NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN ^genda ZES MILUOEN VOOR NIEUWE LANDBOUWWERKEN PROVINCIALE ZEE UWHE COURANT Ongunstige financiële toestand Vlissingse Openbare Leeszaal. Bij het begin der jaarvergadering van de Openbare Leeszaal te Vlis- singen, gewaagde de voorzitter, de heer A. C. de Baarè, van de ongun stige financiële positie dezer instel ling. Er was een tekort van onge veer 1600. Gelukkig heeft het ge meentebestuur begrip voor de toe stand en is bereid de helpende hand te bieden. Bovendien heeft ook de provincie een subsidie van 0.05 per boek toegekend. Voorts is de huis vesting van de. leeszaal een probleem dat de aandacht verdient. Er is een kleine kans, dat ruimte kan worden verkregen op de benedenverdieping van het Burgerweeshuis, waar vroe ger de leeszaal huisde. Nadat de se cretaresse, mevrouw L. P. C. Kern- per-Blankert het jaarverslag had uitgebracht, gaf de directrice, mej. T. M. van Heulen een overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar. Het aantal leden nam niet 72 toe en het bedraagt thans 984; het aantal jeugdleden met 41 tot 238. Aan Ne derlandse romans werden 24370 boe ken uitgeleend (vorig jaar 19881), aan romans In vreemde talen 2734 (2152), aan studieboeken 9286 (8065) aan kinderboeken 7290 (6232). To taal dus 43680 (36330). De leeszaal werd bezocht door 6000 personen. In de jeugdzaal kwamen 1400 jongens en 1500 meisjes. Er werd voorgele zen aan 261 jongens en 275 meisjes. Het boekenbezit van de leeszaal be draagt thans 10686 exemplaren. Ten slotte gaf zij nog een overzicht van het werk in dejeugdleeszaal in de Bouwen Ewoutstraat. De voorzitter bracht uitvoerig ver slag uit over de financiële stand van zaken, waarbij werd opgemerkt, dat het grote tekort voornamelijk wordt veroorzaakt, doordat posten salaris sen en sociale voorzieningen te laa geraamd waren. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. Borst in het algemeen be stuur gekozen; in het dagelijks be stuur kwam geen verandering, zodat dit er dus als volgt uitziet: A. C. de Baare voorzitter; mevr. L. P. C. Kem per-Blankert, secretaresse; J. P. Ven- tevogel, penningmeester, mevr. W Wolters-Hazen en M. A. van Popering In de rondvraag werd gevraagd of een fusie van de Openbare Leeszaal met de Nutsbibliotheek mogelijk was De voorzitter zeide, dat dit nog stee de aandacht van het bestuur heeft. Tenslotte werd geïnformeerd naar het organiseren van lezingen in klein ver band in de leeszaal, naar bezoek van leerlingen van gevorderde klassen en naar de mogelijkheid van boekenaan- winst door middel van een inzame lingsactie. Deze jaarvergadering was helaas ook ditmaal weer zeer slecht bezocht. Verplichte voorjaars- stierenkeuringen 1952. In de komende weken zullen weer de verplichte stierenkeuringen, van wege de prov. Commissie voor dc be oordeling van rijkswege van de vec- vokkerij in Zeeland worden gehouden. Hiervoor is het volgende programma vastgesteld; Walcheren: Vrijdag 29 Fobr.: Souburg. Koude- kerke. Biggckerkc, St. Janskerke (Zou- telande), Meliskerke, Aagtekerke. Domburg en Westkapelle. Maandag 3 Maart: Middelburg, St Laurens, Serooskcrke, GrUpskerke, Oostkapellc, Vrouwenpolder, veere en Gapinge. "'rijdag 7 Maart: Nieuwland. Middelburg Mr. Jaap Kunst sprak over Nederlandse volksliedjes. Voor een aandachtig gehoor hield mr. Jaap Kunst Donderdagavond in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg en causerie voor de Zeeuwse Volksuniversiteit over het onderwerp „Het levende lied van Nederland". Spreker schetste het ontstaan en de ontwikkeling van het volkslied, dat een grote rijkdom aan muzikale vormen vertegenwoordigt en dat veel al van de adel via het volk. bij de kinderen belandde. De heer Kunst onderscheidde vele soorten volksliederen en noemde als voorbeeld van ethische lyriek het lie- deke „Heer Halewyn", waarna hij van de overige soorten o.m. aanduid de de minnepoëzie, de geestelijke lie deren, de geestelijke minneliederen, spotliederen, wiegeliedjes, lands knecht- of soldatenliederen en speel- en bedelliedjes. Vooral op Terschelling leeft het Nederlandse volkslied nog sterk en aan de hand van een aantal fraaie lichtbeelden kon spreker tonen in welke sfeer deze liedjes ontstonden en zich ook handhaafden. Tot besluit van deze avond zongen de aanwezigen tezamen enige volks liedjes. De heer Kunst geniet van het Departement van Onderwijs 'n kleine subsidie, die het hem mogelijk maakt karakteristieke volksliedjes op de ge luidsband vast te leggen. 40-JARIG JUBILEUM Ten kantore Van de ijzergieterij Boddaeit Co. te Middelburg werd de heer J. A. Kraak gehuldigd in ver band met het feit dat hij op 8 Fe bruari jl. 40 jaar in dienst was bij deze firma. De firmant ir. L. G. H. M. van Gooi sprak waarderende woor den aan het adres van de jubilaris en memoreerde diens verdiensten als kem-voorzitter. Spreker betrok ook mevrouw Kraak in de huldiging en overhandigde een enveloppe met in houd alsmede bloemen. Namens het personeel sprak de werkmeester, de heer Ströhmeljer en bood een ets aan. De heer Kraak werd ook gehuldigd namens de Coöperatieve vereniging van ijzergieterijen en de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hij mocht de gouden medail le en oorkonden ln ontvangst nemen. Met vertegenwoordigers van de di rectie en groepen van het personeel werd tenslotte een gezellig samenzijn gehouden. CAUSERIE VOOR RECLAS SER ING SRAAD In het Schuttershof te Middelburg hield drs. J. Hk. Hoornweg, directeur van het Nationaal Bureau voor Re classering te Den Haag, voor de Re- classeringsraad Middelburg een cau serie over „De plaats van de reclas- serlngsarbeid ln het huidige tijdsge wricht". Na een openingswoord van de voorzitter van de Raad, mr. J. A. E. Rink, hield spreker een uitvoerig betoog over de diverse aspecten van dit belangrijke werk. Na een histo risch overzicht van het reclasserlngs- werk behandelde drs. Hoornweg de kwestie van het voorlichtingsrapport. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: .Jilli Mariene", in het voorprogramma: „Uit het le ven van een bemind vorst", (alle leeft), 7 en 9 uur; Luxor: „De onder gang van de Red Witch", (18 j.), 8 uur; Concertgebouw: Toneelavond Volksonderwijs, 0 uur; Scheldekwar- tier: Toneelavond ambtenaren. 8 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag, 7 cn 9 Zondag Alhambra: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag, 3, 7 cn 9 uur. MIDDELBURG. Vandaag Electro: ..Zijn grootste strijd" (a i 7 en 9-15 uur; Schouwburg- bioscoop: „Nachtclub De Goucjen Kool", (18 j.). 8 uur. .Morgen Oostkerk: Russisch Studenten koor, 8 uur: Electro: als vandaag; Schouwburg-bioscoop: als vandaag. Zondag Electro: als vandaag met ex tra voorstelling.om 3.30 uur; Schouw burg-bioscoop: als vandaag met ex tra voorstelling om 2.30 uur. SOUBURG. Morgen Rehoboth: Kindervoorstelling, Vliss. Kindertoneel met Tip en r en poppenkast, 3 uur. Spreker toonde zich er een vooratan- der van om het rapport door deskun digen te doen opstellen en zeide voorts, het beter te achten, dat de re- classeringsraad de gehele voorlich ting verzorgt Ei de pauze, die op de lezing volg de, was er gelegenheid tot het bezich tigen en kopen van werkstukjes, ver vaardigd door vrouwelijke H.V.B.-de- linquenten te Middelburg. Aan het einde van de pauze beantwoordde drs. Hoornweg nog enige vragen, welke hem door diverse aanwezigen naar aanleiding van zijn betoog werden ge steld. Hierna vertoonde men een drie tal filmpjes met betrekking op het reclasseringswerk, waarvan het laat ste, getiteld „Engels strafrecht", een beeld gaf van de structuur van de Engelse rechterlijke macht. Met een dankwoord aan het adres van de spre ker, besloot mr. Rink deze goedbe zochte bijeenkomst. KERMIS WORDT KLEINER De zomerkermis, van 4 tot en met 9 Augustus, zal dit jaar minder om vangrijk zijn dan vorige jaren. Zo zal o.m. de zogenaamde „steilwandtent", waarin de motorduivels hun halsbre kende en sensationele toeren plegen te verrichten, ontbreken. De oorzaak hiervan is gebrek aan plaatsruimte, tengevolge van de voortschrijdende bebouwing rondom do Markt. Overigens blijft er nog genoeg ruim te over voor de traditionele zweef- en draaimolen, de paling-, nougat-, poffertjes- en andere kramen, terwijl vermoedelijk de in de na-ooriogse ja- Kén zo populair geWordèri auto-scoo ter evenmiö zal ontbreken. Bij de de zer dagen gehouden openbare ver pachting hebben tenminste reeds tal van exploitanten een plaatsje voor hun „inrichtingen tot vermaak" doen reserveren. OUDEN VAN DAGEN ZAGEN „TIPPE TOP" Het cabaretgezelschap ,,'t Overschot je" heeft in net Schuttershof te Mid delburg een groot aantal ouden van dagen (65 jaar en ouder), doen genie ten van de revue „Tippe Top". De „oudjes" hebben zich uitstekend vermaakt en het bleek, dat ze het he dendaags amusement nog best wisten te waarderen! Vlissingen JAARVERGADERING KATH. ARBEIDERSBEWEGING. De afd. Vlissingen van de Kath. Arbeidersbeweging hield een drukbe zochte jaarvergadering. De heer Schets installeerde op deze vergade ring enige nieuwe leden. De jaarver slagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd, en de begroting 1962 werd ongewijzigd aanvaard. Besloten werd, het feest van de arbeid op 18 Mei te vieren. Op 16,17 en 18 Mei zal een huisvlyt- tentoonstelling gehouden worden. Voorts ligt het in de bedoeling ten bate van het culturele werk een lote rij te organiseren. De bestuursleden, de heren P. Wanst en F. Delnad wer den herkozen. Tot nieuw bestuurslid werd benoemd, de beer H. Milten burg. De heer De Witt werd lid der kascommlssie. Na de rondvraag bracht de voor zitter dank voor de zeer zakelijke behandeling van de uitgebreide agen- da. JAARVERGADERING KATH. OVERHEIDSPERSONEEL. De Vakbond Kath. Overheidsper soneel kwam in jaarvergadering bij een. O.a. was aanwezig de nieuwe districtsbestuurder, de heer Ooms. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden onder dank goedgekeurd. Er zal een spaarfonds voor een jaarlijkse feestavond worden gevórmd. Tot bestuursleden werden gekozen de heren J. Baert en H. v. d. Linden. Met voldoening werd een Ic- densttjging geconstateerd. Afscheid werd genomen van de heer Th. de Baar wegens militaire dienst. Dc voorzitter, de heer J. Heinsen. sprak tenslotte nog een propagandistisch woord. VERGADERING „PRISTELLA" Te Vlissingen hield de vereniging van aquariumliefhebbers „Pristella haar vergadering, onder voorzitter schap van de. heer A. Verha°-e. Na behandeling van de huishoudelijke za ken, hield-ae heer Reijerse een cau serie over bet kweken van tropische vissen. Spreker besteedde speciaal aandacht aan do kleine bijzonderhe den, welke voor deze teelt zo van be lang zijn. Nadat de causeur een groot aantal vragen uitvoerig had beant woord^ sloot de voorzitter met een dankwoord de vergadering. VEEL BELANGSTELLING VOOR N.C.R.V.-STERAVOND In het Concertgebouw te Vhsuin- gen gaf de Ned. Chr. Radiovereniging een steravond. De zaal was tot de laatste plaats bezet, toen ds. J. S. Hartjes de avond opende. Na gezang en gebed werd de film „Wordt ver volgd" vertoond, welke rolprent beel den te zien gaf uit de ontwikkelings geschiedenis van de N.CR.V. Na de ze film sprak de heer H. van Heerde uit Ede een propagandistisch woord. Na de pauze werd het programma voornamelijk verzorgd door het be kende radio-ensemble „Vrij en blij", onder leiding van Wessel Dekker, dat met de vele populaire liedjes een groot succes oogstte. Het geheel kan een goed geslaagde avond genoemd worden. In de pauze was er een collecte on der het motto „Stop het lek" voor de twee Chr. sanatoria „Sonnevanclt" en „Zonnegloren". PROPAGANDA-BIJEENKOMST VOLKSONDERWIJS Të Vllssingen werd een propagan- da-bijeenkomst gehouden van de ver eniging Volksonderwijs onder voorzit terschap van de heer L J. Luteijn. Na het openingswoord sprak de heer H. J. Overduin een propagandistisch woord onder de titel „Luctor et Emergo". De toneelvereniging van de Neder landse Onderwijzersvereniging bracht daarna het spel in vijf bedrijven van A. den Hertog „De privé-verpleeg- ster". Evenals onlangs te Middelburg werd dit spel door de talrijke aanwe zigen (de zaal was uitverkocht) bij zonder op prijs gesteld. Na elk be drijf hadden de executanten een uiterst dankbaar applaus in ont vangst te nemen. Aan het slot van de bijeenkomst dankt de secretaris van de centrale ouderraad, de heer Post, de spelers voor hun voortreffe lijk spel. Hedenavond wordt het stuk nogmaals opgevoerd. De bijeenkomst werd bijgewoond o.a. door de wet houder van onderwijs, de heer W. Poppe. O.- en W.-Souburg UITVOERING „DE JONGE ZANGERS" Woensdag gaf het-kinderkoor, „De Jonge Zangers" onder leiding van de heer en mevr. van Duivenvoorde, de jaarlijkse uitvoering. Nadat de klein sten óp frisse wijze en met veel ani mo hun liedjes en spelletjes ten ge hore hadden gebracht voerden cLe gro tere kinderen de operette „Prinses Rozelijn" op, een mooie operette met melodieuze liedjes. De kinderen gaven blijk 4jverig gestudeerd te hebben. Ze waren vast bi hun rol en zongen met overgave. Ook de mooie costumes en smaakvolle décors van de heer Aspe- slagn droegen veel bij tot het succes. Na afloop bracht de voorzitter, de heer J. Passennier, die ook een ope ningswoord sprak, dank uit onder het aanbieden van enige geschenken en bloemen aan de leiders, aan mej. M. v. d. Volkere, voor haar pianobege leiding en aan de heer Aspeslagh. De heer H. KL. van Duivenvoord* dankte het gehele bestuur voor de krachtda dige steun. Vrouwenpolder 55-JARIG HUWELIJKSFEEST Zondag 24 Februari a.s. zal het echtpaar A. VermeulenH. Vermeu- len-Dourleyn zijn 55-jarige echtver eniging herdenken. HERBEGRAFENIS WIJLEN ROB ANDRIESSEN In alle eenvoud werd Donderdag middag onder veel belangstelling van de oua-illegalen, het stoffelijk over schot van wijlen Rob Andriessen, die door een vijandelijke kogel op 26 Ja nuari 1945 om het leven kwam, op de Noorderbegraafplaats te Vlissingen ter aarde herbesteld. Namens de Vlissingse oud-illegalen sprak de lieer D. van Leeuwen. Spr. memoreerde, dat de overledene zich ten volle gegeven heeft voor de vrij heid van ons vaderland. Voor oud en jong was hij een vriend terwijl hij met niets ontziende moed zijn gevaar lijke opdrachten uitvoerde. Namens de familie werd het woord f'evoerd door een zwager van de over- edene, die zeide, dat het door bemid deling van m*. Burger, Tweede Ka merlid. mogelijk was geweest, het stoffelijk overschot over te brengen naar net vaderland. De overledene werd posthuum onderscheiden door wijlen Z.M. Konlng"George -VI van Engeland. De baar werd gedragen door oud collega's cn leden van de Stichting 1640—1945. Officiële publicaties MIDDELBURG. WEDEROPBOUWPLAN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat het door dc Minister var. Wederop. bouw en Volkshuisvesting, bij zijn bc sluit van 13 Februari 1952. no. 12300 goedgekeurde wederopbouwplan dier ge meente van 21 Februari t.m. 25 Maart 1052 ter gemeente-secretarie, 2e afdoling voor een ieder ter Inzage ligt. MINISTER JOEKES VERKLAART: Binnenkort 10.000 nieuwe woningen in uitvoering. (Vervolg van pag. 1) Teneinde werkgelegenheid tc schep pen, kan men wel ae industrialisatie bevorderen in de afgelopen vier jaar is trouwens al arbeidsgelegenheid geschapen voor 180.000 personen doch deze wordt op het ogenblik voor. al beheerst door de buitenlandse af zetmogelijkheden. In dit verband acht te de minister van belang het wets ontwerp betreffende de z.g.n. ontwik kelingsgebieden, waarmede dc roge ring de spreiding van de arbeidsgele genheid hoopt te bevorderen. Inmiddels kan ook tot lossing van de werkloosheid bijdragen de ver plaatsing van overcomplete arbeids krachten uit de ontwikkclingsgeblc den naar industriële centra. Met dit doel zijn reeds 500 woningen Repro Jecteerd in deze centra. De regering heeft nu besloten er nog 1000 aan toe te voegen. De minister van Sociale Zaken, mr Joekes. deelde o-a. mede, dat van de 15 millioen, die thans reeds op de be groting voorkomen, voor openbare werken, 73A mülioen bestemd is voor de provincie Groningen (in het Noor den van het land is de werkloosheid het grootst), 6 mülioen voor boeren FILMS VAN DE WEEK Lost Weekend verfilmd. Het verloren weekend (The lost weekend) van Billy Wilder. Het buitengewoon knap beschreven fascinerende verhaal „The lost week end" van de Amerikaanse auteur Charles Jackson over een man die lijdt aan vergevorderd alcoholisme, het boek, dat men achter elkaar uit leest en later opnieuw grijpt om het te lezen, is enige jaren geleden verfilmd, op sublieme wijze verfilmd door de zeer bekwame regisseur Bil ly Wilder. Alhambra, Vlissingen ver toonde Donderdagavond deze rolprent die o.i. terecht met de hoogste onder scheidingen, welke voorhanden '.va ren, is bekroond. De kracht van de roman werd ook de kracht van de film: ongewoon, indringend recht op de man af, eerltfk en psychologisch, zowel als artistiek volkomen éi. Veel dankt deze film echter aan het prach tige spel van Ray MUland, die vlijm scherp en immer volkomen aanvaard baar de reacties van de onverbeter lijke dronkaard op het leven weer geeft, diens dromen en daden, een zaamheid geëxalteerdheid, diepe wan hoop en afgrijselijke vrees, Jane Wy- man is ook heel goed in de vrouwe lijke hoofdrol. Een ding is jammer: ter wille van de publieke smaak heeft men het slot veranderd, een betreurenswaardige concessie, die echter niet wegneemt, dat „Lost weekend" één van de beste films is, welke de laatste jaren Hollywood hebben verlaten.. Appaasionata van Olof Molander. Electro, Middelburg, vertoonde in haar serie culturele füms deze opval- 1 en.de Zweedse muziekfilm, waarin George Rydebevg, Alf Kjellln en Vi- vcca Lindfors de voornaamste rollen uitbeelden. De creatie van laatstge noemde. die thans in Hollywood werkt, maar daar nog niet veel kan- Stijgende werkloosheid in Nederland In deze grafiek komt tot uiting dat de werkloosheid onder de bouwvals- arbeiders vooral in de jaren 1950 en 1951 sterk is toegenomen. Dc stijging van het werklozenaantal in de landbouw Is minder snel dan by de bouw vakarbeiders. In beide groepen Is de seizoeninvloed sterk merkbaar. Het kantoorpersoneel kent een gestadig stijgende werkloosheid. Ter volledige oriëntering geven wij tevens een overzicht van de totale werkloosheid ln Nederland ln de zomer, en wintert(jd. Millioenste boek bezorgt twee Hilversummers een mooie reis. De exploitanten van een Hilver- sumse böekHandel. de herep H. .B. Rozenbeelï cn J. H. Ywema, kWamen Donderdag voor een aangename ver rassing te staan. Bij het uitpakken van de bestelde zending van de uitge verij „De Atlas" bevond zich onder de vele grijze bandjes één zwarte. Dat speciale zwarte bandje had een heel bijzondere betekenis: 'het is het millioenste boek dat de uitgeverij verliet en de gelukkige ontvanger krijgt voor twee personen een veer tiendaagse reis door Europa aange boden. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Maastricht heeft in een adres aan de directie van de' Ned. Spoorwegen aangedrongen op openstelling van do spoorlijn Maastricht-Aken voor personen vervoer. KERKNIEUWS. DRIEDAAGSE CONFERENTIE BEËINDIGD Donderdagavond werd in het vrij wel geheel gevulde kerkgebSuw van de Vrij Evangelische Gemeente te Yerseke de driedaagse kerkelijke conferentie besloten. Ds. J. Karelse uit Goes behandelde het algemene onderwerp „Gods Boodschap". Daar na spraken nog ds. P. J. Mietes uit Amsterdam en ds. J. I. van Wijclt uit Gouda. Ook deze avond verleen den het kerkkoor en enige bazuin blazers hun medewerking. Met dank zegging besloot de leider der confe rentie, ds. H. R. Timmerman uit Yer seke deze geslaagde bijeenkomst. BEVESTIGING EN INTREDE. Ds. G. Aalbersberg thans nog Ge- ref. predikant te Zonnemaire hoopt Zondag 6 April a.s. intrede te doen ln de Geref. Kerk te Nieuwdorp na des morgens bevestigd te zijn door ds. S. Greving uit Wildervank. GEREF. KERKEN. Beroepen te Raard: S. A. Boonstra candidaat te Groningen; te Baarland: H. Feddes, candidaat te Wildervank Marktberichten EIERVE1LING MIDDELBURG. 21 Februari. Eieren sortering I. mini mumprijs voor pluimveehouders f 2.13 2.1 per kg. sen .kreeg, valt in het bijzonder op. Zij is een jong Zweeds meisje, dat in Cannes kennis maakt met een landgenoot, een befaamd pianist, met hem huwt, maar de liefde van een ander beantwoordt, wanneer haar man. die uit jalouzie op één harer jeugdvrienden schoot, in de gevange nis zucht. Dit gegeven, waaraan een dramatisch slot werd vastgeknoopt, is aanvaardbaar dank zij het gevoe lig en niet geforceerd spel en kreeg reliëf door de heerlijke muziek, welke er in ten gehore wordt gebracht. Ze ker niet de Zweedse filmindustrie op haar grootst, maar wel een boelende en kundig gemaakte speelfilm, waar mede zij eer inlegt. Crediteuren van „Damstadt" nemen genoegen mei 50 •Dohderdag is voor de civiele kamer van de Amsterdamsp -rechtbonk een mgèdiëbd verzoek tot verlenging van de anderhalf jaar geleden verleende surseance van betaling aan de credi teuren van „Damstadt' behandeld. Er werd gestemd over het voorstel van de stichting „Vrjf eeüwen Kalver- straat" om tezijnertïjd over te gaan tot betaling van vijftig procent der erkende vorderingen (totaal 200.000). Met slechts een enkele stem tegen accepteerden de crediteu ren dit voorstel. Over het verzoek tot verlenging van de surseance zal de rechtbank Dinsdag a.s. uitspraak doeh. Kapitein van de „Marjory" naar het ziekenhuis. De kapitein van de „Marjory", die op de Maasvlakte vastzit, is Donder dag van z(jn schip gehaald en naar het havenziekenhuis in Rotterdam 'overgebracht. Toen het schip voor Hoek van Holland vastliep, was hij reeds ziek, doch hij "weigerde tot nu toe het schip te verlaten. De pogin gen om de „Marjory" vlot te trek ken bleven Donderdag wederom zon der succes. In de nacht van Zondag op Maandag zal bij hoge zee om streeks drie uur een laatste poging worden gedaan. Nog ongeveer 70 me ter schelden de „Marjory" van het open water. Dorpsbewoners leven in angst voor instorting van hun huizen. De bewoners van vier. .Belgische dorpen bij de Nederlandse grens le ven in voortdurende vrees, dat de aarde zal scheuren en hun huizen zul len Instorten, zoals Zondag bjj SusseD gebeurde. Deskundigen wijten het verzwak ken van de kilometers lange tunnels onder de dorpen aan de zware regen en het smelten van de sneeuw. Som mige dorpsbewoners gebruiken deze tunnels als broeikassen Voor padde stoelen. Vólgens een dorpeling zijn sommige dezer onderaardse gangen „zo hoog als een kathedraal" Tijdens de eerste wereldoorlog hielden Belgen zich hier verborgen. N.A.T.O.-benoemmgen. Het hoofdkwartier van de N.A-T.O. te Londen heeft Donderdag de Britse marine-commandant te. Portsmouth, a dm. Sir Arthur John Power, be noemd tot eerste geaflieerde opper bevelhebben van het Kanaal-gebied Het hoofd van het Britse kust-com- mando, lucbtniaarschalk Alick Ste vens, is benoemd tot opperbevelheb ber van de luchtstrijdkrachten ln het zelfde gebied, dat ook het Zuidelgk deel van de Noordzee omvat. Verder Is bekend gemaakt, dat voor de onmiddellijke oplossing van wederzijdse vraagstukken, de chefs van marinestaven van de kustlanden (Frankrijk, Nederland, België "en En geland) een Kanaal-commissie zullen vormen alsonderdeel van de vaste commissie. werken en het resterende bedrag voor verschillende kleine objecten. Van de 38 milllocn, die de regering dit jaar meer voor publieke werken denkt uit te geven zij rekent erop, dat dc Kamer een suppletoire begro ting goedkeurt Zijn 14 mlllioen be stemd voor waterstaatswerken, daar onder begrepen 3 mülioen voor de ont wikkelingsgebieden. voorts 6 milllocn voor nieuwe landbouwwerken (cul tuurtechnische werken voor water schappen cn gemeenten). Er moet nog een bedrag van 16 mülioen verdeeld worden. Men bestudeert op hot ogen blik nog hoe dit zal geschieden. Dezo hogere uitgave betekent een verruiming met 221.000 „manweken". Binnenkort moet de wet betreffende de uitkeringen aan ouden van dagen verlengd worden. Het Is dc bedoeling van dc regering aldus onthulde mi nister Joekes onr van deze gelegen heid gebruik tc maken om voor hen, die een eigen inkomen hebben, een bedrag van f 100.— daarvan vrij tc stellen voor de berekening van de uit kering. Minister In 1 Veld van Wederop bouw en Volkshuisvesting deelde mee, dat ln het bouwbedrijf voor een nor male bezetting jaarlijks voor ongeveer 1400 milUoen gulden verwerkt moet worden. Dit kwartaal moet dus voor f 350 mililoen goedgekeurd worden. Thans gaat de regering dus met haar goed- keuringspoïitiek uit van wat voor een redelijke werkgelegenheid nodig is. Zelfs moet opgepast worden, dat meu niet doorslaat naar de andere kant. Binnenkort zullen 10.000 nieuwe wo ningen in uitvoering worden genomen. Als de wonlngbouwleningcn slagen, zuüen dit jaar 50.000 woningen ge bouwd kunnen worden. Het is niet optimistisch te verwachten, dat het volgend jaar een getal van 55.000 ge haald wordt. B. en W. van Worknm voor de politierechter Burgemeester en Wethouders van Workum hebben terechtgestaan voor dc economische politierechter te Leeuwarden wegens het zonder ver gunning laten herstellen van het stad huis en met hen stonden terecht de directeur van gemeentewerken, een Amsterdamse architect en twee aannemers uit Oostzaan. Het vonnis luidde: tegen de burge meester 50 boete, tegen de wethou ders, de aannemers en de architect ieder 25 boete en vrijspraak voor de directeur van gemeentewerken. Radmar nog niet verloren? Er is nog altijd een mogelijkheid dat het Engelse schip „Radmar" dat bij Hoek van Holland aan de grond zit kan worden geborgen. Hoewel het schip door de rederij is opgegeven, is de bergingsmaatschappij bezig de la ding puf kool uit het schip te lossen. Daartoe zqn gaten in de scheepshuid geboord; waardóór de. puikool naar bulten wordt gebracht en aan de zee wordt prijBgegeven. Drie jaar geëist tegen Amsterdamse pyromaan. Donderdag heeft het Amsterdams gerechtshof in hoger beroep de zaak behandeld tegen de 34-jarlge Amster damse kellner T. van M„ die schuldig was bevonden aan tal van brandstich tingen ln de hoofstad. De procureur- generaal eiste voor de diverse delic ten in totaal drie jaar gevangenis straf met ter beschikkingstelling van de regering. Verkorting werktijd katoen weverijen te Gent. De katoenweverijen- te Gent hebben besloten de eerste week van Maart niet te werken. Als redenen worden opgegeven de exportmoeilijkheden met de landen der E.B.U., de onmo gelijkheid om nieuwe afzetgebieden te vinden in de Sterling-zóne en ver minderde vraag op de.binnenlandse markt. Nieuws m e*» Notedop Ruulacbe geleerden zijn weer eens met een nieuwe theorie ovor de aswen teling der aarde voor de dag gekomen. Zij hebben er Iets heel bijzonder* en heei ingewikkelds op gevonden met drie assen, clllpsoides, enz. Jammer echter voor de Russen, dat Nederlandse deskun digen al hebben verzekerd, dat hun ont dekking niets nieuws bevat. Meer waarde mogen we wellicht hechten 3an een ontdekking van een Brits—Zweedse Zuidpool-expeditie, die in het poolge bied, Zuidelijker dan waar men tot dus ver ooit enig dierlijk leven had aange troffen, een groot aantal voor het blole oog onzichtbare mijten aantrof. Ongeveer honderd van deze diertjes, die tot de spinachtigen moeten behoren, zijn ln de ijskast van het expeditiesehip mee naar Londen gebracht. Nog een ander „die- ren-bericht": In Dallas (Ver. Staten) moeten de dames als zij gaan winkelen een geweer of tenminste een knots mee nemen omdat wilde vossen, wasberen en honden de mensen cn soms ook het vee in deze streek aanvallen. Een Jeugdige inwoonster van Dallas Is reeds door de dieren om het leven gebracht. Nog meer öiersn-ellende: op een kwekenj by Venlo hebben konijnen meer dan dui zend jonge boompjes eenvoudig van hun bast ontdaan. Zij zijn ten dode opgeschrc. ven cn de schade voor dc kweker be draagt zeker enige duizenden guldens. Bazna. beter bekend als de spion „Cicero", dlc als kamerdienaar van de Britse ambassadeur ln Ankara tijdens de laatste oorlog belangrijke documenten wist bult te maken, heeft ztch thans op de zangkunst toegelegd en gaat een tour nee maken door Frankrijk en Italië. Wat zou daar nu weer achter zitten? Twee jeugdige Hagenaars gaan ook op tournee, maar met een motor met zyspan. Zij wil len van Algiers uit de Sahara en het Hoggargebergte gaan verkennen en daar biologische studie» maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3