Wetenschappelijk menu voor kippenren en varkenskot Bagdad heeft bijna alles van zijn oude glorie verloren Toch is 't zo I HERLEVING VAN VOOROORLOGSE VRIJE VERENIGINGEN H VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 PROVINCIALE ZEEUW BE COURANT 8 VERDRIETIG NIEUWS VOOR KIPPEN. Minder voer, kortere groeitijd en toch vettere beesten New York, Februari Dit is verdrietig nieuws voor kippen, varkens, kalveren, fazanten en kalkoenen. In luttele jaren heeft de wetenschap we ken en maanden weten te kappen van hun levensverwachting, en de span ne tyds vóór zy via markt, soep. en braadpan als smakelijke dis worden geserveerd, sterk verkort. Als steeds: de een ztfn (vervroegde) dood is de ander zyn (rijkelijker) brood. Eippenfokkers, varkenshouders en kalkoe nenkwekers kunnen hun bedrijven aanzienlek rationaliseren. Wie verheugt er zich niet over, wanneer hij de vaste lasten van grondstoffen en arbeids lonen lean drukken en bovendien met een waardevoller product voor de dag lean komen? Niet zo heel lang voor de tweede wereldoorlog vergde het een fokker zes tien pond kippenvoer en zestien weken geduld om een drie-ponds braad lap naar de markt te brengen. Vandaag bereikt hij eenzelfde resultaat voor de prijs van negen pond voer, die het hoen in nauwelijks négen weken naar binnen heeft gepikt» De bezuiniging is duidelijk: minder voer is nodig. Be- vendien: de omze(mogelijkheden van de fokker zijn bjjna verdubbeld. Tot alles heeft de moderne weten schap zeer veel bijgedragen. De z.g. „wondergeneesmiddelen" als aureo- mycin en streptomycin hebben nl. te vens hun bestaansrecht bewezen als kunstmatige voedingsstoffen. Door een betrekkelijk geringe hoeveelheid ervan toe te voegen aan het be staande veevoer, worden de beesten sneller dikker. Allerlei vitaminecom binaties, toegevoegd aan het stapel- dieet, hebben eenzelfde uitwerking. Amerikaanse veevoerbedrijven heb ben het belang van deze ontwikkeling niet over het hoofd gezien. Op tal van plaatsen in het land hebben „veeteeltproefstations" gevestigd, model-boerderijen en fokkerijen, waar men in de allereerste plaats allerlei wetenschappelijke experimenten op het gebied van veevoer verricht. Een groot deel van deze experimenten wordt bekostigd uit de opbrengst van het vee. In 1950 bijvoorbeeld was men er op een dezer proefstations in geslaagd in tien weken een kuiken de meta morphose tot kip van 3,61 pond te doen ondergaan tegen 2.94 pond kip penvoer, die het beest voor elk pond gewicht naar binnen had gewerkt. Aan het slot van 1951 had men door een dieetwijziging in dezelfde tijd een kip gefokt van 3,77 pond, die voor elk pond gewicht slechts 2.90 pond graantjes had gekost. 666 MILLIOEN KIPPEN... Deze fraotionele verschillen komen eerst goed tot hun recht, wanneer men beseft, dat 155 millioen Ameri kanen per jaar 666 millioen kippen eten dat de huidige voedselcon- sumptie In de V.S. 13% boven die, van voor de oorlog ligt en de bevol king zich zo snel uitbreidt, dat ex perts tot de conclusie zijn gekomen, dat dit land over tien jaar aanzien lijk meer vlees, melk en eieren zal verbruiken dan thans. Dr. John L. Milligan, een van de voedingsexperts, wiens experimenten plaats vinden op een boerderij van Wwww.wV* byna 300 hectare, waar jaarlijks gro te aantallen kippen, eenden, zilver vossen, varkens, slacht- en melkvee worden gefokt, heeft dezer dagen be langwekkende gegevens over zijn werk vrijgegeven. Bjj de experimenten om sneller een vleziger product te kweken be reikte men ook belangrijke resulta ten door de toevoeging van protëinen, vitaminen en mineralen aan liet standaard-dieet. Zo nam men de zui ver wetenschappelijke proef met een kot varkens, die louter mais kregen gevoerd. Een andere groep werd mais gevoerd, waaraan bepaalde hoeveelheden vitaminen waren toe gevoegd. Men bleef beide categorie- en voeden tot elk varken honderd pond woog. Daarbij bleek, dat de eer ste categorie in tien maanden tijd het vereiste gewicht bereikte, na twaalf schepels mais geconsumeerd te hebben. De tweede categorie was een half jaar tevoren reeds de 100 ponds-limiet gepasseerd en had nau welijks de helft van het veevoer (waaraan 50 pond supplementair dieet was toegevoegd) nodig gehad. OOK VOOR EIERMARKT Wat het dieet voor de eiermarkt heeft gedaan blijkt uit deze cijfers: Per legger bedraagt de gemiddelde productie over het gehele land 170 eieren per jaar. Onder ideale om standigheden meent men thans lou ter door verbetering van dieet, het |emiddelde te kunnen opvoeren tot Verbetering in het dieet heeft bo vendien geleid tot een scherpe daling van b-v. het aantal kuikens, dat het broedproces niet overleeft. Dit getal ls in Amerika hoog: 15%. Op het proefstation van dr. Milligan be draagt het percentage slechts 3%. Bö de enorme stijging van de graan prijzen in het algemeen 400% in 15 jaar zijn deze bezuinigingen, gepaard aan de zo sterk verhoogde bedrijfsefficiency, van de grootste in vloed op de fokbedrijven. De veevoer- industrïe, die in Amerika omstreeks 3000 bedrijven telt, heeft al was het slechts uit een oogpunt van on derlinge concurrentie geen andere keuze dan voort te gaan met deze experimenten. De fokkers zijn de eer sten die hiervan de baten ondervin den. Maar ook het publiek profiteert ervan, omdat tegen gelijke kosten een hoogwaardiger product kan worden gekocht. 206 Begonnen met celluloid, is de ikunststoffen-industrie er na bijna honderd jaar in geslaagd zö vele pro ducten te vervaardigen, dat zelfs de deskundige er nauwélijk meer weg in weet en de leek alleen nog maar in staat is alles samen te vatten in het nietszeggende woordje: plastic. Dat er talloze soorten plastic zyn, ontgaat de meesten en wanneer een plastic voorwerp door bepaalde eigen schappen niet aan het doel 'beant woordt, is spoedig het vonnis geveld dat ,/lus" plastic voor een zodanig gebruik niet deugt. Maar er zyn harde, elastische, bro ze, taaie, onbuigbare, zachte, door schijnende, ondoorzichtige enz. enz. plastics, ieder weer met bepaalde specifieke eigenschappen, die allen voor een bepaald doét bruikbaar zyn en waarmede nu en in de volgende jaren nog geëxperimenteerd zal moeten worden teneinde uit te vinden waarvoor zij het best gebezigd kun nen worden. Tot de plastics behoren o.m. ook de kunststoffen, vervaardigd uit ureum-formaldehyde, waarvan kool zuur, ammoniak en methylalcohol de grotidstoffen vormen. De hieruit ver vaardigde plastics zyn hard en on buigzaam en kunnen desgewenst een qrote doorzichtigheid verkrijgen. Bet kan voor véle doeleinden worden ge bruikt, doch het enige wat ons op dit moment interesseert, is de con servering van bloemen, wélke door toepassing van deze kunststof moge lijk blijkt. Recente onderzoekingen over het insluiten van echte bloemen in blok ken ureumhars, vóór het harden, hébben interessante resultaten op geleverd. Zélfs na enige jaren bleken bloemen hun frisheid en kleuren rijkdom nog te hebben behouden en, hoewel men deze toepassing aanvan kelijk alleen bedoeld had voor deco ratieve doeleinden, bleek, deze metho de vooral ook mogelijkheden te bie den om zeldzame botanische soorten in hun oorspronkelijke toestand te bewaren. Ook met andere plastics heeft men getracht deze conserve ringsmethode toe te passen, doch tot nu toe blijkt het ureumformaldehyde hars de enige transparante kunststof te zijn waarin de natuurlijke kleur behouden blijft. Doch niet alleen bij het conserve ren van bloemen zal deze werkwijze toepassing vinden, doch eveneens bij het bewaren van andere zeldzame biologische verschijnselen, waardoor verschillende onsmakelijke potten met sterk water, waarin tot op he den deze bijzonderheden toerden ten toongesteld, uit de musea en labora toria kunnen verdtoijnetu Over verdwijnen gesproken, weet U dat van de Sinai-woestjjn ver- dwenen is, zonder dat daar ergens een spoor van te vinden is? S. PèlUk*. Nog steeds koffiesmokkel. Door douane-ambtenaren bij Neerit- ter in Limburg werd een luxe auto aangehouden. By nader onderzoek bleek de wagen een dubbele koffer ruimte te hebben, waarin 65 kilogram koffie werd aangetroffen. De 49-jarige bestuurder, afkomstig uit Brussel, werd naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht. Onze twaalfde provincie. De N.O.-Polder-commissie voor al gemene belangen, die de gemeente raad van het „nieuwe land" voorlo pig vervangt, heeft besloten een re quest over dé provinciale indeling van de Usselmeerpolders te richten aan de ministers van binnenlandse zaken ea van verkeer en waterstaat Daar in komt men o.a. tot de conclusie, dat de Usselmeerpolders, met uit zondering van de Wieringermeer niet behoren te worden ingedeeld bij be staande provincies, doch moeten wor den verenigd tot een twaalfde pro vincie. Tot instelling van normale, nrovinciale bestuursorganen zal ech ter eerst overgegaan kunnen worden als de Usselmeerpolders geheel geko loniseerd en gemeentelijk ingedeeld zullen zijn. Voor een overgangsperi ode zal een provisorische voorziening in de uitoefening van de provinciale taak moeten worden getroffen. ZONSVERDUISTERING OP 25 FEBRUARI. De zon laat zich de pols voelen. Op Maandag 25 Februari a.s. zal de maan weer eens tussen de aarde en de zon treden, waardoor het ver schijnsel ontstaat, dat we „zonsver duistering" noemen. Van deze zons verduistering zullen wij echter in Eu ropa niet veel te zien krijgen, daar de zogenaamde „totaliteitszöne". de aardstreek, die geheel in de directe schaduw van de maan ligt, zich uit strekt van Centraal-Afrika over Ara- bië en Perzië en met een breedte van ongeveer 60 km., tot aan Siberië loopt Dit was voor wetenschappelij ke expedities uit verschillende lan den aanleiding om reeds weken gele den naar de Soedan, naar Saoedi-Ara- bië en de Kaukasus te trekken, ten einde de daar optredende totale zons verduistering met behulp van een ge heel arsenaal van wetenschappelijke instrumenten te observeren. Men zou kunnen zeggen, dat bij de ze gelegenheid de zon zich door ver schillende „artsen" de pols laat voe len: een onderzoek, dat bij de zons verduistering in de dertiger jaren het wetenschappelijke bewijs van de re lativiteitstheorie van Einstein moge lijk heeft gemaakt en thans hoofd zakelijk vanwege atoom-onderzoekin gen van bijzondere betekenis is. IN NEDERLAND. Wij, die ten Noorden van de totali teitszöne wonen, zien de maan het Zuidelijke deel van de zon bedekken. Er zal echter maar een klein stukje van de zon door de maan bedekt worden. De tijdstippen zijn begin der verduistering 9.46; midden der verduistering 10.22 en einde der verduistering 10.59. Om 10.22 zal een klein hapje uit de zonneschijf zijn genomen. Een Pools blad meldt, dat het eer ste schip de 9000 ton metende .Jtepu- blika" van- een koopvaardijvloot, die Tsjecho-Slowakije gaat vormen, in de Poolse haven Gdynia gereed ligt om in gebruik te worden genomen. Sir «jieiviiti Templei u;; in.u Engelse Hoge Commissaris voor Ma- lalcka, die kortgeleden zijn ambt heeft aanvaard. Moet een arts doodsoorzaak vermelden? ARTS VOOR KANTONGERECHT. De ambtenaar van het kantonge recht te Tilburg heeft een principiële geldboete van f 6.— geëist tegen dr J. B. Stolte, directeur-geneesheer van het St. Elisabethsziekenhuis. Deze had in een bepaald geval geweigerd, de doodsoorzaak te vermelden, zich daarbij beroepend op zijn beroeps plicht van geheimhouding. De wet schrijft evenwel voor, dat een dokter bij een geval van overlijden een z.g. A-formulier moet invullen en inleve ren ter gemeente-secretarie. Dit moet echter geschieden met inachtneming van de geheimhoudingsplicht. Daarom wordt meestal als doodsoorzaak inge vuld: inwendige ziekte of zwak hart en dat wordt door de ambtenaren grif geslikt Aan deze grappenmakerij met de wet wil dr. Stolte en met hem de verdediger, mr. Molkenboer. nu ein delijk wel eens een einde gemaakt zien door middel van een principiële uitspraak door de rechter. Over 14 dagen wordt schriftelijk vonnis gewe zen. De Engelsen kweken hun eigen tabak. (Van onze correspondent te Londen) Het vorige jaar hebben meer dan honderdduizend Engelsen in hun tuin tjes hun eigen tabak geteeld tot een gezamenlijke waarde van twee mil lioen gulden. Aangezien deze zelfge kweekte tabak belastingvrij is, heeft de schatkist door de vlrjt en de zui nigheid van de particuliere tabak kwekers, grote schade geleden. De particuliere tabaksverbouwers, die in de oorlogsjaren precies als in Nederland begonnen met het planten, oogsten en fermenteren van „eigen teelt", hebben zich in de na oorlogse jaren verenigd in een aan tal bonden, die gezamenlijk ongeveer 70.000 led^n tellen en die op coöpera tieve basis samen werken. Vooral de hoge tabaksbelasting veroorzaakt door de dollarschaarste heeft de stoot gegeven tot de thans zozeer verbreide gewoonte van de particulie re tabaksbouw. Intussen heeft de enorme omvang van de „eigen teelt" de Engelse rege ring voor een wonderlijk probleem gesleld. Enerzyds besparen de parti culiere tabakskwekers de regering aanzienlijke dollaruitgaven en ander zijds onthouden zij aan de schatkist belangrijke belastinginkomsten. Haarlemmers publiceerden straal jagergeheimen Twee knappe Haarlemse tekenaars hebben de Engelsen de schrik op het hart gejaagd, door in een Zwitsers vakblad tekeningen te laten publice ren van een nieuwe, geheim gehou den straaljager, de Super Marine Swift. Men was in Engeland van ge dachte, dat de gegevens waren uitge lekt en een diepgaand onderzoek zou worden ingesteld. De Haarlemmers, de tweeling Ru- dolf en Robert Das, lachten evenwel om de deining, die zij hebben veroor zaakt. Zij hebben in de loop der jaren de gegevens, die over de Swift bekend zijn geworden, verzameld. Bovendien heeft de ervaring hen geleerd, dat de Engelsen hun vliegtuigtypen ontwik kelen uit de reeds bestaande. Voorts snuffelen zij steeds ijverig in alle vak bladen en zo groeide voor hen ook de Swift. Thans is de tweeling bezig om de Amerikaanse bommenwerper B-36 te reconstueren. VAN ORGANISATIE-WOLTERSOM TOT P.B.O. (slot) JOURNAAL VAN EEN K.L.M.-RF.IS. (IV) geen geld is, ligt het werk echter al geruime tijd stil. Misschien gaat het over een half jaar wel weer eens ver der. Een eind buiten de stad ligt „Nieuw Bagdad". Dat is een net van asphaltwegen door een Engelse maatschappij aangelegd op de plaats waar men een nieuw modern Bagdad wil stichten. Aan de oever van de Tigris juist tegenover de armzaligste en smerigste verzameling lemen hutten die ik ooit gezien heb heeft de re gering een blok moderne arbeiders huisjes laten neerzetten. Ze waren nog onbewoond en ik heb me laten vertellen dat het heel wat moeite kost om de mensen erin te krijgen, afschrik als zij hebben van de hygi ënische dwangmaatregelen die de be woners moeten worden opgelegd. En toch, ik moet u een illusie ont- i prachtige poort, die bedoeld is als de bJlte5e woonwijken van Bag men: het tegenwoordige Bagdad ingangspoort van een groot museum. ^adeSalm^riri temidden van rijke Stad van felle contrasten (Van onze speciale verslaggever) Bagdad, een naam die uit het Perzisch stamt en „Geschenk van God" be tekent, ls voor ons onverbrekelijk verbonden met de verhalen van 1001 nacht, met de pracht en praal van het Oosten en roept reminiscenties op aan rijke tempels en paleizen. Hollywoodse kleurenfilms hebben er nog een schepje op gedaan en hebben ons een Bagdad getoond van louter goud en edelstenen, kleur en schittering. Men zou dus wel dwaas moeten zijn om een onverwacht geboden gelegenheid op terugreis van Japan een etmaal in deze oude sprookjesstad te kunnen doorbrengen, niet met beide handen aan te grijpen. sprookjesstad, De poort staat er al jaren, maar het De P.B.O. steunt op deze vrije verenigingen Bij het bank- en verzekeringswezen heeft men nooit vrije organisaties ge had, doch ook daar ziet men thans in, dat de organisaties-Woltersom hun nut hebben bewezen. Men is hier met de liquidatie van de erfenis uit de oor log begonnen, doch veel haast wordt er nog niet mee gemaakt. Bezwaar, lijk ls dit niet, aangezien het om kleine hoofdgroepen gaat. Er zijn indertijd tegen de organisaties-Woltersom meermalen niet ge ringe bezwaren gerezen. Een daarvan was, dat men tevergeefs by hen aan klopte, als men individuele belangen behartigd wenste te zien. Men vergat dat het niet de taak van deze lichamen was op de bres te staan voor de in dividuele belangen der aangeslotenen. Het is goed, dat men begrijpt, dat hetzelfde zal gelden voor de nieuwe publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties. Zy zullen alleen opkomen voor de algemene belangen van de groep. Daar door zal het kunnen voorkomen, dat de individuele leden van het bestaan van deze publiekrechtelijke organen niet zoveel merken. Doch dat bete kent niet, dat zy er geen nut van ondervinden. De algemene prysvaststel- llngen byvoorbeeld komen alle leden van de publiekrechteriyke organisa ties ten goede. voerd. Er waren mensen met prin cipiële bezwaren tegen de organisa ties-Woltersom. Omdat zij door de Duitse bezetters gedecreteerd waren, wilde men er hoegenaamd niets mee te maken hebben. Voor die principiële bezwaren gaat de overheid, nu ze geheel van karakter veranderd zyn, echter niet meer op zij. Aangezien de organisaties-Wol tersom een combinatie waren van de vrije en de publiekrechtelijke orga nisaties, behoefden de leden vroeger maar één contributie te betalen, ten zij zij vanwege de aard van hun werkzaamheden of bedrijf meer dan van één vakgroep lid moesten zijn. In de toekomst zullen zij zowel voor de publiekrechtelijke organisa tie als voor hun vrije vereniging moeten betalen. Bij de behandeling van het wetsontwerp op de P.B.O. in ons parlement is daartegen gea geerd, doch als tegenargument kan gelden, dat lidmaatschappen van meer dan één en soms van verschei dene publiekrechtelijke organisaties veel minder zal voorkomen dan in het verleden, om de eenvoudige re den, dat er veel minder zullen zijn. Bovendien zullen de vrye verenigin gen een gewichtige eigen taak hou den, liggende o.a. op het gebied van de vakopleiding en de voorlich ting. Want niet alle werkzaamhe den zullen door de nieuwe organisa ties van de vrije verenigingen over genomen worden. Was dit wel het geval, dan zou uiteraard de be staansgrond voor de vrye organisa ties wegvallen, terwijl zij juist nodig zijn omdat de P.B.O. op hen steunt. (Nadruk verboden). Wel zal uiteraard de contributie kwitantie de leden aan de aanwe zigheid van deze lichamen herinne ren. Over de contributie-betaling voor de organisaties-Woltersom men weigerde soms om de contri butie te voldoen zyn met wisselend resultaat eindeloze processen ge- dadelpalm-tuinen vaak mooie en ook moderne behuizingen, maar te- heeft nagenoeg alles van zijn oude museum moet nog gebouwd worden. maar te- glorie verloren, is voor het grootste Men riet een enorm bouwwerk. Dat hSc ™aS^gLnïXS. een I armeliik samenstel van leem, stro maakt de indruk alsof het om de an dere dag gebombardeerd wordt. Zeker, er zyn een paar prachtige gebouwen, de gouden Moskee van Kazimain b.v., wier koepels en mina rets met echt goud bedekt zijn en die schatten aan juwelen bevat men schat de totale waarde op 1000 mil lioen dinar, dat is 10 milliard gulden! maar rondom die moskee ziet men een armoe, een gebrek aan styl, een vervuiling en zulke zielig mislukte pogingen tot modernisering, dat men aan zeer wisselende emoties onder worpen wordt. Men wordt er zich pijnlijk van bewust, dat de oude cul tuur van 1001 nacht en nog ouder men is hier immers in de oudste streek der aarde, waar tussen Eu- phraat en Tigris het aards Paradijs gelegen moet hebben vervallen is tot een „cultuur" van leem en petro- leumblilcken. „NIEUW BAGDAD" Bagdad is de stad van het verleden, maar als men haar doorkruist lijkt het soms meer een stad der toekomst. tifl.iv komf m^n langs een en blikken platen. GEEN RECLAME Het is begrijpelijk dat er in Bag dad niet vrijelyk gefotografeerd mag worden. De meeste opnamen zouden geen reclame zyn voor het moderne Irak. Een collega kreeg hooglopende ruzie met- het publiek toen hij een bouwvallig huis wou fotograferen en werd gedwongen inplaats daarvan, een opname te maken van een nieuw, modern gebouw. Toen hij 's avonds, in onverdroten beroepsijver, opnamen maakte van zangeressen en buikdan seressen in een Arabisch cabaret, werd het publiek bepaald vijandig, zodat we het verstandig vonden ij lings de benen te nemen. Aan de hand van officiële publica ties van de Irakse regering, zou er een enthousiast gestemd verhaal te schryven zijn over het vooruitstre vende moderne Irak, maar de arge loze tourist merkt van die vooruit strevendheid maar heel weinig, of het zouden de luidsprekers en elec- trische lampjes moeten zyn, waarmee we de minaret van een der moskeeën versierd" aageit Het wereldgebeuren Vrees en wantrouwen et enthousiasme, waarmede dr. Adenauer uit Londen naar Bonn terugkeerde, zal inmiddels wel aanmerkelijk bekoeld zHn, want de re actie in West-Duitsland zelf op de be reikte „resultaten" is alles behalve geestdriftig geweest. En dat heus niet alleen bQ de oppositie. Ook in de regeringsgetrouwe pers heeft de bondskanselier wel het een en ander te slikken gekregen, dat hem zwaar op de maag moet hebben gelegen. Men kan zich dan ook niet aan de in druk onttrekken, dat het betoog, dat hij Woensdag in Bonn heeft gehou den voor de en-masse opgekomen een sterk gekunsteld karakter SS? Precies als in Frankrijk, wordt men biykbaar ook In West-Duitsland nog steeds te veel geremd door een alles overheersend wantrouwen en dat is nu eenmaal niet bevorderlijk voor een vlotte en loyale samenwerking in een militair en politiek bondgenoot schap. In Frankry'k èn in West-Duits land is de regering er maar „met Pijn" in geslaagd een meerderheid voor de Weat-Europese defensie-poli tiek te vinden, waarbij voor Frank rijk dan nog komt. dat de socialisti sche vóór- stemmers reeds terstond het voorbehoud hebben gemaakt, dat zy zich nog in geen enkel opzicht wil den binden voor de eindbeslissing. Dit zij zich nog in geen ►zicht wll- voorbehoud en ook de weinig hoopvol le reactie van Londen werpen in elk feval een heel donkere schaduw op e belangrijke N.A.T.O.-conferentie te Lissabon, welke zo juist is begon nen. Aan een van de belangrijkste as pecten van de kwesties, welke in Londen tussen de Westelijk® Grote Drie en dr. Adenauer werde* behandeld, n.l. die van de Duitse bij drage in de kosten van de Europee® defensiegemeenschap, zit blijkens de laatste Berichten uit Bonn. blykbaar voor de Duitsers nog altijd een pijn lijke kant. Niet ontkend kan worden, dat ook daarbij gevoelens van wan trouwen kennelijk weer een belang rijke rol spelen. Wantrouwen, nu eeng niet jegens buurman Frankrijk, maar jegens Engeland, dat men er van verdenkt langs allerlei omwegen op uit te zijn in de eerste plaats de Duit se concurrentie op de wereldmarkt uit te schakelen of althans terug te dringen. Over de hoogte van de Duitse bij drage in de gemeenschappelijke de- fensielasten is reeds veel gesproken en nog meer geschreven. De Ameri kanen hadden het bedrag oorspronke lijk op zo'n 13 milliard mark gesteld, maar de Duitsers hielden vol niet meer dan hoogstens 10*£ milliard te kunnnen opbrengen. Men zou het nu over 11*4 milliard eens zijn gewor den. Maarzijn daarbij nu ook de kosten van ondersteuning van het armlastige West-Berlijn, de grote ge allieerde voorpost in het Sovjetge bied. geheel inbegrepen? Daarover schijnt in elk geval nog steeds ver schil van mening te bestaan en als gevolg daarvan kan men dus nog al lerminst zeggen, dat op dit gewichti ge punt een accoord zou zijn bereikt. Bij dit alles speelt het wantrouwen dus een grote rol. Wij schreven dit hiervoor reeds en wij willen dit nog even nader toelichten. Een vaststaand feit is, dat het overnemen van vroeger door de Engelsen bedien de exportmarkten met name in Zuid-Amerika en het Nabije Oosten een van de belangrijkste factoren is, die hebben geleid tot de zeer gun stige ontwikkeling van de Duitse ex port in het afgelopen jaar. Engeland heeft dat natuurlyk met lede ogen aangezien en men vreest nu waar schijnlijk niet helemaal ten onrechte dat men er in Londen op uit is ge weest de militaire lasten voor Bonn zoveel mogelijk od te schroeven om daardoor de Duitsers te verhinderen hun export op het hoge niveau voor 1951 te handhaven, laat staan nog verder uit te breiden. Met name zou men heimelijk hopen, dat de Duit sers hierdoor niet in staat zouden zijn het programma voor het her stel der handelsvloot te financieren. Vooral met de a.s. conferentie over de Duitse schulden in zicht, vreest men dat Duitslands financiële positie opnieuw ernstig in gevaar kan komen. Men meent in Bonn, dat soortgelij ke overwegingen eveneens hebben ge golden bij het plaatsen van belangrij ke militaire orders in West-Duitsland. Dit zijn weliswaar orders voor onder delen, materialen en gereedschappen, maar men ziet daar eigenlijk een toe leg in om de Duitse productiecapaci teit te binden juist op die gebieden, waarop de Engelse industrie de Duit se concurrentie het meest te vrezen heeft. Vrees en wantrouwen tussen Bonn en Londen dus even goed als tussen Bonn en Parijs. Is het wonder, dat men onder zulke omstandigheden wel eens aan de mogelijkheid van een goede samenwerking binnen één ge meenschap begint te twijfelen? Kinderpostzegels brachten in 1951 850,000-op De stijgende lijn in de opbrengst van de na-oorlogse kinderpostzegelae- ties is ook in het afgelopen jaar niet onderbroken. Naar de directie van de „Stichting voor het Kind", die de uit voering van de actie in handen heeft, mededeelt is de netto opbrengst van de ansichtkaarten en de postzegels der actie in 1951 geweest f 850.000 Het jaar tevoren was de netto op brengst f 775.000. De „Stichting voor het Kind" brengt een eresaluut aan de 250.000 school kinderen uit 10.000 schoolklassen, aan wier enthousiaste medewerking bij na de helft van de acht en een halve ton te danken is. Atoomexplosies boven Argentinië waargenomen? Volgens een te Santiago verschij nend blad heeft de bemanning van een toestel der Chileense luchtmacht bij de Argentijnse grens twee ontplof fingen waargenomen, ..die de zelfde verschijnselen vertoonden als atoom ontploffingen". De bemanning zag eerst een rook zuil van ongeveer twintig meter om trek. waarop zich de kenmerkende ge kleurde paddestoel vormde. Onmid dellijk daarna zag de bemanning #vea verder hetzelfde verschijnsel,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5