleningen met de Bank voor Ned. Gemeenten tot een maximum van f 150.000. Het arrestantenlokaal aan de Bieze- lingsestraat wordt aan het Rijk ver huurd voor f 130.— per jaar. Vastgesteld werd de voorgevelrooi lijn verordening hoek Kerlcplein-Bie- zelingsestraat. Het bedrag per leerling voor het openbaar onderwijs voor 1952 were vastgesteld op f 24.3? per leerling, het geen hoger is dan het landelijk en provinciale gemiddelde. Aan de bij zondere scholen zullen voorschotten worden verstrekt op de gemeentelijke vergoeding over 1952. Aan het bestuur van de bijz. school te Kapelle wordt financiële medewer king verleend voor aanvulling van schoolmeubelen. De begroting 1952 van het BA werd goedgekeurd. Er' was f 3000.— gemeentelijk subsidie geraamd, doch uit het onderzoek van de raadscom missie is gebleken dat deze subsidie door gelukkige omstandigheden thans niet meer benodigd is. De heer C. Tramper (P.v.d.A.) stelde hierbij voor dat brandstoftoeslag wordt verstrekt aan allen die alleen van de Noodwet- Drees ontvangen, zonder dat deze eerst hiertoe bij het B.A. moeten aanklop pen. De voorzitter merkte op, dat hier voor in Kapelle wel goed gezorg, wordt. De heer B. de Jager (C.H.) was van mening dat er in Kapelle weinig mensen zullen zijn die uitsluitend van de Noodwet moeten leven. Voorts in formeerde de heer Tramper waarom G.S. nog fjeen goedkeuring hebben gehecht aan het besluit tot aankoop van de voormalige villa van de' heer Persant Snoep, bestemd voor tehuis voor ouden van dagen. De voorzitter had goede hoop dat deze goedkeuring nog dit jaar zal komen. Men wil eerst nog een exploitatie-schema ontvangen. Verder werd goedgekeurd de reke ning 1950 van het BA Hierna kwam aan de orde het voor stel om toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling Prot. Chr Streekziekenhuis te Goes en subsidië ring R.K. ziekenhuis aldaar. Het voor stel werd In het kort door burgemees- Ier Van Suylekom toegelicht. De heer A. J. van Liere (V.V.D.) bouw van een nieuw ziekenhuis over te gaan. De plannen vond hifechtci vaag. Hij had meer afgeronde en over zichtelijke plannen willen ontvangen, om te kunnen overzien welke finan ciële consequenties dit voor de ge meente zal hebben. Overigens had hij eigenlijk nog lie ver een nieuw algemeen streekzieken huis gezien. De voorzitter merkte o.m. op dat bijv. de classiale vergadering van de Ned. Herv. Kerk zich reeds heeft ver bonden om haar deel bij te dragen. Het gaat thans eigenlijk om een uit spraak over de vraag of de kerken en de burgerlijke gemeenten hier sa men moeten werken om tot het doei te geraken. De heer J. de Jager (A.R.) verde digde de plannen. Dat de kerken oen deel willen bijdragen moet volgen; spr. worden toegejuicht. De heer C Goud (Gem-belangen) verklaarde zie ook accoord en nadat de heer A. d Waard (S.GP.) nog had geïnformeerd naar de financiering, schaarde de heei L. de Koeyer (C.H.) zich achter de bezwaren van de heer Van Liere ten aanzien van de vaagheid der plannen. Zijn fractiegenoot, de heer L. van We (C.H.) zag daarentegen hier ook een taak voor de gemeente en plaatste zich daarom achter het voorstel van B. cn W. De heer Van Liere, in tweede in stantie, verklaarde van mening te zij r dat door aanvaarding van dit voorstel het totstandkomen van dit ziekenhuis juist in gevaar komt. Nadat weth. J. Balkenende (A.R.) zich ook voor het voorstel had ver klaard, werd dit in stemming gebracht cn aanvaard met 91 stemmen (tegen de heer Van Liere). Bij do rondvraag vroeg de heer Var Liere verbetering van het Spaarlines- padje aan het eind van de Vroonlanase weg. De heer De Jager zou de polder willen laten verzoeken om de Vier wegen te heropenen, daar het verkeer thans over Eversdijk gaat. Voorts zag hij gaarne een verkeersspiegel ge plaatst bij de spoorwegovergang aan de Stationsstraat-Dijkwclsestraat. Tenslotte hadden verschillende le den nog meer .sneeuw geruimd willen zien. RAAD 's-GRAVENPOLDER. Regeling Prot Chr. Streek ziekenhuis aanvaard. De raad van 's-Gravenpolder kwam bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester J. D. Jansen, die na ope ning der vergadering een overzicht gaf over 1951. Spreker dankte de raad voor de prettige samenwerking. Aan de Nederlandse vereniging voor A.V.O. en aan de afdeling Zeeland van de vereniging van Nederlandse gemeenten werd een subsidie toege kend. Aan de Rijkskweekschool en aan de Christelijke kweekschool werd een bijdrage gegeven van 150.— voor twee mei9jes uit de gemeente, die aan deze instellingen een oplei ding volgen voor kleuteronderwijze res. De pacht van de gTond aan Schoorkens Zandweg stelde men vast op 145.per ha. Als leden van het Burgerlijk Armbestuur werden her kozen, de heren J. Rijk en M. J. de Koster. De rekening over 1950 en de begroting over 1952 werden zonder bemerkingen vastgesteld. Na ampele discussies werd besloten de gemeen schappelijke regeling voor het Pro testants Christelijk streekziekenhuis te aanvaarden, In principe werd be sloten mej. E. R. Mos te Middelburg te benoemen als onderwijzeres aan de o.l. school te *s-Gravenpolder. In de rondvraag vroeg de heer O. Tissing (P.v.d.A.) of B. en W. bij eventuele zware sneeuwval zoals kortgeleden, maatregelen kunnen treffen om de wegen vrij te maken. Verder vroeg de heer Tissing of B. en W. al resul taten hadden bereikt in verband met de verbetering van de weg in Naza reth. De voorzitter antwoordde, dat B en W. zullen overwegen een sneeuwploeg aan te schaffen en dat over de verbetering van de weg in Nazareth nog wordt onderhandeld. Goes GOUDEN BRUIDSPAAR. Het echtpaar II. BoutensC. Bou- tens-Duvekot, wonende aan de West singel te Goes, hoopt Woensdag a.s. zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Borssele EINDLES. MOTOR- EN TRACTORENCURSUS. Te Borssele werd de eindles gege ven van de cursus motor- en tracto renkennis, waarbij aanwezig waren leden van de plaatselijke afdeling van de Z.L.M. en ir. J. Versteeg, directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Aan 17 leerlingen kon een di- Eloma worden uitgereikt Een van en, de heer Joh. Dekker, sprak na mens de leerlingen, de leider der cur sus, de heer de Jonge uit Ovezande toe en overhandigde hem als blijk van waardering een geschenk. Met een dankwoord van de heer de Jonge werd de bijeenkomst besloten. Geen subsidie aan R.K.-H.B.S. Ken verzoek van de stichting .ot voorbereiding en instandhouding van het R.K. middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs in het Dcca naat Middelburg, het „Sint Willi- brord College" te Goes, om subsidië ring voor leerlingen uit Middelburg, die haar hogere burgerschool te Goes bezoeken, zal door burgemeester en wethouders van Middelburg niet wor den gesteund. Het college van B. en W. stelt de raad voor op het verzoek thans af wijzend te beschikken, daar deze stichting nog niet door hot Rijk werd erkend en dus evenmin rijkssubsidie ontvangt B. en W. achten het voor barig om ln dit geval over het al dan niet subsidiëren te beslissen. Ook B. en W. van VlUslngcn stel len voor het subsidieverzoek af te wijzen, waarby zij de raad wijzen op het raadsbesluit van 29 April 1948, toen een dergelijk besluit van het Chr. Lyceum voor Zeeland word af gewezen. In 1950 werd een ver zoek van de R.K. stichting afge wezen, omdat de raad van oordeel was dat voor de Vlissingse leerlingen in voldoende mate gelegenheid aan wezig was om Middelbaar Onderwijs aan de R.H.B.S. te Vllssingen te ont vangen. Deze omstandigneden zijn. aldus B. en W. nog niet gewijzigd. Nieuwe inpolderingen in Zeeland? In de loop van de zomer zal er een oproep komen voor g gadigden, die bedrijven ln de nieuwe Sloepolder wensen. Reeds zijn enige Bchuren aanbesteed. Er is overigens nog geen enkele beslissing genomen ten aan zien van een eventuele toewijzing. Alle hierover in omloop zijnde ge ruchten, zijn uit de lucht gegrepen, zo werd in de jongste vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M. medegedeeld. Er schijnt veel kans te bestaan, dat na het gereed komen van de Braakman, de inpolderingen in Zee land nog verdere voortgang zullen vinden. Over een inpoldering van het land van Saeftinge moeten ook de Belgen mee beslissen, zodat dit jam mer genoeg nog wel op zich zal laten wachten. De collecte ten bate van het carillon voor Amerika heeft te Kruiningen 192.93 was overtuigd van de noodzaak tot opgebracht. Yerseke EXAMENS EJLB.O. Voor het E.H.B.O.-examen te Yer seke, afgenomen door dokter C. Griep uit Goes slaagden de dames: M. van Stee, J. de Koeijer, N. Poelman, W. J .van den Bosch, A. M. Laban, N. van Strien, P. Griep. C. Zoetewety, S. E. Jasperse-Karreman, B. Padmos, S. de Winter, C. van Os. J. van der Jagt, D. Scheele, R. Koster, J. Wa verijn en E. Timmerman en de heren D. van Boven, S. Harthoorn, Ph. J. Bom. C. C. F. Courtin, C. van Stee,. H. Cornelisse, M. P. van den Bosch,, en L. Nieuwenhuize. Een eervolle vermelding ontvingen de dames J. Waverijn en E. Timmerman. Afgewe zen werden drie candidaten. AANRIJDING. Aan de Damstraat te Yerseke ont stond een aanrijding tussen een vrachtauto van de firma L. uit We- meldinge en een groentewagen van de heer H. uit Yerseke, toen de chauf feur van de vrachtauto plotseling voor een paar schoolkinderen moest ultwij. ken. De groentewagen liep vrij ern stige schade op. De rijkspolitie Stelt oen onderzoek in. Kruiningen MOND- EN KLAUWZEER Eind 1951 en begin 1952 kWèmen in Kruiningen reeds talrijke gevallen van mond- en klauwzeer voor. Thans is de ziekte in zoverre geweken, dat zij nog slechts onder de veestapels van twee veehouders voorkomt. RAAD BRUINISSE BEHANDELDE BEGROTÏNQ. De raad van Bruinisse behandelde Donderdagavond de gemeentebegro ting. Hierbij deelde de burgemeester mede, dat na overleg met Den Haag is bereikt, dat de buitengewone uit kering van het Rijk met I 13.500 kon worden verhoogd. De begroting werd vastgesteld met een bedrag van f 622.607.16 in ont vangsten en uitgaven en met een goed slot van f I295.14t dank zij een bijzon dere uitkering uit het gemeentefonds van f 56.680. Tijdens dc behandeling werd er op fewezen, dat de financiële positie van iruinisso grote zorgen baart. De heer A. C. Verschoor deelde me de als lid van de raad tc zullen be danken. RIJKSVEETEELTCONSULEXT- SCHAP VOOR ZEELAND Te rekenen van 1 Januari 1952 is bil de landbouwvoorlichtingsdienst ir. W. L. Harmsen ter standplaats Mid delburg, definitief belast met het Rtjksveeteeltconsulentschap te vens belast met zuivelzaken voor de provincie Zeeland. Sinds 1 Janu ari 1951 was aan ir. Harmsen do waarneming van dit conauientschap opgedragen. NOORD BEVELAND RAAD WISSEKERKE. Geldlening van 47.000 goedgekeurd. De gemeenteraad van Wissekerke kwam onder voorzitterschap van bur gemeester J. J. v. d. Maas in een spoed-vergadering bijeen. De agenda vermeldde slechts één punt: de be handeling van een voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot 47.000 voor de bouw van vier wo ningwetwoningen. Do lening wordt verstrekt voor de tijd van 25 jaar door de Coöperatieve Boerenleen bank Wissekerke tegen een rente van tenminste 4%. De voorzitter las daarna het con tract van genoemde bank voor. De heer J. Dingemanse informeerde hoe veel het Rok in de bouwkosten bij draagt De heer H. P. Filius zou graag de huurprijs willen weten. Hierop antwoordde do voorzitter dat de bouwkosten geheel ten laste van de gemeente komen en dat de huur prijs ligt tussen 6.25 en 6.50. Met algemene stemmen werd de geldle ning goedgekeurd. AFDELING S VERG ADERI.Nv* N. C. L. B. De afdeling Wissekerke van d< Ned. Chr. Landarbeidersbond hield onder voorzitterschap van de heer C. J. de Smit haar jaarvergadering, welke ondermeer werd bijgewoond door burgemeester J. J. v. d. Maas. De voorzitter gaf een overzicht van dQ werkzaamheden der afdeling ge durende het afgelopen laar. waarna een lid van het hoofdbestuur een kort propagandawoord sprak. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van het t.b.c.-bestrijdings- fondö. De avond werd verder gevuld met. zar.g, voordrachten en een wed- 'S'trljd. TERNEUZENSE RAAD NAM MAATREGELEN Brandweercorpsen van Terneuzen en Sluiskil zullen worden ingeschakeld. In verband met de vele verdrlnkingsgevallen, Welke zich dc laatste t(jil langs het kunaal Terneuzen-Sa» van Gent hebben voorgedaan, werd door het gemeentebestuur vun Terneuzen overwogen, welke maatregelen genomen konden worden om tot een snelle en doelmatige hulpverlening bU dergelijke gevallen te kunnen overgaan. Vorig* week werd door de gemeenteraad van Terneuzen een besluit genomen om gelden voor verbetering van het red dingswezen uit te trekken, waarmede een eerste stop la gedaan tot net or ganiseren van een reddingsdienst. Bij de daarvoor ontworpen rege ling is een belangrijke rol toebedeeld aan de brandweercorpsen van Ter neuzen en Sluiskil en wellicht in de toekomst ook aan die van Sas van Gent. Door het van gemeentewege hiervoor beschikbaar stellen van de brandweerwagens en do spontane me dewerking van het brandweerperso neel (verschcldeno ledon volgen reeds een speciale E.H B.O.-cursus) zal in voorkomende gevallen een be- roep op deze corpsen kunnen worden gedaan. Voor de bewoners langs de kanaal- zóne cn eveneens voor het publiek ls het van belang te weten, dat ln dergelijke gevallen le allen ttjdo dc gemeentepolitie of dc brandweer op- Kats JAARVERGADERING „EXCELSIOR". De muziekvereniging Excelsior te Kats hield haar jaavergadering bij de heer J. S. Versprille. Financieel had de vereniging een goed jaar, maar toch is weer 200 ingeteerd, wat voor de vereniging op de duur niet te dragen is. Het bestuur heeft daarom tot het gemeentebestuur het verzoek gericht om in het leegstaan de schoollokaal te mogen repeteren. Tot bestuurslid werd benoemd de lieer L. Welleman. Voor de te bouwen muziektent wel ke reeds aanbesteed is, is nog een tekort van 300. Teneinde dit tekort op te heffen zal een loterij worden gehouden, waarvoor de heer F. Jan sen uit Goes zilveren sieraden als prezen beschikbaar stelde. De omranding van de Noord-Belgische kust. Ontstemming in Knokke. Zoals we reeds eerder meldden, zit men te Knokke in ernstige zorgen. Het Zwin was aanvankelijk to droog en dreigt nu te nat tc worden. Met het toerisme voor 1652 l-at het zich niet best aanzien, al zal het mis schien wel meevallen. Een wellicht grotere zorg is de om- zanding van de kust. Dat verschijnsel ls niet van vandaag of gisteren. Lang zaam neemt het strand van Knokke on omgeving. Het bereikte zijn diep tepunt bU de bekende storm van 1 Maart 1949. Wel kwam cr dc laatste drie jaar weer wat zand bU, doch deze winter is er opnieuw een kentering ingetre den. tengevolge van de vele Noorden winden. Het zand, dat bij Knokke wegspoelt, komt blijkbaar terecht bit Zeebrugge, waar de haven verzandt Het vraagstuk wordt intussen be studeerd in het Instituut voor Hydro tischc werken te Bcrchem. Men schijnt vier jaar nodig to hebben voor rei bcstuaoren van het probleem. Terecht vreest men te Knokke, dat intussen de tijden het zand verloopt. Het zal dringend nodig zijn ae be staande golfbrekers te verlengen. Ei is echter niet voldoende geld uitge trokken om dit te financieren. Daar over is men te Knokke verbolgen op de volksvertegenwoordigers. Burge meester Léon Lippens drukt® zich hierover, ais volgt uit: „Het schijnt, dat er 'ih onze streek volksvertegenwoordigers en senators zijn. Iedere vier jaar moeten wij cr voor stemmen. Zij zün best gewapend om het ontzandfngsvraagstuk op te lossen. Zij kunnen Interpelleren; zij kunnen snuffelen of er iets gedaan wordt Inderdaad schijnt de ernst van de précaire toestand nog niet ten volle tot de regering doorgedrongen te zijn. Ter illustratie hiervan het volgende: In 1950 word een bedrag van 20 millioen francs beschikbaar gesteld voor bestrijding van de ontzanding. maar op weg van het ministerie naar de drukkerij veranderde de 20 mysterieuze wijze in.... 10. ZUID-BEVELAND ZONDAG 24 FEBRUARI. Ned. Herv. kerk. Goes 10 ds. Met selaar, 5.30 ds. v. Heerde Jeugdd.) Chr. Bew. school 10 mej. de Vries, padvindersaandacht; 's Heer Abts- kerke 10 ds. Talma, 2 ds. v. d. Werf; 's Heer Arendskerke 10 ds. v. d. Werf, 2.30 ds. Talma; 's Heer Hen drikskinderen 10 en 2 ds. de Roos; Kattendijke 10 en 2.30 (H.D.) ds. Breek; Kloeting-e 10 en 2.30 (H.D,) ds. Jellema; Wilhelminadorp 10 en 3 ds. Nutbey; Wolf aartsdijk 10 en 2.30 ds. Ponsteen; Baarland 9.30 en 2 ds. Beneder; Borssele 10 en 2.30 ds. Vrijlandt; Driewegen 5 ds. v. d. Werf (Jeugdd.); Ellewoutsdjjk 9.30 ds. Zunneberg; 's Gravenpolder 9.30 en 2 ds. Kluiver; Heinkenszand 10 en 2.30 dr. Kiyn; Hoedekenskerke 9.30 en 2 dhr. Allewgn; Lewedorp 6 ds. Talma; Nieuwdorp 10 en 2.30 ds. v. d. Made; Nisse 9.30 en 2 ds. van Oyen; Oudelande 9.30 en 2 ds. Heg- mans; Ovezande 9.30 ds. Das; Bieze- linge 9.30 en 2 ds. Schellevis; Hans- weert 9.30 en 2.30 ds. v. d. Ham; Ka pelle 10 en 2.30 ds. Jebbink; Krab- benöjjke 9.30 en 2.30 ds. Baarslag; Kruiningen 10 en 2.30 ds. v. Burge ier; Rilland-Bath 10 en 2.30 ds. den Engelse; Schore 9.30 ds. Reflenga, 5 ds. Overgaauw; Waarde 9.30 en 2 ds. den Boer; Wemeldinge 10 en 2.30 ds. v. Ieperen; Yerseke 10 dienst, 2.30 ds. Reijenga. Gereformeerde kerk. Goes 10 en 5 ds. Flinterman; Wolf aartsdijk 10 en 2.30 ds. Heyerman; Baarland 9.30 en 2 leesd.; Borssele 10 en 2.30 leesd.; Driewegen 10 en 2.30 ds. v. d. Veen; 's Gravenpolder 10 leesd., 2 ds. Flin terman; Heinkenszand 10 en 2.30 ds. Lammens; Lewedorp 9 en 2.30 ds. Popta; Nieuwdorp 10 ds. Beukema, 2.30 leesd.; Kapelle 10 en 2.30 ds. v. d.Leek; Krabbendjjke 9.30 en 2.30 ds. Besselaar; Kruiningen 10 en 2.30 ds. Koolstra; Rilland Bath. 10 en 2.30 ds. Baayen; Wemeldinge 10 leesd., 5 ds, V. <L Leek; Yerseko 9.30 en 2 ds. Booy. Gereformeerde kerk (Art. 81). Goe9 10 en 2.30 da Hordijk; Wol- faartsdijk 10.15 leesd., 4.15 ds. Hor dijk. Gereformeerde gemeente. Goes 9.30, 2 en 6 leesd.; Wolfaartsdijk 9.30 2 en 6 leesd.; Borssele 9.30. 2 en 6 leesd.; 's Gravenpolder 9.30, 2 en 5.30 leesd.; Hoedekenskerke 9.30, 2 en 5.30 leesd.; Nieuwdorp 9.30. 2 en 5.30 leesd.; Nisse 9.30, 2 en 5.30 leesd.; Biezelinge 9.30, 2 en 5.30 leesd.; Krabbendijke 9.30, 2 en 6 ds. Bel; Kruiningen 9.30, 2 en 5.30 leesd.; Ril land-Bath 9.30, 2 en 5.30 leesd.; We- meldingo 10, 2 en 6 leesd.; Yerseke 9.30, 2 en 6 ds. Dieleman. Oud-Gereformeerde gemeente, 's- Gravenpolder 9.30, 2 en 5.30 leesd. Chr. Gereformeerde kerk. Biezelin ge 9.30 en 2.30 da 'Gruppen. Vrij Evangelische gemeente. Goes 9.30 en 6 ds. Karelse; Wemeldinge 10 en 2.30 ds. de Goede; Yerseke 10 en 2.30 ds. Timmerman; Bath 10 en 2.30 dhr. v. Zweden, Ver. van Vrijz. Herv. Goes 6.30 n.m. ds. v. Medevoort. Doopsgezinde gemeente. Goes geen dienst. Leger des Heils. Goes 10 Heilig, dienst, 6.45 Openl. samenk. Grote Markt, 7.30 Verloss. samenk.; Yerse ke 10 Heiig, dienst, 6 Verloss. sa menkomst NOORD BEVELAND ZONDAG 24 FEBRUARI 1952. Ned. Hervormde Kerk: ColMnsplaat 10.30 (Kinderd.); 2. en 6.30 (Jeugd dienst) ds. Hugo v. Dalen; Geersaijk 10 en 2.30 de neer Kraak; Kamper land 10 ds. Postma, 2.30 ds. Boonstra; Kats 10 en 2 dienst; Kortgene 10 en 14.30 dienst; Wissekerke 10 ds. Boon stra, 2.30 ds. Postma. Gereformeerde Kerk: Colijnsplaat 10 en 6 ds. Retel; Kamperland 10 en 2.30 ds. Radder; Geersaijk 10 en 2.30 ds. v. Aller; Wissekerke 10 en 2.30 ds. Fokken s. gebeld of gewaarschuwd kan worden. Van hieruit worden dan alle nodig geachte maatregelen genomen, zodat terwyi do eerste hulpwagen reeds uit rukt direct voor verdere hulp als kraanwagen, ziekenauto, of geestelij ke bijstand en dergelijke al naar ge lang de omvang van het geval, kan orden gezorgd. Do aanschaffing van materiaal ls in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Verschillende hulp- werktuigen zijn reeds op dc brand weerwagen bevestigd. Gezien de ur- fentle is nu besloten dat vanaf he en (Zaterdag) van deze dienst ge bruik kan worden gemaakt. Bij verdrinkingsgevallan kunnen steeds gewaarschuwd worden voor omgeving Terneuzen de gemeentepo litie, telef. 2100 of voor omgeving Sluiskil de brandweer, telef. Sluiskil 40. De vrijwillige reddingsbrigade te Terneuzen, welke volledige steun aan dit plan zal verlenen Is eveneens een actie begonnen om te komen tot diverse hulpposten langs do kanaal- zóne. Onder meer zullen deze posten uitgerust worden met kasten met reddingsmiddelen. Verder wordt overwogen om op duidelijke wijze aan le geven, waar langs deze kanaalroute een telefoon is. In het kader van deze organisatie zal door de reddingsbrigade een be roep gedaan worden op bedrijven en particulieren voor het verkrijgen van benodigde gelden. FILMS VAN DE WEEK De Jantjes zijn terug Het Grand-theater te Goes brengt deze week „De Jantjes" terug, de eerste en succesrijkste Nederlandse geluidsfilm, welke reeds 18 jaar oud fel Het populaire verhaal van Her man Bouber over de drie Amster dammers „de dolle", ,.de schele" en „de blauwe", over moeder Betje, blonde Greet Na Druppel, de Mop Doortje en al die andere onsterfelijke figuren, heeft zijn aantrekkelijkheid nog niet verloren, ook al behoeft men het oog niet te sluiten voor de valse melodramatiek. De verfilming is dan ook nog altijd het zien waard, ofschoon zij naar huidige maatsta ven technisch wel bijzonder gebrek kig is. In het voorprogramma gaat een voortreffelijk filmpje: „Uit het leven van een bemind vorst", dat ge wijd ls aan wijlen koning George VI. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Te Goes ls bh spoedgevallen te be reiken: dr. H. Doeleman arts, Oost singel 118 Tel. 2391. Te Heinkenszand, 's EL Arendsker ke en Wolfaartsdijk is te bereiken de heer P. Staverman arts te Heinkens zand. Tel. K 1106—234. Te Driewegen, 's Heerenhoek, Borssele, Nieuwdorp en Lewedorp wordt de praktijk van de heer Fol- mer waargenomen door de heer W. H. C. C. J. Luijckx, arts te 's Hee renhoek, Tel. K 1105—282 en de praktijk van de heer Gelderblom door de heer H. J. M. Kiviet, arts te Bors sele Tel. K 1105—203. Apotheken: Goes: Apotheek La Porte Gr. Markt 10. Tel. 2529. Dierenartsen: van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 9 uur wordt de dienst voor de dierenartsen waargenomen door de heer M. Gaa keer te Ovezande TeL K 1195283 en de heer Joh. Klaassen te Heinkens zand. TeL K 1106—288. Marktberichten VEILING ZUID-BEVELAND GOES 22 Febr.Groenten: Spruiten A 38—48. Idem B 25—30. Witlof A 40—43. Idem (stek en afw.) 22—33. Veldsla 32—33. Rode kool 16. Groene kool 8—23. Witte kool 5.50 Prei 2333. Koolrapen 4.50. Uien (stek) 1.50—11. Knolselderij 24. Peen 16—21 BosselderU 5—6, alles per 100 kg, bos Of stuks. KERKNIKUWS. KEN VERMOGEN VOOR BIJBELVERSPREIDING. Een Amerikaanse erflaatster heeft een vermogen beschikbaar gesteld voor de verspreiding van de BijbeL Het is wijion mevrouw L. Moor. die gehuwd was met een vermogend aan nemer van bouwwerken, en die op 23 September van het vorige jaar te El Paso in Texas is overleden. Zij heeft ruim twee miilioon dollar vermaakt aan het „Amerikaanse Bij belgenootschap" en de „Amerikaanse raad voor zending onder de Joden" te New York. Mansoer Adabi niet in beroep tegen beslissing van Kroonraad. Het Hoge Gerechtshof te Singapo re heeft hot verzoek van Mansoer Adabi om in beroep te mogen gaan tegen de beslissing van dc Kroon raad. verworoen. Zoals bekend had de Kroonraad destijds beslist, dat het huwelijk van Mansoer Adabi met Bertha Hertogh niet geldig wa* en had het meisle weer onder de hoede- van haar ouders gesteld. Nieuws In een Nofedop Ministers kunnen wel eens wonder lijke ideeën hebben. Zo maakt onze mi nister Rullen zich blijkbaar ongerust over de inderdaad weinig efficiënte wijze van uitspreken van getaUen boven dc twintig. Heeft u «t wel eens over nagedacht? 42736... twee-en-veertig duizend zeven honderd acht-en-dertigde 2 v66r de 4. de 8 v66r de 3. Maar als u zo'n num mer aan de telefoonjuffrouw moet opge- ven, 2egt u toch vier-twee-zeven acht- drle-acht. En zo doet de poliUe-agent het die 'n autonummer moet opgovcn. Het na deel ls echter, dat men met deze wijze van uitspraak geen direct beeld krijgt van de orde van grootte van het getal. Over al deze dingen, die ook In andere landen al eens aan de orde zijn gesteld, maakt onze minister van O.. K. en W. zich blijkbaar zorgen. Hq heeft er nu althans aan een aantal deskundigen eer. rapport over gevraagd. Je moet maar op het idee komen. De Franse regering had een ander Idee. Zes Nederlanders, die zich op verschillende wijze voor de „cultus" van de wijn hebben verdienste lijk gemaakt, zijn door haar onderschei den. Dit gebeurde op dezelfde dag, dat de Franse ambassadrur in Den Haag in hev gebouw van het Franse reisbureau ln Den Haag een echte „wijnhal" opende. Als de pollUe er niet in slaagt het ver maarde Momuskanonnetje op tijd terug te vinden, zal de opening van het Maas trichtse carnaval misschien niet kunnen doorgaan. Gemaskerde grappenmakers (dat neemt men tenminste aan» hebben het wapen, waarmede de feesten plegen te worden „ingeschoten" gestolen uit een etalage, waarin het geëxposeerd was. Nog vee) gekker maken de leden van een vreemde Indo-Chinese secte het. Zij voe ren strijd tegen het Franse leger en be weren daarbij geleid te worden door ..heiligen" als Shakespeare. Washington, Victor Hugo, admiraal Tojo en Ghar.di. die hun per „automatische schrijfmachi ne" opdrachten zouden geven. Sic'. met een automatische schrijfmachine, maar met een clandestiene zender zond een Oostenrijkse schoolmeester allerlei roddelariJtjes en schandaaltjes uit zijn omgeving de aether in. Een dorpsgenoot, die zijn geheim blijkbaar kende, drong tijdens een uitzending de studio van de meester binnen en wilde hem een oak Elaag geven. Deze zond een S.O.S. uit cn werd daarop door vrienden ontzet. De politie heeft nu toch maar een eind aar. he. spelletje gemaakt. Een eind wilde ook een 22-jarig Oostenrijks meisje tn een door sneeuw geïsoleerd dorp maker, aan de hevige pijnen, die een blinde darmontsteking haar veroorzaakte. Zij pakte haar ski's een maakte een tocht van 12 km naar de dichtstbij zijnde dok ter. De blindedarm moes cr inderdaad uit en ccn kwartier na haar aankomst, lag het dappere meisje al op de operatie tafel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13